Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Elenada

Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Mesajde Elenada » Mie Ian 09, 2013 10:18 pm

Imagine

Va invit sa ne reunim aici, noi, mamicile de copilasi mult-asteptati (ii primim si pe tatici ;)) )! Cele care am luptat si am invins, care dupa atat de multa asteptare ne tinem astazi copilasii in brate! Suntem multe, unele dintre noi nu prea au mai scris pe forum in ultimul timp, dar nu cred ca vreuna dintre noi a uitat cat de grea a fost lupta, ce inseamna disperarea infertilitatii.

Sa ramanem impreuna, sa ne mai dam de veste despre piticii nostri si sa le incurajam pe cele care inca mai asteapta, sa le aratam ca infertilitatea poate fi invinsa si ca toata zbaterea merita!

O sa incerc sa mai atrag din nou pe forum o parte din mamicile din generatia mea pe care le cunosc si care au invins infertilitatea, va invit si pe voi cele care sunteti deja active pe forum, sa facem un club al sperantei. [carutf] [carutb]

Imagine
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Ian 11, 2013 12:56 pm

Pana se aduna / mobilizeaza mamicile, niste sugestii vestimentare ;)) :

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Ian 11, 2013 12:56 pm

Imagine

Imagine

Faine, huh? :ymsmug:
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Elenada

Mesajde Elenada » Sâm Ian 12, 2013 1:36 am

Ce tari sunt tricourile! :x

Imi place asta pe care scrie ca parintii au cheltuit deja fondurile pentru facultatea copilului. :)
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.

Elenada

Mesajde Elenada » Sâm Ian 12, 2013 2:19 pm

Cateva poze cu piticii :)

Imagine
Imagine

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Dum Ian 13, 2013 5:59 pm

Revin si eu la acest subiect, momentan timpul nu-mi permite sa scriu si la alte subiecte pe forum, dar as vrea ca macar aici sa mai tin legatura cu voi si sper sa apara cat mai multe mamici si viitoare mamici!
Pentru inceput as vrea sa pun si eu o poza cu fetita mea, minunea noastra venita dupa multi ani de asteptare, sa vad daca ma descurc:)
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Dum Ian 13, 2013 6:06 pm

Nu ma descurc sa pun poza... Elena, poate ma ajuti tu.

Ma bucur ca a aparut si acest subiect aici pe forum, pe langa cel cu gravidute, cred ca aduc si ele mai multa speranta pentru cele care inca nu sunt mamici!
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

Elenada

Mesajde Elenada » Dum Ian 13, 2013 7:42 pm

Ioana daca ai cont pe photobucket e usor sa pui poze. Incarci poza pe photobucket si in partea dreapta a ecranului vei avea mai multe linkuri pt a putea sa dai share la poza. Alegi linkul care incepe cu [img] si ii dai copy si apoi paste in aici pe forum. Sper ca m-am facut inteleasa.

Ma bucur ca imi tii companie! Sper sa ni se alature si alte mamici.

Va pup!

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Dum Ian 13, 2013 10:13 pm

In sfarsit am reusit sa pun fotografia. Ea este Ema:

Imagine

Pentru cine nu stie, povestea mea si a Emei este sintetizata aici: http://www.unica.ro/detalii-articole/articole/insarcinata-natural-ani-tratamente-3519.html
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

Alla76

Mesajde Alla76 » Mar Ian 15, 2013 7:47 am

Bine v-am gasit! :)
Ce sentiment minunat sa scriem la topicul asta! :x

Elenada scrie:Ce tari sunt tricourile! :x

Imi place asta pe care scrie ca parintii au cheltuit deja fondurile pentru facultatea copilului. :)

Tricoul ala e si preferatul sotului. :)

Elenada, ce mari sunt deja piticii tai!
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

ioana_p76

Mesajde ioana_p76 » Joi Ian 17, 2013 11:36 am

Alla 76, spune-ne si noua despre bebele tau cand ai timp. EDIT: sau bebeii tai , parca asa se vede in poza ta de profil [great]

Si mai asteptam si alte mamici.

Despre noi - pe scurt, Ema va face in curand 3 anisori, deja vorbeste destul de bine, vorbim impreuna "ca fetele", merge la gradi de la 2 ani din cauza ca a trebuit sa reincep munca.
Este fericirea noastra si chiar si acum dupa 3 ani, ma minunez de ea, imi aduc aminte cu drag de momentele cand era in burtica si nu o sa uit nici prin cate am trecut pana am reusit sa o avem.
Povestea noastra

[color=#BF00FF]

Andreea_A

Mesajde Andreea_A » Joi Ian 17, 2013 12:03 pm

Felicitari tuturor pentru bebelusi! Toti sunt deosebiti!

Noi avem deja un baiat de 2 ani si 5 luni, dragostea noastra...cuminte, sanatos...vorbaret foc...ce mai..ca el nu mai exista niciun altul. :P El a fost obtinut natural dupa doar 3 luni, printr-o minune zic eu, avand in vedere cat a durat acum, a doua oara.

Acum, dupa o lupta de un an si aproape jumatate, printr-o IA, am aflat ca vom avea gemeni. Sarcina este incipienta dar totul pare bine pana in acest moment.

Rog mamele de gemeni (Alla, Elena), cand aveti timp (Alla) si daca va mai amintiti (Elena)...spuneti-mi si mie cum au fost primele zile, luni...practic vorbind. Cum alaptati 2 deodata? Baiatul era atat de rau de foame incat nici nu-l mai schimbam pe scutec cand se trezea daca avea doar pipi (noroc ca nu se irita) caci altfel plangea foarte rau. Cum dadea de lapte, se transforma inapoi in ingeras...

As avea atatea intrebari...am timp cu siguranta. Cum e la culcare, cum e la baie...offf....Inca nu ne-am revenit din surpriza. Va multumesc.
Ultima oară modificat Joi Ian 17, 2013 12:04 pm de către Andreea_A, modificat 1 dată în total.
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

Elenada

Mesajde Elenada » Joi Ian 17, 2013 9:54 pm

Buna fetelor!

Ma bucur ca incepem sa ne adunam aici. :). Eu am acum o perioada super aglomerata si o sa mai lipsesc, dar cum ma eliberez o sa povestim mai multe si mai des.

Andreea eu nu am alaptat piticii la san. Am incercat dar dupa o zi si o noapte de stat nonstop cu ei la san, am zis pas. Copiii trageau putin dupa care adormeau, dar cand dadeam sa ii iau de la san incepeau sa planga. Nu vroiau sa suga si nici eu nu eram dotata corespunzator :D asa ca am ales varianta mulsului. Acum daca ar fi sa intorc timpul inapoi nu as mai proceda asa. Oricum daca ai lapte si bebelasi iubitori de san atunci sunt pozitii de alaptat pentru gemeni si ii alaptezi simultan la cerere. Daca nu ai lapte suficient si trebuie sa apelezi la laptele praf, atunci unul mananca la san si unul bea din biberon la o masa iar la masa urmatoare inversezi copiii. Pe mine m-a ajutat foarte mult organizarea. Primele doua luni au fost grele desi am avut parte de doi copii cuminti. In primele zile la baita urlau copiii nostri si noi ne uitam ingroziti ca nu stiam ce sa facem. A venit o prietena la noi care lucrase la maternitate si a spalat copiii in doi timpi si trei miscari de nici nu am apucat sa ne dam seama ce s-a intamplat. Noi ii spalam incet cu grija sa nu ii ranim cumva si ei urlau ca in gura de sarpe. Ea mi-a spus sa fiu mai stapana pe mine ca ei imi simt emotiile si nesiguranta. Ca la cateva zile de viata nu isi doresc ei baite lungi si alte nebunii. Trebuie sa fie scurte, mai ales ca sunt si flamanzi. Am pus in practica cele spuse de ea si nu am mai avut probleme cu baita. Tu deja ai experienta asa ca o sa iti fie ceva mai usor. Ii speli pe rand rapid si in 30 de minute ii ai deja in patut cu biberoanele in gura sau la san.

Intodeauna am hranit copiii in acelasi timp chiar daca doar unul din ei plangea de foame. Se trezea noaptea fata ii dadeam laptic dar ii dadeam si baiatului. in scurt timp au inceput sa se trezeasca amandoi. la inceput ii hraneam din 3 in 3 ore iar noaptea la cerere. Cand eram singura cu ei faceam sul doua paturici le puneam langa ei si le sprijineam biberoanele si ei beau linistiti lapticul. Eu doar ii supravegeam. Am sa pun o poza cu ei cand beau laptic.

Andreea daca te mai pot ajuta cu sfaturi nu ezita sa ma intrebi. Sarcina usoara iti doresc si la termen!

Alla sa ne povestesti de bebei.

Ioana pitica ta e superba! :x

Va pup fetelor!

alif

Mesajde alif » Joi Ian 17, 2013 11:06 pm

Ce copii frumosi pe aici! :ymdaydream:
Asteptam si mai multe povesti de succes! :ymhug:
Cu drag,
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

Andreea_A

Mesajde Andreea_A » Vin Ian 18, 2013 4:08 pm

Multumesc mult Elena. Cu siguranta voi reveni cu intrebari, astept sa trec de primul trimestru si de eco morfologica sa fiu sigura ca este totul in regula. Pana acum asa pare. Mi-as dori tot fata si baiat, cred ca am sanse caci din cate vad cam asa sunt bebelusii din ovule diferite.

E bine daca ai avut ce sa mulgi. Eu din pacate am alaptat o singura luna, si aceea mereu cu completare. Baiatul manca foarte bine la san dar nu se satura. Manca o masa (si aia cu completare pentru a se linisti), cand se trezea pentru urmatoarea 3-4 ore mai tarziu, sanii mei erau complet goi. Cand m-am muls o data sa vad cam cat se poate (am folosit pompa manuala, foarte dura caci cu cea electrica nu iesea nici macar o picatura, m-am tot stimulat ca poate-poate...) din ambii sani am strans maxim 80 ml cand el manca deja 150 ml la o masa. Dupa o luna am ajuns la maxim 15 ml din ambii la un loc si am renuntat. Macar a luat colostrul. Nu inteleg de ce, am baut litri intregi de ceaiuri, apa, lapte, Galactogyl si Galafor...asta e. E sanatos, n-a luat in viata lui antibiotice, nu a regurgitat, nu a vomitat, nu a avut colici, nu l-au durut dintii/maselele cand i-au iesit...imi pare rau dar asa a fost sa fie. Chiar imi faceam procese de constiinta dar mi-a trecut.

Eu mi-am facut probleme ca vroia sa suga biberonul la orizontala in patutul lui (cand era deja in stare sa si-l tina singur cu mainile) ca stii...prin carti scrie ca se pot ineca. Evident stateam langa el, n-a patit nimic niciodata.
Cu baia, cand era infometat, ma invatasem sa ii dau 20-30 ml de lapte ca sa ii treaca foamea un pic si se calma. Asta dupa ce-am observat ca are stomacul bun si nu regurgiteaza dupa ce mananca. Altfel era un circ cu urlete non stop.
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

geany_m

Mesajde geany_m » Dum Ian 20, 2013 12:00 pm

Buna si de la mine! Gemenii mei sunt mari, deja au 6 luni :D si sunt cele mai scumpe comori ale noastre! :x

Daca n-as fi atat de ocupata cu ei as intra mai mult pe forum. I-am alaptat de la inceput, pana pe la 3 luni au mai papat si cate un biberon cu lapte seara, apoi au renuntat la el si am mers doar pe lapte de la mami. Acum am inceput diversificarea, dar nu am renuntat la tzâtza [mama&bebe]

Va pup si sper sa ne "auzim" curand.

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.463420053693772.94540.100000773449767&type=3
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

anda86

Mesajde anda86 » Lun Ian 21, 2013 6:41 am

Buna mamici! Printesele mele [its a girl] Nicoleta si [its a girl] Renata vor avea 6 luni in 26 ianuarie.

Din pacate micutele mele nu prea au avut parte de laptic de la mami, doar vreo 2 luni. Le-am dat lapte praf pana pe la trei luni si pe urma laptic de vacuta. Acum mancam diverse mancaruri.

[floare] Cu toti sa avem parte numai de bucurii alaturi de ingerasii nostri!
Fiv reusit la Polisano Sibiu.Dupa aproape 6 ani de asteptare am doua printese minunate.

laura iv

Mesajde laura iv » Lun Ian 21, 2013 11:31 am

Buna dragi mamici,

Printesa noastra face in curand 7 luni. Am alaptat-o pana la 3 luni si, pentru ca nu prea crestea in greutate pentru ca sugea putin si adormea sau pur si simplu nu mai vroia sa suga ca nu curgea laptele cum vroia ea, am trecut la muls si dat cu biberonul. A fost greu la inceput pt ca aveam o pompa manuala destul de ineficienta dar am gasit una pana la urma care e f buna si cu care ma mulg si acum ( in timp ce scriu :) ). Am inceput diversificarea pe la 5 luni si jum cu cereale.Acum papa legume si fructe si in curand trecem la proteine.
Intotdeauna a fost problema cu greutatea, era tot timpul sub medie dar nu am trecut-o pe lapte praf pt ca tot atat ar fi mincat iar eu aveam destul.
La noi se pare ca dupa vaccinuri s-a accentuat lipsa poftei de mancare (bine ca nu mai facem altul pana la un an).
In rest totul e f bine, e sanatoasa, jucausa, foarte sociabila si vesela.E tot ce ne-am dorit.

Multa rabdare tuturor mamicilor, actuale si viitoare si pupici de la noi.
endometrioza gr 3,HSG normala, hiperprolactinemie si mastoza chistica bilaterala eu, sotul teratozoospermie severa,2 stimulari si IUI fara rezultat, FIV 1 Viena reusit - minunea s-a intamplat, avem o fetita Alexia Maria!

alinutz

Mesajde alinutz » Lun Ian 21, 2013 3:32 pm

Buna, dragi mamici si viitoare mamici,
Salut Ioana si Elena! Aveti niste copii minunati!
Alexandru al meu face 2 ani saptamana viitoare. Si noi am avut probleme cu alaptatul (nu lua in greutate si am suplimentat cu lapte praf, plus mamelon plat etc), dar de la 3 luni l-am alaptat exclusiv, apoi pe la 5 am inceput diversificarea. Inca mai papa titi si in prezent suntem in plin proces de intarcare (sper sa-l finalizam cu succes... in viitorul apropiat).
Ce sa spun, doi ani au trecut foarte repede. Chiar si anul petrecut acasa a trecut ca un gand, nici nu mai spun de cel de cand am inceput munca (part time). Dupa o sarcina stresanta m-am mai relaxat (dar nu indeajuns...) cand am vazut ca baietelul meu este sanatos si nascut la termen. Nu credeam ca un copil chiar iti poate schimba viata atat de mult -in sensul de implinire, bogatie, dragoste etc. Cred ca l-am apreciat si mai mult pentru ca am avut timp sa mi-l doresc foarte mult. Intr-adevar merita asteptarea.
Nu pot uita nici perioada de dinainte, cand ne straduiam sa avem un copil. Tot zbuciumul, tot stresul, frustrarea, nefericirea... Si acum suntem un pic nostalgici pentru ca ne dorim inca un copil, dar suntem constienti ca suntem binecuvantati ca-l avem pe Alex. Toate greutatile sunt uitate cand iti tii in brate copilul, cand il urmaresti cum creste, cand devine fanul tau nr. 1.
Multa sanatate si pupici!
Sunt pregatita sa fiu mamica!

Elenada

Mesajde Elenada » Vin Ian 25, 2013 9:52 pm

Hello fetelor!

In privinta alaptatului nu le-am dat nici eu mai mult de 4 luni laptic de al meu si nu a fost exclusiv. Au mancat si lapte praf la greu. Eu nu m-am impacat deloc cu pompa asa ca am facut de doua ori mastita. Lapte as fi avut dar nu aveam timp sa ma mulg si nici nu puteam sa scot mare lucru desi am avut o pompa electrica.

Înapoi la “Gravide si mamici”