Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Anemari

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Mesajde Anemari » Mie Apr 22, 2015 9:57 pm

Felicitari pentru sarcina lilu! Mare curaj aveti mamicilor...eu mi-as mai dori un pui mic,o fetita cu codite,dar sincer imi lipseste curajul si chiar nu stiu daca m-as descurca singura cu 3.Ne mai gandim,mai avem 2-3 ani in care ne mai permite varsta sa asteptam.
Daca tot se face strigarea catalogului sa va spun cateva despre baietoii mei,ca sunt niste maimutele pusi numai pe nazdravanii.Au crescut,maine fac 1an jum.si mie nu-mi ajunge timpul sa ma satur de pielea lor de bebelusi si de mirosul lor si de tot ce sunt ei,parca nu imi vine sa cred ca a trecut atata timp si asa repede dar in acelasi timp parca sunt ai nostri de cand lumea...devin sentimentala dar cred ca toate simtim asa.
Sunt inalti au 86-87 cm dar nu prea grasuti,cam 11,3 kg.Insa nu ma mira ca nu-s grasunei ca nu stau locului o clipa,toata ziua alearga,muta lucruri(in special pantofi si papuci) trag de mese,se bat,se joaca si rad cu pofta dar si plang cu pofta.Vin la mine si se paresc unu pe altul,imi arata unde l-a lovit fratele si unde e batausul.Cu mancatul nu se prea omoara dar mananca detoate,in afara de ficatel,au 3 mese principale + lapte seara si dimineata la trezire.In general dorm toata noaptea,doar unu din ei mai are nopti can se mai trezrste,dar sunt din ce in ce mai rare. Cu vorbitul nu pot spune ca avem mari realizari,spun cateva cuvinte,dar nu propozitii,insa se fac intelesi si inteleg orice le spun.Oare ar trebui sa-mi fac griji ca nu vb prea multe,ca vad ca puiutii vostrii vorbesc destul de bine?
Ar fi multe de povestit dar sper sa intru mai des daca se mai anima pe aici. Va pup
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

andra80

Mesajde andra80 » Joi Apr 23, 2015 9:32 pm

Ma bucur fetelor sa citesc despre puii vostri, Lilu, cum esti?

Giorgia, ai tai copii sunt campioni vad si la stiinta si la tehnica... grozav! De gradinita as vrea sa spun ca s-ar putea sa fii surprinsa: sa se adapteze greu la o institutie geniala, imunizarea in colectiv sa fie de durata sau dimpotriva sa nu simta schimbarea... Decizia va apartine, insa perioada de adaptare la colectivitate si imunitatea la grup variaza de la copil la copil, insa e o diferenta clara intre cel care intra pt prima data intr-un colectiv si cel care schimba doar colectivul. Noi in primele 3 luni am stat mult acasa, in conditiilecin care pana atunci n-am avut nici o raceala banala si nu ne-am ferit de contactul cu alti copii, activitati in aer liber. Acum acasa stau noii veniti.

Anemari, ai mei nu vorbesc nici in cuvinte, nici in propozitii, recunosc ca nici nu prea ne ocupam de ei, avem si putin timp si ii lasam cu preocuparile lor... Eu aleg prin urmare sa nu imi fac griji pt asta, plus ca un an jumate este mult prea repede pt orice copil...
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

lilu

Mesajde lilu » Vin Apr 24, 2015 8:14 am

Vesti bune. In burtica avem doi copii si un hematom mare, insa mult mai bine. Restrictia de repaus se mentine. Sunt [cloud9] .

Din pacate pentru inima mea va trebui sa duc copii la gradinita. Imi este imposibil sa stau cu ei si sa nu-i ridic sau alerg dupa ei. Am emotii si de ce spuneai Andra, sper sa nu vina acasa cu multe boli ca sa le iau si eu. Oricum vom incepe cu programul scurt si vedem daca le place.
31/32 ani, infertilitate masculina
FIV 1 prin Subprogram in sept 2012 - negativ
FIV 2 in Austria la Goldenes Kreuz - martie 2013 - negativ
FET 1 - mai 2013 - BHCG z10 - 398 - avem 2 ghemotoci
ian 2014 mami de baietel si fetita
FET 2 - martie 2015 - BHCG z 10 - 660 - avem 2 ghemotoci

Giorgia

Mesajde Giorgia » Vin Apr 24, 2015 10:50 am

Lilu, imi pare rau sa citesc ca nu ai parte de un inceput de sarcina lin. Hematomul se va resorbi, ce ti s-a spus?
Multa sanatate va doresc!
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Vin Apr 24, 2015 11:08 am

Andra, sunt de acord cu tine privind integrarea intr-un colectiv si imunizarea. Ne-am dorit foarte tare sa-i dam la gradi din toamna tocmai din motivul asta, din pacate nu-i primesc inainte de 3 ani. Dar ca sa-i pregatim cat de cat pentru anul urmator, am inceput din iarna (de la un an si jumatate) sa-i ducem saptamanal la niste cursuri/sesiuni de joaca (cate o ora dureaza), nici nu stiu cum sa le numesc. Inceputul a fost mai ciudat pentru ei, cum era si normal la varsta aceea, nu prea se desparteau de noi si erau usor stanjeniti de atentia primita (sunt doar 4-5 copii intr-o grupa, asa ca atentia coordonatorei o simte fiecare copil din plin), dar cu fiecare saptamana au devenit mai deschisi si mai dispusi sa colaboreze la activitati. Au cam depasit perioada de teama de persoane noi de ceva vreme (cu exceptiile ocazionale, fireste), iar cu copiii nu au avut niciodata probleme sa socializeze. Problema e ca de cand au inceput cursurile astea au trecut prin 4 raceli (3 superficiale si o viroza crunta cu o saptamana de febra) si am cam rarit-o. Intr-un fel, trag nadejde ca procesul de imunizare si l-au inceput deja, dar sunt convinsa ca ne asteapta multe altele.

andra80

Mesajde andra80 » Vin Apr 24, 2015 8:35 pm

Lilu, esti de vis, te invidiez, imi permiti? [great] Stim cu totii ca iti va fi greu, dar tot noi stim ca greu a fost si pana acum...

Asa, de incurajare, de la momentul la care copiii incep cat de cat sa aiba abilitati sociale e bine sa fie integrati in colectiv.Se va vedea pe ei daca a fost prea devreme sau nu. Toti plang cateva zille la inceput, si asta se intampla si la 1 an si la 2 si la 3, pana inteleg ca asta e normalitatea. Si apoi incep sa planga cand vii dupa ei sa-i duci acasa... :)

Cu imunitatea, cum va e norocul... noi n:am avut nimic serios: 2 otite, o conjunctivita, cateva rosu in gat, mucii de care nu am scapat nici azi si aproape saptamanal un episod scurt de febra care ne sabota programul.

Iti doresc sanatate, rezistenta si putere sa duci sarcina la termen. la cate saptamani ai nascut prima nastere? ce recomandari ai de la medic? te pup!
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

lilu

Mesajde lilu » Lun Apr 27, 2015 12:15 pm

Giorgia - multumesc frumos. Asa speram, sa se resoarba. Am incredere ca va fi bine.
Andra, esti atat de dulce. Cred ca a fost mai greu cand nu erau copii, acum ma uit la ei si sunt bucuroasa, am forta. O sa fie totul bine, am un doctor care imi da putere si incredere. Prima data am nascut la 35+ sapt insa am facut un amestec de preeclampsie cu HELP. Acum speram sa nu se repete si sa ajungem in saptamana 35 +.
31/32 ani, infertilitate masculina
FIV 1 prin Subprogram in sept 2012 - negativ
FIV 2 in Austria la Goldenes Kreuz - martie 2013 - negativ
FET 1 - mai 2013 - BHCG z10 - 398 - avem 2 ghemotoci
ian 2014 mami de baietel si fetita
FET 2 - martie 2015 - BHCG z 10 - 660 - avem 2 ghemotoci

Andreea_A

Mesajde Andreea_A » Mie Apr 29, 2015 4:21 pm

Buna fetelor! Va citesc cu drag cand apuc dar de raspuns nu prea gasesc timp.
Lilu, felicitari! Sa ai o sarcina cat mai frumoasa si sa iti vezi bebeii cu bine in brate. Esti intr-adevar curajoasa, vei fi campioana site-ului. Pana acum cred ca eu eram. :) Va fi o mega veselie la tine in casa peste cateva luni.

Ca sa fiu sincera 100% era cat pe ce sa mai apara un bebe si la noi, din pacate (dupa ce ne obisnuisem cu gandul ca vom avea 4 copii si speram ca poate va fi fetita) s-a oprit in evolutie la 9 saptamani. Se pare ca e vechea problema de a carei existenta nu stiam inainte de IA-uri, si anume calitatea proasta a ovocitelor. A fost o sarcina spontana, neplanificata, noi protejandu-ne - se pare ca nu cu suficienta atentie. Deci Andra, ca tu intrebai la un moment dat, se poate sa ramai insarcinata natural. Desi nu luasem in calcul o familie atat de mare ne-a parut rau, am plans cateva zile, deja imi imaginam o fetita cel putin la fel de dulce ca cea pe care o avem.

Gemenii fac 2 ani in iulie, vorbesc fiecare pe limba lui si maxim 4-5 cuvinte inteligibile gen mama, tata, caca, apa, papa. Daca nu l-as fi avut pe cel mare care vorbea in fraze foarte complexe inainte de 2 ani as fi zis ca cei vorbareti sunt doar un mit. Nu ne batem capul, sunt perfecti asa cum sunt. Au 12 kg fiecare, aprox 84 cm, mananca orice si destul de mult doar ca de vreo saptamana refuza carnea. El mai are doar 4 masele lipsa, ea 4 masele si 2 canini. Sunt extrem de activi fizic, afara sunt pe cele mai inalte topogane, urcat cu picioarele si sarit de pe scari, mobila, canapele, masa bucatarie din pacate, ii supraveghem si am blocat usi peste tot. Au inceput si mersul la bazin momentan cu noi (este un centru unde am fost si eu insarcinata, unde merge si baiatul cel mare si toata familia, avem incredere ca au buletine de analiza publice mereu la zi si pana acum n-am patit nimic), ei ii place si nu-i place apa dar el a intrat in cateva secunde de cand i-am aratat-o prima oara, se arunca singur de pe margine in ea, e o zvarluga sportiva.

In sfarsit de vreo 2 luni dorm si ei toata noaptea complet desi inca beau foarte mult lapte dupa mine dar am incercat sa-l scot si nu merge, dar beau doar inainte de culcare si la trezire. Le plac foarte mult puzzle-urile si jocurile de constructii, mingiile, trantele, certurile, bataile, pupaturile, gadilciul....e o veselie generala in casa in cea mai mare parte a timpului. La baia in cada facem apa pe jos de 1 cm ca nu se dau scosi si fac prostii toti 3 non-stop in apa calda.

Din pacate cu olita nu sunt prieteni deloc - iarasi spre deosebire de cel mare care la 2 ani invata sa faca pipi in picioare si nu mai purta pampers ziua de 4-5 luni adica stau pe ea dar nu produc in ea ci la fix 1-2 minute dupa in picioare. In s chimb ea se anunta ca a facut caca si se cere la baie sa o spal. In perioada septembrie 2014-aprilie 2015 au fost raciti de nenumarate ori, nimic grav doar cate o amigdalita in rest raceli obisnuite numai bune de aerosoli, bastista bebelusului si antitermice dar..asta e...fratele aduce, stranuta 2 zile ii trece, pe ei ii tine o saptamana. Sper sa le ofere imunitatea necesara caci din toamna vor merge la cresa si tare mi-ar placea sa nu stea mai mult pe acasa. Sper ca se vor adapta usor desi nu prea sunt impacata cu ideea de a fi in grupe de 20 - 25 de copii.

Acum in vara am descoperit la mare niste oferte all inclusive cu zone de joaca pentru copii + teatru copii + animatori si cred ca vom testa o saptamana varianta aceasta. Ma tenteaza Savoy Mamaia - are cineva experienta? Vad ca review-urile sunt in regula. Gasisem si varianta putin mai scumpa la Phoenicia Mamaia dar notele de pe amfostacolo.ro sunt in scadere si mi-e teama sa nu fie o alegere mai putin buna. La munte am gasit o varianta la Bran cu piscina si locuri de joaca www.pensiuneagentiana.ro Pe langa Bucuresti am gasit 2 resort-uri care par foarte interesante, cu cate 2 piscine, locuri de joaca, ferme si legume/ fructe din livezile proprii, parca pentru un weekend prelungit ar merge. https://www.facebook.com/AcaciaVillage.ro - au si ferma care vinde zic ei produse bio www.acaciafarm.ro si http://www.insiemegrandresort.ro/. Daca aveti info despre acest locatii va rog sa-mi spuneti si mie. Tot incerc sa gasesc chestii de facut pentru vara aceasta care se anunta caniculara si vreau sa-mi scot pustii din oras. Pentru copii cu mancare buna si loc de joaca si interior si exterior si curte uriasa este www.evergreen.ro in Predeal, aceasta a tot fost testata de baiatul cel mare care o stie pe dinafara, e foarte ok.
31 ani,infertilitate secundara - 1 baiat cu sarcina obtinuta natural,PCOS.Sotul ok. Dupa 1.4 ani, in nov-dec 2012 prima IA cu 2 foliculi maturi. Mamica fericita de [cf] [cb]

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Joi Apr 30, 2015 4:49 am

Dragele mele, ce ma bucur ca ati scris, va citesc cu mare drag! Eu „lupt” nocturn pe topicul cu Subprogramul si pe organizarea ONGFest. Veniti, daaaaaa? Weekendul 9 -10 mai, in Herastrau! viewtopic.php?f=8&t=626 Haideti, ca va fi fain! Bucurestencele n-au scuze, dar asteptam si provincia! [floare]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

andra80

Mesajde andra80 » Joi Apr 30, 2015 8:30 pm

Andreea, cand am citit povestea voastra parca citeam despre familia mea, asa de bine seamana... Tot acestea sunt si cuvintele pe care le folosim si noi, si preocuparile, la dinti ne mai lipseste doar ultimul rand, asemenea cu olita, ba mai rau, ne ridicam de pe ea si facem in alta parte, desi la cresa sunt cuminti.. de masele. Nu am inteles cu aerosolii, la ce sunt buni si ce folosesti? Savoy a fost o discutie aici pe topic vara trecuta, nu mai stiu cine a avut initiativa dar au testat-o mai multe mamici si toate au declarat ca a fost grozav. Tzuculina stiu sigur, in rest nu mai imi amintesc. Dar pretul... brrr!! Ma bucur tare ca ca ti-ai facut timp si pt noi...

Sa o mai strigam si pe IRINA, salut, ce mai faci tu si Darius Victor?

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Dum Mai 03, 2015 4:59 am

Asa, Andra, fa apelul, ca eu nu mai apuc. :) Mai sunt unele mamici care nu au mai scris de multicel si de la care as vrea vesti, dar nu le numesc de teama sa nu uit pe cineva. Dupa cum vedeti, am revenit pe Terra si nu mai am pretentia de a reusi sa raspund / comentez pentru fiecare, nu mai fac fata.

Doar sa o intreb pe Miti, proaspata mamica, daca e ok, daca a depasit momentul mai dificil al cezarienei hemoragice, daca a reusit sa alapteze, daca bebe e bine... Curaj, Miti, primele saptamani sunt cele mai grele. [floare]

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Dum Mai 03, 2015 5:08 am

Imi dau seama ca eu nu mai scriu de-adevaratelea pe forum, doar trantesc poze / video si scuze ca nu apuc sa scriu. Am realizat asta observand ca nu am apucat sa va scriu despre marea mea descoperire in materie de dezvoltare a limbajului la copii: baby signs language. Cand am nascut-o pe Lara nici macar nu stiam ca exista asa ceva, cand am citit despre asta am fost relativ sceptica, nu cunosteam pe nimeni care sa practice / sa imi confirme ca functioneaza. Dar cand pe la 11 luni, dupa doar vreo 2-3 luni de practica sporadica, Lara a facut intr-o singura zi, din senin, cat se poate de clar semnele „eat”, „more”, „all done”, „sleep” si „water”, am crezut ca lesinam: copilul nostru comunica, se facea inteles!! De atunci practicam cu succes, eu am devenit fan entuziast iar in martie chiar am tinut un atelier - curs in Franta, cu sprijinul autoritatilor de la mine din oras.

O sa fac un topic special pe tema asta, chiar merita, vreau sa popularizez.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Dum Mai 03, 2015 5:40 am

Ce sa va zic despre Lara? Evolueaza tare frumos. Cum zicea Tzuculina, nimic nu mi se pare greu sau complicat. Da, e solicitanta. Cum va spuneam, practic de la nasterea ei pana acum ne-am separat minimal, cateva ore de cateva ori. Dar NU ma plang. Sunt recunoscatoare ca mi se intampla.

E solicitanta, dar chiar nu e dificila. Un copil care nu plange, care se trezeste zambind si se culca zambind, care mananca de rupe si doarme ingereste (vivat cosleeping-ul!), care nu a fost bolnav, cu care am putut face toate activitatile, iesirile si calatoriile de care am avut chef, care intelege tot ce ii spun si se face inteleasa, caruia aproape ca nu a fost nevoie sa ii spun „nu” pana la varsta asta (exceptand momentele in care iubeste pisica excesiv, de ramane cu fire de blana pe degete drept dovada), care rade cu ochii si reuseste sa ii faca sa rada sistematic pe cei din jur, care e sociabila si are umor. Sunt foarte norocoasa.

Vorbeati mai sus de limbaj... V-am spus ca Lara a pronuntat „mama” foarte devreme, s-o vedeti acum cum ma striga de mama focului prin casa, cu vocea ei ca un clopotel... :D Asta dupa ce in jurul varstei de un an „tata” a fost cuvantul de baza (putea sa pronunte si „papa”, dar a ales sa il numeasca pe taica-sau in limba romana).

In prezent, la un an si patru luni, Lara utilizeaza in context cel putin 30 de semne (book, please, thank you, bath, sleep, bed, toy, ball, play, eat, more, all done, drink, water, cat, dog, cow, rabbit, deer, milk, apple, banana, kiss, hug, friend, music, dance, car, I love you s.a.). A ajutat-o BSL si sa integreze limba engleza, in conditiile in care noi vorbim franceza si romana. Intelege surprinzator de bine, in conditiile in care, repet, nu ii vorbim in engleza.

Un filmulet de zilele astea, sunt cu ea la tara:

Asta e de cand am venit, cu un puzzle al verisoarei ei, pe care il vedea a doua oara in viata (e foarte tare pe puzzle, le bungheste mai bine ca mine, daca nu ma concentrez imi da lectii :D ):

Si aici zicand o parte din cuvintele pe care reuseste sa le pronunte - franceza, romana, engleza, la gramada. :) Mama, tata, Lara, eat, papa, nenea, barba, apa, water, bath, kiss, pisi, chat, vaca, poupée...

[Cand eram in Franta faceam filmulete sa o vada cum creste bunicii din Romania, de cand suntem in Romania fac filmulete sa o vada cum creste tata din Franta.:) Avantaj Lara, gratie arhivei, va putea cand va fi mare sa isi reconstituie mare parte din prima copilarie, daca va avea chef.]

De cand suntem in Romania, a evoluat fantastic la nivelul limbii romane, am scapat de sentimentul de culpabilitate ca nu i-am vorbit destul de des in romaneste (in jurul varstei de un an clar intelegea mai bine in franceza decat in romana).

Fetele care spuneti ca bebelacii spre doi ani inca nu spun prea multe cuvinte - in niciun caz sa nu va ingrijorati, atat timp cat vedeti ca ei va inteleg si comunica. Chiar cred in sloganul „fiecare copil in ritmul lui”.

Lara nu e cu partea fizica. La centrul de intalnire parinti-copii unde o duc eu de doua-trei ori pe saptamana sunt sase copii de varsta ei, nascuti in noiembrie 2013 - ianuarie 2014. Ei bine, ca un facut, patru dintre ei au mers foarte repede, de la 10 - 11 luni. Lara si inca un baietel, mai mare decat ea cu cateva zile - patru labute la greu, inclusiv dupa un an. N-ai cum sa nu observi si sa nu faci comparatii. Da, cei mai multi dintre copiii de varsta ei au fost mai precoce decat fiica-mea. Dar eu nu nu vreau ca fiica-mea sa fie precoce, vreau sa fie sanatoasa si fericita. Lara a mers pe la aproape 14 luni (cu o regresie severa dupa ROR, daca am timp va povestesc, ca urmeaza rapelul si mi-este groaza) iar baietelul inca si mai tarziu. Asta este! Fiecare cu ritmul lui!

Eu cam cand avea ea un an am gasit paragraful asta, care m-a linistit complet, am lasat-o in ritmul ei, nici macar n-am sustinut-o de subtiori sa mearga (ceea ce faceam cand era mai micuta), a ignorat cu mare arta antemergatorul si nu am insistat, am decis ca atunci cand va fi ea pregatita sa mearga atunci va merge. Si asa a fost.

"Les familles qui consultent sont très souvent angoissées et se demandent ce qui "cloche" chez leur enfant qui tardent à faire leur premier pas. Ils doivent comprendre que dans bien des cas, si leur bébé prend son temps, c'est qu'il développe une autre compétence, comme l'observation, la manipulation, le langage et l'écoute". Généralement, les retards ne sont pas synonymes de gravité, il faut juste accepter le rythme du petit et lui faire confiance. En revanche, notre experte tient à préciser "Passé les 18 mois de bébé, s'il ne fait toujours pas ses premiers pas et qu'il ne se tient pas debout, on parle de retard de la marche, et là il est nécessaire d'aller consulter un pédiatre".

Lara avea alte chestii de integrat, o durea la basca de mers. Nu a fost „lenesa”, cum mi-a sugerat inclusiv maica-mea, ci pur si simplu se deplasa foarte bine in patru labute si pana la 14 luni i-a fost suficient.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Dum Mai 03, 2015 6:38 am

Girls, cum mai stati cu alaptatul? [mama&bebe]

Sau, altfel spus: dintre cele care ati alaptat, cate mai continuati sa o faceti, iar celelalte, la ce varsta s-au intarcat copiii vostri?

Eu nu cred ca Lara se va intarca vreodata. :D

Fara numar, fara numar, in continuare!!!

* * *

andra80

Mesajde andra80 » Dum Mai 03, 2015 9:41 am

Eu am incheiat alaptatul la 1 an si 5 luni, imi venise menstruatia de 2 luni si lactatia a scazut brusc la o valoare nesemnificativa. Am continuat cu formula, baiatul de aprox 2-3 sapt nu mai vrea biberon decat sporadic noaptea, seara si dimineata nu. Fata in schimb bea si cate o jumatate de litru seara , si dimineata de regula ii dau 200. faptic ai mei s-au intarcat pe la 4 luni, m-am mai chinuit vreo 2 luni cu pusul la san dar se lasa cu scandal mare pt ca prinsesera gustul biberonului..

Irina_

Mesajde Irina_ » Dum Mai 03, 2015 2:35 pm

andra80 scrie: Sa o mai strigam si pe IRINA, salut, ce mai faci tu si Darius Victor?

Hello, mamici!

Raspund si eu la apel (pe care nici nu l-am mai receptionat la timp, fiind "renegata" de forum din cauza absentei prelungite) si ma bucur sa citesc noi vesti, care mai de care mai impresionante.

Felicitari, Miti, asteptam noutati din perioada de adaptare!

Lilu, nu stiu ce sa mai zic - sunt speachless, felicitaaari si sa vina si urmatorii doi cu bine pe lume! Cred ca daca imi cere cineva un reper pentru o mama eroina o sa-i povestesc despre tine. Si de altfel, orice mamica cu trei pitici mi se pare de un curaj fabulos.

Darius este foarte bine, luna trecuta am implinit doi anisori si saptamana trecuta l-am sarbatorit festiv, cu o droaie de copii. Mi se pare ca timpul trece galopant dar in mod ciudat nu am nostalgii. Pur si simplu ma bucur enorm de fiecare moment si, ca sa fiu sincera, astept aparitia frazelor si a dialogurilor complexe cu el. Deja se anunta perioada, a inceput sa numeasca cuvintele dar deocamdata doar cu primele doua sau ultimele doua litere. Se face insa foarte usor inteles si asta probabil a dus la amanarea vorbirii, practic nu prea i-a fost necesara. E foarte galagios, expresiv si un bandit sentimental desavarsit. Imparte pupici si bezele (da, trimite saruturi cu mana!!) fara nicio restrictie, da din gene ca o diva, te ia de gat si se cuibareste strangandu-te tare. Sah mat instant.

Il iubesc iremediabil: mi se pare frumos foc (exact ca in bancul cu puiul ciorii) si nu imi dau seama de unde a mostenit farmecul. Are aproape 12 kg si 87 cm care sunt chiar in media varstei lui si o tona de energie. Plus doua mari pasiuni: muzica si adrenalina. Ar dansa non stop, imi fura chitara si chiar plange uneori cand oprim muzica. Ii plac acceleratiile masinii, decolarile si aterizarile de avion, masinutele miscatoare si scarile rulante. De butoane si de tehnologie nu mai zic, nu e chip sa-l tii departe.

Alearga non-stop si nu poti sa-l lasi din mana 1 secunda, si-a mentinut stilul extrem de imprastiat, ceea ce il face sa se impiedice la viteza cu o frecventa uimitoare. Asa se face ca atat timp cat sunt pe langa el, ma cam scald intr-o baie de adrenalina si eu. Deja e foarte puternic si cu o vointa proprie de neclintit asa ca perioada specifica "the terrible two" va fi o provocare interesanta.

Cand e in toane bune colabreaza excelent. Poate manca singur destul de bine cu lingura, se lupta si cu furculita. Uneori isi duce jucariile la loc, fara sa-i spun. S-ar spala pe dinti toata ziua, insa de olita nu vrea sa auda. Bine, nici noi nu l-am stresat prea mult. In general doarme cu taica-su, pe care il adora, asa ca apuc si eu sa ma mai odihnesc. Iar cu patul lui nu stiu ce sa fac, deja l-am prins de cateva ori in start de escalada, cu piciorul in spagat la 90 de grade.

In fine, presupun ca cel mult trezesc imagini de deja-vu, ma astept ca asta e normalitatea copiilor activi. As putea sa scriu o carte despre el in format electronic :), dar mai bine ma opresc. Atasez o poza, facuta in ziua in care a implinit doi ani:

Imagine

Si ca sa va amuzati, iata si un scurt clip facut ieri, la Ferma animalelor (un loc foarte dragut, de altfel, mai ales pentru cei care nu au rude la tara), care surprinde in mod sugestiv intalnirea lui Darius cu cativa boboci de rata. Ca sa intelegeti firul actiunii, ea s-a tot repetat timp de vreo zece minute, in care el tot baga mana prin grilaj, ei il prindeau cu ciocul de deget, dupa care el urla, iar 20 secunde mai tarziu se relua scena. L-am filmat insa abia la final, cand deja devenise mai precaut :).

Va pup, mamici, si mai astept vesti frumoase!

miti

Mesajde miti » Lun Mai 04, 2015 9:51 am

Mi-am revenit destul de bine, zic eu. Gine care a fost cu noi de la folicul la externare a fost grozav(atent, precaut, chiar am simtit, mai mult ca in timpul sarcinii, ca sunt de maini bune).
Doar ca n-am realizat ca dupa nastere mai aveam nevoie si de neonatologi/pediatri care sa se ridice la inaltimea lui.
Am iesit cu bebe din spital privat cu infectie de Klebssiela, pe care nu o putem trata pana la cel putin 3luni(dupa antibiograma). Bebe a pierdut in greutate si dupa ce am venit acasa.Repetam analiza, asteptam sa vedem daca incepe sa ia in greutate si speram ca va fi ok.
Cu alaptatul a fost f greu. (In spital l-au indopat cu lapte praf, nu ne-au ajutat cu atasarea corecta, dimpotriva, m-au sfatuit sa cumpar lapte praf, in conditiile in care eu mulgeam cu usurinta 60 ml dintr-un singur san...si multe altele).
Dupa ce am venit acasa, am chemat moasa de la spital sa ne ajute, am chemat un consilier in alaptare si parca suntem pe drumul cel bun.
Am inceput perioada "colici", cu plansete de la 09.pm la 02. am. Sunt mai mult singura si am momente cand sunt lesinata de somn, dar cand ma uit in ochisorii lui frumosi, nimic nu mai conteaza! [heart]
Eu 31/ El 33.
El:iun2010-necrospermie, astenospermie, teratospermie. tratament cu Masculion si Vit E si D
aprilie 2013-teratospermie- Pro-fertil
nov 2013- teratospermie Naprastic
martie 2014-normospermie la limita inferioara.
Eu: Ovulatie confirmata la monitorizari. FSH Z3 =11 AMH-0.4, trompe permeabile. Acupunctura. FSH de senzatie= 7.4
MTHFR C677T- heterozigot.
PAI 675 4G/4G- homozigot
PAI 844 AA - homozigot
iunie 2014 IA pe ciclu natural-nereusit
3 august2014 IA cu stimulare closty, 14.08 beta=29.6 , 16.08 beta= 131, 18.08 beta =366
Doamne ajuta pana la final!
Am reusit! Suntem parintii unui copil "pretios"!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Lun Mai 04, 2015 1:05 pm

N.C.B. scrie:Imi dau seama ca eu nu mai scriu de-adevaratelea pe forum, doar trantesc poze / video si scuze ca nu apuc sa scriu. Am realizat asta observand ca nu am apucat sa va scriu despre marea mea descoperire in materie de dezvoltare a limbajului la copii: baby signs language. Cand am nascut-o pe Lara nici macar nu stiam ca exista asa ceva, cand am citit despre asta am fost relativ sceptica, nu cunosteam pe nimeni care sa practice / sa imi confirme ca functioneaza. Dar cand pe la 11 luni, dupa doar vreo 2-3 luni de practica sporadica, Lara a facut intr-o singura zi, din senin, cat se poate de clar semnele „eat”, „more”, „all done”, „sleep” si „water”, am crezut ca lesinam: copilul nostru comunica, se facea inteles!! De atunci practicam cu succes, eu am devenit fan entuziast iar in martie chiar am tinut un atelier - curs in Franta, cu sprijinul autoritatilor de la mine din oras.

O sa fac un topic special pe tema asta, chiar merita, vreau sa popularizez.

Am inceput si noi un curs de signing, dar putin cam tarziu sa-si mai atinga scopul, pentru ca incepusera deja sa vorbeasca. Cred ca e foarte eficient atunci cand e inceput devreme, in perioada cand aparatul lor fonator nu e inca suficient de matur sa reproduca sunetele corect si e frustrant pentru copil sa nu se poata face inteles. Satisfactia e de ambele parti: parintele e in al noualea cer sa-si vada copilul comunicand, iar cel mic primeste un boost de incredere, ca se face inteles. In cazul nostru a fost chiar haios, pentru ca profesoara facea semnul si spunea cuvantul, iar ei spuneau dupa ea. :)
Inteleg ca te-ai documentat singura si ai lucrat chiar tu cu fata. Mi se pare grozav. Din experienta de-acasa, vad ca cele mai bune rezultate le-am avut cand am lucrat chiar noi cu ei si am invatat impreuna.
Astept cu interes topicul.

Giorgia

Mesajde Giorgia » Lun Mai 04, 2015 1:10 pm

N.C.B. scrie:Girls, cum mai stati cu alaptatul? [mama&bebe]

Sau, altfel spus: dintre cele care ati alaptat, cate mai continuati sa o faceti, iar celelalte, la ce varsta s-au intarcat copiii vostri?

Eu nu cred ca Lara se va intarca vreodata. :D

Fara numar, fara numar, in continuare!!!

Baiatul a renuntat la tzitzi la 11 luni, iar fata aproape de un an. Noi am suplimentat mereu, iar alaptatul era un fel de preludiu, deci nu stiu daca experienta noastra e chiar relevanta. Dar, cum spune si Andra, cand mi-a revenit menstruatia, la 7 luni ale copiilor, s-a simtit. Nici ceaiurile, nici pompa pusa mai des n-au mai facut vreo diferenta.

Giorgia

Mesajde Giorgia » Lun Mai 04, 2015 1:27 pm

Ca tot a mentionat Irina nostalgia dupa bebeluseala, ma rog, lipsa ei. :) Fetelor, ma uit la Darius (la multi ani fericiti!), Lara, la Edi (ca tot ne-am vazut cu Choco si ai ei saptamana trecuta). Cat sunt de mari copiii nostri si cum s-au mai schimbat!
Fiica-mea a venit in urma cu o saptamana la mine, m-a mangaiat finut pe picior si mi-a spus: 'Ana ubeste mama.' Prima ei declaratie de dragoste; m-am topit toata. [heart] Si ma bucura tare ca ne intelegem acum si nu mai e nevoie sa flutur zanganele sa-i linistesc cand au suparari. Dar nu pot sa nu privesc cu nostalgie inapoi. Ii vad deja cum ma imping cand vreau sa-i pupacesc si ei sunt ocupati cu joaca. Maine-poimaine ne cer bani sa iasa in oras si pleaca fara sa ne spuna cand se intorc. :ymsigh: La fel e si pentru voi?

Înapoi la “Gravide si mamici”