SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
Mademoiselle PasDeChance

In seara asta, la Observator Antena1, despre Programul FIV

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 03, 2011 5:26 pm

In seara asta va fi o stire la Observator, cu dl. ministru al Sanatatii, Attila Cseke, si cu reprezentanti ai SOS Infertilitatea.

Vom reveni cu amanunte.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: In seara asta, la Observator Antena1, despre Programul FIV

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Ian 03, 2011 9:14 pm

Guvernul s-a hotarat in sfarsit sa-i ajute pe romani sa aibe urmasi!Cuplurile infertile vor primi din partea statului ajutor financiar. O parte din enormele cheltuieli pentru procedurile de fertilizare vor fi decontate.

http://observator.a1.ro/social/Infertil ... 27309.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Ian 03, 2011 9:50 pm

Multumim Alexandra si Elena! [floare] [floare]

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Loredana

Mesajde Loredana » Mar Ian 04, 2011 9:01 am

:ymhug: [floare] [floare] Excelenta intrare in anul 2011. Sper sa ni se implineasca visele cat mai curand!!!Felicitari reprezentantelor noastre. [floare] [floare]
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

AleDutulescu

Mesajde AleDutulescu » Mar Ian 04, 2011 2:57 pm

Multumesc! Sper ca interviul de data viitoare sa fie despre cum am reusit cu toate sa avem [bebe] [bebe] [bebe] .

Pana atunci, am intrat la cura pt ca m-am speriat de mine la TV :D si am ignorat pana acum semnele lasate de ultimul FIV. adica 5 kg.

Va pup tare pe toate!
[floare]
Ale

solomon laura

Re: VICTORIE!! Hotarare de guvern aprobata - subprogramul FIV.

Mesajde solomon laura » Mar Ian 04, 2011 4:57 pm

buna VICTORIE asa da demult visam la o asa veste .Eu am aproape 40 ani sper sa apuc sa fac un fiv.Fac tratamente de 12ani am 2operatii de chisturi si aderente la Cluj.Cine stie daca trebuie sa te inscri pe o lista anume ?

Zara4

Mesajde Zara4 » Mar Ian 04, 2011 5:33 pm

Felicitari fetelor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Am 3 FIV nereusite ,am ramas fara masina ...iar acum la inceput de an ma gandeam c am ce as mai putea vinde sa mai incerc odata....
Este cea mai buna veste pe care as fi putut-o primi pe 2011
Va tinem pumnii! Sa speram ca vom reusi si noi sa fim tratate ca restul cuplurilor din Europa

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: VICTORIE!! Hotarare de guvern aprobata - subprogramul FI

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Ian 04, 2011 7:36 pm

Multumim pentru aprecieri! [floare]

Deocamdata nu exista regulile de eligibilitate pentru cupluri si nici alte detalii oficiale. Nu le asteptam inainte de aprilie-mai, in timpul asta MS trebuie sa faca normele metodologice. Daca aflam detalii, le anuntam public.

De peste doi ani si jumatate, noi, voluntarii SOS Infertilitatea (pacienti ca si voi, persoane cu joburi, cu familii, unele cu copii, cu timp liber limitat) raspundem la TOATE mesajele primite pe e-mail, dar va rugam sa nu ne scrieti sa ne cereti amanunte suplimentare, pentru simplul fapt ca acestea nu exista. Va vom raspunde la mail, insa doar pentru a va spune ca nu avem detalii suplimentare si ca tot ce aflam facem public pe blog si pe forum. Deci e timp pierdut, si pentru voi si pentru noi.

Stirea TV de aseara pe youtube:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

geoemilia

Mesajde geoemilia » Mie Ian 05, 2011 10:26 am

de abia astept poate rezolvam si noi problema asta ! [fecundare]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Ian 05, 2011 1:42 pm

Va rugam mult, nu luati de bune informatiile de prin diferite surse, forumuri sau site-uri. Credeti-ne: criteriile nu sunt stabilite, normele metodologice vor fi realizate in urmatorul trimestru, deocamdata nu s-a stabilit nimic.

Cativa asa-zisi jurnalisti au dat o cautare pe net, au dat peste criteriile vehiculate anul trecut si le-au dat drept cele care vor conta anul asta. Fara sa verifice. Si acum aceste pseudocriterii se raspandesc in bucla, derutand oamenii.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Ian 05, 2011 1:44 pm

RalucaBonzi scrie:
Stimata Doamna Bonzi,

Ministerul Sanatatii va publica toate amanuntele programului de fertilizare in vitro care va fi derulat in perioada 2011 -2012 in momentul in care normele metodologice vor fi elaborate.

Programul va incepe cel mai probabil din aceasta primavara. Ministerul Sanatatii nu a avansat, pana in prezent, nicio data fixa pentru demararea inscrierilor. Mai mult, toate comunicatele de presa ale MS le puteti gasi pe pagina de web http://www.ms.ro

Serviciul de presa

In urmatoarele cel putin trei luni nu vor exista criterii oficiale, nu va agitati inutil luand in serios diverse speculatii de pe net sau publicate de asa-zisi ziaristi care nu verifica sursa informatiilor.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

cami30

Mesajde cami30 » Mie Ian 05, 2011 7:26 pm

Eu nu sunt tare optimista vizavi de abilitatile acestui minister de a administra un astfel de program. Si daca FIV-urile in Romania platite de stat se vor face cu aspirina sau paracetamol, mi-e teama ca o sa ajungem tot la buzunarele proprii. Dar e o speranta. E ceea ce ne mai da tara asta din cand in cand, SPERANTE.

trebuie sa va implicati cat puteti , pentru ca sunteti acolo, aproape si puteti sa stati in coasta lor si sa le spuneti ce e bine si ce e rau. Exista vreo sansa sa va implice si pe voi in elaborarea acestor criterii dar si precizarilor vizavi de ce se va plati si cum? Vb cu o asistenta care imi spunea ca analizele de trimestrul 1 si 2 de sarcina ( fara amnio) au ajuns la 12 milioane si tb platite din buzunar. In tara asta nu ti se mai da nicio aspirina pe gratis desi esti platitor de asigurari de sanatate.

Jumatate din medicamentele fabricate in Ro sunt contrafacute, si am testat asta pe pielea mea. Un ibuprofen de 400 de la o firma nu-si face efectul nici dupa 2 pastile, iar acelasi ibuprofen de 400 de la o firma straina si-a facut efectul intr-un minut. Trebuie sa se ofere medicamente bune pentru o procedura FIV si sa nu ne trezim ca facem FIV ca in epoca de piatra doar pentru ca e decontat de stat.
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

Loredana

Mesajde Loredana » Mie Ian 05, 2011 8:28 pm

Cami, e normal sa fii sceptica in privinta aplicarii acestui proiect pentru ca este o perioada de criza si ne vine greu sa credem ca MS va dispune de banii necesari unui fiv\cuplu, numarul cuplurilor fiind f mare, dar, sa nu fim asa pesimiste si sa speram in minuni(ele exista dar tr sa credem in ele).
Va urez la toate un an bun si plin de reusite pe toate planurile! :ymhug:
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

monaramona

Mesajde monaramona » Joi Ian 06, 2011 8:42 am

raluca am inteles ca se deconteaza doar fiv nr 1..e adevarat sau sunt doar barfe? :(
MULTUMESC DOAMNE

Chocolate

Mesajde Chocolate » Joi Ian 06, 2011 8:48 am

http://medlive.hotnews.ro/fertilizarea- ... ditii.html
*paragraful 1 de la Statistici

Din pacate, asa se formeaza parerea publicului cum ca suntem toate femei de peste 40 de ani care pana acum NU AM VRUT COPII. Si de aici pana la oprobiul public pentru ca se cheltuiesc niste bani ai statului roman, si-asa incercat de criza, cu niste cucoane care pana la varsta asta s-au concentrat pe cariera si acum nu mai pot avea copii din cauze biologice nu e decat un pas. Foarte urat, domnilor jurnalisti!
SOSI, se poate lua cumva atitudine in problema asta?
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Mihaela B

Mesajde Mihaela B » Joi Ian 06, 2011 1:41 pm

Buna ziua la toata lumea!
Ma bucur de aceasta hotarare pentru ca am mare nevoie de ajutor.
Am sunat pe la Ministerul Sanatatii sa aflu ceva despre ce acte trebuie anexate la dosar dar,nimic,m-au pus sa sun de la un nr la altul si....nu am aflat nimic :(( .
Ramane sa vorbim intre noi,cele cu problema asta,sa ne tinem la curent cu ce aflam.
V-am pupat si....astept si eu un semn de la voi.
O zi buna! :ymhug:

maryady

Mesajde maryady » Vin Ian 07, 2011 9:31 am

buna
daca cineva afla ceva noutati sa ne spuna si noua
si eu vreau sa am [bebe]
multumesc

SOS Infertilitatea
Administrator

SOS Infertilitatea despre Programul FIV la Realitatea TV!

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Ian 07, 2011 10:46 am

La stirile din aceasta dimineata s-a difuzat in mod repetat un material despre programul FIV, cu participarea Ramonei [floare], voluntar SOSI, si a ministrului Attila Cseke.

S-a spus inca o data ca normele/criteriile NU SUNT STABILITE, dar s-a avansat un buget pentru acest program: cca 4.000.000 RON.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: SOS Infertilitatea despre Programul FIV la Realitatea TV!

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Ian 07, 2011 10:48 am

Imagine

Imagine

Imagine

Vom reveni cu captura video a stirii.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: SOS Infertilitatea despre Programul FIV la Realitatea TV!

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Ian 07, 2011 12:15 pm

Inregistrarea video a stirii:

http://www.youtube.com/watch?v=3lOpxEyu ... r_embedded

(da, e alb-negru, retro:)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Înapoi la “Subprogramul FIV 2011 - 2012”