SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
moni

Re: SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2

Mesajde moni » Vin Sep 20, 2013 11:33 pm

Fetelor!!! Eu vin cu o veste buna!!
Am avut dosar aprobat "in asteptare" in august 2012 la Medlife. Anul acesta pe 11 august am inceput procedura de fertilizare cu dl dr Albu , acum sunt [gravi]
pe 16 septembrie beta-hcg a fost 1450!!! Se pare ca avem sarcina gemelara [barza5] [barza5]
Multumim, SOSI!!! Acesti copii vi se datoreazain primul rand voua [floare] !!!
La Medlife nu au fost probleme cu banii pe dosare, procedurile au inceput imediat ce s-au dezghetat fondurile. Deci se poate!!!! [majoreta]
Ultima oară modificat Sâm Sep 21, 2013 11:13 am de către moni, modificat 1 dată în total.
Imagine
Eu: 32 ani, PCOS
Sotul : 37 ani, Oligoastenoteratospermie severa
Fiv -ICSI - august 2013, Medlife, reusit

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Sâm Sep 21, 2013 4:01 am

Uh! Era si cazul sa mai avem si vesti bune pe topicul asta! Bravo, Moni, felicitari!

Sa ai o sarcina perfecta si te asteptam pe topicul de gravdute!
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Sâm Sep 21, 2013 9:53 pm

Bravo, Moni! Ne bucuram mult pentru tine. Sa ai o sarcina usoara pana la final! Se pare ca dr. Albu continua seria de reusite in cadrul Subprogramului...

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 23, 2013 9:24 am

Saptamana Nationala de Constientizare a Infertilitatii s-a incheiat oficial, dar continuam campania de advocacy prin direct mailing avand drept destinatar Ministerul Sanatatii. PUTETI TRIMITE IN CONTINUARE SCRISORI MINISTRULUI! Iar noi vom incerca sa continuam mediatizarea. viewtopic.php?f=6&t=456
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

moni

Mesajde moni » Lun Sep 23, 2013 7:33 pm

Multumesc, Irina!! Speram sa fim bine toti 3 pana la capat!
Asa este! Dr Albu stie sa-si faca treaba si uite ca eu sunt dovada vie [gravi] ! PUP
Imagine
Eu: 32 ani, PCOS
Sotul : 37 ani, Oligoastenoteratospermie severa
Fiv -ICSI - august 2013, Medlife, reusit

erna

Mesajde erna » Lun Sep 30, 2013 1:30 pm

felicitari Moni, DUMNEZEU si SF FECIOARA MARIA sa va aiba in paza, sa va ocroteasca!

multumesc ca ne-ai dat de veste,...avem nevoie de exemple pozitive...
deci se poate...si sotul meu are aceeasi problema ca a sotului tau,..eu hormonalele bune, AMH, PRL etc bune,ovulatie,trompe permeabile....dar ceasul ticaie si in defavoarea mea...in curand 36 ani...( 2 IAS nereusite; incercam sa strangem bani pt fiv).
BRAVOO [majoreta] @};- O:-)

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 30, 2013 2:22 pm

Scrisoarea trimisa de colegii nostri de la Asociatia RODA din Croatia ministrului Sanatatii din Romania, pentru sustinerea Subprogramului FIV

Mentionam de asemenea ca dna Clare Lewis-Jones, presedinta Fertility Europe, se afla printre semnatarii memoriului colectiv adresat MS.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Oct 02, 2013 7:04 am

Modificări în sistemul sanitar: Din 2014, românii vor avea un pachet de servicii medicale de bază

TVR News a transmis LIVE, marţi seara, conferinţa de presă susţinută de ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, privind proiectele de reformă care se află în dezbatere publică.

Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, a anunţat, într-o conferinţă de presă, mai multe modificări care vor schimba fundamental lucrurile în sistemul medical. Putem spune că acum începe dezbaterea publică, a declarat ministrul Eugen Nicolăescu.

Eugen Nicolăescu a declarat că serviciile medicale se vor acorda prin 3 tipuri de pachete: cel de bază, cel privind programele naţionale şi cel privind asigurările private suplimentare, care va fi definitivat până la finalul anului.

Până la 31 octombrie ne-am propus să aprobăm pachetul de bază, noi propunem ca acesta să intre în vigoare până la 1 februarie 2014, a spus ministrul Sănătăţii.

Pachetul de baza este un angajament politic. Este prima oară când venim cu un pachet explicit, a adăugat Nicolăescu.

Declaraţiile ministrului Sănătăţii:

Din acest moment poate să înceapă dezbaterea publică
Sunt acte care pot să aducă schimbări în bine
Fac un apel către mass media
Pachetele pe care le supunem dezbaterii publice sunt cu mai multe conotaţii, sunt uneori cu elemente care schimbă fundamental anumite lucruri şi pentru a fi înţelese corect este nevoie ca ele să fie cunoscut eaşa cum sunt şi nu interpretate
Apelul meu este să nu faceţi în această etapă comentarii în sensul de interpretatre a actelor normative, ci informare
În perioada următoare, două ore pe zi colegul meu Adrian Pană va fi la dispoziţia dvs pentru a vă răspunde la întrebări astfel încât atunci când vă veţi pronunţa, să ştiţi despre ce este vorba
Noi ne adresăm acum întregii populaţii a României
Ceea ce propunem este perfectibil. Noi începem acum să dezbatem.
Aşteptăm propuneri, comentarii
Venim cu o serie de modificări la legea 95: în domeniul medicinei de urgenţă, venim cu o noutate - putem să acordăm posibilitatea ca centrele de primiri urgenţă să poată intra în coordonarea unităţilor de primiri urgenţă, ceea ce asigură apropierea actului medical de urgenţă de cetăţean; obligativitatea existenţei defibrilatoarelor în zone publice aglomerate (metrou, mall); dezvoltarea centrelor de permanenţă şi întărirea medicilor de familie în a asigura anumite servicii de urgenţă; introducerea reţelei spitaliceşti i ambulatoriu în facultăţilor de medicină şi farmacie; gruparea tuturor programelor de sănătate într-o singură structură de specialitate a Ministerului Sănătăţii; reorganizarea şi restructurarea Ministerului Sănătăţii şi descentralizarea; Agenţia Naţională a Medicamentului va prelua tot ceea ce ţine de medicament; vrem să precizăm mai bine în lege ce e aceea obligaţie de serviciu public; cel care vrea să vândă medicamente trebui să aibă cel puţin trei distribuitori; sunt multe cazuri când se dau discounturi foarte mari - dacă se pot face, de ce să nu scădem preţurile. Vom plafona discounturile la un plafon de 20 la sută din preţul medicamentului
Modificări referitoare la corpurile specialiştilor. Introducerea cadrului profesional pentru medici
Propunem 3 tipuri de structuri juridice care să stea la baza spitalelor: regii autonome, societăţi comerciale şi ONG-uri.
Spitalele nu-şi pot schimba forma de proprietate pe perioada pilot şi toate rămân spitale de stat, în proprietatea Ministerului Sanatatii sau a Consiliului Judetean. Toate spitalele publice se vor reorganiza numai prin hotărâre de guvern. Toate spitalele publice vor primi statut de utilitate publică. Vor fi plătitori de TVA şi vor opera cu buget global. Managerul de spital va fi şi preşedintele consiliului de administraţie
Vom avea 12 spitale pilot care vor fi evaluate la 6 luni prima oară şi la 9 luni a doua oară. Concluziile vor fi folosite pentru corectarea legii. Începând cu 2015 vom generaliza aceste măsuri
Urmărim creşterea veniturilor pentru medici şi echipe medicale prin aplicarea unor criterii de performanţă, dezvoltate ulterior, şi prin posibilitatea de a trata pacienţi în paturi private în spitale publice. Paturile private nu vor putea ocupa mai mult de 20% din numărul total al paturilor din spitalul public. Consultarea în regim privat se va face numai în afara orelor de program. Medicii care vor dori să lucreze şi pe paturi private vor fi angajaţi exclusiv ai spitalului public. Tariful plătit de pacientul tratat într-un pat privat se va împărţi astfel: 50% pentru medic, 30% pentru echipa care participă alături de medic şi 20% pentru spital.
Capitolul referitor la malpraxis
Pachetul de bază. Am reuşit după multe luni să ajungem la un pachet care se încadrează în bugetul pe care România şi-l permite
Serviciile medicale se pot acorda prin 3 tipuri: 1. pachetul de servicii medicale de bază 2. pachetul privind programele nationale 3. pachetul privind asigurările private suplimentare care va fi definitivat până la finalul anului
Este prima oară când venim cu un pachet explicit. Pachetul de servicii medicale de bază este condiţionalitate structurală pentru România.
Pachetul de bază este gratuit pentru toţi cetăţenii României, fie că sunt asiguraţi sau nu. Are o mare componentă de prevenţie, tratează cauzele şi nu simptomele
Acum, [prin noua lege, n.red] pacientul are drepturi respectate, nu doar pe hârtie
Vom înfiinţa centrele de permanenţă, ca cetăţenii să nu stea ore în şir la centrele de primiri urgenţe
Revin la primul apel: nu încercaţi fără să citiţi, fără să ştiţi bine despre ce este vorba, să transmiteţi mesaje cetăţenilor

Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, şi secretarul de stat Adrian Pană susţin de la ora 18.30 o conferinţa de presă la Ministerul Sănătăţii, pe tema proiectelor de reformă care se află în dezbatere publică.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Bonzy

Mesajde Bonzy » Joi Oct 03, 2013 3:30 pm

Irina_ scrie:Bravo, Moni! Ne bucuram mult pentru tine. Sa ai o sarcina usoara pana la final! Se pare ca dr. Albu continua seria de reusite in cadrul Subprogramului...

Buna fetelor !

Si eu am reusit sa traiesc minunea de a fi gravida datorita voua si va multumesc din suflet.
Am facut FIV prin subprogram in MedLife cu Dr.Albu ET 28 august cu blasto......pe 30 septembrie sarcina s a oprit din evolutie :( .
Eu 35,sotul 40 uter fibromatos, infertilitate masculina 1 IA nereusita, dosar prin Subprogram in august 2012

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Oct 05, 2013 8:01 pm

Bonzy, imi pare foarte rau pentru sarcina pierduta. Nu pot sa iti spun ceea ce spun de fiecare data in astfel de cazuri si ceea ce am dovedit insami: cine a ramas gravida o data, va ramane si a doua oara. Iti urez sa ti se intample curand!

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Oct 05, 2013 8:04 pm

Va multumesc tuturor celor care v-ati implicat in campania pentru resuscitatrea Subprogramului. [floare]

Vom continua cu noi etape ale actiunii de advocacy.

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Oct 09, 2013 2:23 pm

Ministrul Sănătăţii: În 2014 vom avea trei programe de sănătate etalon - pentru cancer, diabet şi transplant

Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, a declarat, marţi, că în 2014 vor fi trei programe naţionale de sănătate etalon, pentru cancer, diabet şi transplant, acestea urmând să aibă asigurată finanţarea încă din prima zi a anului viitor.

"Doresc ca, pentru 2014, trei programe naţionale de sănătate să le facem etalon. Aceste trei programe se referă la trei domenii: cancer, diabet şi transplant. Vrem să le organizăm cap-coadă, adică de la început până la sfârşit, încercând să plecăm de la prevenţie şi să încheiem cu paliaţia, acolo unde este cazul, sau cu bolnavul tratat care să plece acasă şi să urmeze o viaţă normală", a declarat Nicolăescu, prezent la conferinţa "Transplantul, pacientul în stare post transplant şi viaţa cotidiană a acestuia", organizată marţi la Institutul Clinic Fundeni de către Asociaţia Transplantaţilor din România.

Ministrul a mai spus că a cerut sprijinul asociaţiilor de pacienţi pentru elaborarea, monitorizarea şi eventuale modificări ale acestor programe.

Nicolăescu a anunţat că toate programele de sănătate vor fi, din 2014, reorganizate, astfel încât să nu mai fie împărţite între Ministerul Sănătăţii (MS) şi Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS). Astfel, toate programele vor fi gestioate de minister, în timp ce CNAS se va ocupa de contractare şi finanţare.

În cadrul conferinţei, Nicolăescu a mai spus că trebuie să crească numărul de donatori şi al centrelor de transplant.

"Trebuie să dezvoltăm infrastructura şi să punem la punct Registrul Naţional de Transplant. Bugetul Ministerului Sănătăţii pentru 2014 va creşte, ca urmare a eforturilor făcute în utlimele luni, iar cele trei programe-etalon vor fi plătite din prima lună şi vor avea buget. Va trebui să facem pentru 2013 nişte modificări ca să asigurăm finanţarea, până la sfârşitul anului", a mai spus ministrul

Anul 2013 este anul în care activitatea de transplant s-a ridicat la cel mai înalt nivel din ultimii 24 de ani, pe care îi considerăm postrevoluţionari. În sensul în care am avut cel mai mare număr de operaţii de transplasnt care s-au realizat în România într-un an De asemenea, am avut cel mai mare număr de donatori într-un an pe care i-am putut găsi în ţara noastră", a spus ministrul Sănătăţii la conferinţa "Transplantul, pacientul în stare post transplant şi viaţa cotidiană a acestuia", organizată de Asociaţia Transplantaţilor din România.

Amintind că în 2013 în România s-au efectuat cele mai multe operaţii şi au existat cei mai mulţi donatori din ultimii 24 de ani, ministrul a explicat aceste realizări prin aceea că: s-au creat mai multe centre de donare, au fost campanii de donare de organe şi au fost mai multe echipe pregătite pentru recoltare, iar echipele care au efectuat transplantul au fost mai bine asigurate.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Oct 12, 2013 6:53 am

O sinteza cu selectiuni din aparitiile media ale SOS Infertilitatea legate de resuscitarea Subprogramului:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Oct 14, 2013 7:30 am

Scrisoarea de sprijin pentru reuscitarea Subprogramului FIV in Romania adresata ministrului Sanatatii de catre colegii nostri de la asociatia Stowarzyszenie "Nasz Bocian" din Polonia.

In Polonia se finanteaza din fonduri publice trei tentative de FIV!

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Oct 24, 2013 3:26 pm

Dupa asociatiile din Croatia si din Polonia, si colegii nostri din Finlanda scriu ministrului Sanatatii din Romania pentru sustinerea Subprogramului FIV! Multumim Simpukka!

Si colegii de la Asociatia din Turcia au scris ministrului Sanatatii din Romania pentru sustinerea continuarii subprogramului FIV:

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Oct 30, 2013 5:31 pm

Dupa cum probabil ati citit in presa, Ministerul Sanatatii a pierdut bani la recenta rectificare bugetara. :(

Ca o concluzie a Saptamanii Nationale de Constientizare si a campaniei de direct mailing, o ilustratie cu doi dintre bebelusii Subprogramului, aflati in plina campanie:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

ioanaa

Mesajde ioanaa » Mar Noi 05, 2013 8:28 pm

la ce spitale s-au facut fiv-uri gratuite prin subprogram? sunt intr-o mare dilema :-? ,as putea sa-mi depun macar din primavara dosarul pt fiv? poate domnilor ministrii li s-or face mila de noi la atatea scrisori primite si mesaje, eu personal i-am dat mesaj privat d-lui Nicolaescu si d-lui Bodog si ia uitati ce mi-a raspuns d-l Bodog "Proiectul are avizele pozitive de la comisiile de specialitate ale Senatului si urmeaza sa intre in dezbaterea plenului. Urmaresc indeaproape proiectul."ce ziceti? sa fie cu noroc pt toate cuplurile!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Noi 15, 2013 7:45 am

Ioanaa, toate informatiile despre clinicile din Subprogram sunt aici: viewtopic.php?f=9&t=227 Btw, daca ai fi citit, ai fi aflat ca azoospermia elimina cuplul din tart, nu este eligibil... Trebuie sa existe celule reproductive proprii cuplului, asa se cerea in normele metodologice.

Credeam ca a reiesit destul de clar ca Subprogramul este oprit / blocat, nu am inteles mesajul tau cu depusul dosarului in primavara.

Proiectul de lege nu are legatura directa cu Subprogramul, sunt chestii diferite.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Noi 15, 2013 7:50 am

Probabil ati vazut Bugetul 2014, Ministerul Sanatatii a primit cu 18% (!!) mai putine fonduri decat anul trecut... [jale!] Nu stiu daca mai sunt foarte multe de zis... :|

* * *

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Noi 15, 2013 12:54 pm

N.C.B. scrie:Probabil ati vazut Bugetul 2014, Ministerul Sanatatii a primit cu 18% (!!) mai putine fonduri decat anul trecut... [jale!] Nu stiu daca mai sunt foarte multe de zis... :|

Pai da, in caz ca nu reiese clar din proiectele de modificare a Legii Sanatatii, agenda domnului ministru Eugen Nicolaescu e sa treaca majoritatea serviciilor din sanatate in sarcina pacientului si sa cam faca pierdute contributiile sociale la sanatate ale contribuabililor. Pentru mase se prezinta pompos, dar cine stie cu ce se mananca treburile astea, intelege cum stau lucrurile.

Oricum, ca mai intotdeauna, prioritatile Romaniei sunt clar santatatea si educatia (declarativ)!! sau NU (practic)!!

Înapoi la “Subprogramul FIV 2011 - 2012”