Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Mesajde N.C.B. » Mar Iun 03, 2014 11:56 pm

Girls, am citit si la voi faza cu muscatul [alaptare] - recunosc ca e marea mea spaima.

Am citit si pe grupul FB de alaptare, nu exista solutie miracol pentru a impiedica / convinge bebelusul sa nu muste. :(

Daca ar fi dupa mine, sa ii dea Larei dintii dupa un an, sa o pot alapta cu bucurie si serenitate.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Iun 04, 2014 12:00 am

amely32 scrie:NCB, ai o fetita minunata!!! O privesc de n ori in clipurile filmate.

Ia, tema pentru acasa, ghemotocul turbo:

Gemenistele, intrebare de 100 puncte:)
Pana la cat ati reusit sa alaptati exclusiv?? Cum ati facut cu productia laptelui ib plus cand au crescut?
Eu inca alaptez exclusiv, dar nu prea mai mulg..ca mananca ele cam tot. As vrea sa alaptez cat mai mult..daca avefi sfaturi pt mine, va rog!

La asta sa iti raspunda gemenistele. Chiar, girls, unde sunteti? [flori]

Stiu bine cat de ocupate sunteti, dar, asa, in fuga, pe apucate, veniti de semnati condica. Ziceti ce mai faceti, voi si bebelacii.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

o-lume-de-vise

Mesajde o-lume-de-vise » Mie Iun 04, 2014 8:52 am

merci, Nicolee, ti-am pus un filmulet cu el la 1 an. Inca nu l-am sarbatorit cu toata gasca. Sambata asta urmeaza petrecerea. Am avut doar noi un moment: mama, tata, fiu :D DPN-ul e pe 31 decembrie, dar Albu crede ca nu apuc Craciunul...vedem...Voi cum sunteti?
Imagine siImagine

RaluM

Mesajde RaluM » Mie Iun 04, 2014 10:06 am

Buna tuturor !

Nu am mai intrat de ceva vreme, si cand in sfarsit imi fac timp sa intru sa o vad pe micuta Lara, vad atatea vesti bune de sarcini asa zis imposibile ! Minunile se intampla, doar ca nu trebuie sa incetam sa speram si sa ne rugam si sa multumim pentru ceea ce deja avem !

Nicole, e superba fetita si vad ca foarte energica :) turbo se potriveste cu filmuletul
Despre muscat in timpul alaptarii... eu am fost un pic norocoasa ca piticului muncitor i-au iesit primii dinti la 11l(10l corectat) si cand a inceput fenomenul nici nu am prea mai putut sa mai scot lapte pentru piticul mai lenes ca lua el tot. Dar si asa am rezistat pana la 14l,dar de fiecatre data cand musca il opream din supt (si nu ii placea asta) si ii explicam ca ma doare si ca nu pot sa ii mai dau... si mititelul chiar facea ce putea sa nu ma muste ca intelegea ce ii spuneam clar.
Eu pe el l-am alaptat exclusiv de pe la 4-5 luni in timp ce pentru fratior scoteam intre 700-500ml pe zi, scazand la 300ml pe la 10l, pana a scazut de tot. Pana la 4luni manca fiecare un biberon de LP (cam 100ml), restul LM., cu rare exceptii.
Productia de lapte scade insa daca mama e stresata si nu se odihneste, nu bea apa destula... - eu de ex. am baut ceai de chimen.anason si fenicul 1L/zi pana la 9 luni. Cu doi la san nu stiu cum este pt ca nu au vrut sa stea si nci ajutoare nu am avut sa pot face rocade/ragaieli.

Ma bucur mult de tot pentru O-lume-de-vise !!!! Viata aseaza lucurile in niste moduri la care doar in vise ne mai gandim si poate nici acolo, si minunea care ti se intampla tie e o dovada clara ! Sarcina usoara si bebe sanatos !Si voios ca tine !

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mie Iun 04, 2014 10:31 am

Salutari, mamici!

Nicole, simpatica foc Lara! M-am amuzat urmarind-o in filmuletul de mai sus, dar si ascultandu-te pe tine. Avem si noi un repertoriu de rime din cele mai diverse, customizate pe numele fiecarui copil in parte. ;)) Ma gandesc ca va pregatiti de diversificare de-acum. A gustat ceva sau astepti pana la 6 luni?

Depre noi pot sa va spun ca suntem bine. M-am intors la job de 3 saptamani si, desi la inceput am crezut ca voi suferi cumplit de dorul lor, constat ca e totusi suportabil. Iar partea frumoasa e faptul ca, stand despartiti 9 ore pe zi, revederea e fireste zgomotoasa si foarte dragastoasa. (Imi plus imi prieste si mie compania adultilor dupa un an de absenta.) [heart] Legat de bona, se pare ca third time's a charm. Avem o doamna tare ok, implicata si cu muuult bun-simt, exact ce ne-am dorit pentru copiii nostri, lucru care ma lasa sa-mi vad de treaba la birou.
Copiii au acum 11 luni si 3 saptamani si au cam acelasi program ca si in urma cu cateva luni. Dorm inca 2 somnuri in timpul zilei si nu par dornici sa renunte la somnul de dimineata. Programul de masa nu s-a schimbat nici el, s-au schimbat insa usor meniul si consistenta meselor. In plus, cred ca am devenit mai relaxati cu privire la a le da si lor sa guste din ce mancam noi, acolo unde se poate. Mai papa si ei sisi, dar mai putin (fata) si spre ocazional (baiatul). Ma astept sa renunte la supt in curand, avand in vedere interesul scazut, dar ii las in ritmul lor. Nu merg inca singurei, dar patruleaza (de-a busilea) prin casa, cotrobaie prin dulapuri si sertare si merg tinuti de manute.
Pe cat de departe imi parea acum cateva luni pragul asta de 1 an, pe-atat de repede mi se pare acum ca a trecut toata perioada asta. Ne pregatim de o mica petrecere cu familia si prietenii apropiati, unde nasii le voi taia si moturile, dupa care planuim sa ne mutam pe scaunul frizerului, ca nu se mai poate asa. :)
Am vazut ca vorbiti adesea despre co-sleeping si sunt de acord ca nu e somn mai dulce decat cel dormit langa copii. Pentru noi insa trebuie sa recunosc ca e mai degraba exceptia decat regula, iar asta pentru ca au o rutina la culcare si dorm foarte bine in patuturile lor (dupa laptic si dragaleala aferenta, le spunem "somn usor" si ii lasam sa adoarma singurei). Apoi noi mergem la culcare destul de tarziu dupa ei si nu poate fi vorba sa-i lasam nesupravegheati in patul nostru (n-au cazut inca din pat si speram sa ramana la fel lucrurile). Insa ador somnurile ocazionale cu fetita cuibarita la pieptul meu sau cu baietelul caruia ii place sa ne simta, asa ca fie isi pune cate un piciorus sau ambele peste noi, fie migreaza in somn, pana isi lipeste fata de a mea sau a sotului.
Cam atat despre noi.

Mamici de gemeni, voi ce mai faceti?
Andra, probabil te pregatesti de transfer. Sa fie cum va doriti tu si sotul tau! %%-
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Mie Iun 04, 2014 2:09 pm

Legat de alaptat dupa ce le dau dintisorii- la noi nu a fost problema prea mare, am alaptat-o pana la un an si 7 luni si de la 6 luni au inceput sa ii iasa dintisorii. De muscat nu m-a muscat decat f rar- din greseala sau cand era obosita si sugea si nu putea sa adoarma, se enerva cred. Si cand era mai marisoara, se prostea si mai musca in gluma:)
Deci nu va faceti probleme ca vor aparea dintisorii si nu veti mai putea alapta, bebele va tine prea mult la acest lucru si va suge cuminte in majoritatea timpului :)
Va doresc succes la alaptat prelungit, cat va fi confortabil pt voi si bebei! [mama&bebe]
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

amely32

Mesajde amely32 » Mie Iun 04, 2014 8:01 pm

N.C.B. scrie:
amely32 scrie:Cert e ca sa dovedit ca au murit mai multi oameni dupa vaccin pt o anume boala, decat atunci cand nu au fost vaccinati!

Ha?! Poate doar daca ii numaram si pe-aia care au murit de batranete. :)

N.C.B. iti las aici un link....si sunt mai multe pe pagina respectiva, inclusiv interviu cu dr pediatru, care spune lucruri utile...
https://www.youtube.com/watch?v=qQ8ArTWIoHE

E foarte usor sa mergi cu valul, si aproape imposibil impotriva lui, chiar daca ai dreptate.
Cine stie un pic de medicina, intelege cum functioneaza sistemul imunitar al unui bebe, si cat bine sau rau ii fac "modernismele" astea,, cum ii ataca imunitate imatura si poate provoca boli cronice, care se puteau evita...De fapt nici nu e nevoie sa stii medicina pt a intelege niste lucruri logice explicate in cartea de mai jos..
Cartea e scrisa de medic, nu de tzatza cutarescu pe maidan...
http://www.librariasophia.ro/carti-Vacc ... -9519.html

Si am auzit cu toatele/totii, atat de controversatul vaccin Gardasil, care se fac fetitelor chipurile pentru cancer de col uterin. O mare minciuna!!! de fapt asta induce infertilitate la viitoarele mame... Deci nu stiu care dintre noi, dupa ce a luptat ani sau zeci de ani pt a avea un prunc, si-ar dori ca la randui fetita ei sa lupte cu aceeasi boala urata!
Fiecare e in masura sa faca cum crede, insa toti ne putem informa inainte de a merge "cu turma".
Ultima oară modificat Mie Iun 04, 2014 10:32 pm de către amely32, modificat de 2 ori în total.

amely32

Mesajde amely32 » Mie Iun 04, 2014 8:12 pm

N.C.B. scrie:
amely32 scrie:Ati tot vb de co sleeping..ah asa mi.e drag sa dorm cu ele langa minee!! Au cam invatat ca la masa de la 6dimi neata le pun cu noi in pat, si sunt fericite!! Dorm pe rupte daca simte pe cineva langa, doar intind mainile sa dea de cineva:). Fiecare are cate un ghemotoc si doarme tot poporul. In week dormim asa si la pranz, profitam de momentele astea fericite si unice!

Asa, asa, frumos! [great] Daca le vezi atat de fericite, de ce le dai fericire cu lingurita, doar dupa 6 dimineata? Ti-e teama sa nu le zdrobesti? Ai fi uimita sa vezi cum iti creste un al nu stiu catelea simt: nu le zdrobesti.

Cat au acum fetitele tale, in vasta reala si in varsta recalculata? Au luat bine in greutate?

Ai mare noroc ca locuiesti in Belgia, in Romania in spitalele private costa cam 700 euro / ZIUA de spitalizare pentru gemeni prematuri. :(

Da da, inca mi-e frica sa dorm toata noaptea cu ele;-D, insa una din ele imi face program sa o iau uneori de la masa de 2-3 cu mine in pat:-) pur si simplu nu tace pana nu o iau, apoi adoarme instant!

Saptamana viit facem 3 luni, si avem peste 4 kg! de fapt ar fi avut 1 luna. Toata lumea pe strada ma intreba daca au 2-3 sapt?;-)

Desi locuiesc aici, sunt in asteptarea facturilor:-D !! am o asigurare de baza, nu din alea cu "plus".. vom vedea..

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Iun 05, 2014 8:11 am

Girls, ma bucur ca ati scris! N-am timp sa va raspund personalizat, pe indelete, in curand se trezeste zvârluga si am de raspuns la mesajele asociative. Fac din ce in ce mai greu față, si pe forum si pe blog avem restante. :(

Giorgia scrie:Ma gandesc ca va pregatiti de diversificare de-acum. A gustat ceva sau astepti pana la 6 luni?

Eu mi-am propus sa incep la fix 6 luni, pe 16 iunie, dar nu e nici cu ce nici pentru cand se pregateste ci pentru cand se nimereste sa nu fiu atenta trei secunde. Aseara am cinat cu bona ei (Lara are teoretic bona de cand avea cateva saptamani, dar inca nu a stat deloc cu ea, ca nu a fost nevoie, este foarte rezonabila asa ca o târâm peste tot cu noi, si din cand in cand ne intalnim cu bona, asa, de placere si pentru ca Lara o iubeste mult si rade in hohote cand se intalnesc), deci cateva secunde n-am fost pe faza si iata rezultatul:

(„inca o data” a vrut sa fie „inca”, deduceti voi)

Din legumele (culmea, chiar fierte cu abur) care acompaniasera pestele nu a bagat in gura, ca ar fi fost chiar ok, s-a infipt direct in glucide, sa inceapa en fanfare. :D Tot ce sper este ca a bagat in gura prea putin ca sa ajunga in stomacel.

O-lume-de-vise, iti spune ceva scena asta? :D Pentru toate lumea: in filmuletul pe care mi l-a trimis, Robert face fix la fel cu tortul aniversar, atata doar ca ala avea si o lumanare aprinsa, bine ca n-a nimerit-o.

E superb Robert! [great] Si are par, de ce ziceai ca nu ar avea ce sa ii taie nasii?

* * *

o-lume-de-vise

Mesajde o-lume-de-vise » Joi Iun 05, 2014 10:12 am

Vaaaaiiiii, ce fericita era ea cu mancarea in gurita :))))) Hai ca poate ai noroc si o vei diversifica fara nazuri.

Robert n-avea par decat prin partile laterale ale capului, dar in cca. 2 luni i-a crescut asa de mult, ca acum asteptam ziua de luni, sa-l tundem.

Ralu, merci! azi am 10 saptamani si-n weekend anuntam familionul si prietenii. Mi-am cumparat un tricou cu burta si "din burta", iese un bebe :)

Salut toate mamicile si piticii!
Imagine siImagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Iun 05, 2014 10:23 pm

Pai da, ca mancarea respectiva era desert, sper sa reactioneze la fel de bine si la spanac. :D

Ea de obicei adoarme pe la 21h dar aseara la 22h30 era in forma maxima, veselă ca un pițigoi, a trebuit sa o dezbrac ca o luasera caldurile:

Iar azi a fost zi de plaja. Fetele care inca n-ati ajuns cu bebelusii la mare (de fapt cred ca si la toddleri e la fel, dar mamicile lor probabil stiu deja), sa va tineti bine. :D Veti badijona copiii cu crema antiUV si in consecinta vor fi PLIIIIIIIIIIINI de nisip pe corp si mai ales pe față!!

Discutam in seara asta la intoarcere cu coautorul, daca ne prindeau serviciile sociale cu Lara in halul in care era de nisipita, cred ca ne-o luau, ne decadeau din drepturi si o dadeau in adoptie. :D

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Iun 05, 2014 11:01 pm

Gata, noi ne luam pentru plaja cort de bebelusi, cred ca e singura solutie sa o protejam de nisip (de soare reusim cu umbrela si cu crema, dar nisipul se lipeste teribil).

Mamici, la plaja nu uitati sa va ungeti din belsug cu crema de soare a bebelusului pe cicatricea de la cezariana (si pe alte eventuale cicatrici recente).

* * *

RaluM

Mesajde RaluM » Vin Iun 06, 2014 9:23 pm

E clar ca e foaarte sociabila micuta Lara si atenta si implicata ... oare cu cine o semana? :)
Ati avut un start mama-mama in diversificare :) Daca nu-i plac legumele, macar stii la ce sa apelezi :) Eu recomand totusi legumele la inceput de diversificare, precum pastarnacul - e dulce (in general :) ) sau morcovi daca gasesti dulci - eu aici am gasit la Lidl morcovi bio fff dulci.
La mare am fost si noi anul trecut, si pe langa crema, sunt fff bune costumasele intregi sau tricou pe gat pentru plaja cu factor de protectie uv ridicat, si evident umbra :) Dupa ce i-am vazut cum luau guri intregi de nisip de plaja mergand de-a busilea... nisipul pe alte parti ale corpului nu m-a mai impresionat. :)

Aaa... si cosleepingul ... noi tot acolo suntem :) ma mir ca mai incapem, dar din fericire stam pe jos, nu in pat :)
Aaa si gandul ca o inveti in patut dupa 1 an ... hmmm... eu cred ca sunt vise, dar poate e ea foarte intelegatoare ... unul din ai mei cand a vazut patutul in camera cand eram in deplasare (nu mai dormise in patut noaptea de la 4 luni si ziua de la 7 luni) a facut un soi de criza de suparare, nici nu se apropia de el si tot pe mine era :) L-am pus si adormit si cand s-a trezit parca m-a luat la cearta :) Asa ca am renuntat:) Oricum, macar sa dorm in alta camera fata de ei cat timp inca mananca noaptea ... nu as putea ... asa ca we are stuck on each other.

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Sâm Iun 07, 2014 4:18 am

Cum zici? Tricou cu factor uv?
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

Andreea_A

Mesajde Andreea_A » Dum Iun 08, 2014 10:08 pm

Buna fetelor. Nu am mai reusit sa intru...e foarte greu cu picii de aproape 11 luni care vor sa mearga...
Ai nostri au putin peste 9 kg, 3-4 mese pe zi (diverse fructe cu branza, legume cu carne/oua/peste, iaurt, cereale cu lapte) si inca 2 de lapte de mama (cam 600 ml pe zi pana acum vreo 2 saptamani, acum doar 350-450 ml pe zi). Din pacate insa va trebui sa ma intorc la serviciu si va trebui sa opresc alaptarea. Avand 3 copii chiar nu am timp sa scot laptele imediat cum ajung acasa...si asa am redus sesiunile de muls pentru a reduce cantitatea.

Referitor la alaptat, atata timp cat puneti copiii la san des sau folositi pompa in timpul in care ei isi vor inlocui mesele de lapte cu mesele de mancare...laptele va fi la fel de mult. Eu asa am procedat, mi s-a redus cantitatea doar in momentul in care am muls mai rar.
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Iun 09, 2014 10:30 pm

Buna, fetelor! Va citesc mereu, cu constanta, dar nu prea am mai apucat sa scriu. Zilele acestea, insa, mai respiram putin. Am reusit sa evadam in prima vacanta cu Grauntel peste granite.

Azi am fost foarte mandra de el. Primul lui zbor cu avionul a fost un succes. Clar este fan al senzatiilor tari. Nu numai ca nu a plans cand am decolat, dar era super entuziasmat, radea in hohote si la fiecare gol de aer mai dadea cate un chiot cu gura pana la urechi. Dupa ce am ajuns la inaltime, s-a culcat si a dormit pana aproape la destinatie, desi in avion era o harmalaie de nedescris, fiind plin de familii cu copii, fiecare chiuind pe limba lui.

Eu ma bucur sa revad marea, recunosc ca imi lipsise mult. Anul trecut, din cauza colicilor si a faptului ca pustiul nu statea in masina, n-am ajuns. Dar acum, ca a mai crescut, lucrurile sunt mai usor de gestionat. Si e ceva mai linistit pe drum, desi uneori se plictiseste si se enerveaza.

Altfel ce sa va povestesc despre noi? Avem 13 lunite si vreo 9,8 kg plus o tona de energie. Mananca la fel de mult si evapora caloriile prin miscare continua. Merge binisor tinandu-se de lucruri si incepe sa-si faca incet curaj. Insa din pacate deocamdata nu prea paseste singur, cade. Cred ca e si din cauza ca vrea sa alerge direct... Ah, si inca o chestie: deja se catara vertical pe orice. E ca un alpinist care inca nu stie sa mearga :). Nu foloseste foarte mult cuvintele (desi stie cateva), prefera insa gesticulatia si tonalitatile verbale. Dar se face usor inteles.

Intre timp l-am intarcat, la initiativa lui, extrem de lin, fara suferinta sau pastile. A fost o trecere naturala, m-am bucurat mult ca a fost asa. Deci acum pot sa petrec linistita in vacanta, ma mai bucur poate de cate-un cocktail fructos.

Noapte buna!

cristinaz

Mesajde cristinaz » Mie Iun 11, 2014 9:09 am

Dragi mamici

mai am 3 zile pana la marea intalnire! :D

am si eu nevoie de o recomandare: ce pompa de san si sterilizator recomandati?

va multumesc
32 de ani amandoi, infertilitate primara
eu- SOP+ hipotiroidism subclinic
el- la spermograma din ianuarie 7% inotatori cu forme normale- noroc ca sunt multi dar totusi
2 stimulari cu femara- niciun raspuns
august 2013- spermograma 40% forme normale dar lichefiere incompleta si vascozitate crescuta
septembrie 2013- stimulare cu puregon pt IUI- dupa 14 zile, IUI abandonat din lipsa de raspuns la tratament
14 octombrie 2013- miracol- BFP- conceptie naturala.
Da Doamne sa fie bine pana la capat!

cristina_16

Mesajde cristina_16 » Mie Iun 11, 2014 9:13 pm

Eu am ambele de la phillips avent si sunt multumita. Bafta!
Eu 30 ani, endometrioza operata clasic in 2009, AMH<0.1 sau 0.5 (undeva a fost o greseala de laborator)
Sotul 31 de ani, spermograma ok
IA1 pe 10 dec 2012- nereusit
3 luni Dyphereline
FIV la origyn+omini Iasi in mai-iunie 2013 - nereusit
Conceptie spontana in iulie 2013
Mami de Alexandra
http://luptacuinfertilitatea.com

cristinaz

Mesajde cristinaz » Joi Iun 12, 2014 10:11 am

pompa e elecrica?>
32 de ani amandoi, infertilitate primara
eu- SOP+ hipotiroidism subclinic
el- la spermograma din ianuarie 7% inotatori cu forme normale- noroc ca sunt multi dar totusi
2 stimulari cu femara- niciun raspuns
august 2013- spermograma 40% forme normale dar lichefiere incompleta si vascozitate crescuta
septembrie 2013- stimulare cu puregon pt IUI- dupa 14 zile, IUI abandonat din lipsa de raspuns la tratament
14 octombrie 2013- miracol- BFP- conceptie naturala.
Da Doamne sa fie bine pana la capat!

Chocolate

Mesajde Chocolate » Joi Iun 12, 2014 11:22 am

Eu am pompa tot de la Philips Avent dar, manuala. Si-a facut treaba foarte bine.
Sterilizator eu nu am avut si nici nu am sterilizat niciodata nimic. Nu sunt de acord cu sterilizatul, ca principiu.
Eventual vezi daca ai nevoie de unele chestii dupa ce vine bebe, sa nu ramai cu ele cumparate degeaba. Pe piata exista mult prea multe produse, unele chiar inutile...
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Înapoi la “Gravide si mamici”