SUBPROGRAMUL! 1486 dosare aprobate, august 2011 - dec. 2012

Prima editie a Subprogramului FIV.
andreea06

Re: SUBPROGRAMUL! 1.133 dosare aprobate, iulie 2011 - iunie

Post by andreea06 » Thu Aug 09, 2012 2:03 pm

Buna ziua
Am depus contestatie referitor la rezultatul analizei dosarului depus pentru programul national FIV/ET.
As dori sa stiu daca are cineva vreo informatie referitor la faptul daca se mai intruneste comisia pentru analiza dosarelor depuse in iulie si august.
Va multumesc mult

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Aug 09, 2012 2:51 pm

Andreea, nu avem vesti despre o viitoare convocare a Comisiei. Nu se stie inca exact de ce buget mai dispune Subprogramul, s-a ajuns la fundul pungii...

De ce ti s-a respins dosarul, care a fost problema? La ce clinica esti? Ne pare rau ca nu ai avut vesti bune, ca (mai) toata lumea.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

andreea06

Post by andreea06 » Thu Aug 09, 2012 7:15 pm

Dosarul a avut ca motiv de respingere rezultatul analizei AMH. Am facut analiza la Regina Maria si am avut rezultatul 0,76 ng/ml, interval de referinta al laboratorului 0,8-14 ng/ml. Am depus dosarul la Promed System. Pentru ca nu am fost sigura de rezultatul primit de la Regina Maria este atat de corect am refacut analiza AMH unde am obtinut alt rezultat 1,027 ng/ml, interval de referinta 1-10,6 ng/ml, dar dosarul era deja depus cu primul rezultat. Am fost si am depus contestatie unde am anexat noua analiza ( ca dovada ca laboratoarele nu dau acelasi rezultat) astfel incadrandu-ma in criteriul de eligibilitate conform normelor.
Am inteles ca pentru rezolvarea ontestatiei trebuie sa se intruneasca din nou comisia de aceea am intrebat
Multumesc mult pentru raspuns. Este bine venita orice informatie despre faptul daca se mai intrunesc si daca da cand.
O zi buna

ANY75

Post by ANY75 » Fri Aug 10, 2012 8:45 am

mi-am depus dosarul la Ominiclinic Iasi si doamna care se ocupa de dosare a zis ca-l va trimite la Bucuresti a doua zi, sper sa fie intr-un ceas bun.
37 ani, trompa dr extirpata in urma unei sarcini extrauterine, trompa st. infundata, efectuate:hsg, histeroscopie, analize, tratamente din 2001 pana in prezent, amh 1.19, fiv prin subprogram(mai-iunie 2013), protocol scurt, stimulare cu gonal 350, pergoveris, trei ovocite bune injectate ICSI, nu s-a fecundat niciunul

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Fri Aug 10, 2012 9:49 am

Girls, pe mine ma dor si acum degetele de cate ori am scris „grabiti-va, grabiti-va, grabiti-va, bugetul Subprogramului nu este nelimitat si se merge pe criteriul primul venit, primul servit”.

La ultima comisie s-a scotocit dupa bani pentru dosarele din iunie, nu era sigur ca pot fi acoperite.

Va reamintesc ca tot din acelasi buget incep sa se plateasca si cei 300E / nastere. Iar sursele bugetare din cadrul Subprogramului sunt diferite, in functie de profilul clinicii, clinicile private au o sursa, Giulestiul o alta, iar Clujul o a treia sursa bugetara. Evident, dat fiind nr. dosarelor aprobate, visteria este goala la sursa bugetara a clinicilor private, poate mai exista ceva buget pentru cele doua clinici de stat, sa asteptam sa comunice MS pe subiect.

Repet: trebuia sa va grabiti. 8-|
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

ANY75

Post by ANY75 » Fri Aug 10, 2012 12:17 pm

deci nu mai am sanse sa beneficiez de subprogram ?? :(
daca nu mai sunt bani, de ce mai accepta clinicile dosare?
37 ani, trompa dr extirpata in urma unei sarcini extrauterine, trompa st. infundata, efectuate:hsg, histeroscopie, analize, tratamente din 2001 pana in prezent, amh 1.19, fiv prin subprogram(mai-iunie 2013), protocol scurt, stimulare cu gonal 350, pergoveris, trei ovocite bune injectate ICSI, nu s-a fecundat niciunul

andreea06

Post by andreea06 » Fri Aug 10, 2012 2:03 pm

Referitor la faptul ca trebuia sa ne grabim cu dosarul, mentionez ca nu am stabilit eu momentul depunerii dosarului. Doctorita care ma urmareste de ceva timp abia in luna mai mi-a recomandat sa depun dosar pentru FIV, si din cate stiu eu fara recomandarea (scrisoarea medicala) doctorului nu puteam depune dosarul.
Asta este situatia.....

Alexia76

Post by Alexia76 » Fri Aug 10, 2012 3:36 pm

Buna ziua,
As avea o mare intrebare. Eu am dosarul aprobat la clinica Dacia inca din martie, insa din diverse motive nu am reusit sa fac pana acum procedura. Dosarele deja aprobate au fondurile asigurate? Dar daca vreau sa mut dosarul la alta clinica, care este procedura? (pt ca Dacia cere coplata de 1100 EURO, care mi se pare mult pt un program asa zis finantat de stat). Va multumesc pentru ajutor.

eliza_maria

Post by eliza_maria » Fri Aug 10, 2012 4:44 pm

Alexia, ar trebui sa mergi la Dacia si sa depui o instiintare de renuntare la dosar, cu motivul pentru care renunti. Ceri numar de inregistrare, iti faci o copie pe care o pastrezi.
Apoi iti faci din nou dosar - adica refaci adeverintele de la CAS si de la medicul de familie. Verifici sa fii cu analize vechi de cel mult 6 luni... deci banuiesc ca si din alea o sa trebuiasca sa refaci. Cu noul dosar + cererea de renuntare la primul, mergi la noua clinica. Cu dosarul treci iarasi prin aceeasi procedura.
Concluzia este ca mai degraba iti pastrezi dosarul la Dacia si te apuci de proceduri in curand, altfel risti sa nu mai beneficiezi deloc de program, avand in vedere ca dosarul trebuie sa treaca din nou prin comisie, si dupa cum probabil ai citit deja s-ar putea sa nu mai fie fonduri...
37 ani, trompe obturate, Graves-Basedow, FIV1 Medlife iunie 2012, mamica fericita de Teodora. ET nov.2015, fara succes.

monalisa

Post by monalisa » Fri Aug 10, 2012 9:19 pm

any nu iti pierde speranta.cei de la iasi sunt f seriosi si daca ar sti ca nu mai sunt fonduri ti ar fi spus doar ca ai de asteptat un pic mai mult pt ca comisia in ultima vreme se intruneste la 2 luni.si eu am dosar aprobat la ominiclinic in iunie 2012.asa este imediat il trimit.bafta! [barza2] [barza1]

ANY75

Post by ANY75 » Sat Aug 11, 2012 10:26 am

monalisa wrote:any nu iti pierde speranta.cei de la iasi sunt f seriosi si daca ar sti ca nu mai sunt fonduri ti ar fi spus doar ca ai de asteptat un pic mai mult pt ca comisia in ultima vreme se intruneste la 2 luni.si eu am dosar aprobat la ominiclinic in iunie 2012.asa este imediat il trimit.bafta! [barza2] [barza1]
multumesc, Monalisa! mi-ai redat increderea.....nu conteaza ca intarzie, important este sa beneficiez pana la urma
mult succes si tie!!sa postezi noutatile

monalisa

Post by monalisa » Sun Aug 12, 2012 9:46 pm

any 75 ieri am fost la iasi. dna consilier psiholog a zis ca in fiecare an s-a confruntat cu probleme de neacceptare a dosarelor dupa care a mers. mult succes.

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Post by N.C.B. » Mon Aug 13, 2012 10:31 am

Monalisa, sunt intotdeauna foarte atenta cu informatia pe care o furnizez pe acest topic, pentru ca stiu cat de important este pentru persoanele care citesc.

Aceste persoane nu au nevoie de "incurajari" facile, de aruncat cu cuvintele, ci de informatii realiste, fiabile.

Subprogramul este la fundul sacului, repet: nu se stia daca exista bani nici pentru dosarele depuse in iunie. Bugetul e pe duca, cel putin pe sursa de finantare aferenta clinicilor private.

Acum tine de cititorii acestui subiect daca ma cred pe mine / pe SOSI sau pe tine si pe dna de la Iasi care vorbiti de nush ce neacceptare a dosarelor "din fiecare an", desi Subprogramul exista de fix un an.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Image ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Image
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Image

enchi

Post by enchi » Tue Aug 14, 2012 9:09 am

N.C.B, adica e posibil ca, chiar daca avem dosarul aprobat, pentru ca suntem la clinica privata, sa nu primim fonduri? e drept ca de cand am primit confirmarea aprobarii mi s-a spus ca mai trebuie sa astept sa fie aprobata partea financiara, procedura care dureaza cca o luna. ce speranta mai am? poate exista situatia "admis fara loc"?
EU: 2006 - o sarcina oprita in evolutie - de atunci infertilitate secundara idiopatica; 2011- laparoscopie exploratorie- totul OK; dosar FIV aprobat in iunie la Medlife.
SOT: OK

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Aug 14, 2012 11:28 am

Dosarele deja aprobate au buget alocat. %%-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

andreea06

Post by andreea06 » Tue Aug 14, 2012 2:14 pm

SOS Infertilitatea wrote:Dosarele deja aprobate au buget alocat. %%-
Buna ziua
Ce se intampla cu contestatiile depuse la dosarele analizate si neaprobate in luna iunie daca nu se mai intruneste comisia pentru aprobarea altor dosare pentru ca nu mai sunt fonduri? Mai primesc vreun raspuns la contestatie?
Multumesc de raspuns
O zi buna

aruam

Post by aruam » Tue Aug 14, 2012 4:43 pm

Buna fetele ,

Nu am mai intrat demult pe acest subiect . In luna martie anul acesta am facut si eu FIV prin subprogramul ministerului,dar nu nereusit. Am crezut atunci ca toate visele mele de a deveni mamica s-au spulberat ,nu mai vedeam nicio speranta ,dar Dumnezeu avea alte planuri cu noi la 2 luni dupa fiv ul nereusit am ramas insarcinata natural. Cand am vazut cele 2 liniute am crezut ca visez ,ca nu e adevarat dupa 8 ani de chinuri am reusit .
Acum avem deja 11 saptamani si suntem bine.
A vrut sa scriu in cateva cuvinte povestea mea ca poate va da speranta ca si eu prindeam 'aripi'' de cate ori mai citeam de cate o fata ca a reusit .
Bafta multa sa va vedeti visul cu ochii cat mai curand.

enchi

Post by enchi » Tue Aug 14, 2012 5:36 pm

aruam e impresionanta povestea si chiar mi s-au umplut ochii de lacrimi de bucuri pentru tine, cineva care a trait asa cum traim si noi toate cu speranta ca, in cele din urma vom reusi. e absolut mobilizant si motivant mesajul tau. iti urez sa ai o sarcina usoara si sa ne mai povestesti pas cu pas reusitele tale. mult noroc in continuare!
EU: 2006 - o sarcina oprita in evolutie - de atunci infertilitate secundara idiopatica; 2011- laparoscopie exploratorie- totul OK; dosar FIV aprobat in iunie la Medlife.
SOT: OK

aruam

Post by aruam » Tue Aug 14, 2012 8:38 pm

enchi wrote:aruam e impresionanta povestea si chiar mi s-au umplut ochii de lacrimi de bucuri pentru tine, cineva care a trait asa cum traim si noi toate cu speranta ca, in cele din urma vom reusi. e absolut mobilizant si motivant mesajul tau. iti urez sa ai o sarcina usoara si sa ne mai povestesti pas cu pas reusitele tale. mult noroc in continuare!
Enchi multumesc mult iti doresc si tie sa simti cat de curand bucuria pe care o traiesc eu.
Bafta multa tuturor aspirantelor, sa fie cu ochisori! [bebe]

monalisa

Post by monalisa » Sat Aug 18, 2012 10:10 pm

scuze n.c.b.nu am vrut sa deranjez pe nimeni.dar poate or mai fi fonduri de mai opresc dosare.nu e normal de la clinici sa ia dosare daca stiu ca e zero.iarta/ma.va multumecs pt ca existati si am dosar aprobat pe ultima suta de metri.am fost norocoasa pana acum

Post Reply