Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
andra80

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Mesajde andra80 » Vin Ian 10, 2014 3:25 am

Multumesc Giorgia pt raspuns, An nou fericit! Tetinele reglabile avent sunt din cele care daca intorci biberonul cu tetina in jos sa nu curga? Biberoanele sunt cu maner? Ai mei tot ar vrra sa tina de ele dar rezultatul final e ca si le arunca din gura

Stiti cumva care ar fi avantajul tetinelor reglabile fata de cele cu 2,3,4 gauri? (am aflat cautand pe net ca exista si astea). noi avem aproape 5,5 luni si folosim in continuare avent de 0+. Nu stiu daca sa o pun pe seama dintisorilor, dar ai mei azi noapte s-au trezit aproape din ora in ora, se culcau cu biberonul dar nu sugeau mai nimic...
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Vin Ian 10, 2014 11:10 am

Andreea ce mari sunt puiutii tai...Fetita mea la 5 luni are 62 cm si 5,81 kg, in luna a 5 a a crescut 440g si 2 cm. Noi cu somnul stam foarte bine, aseara s-a culcat in jur de 11 si s-a trezit dimineata la 08:30, a mancat, a mai stat putin, pe la 10 iar dadea semne de somnic, am pus-o in patut si a adormit destul de repede si doarme si acum. In schimb cu mancatul e dezastru. Cred ca toata cresterea ei se datoreaza mai mult odihnei decat mancarii.
Nu stiam de tetinele astea reglabile dar eu i-am schimbat toate tetinele la 3 luni, a trecut de la marimea 1 la marimea 2.
Andra cereale eu ii dau de la Topfer, cerealele cu orez si aroma de vanilie, i le dau cu lingurita nu cu biberonul si nu i le dau seara ci la masa de la 12. Se amesteca cu apa nu cu lapte matern.
Diversificarea am amanat-o peste inca 2 saptamani cel putin.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

RaluM

Mesajde RaluM » Vin Ian 10, 2014 11:53 am

La 5.5 luni e muult prea putin tetina de 0+ ... Noi tot avent am folosit, si un pitic a mers foarte greu cu mancatul, asa ca de la 1 luna pana la 2 am schimbat tetine de la 1 la 2, si apoi dupa 3 luni nu a vrut pur si simplu sa bea cucea de 3 gauri *nr3 de la avent rec. de la 3 luni in sus, pana dupa 8 luni... chin maxim, oricum manca putin, dar mai si statea sa traga la biberon.... dar dc ii dadeam cu 3 se facea un car de nervi si scuipa biberonul. Oricum tetinele astea se recomanda se se schimbe la 1-2 luni...
Cereale in biberon se practica dc e copilul putin papacios cum am si eu unul, sau ca sa zici ca ii di seara ca sa doarma mai bine, dar nu tine la tti copiii... oricum, cele care spuneti ca se scoala doar o data la varsta asa de mica pe noapte, nu stiti ce norocoase sunteti ... incercati peste 3 treziri de fiecare copil in parte pana sper un an, si apoi minim 2 de fiecare :)
Cereale eu recomand de la Organix, au si doar orez, sau au si o formula cu 4 cereae fara gluten . Mie mi se par cele mai bune. Pt pus in biberon nu le-am dat din astea pt ca nu se umfla cumva in lapte si raman pe biberon, le-am dat altele bio de la milupa de ex., dar rar.

andra80

Mesajde andra80 » Vin Ian 10, 2014 10:31 pm

Mamici, biberoanele avent cu 2 si 3 orificii curg cand sunt tinute cu tetina in jos? Am cumparat azi unul cu orificiu variabil, si nu inteleg ce este reglabil la el. Are un inel care ajuta la intratul aerului in biberon si daca il pui curge suvoi, baiatul se inneaca cand suge. Daca nu il pui, curge oricum .Daca il atasez la tetina 0+, picura si ea. Ce tetina sa folosesc pt 5,5-6 luni?

Irina, unde esti? Erai nelipsita de pe forum. Ce mai face Darius?

Caress, nu ne mai pedepsi... :) An Nou fericit si cu multe impliniri! [flori]
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

lazar-veronica

Mesajde lazar-veronica » Vin Ian 10, 2014 11:32 pm

Fetelor, noi suntenm bine. Urmeaza vaccinul de 4 luni la sf lunii. Voi veni atunci cu detalii. Am fost la un consult neurologic recomandat de neonatolog. Fetele se dezvolta bine, doar ca una are unusor torticolis care se poate repara iar cealalta tine picioarele incordate, nu se relaxeaza. Ne pregatim de botez. La. 3 luni tb schimbate tetinele? Inca alaptez, ziua doar cate 1-2 mese iar noaptea exclusiv. Se trezesc de cate 2 ori. Rad, ganguresc, apuca jucarii. Dar la apuca cateodata un plans fara motiv de te urci pe pereti!! Ca anticonceptionale voi ce luati? Dr mi- a dat cerazette dar mi-e frica cu trombofilia asta. Va pup
34 ani, infertilitate secundara, un avort spontan la 4 saptamani in 2007, 3 IA nereusite ( 2 la Giulesti si 1 la Medlife),endometrioza, mutatia MTHFR C667T homozigota, mutatia PAI heterozigota, tiroidita autoimuna, Rh negativ, sotul hipospermie, astenoteratozoospermie;
FIV 1 la Medlife prin subprogram, nereusit.
In ianuarie FIV 2 la Budapesta cu dr. Kovacs. Am transferat 2 embrioni de calitatea A. Reusit!!!! Beta 12 zile post ET- 609.62; 14 zile post ET- 1284.83
Avem 2 inimioare= 2 fetite
Din 30.09 mama de Sofia si Tania

Irina_

Mesajde Irina_ » Sâm Ian 11, 2014 7:09 pm

andra80 scrie:
Irina, unde esti? Erai nelipsita de pe forum. Ce mai face Darius?

In primul rand "La multi ani!" si felicitari tuturor mamicilor pentru progresele remarcabile facute de puiuti. Mereu cand citesc mai adaug si eu putin din fericirea voastra la a mea. [cloud9] Sa avem parte de un an cu multe momente frumoase si sa sporim substantial randurile mamicilor de pe forum!

Da, Andra, am fost prin zona ;) , v-am citit constant, dar am stat mai prin umbra, sa nu mai deranjez.

Tie iti eram datoare cu o informatie. Nu am uitat. Am vorbit cu prietena mea si am vesti bune. Mi-a confirmat ca a continuat alaptarea fara probleme pana in luna a cincea de sarcina cu cel de-al doilea copil. A renuntat apoi temporar doar din cauza ca alaptarea cu o burtica atat de mare devenise relativ incomoda si obositoare pentru ea si fetita ei cea mare, iar cand s-a nascut baietelul a continuat alaptarea cu amandoi, in tandem.

Referitor la posibilele implicatii medicale, o sa-ti trimit PM cu numarul unui medic care este atat pediatru, cat si consultant in lactatie si alaptare certificat international (IBCLC). Eventual poti sa discuti cu ea in ce masura crede ca fondul hormonal specific alaptarii (in speta prolactina) ar putea sa afecteze sansele de implantare a unei sarcini. Eu una in aceasta zona ma astept sa fie ceva probleme, cel mult. Altfel nu cred sa te lovesti de impedimente. Bafta multa cu planificarile urmatorului bebelus. Esti foarte curajoasa, sa stii!!

Despre noi ce sa va spun... Trecem printr-o perioada ceva mai complicata cu Darius si momentan nu stim cum ii vom da de capat. Desi mananca excelent, doarme foarte bine, evolueaza perfect normal cognitiv si motor, de peste o luna si jumatate greutatea lui sta pe loc. E inca in limitele normalului, dar nici nu vreau sa ma gandesc ca iesim din ele. Pentru ca intr-un asemenea caz pot fi doar trei motive (respectiv alimentatie neadecvata - evident exclusa din punctul nostru de vedere, infectie sau alergie), am inceput din nou periplul pe la medici.

Dupa multi nervi (cred ca as putea scrie o pseudo-enciclopedie din prostiile auzite de la anumiti medici) am gasit si doctorul potrivit, care sa aiba experienta si sa stie "cu ce se mananca" nutritia la copii, printre altele. Am facut si o tona de analize, iar concluzia ne aduce intr-un punct dificil. In mare analizele sunt excelente (hemoleucograma super, calciu, fier, magneziu, etc. minunate, ficat ok, infectii ioc, sumar urina si urocultura fara probleme). Are insa aparent o alergie asimptomatica (nu a avut ever bubite, l-am urmarit cu diversificarea ca la carte) pentru ca anticorpii IgE sunt peste limite. Problema e ca nu stim la ce e alergic. Poate fi, din pacate, orice din meniul meu sau al lui. ORICE. Am testat deocamdata pentru alergiile cele mai comune, gluten si boala celiaca, respectiv lapte de vaca, praf si UHT. Toate negative, deci ne intoarcem la a cauta acul in carul cu fan :ymsigh: .

Ah, si colac peste pupaza, a pescuit saracul Grauntel din sala de asteptare de la spitalul de pediatrie o viroza nasoala (au intarziat o ora cu programarea si era plin de copii cu nasul plin de mucisori), incat ulterior ne-am luptat cu febra 39 si acum inca tusim si nu prea respiram grozav. Asta ca sa nu ma bucur prea mult de analizele bune.

Saptamana viitoare mergem din nou la medic, sa ne sfatuim cu el si sa vedem ce ar mai fi de facut. Desi nu prea cred ca ne poate ajuta. Momentan am oprit diversificarea si sper din suflet sa nu fie nevoie de intarcare. Dar o sa facem tot ce trebuie pentru a-i da de capat.

Singura parte buna este ca pentru prima data de la nasterea lui Darius, pot si eu sa beau lapte linistita ca nu ii fac rau copilului. Conform analizelor, nu e nici macar usor sensibil.

Stiti ce ziceam eu de dezideratul meu in viata de a fi un caz banal? Ei bine, se pare ca Grauntel ma mosteneste. Nici lui nu-i iese, se pare, prea bine. Uf!!

In rest toate bune, sarbatorile au trecut frumos, doar mai obositor.

andra80

Mesajde andra80 » Sâm Ian 11, 2014 10:47 pm

Ei Irina, se zice ca Dumnezeu da la cel care poate duce. Desi, cand da copii, uneori nu pare sa fie prea selectiv..

Irina_

Mesajde Irina_ » Sâm Ian 11, 2014 11:02 pm

andra80 scrie:Ei Irina, se zice ca Dumnezeu da la cel care poate duce. Desi, cand da copii, uneori nu pare sa fie prea selectiv..

Da, stiu ce zici. Poate de asta eu una sunt oarecum agnostica ;)) .

Ei, nu dramatizez. Stau bine cu psihicul. O sa o scoatem pana la urma la liman, intr-un fel sau altul. Doar ca eu tot sper si astept in naivitatea mea sa revin la vechea mea viata cand lucrurile mergeau toate struna si intr-o relativa normalitate :-w . Deocamdata ma bucur ca, daca am auzit un lucru de la absolut toti medicii pe la care am trecut, e ca pustiul e simpatic foc, extrem de alert si atent si de altfel pare foarte sanatos. Daca n-ar fi cifrele acelea repetitive de pe cantar si analiza cu bucluc, aproape ca as putea sa imi vad linistita de treaba.

andra80

Mesajde andra80 » Dum Ian 12, 2014 3:36 am

Giorgia scrie:Nu stiu daca ai vostri fac la fel (chiar sunt curioasa sa-mi raspunzi cand ai timp), dar ai nostri au inceput sa devina tot mai interesati de jucaria celuilalt, decat de cea pe care o tin in mana, asa ca am adunat deja vreo 5 astfel de cutii, sa nu existe suparari. De la ultima discutie insa, fata e mai interesata sa poarte discutii cu suzeta baiatului si, desi ea nu mai vrea suzeta de la 2 luni, i-o tot smulge pe-a lui din gurita si incep astfel smiorcaielile: el ca nu mai are suzeta, ea ca i-o iau s-o dau baiatului inapoi. Degeaba aduc o alta suzeta, mereu e mai interesanta cea din gura lui. E nebunie si am o presimtire ca asta e doar inceputul. ;))

Acum sunt mai in masura sa raspund. Daca baietelul meu are o jucarie in mana, fetita sta cuminte si se uita la el cum se joaca. Fetita mea la acest capitol e un model de cumintenie, e foarte linistita si calma in genetal. Daca fetita are o jucarie si baietelul are o jucarie, baietelul se intinde sa ia jucaria fetitei, in timp ce continua sau nu sa tina si jucaria lui. Daca vorbesti cu ea, el imediat raspunde, rade, se baga in seama. Daca te vede ca o tii in brate, incepe sa se scandalizeze, da semne de gelozie. Ea, pe de alta parte, are fata de el o atitudine inteleapta si intelegatoare de sora mai mare, chiar daca cu doar 2min... :)

RaluM

Mesajde RaluM » Lun Ian 13, 2014 9:13 am

Tetinele avent cu orificii 2, 3 nu curg cand le tii in jos, cu 3 orificii spune pe eticheta ca de la 3luni in sus se pot folosi, apoi pe cele cu 4, parca de la 6 luni scrie ... nu mai stiu exact, dar si astea cu 4 nu picura decat greu. Cea variabila de la avent, iar nu curge, cea pt biberoane de sticla vreu sa spun, ca nu stiu dc exista si pt cele de plastic. Are 3 pozitii la 120 de grade decalate si o sucesti in cele 3 pozitii, prin care fluxul este de 1, 2 sau 3 intensitate - tetina are de fapt o fanta verticala si in functie de pozitia in care trage copilul, curge mai mult sau mai putin - asta sunt bune si pt cereale.

RaluM

Mesajde RaluM » Lun Ian 13, 2014 12:03 pm

Irina, am citit ce scriai despre baietelul tau, eu sper sa nu fie nimic in neregula cu el, sau orice ar fi sa fie ceva trecator. Unul din ai mei a fost chin pt mine cu luatul in greutate, pana m=am resemnat ca asa e el. A stagnat in jur de 4-5-6 luni si el , nu mai stiu exact si nu pot consulta agenda, dar stiu ca eram f stresata de kg lui, vedeam uneori ca o mai lua si in jos, e drept nu era mancacios, dar nici nu facea foamea... si acum la 14 luni are abia 8.3

Andra... nu stiu ce biberon ai luat cu inel si ce face ... imi pare rau...

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Ian 13, 2014 12:54 pm

RaluM scrie:Irina, am citit ce scriai despre baietelul tau, eu sper sa nu fie nimic in neregula cu el, sau orice ar fi sa fie ceva trecator. Unul din ai mei a fost chin pt mine cu luatul in greutate, pana m=am resemnat ca asa e el. A stagnat in jur de 4-5-6 luni si el , nu mai stiu exact si nu pot consulta agenda, dar stiu ca eram f stresata de kg lui, vedeam uneori ca o mai lua si in jos, e drept nu era mancacios, dar nici nu facea foamea... si acum la 14 luni are abia 8.3

RaluM, multumesc frumos de incurajari!

Al meu e un mancacios si jumatate, mai ales cand ii dai ceva care-i place, sa-l auzi ce scandal face cand ii e foame!! Te cearta pe limba lui strigand cumva la noi, dar mesajul e extrem de clar, e mortal ;)) Per total, probabil mananca zilnic ceva de genul:
- la brunch mix de 150 g fructe, 40 g branzica si 30 g cereale fierte, cca 100 ml compot de fructe,
- apoi la pranz cca 150 g pasat de legume (morcov, pastarnac, radacina patrunjel, telina, dovlecel, zucchini, ardei, ceapa verde si verdeturi proaspete) plus 50 g carne pasare de tara sau vita, uneori si cu un galbenus de ou, plus cca 150 ml supita carne, {cateodata mai variez, mai fac si alte combinatii, de ex cu avocado}
- iar in final, seara, cca 150 - 200 g cereale variate cu lapte, completate cu o sesiune de alaptare unde mai baga peste 200 ml lapte (am pastrat inca a treia masa nediversificata complet).

[Am redat meniul intrucat ma gandesc ca poate fi util si pentru cei mai la inceput de diversificare, fiind confirmat cu medicii ca e ok pentru varsta de opt-noua luni]

In plus, mai are de obicei inca 2-3 mese doar de lapte matern, estimate per total la inca vreo 450 - 500 ml. Deci cu totul, daca facem un calcul scurt, aproape un kg si jumatate ingerat pe zi, in conditiile in care cifrele acelea de pe cantar se incapataneaza sa creasca. Pe langa astea ma mai pregatesc sa-i mai introduc o gustare de dupa-amiaza cu iaurt si fructe, insa am asteptat testele ca sa ne asiguram ca nu are intoleranta la lactate.

Ca urmare, eu mare parte din timp o dedic robotitului prin bucatarie, ca sa aiba mereu mancare proaspata si buna. M-am straduit sa-i ofer numai lucruri sanatoase (sincer, nu ma intereseaza atat de mult kilogramele propriu-zise, ci sa creasca frumos si sanatos). Multa vreme am dat vina pe genetica, tinand cont si de faptul ca e un copil extrem de activ, dar totusi de la un punct incolo se ridicau niste semne de intrebare. Din pacate in cazul nostru analizele releva o explicatie logica (nu prea mai merge prezumtia "asa e el", mai ales ca nu era plauzibila date fiind conditiile).

Alergiile, respectiv intolerantele alimentare sunt printre motivele frecvente pentru care copiii mici nu iau constant in greutate, insa de foarte multe ori sunt greu de identificat, pentru ca daca in cazul alergiei tipice e de asteptat sa apara simptome vizibile (cel mai des bubite), in cazul intolerantelor simptomele pot trece neobservate (mai ales ca bebelusii nu pot impartasi foarte bine experientele). Sigur, si in cazul in care nu sunt depistate copiii evolueaza pana la urma, dar de obicei mai lent din punct de vedere al greutatii.

De aceea asteptam si noi ziua de maine sa vedem ce o sa ne spuna concret medicul, in functie de interpretarea markerului IgE. Intre timp continuam sa ne luptam cu mucisorii si cu tusea :( . Si era asa o vreme de primavara afara...

sdmdi

Mesajde sdmdi » Lun Ian 13, 2014 2:00 pm

Irina_ scrie:Alergiile, respectiv intolerantele alimentare sunt printre motivele frecvente pentru care copiii mici nu iau constant in greutate, insa de foarte multe ori sunt greu de identificat, pentru ca daca in cazul alergiei tipice e de asteptat sa apara simptome vizibile (cel mai des bubite), in cazul intolerantelor simptomele pot trece neobservate (mai ales ca bebelusii nu pot impartasi foarte bine experientele). Sigur, si in cazul in care nu sunt depistate copiii evolueaza pana la urma, dar de obicei mai lent din punct de vedere al greutatii.

Pot sa confirm si eu ... ma rog in cazul nostru copilul este mult mai mare, dar acelasi comportament avea. Nu crestea nici in greutate, nici in inaltime. In 10 luni a crescut 1 cm care este putin in conditiile in care ar trebui sa creasca 6,7 cm pe an. Plus ca este mai mic de statura decat copiii de aceeasi varsta. Toti medicii dadeau vina pe alimentatie, pe faptul ca a stat 5 luni in maternitate, pe mostenirea genetica (necunoscuta), dar cred ca astea au fost mai degraba coincidenta (deh...cand le ziceam ca e adoptat, imediat spuneau ca asta e cauza...). Dupa instituirea regimului alimentar (de vreo 3 luni) a crescut aproape 5 cm + 3 kg. Cu analizele am fost la mai multi pediatrii si am intalnit cred ca toate variantele posibile: de la regim strict, la micsorarea cantitatii alimentelor in cauza pana la a nu face nimic (era de parere medicul ca e mai rau sa-l privezi de lactate si oua si ca e doar o coincidenta faptul ca nu creste...).
Asa ca am decis sa urmam un regim strict, cel putin cateva luni (acum nu neg ca o fi mai apucat cate ceva cand nu am fost eu atenta, dar asta foarte rar, la vreo petrecere) si cred ca faptul ca a crescut 5 cm in 3 luni nu este deloc o coincidenta. Plus ca nu ii mai curge nasul atat de tare (rinita declansata de frig) si este mult mai sanatos, asa ca cel putin o perioada mai continuam. Refacem analizele, dar daca inca mai sunt pozitive vom continua cu regimul alimentar in ciuda opiniei medicilor.

Sper sa descoperi cat mai curand care este problema :).

Diana
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Lun Ian 13, 2014 5:02 pm

Irina imi pare rau de problemele pe care le ai cu Grauntel, sper sa le rezolvi cat mai curand. Am 2 intrebari:
1. Unde i-ai facut analizele lui Darius? Si eu trebuie sa-i fac fetitei mele si mi-e groaza de recoltarea sangelui, pur si simplu nu pot sa-mi adun curajul sa merg...le recolteaza si lor tot din vena?
2. Am citit meniul tau si imi place...legumele de unde le procuri? Tot de la tara sau cumperi din supermarket? Sau de la piata? Ouale sunt de la tara sau iei din alea ecologice? Incep si eu sa ma gandesc la diversificare si vreau sa-mi gasesc niste surse cat mai bio posibil de unde sa-mi procur alimentele.
Multumesc si multa sanatate iti doresc pentru tine si pentru Darius.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

andra80

Mesajde andra80 » Lun Ian 13, 2014 5:27 pm

Diana, in ce a constat regimul? Multumesc! Doar ca o curiozitate ma intereseaza, avand in vedere ca a dat rezultate foarte bune. Piticii mei sunt in grafic apreciez eu, chiar daca in lunile 4 si 5 ea a luat in greutate 570 si 370gr iar el 630 si 430gr. Sunt tonici, atleti, veseli, rad, se joaca, alearga, misca, sr tin bine, si deocamdata apreciez ca asta conteaza. Mananca normal, dar nu reusesc nicicum sa depaseasva 6,5kg la 5,5 luni. Luna asta au luat sub 200gr, Tzuculina, fetita ta e mai iute ca noi... :)

sdmdi

Mesajde sdmdi » Lun Ian 13, 2014 6:28 pm

andra80 scrie:Diana, in ce a constat regimul? Multumesc! Doar ca o curiozitate ma intereseaza, avand in vedere ca a dat rezultate foarte bune. Piticii mei sunt in grafic apreciez eu, chiar daca in lunile 4 si 5 ea a luat in greutate 570 si 370gr iar el 630 si 430gr. Sunt tonici, atleti, veseli, rad, se joaca, alearga, misca, sr tin bine, si deocamdata apreciez ca asta conteaza. Mananca normal, dar nu reusesc nicicum sa depaseasva 6,5kg la 5,5 luni. Luna asta au luat sub 200gr, Tzuculina, fetita ta e mai iute ca noi... :)

Analizele au reliefat ca este alergic la proteina din lapte, la albusul de ou si la proteina din carnea de vita. Asa ca nu i-am mai dat niciunul din aceste produse. Teoretic as putea sa incerc cu lapte de capra, pediatrul mi-a explicat ca nu se testeaza si laptele de capra deci nu e f clar daca ar avea vreo problema cu el. Am preferat sa nu ii mai dau niciun fel de lactate o perioada, urmand ca dupa 6 luni sa refacem analizele si sa incercam eventual reintroducerea unora dintre ele (cum ar fi branzica si iaurtul de capra). Dar asta o voi face in anotimpul cald deoarece atunci este cel mai relavant testul cu nasul (acum oricum mai prinde cate o viroza mica si nu imi dau seama daca ii curge nasul de la viroza sau de la alergie).
Cand am facut testele noi eram siguri ca vom descoperii alergii respiratorii, dar uite ca si problema respiratorie tot de alergia alimentara era cauzata. Si culmea IgE-ul total nu era peste limita (desi aproape) insa testele specifice au aratat clar prezenta anticorpilor.

Diana
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

RaluM

Mesajde RaluM » Lun Ian 13, 2014 10:53 pm

Irina, am citit meniul si mi-am dat seama ca papa mai bine bebe al tau decat oricare din ai mei chiar si acum, in medie cel putin.... ca mai au zis zile mai bune dar muult mai multe zile proaste ... asa ca da, inteleg de ce te ingrijorezi ... dificil intr-adevar de depistat ce alergie are ...
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34Leu heterozigot
2 IA, FIV1, FET1 nereusit, FIV 2 reusit

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Ian 13, 2014 11:34 pm

Tzuculina scrie:Irina imi pare rau de problemele pe care le ai cu Grauntel, sper sa le rezolvi cat mai curand. Am 2 intrebari:
1. Unde i-ai facut analizele lui Darius? Si eu trebuie sa-i fac fetitei mele si mi-e groaza de recoltarea sangelui, pur si simplu nu pot sa-mi adun curajul sa merg...le recolteaza si lor tot din vena?

Lui Darius i-am facut analizele la spitalul de pediatrie MedLife Bucuresti. A fost ok asistenta, se vedea ca are experienta cu copiii. Mie insa mi s-a facut rau cat a fost tinut ca sa-i ia sange (i-au luat dintr-o vena de pe dosul palmei). Nu suport sa-l aud plangand fara sa pot interveni, am o senzatie de durere viscerala urmata in extrem de lipotimie si lesin. Asta apropos de cat de puternic poate sa fie instinctul matern. Mai aveam putin si saream pe asistenta ca sa ii scoata acul dupa ce recoltase a doua eprubeta de sange (au fost vreo patru cu totul). Asa ca in perspectiva, daca se poate, probabil ca voi fi tinuta departe de sala unde i se recolteaza lui analizele :) (acum am ramas in ideea in care incercam sa il linistesc cu vorba). M-au lasat insa sa il alaptez putin imediat dupa si am reusit astfel sa il calmez usor. Per total, am fost mult mai traumatizata eu, decat el. Iar el de plans a plans nu atat de durere, ci din cauza faptului ca a trebuit sa-l tinem imobilizat ca sa nu-si rasuceasca mana si sa-si raneasca vena. Nu a suportat niciodata sa ii fie ingradita posibilitatea de miscare libera.

Tzuculina scrie: 2. Am citit meniul tau si imi place...legumele de unde le procuri? Tot de la tara sau cumperi din supermarket? Sau de la piata? Ouale sunt de la tara sau iei din alea ecologice? Incep si eu sa ma gandesc la diversificare si vreau sa-mi gasesc niste surse cat mai bio posibil de unde sa-mi procur alimentele.
Multumesc si multa sanatate iti doresc pentru tine si pentru Darius.

Legumele pe care i le dau lui au diverse surse: aduse de mama de la niste tarani de incredere, de la socrii mei din gradina (mai rar) sau de la Legume fericite (unde practica agricultura ecologica - fiind insa inca in curs de certificare). I-am dat pana acum doar galbenus (albusul e cu potential alergen mare si se da doar dupa un an) din oua de tara - tot din surse sigure. Din acelea ecologice am incercat eu mai demult si mi s-au parut oribile si fara legatura cu cele de tara, nu le-as recomanda nimanui.

Multumim frumos de urari, speram si noi sa ne insanatosim curand.

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Ian 13, 2014 11:42 pm

sdmdi scrie:
Analizele au reliefat ca este alergic la proteina din lapte, la albusul de ou si la proteina din carnea de vita. [...] Si culmea IgE-ul total nu era peste limita (desi aproape) insa testele specifice au aratat clar prezenta anticorpilor.

Diana, spune-mi, te rog, ce teste i-ati facut voi lui Alex cand ati investigat alergiile ca sa determinati alimentele problema? A facut test din acela "cocktail" pentru mai multe alergii alimentare (daca da, mai stii cum se numea)? Sau ai testat pentru fiecare alergen in parte? Voi unde ati mers cu el?

Nu ne-ar strica o recomandare de alergolog pediatru, daca ati gasit pe cineva de care sa fiti relativ multumiti dupa perindarile voastre. Va pupam si ne bucuram ca macar voi ati reusit sa identificati alimentele pacatoase si ca a functionat regimul...

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Ian 13, 2014 11:49 pm

RaluM scrie:Irina, am citit meniul si mi-am dat seama ca papa mai bine bebe al tau decat oricare din ai mei chiar si acum, in medie cel putin.... ca mai au zis zile mai bune dar muult mai multe zile proaste ... asa ca da, inteleg de ce te ingrijorezi ... dificil intr-adevar de depistat ce alergie are ...

RaluM, si al meu mai are cateodata zile mai putin bune, cand mananca asa, mai mult ca o printesa pretioasa. Dar apreciez ca e normal, pentru orice copil. Si e adevarat, sunt mult mai putine decat zilele cand manaca foarte bine. Nu l-am fortat niciodata si nici nu am insistat cand a parut ca nu (mai) vrea, am urmarit si respectat mereu semnele pe care mi le da el. Cred ca asa e cel mai bine, sa-i lasam pe ei sa ne spuna exact de ce, cat au nevoie si cand.

Pe de alta parte, cunosc nu putini parinti care se plang zilnic ca au copii care nici macar nu vor sa deschida gura pentru solide, dar continua sa fie mult mai plinuti decat "grisina" noastra :-\ . Bine, e adevarat ca laptele matern e un aliment destul de bogat din punct de vedere nutritiv si caloric, dar de la o varsta incolo... nu stiu cum reusesc.

Înapoi la “Gravide si mamici”