SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
Swanheart

Re: SUBPROGRAMUL! 1.133 dosare aprobate, iulie 2011 - iunie

Post by Swanheart » Thu Jul 19, 2012 7:14 pm

Si eu m-am intrebat care sunt pasii urmatori, si am adresat aceasta intrebare la clinica: trebuie sa primim un e-mail de la ei, care sa contina o lista cu analizele necesare pentru efectuarea procedurii (si sunt o droaie!!!). Dupa ce avem rezultatele analizelor, ni s-a spus sa sunam la clinica pentru programare.

FloareDeColt, tu cu cine faci procedura? Banuiesc ca tot cu dl. Dorneanu. :)
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

FloareDeColt

Post by FloareDeColt » Thu Jul 19, 2012 8:33 pm

Pe mine m-a intrebat daca am facut deja analizele si mi-a zis ca o sa trimita un mail. Eu am deja lista, sunt f multe analize, am calculat aproximativ 850 lei pentru ambii parteneri.
Oligozoospermie severa, endometrioza la ovar, uter dublu.
FIV1- Gynatal, nereusit.
FIV2- Kaali Szeged, punctia 05.11.2013

monalisa

Post by monalisa » Thu Jul 19, 2012 9:16 pm

buna. de la ominiclinic nu intra nimeni? felicitatri tuturor cuplurilor! sa ne auzim doar cu vesti pozitive! va pup! [bebeou]

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Jul 19, 2012 10:28 pm

ciprian19822 wrote:avem dosarul aprobat !!!!!!!!!!!! suntem foarte fericiti si acum asteptam sa vedem care sunt urmotorii pasii pe care trebuie sa-i facem ca sa avem bebele mult dorit! [majoreta] Multumim SOS Infertilitatea!
Felicitari! Sa se lase cu bebe! [mama&bebe]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Jul 19, 2012 10:34 pm

Intre timp, copilasii Subprogramului continua sa se nasca. [great]

Mediatizarea ramane in continuare amuzanta, clinicile vor cu tot dinadinsul sa marcheze premiere.

Promed:

Image

Omini:

Image

De fapt, cele patru nasteri raportate pana la sfarsitul lui iunie de Polisano Sibiu au fost toate gemelare, gemenasii SilvieiCris de pe forum s-au nascut pe 31 mai.

Dar asta conteaza ATAT de putin, important este ca acesti copilasi se nasc in familii greu incercate, care au trecut prin cumplita experienta a infertilitatii!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

enchi

Post by enchi » Fri Jul 20, 2012 4:50 pm

astazi am sunat la MEDLIFE si dosarul meu este aprobat! [majoreta]
sunt nou inregistrata, dar va urmaresc de foarte mult timp. multumesc mult echipei SOSI pentru ajutor! sper sa incep cat mai repede tratamentul si sa reusesc sa realizez visul [mama&bebe] Mult noroc tuturor!
EU: 2006 - o sarcina oprita in evolutie - de atunci infertilitate secundara idiopatica; 2011- laparoscopie exploratorie- totul OK; dosar FIV aprobat in iunie la Medlife.
SOT: OK

Irina_

Post by Irina_ » Fri Jul 20, 2012 5:20 pm

Felicitari tuturor celor care au avut dosare aprobate in subprogram de catre Comisia din iunie! Si eu ma numar printre voi, cu dosarul aprobat la MedLife. Multumiri speciale lui N.C.B., pentru atentionarea referitoare la mica mea omisiune privind cadrul legislativ :). Daca nu era ea, as fi dormit si acum linistita in papuci, fara dosar, resemnata ca subprogramul nu ar fi pentru mine.

Insa nici nu stiti cat s-ar putea sa fi fost de norocosi. Altii care vor dori sa beneficieze si ei de acest subprogram s-ar putea sa nu mai primeasca aceasta sansa. Asa ca va rog pe toti sa sustineti pe forum modificarea actualei forme a proiectului legii sanatatii. Sa ne gandim si la altii care vor fi in situatia noastra in urmatorii ani sau la cei care se lupta deja cu infertilitatea dar nu au apucat sa depuna dosarul.

Cat despre bebelusii subprogramului, sa fie concurenta si in continuare! Cat mai acerba!
Last edited by Irina_ on Fri Jul 20, 2012 6:00 pm, edited 1 time in total.

Anemari

Post by Anemari » Fri Jul 20, 2012 5:53 pm

Felicitari tuturor si multumiri celor care au facut posibila aceasta sansa!!!
Am primit si eu tel de la Polisano si avem dosar aprobat :D
Trebuie neaparat ca si alti oameni afectati de infertilitate sa aibe aceleasi sanse ca si noi.
Mult noroc tuturor!!!
eu 30 de ani ,sotul 35 -infertilitate primara de 3 ani
sotul OATS, eu endometrioza ,laparoscopie 2011 totul ok,analize hormonale,secretii,pap ok.03.04.2012 prima IA,test 17.04.2012-negativ,dosar aprobat in iulie la Polisano Sibiu,Fiv 1 ,ET -nerealizat din cauza hiperstimularii severe,FET 1 10.12.2012,reusit, SOE 5+
FET 2- martie 2013 Reusit ,avem 2 inimioare luptatoare iubite,iubite
Din 23 octombrie mamica fericita de 2 baietei frumusei

blue eyes

Post by blue eyes » Fri Jul 20, 2012 10:16 pm

felicitari ,fetelor,si mult succes!Doamne ajuta la toate! [floare]

la anu poate o sa mai am si eu sansa asta....

felicitari SOSI pt tot ce sunteti! @};-
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

gabryelad

Post by gabryelad » Sat Jul 21, 2012 2:43 pm

Va rog sa nu sariti pe mine si sa ma intelegeti.
Citesc de 2 zile aceasta parte din forum, inca sunt la pagina 140 din 198, deci mai am putin pana ajung la final, dar inca nu descopar raspunsurile care ma intereseaza pe mine.
Va fac o mica povestioara cu situatia mea:
1. histerosalpingografie la care au descoperit ambele trompe infundate, la procedura una s-a desfundat. 2010
2. laparoscopie au fost desfundate trompele totul ok. 2010.
3.nici o sarcina, niciodata
4. el normospermie.
5. histerosalpingografie 2011, trompe permeabile.
6. Inseminare nereusita
Concluzia dr a fost: infertilitate neexplicabila. Sper sa primesc confirmarea la dosarul depus la Giulesti, inca nu am un raspuns.
Din ce am citit pana acum medicatia costa 3000-4000, anul trecut, iar acum incep cu intrebarile. Doamne, nu incepeti sa ma certati, sa urlati sau mai stiu eu ce. Sunt trecuta de spitale si nimeni nu m-a bagat in seama pana la dr mea de acum fara sa bag mana in buzunar. Socrul ciroza hepatica, mama probl cu sanul, deci va rog mult, nu am puterea sa mai primesc reprosuri.
V-a mai costat ceva in plus? Ma lasa sa fac analizele in alta parte, am un card d ela serv unde imi pot face o parte din analize gratuite, la medlife.
Trbeuiesc mici atentii dr? Cat costa congelarea embrionilor la Giulesti?
Va rog din inima sa fiti intelegatoare. Am 3 ani de cand tot incerc si incerc si nimic, si 12 ani de cand mi-am inceput viata sexuala si niciodata nimic.
Sper din inima sa se aprobe acest dosar, nu stiu de ce dar sunt f optimista in aceasta privinta, cum nu am fost de f multa vreme.
Am plans, m-am bucurat pt voi cand v-a iesit sau cand nu a iesit. In primele ore nu intelegeam de ce toata lumea ii raspunde Ralucai, care avea user Mademoiselle, dar in timp am elucidat misterul. Am vazut cum incercati de fiecare data sa va ridicati, chiar atunci cand nu mai exista speranta si pt asta nu pot decat sa va apreciez si mai mult.
Ma simt ratacita intr-o mare, dar sper ca voi sa imi sariti in ajutor si sa ma primiti cu bratele deschise. Ma repet, decat sa imi raspundeti taios, mai bine nu raspundeti deloc.
Multumesc! :YMPRAY:
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

moni

Post by moni » Sat Jul 21, 2012 2:58 pm

Ştie cineva......de la Giuleşti au început să sune?.... :-ss
Image
Eu: 32 ani, PCOS
Sotul : 37 ani, Oligoastenoteratospermie severa
Fiv -ICSI - august 2013, Medlife, reusit

Irina_

Post by Irina_ » Sat Jul 21, 2012 3:48 pm

Gabryelad, toata lumea este bine-venita pe forum. Iti doresc succes cu dosarul, sa primesti cat mai repede vesti. Din pacate am senzatia ca nu s-a prevazut in Normele metodologice un termen specific in cadrul careia clinica este obligata sa-si informeze pacientii cu privire la aprobarea/respingerea dosarului, dar bunul simt spune ca nu ar trebui in niciun caz sa dureze mai mult de 3-5 zile lucratoare. Faxurile s-au trimis pe 18 iulie de la Comisia MS, asa ca daca luni-marti nu te suna, mi se pare in regula sa suni si sa intrebi (eventual daca ai telefonul medicului poti sa il rogi chiar pe el sa se intereseze si sa te anunte).

Ti-as raspunde referitor la costurile procedurii de la Giulesti, dar eu una nu am experienta directa cu ei. Cu siguranta insa iti va raspunde una dintre fetele care au facut FIV acolo in ultimul an. Poate e cineva care a avut chiar dosar aprobat in cadrul Subprogramului si a facut procedura, cred ca va fi mai relevant pentru tine. Si e ok sa intrebi de costuri, e un subiect important, pentru ca din pacate procedurile sunt greu accesibile din punct de vedere financiar chiar si pentru cei cu venituri bune. E o realitate pe care nimeni nu o neaga.

Eu nu prea cred in "infertilitate inexplicabila", tu pari insa sa fi trecut intr-adevar prin multe investigatii de diagnosticare. Am vazut insa ca nu ai scris nimic de: investigatii generale de sanatate (de exemplu, investigatiile din domeniul endocrinologic pot fi relevante. Tiroida e ok?); investigatiile hormonale - si tu si partenerul; analizele hematologice si mutatiile trombofiliei - pot duce uneori la avort spontan foarte devreme in sarcina, incat nici sa nu ajungi sa stii ca ai fost insarcinata; anticorpii antispermatici (mai ales test MAR/immunobeads in cazul sotului tau - uneori normospermia nu e suficienta ca sa garanteze fertilitatea).

E foarte dificil si costisitor sa testezi tot ceea ce ar trebui investigat, stiu, sunt doar niste idei. Sau poate ca deja le-ai facut si pe acestea si totul e ok...
De asemenea, e suficient ca un mic detaliu cum ar fi aspectul functional al trompelor sa nu fie in regula (sunt niste cili foarte fini care trebuie sa isi faca bine treaba), iar lucrurile astea nici macar nu prea se pot descoperi cu mijloacele de investigare curente. Dar oricum, mai ai inca multe sanse de fructificat, asa ca ai toate motivele sa fii optimista. Bafta multa si sa ne scrii ori de cate ori ai intrebari, o sa incercam sa-ti raspundem pe cat ne pricepem si noi.

gabryelad

Post by gabryelad » Sat Jul 21, 2012 4:36 pm

_Irina

Am facut toate analizele date de dr mei si toate au iesit bine. Asa imi spun, nu sunt dr, nu ma pricep....
Le enumar sa va dati cu parerea:
T3 3.05 (17.71-3.71 pg/nl)
T4 1.14 (0.70-1.48 ng/dl)
estradiol 63 (38-64pg/nl9)
FSH 6.37 (4.91-20.82 mUI/ml)
hormon anti mullerian 4.65
LH 5.87 (2.39-6.60 mUI/ml)
Prolactina 24.04 (1.2-29.93 ng/ml)
TSH 2.4801 (0.35-4.94 microUI/ml)
Am facut analiza pt anticorpii antispermatici si nu ii am prezenti.
De perisorii aceia de pe trompe mi-a spus dr mea dar mi-a zis ca nu ii putem verifica :(. Stiti voi altceva?
1. histerosalpingografie 2010. laparoscopie 2010. monitorizari, tratament menopur si gonal f, 7 luni. 2011- IA, nereusita, histerosalpingografie, totul ok. sot - normospermie. nici o sarcina, aspiranta subprogram Giulesti, dosar depus in aprilie 2012, dosar aprobat giulesti august 2012. 3 noiembrie incep procedura de fiv, 15 punctia, 20 transfer blastocist. Sper sper sper....Am sperat degeaba. Data viitoare poate va fi mai bine!
Puterea mea e Dumnezeu!

gabryelad

Post by gabryelad » Sat Jul 21, 2012 4:43 pm

Am fost la dr Uscatescu, luata cu forta de o amica si am facut urm analize. Dr mea a zis ca nu e nevoie de ele si nu s-a uitat pe ele.
Sper sa scriu bine caci nu prea inteleg:
APT 28 (26-36)
LA (APS) negativ
PC 87% (>70%)
PSF 63% (>60%)
AIII 108% (> 80%)
Procglobal 0.68%
Cut off 0.8
Sincer nu stiu ce inseamna, pt ca si dr Uscatescu mi-a spus ca nu are ce sa imi spuna ca toate sunt ok. Nu mi-a placut ca tuturor pacientelor le dadea accelasi tratament. Sa ma ierte Dumnezeu, dar nu pot crede ca toti treb sa luam acceleasi pastile.
Puterea mea e Dumnezeu!

Irina_

Post by Irina_ » Sat Jul 21, 2012 4:46 pm

Gabryelad, desi suntem putin off-topic, o sa profit ca sa te incurajez: ai o rezerva ovariana foarte buna!!, deci inca timp frumos ca sa apelezi la procedurile de RUAM.

Sunt si hormonii tiroidieni in ce mentionezi tu si par ok. Da, nu poti verifica functionarea cililor trompelor, exact asta spuneam si eu...dar daca asta ar fi problema, FIV-ul o poate rezolva. E bine daca ai facut analiza pt anticorpii antispermatici, trebuie doar sa o faca si sotul tau. Si mutatiile trombofiliei, atentie, sunt scumpe rau, dar merita facute ca sa nu regreti mai tarziu, mai ales daca reusesti sa obtii o sarcina. Poti sa incerci sa le faci treptat. Vorbeste si cu medicul tau si vezi ce iti spune.

Dr. Uscatescu ti-a dat vreun tratament? Pai de ce, daca toate sunt ok??

gabryelad

Post by gabryelad » Sat Jul 21, 2012 4:53 pm

Aaaa, am uitat sa zic, acum sunt sub tratament cu metformin de mai bine de 3 luni de cand mi-am depus dosarul la Giulesti si d-an dr mi-a recomandat Metformin. :)
Puterea mea e Dumnezeu!

gabryelad

Post by gabryelad » Sat Jul 21, 2012 4:54 pm

Irina_ wrote:Gabryelad, desi suntem putin off-topic, o sa profit ca sa te incurajez: ai o rezerva ovariana foarte buna!!, deci inca timp frumos ca sa apelezi la procedurile de RUAM.

Sunt si hormonii tiroidieni in ce mentionezi tu si par ok. Da, nu poti verifica functionarea cililor trompelor, exact asta spuneam si eu...dar daca asta ar fi problema, FIV-ul o poate rezolva. E bine daca ai facut analiza pt anticorpii antispermatici, trebuie doar sa o faca si sotul tau. Si mutatiile trombofiliei, atentie, sunt scumpe rau, dar merita facute ca sa nu regreti mai tarziu, mai ales daca reusesti sa obtii o sarcina. Poti sa incerci sa le faci treptat. Vorbeste si cu medicul tau si vezi ce iti spune.

Dr. Uscatescu ti-a dat vreun tratament? Pai de ce, daca toate sunt ok??
Zici ca rezerva mea ovariana e buna? Hmmm, si dr a zis la fel, doar ca eu m-am impacientat putin, prietena care m-a luat cu forta la dr Uscatescu are aproape 7. Si suntem de acceasi varsta...
Puterea mea e Dumnezeu!

Irina_

Post by Irina_ » Sat Jul 21, 2012 5:02 pm

gabryelad wrote:Aaaa, am uitat sa zic, acum sunt sub tratament cu metformin de mai bine de 3 luni de cand mi-am depus dosarul la Giulesti si d-an dr mi-a recomandat Metformin. :)
Oh, pai cred ca e o informatie esentiala. Pentru risc de diabet sau sindromul ovarelor polichistice?! Ambele foarte relevante pentru infertilitate. Deci totusi nu e chiar inexplicabila? Eu zic sa stai linistita, cred ca esti pe calea buna.

gabryelad

Re: Subprogramul FIV! 579 de dosare aprobate, iulie - noiemb

Post by gabryelad » Sat Jul 21, 2012 5:04 pm

zoi wrote:
symona29 wrote:
DanaAlice wrote:Pai mai oameni buni , eu nu va inteleg : daca cititi de luni de zile ca sunt dosare respinse cu nemiluita , ca se asteapta cu orele la consultatii, ca au costuri aditionale ce depasesc mia de epuroi , voi de ce sunteti masochisti ??? Daca era singura clinica , as fi inteles.
nu suntem masochisti, singura chestie pentru care am ajuns acolo(dacia) este ca doctora mea lucreaza cu aceasta echipa, si sa stii ca ma interesasem la giulesti si mi sa spus ca oricum pentru a intra in program onorariu la medic si la cei de pe acolo ..... ar ajunge tot la pretul de la dacia, acum sincer nu stiu ce sa cred si ce sa mai zic...dupa 8 ani de chiin si interventii si operati si psihicul la pamint si foarte multi medici care nu mi-au dat nici o sansa aceasta doamna doctor a facut mult mai mult pt mine si acum am o mica sansa. sper sa fie bine . doamne ajuta la toti si sa avem copilul mult asteptat.
Symona, cine te-a informat, te-a informat gresit. Am facut FIV la Giulesti si te contrazic total. Nu am platit 1leu pentru a mi se aproba dosarul. Si ca sa ai idee, analizele m-au costat in jur de 10 mil. iar tratamentul de stimulare si de sustinere aproape 35 mil. Asta a fost tot. Totul acum tine de noroc.
Si in afara de asta ai mai platiti consultatia sau monitorizarea?
Puterea mea e Dumnezeu!

gabryelad

Post by gabryelad » Sat Jul 21, 2012 5:06 pm

Irina_ wrote:
gabryelad wrote:Aaaa, am uitat sa zic, acum sunt sub tratament cu metformin de mai bine de 3 luni de cand mi-am depus dosarul la Giulesti si d-an dr mi-a recomandat Metformin. :)
Oh, pai cred ca e o informatie esentiala. Pentru risc de diabet sau sindromul ovarelor polichistice?! Ambele foarte relevante pentru infertilitate. Deci totusi nu e chiar inexplicabila? Eu zic sa stai linistita, cred ca esti pe calea buna.
Nici pt una, nici pt cealalta.
Mi-a spus ca e posibil ca ovocitul care se formeaza sa nu fie de calitate si ca in urma studiilor s-a vazut ca ajuta acest metformin.
Puterea mea e Dumnezeu!

Post Reply