SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
oanandries

Re: Inca 121 de dosare aprobate - Subprogramul FIV! (TOTAL=4

Mesajde oanandries » Mar Noi 22, 2011 3:06 pm

Adineauri am sunat de curiozitate,pt ca initial era vorba de inceputul fiecarei luni pentru intrunirea comisiei si suntem in data de 22. La MS nr telefon 021 3072 574 ,am fost indrumata la acest numar dupa ce initial sunasem la altul.
Si mi-au zis ca s-a intrunit ieri si deacum urmeaza sa fim anuntate de catre clinici.
Mamica fericita din 25 februarie 2014

ela_ella

Mesajde ela_ella » Mar Noi 22, 2011 8:33 pm

Eu am sunata azi la Dacia Medical pentru o programare si totodata am intrebat si de dosar depus in octombrie si spre bucuria noastra este aprobat. [majoreta] si pentru IA :(
Pentru listuta FIV: ela_ella - Dacia Medical Center
I-am intrebat dac se fac plati la anul si mi-au spus ca atata timp cat sunt alocati bani fiecarui dosar nici nu isi pun problema ca MS sa nu deconteze (nu stu cat sa imi pun baza in ceea ce spune fata de la receptie).
Nu stiu ce voi face cu tarifele aditionale ale Clinicii Dacia Medical si mai tare doare ca nu ne-au spus inainte....ca atata trebuie sa platim la ei + medicatia si atat suporta statul. Era cel mai corect asa din partea lor....dar voi vedea pe 6 decembrie
Bafta tuturor cuplurilor care asteapta aprobarea!!!!!!! :YMPRAY:
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

Alla76

Mesajde Alla76 » Mar Noi 22, 2011 8:49 pm

ela_ella scrie:Eu am sunata azi la Dacia Medical pentru o programare si totodata am intrebat si de dosar depus in octombrie si spre bucuria noastra este aprobat. [majoreta] si pentru IA :(
I-am intrebat dac se fac plati la anul si mi-au spus ca atata timp cat sunt alocati bani fiecarui dosar nici nu isi pun problema ca MS sa nu deconteze (nu stu cat sa imi pun baza in ceea ce spune fata de la receptie).
Nu stiu ce voi face cu tarifele aditionale ale Clinicii Dacia Medical si mai tare doare ca nu ne-au spus inainte....ca atata trebuie sa platim la ei + medicatia si atat suporta statul. Era cel mai corect asa din partea lor....dar voi vedea pe 6 decembrie

au "deja" raspunsul de la comisie cu dosarele aprobate? adica s-a intrunit ieri comisia si azi v-au si anuntat?

BT- felicitari pt dosar aprobat.
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

ela_ella

Mesajde ela_ella » Mar Noi 22, 2011 9:22 pm

Alla76 scrie:au "deja" raspunsul de la comisie cu dosarele aprobate? adica s-a intrunit ieri comisia si azi v-au si anuntat?

BT- felicitari pt dosar aprobat.

Nu stiu cand ma anuntau ei, dar eu sunasem pt o programare si am intrebat si de dosar si m-a cautat in calculator si mi-a spus ca s-a aprobat...
Ce inseamna BT?
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)

Alla76

Mesajde Alla76 » Mie Noi 23, 2011 12:38 am

ela_ella scrie:Ce inseamna BT?

am vrut sa scriu by the way (BTW) .
Deci dai de baut, ai vesti bune. Sa fie intr-un ceas bun!
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

larissa_personal

Mesajde larissa_personal » Mie Noi 23, 2011 1:51 pm

Alla76 scrie:am vrut sa scriu by the way (BTW) .

buna alina.. ce faci? te-ai decis, faci anul asta sau astepti aparatura la anul?
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 1 - cluj nereusit :(
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit
Din 6.12.2013 - posesoare a atestatului de familie adoptatoare...
10 martie 2014 - ne-am cunoscut matzucele
15 aprilie 2014 - printesele sunt in incredintarea noastra
pe 29 iulie 2014 - procesul ptr incuviintare
8 septembrie 2014, fetele ne poarta numele
nu e parinte cel ce naste un copil, ci cel ce-l creste

ela_ella

Mesajde ela_ella » Mie Noi 23, 2011 3:01 pm

Alla76 scrie:

Dau de baut, bautura ta...ok? care iar am uitat cum se numeste.... [jale!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Noi 23, 2011 6:40 pm

Maine dimineata, foarte probabil in intervalul 8 - 10 a.m., va fi difuzat un interviu SOS Infertilitatea la Radio Romania Actualitati.

Vor vorbi Raluca Bonzi, din partea Asociatiei SOS Infertilitatea, si GeanyM, proaspata [gravi] in cadrul Subprogramului.

Miza este uriasa, mediatizarea are un rol vital in perpetuarea Subprogramului. %%-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Alla76

Mesajde Alla76 » Mie Noi 23, 2011 8:29 pm

larissa_personal scrie:

buna alina.. ce faci? te-ai decis, faci anul asta sau astepti aparatura la anul?

99% ca astept sa ma sune ei ca au primit aparatura. nu m-as risca sa incep si sa raman cu buzele umflate ca n-au cu ce injecta [fecundare]
pastrez 1% pentru eventuala super urgenta... decizia finala in ziua 20 de CM :D

Alla76

Mesajde Alla76 » Mie Noi 23, 2011 8:33 pm

ela_ella scrie:
Alla76 scrie:

Dau de baut, bautura ta...ok? care iar am uitat cum se numeste.... [jale!]

cum te-am citit am si fugit sa-mi torn 2cl :D incepe cu j si se termina cu meisster :))

Ella, iti doresc sa fie cu beta mare [barza1] [barza2] (ai exemplu bun la Geany!)

symona29

Mesajde symona29 » Mie Noi 23, 2011 9:01 pm

ela_ella scrie:Eu am sunata azi la Dacia Medical pentru o programare si totodata am intrebat si de dosar depus in octombrie si spre bucuria noastra este aprobat. [majoreta] si pentru IA :(

felicitari pt dosar si doamne ajuta cu fiv ,si sa ne auzim insarcinate k si eu am depus dosarul pe 14 nov si astept raspuns, pupici

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Noi 23, 2011 9:06 pm

Comisia s-a intrunit si a analizat dosarele depuse in luna octombrie.

Va uram vesti bune! %%-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

symona29

Mesajde symona29 » Mie Noi 23, 2011 9:18 pm

clauditsa scrie:
symona29 scrie:buna ziua. am citit pe forum k nu se mai intruneste comisia pt aprobarea dosarelor in luna decembrie? eu am depus dosarul la Dacia luni pe 14 nov spre aprobare si eram ft entuziasmata, k dupa 8 ani de chin am reusit sa fiu cit mai aproape de a avea un bebe. insa cind am citit asta m-am dezumflat rapid. sa va spun pe scurt cam despre ce este vb, pt a va putea da seama cam cit de bucuroasa eram. Dupa casatorie ca orice cuplu ne doream copii si cum au intarziat sa apara, am hotarat sa mergem la doctor ,am ft la Giulesti la un medic recomandat de cineva ,nu nea placut cum a decurs si la citeva luni mergem si la un alt medic tot laudat bine inteles la municipal unde imi spune ca am trompele infundate dupa o histero si trebuie sa fac laparoscop ,toate bune si frumoase cum imi doream ft mult un bebe am acceptat operatia ...am ft trimisa acasa sa fac copii ,dar dupa 2 ani nimic ,am mers la alti medici pe la alte spitale si nimic.. intr-un final ajung la polizu la o domna doctor ft draguta dr.Toader care bineinteles k imi face si dansa un alt set de analize si tot ce trebuie si totul ok ,dat ma rugat sa-i aduc tot dosarul meu de la ceilalti medici unde descopera in termeni medicali k eu in urma cu citiva ani am avut taiate ambele trompe din una 3cm si respectiv 4cm din cealalta, sa fac stop cardiac si sa ma bat cu dansa ca eu le am desfundate nu taiate .....si a urmat o alta operatie ft mare si ft grea pt refacerea trompelor si apoi urmata de 7 zile de instilatii oribile (nu doresc nici la cel mai mare dusman durerile pe care le-am avut) fara succes bineinteles, mi-sa recomandat fiv in 2009 dar, cum suntem oameni de rand cu salarii ft mici nu ne-am permis, si acum intr-un final am reusit sa strangem bani sa facem toate analizele care ne-au costat 1000 euro si sa depunem dosarul spre aprobare .....sa avem oare ghinionul acesta??????

Draga Simona, fiindca sunt in aceeasi situatie ca si tine (financiar si, partial, medical), ti-as fi recomandat sa depui dosarul la o clinica unde nu se percep costuri suplimentare pentru aceasta procedura FIV finantata de stat. Eu si multi altii, la fel de increzatori, am depus dosarul in iunie, cand abia se lansase programul si nu se cunosteau aceste detalii, dar intre timp au iesit la iveala costurile nejustificate pe care le cer clinicile. Sau nu ti-au zis inca? N-as vrea sa te supar sau sa fii dezamagita, dar Dacia Medical Center cere in plus 1100 euro, pe langa analize si medicatia de stimulare si pe langa banii alocati de stat, ceea ce duce la un cost mai mare decat costa FIV in mod normal - s-au facut si publicat pe acest topic niste calcule, daca ai timp si rabdare sa cauti in urma). Din acest motiv eu n-am reusit nici acum sa fac procedura, desi am dosarul aprobat din august :( Iti tin pumnii, sper ca tu sa ai vesti mai bune decat mine, cat de curand. Succes! %%-

Alexia76

Mesajde Alexia76 » Mie Noi 23, 2011 9:33 pm

Pot sa va povestesc care a fost experienta mea cu dosarul depus la Med Life(sau pe care intentionam sa il depun acolo). Doamna doctor care prelua dosarele (Lara Andronescu) mi-a aratat o lista intreaga de analize pe care ar trebui sa le fac (altele decat AMH si FSH), care trebuiau toate sa fie dupa ianuarie 2011 (desi am incercat sa-i explic ca acceptarea dosarului nu este conditionata de aceste analize, potrivit normelor / analize pe care le facea mai mult decat bucuroasa daca dosarul urma sa fie acceptat). In schimb, nu a parut deloc interesata de celelalte investigatii care dovedeau diagnosticul de infertilitate (laporoscopia, IUI si FIV nereusite), precizand ca nu ar fi nevoie de astfel de documente !!??? Abia am reusit sa o conving ca aceste documente dovedesc diagnosticul de sterilitate si indicatia de FIV si ca fara ele dosarul s-ar putea respinge. Cand insa mi+a spus ca daca nu am o lista lunga de alte analize solicitate de ei (si mentinate de altfel pe site) dupa ianuarie 2011 si ca in aceasta situatie nu imi primeste dosarul, mi-am dat seama ca mai avem un drum lung pana la adevaratul profesionalism.
Am sa incerc sa vorbesc maine cu domnul dr Albu, insa nu m-as lasa pe mana unui doctor ca dna Andronescu sa coordoneze (nici macar tratamentului) unei proceduri atat de importante.

Fabian

Mesajde Fabian » Mie Noi 23, 2011 10:09 pm

Alla76 scrie:
larissa_personal scrie:

99% ca astept sa ma sune ei ca au primit aparatura. nu m-as risca sa incep si sa raman cu buzele umflate ca n-au cu ce injecta [fecundare]
pastrez 1% pentru eventuala super urgenta... decizia finala in ziua 20 de CM :D

Ce sa inteleg de aici? Ca cei de la Cluj n-au deloc aparatura pentru ICSI sau au una mai veche si asteapta alta noua? Noua ni s-a spus ca este posibil sa se apeleze la ICSI in functie de spermograma de la data cand se face FIV-ul, dar nu ni s-a dat deloc de inteles ca nu au cu ce. De altfel aveau preturile afisate si pentru FIV si pentru ICSI. Sotia tocmai a inceput azi tratamentul.

ela_ella

Mesajde ela_ella » Joi Noi 24, 2011 7:55 am

Multumesc fetelor si la anul pe vremea asta sa ne tinem bebicii in brate si sa il asteptam pe mosu asa cum se cuvine...in marea aventura de a fi parinti!

ela_ella

Mesajde ela_ella » Joi Noi 24, 2011 9:55 am

SOS Infertilitatea scrie:Comisia s-a intrunit si a analizat dosarele depuse in luna octombrie.

Va uram vesti bune! %%-

Asteptam vestile de la fete, eu am fost printre cele aprobate....

larissa_personal

Mesajde larissa_personal » Joi Noi 24, 2011 10:17 am

Fabian scrie:Ce sa inteleg de aici? Ca cei de la Cluj n-au deloc aparatura pentru ICSI sau au una mai veche si asteapta alta noua? Noua ni s-a spus ca este posibil sa se apeleze la ICSI in functie de spermograma de la data cand se face FIV-ul, dar nu ni s-a dat deloc de inteles ca nu au cu ce. De altfel aveau preturile afisate si pentru FIV si pentru ICSI. Sotia tocmai a inceput azi tratamentul.

au aparatura ptr icsi dar e cam veche si au dat comanda de una noua care, normal, intarzie sa apara...spor la intepat ptr sotia ta si sa fie cu ochisori..
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 1 - cluj nereusit :(
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit
Din 6.12.2013 - posesoare a atestatului de familie adoptatoare...
10 martie 2014 - ne-am cunoscut matzucele
15 aprilie 2014 - printesele sunt in incredintarea noastra
pe 29 iulie 2014 - procesul ptr incuviintare
8 septembrie 2014, fetele ne poarta numele
nu e parinte cel ce naste un copil, ci cel ce-l creste

clauditsa

Mesajde clauditsa » Joi Noi 24, 2011 1:02 pm

Alexia76 scrie:Pot sa va povestesc care a fost experienta mea cu dosarul depus la Med Life(sau pe care intentionam sa il depun acolo). Doamna doctor care prelua dosarele (Lara Andronescu) mi-a aratat o lista intreaga de analize pe care ar trebui sa le fac (altele decat AMH si FSH), care trebuiau toate sa fie dupa ianuarie 2011 (desi am incercat sa-i explic ca acceptarea dosarului nu este conditionata de aceste analize, potrivit normelor / analize pe care le facea mai mult decat bucuroasa daca dosarul urma sa fie acceptat). In schimb, nu a parut deloc interesata de celelalte investigatii care dovedeau diagnosticul de infertilitate (laporoscopia, IUI si FIV nereusite), precizand ca nu ar fi nevoie de astfel de documente !!??? Abia am reusit sa o conving ca aceste documente dovedesc diagnosticul de sterilitate si indicatia de FIV si ca fara ele dosarul s-ar putea respinge. Cand insa mi+a spus ca daca nu am o lista lunga de alte analize solicitate de ei (si mentinate de altfel pe site) dupa ianuarie 2011 si ca in aceasta situatie nu imi primeste dosarul, mi-am dat seama ca mai avem un drum lung pana la adevaratul profesionalism.
Am sa incerc sa vorbesc maine cu domnul dr Albu, insa nu m-as lasa pe mana unui doctor ca dna Andronescu sa coordoneze (nici macar tratamentului) unei proceduri atat de importante.

Alexia, stii cumva daca Med Life solicita costuri suplimentare? Eu am dosarul aprobat la Dacia, dar stau pe loc tocmai din acest motiv (ca acum cer 1100 euro, pe langa analize, medicatie si banii de la stat, ceea ce n-au zis inainte sa depun dosarul, dimpotriva, m-au asigurat ca pacientii nu platesc nimic). Chiar ma gandeam sa redepun dosarul la Med Life, dar ma tem sa nu cad din lac in put... Multumesc!
32 de ani, sotul - 35, incercam de 3 ani. Infertilitate primara feminina de cauza tubara, normospermie. Laparoscopie exploratorie in iunie 2011 - se constata ambele trompe obturate, aderente, sactosalpinx stang, se practica salpingotomie stanga si neosalpingostomie laterala stanga. Recomandare FIV. FSH ziua3: 5,39 mUI/ml, AMH 28,92 pmol/l (fertilitate optima 28,6-48,5). Mi s-a aprobat dosarul pentru FIV (primul) la clinica Dacia Medical Center din Bucuresti, dar m-am retras din cauza costurilor suplimentare nejustificate pe care le solicita. Ma pregatesc sa redepun dosarul la Giulesti.

Alexia76

Mesajde Alexia76 » Joi Noi 24, 2011 2:23 pm

Nu am ajuns la discutia despre eventualele costuri suplimentare, intrucat fara acel set de analize care este mentionat si pe site-ul lor (toate ar trebui sa fie din 2011) ei nu accepta dosarul. Sau cel putin asa mi-a spus mie dna Andronescu.
In plus, mie mi-a spus ca nu e nevoie sa completez declaratiile mentionate in norme. La intrebarea mea mai mult decat suparata, dna doctor a plecat, a vorbit probabil cu dnul dr Albu si a revenit spunand ca se face o analiza prealabila a documentelor depuse de paciente la nivelul clinicii, dupa care, daca sunt Ok, se completeaza si declaratiile. Oricum ar fi, daca te hotarasti sa depuni dosarul acolo, sa ai mare grija cu ce vor trimite la MS, pt ca am senzatia ca deocamdata habar nu au ce se intampla in acest program (lucru de altfel de inteles, pt ca de-abia au intrat).
Bafta!

Înapoi la “Subprogramul FIV 2011 - 2012”