Baby Sign Language

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Baby Sign Language

Mesajde N.C.B. » Mie Dec 09, 2015 6:22 am

Am scris doar sporadic despre asta, simt nevoia sa aprofundez, caci altfel m-as simti vinovata, ca si cum as fi descoperit un secret si il tin doar pentru mine. :) Chiar cred ca sharing is caring.

Eu cand am descoperit BSL nu cunosteam pe nimeni care practica deja, care sa imi confirme ca functioneaza. Si totusi am continuat sa practic cu Lara (incepad de la pe la 9-10 luni, deci nu foarte devreme), iar in destul de scurt timp rezultatele au fost spectaculoase.

O sa reiau cateva replici de pe topicul de mamici si un material de sinteza despre BSL, concoctat de mine din diverse surse de pe internet si tradus in romana de Chocolate. [floare]
Ultima oară modificat Mie Dec 09, 2015 6:31 am de către N.C.B., modificat 1 dată în total.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Re: Baby Sign Language

Mesajde N.C.B. » Mie Dec 09, 2015 6:24 am

Giorgia scrie:
N.C.B. scrie:Imi dau seama ca eu nu mai scriu de-adevaratelea pe forum, doar trantesc poze / video si scuze ca nu apuc sa scriu. Am realizat asta observand ca nu am apucat sa va scriu despre marea mea descoperire in materie de dezvoltare a limbajului la copii: baby signs language. Cand am nascut-o pe Lara nici macar nu stiam ca exista asa ceva, cand am citit despre asta am fost relativ sceptica, nu cunosteam pe nimeni care sa practice / sa imi confirme ca functioneaza. Dar cand pe la 11 luni, dupa doar vreo 2-3 luni de practica sporadica, Lara a facut intr-o singura zi, din senin, cat se poate de clar semnele „eat”, „more”, „all done”, „sleep” si „water”, am crezut ca lesinam: copilul nostru comunica, se facea inteles!! De atunci practicam cu succes, eu am devenit fan entuziast iar in martie chiar am tinut un atelier - curs in Franta, cu sprijinul autoritatilor de la mine din oras.

O sa fac un topic special pe tema asta, chiar merita, vreau sa popularizez.

Am inceput si noi un curs de signing, dar putin cam tarziu sa-si mai atinga scopul, pentru ca incepusera deja sa vorbeasca. Cred ca e foarte eficient atunci cand e inceput devreme, in perioada cand aparatul lor fonator nu e inca suficient de matur sa reproduca sunetele corect si e frustrant pentru copil sa nu se poata face inteles. Satisfactia e de ambele parti: parintele e in al noualea cer sa-si vada copilul comunicand, iar cel mic primeste un boost de incredere, ca se face inteles. In cazul nostru a fost chiar haios, pentru ca profesoara facea semnul si spunea cuvantul, iar ei spuneau dupa ea. :)
Inteleg ca te-ai documentat singura si ai lucrat chiar tu cu fata. Mi se pare grozav. Din experienta de-acasa, vad ca cele mai bune rezultate le-am avut cand am lucrat chiar noi cu ei si am invatat impreuna.
Astept cu interes topicul.
Ultima oară modificat Mie Dec 09, 2015 6:28 am de către N.C.B., modificat 1 dată în total.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Dec 09, 2015 6:25 am

N.C.B. scrie:[..]
Doar pe faza asta sa zic ceva, si ma intorc la facturile mele urgente:

lilu scrie: Fetita are cateva cuvinte in vocabular si are momente cand e foarte scumpa si incerca sa-mi explice ceva atat de atenta si serioasa, ma face sa ma simt prost ca nu o inteleg.

Andra80 scrie:Si pt ca nu stiu sa vorbeasca, urla destul de mult, avem perioade de mare veselie si perioade de mare circ...

Aproape ca ma simt vinovata ca nu am partajat din experinta si practicile mele... Lara intelege TOT in trei limbi si vorbeste FOARTE bine, are peste 100 de cuvinte pe care le FOLOSESTE (si pronunta mult mai multe) la un an si opt luni - cca. 75% in romana, 20% in engleza, si 5% in franceza (desi franceza este limba ei de baza)! Comunicam perfect si numar pe degetele de la o singura mana momente in care nu am inteles ce vrea Lara. Am pus-o pentru prima data pe olita in ziua in care a implinit un an si sase luni, iar a doua zi a facut primul pipi, pe care mi l-a si semnalat, ea este pregatita pentru potty, noi nu suntem, cu permanentele noastre calatorii. :(

”Secretul”? Am scris despre asta, dar nu am apucat sa aprofundez. Baby sign language.

Pana voi apuca sa aprofundez (intentionez sa fac un topic separat), aruncati un ochi pe un playlist de baby sign:

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... BD12055998

NU copiii trebuie sa priveasca (sau nu mai mult de 10 minute), ci VOI. Si sa practicati. DA, functioneaza. Eu cand am inceput sa practic cu Lara, cam cand avea ea 9 luni, nu cunosteam pe nimeni care sa imi confirme ca functioneaza.

Revin, fug la facturi, va pup, astept vesti!! [floare]

lilu scrie:NCB multumesc pentru trimiterea catre filmulete. Sunt interesante si cred ca trebuie sa le incerc. Nu stiu in ce masura voi reusi pe copii mari insa pe cei mici sigur trebuie aplicat.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Dec 09, 2015 6:34 am

Articolul de sinteza despre Baby Sign Language.

Dupa ce am regasit fragmente din articolele despre infertilitate scrise de mine preluate pe diverse site-uri de parenting, simt nevoia sa mentionez ca articolul nu este original, nu am inventat eu nimic, dar documentarea si „montarea” informatiilor existente pe net si prin carti imi apartine, deci declar articolul proprietatea intelectuala a Asociatiei SOS Infertilitatea, prezenta traducere in limba romana poate fi preluata / citata doar cu acordul scris al Asociatiei (contact@vremcopii.ro).

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Dec 09, 2015 6:36 am

Abordarea științifică

Majoritatea persoanelor sunt de acord că cele care au adus cele mai importante contribuții in domeniul Baby Sign Language sunt Dr. Linda Acredolo și Dr. Susan Goodwyn din cadrul Universității California.

În 1982, acestea au observat că bebelușii utilizau în mod spontan gesturi simple pentru a comunica înainte să poată vorbi. Aceasta le-a determinat să lanseze un program de cercetare continuă care a durat 20 de ani și a generat o cantitate mare de cercetări publicate, cea mai mare parte finanțate de Institutul Național de Sănătate, SUA.

Acredolo și Goodwyn au desfășurat un studiu longitudinal care a implicat 103 bebeluși în vârstă de unsprezece luni. Constatările acestor cercetători au fost uimitoare. Bebelușii care comunicau cu ajutorul limbajului semnelor înainte să poată vorbi învățau în mod real să vorbească mai devreme și aveau punctaje mai mari la testele de inteligență prin comparație cu alți bebeluși care nu comunicau prin semne. Acești bebeluși dezvoltau vocabulare mai vaste, aveau o încredere în sine mai mare și se implicau în jocuri mai sofisticate decât alți bebeluși care nu comunicau prin semne. Chiar de la vârsta de opt ani, copiii care învățaseră limbajul semnelor atunci când erau mici obțineau punctaje semnificativ mai mari la testele de IQ decât cei care nu utilizaseră acest limbaj! Suplimentar, părinții respectivilor bebeluși au raportat o diminuare a frustrării și o consolidare a legăturii dintre ei și bebelușii lor.

Descoperirile lor au pus bazele unei revoluții în modul în care mamele comunică cu bebelușii lor. Mai mult, au existat și beneficii neașteptate. Pe lângă faptul că bebelușii erau mai fericiți și mai puțin frustrați, ca și că exista o legătură mai puternică între părinte și copil, existau și avantaje pe termen lung.

Acestea au constatat că bebelușii care puteau comunica prin intermediul semnelor învățau să vorbească mai repede decât ceilalți bebeluși. Și, atunci când vorbeau, aceștia dezvoltau vocabulare mai complexe și aveau o încredere mai mare în sine. Acest avans în viață nu se oprea aici. Bebelușii care utilizaseră limbajul semnelor obțineau punctaje IQ mai mari în cadrul cercetării de urmărire desfășurate la vârsta de opt ani.

Acredolo și Goodwyn își continuă cercetarea în cadrul Departamentului de Psihologie al Universității California dar, acestea nu sunt singure. In fiecare săptămână, cercetători din întreaga lume publică noi cercetări.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Dec 09, 2015 6:38 am

Abordarea practică

Insă, chiar înainte ca Acredolo și Goodwyn să-și inițieze cercetarea la începutul anilor 1980, alții recunoșteau potențialul existent. Cel mai important dintre aceștia, Joseph Garcia, a observat încă din anii 1970 modul în care bebelușii puteau utiliza semnele pentru a comunica. Cercetările sale în cadrul Universității Alaska (1987) au condus la constatarea faptului că bebelușii care auzeau și care aveau părinți hipoacuzici puteau comunica mai ușor și mult mai repede decât bebelușii de aceasi varstă dar care aveau părinți fără probleme auditive.

Mai recent, Joseph s-a concentrat pe crearea unui sistem cu adevărat practic de semnalizare pentru bebeluși. Acum considerat, în general, autoritatea mondială în domeniul limbajului semnelor pentru bebeluși, acesta a putut să se inspire din propria experiență ca interpret de limbajul semnelor pentru comunitatea persoanelor hipoacuzice și studiile sale doctorale referitoare la învățarea și educația pentru adulți, ca și pe experiența sa directă pentru a elabora principalul program de semne pentru bebeluși - Sign With Your Baby.

Succesul extraordinar al lui Joseph s-a bazat pe claritatea și ușurința tehnicilor sale de predare și pe adoptarea, de către acesta, a semnelor limbajului standard, așa cum sunt ele utilizate de persoanele hipoacuzice (alți autori, mai ales Acredolo și Goodwyn, sugerează că părinții și copiii pot dezvolta simboluri proprii lor). Rezultatele activității sale sunt simple, directe și dovedite în practică de nenumărați părinți din toată lumea.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Dec 09, 2015 6:38 am

Ce este limbajul semnelor pentru bebeluși?

La vârsta de 6 luni, bebelușii pot înțelege și comunica dar, capacitatea lor de a vorbi nu se dezvoltă decât atunci când împlinesc 12 – 18 luni. Aici intervine limbajul semnelor. Chiar de la vârsta de 6 luni, bebelușii pot realiza semne pentru a spune părinților la ce se gândesc. Deci, cu cât începeți mai devreme, cu atât mai repede veți putea “vorbi” cu bebelușul dvs.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Dec 09, 2015 6:39 am

Limbajul semnelor pentru bebeluși a fost creat pentru copiii hipoacuzici?

Nu. Limbajul semnelor pentru bebeluși a fost dezvoltat pentru bebelușii și părinții fără probleme auditive. Totuși, este util, de asemenea, pentru copiii hipoacuzici deoarece se bazează pe un limbaj al semnelor deja stabilit. Experții în comportamentul copiilor recomandă, de asemenea, ca acesta să fie utilizat în relația cu copiii cu nevoi speciale.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Dec 09, 2015 6:40 am

Dar nu știu mamele ce vor bebelușii lor?

Mamele vor ști, de obicei, ce doresc bebelușii lor atunci când plâng. Dar nu ar fi mult mai bine să știi ce vor bebelușii înainte ca aceștia să devină atât de frustrați încât să înceapă să plângă? Dacă aceștia ar putea comunica prin semne, v-ar spune ce doresc.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Dec 09, 2015 6:40 am

Deci, comunicarea prin semne cu bebelușii reduce plânsul acestora?

Da, dar aceasta este doar o parte a ideii. Limbajul semnelor permite bebelușilor să-și împărtășească gândurile cu dvs., să vă comunice ce au văzut sau, poate, doar să vă spună cu care jucărie vor să se joace. Acestea sunt momente scurte în dezvoltarea copilului dvs. pe care le veți pierde dacă așteptați până când începe să vorbească pentru a vă spune ce dorește.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Dec 09, 2015 6:41 am

Există un moment ideal pentru a începe comunicarea în limbajul semnelor?

Bebelușul dvs. va putea învăța semne de la vârsta de șase luni. Nu-l va afecta dacă veți începe mai devreme, dar va trebui să așteptați o perioadă mai mare de timp până când bebelușul dvs. să înceapă comunicarea prin semne. Aceasta se datorează nevoii bebelușului dvs. de a-și dezvolta memoria și coordonarea pentru recunoașterea, reamintirea și realizarea semnelor.
Totuși, nu este niciodată prea târziu pentru a începe învățarea limbajului semnelor.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mie Dec 09, 2015 6:42 am

Cât va dura până când bebelușul să poată realiza semnele?

Toți bebelușii (și părinții) sunt diferiți și există mai mulți factori care dictează momentul când bebelușul dvs. va începe să realizeze semnele. Acești factori variază de la vârsta bebelușului dvs. la cât de frecvent utilizează semnele părinții / îngrijitorii acestora. Utilizarea constantă a câtorva semne zilnic s-a dovedit a reprezenta cheia succesului.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Dec 19, 2015 9:29 am

De ce nu realizează semnele bebelușul meu chiar după ce am utilizat semnele o perioadă?

Viteza cu care bebelușii învață să utilizeze semnele poate depinde de vârsta lor. Aceștia vor putea începe să învețe semnele chiar de la șase luni dar, de obicei, va dura câteva săptămâni pentru ca aceștia să înceapă să comunice prin semne. Bebelușii mai mari au tendința de a învăța mai repede.

Poate dura o perioadă pentru ca un bebeluș să devină suficient de încrezător pentru a realiza semnele dar, atât timp cât continuați să exersați semnele ca parte a rutinei dvs. zilnice, bebelușul dvs. va începe să comunice prin semne.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Dec 19, 2015 9:30 am

Dar comunicarea prin semne nu va întârzia vorbitul?

Nu. Exact contrariul, de fapt. Toate cercetările indică că învățarea comunicării la vârste fragede transmite bebelușilor un avans în viață, mai ales cu privire la vorbit. Aceștia vor începe să vorbească mai devreme și să-și dezvolte vocabularul mai repede decât bebelușii care nu au comunicat prin limbajul semnelor. Și cel mai îndelungat studiu de cercetare disponibil a arătat că, chiar la vârsta de opt ani, acești copii vor fi cu mult înaintea colegilor lor.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Dec 19, 2015 9:31 am

17 Semne de bază:

mommy, daddy, grandmother, grandfather, dog, cat, more, all done, water, milk, diaper, bath, bed, car, ball, and book.
(mami, tati, bunica, bunicul, cățel, pisică, mai mult, gata, apă, lapte, scutec, baie, pat, mașină, minge și carte).

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Feb 08, 2016 6:16 am

Cum învăță bebelușul dvs.

Aceste patru principii va arată cum să vă învățați bebelușul limbajul semnelor:
Amuzant – Mențineți comunicarea prin semne ca o joacă și centrați-vă pe motivarea semnelor
Repetiție – Încorporați comunicarea prin semne în rutina dvs. zilnică
Încurajare – Răsplătiți progresele cu laude și atenție
Extindere – Dezvoltați vocabularul pe baza intereselor bebelușului

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Feb 08, 2016 6:18 am

De la șase la opt luni este un moment bun pentru a începe

Cu cât mai devreme începeți învățarea limbajului semnelor, cu atât mai repede bebelușul dvs. va începe să comunice prin semne, dar atunci când începeți foarte devreme trebuie să aveți mai multă răbdare. De exemplu, atunci când învățați ceva un bebeluș nou-născut, poate dura șase luni ca respectivul bebeluș să înceapă să comunice prin semne. Dar, atunci când învățați bebelușul de șase luni limbajul semnelor, i-ar putea lua doar două luni să comunice prin semne.

Dacă începeți mai târziu, atunci când bebelușul are, să spunem, 18 luni, este la fel de bine. De obicei, copiii care încep limbajul semnelor mai târziu vor învăța mult mai repede deoarece abilitățile lor cognitive și motorii sunt mult mai avansate. Mulți copii mai mari vor învăța într-o săptămână.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Feb 08, 2016 6:18 am

În medie, unui bebeluș de 6 luni îi ia două luni de expunere la limbajul semnelor pentru a începe să realizeze semnele.

Cantitatea de timp de care are nevoie un copil pentru a începe să comunice prin semne variază în funcție de vârstă, cantitatea expunerii și copil (în această ordine). Cu cât este mai mare copilul, cu atât mai mare expunere va primi de la dvs. prin utilizarea semnelor și cu cât apare mai devreme capacitatea copilului de comunica, cu atât mai repede va începe acesta să comunice prin semne.

În general, fetițele începe să comunice prin semne mai devreme, iar băiețeii puțin mai târziu.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Feb 08, 2016 6:19 am

Cât de mult timp trebuie să petrec învățând bebelușul limbajul semnelor?
5 minute pe zi.

Integrați semnele în activitățile dvs. regulate din fiecare zi. Comunicați prin semne atunci când vă întâmpinați bebelușul, când citiți o carte, când mâncați. Bebelușii învață din observare și aceste repetiții regulate ale utilizării semnelor în context îi vor ajuta să învețe legătura dintre semn și sensul cuvântului.

Pe măsură ce cresc, vă puteți juca anumite jocuri care au în centru ideea de semne, cum ar fi jocul cu cărți de joc cu animale. Dar nu trebuie să organizați niciodată sesiuni formale, lungi, cu bebelușul dvs. Bebelușii învață mai bine din observare și joc.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Feb 08, 2016 6:20 am

Începeți cu cinci semne pe care bebelușii vor avea multe ocazii să le vadă în timpul zilei și pe care aceștia sunt motivați să le învețe. Recomandăm semne practice ca mom, dad, eat, milk (mami, tati, mâncare, lapte) și câteva semne amuzante ca cat, dog sau fan (pisică, câine, ventilator).

Puteți începe cu mai multe semne, dacă doriți, dar este vital să aveți un set central de semne cu privire la care să existe o cantitate mare de expunere frecventă. Un semn repetat de cincizeci de ori pe zi este mult mai bun decât cincizeci de semne prezentate doar o dată pe zi. Odată ce bebelușul dvs. învață primele semne, acesta va dezvolta o curiozitate pentru semne noi. Atunci va fi cel mai bun moment pentru extinderea vocabularului.

* * *

Înapoi la “Gravide si mamici”