SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
Mademoiselle PasDeChance

Re: VICTORIE!! Hotarare de guvern aprobata - subprogramul FIV.

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Ian 08, 2011 4:05 pm

Sper sa fie 500 reusite din 500, si sa avem 500 cupluri fericite cu bebei care sa incurajeze si pe ceilalti.
Avem nevoie de energia lor pozitiva :)
Poate inca 500 membri in SOSI ...

:), si noi ne-am dori, dar din pacate rata de reusita e cea stiuta: doar un pic peste 20%. Insa (pastrand cifra asta, despre care am stabilit ca este o conventie) va insemna >100 de copilasi! Schimbat destinul a peste 100 de familii. This is priceless!

Membri in SOSI vrem, doar nu doar cu patalama / formular de adeziune, cum am tot primit, vrem sa se si implice.

Ca o concluzie ... 500 fivuri in tara noastra !!
Tara celor 0 km de autostrada ?? Este ceva gigantic !
Nu uitatzi unde traim ! Sincer nu credeam ca se poate asha ceva.
Orice realizare trebuie evaluata in context. Si in Ro asta este o realizare. Imposibil de comparat cu Israel.
Nu vreti sa shtitzi ce PIB are IL cu 8mil oameni. Si acolo familia este recompensata pentru fiecare copil, primeste citeva sute de sekeli.
La noi sunt mame care fac avort ca nu au bani pentru copii. Ei au fost decimati si chiar au incercat sa se refaca. Este cu totul alta lume.
Franta, Germania ... ce sa mai vorbim ? Acolo se cistiga de 4-8 ori mai mult, se plateste la fel sau mai putzin pe alimente baza, combustibil, utilitati. Asistenta pentru fertilitate este de calitate mult mai buna si gratuita. Deci ? Ce sa vb ? Mai este ceva de zis ?
Eu sunt impotriva emigrarii, dar cine vrea este liber sa plece. Este aiurea la noi si trebuie sa luptam cu sistemul.
Din acest motiv SOSI este din punctul meu de vedere o initiativa extraordinara.
Copilul care nu plinge nu primeste de mincare. Deci ne organizam, plingem, poate mai aruncam si cu pietre cind ne lasa nervii.
Se pare ca da rezultate strategia asta, este veche de cind lumea si nu are cum sa nu functioneze.

Da, trebuie sa ramanem pe baricade, sa insistam.

Mediatizarea e una din chei, dupa cum ziceam. Sa tinem subiectul cald. Sa nu poata fi ignorat de autoritati.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

GIANINA

Mesajde GIANINA » Sâm Ian 08, 2011 7:34 pm

Buna,nu am prea multe de spus, insa simt nevoia sa va laud pentru reusita :ymapplause: , BRAVO, MA INCLIN!
Aveam incredere ca asa va fi, pentru ca sunteti bataioase.
Si apropo de varsta, eu am 28 ani si imi doresc copii de la 22 ani. Dar asa a fost sa fie, sa fiu infertila, dar vom reusi sa ne indeplinim visul, sunt sigura( acum mai mult ca oricand) .
05.2008 laparoscopie-aderente multiple, 03.2009 IA1-sarcina oprita in evolutie,09.2009 IA2-nereusita, 06.2010 IA3-SEU, 08.2011 inceput protocol lung FIV-SEU natural, 11-12.2011 FIV 1- punctie 9.12.2011,13ovocite,ET14.12.2011 cu blastocisti, test 23.12.2011 - hiperstimulare ovariană gravă

mirimir

Re: SOS Infertilitatea despre Programul FIV la Realitatea TV!

Mesajde mirimir » Sâm Ian 08, 2011 10:13 pm

Chocolate scrie:pe mine m-a deranjat putin abordarea Realitatea. Iar s-a dat de inteles ca infertilitatea e un apanaj al femeilor peste 35 de ani. X(

Poate ar trebui sa se vorbeasca si de ce uneori se ajunge la aceasta varsta, pentru ca pana descoperi problemele trebuiesc o gramada de analize si investigatii pentru care ai nevoie de bani, pe care uneori nu ii ai si astepti leafa sau alta sursa si pana atunci iti trece menstra si trebuie sa o astepti pe urmatoarea care s-ar putea sa nu fie prea curand, apoi trebuie sa faci programarea la comisia de sterilitate(care nu este de azi pe maine) unde iti trebuiesc poate alte analize si investigatii, sau trebuiesc repetate, poate in orasul unde locuiesti nu exista o clinica de specialitate si atunci iti trebuie liber sau concediu......
Ramona, Felicitari!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 10, 2011 8:56 am

Da, Mirimir, ai dreptate. Dureaza pana descoperi problema, mai sunt si doctori care iti baga "nu aveti nimic, mai incercati doi ani si reveniti dupa", apoi dureaza investigatiile, daca sunt chestii de "reparat" trebuie pauze pentru cicatrizare, fiv-uri nu poti sa bagi in nestire ci maximum doua / an etc, etc. Dar nu voua trebuie sa va povestesc asta, ca voi stiti, ci celor care se grabesc sa judece.

Insa, cum ziceam, nu trebuie nici sa ne ascundem dupa deget, exista si persoane care se hotarasc foarte tarziu sa faca copii si afla cu deosebita surprindere ca la 40 de ani NU mai au ovocite sau ca de fapt sotul a fost hipofertil in tot acest timp cat ea a luat anticonceptionale. Eu am prietene de varsta mea sau >, in cuplu sau nu, carora nici nu le trece prin cap sa se gandeasca la copil, sunt convinse ca mai au decenii de fertilitate in fata. Chiar ar trebui o campanie de informare pe tema asta, insa nu una din care sa se traga concluzia ca doar varsta conduce la infertilitate.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

mireille

Mesajde mireille » Lun Ian 10, 2011 8:50 pm

Buna,
Am tot citit ce s-a scris pe aici dar inca nu imi este clar un lucru: daca eu am facut deja o incercare FIV inseamna ca nu voi putea beneficia de acest program?? :(

cami30

Mesajde cami30 » Lun Ian 10, 2011 8:58 pm

Eu raman la parerea ca daca nu lua fiinta SOS Infertilitatea, in vecii vecilor nu s-ar fi facut ceva in domeniul asta. E atat de multa ignoranta in tara asta incat nici macar o gafa atat de mare ca a ministrului sanatatii care a interzis reproducerea asistata contra cost nu s-ar fi facut vazuta/auzita .
Am mai citit nu stiu pe ce site-uri despre ingoranta legata de confuzia infertilitate= varsta inaintata.
M-am saturat pana peste cap de tara asta si de mizeria din ea si de rautatea oamenilor. Mai ales de rautatea oamenilor.

Poate ca nu vor beneficia multe fete de "minunea" asta dar ideea e ca ne-am facut auziti si ca trebuie sa se auda si mai mult si mai corect despre ceea ce inseamna infertilitatea si mai ales trebuie distrus mitul varstei.
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

monaramona

Mesajde monaramona » Lun Ian 10, 2011 10:56 pm

mireille asa este e adevarat ca , daca ai facut un fiv nu te mai incadrezi in acest program..dar am incredere in SOS infertilitatea ca se va rezolva si problema asta dar nu acum..ma bucur ca au reusit si atat..felicitari
MULTUMESC DOAMNE

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Ian 11, 2011 12:53 pm

mireille scrie:Buna,
Am tot citit ce s-a scris pe aici dar inca nu imi este clar un lucru: daca eu am facut deja o incercare FIV inseamna ca nu voi putea beneficia de acest program?? :(

Mireille, nu s-a stabilit asta. Nu s-a stabilit nimic, de fapt. Ideea asta este vehiculata pentru ca jurnalistii in loc sa intrebe la sursa (MS) dau search pe google si le ies criteriile care fusesera creionate cand cu tentativa de program de anul trecut. Atunci se mersese pe ideea (logica, justificata) sa se dea acces celor care au sanse foarte mari de reusita, respectiv cuplurilor care sunt la primele tentative (in ciuda unor clisee, cele mai mari sanse de reusita sunt la primele tentative, cu cat numarul tentativei este mai mare cu atat sansele sunt mai mici). Dar nici atunci nu se zisese neaparat "prima tentativa", ci ceva generalist.

Deci, vom vedea, deocamdata nu se stie.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

mireille

Mesajde mireille » Mar Ian 11, 2011 5:18 pm

Va multumesc pentru raspuns, asa e...sa vedem ce se va stabili.....Multumim pentru tot efortul vostru! [floare]
Ce pacat ca nu pot ajunge la intalnirea de sambata... :(

littlegirl

Mesajde littlegirl » Mar Ian 11, 2011 7:36 pm

Dar in ce evidente apari ca ai facut FIV? Cum poti demonstra ca nu ai mai facut FIV?

miramar

Mesajde miramar » Mar Ian 11, 2011 9:28 pm

Cand apreciati ca vor stabili continutul dosarului (cuplului),pentru ca, dincolo de minunea pe care ati reusit sa o faceti posibila, trebuie sa nu uitam ca ... SUNTEM IN ROMANIA... tara tuturor "imposibilitatilor" si "nepotismelor (s.a.)"? Oare va fi o selectie corecta, sau primul venit (nu conteaza pe ce usa a intra!) e...primul servit?! La noi au trecut 10 ani, iar fiecare an ce se adauga celor 37 pe care ii am in prezent doare din ce in ce mai rau!

cami30

Mesajde cami30 » Mar Ian 11, 2011 9:31 pm

Teoretic in Ro, nu stiu daca exista undeva evidente vizavi de FIV. In clinicile private nu cred, iar in cele de stat nici atat. Teoretic niciun medic nu cred ca raporteaza undeva ca a facut FIV lui X, Y sau Z. Probabil de acum inainte.
Cine ar fi prost sa se duca sa spun "eu sunt la al 7-lea FIV".
Eu am un FIV, si trompe lipsa , da' astea le-am pierdut dupa FIV, dupa o sarcina surpriza care m-a lasat nu fara una ci fara cele doua trompe ca asa s-au gandit medicii din RO, ca mi-e mai bine si fara cealalta daca mai vreau un FIV, ca avea lichid, ca era nu stiu cum. Mi-a luat 3 luni sa pun mana pe inregistrarea operatiei si nici aia nu e completa , iar actele de la spital nici vorba. Nici vorba sa mi se dea copii dupa ecografii , etc. As fi putut sa=i dau in judecata da' cine oare castiga in RO pentru asa ceva?
Daca ar fi sa mai fac un FIV as putea minti cu usurinta. Am acte pentru salpingectomie din cele doua operatii pe trompe avute in 6 ani!

Poate de acum inainte sa se tina o evidenta, cel putin prin clinicile de stat dar la privat.. no way!
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Ian 12, 2011 11:17 am

Un nou articol in Monitorul de Cluj:

Imagine

http://www.monitorulcj.ro/cms/site/m_cj ... 97535.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

petricia

Mesajde petricia » Mie Ian 12, 2011 6:32 pm

Este extraordinar, am semnat petitia dar sincer nu aveam sperante prea mari.
Eu am facut FIV in anul 2008, de atunci n-am mai putut incerca din lipsa banilor este o reusita extraordinara, va felicit din tot sufletul asa poate visul meu va deveni realitate.

liliana

Mesajde liliana » Mie Ian 12, 2011 6:37 pm

FELICITARI SOS INFERTILITAREA
SPER CA VISUL TUTUROR SA DEVINA REALITATE DATORITA VOUA
VA MULTUMIM

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Ian 13, 2011 1:18 pm

Am gasit in arhiva campaniei o amintire de neuitat:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

veropmd

inscriere lista

Mesajde veropmd » Joi Ian 13, 2011 1:37 pm

buna ziua, as vrea sa stiu care sunt procedurile si ce acte trebuie intocmite pt a ne putea inscrie pe lista pentru fertilizare..va multumesc

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Ian 13, 2011 2:13 pm

Veropmd, deocamdata nu exista nici lista, nici criterii. Te rugam sa citesti cu atentie intreg topicul, toate informatiile de care dispunem sunt publicate aici.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Ian 13, 2011 3:45 pm

O parte din feedback-ul de la colegii nostri din Fertility Europe, carora le-am anuntat ultimele evolutii din Romania.

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Ian 13, 2011 5:28 pm

miramar scrie:Cand apreciati ca vor stabili continutul dosarului (cuplului),pentru ca, dincolo de minunea pe care ati reusit sa o faceti posibila, trebuie sa nu uitam ca ... SUNTEM IN ROMANIA... tara tuturor "imposibilitatilor" si "nepotismelor (s.a.)"? Oare va fi o selectie corecta, sau primul venit (nu conteaza pe ce usa a intra!) e...primul servit?! La noi au trecut 10 ani, iar fiecare an ce se adauga celor 37 pe care ii am in prezent doare din ce in ce mai rau!

Miramar, asa cum am spus, nu stim mai mult decat este scris aici, public. Ei zic ca 90 de zile, deci ar fi in aprilie, si in declaratiile MS s-a vorbit despre o incepere a implementarii "in primavara acestui an".

Selectia nu o vom face noi, ci autoritatile, dar te asigur ca vom fi cu ochii pe proces. Daca vom constata nereguli dovedite, avem un script informatic foarte eficient, care trimite mesaje catre cei 2000 de destinatari din baza noastra de date (printre care >100 jurnalisti) in cateva minute.

Înapoi la “Subprogramul FIV 2011 - 2012”