Am invins infertilitatea!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
Irina_

Re: Am invins infertilitatea!

Mesajde Irina_ » Vin Ian 17, 2014 12:06 am

Offf, Tzuculina! Chiar ca ai avut un drum complicat si cu multe nesanse. Acum stii insa ca a meritat tot efortul si ca ar fi fost pacat sa renunti. Poti fi un exemplu extraordinar pentru cei care, confruntati cu dificultati similare, se simt si ei ajunsi la capatul puterilor. Poate asta e partea buna, ceea ce ti-a rezervat viata. Ai pierdut optimismul tau, dar totusi il poti oferi altora. Paradoxal, dar asa este. Think about it! *-:)

andra80

Mesajde andra80 » Vin Ian 17, 2014 9:19 am

Tzuculina, am pus si eu 2 lacrimioare la povestea ta. Asa e, lucrurile nu se intampla cand vrem noi... Omul propune, Dumnezeu dispune...

M-am intrebat deseori ce motiv ar putea avea Universul ca eu sa nu fac copii. As da nastere unui nou Hitler, unui Anticrist? Ca altfel chiar n-am vazut de ce ar fi impotriva sa perpetuez si eu specia umana cu un copil foarte iubit si bine ingrijit. In fine, s-a indurat si de noi :)

Tzuculina, capul sus, privirea inainte! O sa vina singur optimismul inapoi la tine, da-i timp sagaseasca drumul...
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Vin Ian 17, 2014 12:05 pm

Irina_ scrie:Offf, Tzuculina! Chiar ca ai avut un drum complicat si cu multe nesanse. Acum stii insa ca a meritat tot efortul si ca ar fi fost pacat sa renunti. Poti fi un exemplu extraordinar pentru cei care, confruntati cu dificultati similare, se simt si ei ajunsi la capatul puterilor. Poate asta e partea buna, ceea ce ti-a rezervat viata. Ai pierdut optimismul tau, dar totusi il poti oferi altora. Paradoxal, dar asa este. Think about it! *-:)

Irina daca e asa, asta nu poate decat sa ma bucure... :)
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Vin Ian 17, 2014 12:08 pm

andra80 scrie:Tzuculina, am pus si eu 2 lacrimioare la povestea ta. Asa e, lucrurile nu se intampla cand vrem noi... Omul propune, Dumnezeu dispune...

M-am intrebat deseori ce motiv ar putea avea Universul ca eu sa nu fac copii. As da nastere unui nou Hitler, unui Anticrist? Ca altfel chiar n-am vazut de ce ar fi impotriva sa perpetuez si eu specia umana cu un copil foarte iubit si bine ingrijit. In fine, s-a indurat si de noi :)

Tzuculina, capul sus, privirea inainte! O sa vina singur optimismul inapoi la tine, da-i timp sagaseasca drumul...

Poate asa va fi, se zice ca timpul vindeca toate ranile nu-i asa?!

eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!

andra80

Mesajde andra80 » Vin Ian 17, 2014 4:01 pm

Asa se zice, ca timpul vindeca ranile, eu as crede totusi ca rezolvarea problemei care a cauzat rana o vindeca, timpul e doar aliatul solutiei.

Fetelor, vreau sa va mai povestesc ceva. Locuiesc intr-un cartier nou, in care sunt aprox 800 familii tinere, majoritatea cu copii, de toate varstele. E plin de copii, parinti si bunici care isi plimba nepotii. Noi, fiind a doua familie in cartier cu gemeni (prima are 2 baietei identici de 2 ani), suntem o atractie pt curiosi, care vin sa ne vada si ne intreaba tot felul de lucruri. Cei mai multi ne compatimesc.
- cum e cu 2? e greu, nu-i asa?
- vai, dar cum va descurcati? tare greu trebuie sa va fie..
- nici nu vreau sa ma gandesc cum e cu 2..
O parte dintre ei nu isi mai doresc un al doilea copil, cel putin nu acum.

Si eu le raspund:
- e altfel decat cu unul. nu isi asteapta randul..
- e ok, ne-am organizat
- atunci nu va ganditi

Cei mai multi dintre oameni, printre care foarte probabil uneori si subsemnata, nu recunosc o minune cand o vad... :-? ^:)^
eu 32, el 44, 5 ani de incercari, investigatii, stimulari, amandoi cu rezultate foarte bune la analize si teste. Nici o sarcina la activ, infertilitate presupusa de cauza ovariana, aderente, laparoscopie exploratorie finalizata cu drilling ovarian 2010, 2 IA nereusite, un MTHFR heterozigot, histeroscopie rezectie polipi endometriali, FIV Gynera cu blastocisti nov.2012 Mamica [cloud9] de [gemeni]!

Giorgia

Mesajde Giorgia » Vin Ian 17, 2014 5:56 pm

Eu răspund (sincer, de altfel) ca habar n-am cum e cu unul, ca sa-mi dau seama daca e greu sau nu. Double the trouble, double the joy, nu?
Ce ma întreb insa e cum o fi cu trei. :-?
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Vin Ian 17, 2014 11:36 pm

Tzuculina recunosc ca si eu am bocit, sunt si cam hormonata cred si citind prin cate ati trecut am bocit ca matza aici. Eu mereu mi-am zis ca totul se intampla cu un scop dar uneori parca se intampla prea multe, uneori nu reusesc sa mai vad scopul. Parca ati trecut prin prea multe si te inteleg ca ti-ai pierdut optimismul dar ma bucur din suflet ca pana la urma i-ati facut in ciuda infertilitatii si acum va tineti minunea in brate. Sa fiti sanatosi si sa va bucurati mereu de ea!

Andra oamenii care n-au apucat sa-si doreasca copii nu inteleg ce inseamna cu adevarat bucuria testului ala de sarcina pozitiv mult asteptat.
Din pacate eu o am pe mama asa, efectiv nu poate sa inteleaga cum am putut eu sa-mi doresc un copil pe lumea asta. Nu a fost in stare nici macar sa ma felicite cand i-am zis ca sunt insarcinata, s-a uitat indiferenta la noi si mi-a zis "asa si, ce-i cu asta?" deci ce sa ma mai mir de persoane straine ca nu inteleg nimic si ca nu realizeaza ce minune este de fapt fiecare copilas. Dar acum zic cu mana pe inima ca astia sunt de fapt oamenii saraci pe lumea asta, cei care n-au simtit niciodata dorinta arzatoare de a avea un copil (dorinta mai puternica decat asta eu una n-am mai simtit pana acum), cei care n-au simtit niciodata bucuria testului ala pozitiv dupa ani de zile de asteptare, cei care n-au plans de fericire cand au auzit inimioara copilului lor si tot asa. Sunt saraci de fapt.

As putea spune ca si noi am invins infertilitatea (desi mai am mult pana la nastere) dar povestea noastra e banala as putea spune. Am avut partea noastra de suferinta, de depresii, frustrari si tot tacamul insa noi am fost norocosi, extrem de norocosi in final. Dupa un an jumate de plimbari pe la medic, diferse pareri dar cu premise bune, adica trompe permeabile si spermograma buna am reusit sa obtinem sarcina natural. Am trecut prin doua inseminari fix degeaba asa ca eram decisi sa incercam FIV in vara lui 2014. Ce sa zic, poate in momenul in care ne-am decis pt FIV ne-am linistit, aveam cateva luni de liniste pana incepeam demersurile, adica vreo 9 luni. Eram decisi sa incercam partea naturista a tratamentelor, tincturi si mers la Sovata dar in sufletul meu nu credeam ca vor functiona. Se pare ca Universul avea alte planuri cu noi si testul pozitiv a venit in luna noiembrie asa ca in vara lui 2014 in loc sa mergem la Timisoara sa facem FIV ne vom pregati de venirea lui bebe. Efectiv am fost norocosi, inca nu-mi vine sa cred ca s-a intamplat asa pur si simplu, chiar nu credeam ca se va mai intampla pur si simplu dupa ce nu se intamplase atatea luni la rand in ciuda eforturilor nostre de timing si planificare. Sper sa pot zice cu toata gura vara viitoare ca am invis inferitilitatea, atunci cand voi fi cu puiul meu in brate pana atunci nu pot decat sa sper ca intr-adevar am invins-o! :)
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
20.05.2013 - IUI 1 - test beta HCG in 03.06.2013 - negativ (valoare 2)
17.06.2013 - IUI 2 - test beta HCG in 01.07.2013 - negativ (valoare 0.1)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

andra80

Mesajde andra80 » Sâm Ian 18, 2014 2:57 am

Giorgia scrie:Eu răspund (sincer, de altfel) ca habar n-am cum e cu unul, ca sa-mi dau seama daca e greu sau nu. Double the trouble, double the joy, nu?
Ce ma întreb insa e cum o fi cu trei. :-?

La intrebarea asta ne-a raspuns deja AndreeaA, si pt 3 de-un fel ne poate povesti si Nicoleta Luciu, am prins la un moment dat o emisiune cu ea si spunea ca ii creste inima de bucurie cand isi vede casa plina si ca ar mai face copii... [floare]

AnaM

Mesajde AnaM » Lun Ian 20, 2014 1:21 pm

Andra, Tzuculina, povestile voastre sunt foarte emotionante. Va felicit pentru curajul de a le expune aici.
Cat despre cum e cu 2, 3 copii? Ce sa zic? eu cunosc o familie cu 5 si n-am auzit-o pe mamica sa se planga niciodata!!!
Life with twins is ... tworiffic!!!

andra80

Mesajde andra80 » Lun Ian 20, 2014 3:59 pm

AnaM scrie:Andra, Tzuculina, povestile voastre sunt foarte emotionante. Va felicit pentru curajul de a le expune aici.
Cat despre cum e cu 2, 3 copii? Ce sa zic? eu cunosc o familie cu 5 si n-am auzit-o pe mamica sa se planga niciodata!!!

Multumim! Mama celor 5 are si servici?

AnaM

Mesajde AnaM » Lun Ian 20, 2014 7:31 pm

andra80 scrie:Multumim! Mama celor 5 are si servici?

Da Andra, are si servici :)
Life with twins is ... tworiffic!!!

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Lun Ian 20, 2014 8:40 pm

andra_alexandra scrie:Tzuculina recunosc ca si eu am bocit, sunt si cam hormonata cred si citind prin cate ati trecut am bocit ca matza aici. Eu mereu mi-am zis ca totul se intampla cu un scop dar uneori parca se intampla prea multe, uneori nu reusesc sa mai vad scopul. Parca ati trecut prin prea multe si te inteleg ca ti-ai pierdut optimismul dar ma bucur din suflet ca pana la urma i-ati facut in ciuda infertilitatii si acum va tineti minunea in brate. Sa fiti sanatosi si sa va bucurati mereu de ea!

Andra oamenii care n-au apucat sa-si doreasca copii nu inteleg ce inseamna cu adevarat bucuria testului ala de sarcina pozitiv mult asteptat.
Din pacate eu o am pe mama asa, efectiv nu poate sa inteleaga cum am putut eu sa-mi doresc un copil pe lumea asta. Nu a fost in stare nici macar sa ma felicite cand i-am zis ca sunt insarcinata, s-a uitat indiferenta la noi si mi-a zis "asa si, ce-i cu asta?" deci ce sa ma mai mir de persoane straine ca nu inteleg nimic si ca nu realizeaza ce minune este de fapt fiecare copilas. Dar acum zic cu mana pe inima ca astia sunt de fapt oamenii saraci pe lumea asta, cei care n-au simtit niciodata dorinta arzatoare de a avea un copil (dorinta mai puternica decat asta eu una n-am mai simtit pana acum), cei care n-au simtit niciodata bucuria testului ala pozitiv dupa ani de zile de asteptare, cei care n-au plans de fericire cand au auzit inimioara copilului lor si tot asa. Sunt saraci de fapt.

As putea spune ca si noi am invins infertilitatea (desi mai am mult pana la nastere) dar povestea noastra e banala as putea spune. Am avut partea noastra de suferinta, de depresii, frustrari si tot tacamul insa noi am fost norocosi, extrem de norocosi in final. Dupa un an jumate de plimbari pe la medic, diferse pareri dar cu premise bune, adica trompe permeabile si spermograma buna am reusit sa obtinem sarcina natural. Am trecut prin doua inseminari fix degeaba asa ca eram decisi sa incercam FIV in vara lui 2014. Ce sa zic, poate in momenul in care ne-am decis pt FIV ne-am linistit, aveam cateva luni de liniste pana incepeam demersurile, adica vreo 9 luni. Eram decisi sa incercam partea naturista a tratamentelor, tincturi si mers la Sovata dar in sufletul meu nu credeam ca vor functiona. Se pare ca Universul avea alte planuri cu noi si testul pozitiv a venit in luna noiembrie asa ca in vara lui 2014 in loc sa mergem la Timisoara sa facem FIV ne vom pregati de venirea lui bebe. Efectiv am fost norocosi, inca nu-mi vine sa cred ca s-a intamplat asa pur si simplu, chiar nu credeam ca se va mai intampla pur si simplu dupa ce nu se intamplase atatea luni la rand in ciuda eforturilor nostre de timeing si planificare. Sper sa pot zice cu toata gura vara viitoare ca am invis inferitilitatea, atunci cand voi fi cu puiul meu in brate pana atunci nu pot decat sa sper ca intr-adevar am invins-o :)

Andra_alexandra si eu am bocit citind povestile fetelor de aici...si nici macar nu eram insarcinata pe-atunci deci chiar n-am nici o scuza.
Felicitari pentru baietel. Te urmaresc sa stii...:)

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Lun Ian 20, 2014 8:41 pm

AnaM scrie:Andra, Tzuculina, povestile voastre sunt foarte emotionante. Va felicit pentru curajul de a le expune aici.

Multumesc AnaM. Cred ca Dumnezeu iti da asa o putere si reusesti sa faci fata si la 2 si la 3 si chiar la 5 copii atata timp cat ii iubesti si ti-ai dorit.

andra80

Mesajde andra80 » Mar Ian 21, 2014 3:36 am

Ana, sper sa ajung si eu candva mamica de 5... :)

Andra Alexandra, e trist ce povestesti de mama ta. Ai mei se temeau ca nu vor fi niciodata bunici...
Eu cred ca oamenii aceia si-au dorit copii. Dar conceptia a fost usoara, si apoi au dat de greu. Si eu mi-am dorit uneori ca bebelusii mei sa aiba buton de on/off sau macar de pauza.. :)

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Mie Ian 22, 2014 12:58 am

Multumesc Tzuculina :) Sincer, nu e prima data cand bocesc pe aici si am bocit si inainte sa fiu insarcinata deci nici eu n-am nici o scuza, dar realitatea este ca sunt pe aici destule fete cu povesti efectiv impresionante dar care au luptat pana au invins!

Andra, consider ca mama e deja o cauza pierduta, inca nu realizeaza ce minune sunt copiii desi i-am explicat o parte din lupta noastra pana a ajunge aici, efectiv nu poate sa inteleaga de ce si-ar dori cineva copii, este peste puterile ei si eu am incetat sa mai incerc sa-i explic. De cand am ramas insarcinata n-am auzit de la ea decat faze de genul "7 saptamani zici ca ai? ce varsta de sarcina e aia, eu nici n-am stiut ca-s gravida pana la 3 luni" sau "cum adica te doare spatele? esti paranoica, pe mine nu ma durea nimic la 3 luni de sarcina", "ai slabit? vai ce bine, ca oricum erai cam grasa si parca vad ca te faci cat usa pana nasti", "ei ce mare branza ca ai ramas insarcinata, oricine poate sa faca asta". Eu ce sa mai zic? o ignor si nu-i mai zic nimic, nici ca mi-e bine, nici ca mi-e rau, nimic! Ma bucur de minunea care creste in burtica impreuna cu sotul meu si cei care ne inteleg bucuria si pe ea n-o bag in seama.
Avem amandoi 27 de ani
Il asteptam pe bebelusul nostru din octombrie 2011 si abia dupa un an si opt luni de investigatii am primit si noi un diagnostic: ovare micropolichistice + mica mutanta (MTHFR A1298C- heterozigot; PAI-1 4G/4G - homozigot si Factor XIII - homozigot)
In a patra luna de branca ursului, UM pe 12 octombrie, test pozitiv pe 3 noiembrie, pe 4 noiembrie beta 38.7, pe 6 noiembrie beta 82.4 - VINE BEBE!
Imagine

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Mie Ian 22, 2014 9:59 am

Foarte trist ce povestesti despre mama ta, AndraAlexandra. Nici nu-mi pot imagina o astfel de atitudine din partea parintilor mei. Sa inteleg ca nu te astepti la nici un sprijin din partea ei dupa ce vei naste, nu?! Pacat, ea are de pierdut pana la urma...

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Mie Ian 22, 2014 2:14 pm

Tzuculina scrie:Foarte trist ce povestesti despre mama ta, AndraAlexandra. Nici nu-mi pot imagina o astfel de atitudine din partea parintilor mei. Sa inteleg ca nu te astepti la nici un sprijin din partea ei dupa ce vei naste, nu?! Pacat, ea are de pierdut pana la urma...

Desigur ca ea are de pierdut dar eu am obosit sa mai incerc cu ea. Ajutor nici nu vreau din partea ei, voi avea sotul alaturi si imi este suficient. I-am mai zis ei, eu voi avea un copi dar ea nu cred ca va fi vreodata bunica pentru ca nu-i in stare, dar asta e, noi sa fim sanatosi si sa ne vedem puiul cu bine la termen :)
Avem amandoi 27 de ani
Imagine

andra80

Mesajde andra80 » Mie Ian 22, 2014 4:52 pm

andra_alexandra scrie:Multumesc Tzuculina :) Sincer, nu e prima data cand bocesc pe aici si am bocit si inainte sa fiu insarcinata deci nici eu n-am nici o scuza, dar realitatea este ca sunt pe aici destule fete cu povesti efectiv impresionante dar care au luptat pana au invins!

Andra, consider ca mama e deja o cauza pierduta, inca nu realizeaza ce minune sunt copiii desi i-am explicat o parte din lupta noastra pana a ajunge aici, efectiv nu poate sa inteleaga de ce si-ar dori cineva copii, este peste puterile ei si eu am incetat sa mai incerc sa-i explic. De cand am ramas insarcinata n-am auzit de la ea decat faze de genul "7 saptamani zici ca ai? ce varsta de sarcina e aia, eu nici n-am stiut ca-s gravida pana la 3 luni" sau "cum adica te doare spatele? esti paranoica, pe mine nu ma durea nimic la 3 luni de sarcina", "ai slabit? vai ce bine, ca oricum erai cam grasa si parca vad ca te faci cat usa pana nasti", "ei ce mare branza ca ai ramas insarcinata, oricine poate sa faca asta". Eu ce sa mai zic? o ignor si nu-i mai zic nimic, nici ca mi-e bine, nici ca mi-e rau, nimic! Ma bucur de minunea care creste in burtica impreuna cu sotul meu si cei care ne inteleg bucuria si pe ea n-o bag in seama.

Da Andra Alexandra, pe acest topic toate am bocit. Si am bocit si cand citeam avand doar o speranta in suflet, si bocim si cand avem si un copil la purtator...

Dureroasa povestea ta Andra, am si eu un caz in familia largita, o femeie care toata viata nu a interesat-o decat persoana ei, si care si-a neglijat barbatul si copilul, pentru ca era ruda cu un cantaret cunoscut iar pretentiile erau cat casa poporului si familia sub demnitatea ei. Ai frati/surori? Totusi mama ta te-a crescut si banuiesc ca nu ai fost mai nazdravana decat media ca sa nu inteleaga de ce fac oamenii copii, tu ai simtit ca te iubeste?

andra_alexandra

Mesajde andra_alexandra » Mie Ian 22, 2014 9:24 pm

andra80 scrie:
andra_alexandra scrie:Multumesc Tzuculina :) Sincer, nu e prima data cand bocesc pe aici si am bocit si inainte sa fiu insarcinata deci nici eu n-am nici o scuza, dar realitatea este ca sunt pe aici destule fete cu povesti efectiv impresionante dar care au luptat pana au invins!

Da Andra Alexandra, pe acest topic toate am bocit. Si am bocit si cand citeam avand doar o speranta in suflet, si bocim si cand avem si un copil la purtator...

Dureroasa povestea ta Andra, am si eu un caz in familia largita, o femeie care toata viata nu a interesat-o decat persoana ei, si care si-a neglijat barbatul si copilul, pentru ca era ruda cu un cantaret cunoscut iar pretentiile erau cat casa poporului si familia sub demnitatea ei. Ai frati/surori? Totusi mama ta te-a crescut si banuiesc ca nu ai fost mai nazdravana decat media ca sa nu inteleaga de ce fac oamenii copii, tu ai simtit ca te iubeste?

Da, mai am un frate cu care ma inteleg minunat si care s-a bucurat incredibil cand a aflat ca va fi unchi si care a avut si cu mama multe discutii pe tema asta. Da, mama m-a crescut si pe mine si pe frate-miu si ne-a oferit tot ce-a putut. Desi nu ne-a dorit pe nici unul din noi nu pot zice ca ne-a neglijat sau ca nu ne-a iubit, nici vorba de asa ceva. In multe alte privinte ne intelegem perfect, nu e genul de persoana bagacioasa, nu ne zice ce si cum sa facem ca stie ea mai bine insa cand vine vorba de acest subiect este pur si simplu dezastru. Pe mine ma doare ca nu realizeaza nici macar acum faptul ca daca eu si frati-miu nu existam, adica daca ea avea la momentul in care a ramas insarcinta dreptul sa faca avort (pt ca asta ar fi facut cu siguranta) era acum singura pe lume. Parinti nu mai are, are un frate si o sora care au insa fiecare familia lor. Deci mama nu este o persoana ingrozitoarein toate privintele, insa cand vine vorba de copii sau mai bine zis de copiii mei nu poate sa inteleaga nimic. Altfel iubeste copiii, lucreaza cu prescolari si scolari de varsta mica si se intelege foarte bine cu ei si ei o iubesc maxim, e profesoara lor preferata. Nu inteleg unde e buba dar mi-e clar ca ea nu va fi niciodata bunica. Noi de aia nici nu i-am zis vreodata de lupta noastra cu infertilitatea, ne era clar ca nu va intelege nimic si ma va considera nebuna pentru ca merg pe la medici sa vad de ce nu pot face copii, ea in locul meu ar fi zis "merci" daca nu putea sa ramana insarcinata. Cred ca daca i-as da sa citeasca acest forum si ar vedea prin cate au trecut unele femei pentru a avea copilasul sau copilasii lor ar ramane socata, cred ca nici nu-si poate imagina povestile scrise aici.
Avem amandoi 27 de ani
Imagine

Chocolate

Mesajde Chocolate » Vin Feb 07, 2014 4:59 pm

Am descoperit si eu subiectul asta azi si am citit emotionata povestile tuturor. Felicitari, fetelor, pentru curaj si ambitie! Stiu ca nu v-a fost usor. Si mai stiu ca ne citesc si cele care nu au reusit. INCA. :ymhug:

Andra_alexandra, mi se pare incredibila reactia mamei tale dar, pe de alta parte, pot intelege prin ce treci. Si eu am o relatie tensionata cu maica-mea dar, din alte motive, nu cu privire la problemele de infertilitate / bebe. Din pacate, unii oameni nu reusesc sa fie parinti buni. Important e ca noi sa ne detasam si sa ne gasim propriul drum, separat de al lor. Iti tin pumnii sa fie totul bine pana la DPN si dupa aceea! :ymhug:

Acum, despre mine cred ca am mai scris pe aici, pe forum. Pe scurt, dupa diagnosticul de infertilitate (feminina, pe atunci, ovare polichistice, diagnostic infirmat ulterior) din 2009, am incercat tratamente naturiste (Branca) cu rezultat 0, mult stres pe parcurs, o laparoscopie (drilling ovarian) in 2011, o IA tot in 2011, iar mult stres, renuntare la orice tratamente si investigatii in 2012 si, in final, IA-ul castigator din primavara lui 2013. Toate astea au insemnat multe suisuri si coborasuri in viata mea si a sotului. Uneori nu mai reuseam sa vedem luminita de la capatul tunelului si eram complet deprimati (mai mult eu, sotul e mai introvertit si mai inclinat spre acceptarea aspectelor negative, sa le spunem, ale vietii).
Am avut 2 momente decisive care m-au adus aici si cred cu tarie ca, daca nu ar fi existat, nici bebele meu nu ar fi venit pe lume. Primul moment a fost reluarea legaturii cu Nicole, in mod accidental, in 2010, (legatura intrerupta din cauza distantei si multe altele pe cap - pe-atunci nu stiam ca avem probleme medicale similare) si primirea, de la ea, a link-ului site-ului SOSI trimis spre documentare. De-atunci am citit multe, am invatat multe (knowledge chiar e power :) ), m-am implicat in activitati, a fost important sa vad ca nu sunt singura care se confrunta cu astfel de probleme. Ii voi ramane mereu recunoscatoare pentru tot ce a facut pentru mine si tot ce m-a invatat de-a lungul timpului (adica din 2001, cred, incoace, de cand ne cunoastem). Multumesc! [flori]
Al doilea moment a fost, tot datorita SOSI, intalnirea si imprietenirea cu Giorgia la una dintre actiunile asociatiei de impartire materiale la un ONGFest, in 2011. Pe langa faptul ca a fost, din nou, bine sa vorbesc cu cineva care se confrunta cu aceleasi probleme, chiar daca eu am avut destule momente cand incetam sa mai sper si sa mai incerc orice tratamente, pentru a nu mai suferi din cauza esecului, ea si sotul ei au continuat lupta pe toate planurile si ne-au demonstrat, mie si sotului, cu multa ambitie si determinare, ca se poate, in ciuda obstacolelor. Imi amintesc ca i-am spus Giorgiei, la un moment dat, ca am nevoie de un impuls si, daca reuseste ea la Budapesta, cu PK, merg si eu. Si asa a fost. Multumesc pentru tot! [flori]
Si iata ca, acum, il am langa mine pe bebele meu durduliu nascut in acelasi an cu bebelusii Giorgiei si printesa lui Nicole. Multumesc, fetelor, insemnati mult pentru mine si abia astept momentul cand ne vom intalni toate 3 (+sotii + bebelushii + pet-ii din dotare)! :ymhug:
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Înapoi la “Gravide si mamici”