SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
mariuca

Re: SOS Infertilitatea despre Programul FIV la Realitatea TV!

Mesajde mariuca » Vin Ian 07, 2011 12:37 pm

Bugetul alocat este foaaaarte mic, cred ca ne facem iluzii ca statul are intentia sa ne ajute. Pare o actiune de imagine si nu una care sa rezolve problema infertilitatii in mod real, intr-un procent care sa conteze.

mariuca

Mesajde mariuca » Vin Ian 07, 2011 12:45 pm

Sunt furioasa!!!
Daca in Romania se fac anual 5000 FIV, cu fondurile alocate de cca. 1.000.000 EUR (4.000.000 RON), daca ne gandim ca ar aloca 2000 EUR/FIV (care nu acopera toate costurile legate de procedura), inseamna, in cel mai bun caz, cca. 500 FIV sustinute de catre stat.
Mi-am pierdut optimismul...

andreia

Mesajde andreia » Vin Ian 07, 2011 1:48 pm

buna, eu sper din tot sufletul sa nu-si bata joc de asa ceva. Va multumesc celor care au reusit sa faca ceva si pentru noi.Eu astept cu nerabdare sa ma pot inscrie in acest program, de 9 ani ne chinuim si nici un dr nu ne-a dat vreo speranta decat in vitro , dar cum costa cam mult si nu putem dispune de acesti bani

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Ian 07, 2011 1:49 pm

Mariuca, te-ai inscris pe forum in urma cu trei zile.

Stii ce ni se zicea noua, celor din grupul de initiativa SOS Infertilitatea, in urma cu trei ani, cand am inceput de nebune campania asta? Ca nu vom obtine trei roni de la stat pentru cauza infertilitatii. Asta ne-o spuneau, uneori ironic, tocmai celelalte aspirante/paciente, care in tot acest timp s-au uitat cu ochii si au ignorat doar uneori cu gratie apelurile noastre la actiune comuna, iar acum sunt "furioase". Si ne-o mai zicea si MS, la prima petitie un anumit director Pana, medic la baza, ne-a zis textual, negru pe alb, cu semnatura, ca infertilitatea nu e o problema in Romania si ne-a trimis la plimbare. Ne-am fi putut opri acolo, nu? Ne facusem datoria, incercasem marea cu degetul, primisem raspunsurile pe care le puteam primi.

Si asta se intampla la inceputul lui 2008, cand economia Romaniei teoretic duduia si aveam crestere economica de 7%. Sa iti amintesc care este contextul economic al Romaniei azi? Ce jale e in intregul sistem sanitar romanesc?

Credeti ca noi n-am fi vrut un miliard de euro pentru cauza infertilitatii? Crezi ca noi nu am fi vrut marul mai mare? Insa suntem in situatia de a alege ce vrem: marul mai mic sau nimic!

Pe bune, hai sa vedem particica plina a paharului. Si sa ne rugam sa fie si asta, caci deocamdata nu e nimic castigat.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Ian 07, 2011 1:56 pm

Ramona, multumim pentru participarea la emisiune. [floare]

Multumim tuturor celor care au facut posibila aceasta mediatizare, este foarte important ca subiectul sa fie tinut cald. Chiar fierbinte. Poate din afara, prea furioase fiind, nu va dati seama, dar aceste aparitii media nu cad din cer, se munceste pentru ele.

Iar daca acest program este pe cale de a prinde contur, este pentru ca Asociatia SOS Infertilitatea a reusit sa suscite o mediatizare exceptionala pentru un subiect care inainte fusese tabu: http://infertilitate.com/mediatizare/ Astfel a ajuns subiectul pe agenda publica si politicienii nu au avut incotro si ii acorda atentie.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

andreia

Mesajde andreia » Vin Ian 07, 2011 2:04 pm

sper din suflet ca acest proiect sa ii tina cat mai mult, inca o data multumim [floare]

mihaele

Mesajde mihaele » Vin Ian 07, 2011 2:05 pm

Da Raluca asa este ai mare dreptate in tot cea ce spui!! Pentru noi este o mare Victorie si sunt sigura ca nu va fi doar vorbe!!!
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

mariuca

Mesajde mariuca » Vin Ian 07, 2011 2:15 pm

Va rog sa ma iertati daca din post-ul meu s-a inteles ca nu as aprecia activitatea asociatiei. A fost o reactie de moment, poate exagerata, iar nemultumirea mea era indreptata impotriva statului.
Multumesc tuturor celor din asociatie pentru ca sacrifica din timpul lor liber pentru a ajuta cuplurile infertile.
Repet, va rog sa acceptati scuzele mele daca am reactionat deplasat.

Chocolate

Mesajde Chocolate » Vin Ian 07, 2011 2:43 pm

Felicitari, Ramona! [floare]
Raluca, pe mine m-a deranjat putin abordarea Realitatea. Iar s-a dat de inteles ca infertilitatea e un apanaj al femeilor peste 35 de ani. X( Nu s-a spus absolut deloc ca infertilitatea NU are legatura cu varsta si nu se datoreaza niciunei alegeri personale si ca exista, asa cum toti stim (daca nu ma insel, am vazut si aici, pe forum), si persoane de 20 de ani care se confrunta cu aceasta problema.
Cat despre titlul "Copiii statului".... CUM copiii statului cand toate si toti cei care avem aceasta problema PLATIM ASIGURARI DE SANATATE din veniturile noastre si din munca noastra???? :-o
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Ian 07, 2011 2:48 pm

Mariuca, eu cand am ceva de spus, spun. :) Deci da, am luat-o aproape personal, adica la adresa Asociatiei. Noi o simtim ca pe o reusita, ca pe o dovada ca nu ne-am dat degeaba cu capul de toti peretii atat amar de timp, si ne doare cand vedem ca lumea are o atitudine atat de critica. Mi-a dat o colega un link, pe forumul DC unde ne-am cunoscut o parte dintre noi si de unde am fost banate, sunt persoane care comenteaza ca ce, initiativa asta a MS e nimica toata, in Israel sunt sapte tentative gratuite. Asa, si? Romania e Israel?! Nu, Romania nu e Israel. Nu e nici Franta. Nu e nici macar Ungaria sau Bulgaria.

Romania e Romania si asta e maximul pe care il putem obtine in contextul dat!

Se uita de unde s-a plecat, de la minus infinit.

Si se uita ca lupta nu e castigata inca. Ca mai e mult pana departe. Daca se vor naste niste copii in urma acestui program - nici nu conteaza foarte tare numarul lor, desi evident ca ne-am dori cat mai multi -, este o victorie, noi vom simti ca n-am facut umbra pamantului degeaba.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Ian 07, 2011 2:54 pm

Chocolate scrie:Felicitari, Ramona! [floare]
Raluca, pe mine m-a deranjat putin abordarea Realitatea. Iar s-a dat de inteles ca infertilitatea e un apanaj al femeilor peste 35 de ani. X( Nu s-a spus absolut deloc ca infertilitatea NU are legatura cu varsta si nu se datoreaza niciunei alegeri personale si ca exista, asa cum toti stim (daca nu ma insel, am vazut si aici, pe forum), si persoane de 20 de ani care se confrunta cu aceasta problema.
Cat despre titlul "Copiii statului".... CUM copiii statului cand toate si toti cei care avem aceasta problema PLATIM ASIGURARI DE SANATATE din veniturile noastre si din munca noastra???? :-o

Hhaha, am ras sincer. Eu m-am imunizat. Faza aia cu statistica Medlife - care habar n-am de unde e scoasa, are si cifre exacte cel putin dubioase, gen 56% dintre femeile afectate de infertilitate nu merg la medic! pai daca nu merg, de unde se stie cifra asta?! - are o supercariera, am gasit-o peste tot, mi s-a luat de ea ca de mere acre. Culmea e ca strict pe faza asta are dreptate, probabil e adevarat ca o treime din femeile care ajung la FIV au peste 35 de ani, dar asta inseamana ca doua treimi au sub 35 de ani! In comunicare, accentul si intorsul frazei fac diferenta.

Si e drept ca publicul asta retine, ca suntem niste adriene iliescu, desi eu aveam 28 de ani cand am inceput sa lupt pentru un copil iar tu atat ai acum.

Nu putem controla tot ce scriu/difuzeaza jurnalistii, chiar si ceea ce spunem noi, SOSI, este selectat/editat. Asta este. Despre titluri, nici nu mai vorbim. Asta e, facem copii cu statul, numai sa-i facem. :)

Media de varsta in Asociatia SOS Infertilitatea este de 31 de ani si fiecare avem in spate cativa ani de cand incercam. Nu mai vorbim de infertilitatea masculina, cand poti sa ai tu 19 ani ca tot la FIV ajungi daca diagnosticul partenerului este sever.

Mademoiselle PasDeChance

Re: VICTORIE!! Hotarare de guvern aprobata - subprogramul FIV.

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Ian 07, 2011 3:07 pm

cami30 scrie:
trebuie sa va implicati cat puteti , pentru ca sunteti acolo, aproape si puteti sa stati in coasta lor si sa le spuneti ce e bine si ce e rau. Exista vreo sansa sa va implice si pe voi in elaborarea acestor criterii dar si precizarilor vizavi de ce se va plati si cum? Vb cu o asistenta care imi spunea ca analizele de trimestrul 1 si 2 de sarcina ( fara amnio) au ajuns la 12 milioane si tb platite din buzunar. In tara asta nu ti se mai da nicio aspirina pe gratis desi esti platitor de asigurari de sanatate.

Cami, nu uita ca noi suntem voluntari, avem si noi mancare de facut, carti de citit, salarii de castigat, unele copii de crescut. Si ca nu toate suntem in Bucuresti, ba unele nici macar in Romania. Deci vom face tot ce tine de noi, dar nu promitem nimic.

Insa avem o mare arma: capacitatea de comunicare si mediatizare.

Si am senzatia ca toti cei care ne urmaresc activitatea, fie si numai prin newsletter-ul care il primesc in inbox (si sunt multi: aproape toti cei care conteaza, ajungem in inbox-urile tuturor) nu vor dori sa afle ce inseamna sa ne supere foarte tare. Adica se se creada in sat fara caini si sa umble fara batz.

Noi nu reprezentam interesul niciunei institutii, niciunei clinici etc. - reprezentam interesul pacientilor. Printre pacienti vor exista inevitabil nemultumiti, nu ne-am propus sa multumim pe toata lumea, este din pacate imposibil atat timp cat, tot din pacate, nu exista un miliard de euro buget pentru programul asta. Deci nu promitem sa reusim sa reprezentam interesul individual al fiecarui pacient, pentru ca e imposibil, dar promitem sa respectam interesul global al pacientilor, al persoanelor afectate de infertilitate.

Daca vom constata manipulari sau incalcari ale interesului pacientilor, Asociatia SOS Infertilitatea va reactiona. Si stiti ca putem fi foarte vocali.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Ian 07, 2011 3:22 pm

monaramona scrie:raluca am inteles ca se deconteaza doar fiv nr 1..e adevarat sau sunt doar barfe? :(

Din pacate, asta este adevarat. Nu se poate mai mult, nu ca n-am fi incercat....

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Ian 07, 2011 3:26 pm

Chocolate scrie:http://medlive.hotnews.ro/fertilizarea-in-vitro-va-fi-decontata-de-statul-roman-in-anumite-conditii.html
*paragraful 1 de la Statistici

Din pacate, asa se formeaza parerea publicului cum ca suntem toate femei de peste 40 de ani care pana acum NU AM VRUT COPII. Si de aici pana la oprobiul public pentru ca se cheltuiesc niste bani ai statului roman, si-asa incercat de criza, cu niste cucoane care pana la varsta asta s-au concentrat pe cariera si acum nu mai pot avea copii din cauze biologice nu e decat un pas. Foarte urat, domnilor jurnalisti!
SOSI, se poate lua cumva atitudine in problema asta?

Da, Chocolate, asa este. Daca vom comunica cu Medlife, vom semnala ca tipul asta de abordare nu serveste cauza.

Eu sunt de acord ca trebuie atrasa atentia populatiei sa nu amane momentul conceptiei, asta e o problema reala la nivel global, dar sa nu se extrapoleze si sa se induca impresia ca doar quadragenarele au nevoie de fertilizare in vitro.

Chocolate

Mesajde Chocolate » Vin Ian 07, 2011 7:47 pm

Eu inca ma mai revolt. N-as vrea ca reportajele de genul acestuia sa aiba un efect bumerang asupra Asociatiei si asupra tuturor celor care se confrunta cu infertilitatea. :ymsigh:
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Loredana

Mesajde Loredana » Sâm Ian 08, 2011 12:36 pm

Multumim Ramona pt aparitie si multumim tuturor celor care au intermediat aceasta aparitie. [floare]
Mariuca, Raluca are mare dreptate, sunt sute de persoane infertile care au primit mesaje de la SOSI si din pacate au ramas la stadiul de privit si tanguit ca n-o sa obtinem nimic. Iata ca nu e chiar asa, iar noi cele care ne-am implicat, fie cat de putin, am obtinut pentru cuplurile infertile o mare promisiune si un buget destul de promitator. Este mult mai mult decat nimicul existent inainte ca SOSI sa isi inceapa campania.
Multumesc inca odata tuturor care au contribuit la aceasta realizare si cred in reusita! [floare]
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

gxg

Mesajde gxg » Sâm Ian 08, 2011 12:41 pm

Oauu 500 de fiv-uri este ceva.
Eu sunt de obicei pesimist in ce priveste statul si initiativele lui de doi bani.
Desigur as prefera sa vb dupa ce se aloca banii, se desfasoara programul. Sa vedem rezultate ..etc..
Nu imi dau seama care este statistica exacta in Ro pt infertilitate.
Intrebare: ? "Are cineva date statistice despre numarul cazurilor de infertilitate in Ro si impartirea lor pe grupe(femenin, masculin) si cauza"? Fondurile alocate trebuie corelate cu aceste date statistice. Nu !?!?

Dar daca presupunem ca populatia care se poate reproduce este in zona 18-45 ani si ea reprezinta 50% din populatia activa din Ro care era estimata parca la 4mil oameni ajungem asha ochiometric pe la 200mii cupluri cu probleme de fertilitate.
Din grupul asta ar trebui sa ajunga doar un procent la FIV, ICSI adica la proceduri invazive scumpe.
Eu sper ca macar cei mai tineri sa reuseasca prin inseminare intrauterina.
Probabil cei ce au nevoie de FIV in ro sunt in zona 50mii - 100mii.

Este diferentza mare intre cele 500 fivuri si numarul celor ce au nevoie. Mare diferentza intre cele 500 fivuri si cele 5000 facute in prezent de clinicile private. Si mai este o o problema la noi. Deoarece nr de fivuri efectuate intr-un an este mic se mareste numarul celor care au nevoie. Vin noi si noi generatii cu probleme asematoare sau mai mari. Deci ce este insuficient azi maine o sa fie ridicol.

Ca o concluzie ... 500 fivuri in tara noastra !!
Tara celor 0 km de autostrada ?? Este ceva gigantic !
Nu uitatzi unde traim ! Sincer nu credeam ca se poate asha ceva.
Orice realizare trebuie evaluata in context. Si in Ro asta este o realizare. Imposibil de comparat cu Israel.
Nu vreti sa shtitzi ce PIB are IL cu 8mil oameni. Si acolo familia este recompensata pentru fiecare copil, primeste citeva sute de sekeli.
La noi sunt mame care fac avort ca nu au bani pentru copii. Ei au fost decimati si chiar au incercat sa se refaca. Este cu totul alta lume.
Franta, Germania ... ce sa mai vorbim ? Acolo se cistiga de 4-8 ori mai mult, se plateste la fel sau mai putzin pe alimente baza, combustibil, utilitati. Asistenta pentru fertilitate este de calitate mult mai buna si gratuita. Deci ? Ce sa vb ? Mai este ceva de zis ?
Eu sunt impotriva emigrarii, dar cine vrea este liber sa plece. Este aiurea la noi si trebuie sa luptam cu sistemul.
Din acest motiv SOSI este din punctul meu de vedere o initiativa extraordinara.
Copilul care nu plinge nu primeste de mincare. Deci ne organizam, plingem, poate mai aruncam si cu pietre cind ne lasa nervii.
Se pare ca da rezultate strategia asta, este veche de cind lumea si nu are cum sa nu functioneze.

Sper sa fie 500 reusite din 500, si sa avem 500 cupluri fericite cu bebei care sa incurajeze si pe ceilalti.
Avem nevoie de energia lor pozitiva :)
Poate inca 500 membri in SOSI ...

GxG

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Ian 08, 2011 3:23 pm

Chocolate scrie:Eu inca ma mai revolt. N-as vrea ca reportajele de genul acestuia sa aiba un efect bumerang asupra Asociatiei si asupra tuturor celor care se confrunta cu infertilitatea. :ymsigh:

Ai dreptate, Chocolate. Tu esti mai *fresh* si e normal sa te revolte chestiile incorecte. Noi suntem mai hârsite, ne-am imunizat de la cate ne-au auzit urechile / citit ochii in astia trei ani, nu ne mai punem la mintea tuturor, mergem inainte.

:D Uite o perla de cultura:
Imagine

Dar, cum am zis, vom incerca sa vorbim la Medlife, ca tot au acel canal atat de vizibil via hotnews, sa isi modifice perspectiva de comunicare. E drept ca amanarea conceptiei este o cauza a neobtinerii sarcinii, dar este o cauza minoritara, sunt atatea persoane tinere care se lupta cu BOLI care produc infertilitatea.

Ne-a zis cineva de curand ca "infertilitatea nu e o boala, ci un sindrom". :) Ma rog, ar fi trebuit sa inteleaga ca titlul campaniei noastre este o metonimie, este vorba de boala = conditie medicala. Pentru ca, iata, din pacate multi considera infertilitatea o alegere sau un capriciu.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Ian 08, 2011 3:36 pm

gxg scrie:Oauu 500 de fiv-uri este ceva.

Sa nu facem si noi ca ziaristii care baga din top. :)

Nu stim daca vor exista 500 de cupluri/fivuri, asta e un calcul facut ad hoc, plecand de la bugetul anuntat de cca un milion de euro (programul e pe doi ani, bugetul anuntat este un an sau pe ambii? esential aspect! de aflat.)

Deci sa nu luam de buna cifra asta, ci doar orientativa.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Ian 08, 2011 4:01 pm

Eu sunt de obicei pesimist in ce priveste statul si initiativele lui de doi bani.
Desigur as prefera sa vb dupa ce se aloca banii, se desfasoara programul. Sa vedem rezultate ..etc..

Nu trebuie sa fim pesimisti, dar e indispensabil sa ramanem realisti. Caci da, toamna se numara bobocii. Sa nu zicem hop pana nu am sarit parleazul.

Nu imi dau seama care este statistica exacta in Ro pt infertilitate.
Intrebare: ? "Are cineva date statistice despre numarul cazurilor de infertilitate in Ro si impartirea lor pe grupe(femenin, masculin) si cauza"? Fondurile alocate trebuie corelate cu aceste date statistice. Nu !?!?

NU EXISTA statistici privind infertilitatea in Romania. A fost una din primele noastre descoperiri la inceputul campaniei.

Am cerut prin 2008 la Ministerul Sanatatii in baza Legii 544 / 2001 privind informatiile de interes public TOT, ORICE DOCUMENT detinut de MS privind infertilitatea in Romania, si ne-au trimis doua pdf-uri in care exista cuvantul "infertilitate". Subiectul era cu totul altul, unul era parca despre tabagism, se spune intr-una din fraze fumatul poate conduce la infertilitate. Asta e tot.

Tot ce detinem sunt statisticile internationale, care spun ca un cuplu de varsta reproductiva din sase (sau, in procente, cca. 15%) are probleme in a obtine o sarcina atunci cand si-o doreste.

Dar daca presupunem ca populatia care se poate reproduce este in zona 18-45 ani si ea reprezinta 50% din populatia activa din Ro care era estimata parca la 4mil oameni ajungem asha ochiometric pe la 200mii cupluri cu probleme de fertilitate.
Din grupul asta ar trebui sa ajunga doar un procent la FIV, ICSI adica la proceduri invazive scumpe.
Eu sper ca macar cei mai tineri sa reuseasca prin inseminare intrauterina.
Probabil cei ce au nevoie de FIV in ro sunt in zona 50mii - 100mii.

Nu, cred ca cifra la care ai ajuns tu este mult prea mare.

Mai exista si persoanele care nu sunt in cuplu. Si cele care nu isi doresc copii. Etc. Apoi, dintre cele cu probleme de fertilitate, cum ziceai, din fericire multe cazuri se rezolva prin tratamente mai simple.

De-aia e important ca in programul asta sa ajunga doar persoanele care au nevoie realmente de FIV, nu cei nerabdatori (am primit si noi mesaje induiosatoare de genul "incerc de patru luni sa raman gravida, dar nu reusesc. sunt sterila?")
Ultima oară modificat Sâm Ian 08, 2011 4:05 pm de către Mademoiselle PasDeChance, modificat 1 dată în total.

Înapoi la “Subprogramul FIV 2011 - 2012”