Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Eva_Maria

Re: Dupa atat de multa asteptare: MAMICI!

Mesajde Eva_Maria » Mie Oct 14, 2015 12:48 am

Irina_ scrie:BTW, mamici, am si eu o rugaminte:

E pe drum al V-lea nepot (yep, sunt "atat" de batrana!) si sunt rugata daca pot da referinte despre cativa medici obstetricieni de la Regina Maria, respectiv dr. Bodea Roxana, dr. Balan Elena si dr. Bogdan Alexandru, precum si despre dr. Craioveanu Ana-Maria (ecografie). Eu recunosc ca nu stiu nimic despre ei... A avut cumva vreuna dintre voi o experienta cu unul dintre cei de mai sus ca sa dea un feedback? Imi puteti trimite mesaj personal, nu vrea sa fac reclama nici pro nici contra vreunuia dintre ei.

Multumesc anticipat!

Buna ! Ma alatur si eu mamicilor.Am o mogaldeata de 8 zile.Suntem la inceput si avem multe de invatat...ne bucuram de fiecare gest si ne minunam de el.
Eu personal am facut toate eco in sarcina la dr.Craioveanu si o recomand, de restu nu stiu.Pe eco mai recomand si dr.Chitescu, tot la Regina Maria dar si la Medlife-eu am dublat toate eco...Chiteasca intra muuult mai mult in amanunt de at Craioveanu dar ambele sunt super ok.
Bafta!
eu 30 ani /sotul 30 ani, AMH 2.87, FSH 7.53; TSH 0.804 MTHFR C677T heterozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot
incercam de 2 ani (din 2012) sa avem o sarcina pe cale naturala-fara reusita
cauza: infertilitate masculina (oligoteratospermie severa)
FIV 1 cu ICSI -Z5 ET -2 blasto_6 congelati Gynera, Dr.Dracea & Dr. Anghelescu; embriolog Iulia Raica-nereusit
FET februarie-beta Z10: 498,9
Doamne fa o minune!

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Oct 14, 2015 9:36 am

Buna Eva_Maria,

In primul rand felicitari pentru proaspatul eveniment si bine ai venit in randurile mamicilor! Iti dorim refacere rapida si acomodare usoara cu noua normalitate.

In plus, iti multumesc mult pentru feedback, imi este de ajutor.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Oct 14, 2015 2:02 pm

O poza cat un milion de cuvinte:

Imagine

Articolul, aici.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

ciquita

Mesajde ciquita » Dum Dec 06, 2015 5:46 pm

La multi ani, Nicole!
Sa fii sanatoasa, fericita si sa ai parte de experiente si oameni pe masura sufletului de zana buna ( a forumului) pe care il ai!

Ei bine, si apropo de zane bune, si la noi a venit zana buna pe 29 iunie si ne-a adus in "cioc'' baietelul asteptat nu 9 luni, ci 7 ani.
E un ghem de lumina si zambet. Si e fericit, sigur e fericit, semn ca nu am gresit cand am insistat 7 ani si 7 transferuri, doua soldate cu doua umbre in suflet - ca sa-l tin astazi la piept. Si poate pentru ca la noi a durat si a durut atat, eu chiar cred ca toate la un moment dat, intr-un fel sau altul, vom strange la piept bebelusul sau copilasul mult visat, chiar daca el pare iar si iar si iar ca nu mai vine...

Cu drag, Ciquita @};-

Am sa intru si pentru flori dincolo pe topicul dedicat
38, 40 ani, infertilitate mixta: OATS, endometrioza, AMH 2,2, MTHFR A1289C hetero, PAI675 homo, cariotip OK amandoi; FIV1 si FET1 Budapesta 2011-2012, rezultat negativ;
FIV 2 si FET2 Budapesta 2012-2013 pozitive; prima, SOE 9 sapt; a doua - clexane 0,4, avort terapeutic 22 sapt- SD, iulie 2013; FET3 dec 2013 nereusit; FIV3 februarie-martie 2014 Acibadem Istanbul nereusit; FIV4 Kaali Budapesta septembrie 2014 reusit - pe 29 iunie a venit pe lume minunea mea;

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mie Dec 09, 2015 4:40 am

Felicitari, Ciquita! Ce ma bucur ca ai scris! Cata bucurie se simte in vorbele tale, cata implinire... Ce ma bucur!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Dec 09, 2015 4:42 am

Mamici, ce faceti voi, ce fac bebelacii, cum e perioada asta, a sarbatorilor? Ziceti, ca mi-e dor... :)

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Dec 09, 2015 4:53 am

Incep eu. :) Daca as sti cu ce sa incep!! :D Lara este ...nici n-am cuvinte sa spun cum este. Totala. :) Sunt absolut topita, saptamana viitoare face doi ani, e perioada aia in care invata doua cuvinte noi pe ora, deja reuseste sa isi exprime verbal umorul, radem mult.

Am uriasa sansa ca in astia doi ani Lara nu a fost bolnava DELOC, nimic-nimic (de patru ori nasul infundat - nu i-a curs niciodata), desi este in comunitate, mergem de 2-3, uneori chiar si 4 ori / saptamana, la un centru pentru parinti si copii (cred ca v-am mai vorbit despre asta in trecut), unde vin si copii bolnaviori dar ea nu a luat nimic niciodata, a „trecut printre picaturi”, cum spun francezii.

Am calatorit enorm cu ea, in Franta fara numar - fara numar dar si abroad (de asta primavara pana acum a fost in Grecia, Romania, Portugalia, iar Grecia, iar Romania - drum de 11 ore cu masina, cu doar trei opriri, in care nu a miorlait nici 30 de secunde -, de curand Belgia), suporta minunat deplasarile. In mare parte pentru ca inca o alaptez si o port, pun copilul in Manduca, la cerere o si mufez si ...duse suntem, fac turism ca si cum nu as avea copil.

Din cauza deplasarilor foarte frecvente, abia acum, de vreo patru zile, am inceput propriu-zis potty training (am avut o tentativa la un an si jumatate fix, a facut primul pipi a doua zi, dar a trebuit sa ne oprim, ca plecam intr-o vacanta itineranta), teoria o stie foarte bine (de la 18 luni are un DVD cu potty training via baby signs, cred ca v-am zis - il adora, canta toate cantecelele in engleza), cuvintele le pronunta si le asocieaza cu actiunea, isi poate manipula singura pantalonii, rabdare sa stea pe potty are, daca imi iau si eu o perna si ma asez pe gresie, cu vreo zece carti in fata. La pipi concretizeaza deja fara probleme, sa vedem daca vor fi evolutii si pe celalalt plan. :)

Mananca bine, doarme bine, este serena, vesela, toata numai zambet; copila asta - exceptand o reactie post-vaccin si vreo cinci dati cand a fost foarte obosita / hiperstimulata, din vina mea - nu a plans niciodata mai mult de un minut continuu, in astia doi ani. Are un temperament foarte agreabil si sociabil, nu are gesturi violente fata de alti copii (ea in schimb a mai incasat-o de la alti copii, daca ati vedea ce uimita este, ea nici nu stie ca poate exista violenta, fie si verbala), inca nu a facut vreo criza / tantrum - dar nu zic hop, de-abia acum incepe etapa „the terrible twos”. :D

Canta, danseaza, vorbeste in trei limbi, numara, citeste (nu in bebeluseasca, a inceput sa citeasca pe bune, desi va asigur ca nu am „impins-o” pe planul asta), jucariile ei preferate sunt cartile, stie tot. :)

Stiu ca suna (prea) laudativ, iertati-ma. :) Dar asta este realitatea.

Inca nu-mi revin ca m-am invrednicit eu sa nasc asa o faptura. :)
Ultima oară modificat Sâm Mai 21, 2016 5:12 am de către N.C.B., modificat 1 dată în total.

* * *

lilu

Mesajde lilu » Vin Dec 11, 2015 3:46 pm

:) ai povestit foarte frumos de Lara. Ii dorim multa sanatate in continuare si sa fiti fericiti. Petrecere minunata de ziua ei!
31/32 ani, infertilitate masculina
FIV 1 prin Subprogram in sept 2012 - negativ
FIV 2 in Austria la Goldenes Kreuz - martie 2013 - negativ
FET 1 - mai 2013 - BHCG z10 - 398 - avem 2 ghemotoci
ian 2014 mami de baietel si fetita
FET 2 - martie 2015 - BHCG z 10 - 660 - avem 2 ghemotoci

lilu

Mesajde lilu » Vin Dec 11, 2015 4:19 pm

Noi suntem fericitii parinti a inca doi copii minunati. Au venit tot devreme, la 35 de saptamani, insa sunt amandoi sanatosi. Acum suntem acasa cu totii si incercam sa ne acomodam unii cu altii, mai bine zis la viata in 6.
Copiilor mari le plac foarte mult luminitele din oras sau din brad, sunt plini de energie asa ca avem ceva agitatie prin casa - noi sigur am intrat in perioada mai grea a celor doi ani sau cel putin asa sper, ca e doar o perioada. Au reactionat destul de bine la fratiori, voi vedea pe viitor ce se mai intampla.
Copii mici papa bine, au luat in greutate si sunt superbi. In continuare ma uit prin casa si parca totul e un vis, eram doar doi si acum suntem atatia. Oricum ar fi, daca e un vis sper sa nu ma trezesc niciodata.
Va doresc sarbatori fericite!
31/32 ani, infertilitate masculina
FIV 1 prin Subprogram in sept 2012 - negativ
FIV 2 in Austria la Goldenes Kreuz - martie 2013 - negativ
FET 1 - mai 2013 - BHCG z10 - 398 - avem 2 ghemotoci
ian 2014 mami de baietel si fetita
FET 2 - martie 2015 - BHCG z 10 - 660 - avem 2 ghemotoci

Anemari

Mesajde Anemari » Vin Dec 11, 2015 8:53 pm

Lilu felicitari! Uauu 2 perechi de gemeni si nu te plangi...nu cred ca as mai putea face fata la gemeni dar inca un bebe recunosc ca mi-ar placea. Sa fie sanatosi cu totii si sa va umple mereu sufletele de bucurii!
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

Anemari

Mesajde Anemari » Vin Dec 11, 2015 9:14 pm

Nicole felicitari pentru asa minune de fetita,e foarte avansata si cuminte! Si eu ma uit deseori la ei si nu pot sa cred ca sunt ai mei si ca am putut aduce pe lume asa minuni...zise cioara.
Baietii au facut 2 ani si parca au trecut peste un prag,au inceput sa vorbeasca dintr-o data detoate,repeta tot si se converseaza amandoi,te uiti la ei si razi cum se contrazic .
Fac glume cu noi si sunt in general foarte haiosi si pusi pe sotii. Mananca singurei,mananca orice dar cred ca de la atata alergat nu se pune nimic pe ei.
Au inceput cresa si s-au adaptat in cateva zile dar nu e o mare bucurie cand ii ducem dimineata,insa cand ii luam sunt linistiti si spun ca a fost frumos..povestesc cu drag de cresa si de doamnele ingrijitoare. Odata cu cresa a inceput si balamucul cu virozele,o data pe saptamana au dacut febra,muci,tuse. Mai urat a fost rotavirusul,a fost tare rau si am ajuns la internare cu amandoi...a fost ,,o experienta,,spitalizarea cu 2 copii dar a trecut repede si in 3 zile am fost acasa.
Mamici de gemeni sau frati cu varste apropiate ai vostrii se bat? Pe noi ne-au disperat cu bataile si nu mai stim cum sa intervenim sa nu se mai bata. Unul din ei e mai bataios si musca si ciupeste si am incercat si cu vorbit mult cu el si cu pedepse ,nu merge nicicum.Ajutati-ma cu sfaturi,va rog
Va pup
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Dec 15, 2015 6:22 pm

Dragi sustinatori, acum este momentul in care fiecare dintre voi ne poate ajuta. Ai / stii o firma care a avut profit in 2015? Daca da, nu ezita sa ne pui in legatura. Firma poate sponsoriza un ONG cu pana la 20% din impozitul pe profit, bani pe care oricum ii plateste la stat. Procedura este foarte simpla, deloc cronofaga, toate detaliile in nota de mai jos:

Suma respectiva va fi utilizata pentru a ne continua activitatea asociativa - dupa cum stiti, noi nu detinem surse stabile de finantare, nu avem sediu si nici angajati, functionam exclusiv in regim de voluntariat si ne acoperim cheltuielile strict din sprijinul membrilor si sustinatorilor.

Bineinteles, putem oferi in contrapartida un advertorial pe forumul nostru, care are peste 4.000 de membri inregistrati.

Explicati conducerii respectivei firme ca este vorba de bani pe care ii platesc oricum la stat si ca este vorba despre un simplu contract de semnat (detinem template-ul) si de un viramant bancar. Asta e tot. Scrieti-ne la contact@vremcopii.ro

Multumim mult!

* * *

Giorgia

Mesajde Giorgia » Joi Dec 17, 2015 10:37 am

La multi ani sanatosi si fericiti, micuta Lara! [floare]
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Joi Dec 17, 2015 10:40 am

lilu scrie:Noi suntem fericitii parinti a inca doi copii minunati. Au venit tot devreme, la 35 de saptamani, insa sunt amandoi sanatosi. Acum suntem acasa cu totii si incercam sa ne acomodam unii cu altii, mai bine zis la viata in 6.
Copiilor mari le plac foarte mult luminitele din oras sau din brad, sunt plini de energie asa ca avem ceva agitatie prin casa - noi sigur am intrat in perioada mai grea a celor doi ani sau cel putin asa sper, ca e doar o perioada. Au reactionat destul de bine la fratiori, voi vedea pe viitor ce se mai intampla.
Copii mici papa bine, au luat in greutate si sunt superbi. In continuare ma uit prin casa si parca totul e un vis, eram doar doi si acum suntem atatia. Oricum ar fi, daca e un vis sper sa nu ma trezesc niciodata.
Va doresc sarbatori fericite!

Lilu, you're my hero! Felicitari si multa sanatate micutilor!
Cum va descurcati?

Giorgia

Mesajde Giorgia » Joi Dec 17, 2015 11:01 am

Anemari scrie:Mamici de gemeni sau frati cu varste apropiate ai vostrii se bat? Pe noi ne-au disperat cu bataile si nu mai stim cum sa intervenim sa nu se mai bata. Unul din ei e mai bataios si musca si ciupeste si am incercat si cu vorbit mult cu el si cu pedepse ,nu merge nicicum.Ajutati-ma cu sfaturi,va rog.

Da, se intampla. In cazul nostru, fetita e mai usor de iritat. Se enerveaza din diverse motive: fie baiatul devine brusc interesat de activitatea ei si vrea exact jucaria cu care se joaca ea, uita sa ofere altceva in schimb, fie o "bazaie" (vine si o pupa apasat sau o imbratiseaza strans) cand ea nu are chef, iar ea ii arde cate una sau il imbranceste. In functie de starea baiatului, el fie raspunde cu aceeasi moneda, fie insista cu "bazaiala", iritand-o si mai tare. La inceput am fost socati. Nu am inteles cum si de unde stiu ei sa se loveasca. Si eu si sotul suntem pasnici, nu au asistat la gesturi violente, nici macar intamplator, in parc am ocolit "scenele", nu au acces la televizor nesupravegheati . Am intrebat medicul. Raspunsul a fost ca actioneaza instinctiv. E reactia lor la starea de iritare.
Asa ca tot ce putem face e sa le atragem atentia asupra gestului atunci cand se intampla si inisistam ca e inacceptabil, pentru ca pe celalalt il doare.
Ce am observat e ca nu sunt niciodata violenti cu mine sau cu sotul. La fel, nu reactioneaza asa in preajma altor copii, ci doar intre ei. In schimb, sunt nedespartiti. Nu prea fac nimic separat si isi cauta mereu prezenta. Cam asa e la noi.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Mai 21, 2016 4:52 am

Mamici, nu s-a mai scris de o jumatate de an pe topicul asta... Si e pacat, pentru ca mi-e dor sa aflu ce mai fac copiii vostri dar si pentru ca au venit din urma alte mamici, fostele gravidute, pe care le-am fi putut consilia, daca vedeau activitate aici.

Ziceti ce mai faceti, voi si copiluții (inclusiv mamicile noi [bebe] )!

Noi suntem bine, cat se poate de bine. Cred ca o sa repet ce spuneam la ultimele vesti de prin decembrie, nu s-au schimbat mult lucrurile, doar au evoluat.

Lara e genul ala de copil sanatos tun, pana la 2 ani si 5 luni, desi a fost des in contact cu copii bolnaviori, a facut doua laringite care au durat cate trei zile; in rest nimic-nimic, nici macar coji in cap, fese iritate sau nimicuri de-astea de-ale copilariei. Am continuat sa calatorim, suporta nesperat de bine calatoriile internationale si orele de asteptare prin aeroporturi (continuu sa o port si sa o alaptez - asta e cheia succesului: cat timp e lipita de mama, pot sa traversez si Sahara cu ea). Mananca ok (nu spectaculos de bine ca pana pe la doi ani, dar e ok - nici nu mai are nevoile nutritionale de atunci; inca reusesc sa o tin pe 80% mancare bio si sa o tin departe de dulciuri, desi va asigur ca a aflat ce e aia ciocolata si ce e aia inghetata si le reclama :D), doarme cele cca. 13 ore / zi, dintre care cam 11h30 noaptea (cel mai adesea legate, dar asta doar pentru ca in continuare cosleepuim, altfel ar fi inca un copil care se trezeste de n ori / noapte), se joaca mult, citeste si mai mult, zambeste continuu. Merge la cresa din ianuarie, insa doar 1/2 zi pe saptamana, ca sa o pregatim in vederea gradinitiei - sa se obisnuiasca cu ideea de colectivitate si cu ideea ca exista viata si departe de mami. :)

Este un copil receptiv, seren, rezonabil - pentru mine terrible twos ramane acolo unde am aflat despre asta: in carti.

Sunt tare norocoasa, stiu.

Dar asta nu inseamna ca nu sunt extenuata. Nu am bunici sau apropiati care sa o preia - cu exceptia celor trei ore / saptamana cat merge la cresa, este CONTINUU doar cu mine (si/sau cu taica-sau). Si chiar si un copil super-cooperant este obositor. Nu ma plang, doar va informez. :)

Ziceti de voi!! [flori]

* * *

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mie Mai 25, 2016 2:29 pm

Hop si eu! ;)
Tea mea are acum 3 ani si 2 luni si merge la gradinita. De-abia de la 1 martie a inceput, asa ca suntem in "acomodare" inca - adica muci si tuse destul de des, dar fara sa fie nevoie neaparat sa stea acasa. Nu este un copil bolnavicios, slava Domnului nu am avut probleme mari niciodata. Ii place tare la gradinita, n-a plans decat la inceput vreo 2 zile si doar dimineata cand ma vedea ca plec. Este un copil foarte energic si avea mare nevoie sa intre in colectivitate. Am avut bona de la 1 an si 8 luni pana la 3 ani, a fost foarte ok, dar acum e si mai bine.
Cu mancarea stam asa si-asa, nu stiu ce sa zic, poate altii sunt si mai mofturosi si n-ar trebui sa ma plang... Adica are cateva feluri preferate (si nici pe alea nu le mananca intotdeauna) - ma deranjeaza ca nu vrea legume mai deloc si sub nicio forma. Reusesc sa ii dau dovlecel, spanac, morcov in tarte cu legume (cantitati destul de mici), dar mananca avocado gol si destul de multe fructe. Nici cu carnea nu e prietena. Bineinteles stie care-i treaba cu ciocolata :D Asta e, recunosc, si mie imi place. Din cand in cand ii mai dau. In rest biscuiti de casa, lactate, paste...
As fi vrut ca Tea sa aiba un fratior sau o surioara mai apropiata ca varsta, dar nu s-a intamplat inca. Anul trecut am avut o sarcina naturala (singura in 17 ani, am mai avut una dar extrauterina), dar am pierdut-o. Asta se intampla fix in luna cand incepeam tratamentul pentru transfer de embrioni. Apoi dupa cateva luni am facut si transferul, am pus 3 embrioni din cei 6 (de ziua a 2-a) pe care i-am avut si s-a prins ceva, am avut un beta firav, apoi s-a dus si asta. Mai avem 3 embrioni, de calitate ceva mai slabuta. Probabil mai incercam anul asta, apoi ramane de vazut daca o luam de la capat cu alt FIV. Sunt destul de obosita, am schimbat si serviciul si lucrez mai multe ore, Tea ma solicita si ea destul de mult, vrea atentie si joaca cat mai multa.
Nicole, nici noi n-am trecut prin "terrible twos", dar la noi "three is the new two" :D Adica mai exact odata cu inceperea gradinitei au inceput si niste minunate crize, plans isteric si gramezi de "nu vreau" sau "I don't want to...", pt ca domnisoara se exprima destul de bine si in engleza.
Pentru ca i-am cantat foarte mult in engleza si pt ca ii plac desenele cu Peppa pig si Ben and Holly's little kingdom, a prins foarte usor limba si la un moment dat aveam impresia ca unele cuvinte le stie mai bine in engleza. Acum vorbim amestecat cu ea, dupa cum doreste :)
Cam asta despre noi deocamdata, revin cand mai am vreme un pic. Adevarul e ca mai iute intru pe fb, pe grup, dar o sa mai intru si pe-aici, promit.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

eliza_maria

Mesajde eliza_maria » Mie Mai 25, 2016 2:48 pm

Nicole, m-am uitat la filmulet, Lara e dulce foc :)
Apropos de dormit impreuna, si noi facem asta, suntem gramada toti trei intr-un dormitor. Si cica am vrea sa ne mutam la casa, dar o sa avem dormitoare neutilizate :) Tea se duce singura in patul ei cand are chef, altfel doarme in patul nostru.
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Mai 25, 2016 10:30 pm

Daca tot s-a lansat apel, zic sa nu trag chiulul. Despre Darius ce sa va spun? E o mogaldeata mica si zvelta (de peste un an suntem tot pe la aceeasi greutate, cu insignifiante modificari, dar continua sa se inalte si sa fie ca argintul viu), iar acum, la 3 ani si 1 luna, ne pregatim si noi de gradinita, cu pasi marunti. Cu sanatatea am stat bine pana acum, nu ma plang, cel mult cateva viroze extrem de usoare anul acesta.

Continua sa fie extrem de sociabil si vocal, cu o expresivitate deosebita, pe care toata lumea o remarca. Mi se tot spune ca in poze arata de peste 4-5 ani, doar eu ma simt ca o gaina care nu vrea sa-si lase puiul firav sa evadeze de la adapostul aripilor.

Am trecut in mod clasic peste "the terrible twos", cu tantrum-urile de rigoare (sporadice, totusi, si mai mult atunci cand era obosit; cel mai notabil a fost in avion, noaptea, cand pasagerii incercau sa doarma si semnul de centura era aprins - nu spun mai multe, va imaginati voi!). De vreo 4-5 luni deja e ceva mai bine, doar ca am re-intrat intr-o etapa similara cu cea de la 8-10 luni, cand s-a manifestat anxietatea de separare. Vrea doar cu mine mai tot timpul cand sunt acasa (indiferent de cine mai e prin preajma), si asta in conditiile in care pana nu demult dormea doar cu sotul meu, ca sa mai apuc si eu sa muncesc noaptea. Dar ma adaptez, sperand sa fie trecator. Altfel, varsta de 3 ani e minunata, scoate uneori niste replici atat de neasteptate si de inspirate incat nu e zi in care sa nu ne descreteasca fruntile cu zambete, indiferent de cat de obositi suntem.

Eu ma lupt in continuare cu sechelele lasate de tratamentele hormonale si sarcina dificila, iar in incercarea de a stopa obezitatea galopanta printr-un regim alimentar destul de strict am scos la lumina alte probleme medicale, din cele care s-ar putea sa nu prea aiba rezolvare. Asa ca trag de timp ca sa mai navighez prin diverse cabinete, iar embrionii mei de la gheata au ramas cam singuri, intr-o asteptare ce s-ar putea sa fie fara reunire. Mai degraba continui sa cochetez cu ideea adoptiei unei fetite, mai ales ca nu ma vad prea curand trecand printr-o noua sarcina.

Altfel, profesional incep sa adun cioburile, antreprenoriatul a avut anul acesta si luni mai bune, dandu-mi speranta ca voi reusi, intr-un final, sa ma inscriu in tabara celor care rezista si cresc. Ma mai tin si de voluntariat, tangential, cand mai e nevoie de cate un hei-rup si am preferat sa fac asta, in detrimentul activitatii pe forum.

Dar iata, ca trebuie sa fug, sunt chemata la datorie! Va pup! Mai povestiti si voi...

sdmdi

Mesajde sdmdi » Vin Mai 27, 2016 9:16 am

Hai sa va zic si eu cate ceva despre mine. Eu, dupa cum unii stiti am devenit mama prin adoptie. Piticul meu are deja aproape 7 ani, incredibil cum au zburat aproape 4 ani de cand suntem impreuna. Tocmai ce se apropie de final primul an de scoala, a fost un an de adaptare, relativ dificil pentru toti, dar cred ca suntem pe drumul cel bun. Avem o oarecare suspiciune de deficit usor de atentie, insa in limite controlabile si o reticenta destul de mare de a face lucruri noi si/sau grele. Dar partea buna este ca a reusit sa tina pasul cu ceilalti colegi, ii place la scoala, si-a facut foarte multi prieteni si este in continuare foarte vesel. Discutiile cu el sunt o placere, are cateodata niste replici de ramanem fara cuvinte, cel mai amuzant (sau nu???) este cand suntem invinsi cu propriile arme.

Este un copil destul de energic, ne solicita destul de mult, ne-am apucat amandoi sa facem mai mult sport ca sa tinem pasul cu el. Au fost perioade mai bune si perioade mai deficile, la 6 ani s-au intors tantrumurile de la 4, dar acum au trecut, am intrat intr-o perioada de liniste si colaborare. Subiectul adoptie nu a mai fost atins in ultima perioada, nu a mai pus intrebari noi. Deocamdata i se pare ceva absolut normal ca unii sa fie adoptati. Nu este dependent de noi, face pasi mici dar siguri spre o independenta si mai mare, specifica varstei de altfel.

De la adoptie am continuat in paralel si tratamentele medicale, fara succes. Am luat hotararea sa inchid acest capitol, mai am un embrion congelat pe care probabil il voi transfera doar pentru ca exista deja, dupa aceasta subiectul tratamente medicale va deveni inchis definitiv.

Mi-as mai dori un copil, nu stiu daca as mai incerca o noua adoptie, cred ca ma mai gandesc o perioada inainte de a lua si in aceasta privinta o hotarare.
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

Înapoi la “Gravide si mamici”