Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
andra80

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Mesajde andra80 » Sâm Dec 27, 2014 7:33 pm

Salut mamici, sarbatori minunate si an nou cu sanatate, bucurii si mult noroc! Felicitari noilor mamici si celorr in devenire, va asteptam cu cat mai multe povesti cat mai aveti timp, adica pana pe la 10-11 luni ai puilor, ca dupa acea o rariti si voi,.. [flori]

Sofia, noi aveam cumparate 2 paputuri,dar cateva luni bune i-am culcat intr-unul singur, in capete diferite, pe latimi; nu se misca, nu se lovesc si dorm ghemuiti deci nici macar nu se ating. D trezit unul pe clalalt n-as stii sa iti spun, ai mei au avut programe diferite, nu i-am putut sincroniza decat rareori, fata sugea 10 min si dormea 2 ore iar baiatul sugea 2 ore si dormea 15 min, a fost interminabil...ne-am chinuit vreo 2 luni dupa care am impartit camerele si copiii si ne-am ocupat fiecare de cate unul cu care dormeam. Carucior dublu avem si noi ca si andreea, de la inglesina, cu scaune fata in fata, pe care il folosim si in ziua de azi. E foarte comod, pui copiii in scaune, cu scaunele in masina, intra in autobuze, in scara blocului, dar da, locuim la parter..

Andreea, intr-o saptamana copiii s-au obisnuit la cresa, le place foarte mult, sunt foarte bucurosi diminetile cand ii ducem, isi exprima bucuria prin chiote si entuziasm, E si foarte frumos, sunt si bine ingrijiti, cand mergem la ora 16 dupa ei se bucura ca ne vad, dar tot merg si la educatoare sa le stranga in brate si sa isi ia ramas bun.

ma intreb si eu care ar fi varsta potrivita sa ii dau la gimnastica sau dansuri, eu nu sunt fan innot, bazine, piscina si desi se spune ca copiii stiu sa inoate, n-as risca sa inghita toate alea din bazin.

Copiii merg, mananca bine, fata e tare pofticioasa, se joaca impreuna, rad zgomotos, isi mai fura jucarii, se joaca cucu bau, atmosfera e foarte frumoasa. Mari nu suntem nici acum, baiatul are 9kg, fata 9,5kg, la aproape 1 an si 5 luni. Baiatul are si 3 canini, deci 15 dintisori, fata doar 12. Dar si la masele a recuperat foarte repde faptul ca a pierdut startul.. Ne apropiem cu pasi repezi de intarcat, oricum la cresa primesc lapt de vaca si ne-am oprit la lactana ca formula de lapte praf. am incercat si hipp dar nu prea le-a placut. adevarul este ca lactana ne place si noua... Ce mai scot eu in 24 ore nu le ajunge la amandoi la o masa, provizia din congelator e pe terminate iar ei se trezesc in continuare de 1-2 ori/ noapte fiecare si nu vor nimic altceva decat lapte...

Se catara peste tot, se mai dezechilibreaza, cad.. in general stiu sa cada, dar mai nimeresc din cand in cand si in cap. ca acum... Va pup mamici!
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Dec 28, 2014 7:36 am

:D

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Ian 01, 2015 10:04 am

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Giorgia

Mesajde Giorgia » Vin Ian 02, 2015 10:15 pm

La multi ani, mamici si pitici! Sa avem un An Nou bun, cu copii sanatosi, mancaciosi si veseli! [flori]
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Vin Ian 02, 2015 10:23 pm

andra80 scrie:SAndreea, intr-o saptamana copiii s-au obisnuit la cresa, le place foarte mult, sunt foarte bucurosi diminetile cand ii ducem, isi exprima bucuria prin chiote si entuziasm, E si foarte frumos, sunt si bine ingrijiti, cand mergem la ora 16 dupa ei se bucura ca ne vad, dar tot merg si la educatoare sa le stranga in brate si sa isi ia ramas bun.

La multi ani, Andra!
Cand ati inceput cresa si cum au fost primele zile? Noi intentionam sa-i dam la gradi din toamna si am unele temeri privind adaptarea, in special in ce-o priveste pe pitica, care e mai reticenta la a socializa cu strainii. Cu baiatul n-avem treaba: e tare prietenos si bagacios, dar nici el nu stiu cum va reactiona sa ne vada plecand si lasandu-l acolo. Mizam pe faptul ca sunt impreuna, chiar daca noi nu suntem cu ei. La voi a fost ceva scandal?
Ce program au? Isi fac si un somnic acolo?

Avem mamici adepte ale sistemelor alternative printre noi?

Numai bine!
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

andra80

Mesajde andra80 » Sâm Ian 03, 2015 9:50 pm

Salut Giorgia, salut mamici, la multi ani!

Giorgia, copiii nostri merg la cresa de la 1 an si 2 luni jumate, nu pot sa zic ca erau foarte pregatiti de colectivitate, fata inca mai avea tendinta de a merge sa se joace cu alti copii, baiatul in schimb era preocupat doar de jucarii (fata nu a avut niciodata pasiune pt jucarii, se joaca cu ceva doar cand nu are altceva mai bun de facut). Ai nostri pui s-au acomodat zic eu repede, cam o saptamana a durat si fara probleme majore. Au intrat direct la program prelungit, nu as fi vrut asa dar nu am avut alta solutie, si din cauza ca lucram amandoi si nu are cine sa ii scoata si pt ca cresa fiind de stat nu prea ne-a lasat alternative. Dar cum spuneam, alegerea este excelenta , sunt foarte bine ingrijiti si se manifesta cu bucurie zgomotoasa cand mergem iar odata ajunsi acolo nici nu se mai uita in urma.
Dupa cum spuneam, acomodarea a durat cam o saptamana, in prima saptamana i-am dus doar 3 zile. Dupa prima zi fata n-a vorbit cu mine, m-a evitat, nici o imbratisare, nimic, doar priviri mustratoare de mami ce mi-ai facut, si astea doar cand se uita la mine. N-a plans cand am venit dupa ei, dar arata totusi plansa. Au mancat, au dormit, fara biberonde somn usor ca acasa, baiatul se uita nedumerit, e gata deja? Au mai plans urmatoarele 2 dimineti si lunea cand toti copiii plang cca 5min si apoi gata. Pleaca cu educatoarele, se cer in brate si ele ii iau, se joaca cu alti copii, ea dupa prima saptamana de cresa a mers singura, el si acum merge pe 3 carari, e fricos tare, le place si s-au atasat de educatoare.Mananca foarte bine de cand merg la cresa, de toate ei care pana acum au fost la cura de slabire, dar si asa nu au inca 80cm iar cu greutatea se invart in jur de 9,5kg. Si pt ca nu sunt fan bucatarie ma bucur pt toate momentele in care ei au mancare proaspata si corespunzatoare, diversificata si nu trebuie sa o fac eu. Plus ca asa am putut sa fac si eu o curatenie generala fara sa trebuiasca sa ma incadrez in 2 ore cat era maximul ce ii puteam tine afara.

Partea proasta, au avut pe rand conjunctivita, un inceput de otita interna fata, nimic serios sau complicat dar mucesc din septembrie (cresa am inceput-o in octombrie) sporadic fac febra cate 38,5, cam o data la o saptamana 2, scade inatant cu un supozitor de paracetamol, insa nu ii mai pot duce la cresa cate 3-5 zile, si pt ca ori ii ducem pe amandoi, ori nu, n-am avut pana acum o saptamana intreaga de cresa... I-am dus la pediatru de nu stiu cate ori, copiii sunt sanatosi, nici plamani, nici rosu in gat, nici otite, nici altceva, doarxmici si un puseu de febra din cand in cand, in opinia mea: sabotaj, copiii ne mai saboteaza din cand in cand...

Opinia pediatrei si a multor altora: colectiviatea Asa arata primul an de colectivitate...

Vreau sa consult un homeopat cat de curand, ca m-am saturat de muci. Copiii sunt voiosi, nu au suferit ca aveau temperatura, ii puteam duce a doua zi inapoi la cresa daca i-ar fi primit.. N-am avut probleme cu ei, dar eu sunt satula de muci si mers saptamanal sau la doua saptamani la pediatru. Ma linisteste sa stiu ca sunt ok, dar imi tot trebuie avize ca sunt sanatosi si pot intra in colectivitate, cozi, consult, mult timp consultat si cineva dintre noi 2 sa stea acasa cu copiii cand nu pot fi dusi... si sa gateasca... bonus!
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

andra80

Mesajde andra80 » Sâm Ian 03, 2015 9:56 pm

Pecmine partea c u gatitul ma streseaza foarte mult pt ca duc lipsa de idei si nici nu stiu ce cantiati si ce proportii de alimente ar fi indicat sa consume la varsta lor. Iar meniul care este zilnic afisat pe site iti lasa gura apa... Am avut intotdeauna senzatia ca mananca putin si des, rareori mesele lor trec de 150-200gr, ii mai pacalesc cu jucarii sa manance, si n-as vrea sa scot grasi din ei...

andra80

Mesajde andra80 » Sâm Ian 03, 2015 10:05 pm

Mamici, cele care ati ramas gravidute spontan a doua oara, in cat timp v-a iesit?Am observat bine ca aveti in comun infertilitate tubara? Aveti cumva vreuna si ovare polichistice? Sper si eu alaturi de voi... ;)

Anemari

Mesajde Anemari » Sâm Ian 03, 2015 11:52 pm

La multi ani !
Andra si eu ma gandesc din toamna sa-i dau la cresa,oricum ei o sa fie deja marisori fata de ai tai dar oricum am mari emotii mai ales cu bolile..insa alta solutie nu exista.Eu oricum cred ca le face bine colectivitatea mai ales la nivel psihologic.Si eu am mari pb cu mancarea si cu lipsa ideilor,acum mananca aproape orice dar prefera mancarea noastra si sa manance cu noi la masa.Nici ei nu sunt prea mari ,au cam 81-82 cm si 10300 gr la 1 an si 2 luni dar sunt in limite si mai ales ca au plecat de la 2 kg e foarte ok.
Mamici de gemenasi voi cum gestionati muscaturile si bataile dintr copii,daca exista bineinteles.La noi unu din baieti e mai agresiv si tot timpul ii ia jucariile si se baga peste celalalt si nu se da in laturi sa-l bruscheze sau sa-l muste.Deocamdata il pedepsim si ii spunem ca nu e voie si- l alinam pe cel batut dar cred ca e prea mic si nu intelege faptul ca atunci cand il punem in patut e pedeapsa ptr ca si din patut incearca sa ajunga la fratiorul lui sa-l traga de par.
Copilasii vostri se mai trezesc noaptea? Ei inca mai au o masa noaptea intre 3-5 si de multe ori unu din ei nu vrea sa mai doarma si stam si 3 ore pana adoarme din nou.Mai sunt copii care fac asa sau ar trebui sa doarma deja noaptea toata?
Oau Andra te gandesti deja la nr 3?Ai curaj,eu inca nu sunt hotarata daca mai incercam sau nu,mi-as dori o fetita dar parca nu am inca curaj ,inca e greu cu gagalicii astia doi,poate cand mai cresc mai trece oboseala.
Pupici!
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

andra80

Mesajde andra80 » Dum Ian 04, 2015 10:24 pm

Anemari, si noi am preferat colectivitatea bonei, si credem ca am facut bine. Cum ne obisnuim copiii, asa ii avem.

Ne gandim de mult la bebe 3(+4), nu stiu insa daca sotul imi mai impartaseste entuziasmul, cel putin pt moment, asa ca daca va mai fi sa fie se va decide in 2015. Apoi fac si eu 35 de ani si punem lacat, daca se poate spune asa. Eu mi-am dorit o familie mare, dar fierul se bate cat e cald, ca dupa aceea te obisnuiesti cu binele si iti piere cheful de pampers. Dar recunosc ca si noi suntem obositu.

Si baiatul meu musca pe oricine prinde, in special pe mine de picioare, azi am vazut ca s/a dus si la fetita, si rade in hohote cand reuseste. Pt el e o joaca, sper sa se plictiseasca repede. Si fata ma musca cand o iau in brate si are contact cu pielea mea, deocamdata doar pe mine, are niste dinti subtiri si ascutiti si se distreaza de mama focului cand ma prinde. Mai are un talent, cel de a te prinde de manuta cu manutele ei, fin, si incet incet iti duce manuta la gurita ei si te musca fara sa iti dai seama ca te-a prins...

Batai? Baiatul cafteste pe toata lumea, si cu orice jucarie se joaca Sofi merge sa i-o ia. Fata cum spuneam nu e mare amatoare, are cate o jucarie in mana cabd nu mai gaseste nimic de cercetat sau vreun trifeu greu accesibil de obtinut, insa cand i se ia si a3-a si a5-a jucarie se mai enerveaza. Partea proasta e ca baiatul i le ia si doar le tranteste pe jos, nici macar nu se joaca cu ele. Asa ca mi-ar prinde bine si mie un sfat ref la situatie. Eu ma tot gandesc ca sunt copii si ca sunt trecatoare toate...

Ce ma bucura pe mine este ca se joaca impreuna, nu cu jucarii ca este imposibil, dar fac cucu-bau, se alearga prin toata casa si rad in hohote, se mai catara impreuna pe un scaun sau fotoliu si cand se vad unul pe celalalt hohotesc de ras...

Anemari

Mesajde Anemari » Dum Ian 04, 2015 11:21 pm

Deci sunt comportamente normale...probabil unu e mai dominant si celalalt mai bland in toate perechile de gemeni.Si baietii mei se joaca la fel si comploteaza impreuna.
Poate si eu daca as vedea mai mult entuziasm la sot as avea mai mult curaj dar momentan nu vrea sa auda.Oricum se pare ca prietena mea endometrioza isi face iar de cap si nu cred ca sunt mari sanse natural iar fiv cu siguranta nu mai facem.Mi-e si teama pt ca am avut o sarcina grea si acum nu as mai putea sa stau la pat sau internata pt ca nu ar avea cine sa se ocupe de pitici....e o decizie grea.
Pupici
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

andra80

Mesajde andra80 » Lun Ian 05, 2015 3:34 pm

Al meu sot zice ca da, dar u stiu daca e chiar asa, n-am concretizat nimic, daca renuntam la alaptat si faceam in vara fet se aranjau altfel lucrurile... acum ca am revenit la servici am si eu tendinta sa aman...

Referitor la treziri Anemari, uitasem sa iti raspund, si ai mei se trezesc cel putin o data pe noapte, mai au si insomnii in care nu sunt neaparat veseli, mai ales cu baietelul, si cate 2-3 ore urla... In fine, nu mai avem decat 13 dinti care trebuie sa iasa, in total, si vor trece si perioadele acestea... De cand le dau formula baiatul se trezeste in medie la 12 si la 6, si fata pe la 4-5..

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Lun Ian 05, 2015 7:09 pm

La multi ani tuturor, 2015 sa fie un an memorabil in sens pozitiv! [baby dust]

Am traversat o perioada personala incarcata, nu am mai apucat sa fac mobilizare la acelasi nivel ca in prima etapa (dar am facut, chiar am facut, in continuare 2/3 din donatiile inregistrate sunt de la membrele fondatoare SOSI si de la prietenii mei privati - ceilalti sunteti de aici, din publicul-tinta de pe forum si de pe FB, va multumim din suflet celor care nu ne-ati ignorat!), in consecinta am picat pe locul cinci si cu o zi inainte de inchiderea etapei inca nu am atras suma minima necesara:

Imagine

Va rog mult sa nu ignorati apelul meu.

Aici este linkul unde se poate dona cu cardul, securizat si FARA COMISION: https://www.bursabinelui.ro/BursaBinelu ... si-sprijin

SINGURA noastra sansa de a ramane pe podium la final este sa punctam decisiv la numarul de donatori (daca va veti uita in clasament, veti vedea sub noi organizatii cu sume duble fata de a noastra dar cu un numar mai mic de puncte decat noi, pentru ca donatiile au venit de la doar cativa donatori - care au donat sume mari).

Trebuie sa donam sume mici, dar multe. :)

Daca doriti sa donati, sa zicem, 20 de lei, va rugam sa o faceti in numele a patru membri ai familiei / prieteni - donati cate 5 lei de fiecare data, astfel punctam la numarul de donatori. Din fericire, procedura este hipersimpla, nu va trebuie cont, nu trebuie confirmare prin email, nimic, totul este foarte user friendly.

Criteriul dupa care se face numaratoarea donatorilor este adresa e-mail, aceasta trebuie sa fie diferita la fiecare donatie (deci poate fi acelasi card, asata nu este o problema).

Va rog mult sa nu ignorati apelul asta. Nu vreau sa aduc drept argument pretul estimativ al timpului meu, cat as putea castiga (si dona SOSI, de pilda) daca as fi muncit pe bani in timpul pe care l-am dedicat acestei operatiuni de fundraising, nu despre asta este vorba - dar sunt destul de obosita, recunosc.

Nu ma dezamagiti, va rog. [floare]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

andra80

Mesajde andra80 » Mar Ian 06, 2015 10:43 am

Nicole, incercam sa nu te dezamagim. Am adunat 9 flori de la 9 utilizatori si ti le daruim cu drag! Sper sa se valideze tranzactiile si sa intre banutii, ca nu i-a contorizat, momentan sunt doar retinuti de pe cont. Spune-ne de cati utilizatori mai e nevoie, si incercam sa va mai ajutam. Pupici, an nou fericit, cu sanatate, bucurii, mult noroc si alti copii! Andra

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mar Ian 06, 2015 3:22 pm

Buna mamici si La multi ani!
Sa avem un an minunat!
M-am intors si eu la serviciu, deci mai pot sa intru pe forum, ca de pe telefon era cam complicat :)
Anul asta planuiesc sa maresc familia cu inca un membru (sau 2?)
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

amely32

Mesajde amely32 » Mar Ian 13, 2015 3:25 am

La multi ani dragi mamici! Un an nou cu sanatate, bucurii si multe impliniri!!!!
Am intrat cam rar in ultimul timp,, dar cu o scuza nobila:)
Bubulinele cresc frumos, au peste 10 luni, 8,3 si 9,1kg, 74cm.Dintocii 4-5 si altiu la orizont, facem pasi si tot felul de scamatorii:)) ,imediat o iau la fuga;) . Titi e la putere si dupa mese trebuie s.o iubesca si sa vb nitel:)), noapte striga titi titi dei dei, daca incerc cumva sa le bag suzi. ĹApropos NCB , Lara mai titileste?
In mare duntem bine si dr multumit, au recuperat frumos. Timpul trece f repedeee,, deja papa cu manuta bucatele de fructe si legume moi, si parca mai ieri erau gavate si cu sondee.. Eu am din ce in ce mai putin timp liber, insa nu ma plang, e tare frumoasa meseria asta!!!

Como, felicitari si sa va traiasca minunile!!!!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Ian 26, 2015 11:08 am

Mamici, mi-e dor de voi!! Am atat de multe sa va zic referitor la mesajele vostre si atat de multe de povestit despre fii-mea, care infloreste spectaculos.

DAR! Ma autopedepsesc si nu scriu nimic pana nu castigam!

Girls, suntem in ultimele 10 zile ale Campionatului de Bine si ne aflam pe locul 4. Trebuie sa ajungem pe 3. Ne ajutati? [flori]

Am scris de multumire sutelor de donatori din primele etape (daca n-ati vazut mesajul de la noi, s-ar putea sa fi ajuns in spam):

Buna!

Iti multumim din suflet pentru donatia prin care sustii activitatea Asociatiei SOS Infertilitatea, via Campionatul de Bine. Fiecare donatie a insemnat pentru noi un mesaj: „Faceti bine ceea ce faceti, imi doresc sa continuati si sunt dispus/a sa contribui la asta!”

Asa cum probabil stii, noi suntem o organizatie initiata si animata EXCLUSIV de catre pacienti voluntari, fara surse stabile de finantare.

Asociatia exista din anul 2009, are activitati sustinute si rezultate notabile, insa nu detine un sediu si nu are angajati. Toti banutii pe care reusim sa ii strangem merg in proiecte si in dezvoltare organizationala.

Cauza noastra este mai putin „atragatoare” decat altele din domeniul social sau sanatate, este greu sa „luptam” cu proiecte de tipul dotarea spitalelor sau organizarea de actiuni pentru copiii bolnavi de cancer. Pe langa acestea, infertilitatea risca sa para un „moft”. :( De aceea, ne bazam aproape exclusiv pe publicul-tinta, care stie din experienta cat de dureroasa este neputinta de a avea un copil si cata nevoie este de actiune in domeniile infertilitatii si adoptiei.

In ciuda „concurentei” (pentru care avem toata stima) constituite din asociatii de tip profesionist, cu proiecte mult mai predispuse sa determine publicul sa scoata cardul din portofel, noi, cele cateva voluntare din nucleul Asociatiei, am muncit mult in saptamanile acestea, am continuat mobilizarea inclusiv in randul familiilor noastre si al prietenilor privati, care nu se confrunta cu infertilitatea, dar ne sustin – si suntem in prezent pe locul 4 in clasament:

https://www.bursabinelui.ro/BursaBinelu ... ditionId=1

Daca aveti rabdare sa va uitati pe proiecte, celelalte organizatii, inclusiv cele clasate mult in urma noastra, au atras sume MULT mai mari decat noi. Explicatia clasarii noastre din acest moment – foarte bune, dar nu suficiente - este faptul ca, desi am atras deocamdata doar o suma modica, avem multe puncte, intrucat cca. 90% dintre donatii au fost de cate 5 si 10 RON.

Punctajul se calculeaza astfel: Scorul final = suma totala stransa din donatii X (inmultit cu) numarul total de donatori distincti, pe tot parcursul Campionatului de Bine 2014.

Adresa de e-mail pe care o completati cand donati reprezinta criteriul de diferentiere pentru a fi considerat donator distinct, in fiecare etapa a Campionatului de Bine.

Deci, daca ai donat intr-o etapa anterioara (inainte de 4 ianuarie), poti dona din nou, vei fi contorizat ca donator distinct.

Numarul mare de donatori ne ajuta sa urcam in clasament. De aceea, daca doriti sa donati, sa zicem, 20 de lei, va rugam sa o faceti in numele a patru membri ai familiei / prieteni - donati cate 5 lei de fiecare data, cu adresele de email ale acestora, astfel punctam la numarul de donatori. Din fericire, procedura nu doar ca nu are comision bancar, dar este si hipersimpla, nu va trebuie cont, nu trebuie confirmare prin e-mail, nimic, totul este foarte user friendly. Dar asta stiti deja. :)

Competitia dureaza pana pe 4 februarie si ne dorim din totul sufletul sa fim pe podium atunci. Vor fi declarate castigatoare si premiate primele trei proiecte cu cel mai mare scor final iar organizatorii vor dubla suma atrasa de organizatie.

Deci: trebuie sa ajungem pe podium si sa ramanem acolo.

Ne ajuti?

Iti multumim din suflet si iti uram sa se intoarca imniit!

Dincolo de competitie si premiu, pentru noi fiecare donatie inseamna un mesaj de sustinere. And this is priceless!

Cu cele mai bune ganduri,
Nicole si Echipa de voluntari SOS Infertilitatea

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

yulissa

Mesajde yulissa » Mie Ian 28, 2015 5:02 pm

Vreau si eu sa povestesc "reteta" mea dupa care dupa indelungi incercari am devenit mama:
M-am casatorit acum 2 ani, si asteptam cu nerabdare copiii, dar mi a fost dat sa trec printr o tristete cumplita cand am pierdut 2 sarcini, una dupa alta la 5 luni din cauza unei probleme congenitale cu colul uterin care se deschide cu mult inainte de termen! Mahnita peste poate, am dat in greseala peste cartea Minuni cu copii nascuti si nenascuti, unde povestea o mama ca Sfantul Efrem a ajutat-o sa aiba un copil, dupa 2 sarcini pierdute. Am inceput si eu sa sper, si sa citesc in fiecare zi Paraclisul sau Acatistul Sfantului Efrem, rugandu-ma pentru o minune. Peste nici doua luni, am ramas din nou gravida, si mi s-au aplicat toate procedurile medicale cunoscute, am stat numai in pat, si cu toate astea la 22 saptamani m-au apucat din nou contractiile; am mai stat in spital 3 saptamani, desi dr mi a zis k numai printr o minune mai pot rezista pana la 26 sapt sa aiba copilul o minima sansa! nu m-am mai dat jos din pat, faceam pipi la plosca ca un paralizat, venea mama saraca si ma spala de fata cu tot salonul, nici putere sa mai citesc vreo rugaciune nu mai aveam, plangeam si ma rugam din inima sa nu pierd din nou sarcina; caci doctorita mi-a zis ca medical nu se mai poate face nimic, si orice alta sarcina in viitor va evolua la fel. Exact in ziua in care faceam 26 sapt, mi s-a facut cezariana de urgenta pentru ca nasterea era iminenta. Din cauza statului cu colul deschis atata timp, am contactat o infectie si eu si copilul cu 2 microbi puternici, eu m am vindecat tare greu si am trebuit cusuta din nou; iar fetita a stat aproape 4 luni in spital. Nu spun cate lacrimi am varsat langa incubator, nestiind daca va supravietui, a avut complicatii suficiente, se pare ca are o problema de auz inca nu stim cat de grava, cu ochii retinopatia specifica prematuritatii din care a scapat fara operatie doar rugandu ma Sfintei Mucenite Paraschevi vindecatoarea de boli de ochi, inca nu stim pe termen lung ce sechele vor fi...am botezat o Ioana Nectaria, pentru ca am mare dragoste pentru Sfantul Nectarie si cred ca impreuna l-au induplecat pe Hristos sa nu raman cu inima pustie... acum e acasa si are aproape 3kg si a pornit de la 760g... oricum, acum ma pot numi mama in fata lui Hristos si ii multumesc pt crucea asta atat de mult dorita! I-am promis Sfantului Efrem ca voi aprinde mereu o candela in fata icoanei sale in semn de multumire, si asa am si facut. Multumesc, Sfinte Efreme, cat de mult te iubesc, caci pruncul acesta e cu siguranta si rodul rugaciunii tale!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Ian 31, 2015 1:20 pm

Locuiti la bloc? Din ala cu zece etaje, 5 scari de bloc? Din ala mare, gri? Stiti ca vecina de la 3 (da, fata aceea tanara, draguta, 28 de ani casatorita cu baiatul ala blondut) se va muta? Fata aceea care v-a ajutat asta iarna cand aveati masina inzapezita! Isi va vinde casa si se muta de la 3 camere la garsoniera. Este bolnava si Statul nu o ajuta, boala ei nu este recunoscuta in Romania (desi este recunoscuta in restul tarilor europene ca sa luam doar continentul nostru). O stiti pe vecina de la 8? Da, fata aia care va serveste uneori cu fursecuri. Fata aia, profesoara! Da, e drept, pe ea o vedeti mai rar. Si-a mai luat un serviciu. Si ea este bolnava si are nevoie de tratament urgent dar pana se trezeste Statul sa o ajute se chinuie singura. Vecina de la 10 ati auzit ca isi vinde masina? Are nevoie de bani si ea! Da, tot pentru tratament. Aceeasi boala, din pacate.

Continuarea aici: http://bufsibum.ro/ne-ajutati-sa-ajutam/

* * *

Lorerada

Mesajde Lorerada » Lun Feb 02, 2015 6:02 pm

Buna, mamici!

Am hotarat sa recoltez celule stem (da, stiu ca este inca o iluzie, ca nu sunt cazuri reale de vindecare, ca insisi medicii sunt sceptici, etc, dar constiinta nu ma lasa si pace). Insa, tot punand in balanta avantajele si inconvenientele, a cam trecut timpul... mai am 3 saptamani pana nasc si nu am ales nicio banca. Voi ce ati ales pentru puiutii vostri?
Dupa ani de investigatii, descoperim cauzele infertilitatii: AMH mic (putin peste 1) si leziuni endometriotice. Urmeaza cateva IA-uri, fara rezultat. Asteptam totusi sa se intample o minune. Degeaba.
Facem FIV in septembrie 2013. Reusit! Dupa 9 luni se naste fetita noastra, care a asteptat cuminte ziua programata pentru cezariana, desi aveam contractii intense de la 4 luni.
Dupa inca un an, ramaneam insarcinata natural. Nici acum nu-mi vine sa cred.

Înapoi la “Gravide si mamici”