Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Andreea_A

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Mesajde Andreea_A » Mar Ian 29, 2013 7:06 pm

Elenada scrie:Hello fetelor!

In privinta alaptatului nu le-am dat nici eu mai mult de 4 luni laptic de al meu si nu a fost exclusiv. Au mancat si lapte praf la greu. Eu nu m-am impacat deloc cu pompa asa ca am facut de doua ori mastita. Lapte as fi avut dar nu aveam timp sa ma mulg si nici nu puteam sa scot mare lucru desi am avut o pompa electrica.

Pentru mine pompa electrica a fost ca o adiere...nu scotea nici macar o picatura de lapte...De ce oi fi cumparat-o inainte sa stiu cum stau cu lactatia nu stiu nici pana in ziua de azi. Doar cu cea manuala, mult mai dura dar si mai eficienta, scoteam tot ce se putea.

Pompele electrice sunt ca si aparatele acelea pentru muci cu motoras intern...arata bine, marketing grozav, sunt bunicele...dar nu se compara cu varianta manuala (sau cea cu aspiratorul in cazul mucilor. Nu am avut nevoie de un asemenea aparat pana la 2 ani si 3 luni dar m-a uimit de cat de buna poate fi varianta cu aspirator).
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

silviacris

Mesajde silviacris » Mie Ian 30, 2013 9:12 am

Buna mamici si viitoare mamici, ma bucur sa pot scrie aici! Nu prea am nici eu timp, cu 2 prichindei, e foarte greu cu ei momentan, sunt mari deja si vor amandoi atentie de la mami si tati, suntem singuri cu ei, mama vine 1 data pe sapt 1 ora, atunci mai ies si eu singura din casa. :D Dar nu ma vait, timpul petrecut cu ei este un vis implinit, suntem in culmea fericirii !!!!

Eu am nascut prematur la 33 sapt, baietelul de 2210 grame si fetita de 1970, am stat 3 sapt in spital cu ei dar din fericire sunt sanatosi tun si au luat excelent in greutate: fetita are 10 kg acum si baiatul 9.5 kg! Maine implinim deja 8 lunite ,nu ma pricep sa pun poze dar va un link de la FB, sper ca se poate accesa...

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 859&type=3

Laptic de la san nu le-am dat decat 2 sapt, caci erau in incubator si nu puteau suge si ma mulgeam le dadeam cu seringa ,prin urmare am pierdut laptele din pacate, le dau lapte praf, diversificarea am inceput la 6 luni, le dau la pranz legume pasate cu piept pui de 2 ori pe sapt, dupa amiaza cereale bio cu fructe, gustare mar ras cu banane...

Sper sa fie cat mai multe mamici care o sa scrie aici, multa sanatate la bebelusi si mamici! Va pupam!
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

adyrem

Mesajde adyrem » Vin Feb 01, 2013 1:36 pm

Salutare mamicilor! Cat de mult ma bucur ca ne regasim aici si povestim despre minunile din vietile noastre!!!! Ce surpriza placuta a fost pentru mine acest topic! Promit ca o sa incerc sa intru mai des. Eu de astazi am reinceput serviciul la numai 7 luni si 12 zile de la nastere, mai am o ora pana plec acasa si simt ca nu mai trece odata timpul. Felicitari tuturor pentru gaze si bondarei!
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
In prezent Subprogramul FIV, clinica Promed cu dna dr Deliana Predoi.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!
Cum am spus, IN OCTOMBRIE AM UN TEST CU DOUA II ;D

20.06.2012 ora 10:55AM a venit pe lume minunea noastra Sofia Ioana

alinutz

Mesajde alinutz » Lun Feb 04, 2013 1:42 pm

Eu am folosit pompa manuala de la Philips -Avent in primele 3 luni dupa nasterea lui Alex. E foarte buna. (sunt niste ponturi ca sa poti folosi o pompa cu succes: relaxare, sa stai langa bebe, sa cufunzi sanii in apa fierbinte/ sau sa ii invelesti cu un prosop fierbinte inainte de a folosi pompa /a alapta). Doua prietene mamici au spus ca e mai buna decat cele electrice -ele au avut copilasi prematuri si au folosit pompe in maternitate si acasa.
Acum cateva luni am incercat sa o folosesc din nou (am luat un tratament), dar mi s-a parut foarte greu, abia am putut exprima cativa ml de lapte, si am renuntat repede. Insa daca esti suficient de motivata si insisti (cateva zile), sanii se obisnuiesc cu pompa si ai succes. Insa cel mai practic si comod e alaptatul: nu tre' sa te trezesti noaptea sa bajbai dupa pompa/ biberoane, oxcitocina eliberata in momentul alaptarii te ajuta sa adormi mai repede, lapele e mereu steril, la temperatura optima, fara sa mai vorbim de beneficiile pentru copil, care sunt cele mai importante.
Cred ca se complica treaba exponential cu 2 bebei.
Sunt pregatita sa fiu mamica!

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Feb 05, 2013 12:10 pm

Dragi mamici, dupa cum stiti, sunteti speciale [floare] . Ati avut multe de infruntat pana sa reusiti sa dobanditi statutul de parinte, pe care altii il iau drept un dat natural. E adevarat, ati invins infertilitatea, dar sunt sigura ca niciuna dintre voi nu a uitat cu totul experienta (dureroasa) prin care a trecut pana in momentul in care v-ati putut bucura de surasul copilului vostru.

Astazi, sunt altii care trec prin aceeasi experienta si care sunt in cautare de raspunsuri pentru a trai visul de a fi parinte. Ii puteti ajuta. Proiectul FivADVISOR are nevoie de sprijinul vostru. Mai precis, dedicand circa o ora din viata voastra, ii puteti ajuta pe cei care sunt in prezent in cautarea unor solutii potrivite privind problema infertilitatii si pe cei care vor dori in viitor sa ia o decizie privind clinica/medicul catre care sa se indrepte pentru proceduri de RUAM. Cum? Completand un chestionar de feedback prin care sa impartasiti experienta voastra cu procedurile de fertilizare in vitro (daca ati trecut printr-o astfel de procedura).

Avantajul este ca opinia voastra va ramane usor accesibila si va acoperi majoritatea aspectelor esentiale, cei interesati nemaifiind nevoiti sa rasfoiasca printre sute de pagini de forum.

Detalii, aici:
viewtopic.php?f=14&t=368&start=20

Alla76

Mesajde Alla76 » Mie Feb 06, 2013 11:08 pm

ioana_p76 scrie:Alla 76, spune-ne si noua despre bebele tau cand ai timp. EDIT: sau bebeii tai , parca asa se vede in poza ta de profil [great]

Ioana, suntem cu pereche [fetita] [baietel] , iubirile mele mult asteptate.

Andreea_A, eu am noroc pana acum ca baiatul e extraordinar de cuminte si rabdator, altfel ma mancau de vie! :D Eu de la externare ii alaptez exclusiv si ma rog zilnic sa tina cat mai mult laptele si nu in ultimul rand...rezistenta la oboseala, ca-i un adevarat maraton sa-i hranesc. Fata-i hapsana si se cere mult la san, el e mai rabdator. Inca nu-i alaptez in tandem decat ocazional, sunt prea mici si mi-e greu sa-i sustin pe amandoi. cand o sa mai prinda puteri o sa profitam mai mult de alaptatul in tandem.

La baie ... cine nu doarme face baie! :D Asta e varianta optimista. Varianta grea e cand amandoi sunt activi si nu stim cum sa ne impartim... fata urla daca e treaza si nebagata in seama, deci... in situatii de genul transpiram la greu :D si ne rodam nervii ascultand protestele copilului care nu e in apa. Ar fi putin mai usor cu nitel ajutor, dar cu rabdare speram sa le rezolvam pe toate.
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Alla76

Mesajde Alla76 » Mie Feb 06, 2013 11:15 pm

Andreea_A scrie:E bine daca ai avut ce sa mulgi. Eu din pacate am alaptat o singura luna, si aceea mereu cu completare. Baiatul manca foarte bine la san dar nu se satura. Manca o masa (si aia cu completare pentru a se linisti), cand se trezea pentru urmatoarea 3-4 ore mai tarziu, sanii mei erau complet goi. Cand m-am muls o data sa vad cam cat se poate (am folosit pompa manuala, foarte dura caci cu cea electrica nu iesea nici macar o picatura, m-am tot stimulat ca poate-poate...) din ambii sani am strans maxim 80 ml cand el manca deja 150 ml la o masa. Dupa o luna am ajuns la maxim 15 ml din ambii la un loc si am renuntat. Macar a luat colostrul. Nu inteleg de ce, am baut litri intregi de ceaiuri, apa, lapte, Galactogyl si Galafor...asta e. E sanatos, n-a luat in viata lui antibiotice, nu a regurgitat, nu a vomitat, nu a avut colici, nu l-au durut dintii/maselele cand i-au iesit...imi pare rau dar asa a fost sa fie. Chiar imi faceam procese de constiinta dar mi-a trecut.

Parerea mea e ca cantitatea pe care o obtii la muls nu e relevanta. eu nu reusesc sa mulg, max 20 ml am reusit, dar hranesc 2 copilasi. Lapte este, curge, copilasii se satura, de muls ... aproape zero. Oricum, procese de constiinta n-ai de ce sa-ti faci. Ai facut tot ce ai putut, puiul tau e iubit si ingrijit!
Ultima oară modificat Joi Feb 07, 2013 12:37 am de către Alla76, modificat 1 dată în total.
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Alla76

Mesajde Alla76 » Joi Feb 07, 2013 12:34 am

silviacris scrie:Buna mamici si viitoare mamici, ma bucur sa pot scrie aici! Nu prea am nici eu timp, cu 2 prichindei, e foarte greu cu ei momentan, sunt mari deja si vor amandoi atentie de la mami si tati, suntem singuri cu ei, mama vine 1 data pe sapt 1 ora, atunci mai ies si eu singura din casa. :D Dar nu ma vait, timpul petrecut cu ei este un vis implinit, suntem in culmea fericirii !!!!

Eu am nascut prematur la 33 sapt, baietelul de 2210 grame si fetita de 1970, am stat 3 sapt in spital cu ei dar din fericire sunt sanatosi tun si au luat excelent in greutate: fetita are 10 kg acum si baiatul 9.5 kg! Maine implinim deja 8 lunite ,nu ma pricep sa pun poze dar va un link de la FB, sper ca se poate accesa...

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 859&type=3

sunt superbi! sa va traiasca! dar i-ai dospit bine, la 33 de sapt i-ai facut mai mari decat i-am facut eu la 36sapt 5zile!

Andreea_A

Mesajde Andreea_A » Joi Feb 07, 2013 3:35 pm

Nu stiu cum functioneaza cu mulsul. Sunt mamici care scot 300 ml cu pompa...altele, cum ziceai tu Alla, care scot 20-30 ml. Eu il vedeam ca nu se satura indiferent cat sugea...nu adormea si era agitat in continuare....si chiar sugea si stia sa o faca si avea si forta, nu era vreo mimoza cum am fost eu de saraca mama alapta bebelusii altor femei prin maternitate ca fi-sa era la cura! :)
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

alinutz

Mesajde alinutz » Vin Feb 08, 2013 10:46 am

Andreea_A, stiu ca e foarte greu si stresant, cand copilul nu se satura si nu ia in greutate, ci dimpotriva...
Si mai sunt si puseele de crestere (cand copilul pare ca nu se mai satura, sta la san foarte mult, dar asta doar ca sa stimuleze productia de lapte, pentru ca el are nevoie de mai multa hrana) care te dau peste cap...

Eu nu as fi reusit daca nu aveam sustinerea familiei, a doctorului, a prietenelor. Si am vorbit cu un consilier in lactatie (pe net http://blogulmeumediocru.blogspot.ro/p/alaptare.html ) care chiar m-a luminat.
Si eu am trecut prin acelasi lucru (si mameloane plate). I-am dat copilului completare lapte praf inca din prima luna pana la 3 luni (plus muls, alaptat cu mameloane din alea de plastic). Si abia cand mi s-au format mameloanele (de la atata muls) am inceput sa-i dau doar san (in 2 zile se adapteaza cantitatea de lapte oferita la cerere). Foarte mult m-au ajutat discutiile cu Ramona (consilierul in lactatie) -gratuite -pe mail (e foarte draguta, era dispusa sa discutam si la telefon). Fara ea sigur as fi ramas fara lapte destul de repede. O recomand cu caldura noilor mamici.
Sunt pregatita sa fiu mamica!

Caress

Mesajde Caress » Vin Feb 08, 2013 2:28 pm

ooof mulsul asta:))) Eu il tin pe pisoi 30 minute la un san, 30 la altul apoi ma mulg la pompa dubla 15 minute. Dupa ce a papat pisicul daca reusesc sa mai scot 10 ml cu pompa e mare lucru insa pompam sa stimulam lactatia. Cand folosesc pompa intre alaptari reusesc sa scot un 80-90 ml dar avem de abia 2 saptaani de la nastere. Am inteles ca lactatia se regleaza in primele 3 saptamani deci mai avem o saptamana:)))
In rest pisicul e cuminte foc, daca plange stiu ca e ceva in neregula (fomita, pamper plin, chestii din astea). Ne mai doare burtica uneori seara, dar atunci il bag in wrap si se ghemotoceste acolo ca in burtica si se linistetse Instant. Pt mine e minune wrapul asta!

Alla, eu sunt deja zombi cu alaptatul la 3 ore, ma gandesc uneori la voi cum trebuie sa fie cu doi pisoi!!!!:))))Desi ce mai conteaza nopti nedormite cand ii vad mutrita aia expresiva si il vad cum se linisteste cand il ating sau imi simte vocea:)))ma topesc de drag si acum cand scriu despre el! [great]

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Feb 08, 2013 2:45 pm

Ooooo... ce frumos!! Ma topesc doar citind. Abia astept si eu!

Mamicilor, va rog sa ma ajutati si pe mine cu o intrebare practica. Nu reusesc deloc sa ma dumiresc. Ce sa iau pentru primele luni? Pompa electrica sau pompa manuala? Eu sper sa nu ajung sa o folosesc foarte mult, dar pentru stimularea lactatiei, furia laptelui si alte asemenea as vrea sa o am la indemana...

Giorgia

Mesajde Giorgia » Lun Feb 11, 2013 1:44 pm

Irina, mie cunostintele mi-au recomandat pompa electrica Avent. Inteleg ca cea manuala e complet inutila (mai degraba te maseaza), mai ales in caz de furia laptelui.

Am si eu o intrebare pentru mamicile de gemeni, daca are vreuna dintre voi timp sa raspunda. Eu si sotul suntem la vanatoare de carucioare duble si ne cam displace ideea celor care au scaunelele unul in spatele celuilalt. Voi pentru ce modele ati optat? De asemenea, ati luat si landou si scoica sau doar una sau alta? Ma intereseaza marca si modelul, daca gasiti timp sa-mi raspundeti. Multumesc pentru ajutor si multa sanatate piticilor! [floare]
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Feb 11, 2013 2:07 pm

Giorgia scrie:Irina, mie cunostintele mi-au recomandat pompa electrica Avent. Inteleg ca cea manuala e complet inutila (mai degraba te maseaza), mai ales in caz de furia laptelui.

Am si eu o intrebare pentru mamicile de gemeni, daca are vreuna dintre voi timp sa raspunda. Eu si sotul suntem la vanatoare de carucioare duble si ne cam displace ideea celor care au scaunelele unul in spatele celuilalt. Voi pentru ce modele ati optat? De asemenea, ati luat si landou si scoica sau doar una sau alta? Ma intereseaza marca si modelul, daca gasiti timp sa-mi raspundeti. Multumesc pentru ajutor si multa sanatate piticilor! [floare]

Buna, mersi. Si eu am auzit pareri impartite. Unii spun exact invers, si anume ca pompa electrica nu prea le-a fost de mare ajutor, ca nu prea facea nimic si ca s-au servit mult mai bine de cea manuala. Cred ca de fapt fiecare cu experienta lui, nici nu prea poti sa stii dinainte. Eu in prima instanta mi-am luat o pompa manuala de la Medela (mai mult pentru biberoanele cu mult marketata tetina Calma) si daca nu va lucra eficient voi inchiria/cumpara si o pompa electrica. Dar sincer sper sa fie cazul doar in situatii de urgenta...

La carucioare inclinam catre un Inglesina Zippy Free 3 in 1. Are cineva vreo experienta concreta cu acest carucior pe care ar putea sa o impartaseasca?

Acum, cum ne-o fi norocul...

silviacris

Mesajde silviacris » Lun Feb 11, 2013 5:38 pm

Giorgia scrie:Irina, mie cunostintele mi-au recomandat pompa electrica Avent. Inteleg ca cea manuala e complet inutila (mai degraba te maseaza), mai ales in caz de furia laptelui.

Buna Giorgia si feliciatri pt gemenasi sa va traiasca sanatosi !!!!

Nici noua nu ne-au placut carucioarele acelea cu spatar la spatar, poate sunt mai practice ca sunt mai inguste dar noi am luat clasic uite din acesta
http://www.kidsroom.de/WebRoot/Kidsroom ... _40-50.jpg
este marca TEUTONIA TWIN COSMO ceva de genul este extraordinar de usor de manevrat doar ca este cam lat si nu intri peste tot cu el,dar noi ne-am descurcat bine cu el il recomand,si avem 2 landou dar le-am folosit exclusiv in carucior ,scoica avem Maxi Cosi sunt cele mai bune,mergeam cu scoica peste tot,magazin,spital etc le-am folosit pana la 7 luni.

http://www.maxi-cosi.com/at-de/produkte ... i-sps.aspx

Pupici la bebici si la mamici! :ymhug: :ymhug: :ymhug:
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

Alla76

Mesajde Alla76 » Mar Feb 12, 2013 9:10 pm

Irina pompa electrica de la Avent se poate folosi si ca pompa manuala. sincer, in comparatie cu alta pompa manuala, Aventul cu parte electrica e net superioara.
Giorgia noi am optat pt carucior tip trenulet, scaunele se pot monta in sir in toate directiile. Peg Perego duette, avem parte sport si scoici, landouri pe el nu intra 2 dar partea sport se lasa la orizontala. (doar pe Jane Matrix intra 2 landouri)

Alla76

Mesajde Alla76 » Mar Feb 12, 2013 9:16 pm

Medela electrica e f buna, de cea manuala nu stiu multe. Aventul electric are o smecherie folositoare. pt inceput pompezi manual, sa-ti copieze ritmul si apoi pornesti pompa si functioneaza in ritmul pe care l-ai impus tu pompand manual la initializare.

Elenada

Mesajde Elenada » Mie Feb 13, 2013 9:52 am

Apropo de alaptat

Imagine
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Elenada

Mesajde Elenada » Mie Feb 13, 2013 10:01 am

Irina eu cred ca o pompa manuala e suficienta daca o vrei doar pt ati stimula lactatia in primele saptamani si pt a trece de furia laptelui.

Eu sunt de parere ca pompa mai buna decat bebe nu exista :) Fiecare femeie e diferita si la unele functioneaza pompa manuala la altele pompa electrica. Eu am avut o pompa electrica si tragea foarte tare dar degeaba ca nu aveam timp sa ma mulg. Un pitic dormea si unul era treaz. Cel treaz vroia toata atentia mea si recunosc ca si eu vroiam sa ii acord toata atentia mea.

Acum exista si specialisti in alaptare care chiar te ajuta cu asta. Exista un grup de femei care alapteaza si care se intalnesc lunar si isi impartasesc din experientele lor. Mai multe despre acest grup gasiti aici https://www.facebook.com/pages/La-Leche ... 10?fref=ts

Ma bucur mult ca ne-am adunat mai multe mamici:)

O zi usoara va doresc!
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

DanaAlice

Mesajde DanaAlice » Mie Feb 13, 2013 10:08 am

Salutare mamici dragi!! Ma bucur ca sunteti aici ! Va salut si eu cu bebe Vlad care deja a trecut la diversificare! [feed] Multa sanatate va uram !
Alice, 32 de ani, infertilitate masculina , FIV1 in Subprogram la Giulesti prof. Bogdan Marinescu, beta 64!!!

Mami de [baietel] Vladimir Ioachim!

Înapoi la “Gravide si mamici”