Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Mesajde N.C.B. » Sâm Apr 04, 2015 2:49 pm

Victorie, son papa a reusit sa o adoarma in lobby, cat eu eram la lucrari. ...Shhhht! :-$

Imagine

Imagine

In uniforma asociativa:

Imagine
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Apr 04, 2015 2:50 pm

Revin, ma duc sa dau un tur si pe celelate sectiuni, sunt multe de updatat. Ziceti de voi si bebelaci, va conjur!!

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

lilu

Mesajde lilu » Lun Apr 06, 2015 9:45 pm

Felicitari, sunteti o familie foarte frumoasa!
31/32 ani, infertilitate masculina
FIV 1 prin Subprogram in sept 2012 - negativ
FIV 2 in Austria la Goldenes Kreuz - martie 2013 - negativ
FET 1 - mai 2013 - BHCG z10 - 398 - avem 2 ghemotoci
ian 2014 mami de baietel si fetita
FET 2 - martie 2015 - BHCG z 10 - 660 - avem 2 ghemotoci

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Apr 06, 2015 10:10 pm

Liluuuuuu, ce-ai facut la FET, te-am intrebat si pe pagina anterioara? N-am avut timp sa personalizez mesajele, dar pe tine te-am intrebat, caci sunt cu pumnii stransi aici! :-ss

Ce fac gemenasii mari? [gemeni]

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Apr 06, 2015 10:12 pm

Aoleu, lesin, acum am vazut semnatura! :D

Cat de tareeeeeeeeeee! :D

* * *

lilu

Mesajde lilu » Mie Apr 08, 2015 10:33 am

Te rog sa ma scuzi, recunosc ca aveam de gand sa va povestesc dupa ce mergeam la doctor.
Am facut FET si avem un rezultat pozitiv. Vom merge saptamana viitoare sa vedem cum s au prins si daca sunt amandoi. Eu asa sper...

lilu

Mesajde lilu » Mie Apr 08, 2015 10:51 am

Copii sunt fantastici. Inteleg destul de bine ceea ce le cer, fetita este cea mai receptiva. Ea adora sa o rugam sa faca diverse lucruri. Cand tati vine acasa si are cumparaturi ea este cea care le aduce la bucatarie. Baiatul cred ca intelege dar e mai grea coordonarea. El prefera sa scoata din sacose cumparaturile.:)
Incerc sa-i obisnuiesc sa stranga jucariile dupa ce nu se mai joaca insa cred ca va dura mult timp...sotul zice ca pana la 18 ani tot o sa-i rog sa stranga dupa ei.
In casa se plictisesc destul de repede si imi solicita prezenta printre jucarii insa ma bucur ca pot face asta. Se joaca cu diverse obiecte din casa iar jucariile nu mai au scopul initial, sunt folosite pentru altceva.
Merg amandoi, as putea spune ca destul de bine. Inevitabil mai cad si afara si in casa insa mi se pare ca sunt mult mai puternici. Au invatat in sfarsit sa tina capul in sus atunci cand se impiedica. Afara mergem cat putem de des insa asteptam vreme mai buna. Le place foarte mult in piscina, sa manance pietre si sa arunce cu ele sau nisip.
Nu le place cand ma inchid intr-o camera si ei nu sunt lasati, nu le place sa le puna mana pe fata alti copii, nu le plac zgomotele puternice.
Concluzia e ca sunt topita dupa ei sunt cei mai scumpi copii din lume, doar sunt pretiosii mei.
Va dorim multa sanatate si sa creasca frumos copii.

iulia2011

Mesajde iulia2011 » Mie Apr 08, 2015 6:48 pm

Felicitări, Lilu, mă bucur foarte mult pentru rezultatul minunat pe care îl aveți! Sarcină ușoară și o întâlnire minunată cu bebe(lusii) peste nouă luni! Mult succes fetelor care se pregătesc pentru FET!
Infertilitatea tubară (hidrosalpinx bilateral, trompe clipsate)
Al doilea FIV - mai 2013, reușit

andra80

Mesajde andra80 » Mie Apr 08, 2015 8:41 pm

Felicitari Lilu, nemaipomenit, minune, sunt asa de fericita ca explodez! Tot ce imi doresc mie va doresc si voua!

Noi avem un an si 8 luni, eu mai imi doresc o pereche, sotul nu stiu daca se mai incumeta, inca nu dormim noptile si sunt foarte adorabili si solicitanti.

Fata e exploratoare, cataratoare, mare cititoare de carti si reviste, vrea sa faca lucrurile singura, sa manance, sa se imbrace, sa scape de scutec, toata ziua sta pe olita. Baiatul e cu jucariile, se enerveaza si le arunca cat colo daca nu incap unde vrea el sau nu fac ce si-ar dori el. Tot baiatul este cel care nu suporta sa stea intr-un loc, alearga toata ziua si are nervisori si scandal instant cand masina opreste la semafor. Si cand il urci in masina.Curte, afara, in parc, fericire maxima. La cresa le place nemaipomenit, nu vor sa plece acasa. Am mai rarit-o si cu bolile, anul acesta baiatul a stat acasa doar o saptamana, fata a avut 3 reprize de aprox 1sapt fiecare. Totusi, nu mai e 3 zile da si 2 ba... Se joaca unul cu celalalt, isi rad, fac cucubau, canta, de vorbit nu prra, doar suntele si silabe (apa, caca, mama, tata, papa) Crestem, in fiecare zi evolueaza, mananca cat un om mare, totusi inca n-au ajuns la 11kg, si simt lipsa noastra, a parintilor. Asta este parerea mea, bazata pe faptul ca se cer in brate cand ajungem acasa. Noi fiind mereu doar cate unul cu ei, nu i-am obisnuit in brate ca nu se putea, apoise cereau in brate cred ce pt ca voiau sa fie mari si sa vada de sus, acum insa cred ca este de dor. Una peste alta, sper din tot sufletul sa fie niste copii fericiti. Noi pe langa ei suntem parinti extremde fericiti.
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

corynacoryna

Mesajde corynacoryna » Joi Apr 09, 2015 11:57 am

Lilu ,Felicitari!!! Sarcina usoar in continuare!
Lara este o scumpete de fetita [heart]
Nu am mai avut timp sa intru si sper ca sunteti cu toti bine si sanatosi.
Sa va povestesc ce inseamna viata ptr mine cu 2 copilasi. Cand pitica Nadia a facut o luna am fost internate de urgenta in spital cu pneumonie acuta si insuficienta respiratorie ( a luat virusul de la Edy), am petrecut sarbatorile in spital dar ma bucur ca am trecut cu bine si peste aceasta incercare. Acum ne pregatim de botez pe 18 aprilie si sper sa fie totul bine.
Edy s-a acomodat cu rolul de frate mai mare si incearca sa ma ajute cat poate el.Din decembrie si pana acum nu s-a mai imbolnavit si medicii au ajuns la concluzia ca toata boala lui a fost pe baza emotionala....era mult prea gelos pe bebe din burtica.In continuare ii alaptez pe amandoi.
Sa aveti sarbatori pline de sanatate ,bucurie si implinire sufleteasca!
Paste fericit! [flori]
Infertilitate tubara.
FIV August 2012 Polisano Sibiu nereusit.
FET Octombrie 2012 Polisano Sibiu beta ziua 8 -77,86,ziua 10 -189.24 Doamne ajuta pana la final.
Avem o inimioara :)....Viitoare mamica de baietel [baietel]
Din 26.06.13 sunt o mamica fericita.
Martie 2014- sarcina obtinuta natural [its a girl]
Din 20.11.14 mamica de Nadia Nicoleta

Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Apr 16, 2015 11:58 am

Diana si Nicole au oferit testimoniale pentru o stire difuzata de Observator - Antena1 pe tema schimbarii Legii Adoptiilor:

Imagine

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

miti

Mesajde miti » Sâm Apr 18, 2015 5:31 am

ieri mi am tinut in brate, pupat odorul pt prima data. cezariana pt suspiciunea de rupere membrane si pierdere lichid. interventie complicata, cu cantitate mare de sange pierduta. in final speram ca totul va fi bine si asteptam momentele de stat impreuna!
Eu 31/ El 33.
El:iun2010-necrospermie, astenospermie, teratospermie. tratament cu Masculion si Vit E si D
aprilie 2013-teratospermie- Pro-fertil
nov 2013- teratospermie Naprastic
martie 2014-normospermie la limita inferioara.
Eu: Ovulatie confirmata la monitorizari. FSH Z3 =11 AMH-0.4, trompe permeabile. Acupunctura. FSH de senzatie= 7.4
MTHFR C677T- heterozigot.
PAI 675 4G/4G- homozigot
PAI 844 AA - homozigot
iunie 2014 IA pe ciclu natural-nereusit
3 august2014 IA cu stimulare closty, 14.08 beta=29.6 , 16.08 beta= 131, 18.08 beta =366
Doamne ajuta pana la final!
Am reusit! Suntem parintii unui copil "pretios"!

andra80

Mesajde andra80 » Sâm Apr 18, 2015 10:22 am

Felicitari miti, iti doresc sanatate, putere si nervi de otel! Si sa ajungeti repede acasa, sa aveti liniste si confort... Cum e baietelu?l? mare, presupun...
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

andra80

Mesajde andra80 » Sâm Apr 18, 2015 10:25 am

Coryna, esti grozava, probleme si la prima nastere ,si la a doua... te felicit pt forta de care dai dovada, si va doresc tuturor sanatate si mult noroc!

andra80

Mesajde andra80 » Sâm Apr 18, 2015 10:42 am

Tzuculina, Anemari, Giorgia, AndreeaA, Amely, alte mamici din generatia mea, unde sunteti, ce mai faceti? Ati inceput cresa? Cum sunt puii vostri?

Ai mei sunt plini de energie si de nervisori, mananca bine, de cateva zile am inceput sa dormim noptile, nu fiecare dintre ei si nu in fiecare noapte dar parca viitorul suna bine...

Am inceput, de fapt fetita, sa cerseasca prin parc de la alte mamici diverse lucruri: jucarii, servetele, saratele, ne place extraordinar sa urcam si sa coboram scari, sa ne dam pe topogan, sa alergam, la cresa. Nu suportam sa stam legati in masina, sa fie masina oprita la semafor, si in general sa plecam din parc sau de la cresa, moment de scandal enorm si de durata. Nu vor sa mearga de manuta, doar singuri si doar in directia in care vor ei. Daca facem ca ei chiuie de fericire, daca nu, nervisori. Le place mult sa circule la inaltime, pe mobila, pe bratul canapelelor, si oriunde merg sunt santarii locului: cauta toate gunoaiele, si mi-l aduc pe fiecare, fata in mod special, si har domnului sunt multe. Deci suntem foarte ocupati..

Au crescut mult, asa par, desi inaltimea nu e grozava si nici greutatea: avem in jur de 10,5 kg acum la un an si 8 luni si 3 saptamani, iar inaltimea nu cred ca e mai mare de 83cm. Totusi par lungi, sunt bine dezvoltati, puternici, fata de acum o luna sau 2 greutatea lor a variat cu maxim 500gr in schimb cand ii ridici par foarte grei acum. Ciripesc toata ziua, fata colecteaza toate ramasitele si faramitele pe care le gaseste prin casa, uneori mi le aduce,

andra80

Mesajde andra80 » Sâm Apr 18, 2015 10:46 am

alteori le papa, iar baiatul strange toate jucariile, papucii, pantofii la care are acces si i le arunca sofiei in pat. iar hainele de pe uscator, pe jos, ca sa nu cumva sa credeti ca la noi in casa e ordine. iar ce e pe fata de masa, instant jos., cartile din biblioteca, la care sa nu credeti ca ajung usor, la fel. Dar nimic nu le mai sta in cale, si intr-un fel ma bucur ca e asa.

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mar Apr 21, 2015 1:10 pm

Mai, fetelor, cand citesc de mamici de mai multi pitici, ma ia asa, cu semilesin. Sunteti curajoase, nu gluma! Edi e extrem de energic, nu se joaca singur decat foarte rar, vrea atentie non-stop, se catzara pe absolut orice obiect de mobilier, scoate totul din sertare (hainele stau pe jos, langa oale si langa pantofii scosi din pantofar si langa carti si altele) deci...eu n-am curaj. Noaptea doarme fara probleme (eventual, se trezeste rar de sete, primeste apa si adoarme la loc) de la 1 an, dar ziua e mega-solicitant. Eu incerc sa si lucrez si fac fatza din ce in ce mai greu cerintelor profesionale si lui. Nu stiu ce-o sa fac pana in toamna cand il duc la cresa...
In rest, suntem bine-sanatosi si asteptam primavara si vara si soarele si mersul la plaja si mare.
Toate cele bune va doresc tuturor si sarcina usoara unde e cazul! [floare]
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mar Apr 21, 2015 10:22 pm

Ei, dacă ma cheamă Andra, mai scrie si Choco, nu am cum sa nu intru măcar scurt, sa va salut.
Trebuie sa încep cu Lilu, care m-a lăsat cu gura cascată. Bravo tie si bravo soțului tau pentru curajul fantastic, draga Lilu! Sa ai o sarcina sănătoasa si la termen! Am o mie de 'dacă-uri' care ma tin pe loc, dar tare mi-as dori sa te urmez curând.

Ai noștri năzdrăvani cresc frumos. In iunie împlinesc 2 ani si ne înțelegem tot mai ușor. Sunt destul de vorbăreți, băiețelul in special. Vad ca de câteva saptamâni au inceput cu propoziții cu subiect, predicat, uneori chiar si mai complexe. El e veselia casei, foarte sociabil, adora atenția si se face observat oriunde am merge. Ceva haios: am fost la un botez sâmbăta si smecherul a ascultat cat a ascultat ce spune preotul, dupa care a inceput sa cânte dupa el 'Aleluia'. Va imaginati cum râdeau toți invitații auzind-l. Fata e o gingașa si o feminină, usor timida si destul de emotiva. Vorbește binișor si ea, dar are momente cand simte nevoia sa se cuibărească la pieptul meu cu degețelul in gura si sa privească. De regula cand e obosita sau pur si simplu vrea la mami. Ea e foarte mamoasa, de altfel.
Mesele sunt la aceleași intervale, avem de câteva luni un singur somn pe zi, deși uneori se mai cer la nani înainte de prânz. Încercam sa scăpam de scutecele, dar e mai greu cu pipi. Anunța caca de fiecare data si uneori si pipi, dar încă nu suntem pregătiți de chiloței. Ma gândesc sa-i las 'sa respire' la vara si poate atunci reușesc sa ne anunțe ambele 'feluri' la timp.
La gradi nu vor merge pana in toamna lui 2016, pentru ca gradinita unde vrem sa meargă nu primește mai repede si nu vrem sa-i ducem in alta parte pentru un an, ca apoi sa-i bulversam cu mutarea.
Le plac jocurile care implica scenarii. Fata are bucatarioara si gătește de zor, apoi hrănește plusurile, baiatul vrea sa 'repare' tot ce prinde. Spre exemplu, scoate bateriile dintr-o jucărie, spune 'repar eu' si nu se lasă pana nu rezolva. Sunt multe de spus, dar pe scurt sunt grozavi si ne minunam zilnic de copiii mari pe care-i avem. Parca ieri ii tineam pe jumătate de brat. :)

Va imbratisez fetelor si ma bucur sa mai citesc uneori despre voi si minunile voastre!
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Mie Apr 22, 2015 8:56 am

Andra, here I am. Sunt de acord cu Chocolate, cand aud de mamici asa de curajoase cu mai multi puiuti si care tot mai vor nu pot sa zic decat ca sunt plina de admiratie pentru curajul lor.
Fetita mea are 1 an si 8 luni, 10 kg si un pic si putin peste 80 cm. E sanatoasa, frumoasa, voioasa, activa, vorbeste de toate si in propozitii complexe, se joaca toata ziua, ii place mult in parc cu copiii desi inca nu socializeaza cu ei, doar ii priveste de la distanta. O alaptez in continuare, mi-am propus pana la 2 ani. Nu face inca la olita, nici n-am insistat, mai e timp. Poate la vara incercam. Am o problema acum cu ea in sensul ca e foarte constipata. Incerc s-o rezolv prin alimentatie, ii dau si niste fibre, sa vedem, deocamdata inca persista situatia. E foarte greu pentru mine s-o privesc cum se chinuie sa faca caca, sper sa nu faca vreun blocaj psihic pe chestia asta si sa incerce sa se abtina dar nu cred ca la varsta asta se poate controla, sau poate?! O sa intreb doctorul la urmatoarea vizita.
Ce repede trece timpul, nu-mi vine sa cred cand ma uit la ea si vad ca merge, alearga, vorbeste, are personalitatea ei...Mi s-a parut si mi se pare in continuare incredibil de frumoasa perioada asta de bebeluseala, nu ma deranjeaza nici trezitul de nu stiu cate ori pe noapte, nici faptul ca tot programul se invarte in jurul ei, nimic nu ma deranjeaza, pur si simplu sunt fericita ca pot sa o vad, sa o miros, sa o tin in brate, sa o pup, sa o musc...of, ma iertati, sunt cam emotiva in dimineata asta dar sunt sigura ca ma intelegeti... :)
Va imbratisez pe toate.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

lilu

Mesajde lilu » Mie Apr 22, 2015 4:36 pm

Multumesc frumos pentru urari.
Am fost la eco si s-a vazut un sac insa apar si alte formatiuni care nu se stie ce sunt. Am sangerat si sunt la "pat" insa sper sa reusim sa trecem cu bine peste aceasta perioada.

Înapoi la “Gravide si mamici”