Experiente din timpul sarcinii

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
RamonaMaria

Re: Experiente din timpul sarcinii

Mesajde RamonaMaria » Mie Aug 17, 2016 11:15 am

Hello,

Eu cred ca ai luat cea mai buna decizie pentru ca o sa te linistesti dupa. Iti tin pumnii sa fie totul ok. Sa ne scrii cum a fost, cand poti dupa.

lalina

Mesajde lalina » Mie Aug 17, 2016 6:05 pm

Din păcate doctorul nu a reușit astăzi să-mi facă biopsia. Placentă mea e posterioară si nu a gasit nici o cale sigură de a introduce acul in abdomen, deși a căutat o perioadă lungă de timp.
Văzând că nu reușim să facem CVS-ul, s-a apucat să măsoare din nou parametrul care nu a ieșit bine ieri si care a crescut mult riscul de SD. După noile măsurători, riscul a scăzut la 1:740, deci mult mai mic, dar încă suntem neliniștiți.
Vom aștepta până în săptămâna 16 si vom face amniocenteza.
Deocamdată starea de disperare s-a mai domolit, ne trebuie răbdare acum.
Cam atât deocamdată...
Amandoi 31 ani. Spermograma ok, normospermie, analizele mele ok, AMH 2.63, HSG 03.11.2015 trompe permeabile, restul analizelor hormonale ok
IUI 1- 27.04.2016 - folicul dominant 22 cm in ziua 12 a CM, inseminati 10 mil - rezultat negativ (< 1.2)
IUI 2 - 25.05.2016 - Z13 beta 16.9, Z15 beta 48.1, Z19 beta 392, speram sa fie bine!

S18+ and counting the blessings [gravida]

RamonaMaria

Mesajde RamonaMaria » Joi Aug 18, 2016 12:11 pm

Mda..E bine ca nu s-a hazardat sa faca ceva ce nu ar fi putut sa nu fie ok. Ma bucur ca te-ai mai linistit un pic. Dar ce parametrii iesisera aiurea? La mine a fost begahcg-ul care era un pic mai mare.
Pana la 16 sapt cat mai ai? 2 sapt? Nu ai f mult de asteptat. Cand o faci sa optezi si pt testul rapid Fish ca sa ai un raspuns in 48h si sa te linistesti. E un cost in plus dar pt linistea sufleteasca merita. Eu am platit pt el 450 lei.

lalina

Mesajde lalina » Joi Aug 18, 2016 1:12 pm

Da, si noi am apreciat faptul ca nu a fortat cand a vazut ca nu poate in conditii de siguranta. In ziua in care am facut ecografia, nu ne-a spus care au fost factorii care nu ne-au iesit bine. In disperare de cauza, in seara aia, sotul s-a apucat sa caute pe google valori normale pentru translucenta nuchala (noi aia banuiam ca nu e bine), dar a ajuns la concluzia ca acest factor e in limite normale. Apoi, a descoperit ca de fapt ductus venosus PI (PIV) nu e ok. Iar a doua zi, cand doctorul s-a apucat sa masoare din nou, ne-a confirrmat ca acela nu a iesit bine. A mai pomenit dup-aia si ca biochimia nu a iesit bine, dar nu a insistat pe acest aspect.

Oricum vrem sa facem amniocenteza, pentru ca un alt test cu rezultat statistic nu ne-ar linisti. Acum am 13s6z, deci mai avem de asteptat 2 saptamani. Noua doctorul ne-a spus ca pretul amniocentezei este 1000 lei, si primi rezultatul in 3 zile...deci as banui ca e inclus si testul Fish. Pe tine cat te-a costat amniocenteza?
Amandoi 31 ani. Spermograma ok, normospermie, analizele mele ok, AMH 2.63, HSG 03.11.2015 trompe permeabile, restul analizelor hormonale ok
IUI 1- 27.04.2016 - folicul dominant 22 cm in ziua 12 a CM, inseminati 10 mil - rezultat negativ (< 1.2)
IUI 2 - 25.05.2016 - Z13 beta 16.9, Z15 beta 48.1, Z19 beta 392, speram sa fie bine!

RamonaMaria

Mesajde RamonaMaria » Mar Aug 23, 2016 4:46 pm

Amniocenteza la Medlife are urmatoarele costuri: procedura in sine a fost 300 ron ( cu trimitere de la medicul de familie), testul fish care e optional 400 ron, si mai era tot optional o lista suplimentara de sindroame - multe, care am inteles ca sunt f rare dar daca tot am ajuns la amniocenteza am vrut sa le facem si pe acelea si ele au fost 450 parca. Eu cu totul am platit 1150 cam asa ( plus minus 50 de lei). Nu mai stiu sigur daca fishul e 400 si sindroamele 450 sau invers. Dar in mare cam atat a fost.
Mai am si eu o saptamana pana imi vine rezultatul pt cariotipi.
Tu la ce spital faci interventia?

lalina

Mesajde lalina » Vin Sep 09, 2016 4:04 pm

Bună,

Am făcut marți amniocenteza, din fericire a mers bine. Durerea nu a fost mare, mai tare dor injecțiile cu progesteron pe care le fac săptămânal.

Astăzi a venit rezultatul rapid și din fericire totul este bine. Simt că mi s-a luat o piatră de pe inimă. Sper ca de-acum voi putea să mă bucur cu adevărat de sarcină.

Am optat si noi să facem cariotipul pentru cele 150 de boli genetice, dacă tot m-au înțepat.

Eu am făcut amniocenteza în Timișoara, la maternitatea Premier. Costul a fost de 1000 lei amniocenteza cu rezultat rapid, iar pentru celelalte boli, încă 1600 lei. E o diferență mare se pare între ce ai plătit tu si ce am plătit eu.

Ni s-a confirmat că așteptăm o fetiță cu codițe [cf]

Sarcini ușoare la toată lumea!

anannya2012

Mesajde anannya2012 » Sâm Sep 10, 2016 4:11 pm

Buna,mamici! Am o intrebare,sunt in prima luna de sarcina,m-a tras curentul cred si ma doare capul,urechea si maseaua de nu mai pot. Am voie sa iau vreo pastila de durere?
Eu 33,sotul 35. (azoospermie)
22aug-prima IUI-reusit(OminiClinic,Iasi,Dl.Dr.Bors)
2sep-HCG TOTAL -Ser: 50.7 mUI/ml [premom]
Imagine
Imagine

ioana_j87

Mesajde ioana_j87 » Sâm Sep 10, 2016 5:02 pm

lalina scrie:Bună,

Am făcut marți amniocenteza, din fericire a mers bine. Durerea nu a fost mare, mai tare dor injecțiile cu progesteron pe care le fac săptămânal.

Astăzi a venit rezultatul rapid și din fericire totul este bine. Simt că mi s-a luat o piatră de pe inimă. Sper ca de-acum voi putea să mă bucur cu adevărat de sarcină.

Am optat si noi să facem cariotipul pentru cele 150 de boli genetice, dacă tot m-au înțepat.

Eu am făcut amniocenteza în Timișoara, la maternitatea Premier. Costul a fost de 1000 lei amniocenteza cu rezultat rapid, iar pentru celelalte boli, încă 1600 lei. E o diferență mare se pare între ce ai plătit tu si ce am plătit eu.

Ni s-a confirmat că așteptăm o fetiță cu codițe [cf]

Sarcini ușoare la toată lumea!

Buna Ialina,
Desi scriu pe topicul de inseminare mai citesc si pe restul si vad ca esti din timisoara :)
In primul rand ma bucur ca bebele tau e bine si mai e si fetitaaaa [majoreta]
Imi spui te rog si unde ai facut inseminarea? Ce fain ca ai reusit din a doua... :ymdaydream: Eu o sa fac in sept cu dr Dorneanu...
Te pup.
Eu 30, el 31, incercam din iunie 2015
Eu: Un ovar micropolichistic, amh 6, restul hormonalelor normale, trompe, uter ok
Sotul: normospermie, dar hba 10%...
Aprilie 2016: laparoscopie Timisoara
Monitorizare mai si iunie, inclusiv TPC pozitiv, fara rezultat
Iulie si august analize preliminare inseminarii
IUI pe 2.10.2016 nereusit la TM
IUI 2 pe 2.12 la Budapesta, nereusit
Mai 2017 urmeaza fiv la TM
16.03.2017, ziua in care trebuia sa depun dosarul... dar aflu ca am ramas spontan insarcinata.
13.04.2017 SOE la 8s5z [parerau]
07.09.2017 test pozitiv, sarcina unica confirmata ecografic...Doamne ajuta!

lalina

Mesajde lalina » Sâm Sep 10, 2016 7:03 pm

Buna Ioana,

Am făcut inseminarea la Gynatal, cu Dr. Bran Daniel. Mi s-a zis de mai multe ori ca am avut noroc că am reușit la a 2-a inseminare si suntem si noi conștienți de asta :) .

Tratamentul a fost același la ambele inseminari, clostilbegyt, dar răspunsul organismului a fost diferit. Prima oară am avut un singur folicul, iar a 2-a oară 3. La a 2-a inseminare au fost necesare câteva pastilute în plus, ca să ajungă sa se maturizeze toți foliculii.

Mult succes îți doresc și să se funcționeze din prima. Am văzut pe topicul de însemnări ca au reușit recent 2 fete din prima.

Să ne tii la curent și să vină cât mai curând [bfp]

ioana_j87

Mesajde ioana_j87 » Sâm Sep 10, 2016 8:47 pm

Multi mult Ialina :-*
Da, la Gynatal o sa fac si eu, nici la noi nu sunt alte probleme decat ovulatia cam tarzie, asa ca am incredere ca va fi bine cu stimulare... Eu la closty nu am reactionat, ce-i drept am luat doar 50 mg, apoi mi-a propus laparoscopie si am acceptat, pt ca nu sunt fan de hormoni... Din pacate in astea 3 luni nu a functionat si ne indreptam spre inseminare.
Da, normal ca va spun si voua daca este [bfp]
Sarcini minunate va doresc tuturor [premom]
Eu 30, el 31, incercam din iunie 2015
Eu: Un ovar micropolichistic, amh 6, restul hormonalelor normale, trompe, uter ok
Sotul: normospermie, dar hba 10%...
Aprilie 2016: laparoscopie Timisoara
Monitorizare mai si iunie, inclusiv TPC pozitiv, fara rezultat
Iulie si august analize preliminare inseminarii
IUI pe 2.10.2016 nereusit la TM
IUI 2 pe 2.12 la Budapesta, nereusit
Mai 2017 urmeaza fiv la TM
16.03.2017, ziua in care trebuia sa depun dosarul... dar aflu ca am ramas spontan insarcinata.
13.04.2017 SOE la 8s5z [parerau]
07.09.2017 test pozitiv, sarcina unica confirmata ecografic...Doamne ajuta!

RamonaMaria

Mesajde RamonaMaria » Lun Sep 19, 2016 6:18 pm

Buna LAlina,

Ce ma bucur ca e totul ok! Stai linistita acum. Eu azi am facut morfologia de trimestrul 2. Totul e ok iar bebelina este fff activa. Misca incontinuu aproape si dr. la un moment dat nu putea sa examinexe cordul ca nu statea :). Este f activa :)

RamonaMaria

Mesajde RamonaMaria » Lun Sep 19, 2016 6:20 pm

anannya2012 scrie:Buna,mamici! Am o intrebare,sunt in prima luna de sarcina,m-a tras curentul cred si ma doare capul,urechea si maseaua de nu mai pot. Am voie sa iau vreo pastila de durere?

Nu lua nimic fara avizul medicului!

lalina

Mesajde lalina » Mar Sep 20, 2016 8:47 am

RamonaMaria scrie:Buna LAlina,

Ce ma bucur ca e totul ok! Stai linistita acum. Eu azi am facut morfologia de trimestrul 2. Totul e ok iar bebelina este fff activa. Misca incontinuu aproape si dr. la un moment dat nu putea sa examinexe cordul ca nu statea :). Este f activa :)

Ceau RamonaMaria,

Da, acum sunt mult mai linistita :). Plec fericita din cabinetul doctoritei. Si eu am fost aseara la control la 18 saptamani si ceva. Totul pare ok, si bebelusa mea e foarte activa si nu s-a lasat pozata din fata. Urmatoarea consultatie va fi morfologia de la 22 de saptamani.

Ma bucur mult ca sunteti si voi bine. Trece timpul repede :)

RamonaMaria

Mesajde RamonaMaria » Mar Sep 20, 2016 3:28 pm

Daaaa, trece f repede. Eu deja am devenit f curioasa, ma intreb cum o arata, ce temperament o sa aiba ( aici cred ca pot sa imi fac o idee tinand cont de cat de energica e deja :).
Eu am inceput usor usor sa cumpar din muuultele chestii care o sa ne trebuiasca. Sincer nu vreau in decrmbrie cand o fi ger si aglomerat cu Craciunul iar eu cu o burta care va fi cred destul de mare, sa alerg prin magazine. Plus ca daca le iau din timp pot sa mai gasesc diferite oferte.
Ce ma preocupa acum insa e legat de viroze. Lumea incepe sa fie racita...Sincera sa fiu imi este tare frica de gripa si nici vaccinul nu l-as face pt ca nu stiu cum reactionez. Unele persoane au reactii puternice, cu febra mare si nu m-as risca.

Raluca27

Mesajde Raluca27 » Mar Oct 18, 2016 9:33 am

Buna fetelor gravidute in acest moment si bine v-am gasit !

Eu vin de pe topicul FiV in Romania, gasiti in semnatura scurta mea poveste frumoasa.... de ceva vreme nu am mai intrat pe forum sinteam nevoia de o pauza dupa asa multe emotii si postari din perioada tratamentului.

Dar acum ca m-am apropiat de finalul sarcinii si dat fiind ca nu mai pot sa dorm noaptea am redescoperit forumul si in special acest topic.

Eu toata sarcina am luat periodic pastile homeopate preventiv antiraceala si chiar ca si tratament cand am avut un mic herpes bucal si ma simteam eu slabita si racita. Oscilococilum 1-2 doze pe zi cand va simtiti racite si Homegene/ Homeovox pastilute de supt pt dureri in gat. In rest doar paracetamol la dureri mari de dinti/ cap/ febra... Desigur intrebati medicul ce va da ... Dar mai mult ca sigur nu o sa va spuna nimic rau despre homeopate.

Sa stiti ca si eu sunt tot o mamica care a pregatit totul din timp, am cumparat deja tot ce trebuie... Doar bebelusul mai lipseste :)) si e foarteeeee bine sa te simti pregatit e un sentiment asa placut.... Am prins si reducerile din vara si am cumparat mereu tot ce mi-a placut si mi s-a parut necesar.

Sarcini usoare in continoare si daca va ajuta in multitudinea de indoieli si temeri din sarcina intrati cu incredere si aici si intrebati !

O zi frumoasa tuturor !
27 ani, AMH = 0,14 - Diagnostic clar de FIV
FIV in februarie 2016 la Columna (protocol scurt) gonal f, pergoveris si cetrotide => 1 Ovocit => 1 Blastocist
18.02.2016 ET cu 1 Blastocist de 6 zile
29.02.2016 Beta = 681
02.03.2016 Beta = 1608

Mamica fericita din 25 octombrie 2016 [bebe]

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Vin Noi 18, 2016 11:56 am

Hello. Stiu ca multe dintre voi urmariti in paralel si grupul FB, dar imi fac datoria sa cer si aici sa scrieti scrisori catre ministrul Sanatatii si catre presedintele CNAS, pentru a incerca obtinerea compensarii cu 50% a medicamentelor pentru FIV: https://www.facebook.com/groups/sustinS ... 451987694/

Daca nu scrieti, pierdeti dreptul de a va mai plange.

Termenul de trimitere s-a prelungit pana luni, inclusiv.

Scrieti, o sa constatati ca va va face bine, defularea asta are efect terapeutic. [flori]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Oana_29

Mesajde Oana_29 » Joi Ian 12, 2017 11:12 pm

Dragi mamici ,
In sfarsit am reusit sa trec din topicul de fiv pe topicul de mamici !
In cateva zile vom implini 4 lunite in burtica lui mami iar dupa raul indurat in primele saptamani de sarcina, am ajuns la o problema mai mare ... oare il simt pe bebe in burtica sau e doar un muschi care imi da impresia asta?
Apelez la experienta voastra sa ma lamuriti , va rog , cand ar trebui sa isi faca simtita prezenta sau cum imi dau eu seama ca e el si nu doar muschiuletul ??
Am intrebat si medicul si mi-a spus ca mai am de asteptat vreo luna pana mai crestem sa putem simti ceva ...
Voi ce spuneti? Cum a fost la voi? :ymdaydream:
Fiv Columna - iulie 2016
1) et 08.07.2016 - negativ
2) et 10.08.2016- negativ
3) et 13.10. 2016 -24.10 beta 656,26.10 beta 1528
22.06.2017- wellcome babygirl Otilia :x

Raluca27

Mesajde Raluca27 » Vin Ian 13, 2017 12:33 pm

Oana_29 scrie:Dragi mamici ,
In cateva zile vom implini 4 lunite in burtica lui mami iar dupa raul indurat in primele saptamani de sarcina, am ajuns la o problema mai mare ... oare il simt pe bebe in burtica sau e doar un muschi care imi da impresia asta?
Apelez la experienta voastra sa ma lamuriti , va rog , cand ar trebui sa isi faca simtita prezenta sau cum imi dau eu seama ca e el si nu doar muschiuletul ??
Am intrebat si medicul si mi-a spus ca mai am de asteptat vreo luna pana mai crestem sa putem simti ceva ...

Oana29 in primul rand felicitari ! M-am bucurat mult pentru tine cand ai ramas insarcinata ! Ai testat beta in aceeasi zi cu sora mea, si la acelasi doctor. La ea din pacate nu s-a finalizat Fiv-ul cunsarcina mult dorita dar oricum ti-am citit poatarile cu bucurie, ca de altfel pentru oricare graviduta...

Ca raspuns la intrebarea ta pot sa-ti confim ca eu am simtit prima miscare innsaptamana 16-17 ( nu mai tin minte sigur dar cel mai probabil in 17) Unele femei au spus ca au simtit chiar si mai devreme. Primele miscari erau ocazionale foooartee soft si in special seara dupa ora 10:00 cand ma intindeam in pat. Asa il simteam o data la 1-2-3 zile cateva saptamani. Deja din sapt 20-21 se mai intensificasera miscarile, simteam si in timpul zilei in orice pozitie dar tot asa ocazional... Apoi din 25-26-27 sapt deja stateam seara si il simteam cate 30-40 min ... apoi urmeaza finalul cand dupa 30-32 sapt simti zilnic de mai multe ori pe zi, puternic, impingi ciupesti tu cu mana si el iti va raspunde. Era foarte frumos cand misca ... pentru noi gravidutelemde fkv era un semn de linistire de bine stiam ca misca si e totul bine. Dar sa nu te speri daca totusi va avea si 1-2 zile cand nu misca sau nu il simti tu.... tine si de firea si personalitatea lui, bebelusul meu chiar nu era deloc foarte activ inncomparatie cu ce imi povesteau prietenele de la gimnastica... si asa e el si acum, un bebelus linistit simcuminte care nunplange aproape niciodata si nici colici nu are ... eu cred ca totusincomportamentul intrauterin se continua sindupa. Multa sanatate !!!!
27 ani, AMH = 0,14 - Diagnostic clar de FIV
FIV in februarie 2016 la Columna (protocol scurt) gonal f, pergoveris si cetrotide => 1 Ovocit => 1 Blastocist
18.02.2016 ET cu 1 Blastocist de 6 zile
29.02.2016 Beta = 681
02.03.2016 Beta = 1608

Mamica fericita din 25 octombrie 2016 [bebe]

Oana_29

Mesajde Oana_29 » Dum Ian 15, 2017 7:31 pm

Raluca27 scrie:
Oana_29 scrie:Dragi mamici ,

Oana29 in primul rand felicitari ! M-am bucurat mult pentru tine cand ai ramas insarcinata ! Ai testat beta in aceeasi zi cu sora mea, si la acelasi doctor. La ea din pacate nu s-a finalizat Fiv-ul cunsarcina mult dorita dar oricum ti-am citit poatarile cu bucurie, ca de altfel pentru oricare graviduta...

Ca raspuns la intrebarea ta pot sa-ti confim ca eu am simtit prima miscare innsaptamana 16-17 ( nu mai tin minte sigur dar cel mai probabil in 17) Unele femei au spus ca au simtit chiar si mai devreme. Primele miscari erau ocazionale foooartee soft si in special seara dupa ora 10:00 cand ma intindeam in pat. Asa il simteam o data la 1-2-3 zile cateva saptamani. Deja din sapt 20-21 se mai intensificasera miscarile, simteam si in timpul zilei in orice pozitie dar tot asa ocazional... Apoi din 25-26-27 sapt deja stateam seara si il simteam cate 30-40 min ... apoi urmeaza finalul cand dupa 30-32 sapt simti zilnic de mai multe ori pe zi, puternic, impingi ciupesti tu cu mana si el iti va raspunde. Era foarte frumos cand misca ... pentru noi gravidutelemde fkv era un semn de linistire de bine stiam ca misca si e totul bine. Dar sa nu te speri daca totusi va avea si 1-2 zile cand nu misca sau nu il simti tu.... tine si de firea si personalitatea lui, bebelusul meu chiar nu era deloc foarte activ inncomparatie cu ce imi povesteau prietenele de la gimnastica... si asa e el si acum, un bebelus linistit simcuminte care nunplange aproape niciodata si nici colici nu are ... eu cred ca totusincomportamentul intrauterin se continua sindupa. Multa sanatate !!!!

multumesc mult Raluca! Felicitari pentru bebelusul tau ! sa fie sanatos si sa va bucurati in fiecare zi de minunea voastra !
In continuare am niste furnicaturi usoare deasupra uterului cand in stanga cand in dreapta , eu tot sper ca e bebe dar ma gandesc ca ar putea fi si faptul ca incepe incet incet sa creasca burtica , abia astept sa il pot simti si eu sa stiu ca e bine
Pe 30 ianuarie mergem la urmatoarea eco , deja ne mutam la medlife si sunt foaaaarte curioasa sa vad daca bebe al nostru ne lasa sa vedem daca e baietel asa cum avem banuiala :))

Te pup si multumesc pentru raspuns!
Fiv Columna - iulie 2016

Oana_29

Mesajde Oana_29 » Mie Mar 01, 2017 7:35 pm

La multi ani mamici!!!! %%-
Am si eu o nelamurire ....daca ati mai trecut si voi prin asta .... de vreo 2 saptamani am trecut de la vitamine Ogestan la Elevit si din nou am greturi si varsaturi ... am vorbit cu doc mea si mi-a spus sa le opresc ...
voi ati trecut prin asta ? Oare sa fie de la ele sau .... eu am asociat perioada in care mi-a revenit raul cu inceputul administrarii vitaminelor noi

Va doresc o primavara frumoasa !!! [flori]
Fiv Columna - iulie 2016

Înapoi la “Gravide si mamici”