Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
o-lume-de-vise

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Mesajde o-lume-de-vise » Joi Feb 27, 2014 4:13 pm

Nicolle, nu mai pot de durere!!!!
Ma dor obrajii de cat am stat cu zambetul asta tamp pe fata :D Sa va traiasca frumusetea!

Si la noi totul decurge bine. Robert are cam 10,5 kg, 74 cm la 9 luni, refluxul s-a redus aproape complet (mai are 7-8 vome/saptamana, dar nu-n fiecare zi), vocabularul contine: baba, nani, nana, mama, apa si caca, merge in patru labe, urca scarile, merge in picioare daca se sprijina de pereti si mobila, doarme singur in camera lui toata noaptea, nu mai are nicio masa in timpul noptii, pe zi are 3 mese diversificate, o gustare si 2 biberoane. Acum cautam un hotel cu piscina interioara incalzita pe malul marii (nu stim care mal, dar stim care mare :D ) pentru concediul "ala" mult asteptat cu piticul dupa noi.

Va pupam cu drag!
Imagine siImagine

andra80

Mesajde andra80 » Vin Feb 28, 2014 3:12 am

Tzuculina, noi vaccinul de 6 luni l-am facut cu 2 zile inainte sa implineasca cele 6 luni. Nu m-am prea omorat cu diversificarea luna asta iar rezultatele sunt pe masura efortului. Am inceput la 6 luni si 10 zile cu marut proaspat ras, s-au strambat amandoi si am ajuns totusi ca piureul de fructe, in varianta finala mar+banana+portocala, sa fie agreat de fetita. cu baietelul e mai greu ca nu vrea sa se diversifice, se uita cu pofta la ce papam noi dar cand vede ca nu e lapte nu mai e curios. El cere lapte imediat dupa masa. Supica nu vor nici sa guste, nu mananca decat cate o lingurita care le aluneca pe gat in jos. Supica si legumele nu le-am introdus decat de 3 zile, i-am lasat sa se obisnuiasca cu gustul fructelor, sa nu ii zapacesc. Piureul de legume s-a bucurat si el de un adevarat insucces, cu mar ras fetita inca mai papa cateva varfuri de lingurita insa baiatul cand da de gust s uipa tot afara, greu inghite ceva, si imediat dupa masa cere lapte. Ieri i-am testat si eu cu apa, fata a supt cativa ml, baiatul s-a enervat ca il fraierim. Cam atat am facut deocamdata, am zis ca luna asta va fi una de tranzitie, de luna viitoare sa incep mai serios. Vreau sa le dau si iaurtel. Portocala pare sa le placa si alor mei, parca mar+banana fara portocala nu s-a bucurat de acelasi succes. Nu par sa aiba probleme. Au fost cateva zile in care nici nu le-am dat nimic, ocupati cu musafiri si curatenie i-am sarit de la diversificare.

Ne rostogolim pe toate partile, incercam de pe o parte sa ne ridicam, incercam in acelasi timp sa ridicam si capul si fundul, sunt foarte energici, veseli si haiosi. De ieri avem primul dintisor si la baiat, a iesit fara probleme majore, il vad acum parca putin mai relaxat, am crezut ca o sa-si manance pumnul.. :)

o-lume-de-vise

Mesajde o-lume-de-vise » Vin Feb 28, 2014 9:38 am

Andra, daca-mi permiti 2 recomandari pentru legume: la piure poti incerca sa pui mai mult morcov, radacina patrunjel si pastarnac, pentru ca sunt legume dulci, aromate si se apropie oarecum de gustul dulce al fructelor, iar cu supa poti incerca sa le-o dai intr-o cana/ceasca mica din plastic, pentru ca e perioada in care-si doresc sa "faca" si ei ceva mai serios, asa ca vor fi incantati sa "tina" ei canuta. Deasemenea, ii poti lasa sa testeze mancarea cu mainile inainte de a le oferi mancarea...asta daca te tin nervii sa-i schimbi dupa masa si sa cureti scaunele si podeaua bucatariei dupa masa. La noi au functionat toate astea. Cu apa nici piticul nostru nu se omoara, asa ca-i lasam apa intr-un biberon mic pe care il ia singur atunci cand are chef, dar supa o bea cu placere din canuta (ca ii ajunge si pe spate si la fund, e alta poveste :D ). Cu timpul piticii vor avea preferinte culinare si la legume (alui nostru ii place spanacul, singura leguma pe care o curat cel mai greu...deh, sa simt ca am copil, nu?)
Imagine siImagine

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Vin Feb 28, 2014 10:22 am

o-lume-de-vise scrie:Andra, daca-mi permiti 2 recomandari pentru legume: la piure poti incerca sa pui mai mult morcov, radacina patrunjel si pastarnac, pentru ca sunt legume dulci, aromate si se apropie oarecum de gustul dulce al fructelor, iar cu supa poti incerca sa le-o dai intr-o cana/ceasca mica din plastic, pentru ca e perioada in care-si doresc sa "faca" si ei ceva mai serios, asa ca vor fi incantati sa "tina" ei canuta. Deasemenea, ii poti lasa sa testeze mancarea cu mainile inainte de a le oferi mancarea...asta daca te tin nervii sa-i schimbi dupa masa si sa cureti scaunele si podeaua bucatariei dupa masa. La noi au functionat toate astea. Cu apa nici piticul nostru nu se omoara, asa ca-i lasam apa intr-un biberon mic pe care il ia singur atunci cand are chef, dar supa o bea cu placere din canuta (ca ii ajunge si pe spate si la fund, e alta poveste :D ). Cu timpul piticii vor avea preferinte culinare si la legume (alui nostru ii place spanacul, singura leguma pe care o curat cel mai greu...deh, sa simt ca am copil, nu?)

Asa e, asta am observat si eu cand ii dau piureul, ii place sa-si bage ambele manute in paharutul ala de Avent in care ii servesc mancarea. I-am dat si ei un pahar Avent gol sa se joace cu el dar nu, nu-i place, cu mainile in piure ii place. Eu supita i-o servesc in biberon si intr-adevar ii place sa-l ia ea singura si sa si-l bage in gura doar ca nu reuseste sa-l ridice suficient ca sa si bea din el. Astea sunt legumele pe care le folosesc si eu pentru supita si in plus dovlecel si cartof dulce. Plus carnita.
Eu m-am apucat destul de serios de diversificare de pe la 6 luni. Am auzit, nu stiu daca e adevarat ca, cu cat amani mai mult cu atat e mai greu, accepta mai greu mancarea solida.
De rostogolit nu prea ne rostogolim in schimb sta destul de bine in fundulet, singura, nesprijinita.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Sâm Mar 01, 2014 4:29 pm

O-lume-de-vise, ce ma bucur ca ai scris si ca ne-ai dat vesti despre Robert!! [flori]

Ma bucur ca s-au diminuat manifestarile refluxului (desi mie in continuare mi se pare mult, 7-8 ori / saptamana - Lara nu a vomat niciodata in 11 saptamani, nici nu stiu cum as reactiona). Tu esti cea mai potrivita sa o consiliezi aici pe Sabina-Natalia, care are o fetita nascuta pe 1 ianuarie, reiau mesajul ei de pe paginile din urma:

...siii intrebare celor care poate au mai trecut prin lupta ce refluxul gastric ...in afara de salteluta cu plan inclinat, hranit in reprize ...ce trucuri mai cunoasteti....trece cu varsta sau se ajunge mereu la chirurgie ?

Ai sfaturi pentru ea?

vocabularul contine: baba, nani, nana, mama, apa si caca

...si tat-sau ce parere are? :D
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Mar 01, 2014 4:49 pm

Irina_ scrie:Nicole, pai atunci voi raspunde la provocare, o sa ma straduiesc sa filmez actiunea cu dansul si butoanele. Exista unele mici dificultati tehnice insa, in sensul ca imediat ce pustiul ocheste camera (fie ea foto sau video) este atras iremediabil de ea si obisnuieste sa abandoneze instant orice alta activitate.

Daaa, cunosc deja. Eu nu am reusit sa o filmez cand rade in hohote sau cand „dialogheaza” cu mine, pentru ca in secunda in care vede un obiectiv, fie el de la camera foto sau de la telefon, expresia se schimba subit in curiozitate, se opreste din ras sau din „vorbit” si priveste intrigata. Si simte șmecheruța chiar si cand incearca son papa sa ne filmeze, discret - am un filmulet in care dupa ce am lasat-o sa analizeze obiectivul mai bine de un minut, incerc sa o aduc la activitatea anterioara, insa fara niciun succes; am incercat inclusiv sa ii intorc capul cu mana, in secunda doi s-a intors catre obiectiv - am terminat prin a pufni noi in ras.

Altfel, referitor la plans, eu acum pot vedea lucrurile ceva mai bine in perspectiva decat puteam sa o fac la cateva luni ale lui, extenuata si prinsa in mijlocul evenimentelor. Sigur, in primele 3-6 luni, colicile si sensibilitatea de inceput a aparatului digestiv au purtat desigur, o mare parte din vina pentru perioada mai zbuciumata. Insa pe masura ce trece timpul, devine tot mai clar ca este, in primul rand, un aspect care tine de temperamentul extrem, vulcanic (pe care de la cine oare l-o fi mostenit? :-? ) In plus, am citit destul de mult despre mecanismul plansului la copii. Si de ce citesc mai mult, de aceea inteleg ca nu intotdeauna trebuie privit ca pe un lucru rau ce trebuie eliminat. Ba dimpotriva.

Da, am citit si eu teoriile „plansul este bun”. Mie mi se pare ok partea cu a nu incerca sa opresti cu orice chip plansul atunci cand se intampla, sa lasi copilul sa se descarce si sa ii „oferi suport”, sa ii vorbesti si sa ii spui ca ii esti alaturi etc. Dar cand asta se intampla timp de 10 - 14 ore pe zi, luni de zile in sir, nu mi se pare ca teoria aia se poate aplica. Adica, mi se pare cu adevarat extenuant si pentru mama si pentru bebe.

Si in plus, tot plecand de la legea compensatiei, ma gandesc ca poate undeva, acolo sus, e si un ingeras de fetita, linistita si blanda ca o adiere calda de vara, care asteapta sa prinda viata si sa devina comoara mea. Sau cel putin asa imi fac curaj in perspectiva. :))

Asa sa fie!! [fetita]

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Mar 01, 2014 5:04 pm

Chocolate scrie:Nicole, la noi e la fel la baita. Adica pur si simplu n-are chef de ea / nu-i face placere / apa uda e naspa. :))) De cate ori il bagam in apa, incepe sa tipe ca din gura de sarpe (conditiile au ramas aceleasi, ii dau sa manance cu 1 h inainte de baie si, teoretic, n-are trebui sa-i mai fie foame la momentul x). I-am aplicat si tratamentul indicat de tine ca sa nu se simta "in aer" dar, din pacate, cand simte apa, incepe show-ul. Asta e, ne-am obisnuit. In definitiv, nu e vorba decat de 5-10 min de tipat / plans, dupa ce-l invelim in prosop si stergem bine sta relativ cuminte. Cuminte 100% nu se face decat cand il pun la san pentru masa de seara. :D
In rest, totul e bine. Am trecut si de prima iesire din tara, a fost foarte bine, bebe cuminte, s-a adaptat schimbarilor de mediu, si de vaccinul de 2 luni (a facut doar putina febra noaptea de dupa). Asteptam cu interes botezul de saptamana asta si vanzoleala aferenta. :ymdaydream:

Baia la noi este din ce in ce mai agreabila si parca de doua zile nici plansul de dupa nu mai este atat de intens, nu ii mai tremura buza de jos (e haioasa rau cand face asta, daca nu ar fi de la plans m-as amuza teribil de mutrița ei). A facut si Lara, cu ceva decalaj, vaccinurile de 2 luni (se face si cel anti-rotavirus in Romania?), nu a facut febra, dar a stat foarte mult la san si s-a trezit dimineata plangand, ceea ce nu o caracterizeaza. Oricum, a reactionat super-ok, la ce shot de substante medicale am constatat ca a primit!

Petrecere frumoasa la botez si salutari nașei si nașilorJR [gemeni] !

Eu la inceputul lui mai se pare ca o botez pe fiica-mea. Si da, va fi botezata in rit ortodox (taica-sau e botezat catolic, chiar dintr-o familie practicanta, a fost crescut cu catehism, mers la mesa dominicala &co., dar la maturitate a devenit agnostic, asa ca am ales sa o botezam in ritul in care are un parinte cu care poate partaja, daca va simti chemarea). Vin nasii din Romania la ea si o botezam aici, la biserica ortodoxa din Avignon.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Mar 01, 2014 5:24 pm

Tzuculina scrie:Nicole, e simpatica foc Lara. I-am aratat si Andradei filmuletele si i-am explicat ca e o fetita ca si ea - conceputa in eprubeta, foarte dorita si cu mult par... :D. Nu stiu ce a inteles ea (probabil nimic) dar s-a uitat, era foarte atrasa de o buburuza dintr-unul din filmulete.
Imi place ca-i vorbiti si in franceza si in romana.

Buburuzele ii atrag pe bebelusi pentru ca au cromatica perfecta - rosu intens cu puncte negre. :) Lara are peste tot, si la carucior, si la bara de activitati, are si o fustita cu buburuze, iar de ieri are si ...agrafe de par cu buburuze. :D

Iar bestfrienda ei este Gărgărița, cu care are dialoguri elaborate cam o data la doua-trei seri (in alternanță cu alte activitati), realizate de „Departamentul Jocuri si Concursuri” al familiei :D. Nu am decat unul filmat, era mica de tot acolo (dar deja atenta), avea doar 5 saptamani, intre timp a devenit un adevarat spectacol, exista mult mai multa implicare (trilingvă: franceza, romana si ...bebelușească):

Am vazut fotografia cu Andrada ingeras pe norisor [cloud9] , nu pot sa spun decat: wow!! [great] Sotul tau a facut fotografia?

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Mar 01, 2014 5:52 pm

andra80 scrie:Ne rostogolim pe toate partile, incercam de pe o parte sa ne ridicam, incercam in acelasi timp sa ridicam si capul si fundul, sunt foarte energici, veseli si haiosi. De ieri avem primul dintisor si la baiat, a iesit fara probleme majore, il vad acum parca putin mai relaxat, am crezut ca o sa-si manance pumnul.. :)

Felicitari pentru dintisori!!

A propos de rostogolire, eu am gasit-o pe Lara cu fata in jos, m-am speriat foarte tare, mai ales ca nu plangea, doar respira sacadat. S-a intamplat cu mine in camera, eram la 3 metri, cam 40 de secunde nu am stat cu ochii pe ea.

Eu la diversificare nu ma pricep (dar va citesc cu atentie, anticipativ), dar voiam sa va intreb ce experiente aveti cu cosleeping-ul. Eu eram big fan, cred cu tarie in beneficiile cosleeping-ului mai ales in primul trimestru (acest al patrulea trimestru de sarcina), dar speram ca fiica-mea sa doarma si in patutul ei, lipit de al nostru - recunosc insa ca de fapt s-a mutat complet in patul nostru. Ca principiu mie mi se pare ok, dar in practica e destul de complicat, e ca si cum ai dormi cu un ou de 5 kg lipit de tine. Pe care trebuie sa ai grija nonstop, in somn, nu doar sa nu il zdrobesti, dar si sa nu il sufoci cu asternuturile (cosleeping-ul este principala cauza a sindromului mortii subite a bebelusului). Plus ca ea se intoarce pe o parte sa se lipeasca total de mine si, in consecinta, are o pozitionare a căpșorului preferential stanga; desi am alternat pozitionarile si o stimulam la dreapta, iar sotul meu o maseaza / manipuleaza soft, pozitionarea la stanga rezista, a remarcat-o si pediatrul.

Mie in continuare mi se pare ok, ador sa o simt langa mine si cred ca mare parte din echilibrul ei de aici vine, din faptul ca este in permanenta cu mine, adesea chiar in pozitie fetala. E atat de minunat sa ti se trezeasca copilul zambind dimineata (faza ca dormitul bebelusului in pat ar impiedica relauarea vietii intime a cuplului ma face sa rad - am un pic de mila pentru cei care cred ca [loveinbed] se face doar in pat si doar noaptea), dar e adevarat ca sotul meu doarme tare chinuit (ii este teama sa nu o loveasca pe Lara cand este intre noi doi si se retrage pe o margine de pat), plus ca, mai nou, ma saboteaza si medicii. [medic] Si pediatrul, si ginecologul! M-au luat cu faze de-astea de babe, ca nu o sa o mai dezobisnuiesc, ca o sa devin sclava ei, ca o sa devina dependenta de mine s.a.m.d.

Bai, si eu am dormit cu mama pana pe la cinci-sase ani (dar era cumva logic, tata lucra in petrol si venea acasa o data la 5 zile - iar atunci nu aveam nicio problema sa dorm singura in camera mea) si de „dependenta” de mama ce-am devenit, desi am o relatie excelenta cu ea, mi-am luat zborul fara probleme si i-am frant inima, plecand in celalalt colț de Europă. Si am privat-o, iacata, si de nepoata-sa. :D

Bebelusii votri cum dorm? Cum au evoluat lucrurile fata de primele luni?

* * *

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Sâm Mar 01, 2014 9:49 pm

Am gasit si eu ocazia sa mai scriu aici, raspunzandu-i lui Nicole.
Eu am fetita de 4 ani, acum in martie ii implineste si mai greu mi-era sa scriu, aici fiind mamici cu bebelusi. Dar uite ca acum mi-am gasit motiv si va scriu. ref la co-sleeping, asa am inceput si noi, ca Nicole, dormeam toti 3 in pat, fata dormea un pic in patut si apoi oluam cu mine, iar treptat a ramas ea in pat cu mine si sotul, care tot asa nu se odihnea, a plecat sa doarma in alta camera si nu a fost vreo pb pt noi, ca si cuplu. Si in prezent, tot asa suntem, fata doamre cu mine si nici nu vrea camera ei ", nu vrea sa doarma singura, suntem in "tratative" cu ea sa-i facem camera de printesa, dar.. zice ca va sta tot cu mami acolo.
Dar nu imi pare rau ca nu reusim sa o facem sa doarma singura, nici nu am insistat, vom vedea pe parcurs, probabil la un moment dat o sa vrea sa doarma singura si imi va fi dor
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

Irina_

Mesajde Irina_ » Dum Mar 02, 2014 12:07 am

Nicole, noi avem si in familie, si printre prieteni, parinti care au ales co-sleepingul. Unii dintre ei chiar cu doi copii. Si iti pot spune urmatorul lucru: nu exista un raspuns universal, depinde de ceea ce vreti voi si de cum reusiti sa integrati situatia pe termen mai lung. Unii sunt fericiti si lasa copiii in ritmul lor (asteptand sa decida ei cand vor vrea "independenta" in patutul si camera lor), altii nu mai stiu cum sa dezvete copilul si nu prea se pot odihni cu el (se fataie destul de rau in somn).

Oricum, eu cred ca pana la urma trebuie tinut cont, in primul rand, de nevoile copilului (care se modifica in timp) si de ceea ce simtim noi ca ni se potriveste.

Eu am folosit cosleepingul in primele trei luni jumatate (dormind cu Darius in brate, pe piept) si a fost salvator. Doar asa a reusit sa adune un numar decent de ore de somn in conditiile colicilor acute. De pe la 4 luni ne-a dat de inteles, treptat, ca e pregatit sa doarma singurel (dar stiind pe unul dintre noi in camera). Insa si acum, la zece luni si jumatate, atunci cand trece prin perioade mai grele (eruptii dentare, achizitii), adoarme doar la pieptul meu. De multe ori il plimb cate-o ora in port-bebe pana se linisteste si adoarme. Si nu accepta nicio alta persoana in locul meu, nici macar pe taica-su. Dar e firesc sa fie asa, are momente in care are nevoie ca mama lui sa-i fie aproape, sunt niste nevoi pe care le inteleg si le accept. La fel, si cosleepingul pe termen lung (atat cu beneficiile, cat si cu neajunsurile) trebuie sa fie asumat de ambii parinti, altfel pot aparea frustrari in timp. Iar aici nu ma refer la viata sexuala, ci la alte aspecte care tin de intimitate, de libertatea alegerii orei de somn, de confortul in timpul somnului.

Ar merita sa mentionez ca stiu si cazuri de parinti care au fost impotriva cosleepingului initial (copiii au dormit singuri o perioada) si care au ajuns sa-l practice ca solutie de ultima instanta (de la un punct incolo copiii au refuzat sa mai doarma singuri...).

o-lume-de-vise

Mesajde o-lume-de-vise » Dum Mar 02, 2014 12:04 pm

nicolleeeee, te rog eu mult, mult de tot sa pui o poza cu Lara cu agrafe in parul asta bogat!!! La noi tot intreaba nasii daca au ce taia peste 3 luni :D
Pai tatal puiului meu este "mama" si nu-l deranjeaza deloc. Am tot incercat sa-i vorbesc despre ta-su', au o carte doar a lor "Tati, te iubesc..." si totusi cuvantul "tata" se lasa asteptat.
Cu dormitul nu exista o regula. Un lucru ti-l spun din experienta celor 9 luni trecute: fiecare copil este unic! ceea ce-a functionat la anumiti copii/parinti nu e musai sa functioneze si la voi. In cazul nostru, datorita refluxului, am trecut prin toate tipurile de somn si copilul s-a dezvoltat normal, cuplul nu s-a destramat, nici macar motanul nostru n-a avut de suferit :D
Am inceput viata de parinte cu un copil linistit, care dormea singurel in patul lui, lipit de al nostru, apoi l-am pus in pat langa noi, inconjurat cu perna de gravida, ca sa nu-l strivesc. Ta-su' a ajuns pe canapea, ca nu mai avea loc in pat. cat a vomitat, piticul asa a dormit, langa mine, apoi, cand reprizele de voma s-au diminuat in timpul noptii (pe la 3-4 luni), l-am mutat in patul lui, lipit de al nostru. Ta-su' sforaie, asa c-a dormit tot pe canapea, ca ne trezea pe amandoi. Apoi, cand am terminat camera copilului (ca am avut si casa in constructie si nu erau toate camerele gata), l-am mutat cu totul in camera lui unde doarme 11-12 ore/noapte si 2-3 ore/zi (in 2 reprize).

Si acum despre reflux: NU, nu se ajunge la operatie, decat in cazuri extreme. Dupa circa 1 luna de la inceperea diversificarii, se observa imbunatatirile. Din pacate, diversificarea nu inseamna ca totul s-a terminat. Dar nici ca-n primele 5 luni de viata nu mai e. "teroarea" este in inima mamei. Eu am ajuns sa am cosmaruri cu copilul inecat in voma (cum l-am si gasit de cateva ori, din pacate...ca d-aia dormeam cu el langa mine).
Etapele sunt cam asa:
1. Patul sau suprafata pe care doarme sa fie inclinata la 25-30 grade. Copilul va fi culcat pe partea stanga, apoi pe partea dreapta, alternativ. Nu trebuie culcat pe spate. Cat a fost mic am folosit pernuta speciala de dormit, apoi am folosit 2 prosoape mari, rulate, pentru a-l pozitiona corect.
2. Hrana. daca este alaptat la san, cantitatile vor fii mici, se vor face pauze dese si se poate administra Gaviscon infant dupa masa (se cumpara din Anglia, de pe amazon). Dupa masa trebuie tinut in pozitie de 45 sau 90 grade minim 30 minute. Trebuie schimbat pampersul inaintea fiecarei mese, deoarece, dupa masa, prin ridicarea picioarelor i se distribuie multa presiune pe abdomen si va arunca jeturi destul de mari. daca este hranit cu formula, aceasta trebuie sa fie ar (anti regurgitare), temperatura apei plate fierte sa fie de 40 grade si NICIODATA laptele sa nu stea in biberon mai mult de 40 minute de la preparare. Cantitatile vor fii tot mici, cu pauze dese. Nu se bate copilul pe spate pentru "ragaieli", gazele vor iesi pe dincolo fara probleme.
3. Medicamentul care a dat roade la noi este "motilium", se cumpara din Germania (noi il comandam de la Medlife pediatrie). Se administreaza la 8 ore, de 3 ori/zi. Se incepe cu 1 ml pt 30 zile, pauza o saptamana, apoi 1,5 ml pt 30 zile, pauza 10 zile, apoi 2 ml si tot asa pana se reduce refluxul. Cand sunt acele zile groaznice cand copilul devine apatic si vomita de 30-40 ori/zi trebuie lasat circa 30 minute sa se linisteasca, i se da jumatate pliculet de nexium amestecat cu 2,5 ml apa plata fiarta si racita (se da imediat dupa preparare, cu o seringa fara ac), se mai lasa copilul inca 30 minute si i se ofera 10 ml lapte, pauza 10 minute, alti 10 ml lapte, alta pauza si tot asa pana se ajunge la 60 ml lapte. Apoi pauza de o ora si se reia hrana cu cate 10 ml. Stiu ca e greu, dar important este sa nu se deshidrateze (noi asa am ajuns cu el in spital), apoi am invatat cum sa trecem de "zilele negre".
4. Imbracamintea. Pentru ca vomele ajung de obicei pe pieptul copilului, noi am trait intre carpe. Am cumparat multe carpe de la bebe tei si i le puneam in jurul gatului, pentru ca schimbarea hainelor duceau la alte episoade de voma. Il puteam inveli in carut sau noaptea cu ele, caci nu mi-era teama ca s-ar sufoca. Uite aici link: https://comenzi.farmaciatei.ro/mama_si_ ... -p10025548
5. Diversificarea. Se incepe la 5 luni, cu legume fierte timp de 2 ore in apa plata. Fructele se introduc in luna 7.

gata, fug sa schimb un pampers cu spanac. pupici!
Imagine siImagine

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Lun Mar 03, 2014 9:59 am

N.C.B. scrie:Am vazut fotografia cu Andrada ingeras pe norisor [cloud9] , nu pot sa spun decat: wow!! [great] Sotul tau a facut fotografia?

Multumesc Nicole. Fotografia este facuta de un fotograf profesionist, care, pura coincidenta, are acelasi nume ca si sotul meu...
In ceea ce priveste cosleeping-ul nu am deloc expertiza asa ca nu stiu ce sa-ti spun. Andrada a dormit tot timpul in patutul ei (mie mi-a fost frica sa o iau cu mine in pat din motivele expuse de tine) iar de la 2 luni doarme singura in patutul ei si in camera ei. Am incercat sa o luam cu noi in pat de cateva ori si nu putea sa doarma nici ea, nici noi, se trezea foarte des si incepea sa planga. Dar ziua avem un somn pe care-l dormim impreuna imbratisate si ce dulce e somnul ala... :)
Eu cred ca fiecare copil este diferit iar daca tu simti ca asta este bine pentru voi, ca o ajuta pe Lara, nu vad de ce n-ai putea continua asa. Eu n-am tinut deloc cont de chestiile de genul "nu o lua in brate ca se obisnuieste asa" s.a.m.d., daca mi-a venit sa o iau in brate, am luat-o in brate, am raspuns la chemarea ei de la primul scancet, n-am lasat-o sa planga deloc. Eu m-am gandit ca alt copil poate voi avea, poate nu, nu stiu ce planuri are Dumnezeu pentru mine, asa ca vreau sa ma bucur total de acesta, fara sa tin cont de toate aceste reguli si constrangeri. Asta-i teoria mea... :D.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

SabinaNatalia

Mesajde SabinaNatalia » Lun Mar 03, 2014 9:39 pm

O lume de vise iti multumesc penru detaliile oferite ...din toate trucurile aplicate, preparatul de la Medlife nu l-am incercat inca...ajungem saptamana aceasta si la Mdlf pt vaccin si poate ne va prescrie si noua Dl Dr ceva magic pt diminuarea refluxului.
De altfel, indiferent de cat timp o tin vertical (astazi a stat o ora vertical dupa masa insa, imediat dupa ce am pozitionat-o la orizontala, a inceput sa verse laptic pe unde i-a venit ei mai bine) ea isi face treaba ei cu lapticul, am impresia ca deja ii place activitatea - papa un pic, "scuipa" un pic ...despre mega obsesia ca se va sufoca nu mai spun nimic...
Eu deja imi faceam griji noi vazand-o mai "apatica" fata de jucarii, dar se pare ca si aceasta indiferenta tot de la jongleria cu lapticul vine...uuuf... sa creasca ea malicica si poate scapa.

Cat despre co-sleeping, de felul meu sunt impotriva acestuia, desi si eu ca si Nicole am dormit cu ai mei parinti pana am mers la scoala.
Pe bebita am incercat sa o tratez in functie de nevoile ei - cand o doare ceva doarme musai pe mine, in rest, noaptea, de pe la 23:10, somnul incepe in patutul ei unde ramane pana pe la 7 -8 dimineata. apoi, pentru somnul de frumusete de dupa ora 8, vine in pat cu mine unde ramane pana la 11 si apoi revine in cuibul ei, altfel e vanzoleala mare si nu mai reuseste sa doarma bine nimeni.

Nicole si botezul "impreuna" il facem ;)) noi pe 2-3 mai il avem in plan, desi eu una habar nu am cum se procedeaza - in biserica ortodoxa am ales sa o botezam, altfel tati ne "ameninta" cu valul tars pe facuta cand ne obraznicim noi fetele ;)) :ymblushing:

Si la acest capitol, cand aveti timp\chef va rog sa ma ajutati cu cateva sugestii vis-a-vis de nasi - botez -> cum se procedeaza ...:) emotiile incep sa se adune.
Mami de Sofia

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mar Mar 04, 2014 9:29 am

Noi am "scapat" cu bine de botez. :ymblushing: Am avut noroc de bebe cuminte, care a rezistat unei sedinte foto acasa si a plans doar la bagat si scos din apa la biserica, ca si de nasi extrem de implicati si inimosi ( :x ), am reusit sa trecem peste diverse mici obstacole (emotionati cum eram, am uitat acasa certificatul de nastere) si sa organizam totul cu bine la restaurant astfel incat toata lumea sa se simta bine (sper!). Suntem fericiti ca bebe E e acum un mic crestin si nu ne vine sa credem ca maine implineste 11 saptamani. Parca ieri il aduceam acasa de la spital si parca alaltaieri ma taraiam pe scarile blocului cu burtocul mare. :D Ce mai trece vremea...
Nicole, sa aveti vreme buna si sa va mearga si voua toate bine la botez! Sunt sigura ca Lara va fi cuminte si cooperanta si va veti bucura impreuna de eveniment! :ymhug: Multumim pentru urari! :-*
SabinaNatalia, ce detalii vrei sa stii despre nasi / botez? Succes si tie la organizat botezul si la depasit problemutele cu pitica ta!
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

o-lume-de-vise

Mesajde o-lume-de-vise » Mar Mar 04, 2014 9:44 am

Sabina, o sa scape, vei vedea. Ajunsesem sa vorbesc in paralel cu 6 pediatrii si toti imi spuneau: dupa 6 luni, va fii mai bine! Ei...imi venea sa-i atarn de limba cu capu-n jos de prima lustra...dar, acum, le dau dreptate.

Noi am botezat progenitura in septembrie. Pentru parinti, la botez, mare lucru nu-i de facut, caci "greul" pica pe nasi. Ei platesc biserica, cumpara florile pentru cristelnita, lumanarea, trusoul de botez pentru bebe, hainele pentru restaurant si pentru baia de a doua zi, chiar si hainele in care va fii imbracat bebe in biserica (asta daca nu exista "moasa" care-i cumpara acest rand de hainute). In biserica, noi am platit corul, pentru ca am avut aceasta optiune, prosopul si sapunul pentru preot, am adus cruciulitele pentru invitati si bomboanele, o forfecuta pentru suvita de par. Am schimbat sticluta de mir din trusoul primit de la nasi, pentru ca am avut un botez tematic, cu ursuleti si gasisem un set care mi-a placut foarte mult. Tot noi am pus uleiul de masline in sticla de mir si am luat cutia pentru suvita de par (la fel, pentru ca se incadra in ceea ce-mi doream eu).
Restaurantul a fost ales de mine cand eram gravida prin luna a 5-a, l-am decorat cu baloane cu ursuleti, pe mese am comandat ursi mari din plus, invitatiile au fost tot cu ursuleti, cardurile de asezare, la fel (ca si lumanarea de la biserica si botosii lui bebe), marturiile au fost jucarii din lemn (brelocuri), yo-yo si puzzeluri cu ursuleti, doar la prezidiu am ales flori, care au "imbracat" 3 ursuleti. Am optat pentru un dj care avea un palmares impresionant si chiar am fost foarte multumita, fotograful a fost cel de la nunta si ne-a oferit in pachet un album superb cu 100 pagini imprimate si "momentele" alese au fost dans exotic si ursitoarele, iar la final face painting pentru copiii invitatilor. Fructele le-am dorit asezate langa fantana de ciocolata, pentru ca la toate petrecerile de genul asta ma enerva cand se strangeau multe pe masa si n-aveai loc sa pui paharul, telefonul, etc., asa c-am vrut sa ramana mesele libere. Am tiparit si meniuri pentru mese, pe care le-am ales albe, simple, ca si mesele din restaurant, sa nu incarcam incaperea care era in sine destul de incarcata, fiind o sala ballroom. Tortul, evident, a fost cu ursuleti si artificii simple, iar pe ring aveam in functie de persoanele care dansau fie fum, fie baloane, fie jocuri de laser. Am optat pentru open bar ca invitatii sa-si aleaga ce-si doreau si un meniu mediu, ceva mai elaborat la aperitiv, pestele normal si fripturile usor elaborate fata de un meniu tipic romanesc.
Mi-a placut c-a fost o distractie ceva mai mare, dar intre prieteni si lumea a stat muuuuuuuuuuuuult :D
Si-am mai avut un moment de suflet pentru mine, cand, inaintea aperitivului, preotul care-mi este prieten foarte apropiat, a luat microfonul, a ridicat invitatii in picioare si-a rostit "Tatal nostru", binecuvantand mesenii si comoara noastra mult asteptata.

...se pare ca-s cam nevorbita :D
Imagine siImagine

SabinaNatalia

Mesajde SabinaNatalia » Mar Mar 04, 2014 2:45 pm

Multumesc pt urari Chocolate...despre nasi ma tot intrebam ca tot auzeam ca ei fac niste cheltuieli si mi se parea mie intr-un fel, si restul cu biserica si preotl - nu stiam cum se procedeaza financiar.
Am inteles deja cum sta treaba din ce a povestit O lume de vise :D :ymblushing: ....sper [copilas]

Mmmm din ce povestesti O lume de vise inteleg ca ati avut un botez intr-adevar de vis. Bravo voua!
..m-am si teleportat in patutul bebitei in timp ce citeam despre tematica ptrecerii, ea il are pe Winny the pooh peste tot imprimat ...mmm, mi-ai aprins rau de tot imaginatia - abia de mai pot sa astpt momentul magic [heart]
Mami de Sofia

o-lume-de-vise

Mesajde o-lume-de-vise » Mie Mar 05, 2014 1:09 pm

da, chiar am asteptat mult momentul asta si am optat pentru tot ce ne-am imaginat in ultimii 7 ani.
Imagine siImagine

Swanheart

Mesajde Swanheart » Joi Mar 06, 2014 10:12 am

Vai, Nicolle, cat de scumpa e Lara! :x Si jucaria e tare frumoasa, cred ca le-ar placea si gemenaselor prietenei mele. :D De unde ai luat-o?
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

lazar-veronica

Mesajde lazar-veronica » Joi Mar 06, 2014 11:38 pm

Dragi mamici, noi am inceput de luni samancam supa de.legume. Ne mai strambam, dar merge. Peste cateva zile vom introduce si carnea iar apoi uleiul. Fetele au 7.160 si 6.500. La sf lunii vom face vaccinul de 6 luni. Mergem cu cea micuta la kineto pt torticolis si usoara asimetrie craniana. Evoluam bine. Ne rostogolim, interactionam, radem . Sunt fericita!
Swan, esti pe maini bune! Multa bafta!
34 ani, infertilitate secundara, un avort spontan la 4 saptamani in 2007, 3 IA nereusite ( 2 la Giulesti si 1 la Medlife),endometrioza, mutatia MTHFR C667T homozigota, mutatia PAI heterozigota, tiroidita autoimuna, Rh negativ, sotul hipospermie, astenoteratozoospermie;
FIV 1 la Medlife prin subprogram, nereusit.
In ianuarie FIV 2 la Budapesta cu dr. Kovacs. Am transferat 2 embrioni de calitatea A. Reusit!!!! Beta 12 zile post ET- 609.62; 14 zile post ET- 1284.83
Avem 2 inimioare= 2 fetite
Din 30.09 mama de Sofia si Tania

Înapoi la “Gravide si mamici”