Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
iulia2011

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Post by iulia2011 » Mon Jul 14, 2014 12:11 pm

cris8 wrote:iulia, tzuculina, multumesc mult fetelor pt raspunsuri.

iulia, multa sanatate fetitei! eu as schimba medicul pediatru in locul tau. Nu mi se pare ok sa va dea tratament asa fara analize.
Multumesc, Cris! Si eu m-am gandit sa schimb medicul, intr-adevar nu este normal sa recomanzi tratamente fara analize. Intreband in jur, observ ca bebelusii primesc foarte usor suplimente de calciu sau fier, fara o minima verificare.
Iti stau la dispozitie pentru detalii despre Giulesti si Columna, in cazul in care prietena ta se decide pentru una din variante. Ii doresc mult succes la urmatoarea incercare!

O lume de vise, multumesc pentru gandul bun! Raspunsul unui pediatru este ca modificarile nu sunt mari si nu pun probleme. Voi mai consulta inca un medic pentru linistea mea. Multa sanatate piticului si felicitari pentru minunea din burtica!
Infertilitatea tubară (hidrosalpinx bilateral, trompe clipsate)
Al doilea FIV - mai 2013, reușit

Caress

Post by Caress » Mon Jul 14, 2014 9:46 pm

Giorgia, acum am vazut intrebarea despre vaccin. La noi este recomandat ROR ul si noi l-am facut ( din fericire am scapat de el
fara vreo reactie adversa) . Singurul vaccin obligatoriu in Belgia este cel contra poliomielitei ( la asta nu se sta la discutie, esti obligat sa il faci) restul sunt recomandate si sincer cred ca 99% din parinti urmeaza schema nationals de vaccinare.

Apropo de vaccinare, fiecare ia propria decizie referitor la propriul copil. Sa va spun insa ce am patit noi.... Eu sunt asadar pro vaccin. Cand avea baietelul meu 1 an aveam programat vaccinul contra varicelei. L-am amanat o luna pentru ca bebe era foarte racit. Intre timp aparuse epidemie de varicela la cresa si, da da, la 2 saptamani dupa primul caz de varicela ne-au aparut si noua primele bubite...din cele (cred) vreo 100 care urmau sa apara. Am facut asadar varicela ( o forma destul de urata). Cat a putut sa sufere micutul, si noi pe langa el. Cat de agresivi pot fi acesti virusi si uneori chiar mortali si chiar in zilele noastre, In noptile cand cu varicela tot bantuit netul cautand informatii si asa am dat de o mamica ce si-a pierdut puiul in urma acestui virus ( are o asociatie aici in Belgia care incearca sa sporeasca ca awerness-ul fata de acest vaccin si MAI ALES de a NU DA Copiilor cu varicela NuRofen - multi pediatri nu stiu si recomande Nurofen ca antitermic in varicela - mare mare greseala!) De altfel inclusiv pe prospectul Nurofenului scrie ca nu este recomandate utilizarea lui in caz de chicken pox.
Am in grupul meu largit de cunostinte 2 persoane care nu si-au vaccinat copiii...ma gandesc cu groaza la ce ii asteapta pe micuti si pe ele. Dupa a mea parere se joaca cu focul, dar dupa cum spuneam, e doar umila mea parere.

In rest cu noi toate bune, puiul creste mare, un baietel frumos, inteligent, curios si foarte prietenos:) Si in curand grupa mare la cresa, ca sa vedeti cum trece timpul:)... Acum facem bagajele ne pregatim de vacanta in Romania. Vara placuta tuturor!

Tzuculina

Post by Tzuculina » Mon Jul 14, 2014 10:51 pm

iulia2011 wrote:
Tzuculina wrote:
iulia2011 wrote:Fetelor, fetita mea de sase luni a fost diagnosticata cu rahitism, pe baza articulatiilor care trosnesc si a transpiratiei abundente a mainilor. Mi s-a recomandat Vigantol 12 picaturi pe zi timp de 6 saptamani si Calciu gluconat 5 ml/zi timp de 10 zile pe luna. Nu e cam mult 12 picaturi Vigantol? Acum ii dau patru. Fontanela are 2/2 cm. Inainte de a incepe tratamentul ii voi testa fosfataza alcalina. Ati mai facut alte analize in aceasta situatie? Am citit ca si la fetita ta, Tzuculina, s-au vazut la un moment dat semne de rahitism. Sunteti ok acum, da?
Iulia cred ca suntem ok pentru ca nu ne-a mai zis nimic pediatra. Dar n-am urmat nici un tratament, i-am facut atunci analize, calciu i-a iesit foarte bine iar vitamina D era aproape de limita maxima asa ca chiar i-a scazut doza de vit D la jumatate, eu ii dau vigantolette de 500 acum. Fontanela nu i s-a inchis nici acum la 11 luni. Si tin minte ca si ei ii transpirau manutele. Acum m-am uitat pe analizele ei si i-am testat si eu si fosfataza alcalina si i-a iesit bine si asta.
Ma bucur ca sunteti bine. I-am facut si eu analizele, calciul este la maxim, fosfataza alcalina buna, probabil vom reduce doza de Vigantol. Deci, tratamentul prescris exclusiv pe baza consultului ne-ar fi dus la hipercalcemie (analizele le-am facut din proprie initiativa). Ma ingrijoreaza niste valori din hemoleucograma, limfocite usor marite, neutrofile scazute, sper sa nu fie probleme. O zi frumoasa!
Iulia nu stiu daca ai reusit sa ajungi la pediatru sau nu, vroiam doar sa-ti spun sa nu-ti faci griji pentru valorile modificate din hemograma, exact asa i-au iesit si fetitei mele. Ce am inteles eu de la pediatra mea este ca toate procentele alea din hemograma (leucocite, limfocite, neutrofile, monocite si ce mai e pe acolo ca nu le mai stiu) adunate trebuie sa-ti dea 100. Deci, logic, daca neutrofilele sunt mai putine, altceva trebuie sa fie mai multe. Neutrofilele sunt celulele implicate in apararea organismului. Modificarile astea nu sunt reale de fapt, pentru ca daca ar fi reale ar fi insemnat ca fetita mea si a ta, sa se fi imbolnavit tot timpul, ceea ce Slava Domnului nu a fost cazul. Astea sunt modificari care apar mai pe la toti bebelusii dar nu inseamna nimic, nu e nimic grav si nu trebuie sa te ingrijorezi.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

Tzuculina

Post by Tzuculina » Mon Jul 14, 2014 10:55 pm

o-lume-de-vise wrote:iulia, sper sa fie totul bine!

Piticul nostru a luat un virus destul de agresiv de la mare (se pare ca nu i-a priit nisipul si apa de mare), am stat cu el cu internare de zi la Medlife, a facut o perfuzie, acum e pe regim alimentar si tratament 7 zile, dar deja se vad rezultatele: diareea a disparut - ca asta a fost singurul simptom. Deci, daca vedeti ca piticii varsa, au dureri de burta, temperatura, sunt apatici si/sau au diaree, sa stiti ca e un virus prin zona (ca ni s-a spus din spital ca sunt foarte multe cazuri in Bucuresti) si e musai sa-i hidratati.

asa, si despre bubulina: la noi, la ultima eco, doctorul a uitat ca nu vreau sa flu ce e bebe, eu am uitat sa-i amintesc si uite asa am aflat ca vom avea, in sfarsit si fetita mult asteptata!

@};-
Waw o-lume-de-vise ce ma bucur...vei avea pereche...felicitari!
Bine ca ne-ai zis de virusul asta, aveam de gand sa ma duc in weekend la mare, mai bine nu ma mai duc...

eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!

iulia2011

Post by iulia2011 » Mon Jul 14, 2014 11:07 pm

Tzuculina wrote: Iulia nu stiu daca ai reusit sa ajungi la pediatru sau nu, vroiam doar sa-ti spun sa nu-ti faci griji pentru valorile modificate din hemograma, exact asa i-au iesit si fetitei mele. Ce am inteles eu de la pediatra mea este ca toate procentele alea din hemograma (leucocite, limfocite, neutrofile, monocite si ce mai e pe acolo ca nu le mai stiu) adunate trebuie sa-ti dea 100. Deci, logic, daca neutrofilele sunt mai putine, altceva trebuie sa fie mai multe. Neutrofilele sunt celulele implicate in apararea organismului. Modificarile astea nu sunt reale de fapt, pentru ca daca ar fi reale ar fi insemnat ca fetita mea si a ta, sa se fi imbolnavit tot timpul, ceea ce Slava Domnului nu a fost cazul. Astea sunt modificari care apar mai pe la toti bebelusii dar nu inseamna nimic, nu e nimic grav si nu trebuie sa te ingrijorezi.
Multumesc tare mult pentru explicatie, Tzuculina, ma ingrijorasem foarte tare.

larissa_personal

Post by larissa_personal » Tue Jul 15, 2014 9:39 pm

buna seara...am si eu o intrebare ptr mamicile de gemanasi, dar nu numai...ati fost cu gemeni la mare? la camera sau la apartament? cum e? noi am vrea sa ne ducem gemanasele (care au 17 luni) la mare, dar avem emotii daca ne-om descurca...
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 1 - cluj nereusit :(
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit
Din 6.12.2013 - posesoare a atestatului de familie adoptatoare...
10 martie 2014 - ne-am cunoscut matzucele
15 aprilie 2014 - printesele sunt in incredintarea noastra
pe 29 iulie 2014 - procesul ptr incuviintare
8 septembrie 2014, fetele ne poarta numele
nu e parinte cel ce naste un copil, ci cel ce-l creste

cris8

Post by cris8 » Wed Jul 16, 2014 2:20 pm

iulia, multumesc pt tot, o sa iti scriu daca vom mai avea intrebari. [floare] Inca nu s-a hotarat ce va face mai departe, mai analizeaza posibilitatile..
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

andra80

Post by andra80 » Thu Jul 17, 2014 9:44 pm

larissa_personal wrote:buna seara...am si eu o intrebare ptr mamicile de gemanasi, dar nu numai...ati fost cu gemeni la mare? la camera sau la apartament? cum e? noi am vrea sa ne ducem gemanasele (care au 17 luni) la mare, dar avem emotii daca ne-om descurca...
Larisa, noi am fost la mare cu 2 pui de 10 luni si jumatate. Nu se pune problema de descurcat, faci aceleasi lucruri ca si acasa, doar ca in loc sa ii scoti dimineata si seara in jurul blocului sau in parc, ii duci la plaja, e chiar mai frumos! Plus ca aveti timp sa va ocupati doar de ele.. Fetita mea a fost extraordinar de incantata de nisip, pe care il tot prefira, iar baietelul de pescarusi, asa se bucura cand vedea unul si ii povestea, il chema la el... :)

Noi am ales varianta mai accesibila si am inchiriat o camera de 4 pers (2 paturi matrimoniale) intr-o viluta decenta, nu luxoasa, cu de toate: aer conditionat (pe care nu l-am folosit), frigider, baie, tv. Bucataria la comun, am folosit-o ca sa gatim, nu mare lucru: o supica, o branzica (necesare avand in vedere varsta puilor), un gratarel pt noi. Avea foisor, terasa, loc de joaca pt copii (nu tocmai amenajat), parcare...

Traditional noi mergem in eforie nord, acolo ne place, pt ca e plaja mare, statiune de familisti, si are si iesire la lac. Dar fiind rece apa marii in iunie, anul acesta nu ne-am bucurat de ea...
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Sat Jul 19, 2014 8:37 am

Hello!

Fii-mea are senzori: cum ma loghez si eu sa scriu pe forum, cum se trezeste! :D Revin!!!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

Alla76

Post by Alla76 » Sun Jul 20, 2014 2:50 pm

I'm back! Bine v-am regăsit! În sfârșit am și eu un telefon cu care pot naviga pe forum...pe laptop nu mai am acces de mult din cauza gemenilor :)
Ma apuc de citit, sa vad.cine, ce, unde și când!
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Lorerada

Post by Lorerada » Wed Jul 23, 2014 11:23 am

Fetelor, ce vaccinuri optionale se pot face dupa varsta de 1 an? Am citit cateva opinii pro , dar mai ales contra ROR-ului si m-am speriat.

Cat despre alaptat (am vazut ca se discuta aprins pe forum), sa povestesc si eu experienta proprie: in primele doua luni, n-am suportat sa pun fetita la san. Neonatologul mi-a spus ca are gingiutele mai tari decat restul copiilor si probabil asta e cauza suferintei mele. Asa ca m-am muls. Cam de 3-4 ori pe zi si aproape niciodata noaptea, nu eram in stare. De la 100 ml am ajuns la 60, apoi rapid la 40. La 2 luni am reusit sa o alaptez pe buburuza (la inceput cu dureri, apoi din ce in ce mai usor) si am continuat pana la 1 an, cand am intarcat-o de musai. Lactatia s-a reinstalat, probabil nu la fel de intens cum ar fi fost daca alaptam de la inceput, dar a fost foarte bine. Reuseam in felul asta sa o linistesc imediat daca o durea ceva, daca ii era somn, daca simtea pur si simplu nevoia sa ne alintam putin. Curaj, deci! Chiar daca inceputul e lamentabil, cu timpul problema poate fi rezolvata! :)
Dupa ani de investigatii, descoperim cauzele infertilitatii: AMH mic (putin peste 1) si leziuni endometriotice. Urmeaza cateva IA-uri, fara rezultat. Asteptam totusi sa se intample o minune. Degeaba.
Facem FIV in septembrie 2013. Reusit! Dupa 9 luni se naste fetita noastra, care a asteptat cuminte ziua programata pentru cezariana, desi aveam contractii intense de la 4 luni.
Dupa inca un an, ramaneam insarcinata natural. Nici acum nu-mi vine sa cred.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Jul 23, 2014 2:02 pm

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

o-lume-de-vise

Post by o-lume-de-vise » Wed Jul 23, 2014 10:59 pm

Doamne-Doamne! Mi-au dat lacrimile! Ma bucur enorm pentru ca stiu o familie care a reusit sa adopte o fetita de 4 ani. Dar atat: doar o familie!
Image siImage

Tzuculina

Post by Tzuculina » Thu Jul 24, 2014 11:52 am

Am citit si eu articolul si desi stiam foarte bine povestea iar m-am emotionat...Si eu cunosc o familie care a reusit sa adopte o fetita de 2 ani si ceva, de etnie roma, foarte draguta si isteata.
In rest noi suntem bine, Andrada acasa cu bunica, eu la servici ma topesc de dorul ei. Cred ca mai greu m-am adaptat eu decat ea.
Stiu ca am mai discutat la un moment dat pe forum si vin acum sa confirm, programul de 6 ore este doar pana la 1 an, daca ai optat pentru 1 an si pana la 2 ani, daca ai optat pentru 2 ani. Deci, mai am putin, doar pana in august, apoi trec la 8 ore, ceea ce inseamna ca o sa mai petrec cu fii-mea doar vreo 3 ore pe zi si gandul asta ma termina.
Azi noapte am visat ca eram gravida din nou. Ce-o insemna?! :-?

andra80

Post by andra80 » Fri Jul 25, 2014 7:14 am

Tzuculina, mie mi se intampla des sa visez lucrurile la care ma gandesc. Uneori in vis lucrurile se intampla ca in realitate, alteori visele pun lucrurile intr-un context uneori sf, alteori extrem de haios.. Gravida fiind, am visat ca am nascut fetita direct mare: mergea, vorbea, alerga si baietelul disparuse . nimeni nu stia ce s-a intamplat doar ca nu s-a mai nascut (impact povestile dr de la inceput de sarcina)Am mai visat si ca atat de mult mi-a crescut burta pana cand au iesit singuri afara, fara nastere, doar ce m-am trezit cu ei.
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

iulia2011

Post by iulia2011 » Tue Jul 29, 2014 2:33 pm

Tzuculina wrote: Azi noapte am visat ca eram gravida din nou. Ce-o insemna?! :-?
Tzuculina, sa fie dupa cum visezi! Am vazut in semnatura ca mai ai doi pui care te asteata. Si cine stie, trompa blocata poate iti face o surpriza si o ne scrii si tu cum a scris Coryna!

Emotionant articolul, am citit si pe Fiv abroad. Felicitari, fetelor, pentru vizibilitatea cauzei!

N.C.B.

Post by N.C.B. » Thu Jul 31, 2014 8:05 am

Girls, va citesc constant, va raspund mental dar nu apuc sa scriu (cand s-o inventa softul care sa transcrie gandurile? asa voi tine si eu din nou ritmul pe forum!)

Eu tocmai am alaptat ghemotocul. Lara se culca pe la 21h30 si cam pe la 6h incepe sa se frichineasca si cauta [alaptare] - fara sa deschida ochisorii; de cele mai multe ori, nici eu nu-i deschid. :) Suge cu entuziasm iar apoi se intoarce pe partea cealalata, urca niste picioruse pe taica-su (da, cosleepuim in continuare in trei si ne place!), ofteaza satisfacuta si isi continua somnicul.

Practic, de pe la sase saptamani, Lara nu se trezeste noaptea.

Si in rest e in continuare o feerie: pana acum n-a tusit, n-a avut nici macar o data dureri de burtica sau probleme de tranzit sau curs nasul sau vreo alta neplacere la nivel de sanatate, nu plange (exceptand plansul de la baie din primele doua luni si vreo trei cazuri in care ii era foame si nu o puteam alapta imediat, Lara in sapte luni jumate n-a plans niciodata mai mult de un minut), baia este acum un deliciu, doarme seren - face 3-4 sieste pe timpul zilei, diversificarea merge snur, deschide gura ca o vrabiuta si accepta toate alimentele pe care i le-am introdus (prefera insa legumele in fata fructelor!), a crescut ca la carte (avea 68 cm si 7,9 kg la sapte luni si o zi), facem calatorii de sute de km in care doarme si se joaca singura pe bancheta din spate, este foarte volubila, sociabila si zambitoare, face cuceriri pe banda rulanta printre cunoscuti si necunoscuti. :)

Noile ei pasiuni sunt sa tina discursuri si sa imi cotrobaie in poseta. :D

Suntem complet indragostiti de ea si ne intrebam ce-am facut sa meritam asa un cadou de la viata!

Pe cat de greu am obtinut sarcina si pe cat de plina de emotii a fost perioada [premom] , pe atat de usoara a fost nasterea si pe atat de agreabila si de lipsita de complicatii perioada de bebeluseala de pana acum!

Nu ma laud, ci imi arat uimirea - cum ziceam, nu sunt obisnuita sa imi iasa lucrurile cu usurinta pe planul asta!

Doamne ajuta sa o tinem tot asa! Lara e exact genul de copil care iti face pofta sa mai faci unul. ...Ceea ce si intentionez! :)

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Thu Jul 31, 2014 8:19 am

Nici nu stiu ce ilustratie video sa va pun, ce sa aleg. :) Am multe minifilmulete, asa o vad si bunicii ei din Romania, care sufera mult ca nu o pot atinge si drăgăli direct, incerc sa compensez, sa o poata macar urmari cum creste.

Uitati aici cum mananca:

Cum se uita la Motanul Incaltat (nu, nu ii punem des video, incercam sa limitam, dar este foarte-foarte atrasa de tot ce inseamna ecran - telefon, televizor, computer):

Cum doarme ingereste sub cantecele greierilor provensali:

Cum cade si cum se ridica:

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Thu Jul 31, 2014 8:35 am

cris8 wrote:Buna fetelor,

demult nu am mai trecut pe la voi..

NCB, Lara e pur si simplu minunata!!!! [great]

tzuculina, si noi vom merge in august la savoy, ma bucur mult sa aud ca ai fost multumita. Fetita mea va avea 1,5 ani si papa orice acum...deci clar va trebui sa ii dau mancare de la ei. Nu mai papa fierturi ca anul trecut cand ii faceam eu in camera...acum vrea mancare, nu gluma. :)

NCB, tocmai am citit ca Lara e conceputa din embrion de 7 celule cu fragmentatii. Care a fost calitatea embrionului pusa de embriolog? Am o prietena ff draga care tocmai a facut al doilea fiv, la ambele fiv-uri a transferat 2 embrioni, unul cal A spre B si unul B. Acum e in perioada de asteptare dupa ET...nu stiu cum sa o mai incurajez..e destul de deznadajduita, nu prea isi mai permit financiar alt fiv. :( offf...sper din suflet sa reuseasca si tot caut indicii ca se poate si cu embrioni mai slabuti..
Cris8, ce m-am bucurat ca ai mai trecut pe la noi. Sper pentru prietena ta sa reuseasca data viitoare. Da, se poate si cu embrioni care ochiometric nu par perfecti, importanta este integritatea ADN-ului si, deci, putinta embrionului de a se implanta si de a se dezvolta.

Ce mai face fetita ta, povesteste-ne. :)

* * *

N.C.B.

Post by N.C.B. » Thu Jul 31, 2014 8:41 am

Giorgia wrote:Salutare!

Vin cu o intrebare. Vine momentul pentru vaccinarea ROR si nu stim ce sa facem. Dam din colt in colt, ne tot gandim si ne razgandim. Mamici de bebei maricei, voi v-ati vaccinat bebeii?
Mamici de bebei de peste granita, acolo cum e vazut vaccinul acesta? Caress, Nicole, Andreea Arcip & co, please adivse!

Multumiri! [flori]
Eu voi face ROR-ul. Nu mai citesc nimic, nu am nevoie de perturbari.

* * *

Post Reply