Domnule Ministru, resuscitati Subprogramul FIV! (2013)

Prima editie a Subprogramului FIV.
DanielaTgv

Re: Domnule Ministru, resuscitati Subprogramul FIV!

Mesajde DanielaTgv » Mar Sep 24, 2013 1:25 pm

Astazi trimitem si noi scrisorica la dl ministru.

Stimate Domnule Ministru Eugen Nicolaescu,

Ma numesc *** Daniela, sunt din Targoviste si va scriu in legatura cu situatia unuia dintre programele finantate de Ministerul Sanatatii, respectiv Subprogramul de fertilizare in vitro si embriotransfer.
Ani de zile eu si sotul meu ne-am lupatat cu infertilitatea, ani de suferinta, de incercari, de analize (doar 2-3% din ele decontate de CAS), ani de sperante si dezamagiri, tratamente, iluzii, depresii…
Din fericire, in urma unuia dintre tratamente am reusit sa raman insarcinata si sa aduc pe lume un ingeras - Sophia-Maria, devenind astfel ceea ce ne doream atat de mult: PARINTI. Am decis sa privim in fata, spre viitor si sa uitam calvarul prin care am trecut. Insa, pentru a ii oferi Sophiei un fratior/surioara va trebui sa o luam de la capat si sper ca intr-o zi sa gasim in noi puterea de a face asta.
Din pacate insa, suntem printe putinii norocosi care am reusit sa devenim parinti fara sa recurgem la inseminare sau FIV desi era urmatorul pas in lupta noastra si pentru care incercam sa strangeam bani (extrem de multi pentru posibilitatile noastre). E dureros sa stii ca banii stau in calea fericirii de a fi parinte, de purta in pantec un ingeras, de a tine in brate un bebelus, de a fi strigat “mama’’ si “tata”…
Pe holurile spitalelor am intalnit foarte multe cupluri afectate de infertilitate, cupluri care treceau prin acelasi calvar pe care l-am trait si noi, si care inca mai incearca sa stranga acei multi bani pentru aceste proceduri… Un mic ajutor din partea statului prin continuarea Subprogramului FIV/ET ar da o mica speranta acestor cupluri in incercarea lor de a deveni parinti. Cele aproximativ 1500 de dosare depuse anul trecut si 300 de bebelusi nascuti datorita acestui program trebuie sa fie doar inceputul! Acest program semnifica o mica raza de soare pentru cuplurile care au nevoie de ajutorul statului pentru a isi indepli visul de a oferi dragostea lor neconditionata unui copil.
Acest program poate aduce speranta, fericire, VIATA!
Va rugam insistent sa gasiti fonduri pentru a mangaia sufletele miilor de culpuri infertile din tara noastra.

Multumesc!
Cu stima,
Daniela

bafta multa!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 30, 2013 2:17 pm

Multumim mult tuturor, in curand vom raspunde si numeroaselor mesaje primite pe e-mail, nu am avut timp pana acum sa raspundem, am gestionat prioritatile. [floare]

Scrisoarea trimisa de colegii nostri de la Asociatia RODA din Croatia ministrului Sanatatii din Romania, pentru sustinerea Subprogramului FIV

Mentionam de asemenea ca dna Clare Lewis-Jones, presedinta Fertility Europe, se afla printre semnatarii memoriului colectiv adresat MS.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Sep 30, 2013 2:18 pm

Puteti continua sa trimiteti scrisori la cabinetul ministrului Sanatatii, nu vor fi niciodata prea multe! :YMPEACE:
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Oct 04, 2013 12:06 pm

Eu azi am primit raspunsul oficial de la MS la scrisoarea mea, il redau mai jos:

Ca raspuns la adresa dumneavoastra inregistrata la MS cu nr ... prin care efectuati lobby in vederea finantarii procedurilor de FIV/ET, va informam ca am luat nota de solicitarea dumneavoastra.

Totodata precizam ca in prezent MS se preocupa de definirea unui pachet de servicii de baza adaptat nevoilor dvs in care va fi redefinit conceptul Programelor Nationale de Sanatate in functie de prioritatile de sanatate publica identificate la nivel national si in acord cu politicile europene din domeniul sanatatii.

Probabil si voi veti primi un raspuns similar. Acum sa asteptam si sa vedem ce inseamna ca "au luat nota de solicitarile noastre"...

erna

Mesajde erna » Vin Oct 04, 2013 2:15 pm

si eu am primit astazi acelasi raspuns ca al Irinei,de la M.S.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Oct 05, 2013 5:20 am

Intr-adevar, a inceput primirea raspunsurilor de la MS de catre cei care au lasat date de contact.

Imagine

Vom vedea ce va urma. Deocamdata, vom solicita in scris MS sa ne spuna cate scrisori de la pacienti, inclusiv anonime, s-au primit in aceasta campanie de advocacy. Si saptamana viitoare vom mai incerca ceva mediatizari.

Probabil stiti, in octombrie asta va fi o rectificare bugetara, in sensul de „luam de la unii si dam la altii”, sa speram ca va primi si MS ceva fonduri.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Swanheart

Mesajde Swanheart » Lun Oct 07, 2013 2:34 pm

Si eu am primit astazi raspuns! :D
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi. Doamne, iti multumesc si te rog, ajuta-ma sa-mi tin copilul in brate!!!
Asteptam un baietel! [baietel]

Imagine

theo2theo

Mesajde theo2theo » Mar Oct 08, 2013 6:45 pm

azi a venit si raspunsul meu,acelasi,la fel de formal
eu 39,el 40 casatoriti de 15 ani si tot de atunci visam la un copil
Dupa trei FIV,sapte transferuri fara nici un rezultat... dupa 15 ani in care parca nimic nu mergea...se intampla minunea natural...si totul e bine deocamdata...

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Oct 09, 2013 2:24 pm

Ministrul Sănătăţii: În 2014 vom avea trei programe de sănătate etalon - pentru cancer, diabet şi transplant

Ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolăescu, a declarat, marţi, că în 2014 vor fi trei programe naţionale de sănătate etalon, pentru cancer, diabet şi transplant, acestea urmând să aibă asigurată finanţarea încă din prima zi a anului viitor.

"Doresc ca, pentru 2014, trei programe naţionale de sănătate să le facem etalon. Aceste trei programe se referă la trei domenii: cancer, diabet şi transplant. Vrem să le organizăm cap-coadă, adică de la început până la sfârşit, încercând să plecăm de la prevenţie şi să încheiem cu paliaţia, acolo unde este cazul, sau cu bolnavul tratat care să plece acasă şi să urmeze o viaţă normală", a declarat Nicolăescu, prezent la conferinţa "Transplantul, pacientul în stare post transplant şi viaţa cotidiană a acestuia", organizată marţi la Institutul Clinic Fundeni de către Asociaţia Transplantaţilor din România.

Ministrul a mai spus că a cerut sprijinul asociaţiilor de pacienţi pentru elaborarea, monitorizarea şi eventuale modificări ale acestor programe.

Nicolăescu a anunţat că toate programele de sănătate vor fi, din 2014, reorganizate, astfel încât să nu mai fie împărţite între Ministerul Sănătăţii (MS) şi Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS). Astfel, toate programele vor fi gestioate de minister, în timp ce CNAS se va ocupa de contractare şi finanţare.

În cadrul conferinţei, Nicolăescu a mai spus că trebuie să crească numărul de donatori şi al centrelor de transplant.

"Trebuie să dezvoltăm infrastructura şi să punem la punct Registrul Naţional de Transplant. Bugetul Ministerului Sănătăţii pentru 2014 va creşte, ca urmare a eforturilor făcute în utlimele luni, iar cele trei programe-etalon vor fi plătite din prima lună şi vor avea buget. Va trebui să facem pentru 2013 nişte modificări ca să asigurăm finanţarea, până la sfârşitul anului", a mai spus ministrul

Anul 2013 este anul în care activitatea de transplant s-a ridicat la cel mai înalt nivel din ultimii 24 de ani, pe care îi considerăm postrevoluţionari. În sensul în care am avut cel mai mare număr de operaţii de transplasnt care s-au realizat în România într-un an De asemenea, am avut cel mai mare număr de donatori într-un an pe care i-am putut găsi în ţara noastră", a spus ministrul Sănătăţii la conferinţa "Transplantul, pacientul în stare post transplant şi viaţa cotidiană a acestuia", organizată de Asociaţia Transplantaţilor din România.

Amintind că în 2013 în România s-au efectuat cele mai multe operaţii şi au existat cei mai mulţi donatori din ultimii 24 de ani, ministrul a explicat aceste realizări prin aceea că: s-au creat mai multe centre de donare, au fost campanii de donare de organe şi au fost mai multe echipe pregătite pentru recoltare, iar echipele care au efectuat transplantul au fost mai bine asigurate.

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

ioanaa

Mesajde ioanaa » Mie Oct 09, 2013 8:37 pm

credeti voi ca d-l ministru citeste aceste scrisori? eu bag mana in foc ca nu le citeste! [-x

blue eyes

Mesajde blue eyes » Joi Oct 10, 2013 10:00 am

am primit si eu raspuns :)

ioanaaa,acum speram sa fi citit cine trebuie....
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Oct 12, 2013 6:14 am

In ciuda programului foarte incarcat, am reusit sa inscriem campania „Domnule Ministru, resuscitati Subprogramul FIV!” pentru editia 2013 a PR Award, unde exista si sectiune de Advocacy.

Imagine

Multumim Agentiei Medical PR pentru colaborare si organizatorilor PR Award pentru ca ne-au exonerat de taxa de participare.

Pe langa aplicatie, am depus si anexe.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Oct 12, 2013 6:54 am

O sinteza cu selectiuni din aparitiile media ale SOS Infertilitatea legate de resuscitarea Subprogramului:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Oct 14, 2013 7:26 am

Scrisoarea de sprijin pentru resuscitarea Subprogramului FIV in Romania adresata ministrului Sanatatii de catre colegii nostri de la asociatia Stowarzyszenie "Nasz Bocian" din Polonia.

In Polonia se finanteaza din fonduri publice trei tentative de FIV!

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Oct 24, 2013 3:24 pm

Dupa asociatiile din Croatia si din Polonia, si colegii nostri din Finlanda scriu ministrului Sanatatii din Romania pentru sustinerea Subprogramului FIV! Multumim Simpukka!

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Oct 30, 2013 5:29 pm

Ca o concluzie a Saptamanii Nationale de Constientizare si a campaniei de direct mailing, o ilustratie cu doi dintre bebelusii Subprogramului, aflati in plina campanie:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Noi 15, 2013 8:40 pm

Inregistrarea prezentarii pe care a sustinut-o Elena, pe tema necesitatii continuarii Subprogramului, la simpozionul Asociatiei Embriologilor:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Noi 15, 2013 9:55 pm

Si colegii de la Asociatia din Turcia au scris ministrului Sanatatii din Romania pentru sustinerea continuarii subprogramului FIV:

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

ioanaa

Mesajde ioanaa » Lun Noi 18, 2013 9:14 pm

felicitari tuturor pentru aceste initiative, speram ca domnul ministru si cei din parlament sa nu treaca cu vederea si sa ne ajute si pe noi!

va rog din suflet d-le ministru ajutati si cuplurile infertile sa devine fericite, tinindu-si copii in brate, sa ne bucuram si noi de ganguritul lor! ieri a venit cineva in vizita cu un bebic de numai 2 luni, l-am luat in brate, m-am plimbat cu el prin casa ,si ma vedeam si eu o mamica fericita :ymdaydream: , dar visul mi s-a spulberat repede [jale!]

d-le ministru ati face muuuuuuulte cupluri foarte fericite. RESUSCITATI programul FIV cat mai repede, suntem multe femei care maine-poimaine implinesc 40 de ani si vrem sa beneficiem de acest program, va rugam mult! ^:)^

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Noi 20, 2013 4:21 pm

Dupa Polonia, Croatia, Finlanda si Turcia, si colegii de la asociatia din Grecia scriu ministrului Sanatatii pentru continuarea Subprogramului FIV in Romania!

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Înapoi la “Subprogramul FIV 2011 - 2012”