SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
DUMI

Re: Inca 121 de dosare aprobate - Subprogramul FIV! (TOTAL=4

Mesajde DUMI » Mie Noi 16, 2011 7:46 pm

symona29 scrie:buna ziua. am citit pe forum k nu se mai intruneste comisia pt aprobarea dosarelor in luna decembrie? eu am depus dosarul la Dacia luni pe 14 nov spre aprobare si eram ft entuziasmata, k dupa 8 ani de chin am reusit sa fiu cit mai aproape de a avea un bebe. insa cind am citit asta m-am dezumflat rapid. sa va spun pe scurt cam despre ce este vb, pt a va putea da seama cam cit de bucuroasa eram. Dupa casatorie ca orice cuplu ne doream copii si cum au intarziat sa apara, am hotarat sa mergem la doctor ,am ft la Giulesti la un medic recomandat de cineva ,nu nea placut cum a decurs si la citeva luni mergem si la un alt medic tot laudat bine inteles la municipal unde imi spune ca am trompele infundate dupa o histero si trebuie sa fac laparoscop ,toate bune si frumoase cum imi doream ft mult un bebe am acceptat operatia ...am ft trimisa acasa sa fac copii ,dar dupa 2 ani nimic ,am mers la alti medici pe la alte spitale si nimic.. intr-un final ajung la polizu la o domna doctor ft draguta dr.Toader care bineinteles k imi face si dansa un alt set de analize si tot ce trebuie si totul ok ,dat ma rugat sa-i aduc tot dosarul meu de la ceilalti medici unde descopera in termeni medicali k eu in urma cu citiva ani am avut taiate ambele trompe din una 3cm si respectiv 4cm din cealalta, sa fac stop cardiac si sa ma bat cu dansa ca eu le am desfundate nu taiate .....si a urmat o alta operatie ft mare si ft grea pt refacerea trompelor si apoi urmata de 7 zile de instilatii oribile (nu doresc nici la cel mai mare dusman durerile pe care le-am avut) fara succes bineinteles, mi-sa recomandat fiv in 2009 dar, cum suntem oameni de rand cu salarii ft mici nu ne-am permis, si acum intr-un final am reusit sa strangem bani sa facem toate analizele care ne-au costat 1000 euro si sa depunem dosarul spre aprobare .....sa avem oare ghinionul acesta??????

Simona :-* eu nu cred! cred ca sunt doar zvonuri! ai incredere in dorinta ta si in Bunul Dumnezeu ca va fi bine!
mamica unui baietel superb!

Alla76

Mesajde Alla76 » Mie Noi 16, 2011 9:49 pm

Carmencita22 scrie:
Alla76 scrie:si ce ti-au spus cu privire la comunicatul mninistrului? ma refer la cel discutat cateva pagini in urma: "Aşteptăm mai multă implicare din partea unităţilor sanitare acceptate în program, dar şi a beneficiarilor şi atragem atenţia că, dacă nu sunt grăbite procedurile există riscul de a nu mai fi timp până la sfârşitul anului pentru finanţare chiar dacă dispunem de fondurile necesare”

Am vorbit astazi cu dr. Micu si nu stie nimic despre asta.
Mi-a cerut sa vorbesc cu secretariatul sau cu directiunea. Am sa mai incerc si maine.
Dar dr. Surcel de ce si-ar fi programat fertilizarile in 2012 daca nu s-ar mai deconta?

eu cand am vorbit cu surcel strict pe problema asta mi-a zis ca nu depinde de el (e si normal) dar daca am nervi sa ma tin tare si sa incep doar din 2012 e super si spera sa se mearga mai departe asa cum ar si trebui dar nu imi poate garanta nimic (sincer nici n-are cum). Pe de alta parte, daca nu ma tin nervii sa merg la risc pe 2012, ma intelege daca vreau sa incep acum sa nu pierd bruma de buget...si de e sa incepem acum... incepem! dar inca asteapta aparatura noua pt ICSI ... acelasi lucru il spune si "embrioloaga"(nu stiu cum o cheama)
Deocamdata astept... si astept pt ca in norma metodologica scrie negru pe alb:
Art. 9. — (1) Pentru desfasurarea activitatilor specifice prevazute in subprogramul FIV/ET, unitatile sanitare publice din subordinea ministerelor si institutiilor cu retea sanitara proprie sau unitatile sanitare private prevazute in lista mentionata la art. 7 alin. (3) incheie contracte cu directiile de sanatate publica conform modelului prevazut in anexa nr. 1.
(2) Contractele incheiate conform prevederilor alin. (1) reprezinta actiuni multianuale, sunt de natura civila si au valabilitate pana la data de 31 decembrie 2012.

Ordinul-MS-nr-765-2011-aprobarea-Normelor-metodologice-pentru-realizarea-si-raportarea-activitatilor-specifice-in-cadrul-subprogramului-de-fertilizare-in-vitro

Sper sa ajung sa spun si eu "unde-i lege nu-i tocmeala"
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Alla76

Mesajde Alla76 » Mie Noi 16, 2011 9:53 pm

SOS Infertilitatea scrie:Dl. as. univ. dr. Sabin Gutan a venit ieri de la Sibiu la Bucuresti, special pentru a participa din partea Asociatiei SOS Infertilitatea la dezbaterile din Senat pe marginea Legii RUAM cu tert donator.

Si a fost o interventie mai mult decat eficace. In fata argumentelor juridice (reamintim ca dl. Sabin Gutan este doctor in drept cu o teza despre reproducerea umana asistata), comisiile Senatului au inteles importanta si fragilitatea acestui subiect si gravele imperfectiuni ale proiectului de lege depus de Ministerul Santatii. Ca atare, intucat era extrem de complicat sa se depuna zeci/sute de amendamente pe acest proiect rau facut, Senatul va solicita Ministerului Sanatatii sa refaca si sa redepuna un proiect de lege, in structurarea caruia sa se consulte cu asociatiile de pacienti si de medici.

Deci: O MARE VICTORIE, de care Asociatia SOS Infertilitatea este foarte mandra! Avem nevoie de cadru legislativ, dar nu oricum, nu facut doar ca sa fie!

Bravo fetelor! :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

Costelana.E.

Mesajde Costelana.E. » Joi Noi 17, 2011 8:48 am

buna dimineata,

Eu tocmai am citit ca Medlife Bucuresti a fost acceptata in subprogramul FIV.
Ma intreb, avea vreun rost sa se intample asa, daca nu s-ar continua si in 2012?
Ca doar s-a acceptat doar pt o luna pt 2011 (exceptand sarbatorile din decembrie).
Voi ce spuneti?

raluk

Mesajde raluk » Joi Noi 17, 2011 9:23 am

symona29 scrie:buna ziua. am citit pe forum k nu se mai intruneste comisia pt aprobarea dosarelor in luna decembrie? eu am depus dosarul la Dacia luni pe 14 nov spre aprobare si eram ft entuziasmata, k dupa 8 ani de chin am reusit sa fiu cit mai aproape de a avea un bebe. insa cind am citit asta m-am dezumflat rapid. sa va spun pe scurt cam despre ce este vb, pt a va putea da seama cam cit de bucuroasa eram. Dupa casatorie ca orice cuplu ne doream copii si cum au intarziat sa apara, am hotarat sa mergem la doctor ,am ft la Giulesti la un medic recomandat de cineva ,nu nea placut cum a decurs si la citeva luni mergem si la un alt medic tot laudat bine inteles la municipal unde imi spune ca am trompele infundate dupa o histero si trebuie sa fac laparoscop ,toate bune si frumoase cum imi doream ft mult un bebe am acceptat operatia ...am ft trimisa acasa sa fac copii ,dar dupa 2 ani nimic ,am mers la alti medici pe la alte spitale si nimic.. intr-un final ajung la polizu la o domna doctor ft draguta dr.Toader care bineinteles k imi face si dansa un alt set de analize si tot ce trebuie si totul ok ,dat ma rugat sa-i aduc tot dosarul meu de la ceilalti medici unde descopera in termeni medicali k eu in urma cu citiva ani am avut taiate ambele trompe din una 3cm si respectiv 4cm din cealalta, sa fac stop cardiac si sa ma bat cu dansa ca eu le am desfundate nu taiate .....si a urmat o alta operatie ft mare si ft grea pt refacerea trompelor si apoi urmata de 7 zile de instilatii oribile (nu doresc nici la cel mai mare dusman durerile pe care le-am avut) fara succes bineinteles, mi-sa recomandat fiv in 2009 dar, cum suntem oameni de rand cu salarii ft mici nu ne-am permis, si acum intr-un final am reusit sa strangem bani sa facem toate analizele care ne-au costat 1000 euro si sa depunem dosarul spre aprobare .....sa avem oare ghinionul acesta??????

Buna Synona. Sunt in aceeasi situatie cu tine si am auzit acelasi lucru. Eu am depus dosarul la clinica pe 01.11 pentru ca atunci am avut rezultatul de la AMH. Sper sa fie doar un zvon .... :D Cand am aflat asta am vorbit la clinica iar ei nu stiau nimic, nu au fost anuntati.Am incredere ca se va rezolva, cu toate ca aceasta comisie nu cred ca s-a intrunit nici luna aceasta si mi se pare tarziu.
sotul 39, spermograma ok, eu 30 ani, infertilitate secundara de cauza tubara, hidrosalpingx bilateral-trompe clampate, fiv1 dec 2011 Promed-nereusit, fiv2 Promed-in cadrul subprogramului-reusit Beta z13=194 Avem o inimioara 36+ BB baietel

larissa_personal

Mesajde larissa_personal » Joi Noi 17, 2011 3:24 pm

nu se mai aude nimic in legatura cu scrisoarea catre MS in legatura cu fiv-urile facute la anul dar cu dosare aprobate anul asta? niciun raspuns inca?
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 1 - cluj nereusit :(
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit
Din 6.12.2013 - posesoare a atestatului de familie adoptatoare...
10 martie 2014 - ne-am cunoscut matzucele
15 aprilie 2014 - printesele sunt in incredintarea noastra
pe 29 iulie 2014 - procesul ptr incuviintare
8 septembrie 2014, fetele ne poarta numele
nu e parinte cel ce naste un copil, ci cel ce-l creste

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Noi 17, 2011 10:10 pm

Larissa, de cate ori a primit SOS Infertilitatea informatii si nu le-a facut publice din proprie initiativa? Si cam de cate ori ai auzit tu ca o institutie a statutului sa raspunda la cateva zile dupa ce primeste o scrisoare, mai ales cand raspunsul inca nu este stabilit si stim deja asta? SOS Infertilitatea nu a scris scrisoarea neaparat ca sa primeasca raspuns, ci ca sa atraga atentia asupra unor aspecte si sa tina subiectul cald, in aceste zile cand se lucreaza pe buget.

Si vom continua sa scriem MS pe subiect, de data asta alturi de asociatiile de medici RUAM, ne mobilizam impreuna.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Noi 17, 2011 10:11 pm

MedLife, acceptată în programul de fertilizare in vitro

Operatorul de servicii medicale private MedLife a fost admis oficial în programul naţional de fertilizare în vitro, derulat de Ministerul Sănătăţii.

Clinica are un centru de fertilizare in vitro care funcţionează de trei ani şi la care au apelat până acum în jur de 2000 de cupluri.

„Intrarea Centrului de Medicina Materno-Fetală în acest program naţional este un pas extrem de important pentru noi, deoarece înseamnă că vom putea ajuta un număr mai mare de cupluri, care nu au avut până acum resursele financiare necesare să acceseze o astfel de procedură”, a declarat Dr. Dragoş Albu, coordonatorul Centrului de Medicină Materno-Fetală şi Reproducere Asistată MedLife Griviţa.

Fiecare cuplu acceptat în programul FIV va primi din partea Ministerului suma de bani necesară pentru acoperirea cheltuililor unei singure proceduri de fertilizare. Prima tranşă, de 4.920 lei, o vor primi după realizarea procedurii de fertilizare, iar cea de-a doua, în valoare de 1.230 lei, se va acorda după confirmarea sarcinii.

Sursa: http://www.evz.ro/detalii/stiri/medlife ... 54303.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

ela_ella

Mesajde ela_ella » Joi Noi 17, 2011 11:12 pm

Alla76 scrie:
Carmencita22 scrie:
Alla76 scrie:si ce ti-au spus cu privire la comunicatul mninistrului? ma refer la cel discutat cateva pagini in urma: "Aşteptăm mai multă implicare din partea unităţilor sanitare acceptate în program, dar şi a beneficiarilor şi atragem atenţia că, dacă nu sunt grăbite procedurile există riscul de a nu mai fi timp până la sfârşitul anului pentru finanţare chiar dacă dispunem de fondurile necesare”

Am vorbit astazi cu dr. Micu si nu stie nimic despre asta.
Mi-a cerut sa vorbesc cu secretariatul sau cu directiunea. Am sa mai incerc si maine.
Dar dr. Surcel de ce si-ar fi programat fertilizarile in 2012 daca nu s-ar mai deconta?

eu cand am vorbit cu surcel strict pe problema asta mi-a zis ca nu depinde de el (e si normal) dar daca am nervi sa ma tin tare si sa incep doar din 2012 e super si spera sa se mearga mai departe asa cum ar si trebui dar nu imi poate garanta nimic (sincer nici n-are cum). Pe de alta parte, daca nu ma tin nervii sa merg la risc pe 2012, ma intelege daca vreau sa incep acum sa nu pierd bruma de buget...si de e sa incepem acum... incepem! dar inca asteapta aparatura noua pt ICSI ... acelasi lucru il spune si "embrioloaga"(nu stiu cum o cheama)
Deocamdata astept... si astept pt ca in norma metodologica scrie negru pe alb:
Art. 9. — (1) Pentru desfasurarea activitatilor specifice prevazute in subprogramul FIV/ET, unitatile sanitare publice din subordinea ministerelor si institutiilor cu retea sanitara proprie sau unitatile sanitare private prevazute in lista mentionata la art. 7 alin. (3) incheie contracte cu directiile de sanatate publica conform modelului prevazut in anexa nr. 1.
(2) Contractele incheiate conform prevederilor alin. (1) reprezinta actiuni multianuale, sunt de natura civila si au valabilitate pana la data de 31 decembrie 2012.

Ordinul-MS-nr-765-2011-aprobarea-Normelor-metodologice-pentru-realizarea-si-raportarea-activitatilor-specifice-in-cadrul-subprogramului-de-fertilizare-in-vitro

Sper sa ajung sa spun si eu "unde-i lege nu-i tocmeala"

Bravo Alla, eu nu vazusem -actiuni multianuale- vazusem doar cand a aparut ordinul ca era program pe 2011-2012 (si aici am avut banuiala ca este multianual, dar nu scria atunci in aprobarea programului national si au scris in norme) si cred ca cei de la minister nu stiu ce scrie in ordin. Acest program in legea bugetara este multianual si TREBUIE sa aiba credite de angajament multianuale, si pot face plata si anul viitor..... Doar sa nu aiba niste functionari fara experienta si sa nu le fi prevazut in propunerea de buget cu aceste fonduri multianuale, ceea ce nu prea cred, pentru ca ministerul, cred, mai deruleaza si alte programe care au finantare multianuala....
Scuze daca am intrat in niste termeni pur financiari si bugetari
Deci multumim Alla si SOS puteti interveni catre minister pe aceasta tema - ACTIUNE MULTIANUALA

Baza legala - Legea 500/2002 privind finantele publice...
Art. 2 Definitii
....
14. credite destinate unor actiuni multianuale - sume alocate unor programe, proiecte, subproiecte, obiective si altele asemenea, care se desfasoara pe o perioada mai mare de un an si dau loc la credite de angajament si credite bugetare;
...
16. credit bugetar - sumă aprobată prin buget, reprezentând limita maximă până la care se pot ordonanţa şi efectua plăţi în cursul anului bugetar pentru angajamentele contractate în cursul exerciţiului bugetar şi/sau din exerciţii anterioare pentru acţiuni multianuale, respectiv se pot angaja,
ordonanţa şi efectua plăţi din buget pentru celelalte acţiuni;
...
Art. 4 Autorizarea bugetara/Angajamentele multianuale
...
(5) Pentru actiunile multianuale se inscriu in buget, distinct, creditele de angajament si creditele bugetare.
(6) In vederea realizarii actiunilor multianuale ordonatorii de credite incheie angajamente legale, in limita creditelor de angajament aprobate prin buget pentru anul bugetar respectiv.
....
Art. 36. -
(1) Bugetele se aprobă de Parlament pe ansamblu, pe părţi, capitole, subcapitole, titluri, articole, precum şi alineate, după caz, şi pe ordonatorii principali de credite, pentru anul bugetar, precum şi creditele de angajament pentru acţiuni multianuale.
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

Alla76

Mesajde Alla76 » Sâm Noi 19, 2011 1:37 pm

Alla76 scrie:
SOS Infertilitatea scrie:Am citit si noi asa cum cititi si voi....

o nelamurire... subprogramul de FIV/ET e parte din programul national de sanatate, pe sectiunea de transplant (parca...nu mai verific ca m-a apucat tremuratul de nervi) ... programul national e facut pe 2011-212, dar nu stiu si cum e bugetat programul national (per total perioada sau pe an calendaristic). ... :-?

ella, la asta m-am referit si eu in 2 noiembrie :)

ela_ella

Mesajde ela_ella » Sâm Noi 19, 2011 4:45 pm

Alla76 scrie:
Alla76 scrie:
SOS Infertilitatea scrie:Am citit si noi asa cum cititi si voi....

o nelamurire... subprogramul de FIV/ET e parte din programul national de sanatate, pe sectiunea de transplant (parca...nu mai verific ca m-a apucat tremuratul de nervi) ... programul national e facut pe 2011-212, dar nu stiu si cum e bugetat programul national (per total perioada sau pe an calendaristic). ... :-?

ella, la asta m-am referit si eu in 2 noiembrie :)

Scuze dar nu vazusem....
Este pe an calendaristic si au credite de angajament pe 2012, deaorece programul national este o actiune multianuala 2011-2012. Eu zic ca au baza legala sa plateasca si in 2012. Dosarele aprobate reprezinta, cred, anexe la contractele incheiate cu unitatile medicale care efectueaza FIV si ele dau valoarea contractului (nr dosare * 6150 lei/dosar)
OMFP 1792/2002
Pentru actiunile multianuale se inscriu distinct in buget creditele de angajament si creditele bugetare.
Pentru actiunile multianuale ordonatorii de credite incheie angajamente legale in limita creditelor de angajament aprobate in buget pentru exercitiul bugetar respectiv.
Creditele bugetare aferente actiunilor multianuale reprezinta limita superioara a cheltuielilor care urmeaza a fi ordonantate si platite in cursul exercitiului bugetar. Platile respective sunt aferente angajamentelor legale efectuate in limita creditelor de angajament aprobate in exercitiul bugetar curent sau in exercitiile bugetare anterioare.
...
Ordonatorii de credite nu pot angaja cheltuieli intr-o perioada in care se stie ca bunul, lucrarea sau serviciul nu va putea fi executat, receptionat si platit pana la data de 31 decembrie a exercitiului bugetar curent, respectiv ultima zi de plata prevazuta in Programul calendaristic pentru derularea principalelor operatiuni de incheiere a exercitiului bugetar, cu exceptia actiunilor multianuale.
In situatia in care, din motive obiective, angajamentele legale de cheltuieli nu pot fi platite pana la finele anului, acestea se vor plati din creditele bugetare ale exercitiului bugetar urmator.
...
Este interzis ordonatorilor de credite aprobarea unor angajamente legale fara asigurarea ca au fost rezervate si fondurile publice necesare platii acestora in exercitiul bugetar, cu exceptia actiunilor multianuale
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Noi 20, 2011 3:48 pm

Ne bucuram sa putem adauga in Biblioteca SOS Infertilitatea prima monografie in limba romana in domeniu, semnata de dl. as. univ. dr. Sabin Gutan, colaborator apropiat al Asociatiei SOS Infertilitatea.

Reproducerea umana asistata medical si filiatia - Sabin Gutan, Editura Hamangiu, 2011

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Noi 20, 2011 3:56 pm

Ela-Ella, sunt foarte interesante observatiile tale, le retinem si incercam sa le utilizam. Multumim! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

ela_ella

Mesajde ela_ella » Dum Noi 20, 2011 9:41 pm

SOS Infertilitatea scrie:Ela-Ella, sunt foarte interesante observatiile tale, le retinem si incercam sa le utilizam. Multumim! @};-

Nu aveti pentru ce, si eu sunt in aceeasi situatie ca si celelalte fete.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Noi 21, 2011 12:01 pm

SOS Infertilitatea scrie:Update listuta norocoasa %%- :

1. AnaAncuta – Dacia

2. Giorgia – Gynatal

3. Fabian – Cluj

4. Kosbor – Cluj

5. Mikaky – Giulesti

6. Alla76 – Cluj

7. Carmencita22 – Cluj

8. Vrabiuta - Dacia

9. Aruam - Giulesti

10. Adyrem - Promed

11. FunaruOana - Omini

12. Geany_M - Omini

13. Bubu - Omini

14. Mara80 - Omini

15. Nicolle88 - Dacia

16. Clauditsa - Dacia

17. LauraGar - Giulesti

18. Zoi - Giulesti

19. Uta Monica - Giulesti

20. Roxi25 - Polisano Sibiu

21. SilviaCris - Polisano Sibiu

22. DanaD - Polisano Sibiu

23. Dirida - Polisano Sibiu

24. Anda86 - Polisano Sibiu

25. Gina - Dacia

26. Sorina_SZ - Gynatal

27. *X* (bestfriend Adyrem) - Promed

28. Valy27 - Promed

29. Ariel21 - Promed

30. Ionelia - Promed

31. Teo - Omini

32. StefanaM - Polisano Sibiu

33. MariG - Dacia

34. Anaoi - Dacia

35. Catalina - Dacia

36. Anya - Dacia

37. Moni77 - Gynatal

38. Cioco-Cioc - Promed

39. LarissaPersonal - Cluj

40. Soniuca - Cluj

41. Iulia2011 - Giulesti

42. DanaGJ - Giulesti

43. Daniela19771210 - Cluj

44. Nicu_Bica - Dacia

45. Mirebo - Giulesti

46. Felicioc - Giulesti

47. Moniro - Promed

48. Veropmd - Polisano
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Noi 21, 2011 12:16 pm

Am actualizat lista clinicilor din Subprogram:

Care sunt clinicile care implementeaza programul?

Spitalul de Obstetrică Ginecologie prof. dr. Panait Sârbu (Giulesti) – Bucureşti
    Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Cluj-Napoca
    Centrul Medical VIVAMED Braşov
    Centrul de Reproducere Umana Asistata Gynatal SRLTimişoara
    Centrul de Fertilizare in vitro SC Polisano SRL Sibiu
    Centrul Medical Internaţional DACIA Bucureşti
    SC Promed System SRL- Bucureşti
    SC Newlife – BM SRL (Omini) – Iaşi
Later edit: din noiembrie 2011, o a noua clinica implementeaza Subprogramul: Medlife Bucuresti.

O baza de date cu contactele, echipele medicale, procedurile si preturile tuturor clinicilor RUAM, actualizata in ianuarie 2011, exista aici.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

clauditsa

Mesajde clauditsa » Mar Noi 22, 2011 1:49 am

Draga Simona, fiindca sunt in aceeasi situatie ca si tine (financiar si, partial, medical), ti-as fi recomandat sa depui dosarul la o clinica unde nu se percep costuri suplimentare pentru aceasta procedura FIV finantata de stat. Eu si multi altii, la fel de increzatori, am depus dosarul in iunie, cand abia se lansase programul si nu se cunosteau aceste detalii, dar intre timp au iesit la iveala costurile nejustificate pe care le cer clinicile. Sau nu ti-au zis inca? N-as vrea sa te supar sau sa fii dezamagita, dar Dacia Medical Center cere in plus 1100 euro, pe langa analize si medicatia de stimulare si pe langa banii alocati de stat, ceea ce duce la un cost mai mare decat costa FIV in mod normal - s-au facut si publicat pe acest topic niste calcule, daca ai timp si rabdare sa cauti in urma). Din acest motiv eu n-am reusit nici acum sa fac procedura, desi am dosarul aprobat din august :( Iti tin pumnii, sper ca tu sa ai vesti mai bune decat mine, cat de curand. Succes! %%-
32 de ani, sotul - 35, incercam de 3 ani. Infertilitate primara feminina de cauza tubara, normospermie. Laparoscopie exploratorie in iunie 2011 - se constata ambele trompe obturate, aderente, sactosalpinx stang, se practica salpingotomie stanga si neosalpingostomie laterala stanga. Recomandare FIV. FSH ziua3: 5,39 mUI/ml, AMH 28,92 pmol/l (fertilitate optima 28,6-48,5). Mi s-a aprobat dosarul pentru FIV (primul) la clinica Dacia Medical Center din Bucuresti, dar m-am retras din cauza costurilor suplimentare nejustificate pe care le solicita. Ma pregatesc sa redepun dosarul la Giulesti.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Noi 22, 2011 9:51 am

Asociaţia SOS Infertilitatea, Asociaţia Embriologilor din România (presedinte: dr. Diana Cocei) şi Societatea Română de Medicina Reproductivă (presedinte: dr. Nicolae Poiana) au adresat impreuna un memoriu Ministerului Sanatatii prin care solicita continuarea Subprogramului FIV-ET in 2012.

Intrucat exista grafice si harti, va redam textul stocat ca atare:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

oanandries

Mesajde oanandries » Mar Noi 22, 2011 2:59 pm

Sosi cumva ieri s-a intrunit comisia pentru dezbaterea dosarelor depuse in luna octombrie ?
Mamica fericita din 25 februarie 2014

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Noi 22, 2011 3:01 pm

In urma cu cateva minute am scris MS, sa speram ca vom avea vesti.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie