Am invins infertilitatea!

Au invins infertilitatea, dar nu uita experienta si ne raman alaturi!
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Am invins infertilitatea!

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Iun 18, 2012 10:34 am

Imagine
Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iun 21, 2012 2:45 pm

Primul dintre cele mai „cuantificabile rezultate” ale campaniei!! Nu ne-am jucat. Am schimbat destine! [great]

Imagine

Felicitari! Asteptam un sir lung de astfel de vesti!!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iun 21, 2012 3:43 pm

S-a spart conducta cu bebeiFIV, multasteptati si multdoriti - in aceeasi zi, si un baietel la Iasi: http://www.gandul.info/news/s-a-nascut-primul-copil-din-programul-de-fertilizare-in-vitro-al-ministerului-sanatatii-9768326
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Sep 15, 2012 8:11 pm

O poveste impresionanta, cu happy end:

Imagine

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Caress

Mesajde Caress » Joi Sep 20, 2012 12:34 pm

Trecusera 3 ani de la casatorie ani in care asteptam cu bucurie rezultatul nefolosirii nici unei metode de protectie. Nu ne-a fost dat sa traim bucuria spontana a unui test de sarcina pozitivat in intimitatea casei noastre. Nu ne-a fost dat ca noi sa fim primii din Univers care vom sti ca vom deveni parinti. Simteam ca ceva nu se leaga si imi rugam sotul sa trecem la pasul 2: sa cerem o parere medicala.

In 2007 dupa mai multe teste a venit si primul diagnostic – infertilitate masculina. Nu avem nici o sansa se concepem natural, ci doar prin FIV+ICSI.

Un astfel de diagnostic e un amalgam ciudat de speranta si infrangere. Am decis sa dam sperantei o sansa si ne-am programat primul FIV, in primavara lui 2008. Eu eram tanara, aveam nici 29 de ani, in teoriile medicilor perfect sanatoasa. 10 zile, 15 injectii, 5 ecografii si o dureroasa prelevare de ovocite. Mai tarziu suna un telefon caruia ii raspund pentu a auzi "Ne pare rau doamna, dar din pacate nu s-a format nici un embrion care sa fie conform conditiilor unui transfer. Incercarea dumneavoastra se termina aici". Tin minte de parca s-ar fi intamplat ieri, am inchis telefonul, m-am uitat pierduta prin casa. Ninsese in ziua aia, ultima ninsoare din acel an. Casa mea curata, pregatita special pentru ziua de azi cand urma sa "aducem embrionelul acasa". Mi-am sunat sotul la serviciu spunandu-i vestea proasta. Peste 15 minute am auzit o masina in curte, era el saracul, plangand ca un copil, cu lacrimile innodandu-i-se in gat.

La vreo doua saptamani dupa asta am avut discutia de dupa esec cu medicul meu. "Sunteti tanara, si, ciudat, ati raspuns bine la medicatia respectiva! Nu este nimic, incercam o alta schema".

Obligati sa numaram pana la 8

Si in octombrie 2008 am inceput pregatirea pentru cel de-al doilea in vitro, de data asta cuplat cu schimbarea dietei si a regimului de viata… mai mult sport, mai putine dulciuri etc. In octombrie am fost pusa sub o menopauza indusa timp de 3 saptamani apoi am inceput cu ceea ce se cheama ‘ciclu artificial’, o menstra coordonata medical sa zicem. 43 de zile, 2 sprayuri de Suprefact, 14 injectii, 5-6 ecografii si o prelevare de ovocite. Mai tarziu …suna telefonul: "Doamna, avem vesti bune pentru dumneavoastra, astazi va avea loc transferul embrionar’. O bucurie imensa!! Mi-am anuntat sotul, am plecat la spital si seara eram din nou acasa, de data asta avand in burtica un embrionel nu exceptional dar cu sanse. L-am alintat, i-am cantat, i-am vorbit iar 10 zile mai tarziu am facut testul de sarcina …si din nou acel telefon de la clinica ce spunea ‘Ne pare rau, beta dumneavoastra este 0’.

O noua palma pentru mine.

Intre timp in jurul meu prietenele, cunostintele isi intemeiau familii, isi intalneau viitorii soti, programau data casatoriei, se intampla si nunta, ramaneau gravide, se nasteau copii... iar eu eram un spectator tacut al tuturor acestor aspecte normale ale vietii...

Dupa o vreme in care prind puteri, merg din nou la discutia cu docotrul. "S-a descoperit un chist endometriozi, propun o laparoscopie. Dupa aceasta laparoscopie aveti sanse reale de a ramane insarcinata". Zis si facut, februarie 2009 laparoscopie si surpriza: endometrioza gradul 3! Oooops, deci nu sunt atat de sanatoasa pe cat se credea. Incepem direct pregatirile pentru in vitro 3. Alti hormoni tot injectabili, doze si mai mari, cate 2 injectii pe zi timp de 15 zile. Si, aceeasi poveste - zeci de injectii, ecografii si o prelevare de ovocite. Mai tarziu suna telefonul…cu acelasi: "Ne pare rau, embrionii dumneavoastra nu corespund standardelor pentru a fi transferati". I-am rugat sa se mai uite o data. Si inca o data. Si am izbucnit in plans la telefon..

Intre timp relatia cu sotul devenea ciudata. Eu ma simteam defecta. El se simtea mai putin barbat. Cautam explicatii, cautam o minune. La un moment dat m-am retras inclusiv din cercul de prieteni, pentru a nu-mi face mai rau. Am inceput sa citesc muuult, foarte mult despre calitatea ovocitara, despre ce e bine, ce nu, ce se poate incerca, ce nu merge…
O noua discutie cu medicul meu. "Ati tras lozul nenorocos! Sansele ca la varsta dumneavoastra sa aveti o asa rezerva ovocitara redusa sunt minime. Combinatia rezerva ovocitara redusa + endometrioza + infertilitate masculina extrem de severa este foarte rara". Dar mai incercam.

Si programam in vitro 4, in august 2009. Doze imense de stimulare hormonala, combinatie ciudata de medicamente. Devenisem experta in a ma injecta in burta, in a combina medicamentele, in a schimba ace, in a ma dezbraca in fata tuturor ecografistilor care au lucrat vreodata la spitalul a carui pacienta eram. Atunci am facut atat de multe injectii, incat la sfarsit aveam burta plina de echimoze. Urmeaza prelevarea ovocitara. Trei zile mai tarziu, acelasi telefon, cel cu "ne pare rau".

Ce faci? Cum mergi mai departe? Cum faci sa nu te pierzi pe sine? Cum faci sa nu auzi "Nu vrea Dumnezu sa ai un copil", "Se va intampla cand te vei astepta mai putin si pe cale naturala", "Cine stie ce ai facut tu de nu ai copil", "Cine stie cate anticonceptionale ai luat la viata ta…." Cum faci sa nu innebunesti de durere, de disperare cand nu iti doresti decat un lucru normal: un copil??

Am inceput turul doctorilor din Europa, fie ducandu-ma personal, fie prin e-mail. Austria mi-a spus, ne pare rau dar nu putem incerca mai mult decat cee ce au incercat doctorii dumneavoastra. Germania la fel. Budapesta a fost dispusa sa imi mai dea o sansa, insa combinatia ciudata de hormoni pe care mi-o propuneau m-a facut sa spun ‘pas’.

Si am ramas la mine la clinica, unde in martie 2010 am avut o noua discutie cu docotrul. S-a uitat in ochii mei si mi-a recomandat o procedura cu donatoare de ovocite. Atunci am aflat cum este sa mori putin. Am fost trecuta pe lista de asteptare - minimum 6 luni. Am acceptat, m-am dus acasa, m-am inchis in camera si am plans trei zile si trei nopti. Cum, sa nu am copilul meu biologic? Sa nu mai existe o a doua ca mine, care sa rada ca mine, sa aiba ochii mei, sa ma regasec in vocea ei? Cum, eu ma termin aici? Cu ajutorul sotului m-am repus pe picioare. Mi-a explicat si m-a readus usor usor la viata.

Intre timp am inceput sa ma interesez privind adoptia unui copil roman. Aveam tot ce ne trebuie pentru a creste un copil fericit. Legislatia romana doreste insa ca in Romania copiii abandonati sa stea inchisi in camarute mici, in patuturi metalice si nu sa ajunga in bratele unor oameni care si-i doresc. De aceea aceasta legislatie spune ca ‘cetatenii romani cu dubla nationalitate pot adopta copiii romani doar daca se reintorc in Romania si au aici domiciliu stabil’. Deci, eu ce fac? Ma reintorc acasa? Las serviciu si barbat aici si ce fac in Bucuresti? Unde gasesc serviciu? Cat dureaza sa fac actele?
Am incercat adoptia din tara unde ne aflam. Tara aceasta are contracte de adoptie cu China, India, Sri Lanka, dureaza 5-6 ani si zeci de mii de euro…. nu! Daca e sa trecem prin asta atunci va fi doar pentru un copilas roman.

Intre timp cele 6 luni de asteptare pentru donatoare au trecut si ca de obicei suna telefonul: "Am gasit o donatoare care sa corespunda profilului dumneavoastra, puteti incepe". Am inceput, am terminat, am primit 4 ovocite si la final un nou telefon: "Ne pare rau, nu aveti embrioni de transferat!"

Cum??? De ce???

Daca pana atunci am inteles logic multe chestii, in ziua aia am inteles ca nu mai trebuie sa caut logica in nimic. Caci nu tine de logica.

O noua discutie cu medicul: "mmmmmm, foarte ciudat, inseamna ca problema nu este la dumneavoastra, ci la sotul dumneavoastra! Recomandam o noua incercare, procedura scurta, cu propriul dumneavoastra material genetic si 50% sperma sotului + 50% sperma de la donator." Zicem da, ajungem acasa si de data asta trece sotul meu prin ce trecusem eu cu jumatate de an in urma. Cum iti iei adio de la propriul tau copil, fie el si neconceput? Enrom de greu si imposibil in fapt. Insa inveti sa uiti si iti hranesti speranta ca poate in vitro 6 va reusi. Speranta, mereu speranta....

In vitro 6. Procedura scurta, 10 zile de injectii, 4 ecografii, doza dubla de declansare cu pregnyl (drept pentru care am ajuns la urgenta). Urmeaza prelevarea ovocitara, din nou dureroasa ca si la prima incercare. La 5 minute dupa prelevare mi se inclesteaza maxilarul, mi se albeste totul in fata ochilor si nu-mi mai amintesc nimic. Ma trezesc cu o asistenta care imi vorbeste si imi spune va fi bine, m-a pus pe perfuzii cu… (asta nu-mi mai amintesc). La incercarea asta au prelevat 14 ovocite! Record absolut! Cum, eu care vin de la procedura cu donatoare, am 14 ovocite productie proprie????

Urmeaza fertilizarea, 50% cu materialul genetic al sotului, 50% cu donator. Dupa trei zile, telefon: "Doamna, veste buna, azi putem face un transfer embrionar pentru dumneavoastra!’. Sar ca o minge de bucurie, topai, tremur si plang!! "Avem transfer, avem transfer, ovocitele mele functioneaza". Sun sotul, vine, ma ia, plecam la spital. In sala de embriotransfer, vine embrioloaga si ne spune: "Avem 1 embrion tip–top, de 10 celule, cu materialul genetic al sotului, il transferam pe acela!". "Super! Un embrionas super bun cu materialele noastre genetice!!!"

Si din nou 10 zile de agonie si extaz, concentrare pe cel mai mic semn care ar putea sa indice ca bebe e acolo. Si din nou frica aceea ingrozitoare de acel test, de acel telefon, de tristete, de nesiguranta....

Din pacate, istoria s-a repetat, iarasi beta negativ, iarasi "ne pare rau". Si iar am plans amandoi...

Atunci am vrut sa ma opresc, simteam ca nu mai pot, nu mai vedeam rostul. Incercasem orice se putea incerca. Eram suparata pe mine ca ma supuneam unui asemenea chin. Speranta din mine murise.

Ajunsesem sa ies din nou afara, sa ma bucur ca vad copii si femei gravide, sa ma bucur de invitatiile prietenelor la zilele de nastere ale copiilor. Reusisem sa inchid un cerc. Dar imi omorasem speranta. Nu mai era in mine. Era in alta parte. Am regasit-o un an mai tarziu intr-un telefon de la o prietena. O prietena care avea 40 de ani si 6 fivuri nereusite la activ. M-a sunat si mi-a spus: "Sunt insarcinata in 3 luni cu gemeni!"

Un simplu telefon mi-a redat puterea de lupta si am programat in vitro 7, fix acum un an in septembrie 2011. Aceeasi poveste - Puregon, Orgalutran, Pregnyl. Si un telefon cu "ne pare rau...... nu avem vesti bune..."

Astazi, atatia ani mai tarziu, am in burtica un bebe pe care il asteptam sanatos pe lume in ianuarie. Un bebe obtinut la fiv 8, cand eram sigura ca nu se mai poate. Un bebe minune ca toti bebelusii, dar un bebe care dinainte sa existe m-a invatat atat de multe. Copilul meu intelept. Copilul meu luptator. Copilul meu!
Ultima oară modificat Joi Noi 08, 2012 2:04 pm de către Caress, modificat de 2 ori în total.

Beatrix

Mesajde Beatrix » Joi Sep 20, 2012 1:33 pm

Draga mea Caress @};- ,

De mult doream sa te felicit pentru minunea ta din burtica, uite ca nu am fost mai deloc activa pe forum in ultimele luni, fiind ocupata cu propria mea minune (trebuie sa imi fac si eu timp curand sa scriu cum am invins infertilitatea :) )

Am citit acum povestea ta completa; desi stiam multe parti din ea, am fost atat de impresionata incat, evident, am plans. Ce sa mai adaug la toata emotia profunda postata de tine, ca nu am cuvinte... decat sa iti spun ca sunt atat de BUCUROASA pentru tine si pentru sotul tau!!!

Noi am invatat de multi ani atat pe pielea proprie cat si din experienta altora ca viata nu e dreapta si ca se poate transforma intr-un razboi cu multe lupte duse pe patul de spital, cu strategii materializate in scheme de tratamente, cu multe nopti in lacrimi. Dar si acest razboi se incheie mai devreme sau mai tarziu cu cea mai dulce victorie din lume, important e ca fiecare dintre noi sa aiba puterea sa isi duca luptele pana la capat si sa gaseasca solutia potrivita.Tu si sotul tau sunteti un real exemplu pentru cei care isi gasesc cu greu calea in a continua aceste lupte, sunteti perseverenta intruchipata.

Iti doresc sarcina usoara si multa sanatate tie si lui bebe!

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Vin Sep 21, 2012 2:19 pm

Caress povestea luptei tale cu infertilitatea este extraordinara. Te admir si pe tine si pe sotul tau pentru puterea de lupta si pentru perseverenta. Eu ma pregatesc pentru a 4 a incercare si deja simt ca nu mai pot, nu mai am resurse. Mi-am zis ca asta va fi ultima incercare, indiferent de rezultat. Nu stiu cum ai reusit sa treci prin 8 incercari. Oricum concluzia care se desprinde din povestea ta este ca perseverenta este cheia succesului in aceasta lupta cu infertilitatea.
Iti doresc multa sanatate si tie, si sotului si bebelusului. Sunteti o familie minunata si va doresc sa aveti o viata frumoasa. Toata admiratia din partea mea.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

cris8

Mesajde cris8 » Mie Oct 10, 2012 11:59 am

Caress, am citit toata povestea ta si nu ma pot opri din plans.
Pana acum am crezut ca eu am suferit mult pana sa ajung sa raman insarcinata, acum mi-am dat seama ca de fapt eu am fost chiar norocoasa...
O sa imi scriu si eu povestea aici, dar prefer sa o fac dupa ce se va naste minunea noastra.
Te admir enorm pentru puterea si perseverenta cu care ai luptat, atat pe tine cat si pe sotul tau. Si uite ca Dumnezeu nu v-a uitat si v-a trimis copilul mult asteptat. Felicitari din tot sufletul! Sa fiti sanatosi cu totii, ca fericiti cu siguranta veti fi. Te imbratisez cu drag!
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

mimi77

Mesajde mimi77 » Dum Noi 04, 2012 7:59 pm

Draga mea, m-a emotionat atat povestea ta incat am inceput sa plang in hohot. Te apreciez ca esti foarte puternica ai reusit sa te ridici dupa atatea esecuri,un model de urmat. Mie mi s-a naruit lumea cand mi-a zis dr ca nu avem nici o sansa nici la FIV. Eu aam AMH 0,79 si sotul 3mil/ml normali>80% mobili 0. Nu am facut multe investigatii numai analizele astea in vara dar urmeaza sa mergem la alta clinica dupa anul nou. Iti multumesc pt povestea ta si iti doresc tot binele din lume! %%- %%- %%-

Caress

Mesajde Caress » Joi Noi 08, 2012 1:36 pm

Sunteti foarte dragute!....Dar sa stiti ca meritul meu este minor....faptul ca acum sunt insarcinata se datoreaza nu doar perseverentei ci si faptului ca in tara unde locuiesc 6 fertilizari in vitro sunt platite integral de asigurare...in cazul meu fiind vorba asadar mai mult de o lupta psihica decat si de una financiara. De asemenea daca astazi sunt insarcinata se datoreaza si faptului ca in tara unde locuiesc legislatia permite proceduri de reproducere umana asistata realizata cu gameti donati, atat acceptorul cat si donatorul fiind consiliati psihologic pe tot parcursul procedurii iar pacientii nu sutn lasati de izbeliste sa isi caute singuri drumul luptandu-se cu preconceptiile sociale si cu propriile depresii (si nu doar) provocate de infetilitate!

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Joi Noi 08, 2012 3:28 pm

Asta pentru ca tu locuiesti intr-o tara civilizata, noi intr-una bananiera in care oamenii considera ca noi nu avem dreptul sa facem FIV din banii nostri pe care-i platim luna de luna la asigurari si noi si angajatorul. Pentru ca am stat si ne-am distrat pana la nu stiu cati ani si ne-am imbuibat de anticonceptionale si am facut avorturi si acum ne-am trezit ca vrem sa facem copii iar ei nu vor sa suporte asta din banii lor...Asta-i mentalitatea. Asta-i tara in care traim noi. La altii se poate, la noi nu. In fine, am divagat de la subiect, ceea ce vroiam sa spun Caress, este ca chiar si asa, cu acest ajutor financiar care inseamna foarte mult in lupta asta, meritul tau nu este minor. In nici un caz. De la mine ai in continuare tot respectul si toate urarile de bine pentru tine si familia ta.
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

Caress

Mesajde Caress » Joi Noi 08, 2012 6:47 pm

Da, asa este, ai mare dreptate!!Eu am realizat abia de curand cu ce mentalitate priveste un anumit procent al populatiei din Ro asupra infertilitatii. Abia dupa ce am citit niste cugetari din putul 'adanc' al gandirii unora am apreciat de un milion de ori mai mult munca fetelor din Sosi si a fiecarui pacient care apeleaza la RUAM in Romania!Sper ca intr-o zi si intr-un viitor cat mai apropiat unii romani sa se destepte!!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Noi 16, 2012 7:56 pm

Un articol scris de Alexandra, fosta aspiranta:

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

nina

Mesajde nina » Dum Noi 18, 2012 1:23 pm

Buna, sunt o viitoare mamica insarcinata in 34 sapt si 4 zile. Am 37 ani, si de 7 ani m-am luptat cu infertilitatrea, dupa 9 fertilizari in vitro, anul acesta in aprilie am ramas insarcinata. Pe 27 dec 2012, voi deveni mamica de baietel. Vreau sa va spun doar ca nu trebuie sa pirdeti speranta si sa luptati, ca pana la urma veti reusi. Multa bafta, si cine vrea orice sfat , va sunt la dispozitie oricand, BAFTA!! [gravida] [barza1]

fmichelle

Mesajde fmichelle » Dum Noi 18, 2012 1:50 pm

fmichelle scrie:BUNA...
ieri am fost la morfologie trim. 1...
bebe e f bine ....cf. masuratorilor ....are 13 sapt si 6 zile ...totul e ok...s-a lasat masurat pe toate partile...doar ca e pudic :) ...cam tinea mana intre picioare ...nu prea a vrut sa ne arate... ( pe foaia medicala e scris "sex posibil masculin")
pt noi nu are nici o importanta...vrem un copil sanatos...si atat...dar cei din jur...foarte interesati de acest subiect...

va pup....si capul sus :ymhug: ...chiar o sa fie bine...

Ea este micuta noastra minune, Ana Maria... Filmuletul e facut imediat ce am venit de la spital...acum e o adevarata domnisoara...pe 13 nov. a implinit o luna! :)

AncaBB

Mesajde AncaBB » Mar Ian 01, 2013 4:51 pm

nina scrie:Buna, sunt o viitoare mamica insarcinata in 34 sapt si 4 zile. Am 37 ani, si de 7 ani m-am luptat cu infertilitatrea, dupa 9 fertilizari in vitro, anul acesta in aprilie am ramas insarcinata. Pe 27 dec 2012, voi deveni mamica de baietel. Vreau sa va spun doar ca nu trebuie sa pirdeti speranta si sa luptati, ca pana la urma veti reusi. Multa bafta, si cine vrea orice sfat , va sunt la dispozitie oricand, BAFTA!! [gravida] [barza1]

Noua fiv-uri?? Doaaaaaaaaaaamne!! Ce-o fi fost in sufletul tau !! Sper ca ai nascut cu bine , felicitari pentru curaj si incapatanare!!
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

AncaBB

Mesajde AncaBB » Mar Ian 01, 2013 4:54 pm

fmichelle scrie:
Ea este micuta noastra minune, Ana Maria... Filmuletul e facut imediat ce am venit de la spital...acum e o adevarata domnisoara...pe 13 nov. a implinit o luna! :)

Felicitari Fmichelle ! E o scumpa Ana Maria, sa va traiasca si sa va bucurati de ea !
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Feb 09, 2013 8:23 pm

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

DanaAlice

Mesajde DanaAlice » Mie Feb 13, 2013 10:04 am

nina scrie:Buna, sunt o viitoare mamica insarcinata in 34 sapt si 4 zile. Am 37 ani, si de 7 ani m-am luptat cu infertilitatrea, dupa 9 fertilizari in vitro, anul acesta in aprilie am ramas insarcinata. Pe 27 dec 2012, voi deveni mamica de baietel. Vreau sa va spun doar ca nu trebuie sa pirdeti speranta si sa luptati, ca pana la urma veti reusi. Multa bafta, si cine vrea orice sfat , va sunt la dispozitie oricand, BAFTA!! [gravida] [barza1]

Nina ai facut noua fivuri?? Mi se pare ceva de domeniul SF! Eu credeam ca eu am tras mult pana am facut copilul....... Ai nascut, esti bine ? Multe felicitari pentru incapatanarea cu care ti-ai urmat visul ! [floare]
Alice, 32 de ani, infertilitate masculina , FIV1 in Subprogram la Giulesti prof. Bogdan Marinescu, beta 64!!!

Mami de [baietel] Vladimir Ioachim!

cris8

Mesajde cris8 » Mar Feb 26, 2013 5:27 pm

Buna fetelor,

Cred ca fiecare persoana care acceseaza acest forum isi doreste sa ajunga sa scrie la acest topic. Evident, asta mi-am dorit si eu din prima zi cand am descoperit forumul SOSI. Citeam plangand povestile fetelor care au invins infertilitatea si ma intrebam daca voi ajunge si eu vreodata sa am un happy end...
Povestea noastra e una standard as spune...m-am casatorit cand am terminat facultatea cu cel mai minunat baiat, el isi dorea copii inca dinainte de nunta, eu insa am dorit sa mai asteptam un an, sa ne bucuram de relatia noastra ca proaspeti insuratei...Dupa un an de la nunta, am hotarat ca e momentul sa devenim parinti...dar soarta avea alte planuri cu noi. Cu multe emotii am renuntat la protectie si in prima luna asteptam nerabdatoare sa vad testul pozitiv...Doamne ce naiva eram, nu stiam nimic despre infertilitate, eram sigura ca voi ramane imediat insarcinata. Am tot asteptat o luna, doua, trei...nu m-am panicat deoarece auzisem ca e normal sa treaca in medie 6 luni, ba chiar 1 an pana sa apara bebe. Eu si dupa 1 an credeam cu incapatanare in fiecare luna ca gata, aia e luna norocoasa. Dupa 1 an si jumatate insa am inceput sa mergem la doctor, evident am fost la un ginecolog, nu la un specialist in infertilitate...nici nu stiam ca exista asa ceva. Am facut o serie de analize uzuale, toate bune...si o spermograma la un laborator fara embriolog care a iesit buna. Am plecat in concedii - primisem sfat de la doctor sa ne relaxam, ca de aceea nu vine bebe...- insa bebe tot nu a aparut si trecusem de 2 ani de incercari. Am schimbat medicul, am descoperit un polip endometrial in uter care era cauza de infertilitate, impiedica dezvoltarea endometrului si astfel si implantarea embrionului. Am facut histeroscopie, am scapat de polip, si cu multe sperante am incercat din nou mai bine de 6 luni, tot fara succes insa... Am inceput sa citesc N forumuri, articole despre infertilitate...altceva nu mai faceam in timpul meu liber. Am ajuns in final la o clinica specializata in infertilitate, unde ni s-a dat de facut o lista lunga de investigatii, atat eu cat si sotul. Si asa am descoperit si cauza: infertilitate masculina, astenoteratospermie. Prima spermograma fusese lucrata gresit... Eu am facut si laparoscopie pt a verifica trompele, deoarece la HSG rezultatul nu a fost concludent...trompele mele insa erau perfect permeabile, uter si ovare in perfecta stare, ovulatie spontana lunar. Sotul a inceput tratament cu Spermotrend, s-a imbunatatit destul spermograma insa nu pana la normospermie. Dna dr ne-a propus sa incercam IA. Am acceptat bucurosi, deja trecusem de 3 ani de incercari... Am inceput stimularea, monitorizarea ecografica si hormonala, apoi a urmat inseminarea cu multe sperante...in cele 2 saptamani de asteptare simteam ca am toate simptomele posibile de sarcina, eram sigura ca am reusit, asteptam doar confirmarea...insa nu am apucat sa fac test, deoarece a venit menstruatia...am plans cat am avut lacrimi, a fost un soc esecul...dar in cateva luni m-am adunat cumva si am trecut la cea de a doua inseminare. Din nou stimulare, monitorizare, invoire mereu de la serviciu, nici nu mai stiam ce scuze sa gasesc...din nou inseminare, sperante...si din nou test negativ. De data aceasta esecul m-a daramat psihic...am simtit ca nu voi reusi niciodata sa devin mamica, plangeam aproape zilnic, sufeream de cate ori vedeam o gravida sau mamici cu copii...mi-a trebuit 1 an sa imi revin, timp de 1 an nu am mai fost in stare sa fac nimic. In naivitatea mea, intr-un colt al sufletului meu mai exista speranta ca voi ramane insarcinata natural. Nu puteam accepta ideea unui FIV, mi se parea tragic ca am ajuns aici...pana la urma insa am acceptat si asta si am mers din nou la aceeasi dna dr, care ne-a incurajat enorm. Am inceput tratamentul de stimulare pt FIV in ziua de Inaltare, iar punctia ovocitelor a fost in ziua de Rusalii. Asta mi-a dat mult curaj, am simtit ca e un semn de la Dumnezeu, practic copilul meu a fost conceput in ziua Rusaliilor. Am crezut cu toata fiinta mea ca voi reusi, m-am mentinut optimista. Evident, cele 2 saptamani de asteptare au fost un chin...treceam de la agonie la extaz...de data aceasta nu am avut absolut niciun simptom de sarcina, iar in ziua 12 de la ET am mers la clinica sa fac testul betaHCG, test de pipi nu am mai facut, nu mai suportam sa vad inca unul negativ... La ora 2 dupa amiaza am primit telefonul mult asteptat de la clinica, si ca prin vis am auzit: Felicitari doamna, sunteti insarcinata! Eram la serviciu si am inceput sa plang, am fugit intr-o sala de sedinte sa ma ascund, imi mangaiam burtica si incercam sa imi sun sotul sa ii dau cea mai minunata veste dar nu puteam pt ca imi tremurau prea tare mainile...peste 2 saptamani la ecografia de confirmare a sarcinii am auzit cel mai frumos sunet, acela al batailor inimii puiului meu. Plangeam si acum, dar de fericire...
Ca o recompensa parca pt suferinta indurata aproape 6 ani de lupta cu infertilitatea, am avut cea mai usoara sarcina, fara absolut niciun simptom, fara nicio problema, fara restrictii...iar la nastere fetita noastra a primit primul 10 din viata ei. E sanatoasa, voioasa, grasuta, mancacioasa, e exact asa cum mi-am imaginat-o atatia ani...e perfecta!!!
O privesc acum si stiu ca e cea mai mare realizare a vietii mele, si mai stiu ca sunt o norocoasa ca o am...si ma rog in continuare la Dumnezeu, acum ma rog pentru sanatate dar si pentru cuplurile care trec prin ce am trecut si noi, si sper din toata inima ca toti sa reuseasca sa isi tina copilul in brate. Mult succes dragilor, si nu renuntati, luptati cu toate fortele, caci atunci cand va veti privi copilul, toata suferinta si toate sacrificiile facute vor ramane undeva in urma...si nu uitati, infertilitatea este o boala ce poate fi invinsa!
In sfarsit, cea mai fericita mamica de fetitza absolut perfecta !!!

Înapoi la “Gravide si mamici”