SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: SUBPROGRAMUL! 1.133 dosare aprobate, iulie 2011 - iunie

Post by SOS Infertilitatea » Mon Aug 20, 2012 11:17 am

Documentul adresat Ministerului Sanatatii pe tema proiectului de lege a Sanatatii este amplu, 14 pagini de informatii relevante. Il puteti rasfoi aici:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Aug 20, 2012 11:18 am

Este greu de facut o sinteza, tot ce am scris in cele 14 pagini este relevant si se afla intr-o structura logica de justificare a solicitarilor noastre, dar in esenta este vorba despre asta:

În urma analizării Proiectului de Lege propus pentru dezbatere de către Ministerul Sănătății, considerăm că actuala formulare a articolelor 145 și 148 aduce o lezare gravă a intereselor pacienților reprezentați de către Asociația noastră și a drepturilor acestora în calitatea lor de asigurați/coasigurați în cadrul sistemului de asigurări obligatorii de sănătate din România. Ca urmare, considerăm vitală modificarea acestora conform sugestiilor prezentate în continuare.

În esență, propunerile noastre vizează următoarele:
• Includerea în pachetul de servicii de sănătate de bază acordate a serviciilor de reproducere umană asistată medical (prin adăugarea unui noi litere în lista serviciilor de la art. 145 din Proiectul de Lege);
• Excluderea fertilizării in vitro din lista serviciilor de sănătate ce nu vor fi decontate din fond (eliminarea literei h) de la articolul 148, paragraful 1);

De asemenea, dorim extinderea Subprogramului de fertilizare in vitro si embriotransfer pentru a permite decontarea din Fondul Național Unic al Asigurărilor Sociale de Sănătate („Fondul”) sau din bugetul Ministerului Sănătății a trei tentative de inseminare artificială, precum și a cel puțin două cicluri de fertilizare in vitro la nivelul fiecărui cuplu hipofertil (cu condiția ca cel puțin un membru al cuplului să fie asigurat în cadrul sistemului de asigurări obligatorii de sănătate din România).

În plus, vă rugăm să aveți în vedere actualizarea Listelor medicamentelor gratuite și compensate pentru a include denumirile comune internaționale ale medicamentelor utilizate în mod uzual în tratarea afecțiunilor medicale specifice infertilității și în vederea efectuării procedurilor de reproducere umană asistată medical. De asemenea, vă rugăm să aveți în vedere modificarea categoriilor de pacienți cărora le este permisă compensarea/gratuitatea, astfel încât să includă pacienții afectați de infertilitate , precum și eliminarea limitărilor privind o anumită cauză a infertilității care să ofere dreptul la compensare.

Menționăm că sugestiile noastre sunt fundamente în principal plecând de la studii recente efectuate la nivel regional și mondial de către organisme autorizate, de la date statistice oferite de Institutul Național de Statistică din România, de la rezoluții ale Parlamentului European, de la prevederile unor Convenții Internaționale la care România este parte, precum și ținând cont de experiența practică în domeniul sănătății a numeroase state din Europa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

andreea06

Post by andreea06 » Mon Aug 20, 2012 1:37 pm

Multumim pentru ca existati si ne faceti viata mai usoara in lupta cu infertilitatea.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Aug 20, 2012 4:36 pm

Va sugeram sa va faceti timp sa cititi memoriul SOSI pe tema infertlitatii si RUAM, veti gasi informatii interesante: http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=335
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

andreea06

Post by andreea06 » Thu Aug 23, 2012 8:27 am

Buna dimineatza
Am citit documentul, am scris pe blog si va felicit pentru tot efortul pe care il depuneti pentru noi cuplurile care ne luptam cu infertilitatea.
Am o intrebare: stiti cumva daca se mai intruneste comisia pentru programul FIV/ET, pentru ca am depus si eu o contestatie si nu stiu daca si cand primesc vreun raspuns.
Am citit pe situl Ministerului Sanatatii la date statistice privind derularea programului situatia ptr iunie 2011-iulie 2012 si nu sunt decat date referitoare la procedurile in derulare.
Multumesc mult
O zi buna

gabryelad

Post by gabryelad » Thu Aug 30, 2012 12:24 pm

Buna

M-am intors dupa un lung concediu odihnitor :). Sper sa ajute ... :P
Vreau sa va intreb pe cele care ati facut FIV la Giulesti cum se plateste? In Euro sau in lei?
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

blue eyes

Post by blue eyes » Thu Aug 30, 2012 4:29 pm

buna [floare]

ajung si eu la FIV.am fost ieri la bucuresti si dr ne-a zis sa intocmim dosarul pt FIV subventionat.i-am spus ca stiu ca nu mai sunt fonduri anul acesta si ne-a spus ca nu avem ce pierde.daca ni se aproba,dar nu sunt fonduri anul acesta si sperand sa mai existe la anu,putem face FIV anul viitor?

va multumesc mult pt raspuns @};-
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

gabryelad

Post by gabryelad » Thu Aug 30, 2012 4:33 pm

daca vor exiata fonduri anul viitor nu vad de ce sa nu puteti face.
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

blue eyes

Post by blue eyes » Thu Aug 30, 2012 4:52 pm

multumesc pt raspuns,gabry [floare]
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 2 nereusit

Dementa

Post by Dementa » Fri Aug 31, 2012 5:20 pm

Buna ziua !
As dori sa stiu care sunt demersurile in vederea accesarii programului FIV subventionat de stat. Ne dorim un bebe dar, din pacate, ne chinuim sa il facem. Cunoastem care este cauza pentru care bebele nu vrea sa apara si am dori sa recurgem la inseminare in vitro.
Multumesc anticipat !

OanaBlue

Post by OanaBlue » Fri Aug 31, 2012 5:29 pm

blue eyes wrote:buna [floare]

ajung si eu la FIV.am fost ieri la bucuresti si dr ne-a zis sa intocmim dosarul pt FIV subventionat.i-am spus ca stiu ca nu mai sunt fonduri anul acesta si ne-a spus ca nu avem ce pierde.daca ni se aproba,dar nu sunt fonduri anul acesta si sperand sa mai existe la anu,putem face FIV anul viitor?

va multumesc mult pt raspuns @};-
Daca nu mai sunt fonduri, nu se aproba - aprobarile se dau in limita fondurilor existente.

Irina_

Post by Irina_ » Fri Aug 31, 2012 5:33 pm

OanaBlue, ce-as mai vrea sa le explici tu asta si celor de la Directia de Sanatate Publica Bucuresti, care cu dosarul aprobat spuneau ca nu le-au fost aprobate fondurile si refuzau decontarea catre clinica...

Eu sunt de acord cu tine, dar se pare ca autoritatile noastre nu sunt la curent.

Irina_

Post by Irina_ » Fri Aug 31, 2012 5:35 pm

Dementa wrote:Buna ziua !
As dori sa stiu care sunt demersurile in vederea accesarii programului FIV subventionat de stat. Ne dorim un bebe dar, din pacate, ne chinuim sa il facem. Cunoastem care este cauza pentru care bebele nu vrea sa apara si am dori sa recurgem la inseminare in vitro.
Multumesc anticipat !
Salut! Vezi ca e un topic separat cu intrebarile frecvente despre Subprogram, gasesti acolo tot ce te intereseaza.

blue eyes

Post by blue eyes » Sat Sep 01, 2012 10:29 am

Oana,multumesc pt raspuns [floare] deci nu prea mai are rost sa il depun pana nu stim sigur ca va continua subprogramul...

FIV 2 nereusit

ela_ella

Post by ela_ella » Sat Sep 01, 2012 1:43 pm

SOSI, va admir pentru tot ce faceti pentru noi! Va multumim!
38 ani - AMH 1,66; FSH 8,28; LH 8,13; sotul 45 ani - astenoteratospermie
HSG 2010 - trompa stanga infundata complet (fara sanse din partea doctorilor de a fi desfundata)
IA nefinalizate - noiembrie 2011, ianuarie și februarie 2012.
FIV prin subprogram, clinica Giulesti. Beta HCG 14.06.2012 NEGATIV
IA august 2012 - test negativ
Laparoscopie noiembrie 2012 - trompe permeabile

enchi

Post by enchi » Mon Sep 03, 2012 9:55 am

buna, fetelor! este cineva pe-aici care are dosar aprobat in iunie la Medlife si care a inceput deja procedurile? stiti ceva legat de acest subiect?
EU: 2006 - o sarcina oprita in evolutie - de atunci infertilitate secundara idiopatica; 2011- laparoscopie exploratorie- totul OK; dosar FIV aprobat in iunie la Medlife.
SOT: OK

Irina_

Post by Irina_ » Mon Sep 03, 2012 10:02 am

Eu am avut dosar aprobat in iunie la MedLife, am facut procedurile la inceputul lui august si am platit absolut tot din buzunar, desi legea imi oferea dreptul la decontare. Ca urmare, acum ma pregatesc sa trimit scrisori pe la Directia de Sanatate Publica Bucuresti ca sa recuperez banii. O sa ma duc azi sa iau niste fotocopii de la dosar si o sa-l intreb pe dr. Stan daca au primit vreun ok pe fondurile alocate prin Subprogram si iti spun dupa aceea. In mod normal te anunta ei cand termina formalitatile.

Din pacate situatia existenta la MedLife este inadmisibila, este o bataie de joc fata de asigurati. Insa nu e nimic nou in Romania.

necla

Post by necla » Mon Sep 03, 2012 1:15 pm

Buna fetelor!!Am depus si noi dosar pt fiv in iulie ,la Giulesti.Am sunat mai devreme si mi-au zis ca nu au primit inca lista cu dosarele.Mai e cineva cu dosar depus in iulie?.Urez succes celor care au inceput procedurile.pupici

flo.flo

Post by flo.flo » Mon Sep 03, 2012 3:26 pm

Buna Enchi,

Sa stii ca nici pe mine nu m-au sunat de la medlife pentru inceperea procedurilor. nu m-au sunat nici sa-mi spuna macar ca este aprobat dosarul - a trebuie eu sa insist telefonic sa mi se spuna.
Eu oricum din cauza unor probleme medicale nu puteam sa fac in perioada asta, asa ca am stat linistita - dar acum as vrea sa incep ...

flo.flo

Post by flo.flo » Mon Sep 03, 2012 3:29 pm

Irina, tu ai solicitat sa procedezi asa, sau asa se face in mod normal, mai intai achiti tu banutii dupa care tii recuperezi?
te-au sunat ei si te-au chemat pentru inceperea procedurilor, sau cum ai procedat?

Post Reply