MS: 250 de cupluri vor face FIV compensat in 2010 (amanat)

Prima editie a Subprogramului FIV.
Loredana

Re: Programul pilot FIV al Ministerului Sanatatii

Mesajde Loredana » Vin Feb 26, 2010 10:47 pm

Daa :( E bine si mai tarziu. Multumesc pt. perseverenta .
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Mar 07, 2010 1:57 pm

Noi evolutii, aici: http://infertilitate.com/2010/03/06/min ... cientilor/

Luam taurul de coarne, ca asa nu se mai poate!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Loredana

Mesajde Loredana » Dum Mar 07, 2010 3:34 pm

Foarte bine ati actionat! Trebuie presati pana nu o iau lucrurile razna. Abia astept raspunsurile la intrebarile pe care le-ati adresat. [floare]

infertilitate tubară

veronica BB

Mesajde veronica BB » Dum Mar 07, 2010 8:41 pm

Asteptam cu nerabdare raspunsurile la intrebari! Sa vedem ce mai au de spus, cum mai incearca sa ne minta! Multumim ca va luptati pt. noi! Sunteti o echipa grozava!

alif

Mesajde alif » Dum Mar 07, 2010 8:55 pm

Multumim pt eforturile voastre.
Ce s-a intamplat mai exact la Sibiu in data de 27 februarie 2009 ?
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Mar 07, 2010 9:24 pm

Pffft, Alif, ai dreptate, am scris gresit anul, am modificat pe blog, dar la MS a plecat asa - eh, asta sa fie baiul. Deci e vorba de 2010. Nu stim exact ce s-a intamplat la Sibiu, a fost un eveniment despre infertilitate dpdv medical si acolo s-au precizat detalii despre programul-pilot FIV al Ministerului Sanatatii. Cat se poate de public, cat se poate de oficial, se pare ca este numita comisia la MS, dar noua continua sa ni se spuna ca nimic nu este stabilit. Ironia face ca "SOS Infertilitatea" sa faca parte din comisie, s-a anuntat si la Sibiu. Am facut o sedinta si am decis in unanimitate ca ori suntem consultati si informati IN TIMPUL nu DUPA inceperea implementarii programului, in asa fel incat sa putem contribui si face propuneri, ori programul asta nu reprezinta ceea ce noi revendicam si pentru ce luptam de doi ani. Si atunci nu il validam prin prezenta noastra, nu ne dorim sa facem figuratie cand in joc este destinul a sute de familii.

Suntem chiar curiosi ce (.../daca...) ne va raspunde MS, poate inteleg macar acum ca nu e bine sa ne ignore, desi nu ne-ar mira deloc ca, inca o data, un functionar sa ne raspunda sec: "nu s-a stabilit nimic, va vom anunta cand se va stabili".
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Mar 07, 2010 9:27 pm

Reluam si aici ce am precizat pe alt topic:

RalucaBonzi scrie:Anunt important: pentru a se evita orice suspiciuni, niciuna dintre membrele fondatoare ale Asociatiei "SOS Infertilitatea" nu va depune dosar pentru a beneficia de programul-pilot FIV, chiar daca va indeplini conditiile. De altfel, patru dintre noi sunt deja mame sau insarcinate, eu ma lupt cu infertilitatea in strainatate, iar celelalte membre, desi a priori ar indeplini conditiile, nu vor depune dosar tocmai pentru a nu plana suspiciuni asupra intereselor si luptei Asociatiei "SOS Infertilitatea". Nu le dau nici pe ele banii afara din casa, cu mari eforturi vor face rost de bani de fiv in vremurile astea de criza, dar considera ca acest program trebuie sa fie destinat acelor familii care altfel nu au nici o sansa de a deveni parinti.

Suntem de acord ca familiile trebuie sa aiba conditiile materiale pentru a creste un copil, dar credem ca la dosare egale trebuie sa aiba prioritate cuplul care chiar nu ar putea altfel sa isi permita o procedura FIV. A nu putea scoate instant 2 - 4 mii de euro din buzunar nu inseamna ca nu ai cu ce sa cresti un copil in Romania, inseamna ca esti pur si simplu un cuplu tanar care castiga mediu. Atat. Nu "saraci" cum am citit int-un articol, ci "romanul mediu".
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

alif

Mesajde alif » Dum Mar 07, 2010 9:40 pm

Dar cine a creat asa suparare!? Eu cred ca voi sunteti cele mai indreptatite sa beneficiati de un ajutor pt FIV!!! Am incredere in voi si stiu ca nu veti profita de aceasta situatie privilegiata. In fine, asta este parerea mea.
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

Loredana

Mesajde Loredana » Mar Mar 09, 2010 6:04 pm

Nu mi se pare corect fata de fondatoare sa nu aiba sansa de a obtine fiv gratuit..tocmai pt ca ele au fost primele care au facut ceva pt aceasta cauza!!!Mai ales cele care au nevoie si nu sunt chiar asa bogate incat 4000 de euro sa reprezinte o cheltuiala infima...Dupa mine, fiecare dintre noi are dreptul sa depuna dosar!

infertilitate tubară

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Mar 10, 2010 10:39 pm

Loredana, Alif, nu ne-a impus nimeni ideea asta, asa au decis fetele. Eu sunt complet de acord cu voi si le-am spus-o, faptul ca s-au implicat in campania care a dus la crearea acestui program nu inseamna ca ar fi vreun conflict de interese, nu le face mai putin eligibile in program daca sunt eligibile. Dar acele membre fondatoare ale SOSI care ar fi a priori eligibile (desi nu eu sau cele care au deja copii) au decis din proprie initiativa sa nu aplice (desi pot sa va confirm: nu, nu au bani, au venituri absolut medii intr-o Romanie pocnita de criza). E decizia lor (oricand reversibila), o respect, dar ca si voi consider ca nu are un fundament real.

Dar stati deocamdata sa demareze ceva, MS ne-a raspuns: nu are detalii oficiale (a avut grija de data asta sa precizeze: "oficiale").
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

cami30

Mesajde cami30 » Joi Mar 11, 2010 7:44 pm

Ce se mai aude cu "marele program" de ajutorare a cuplurilor infertile? S-a pus praful pe initiativa, daca a fost vreo initiativa si nu doar vreun fas aruncat in media doar asa ca sa mai faca si ei rating sau sa mai creasca in sondaje.
Sincer sunt satula de tara asta in care nimic nu merge cum trebuie si in care ne batem joc unii de altii.
Mi-a ajuns cutitul la os. Nu mai suport. De 5 ani toc bani, stau pe la usi de doctori si sper sa imi acorde cineva suficienta atentie. Nimeni nu face nimic in tara asta. Peste tot mizerie, nesimtire si hoti.
Mai nou, mi se intampla urmatorul lucru. Fac o analiza la un laborator cu nume, Synevo, ma sperii de valoare analizei care arata foarte ciudat dupa tratamentul pe care il facusem, merg cu analiza la doctor si acesta imi spune ca nu e corecta, si ca sunt 99% sanse sa fie executata gresit. Din punct de vedere clinic ar fi trebuit sa am niste simptome. "Repetati analiza". Pur si simplu. Fara sa ma intrebe cineva daca mai am bani, daca mai am nervi si timp sa mai stau pe la cozi. Merg la laboratorul unde am facut analiza, le transmit ce imi spusese medicul si o asistenta foarte draguta, imi flutura prin fata ochilor o hartie spunandu-mi ca.. "asa ne-a dat aparatul". "pai bine da' aparatul nu poate sa greseasca? Eu ce fac acum, ca medicul m-a trimis la alt laborator sa refac analiza", "pai e dreptul dumneavoastra", imi zice asistenta. "pai bine bine, da' pe banii mei? EU ce fac acum?"
"pai doamna asa ne-a dat aparatul".
Am plecat plangand ca m-am nascut intr-o tara unde nu exista respect pentru om, unde ai toate sansele dupa ce muncesti o viata, sa mori ca un caine pe un pat de spital unde nu se uita nimei la tine pentru ca... "nu exista fonduri".
Totul inseamna promisiuni. Promisiuni ca ajutam copiii bolnavi, promisiuni ca ajutam oameni sa faca copii sanatosi, promisiuni si iar promisiuni.
Cred ca singura sansa ca cineva sa-ti mai acorde atentie este sa chemi televiziunea daca te imbolnavesti si trebuie sa-ti petreci ceva vreme prin spitale.
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mar 18, 2010 10:54 am

Am postat raspunsul MS pe blog http://infertilitate.com/

Ne-au raspuns pentru ca ii obliga legea si au vazut ca stim resorturile legale, cf. 544/2001 ii putem da in judecata in regim de urgenta si fara taxa de timbru daca nu raspund. Deci raspunsul exista, dar e un nonraspuns, eternul "nu exista informatii". :|
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 21, 2010 4:16 am

veronicaBB scrie:Totusi, nu se mai aude chiar nimic despre multasteptatul "program pilot FIV"?
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 21, 2010 4:24 am

Veronica, MS s-a dat la fund de tot. Au publicat o propunere referitoare la Hotarare de Guvern pentru aprobarea programelor nationale de sanatate in anul 2010, unde programul FIV bineinteles ca nu figura. Noi le-am scris in timp util, in termenul de zece zile care este prevazut de lege pentru dezbaterea publica:

From: SOS Infertilitatea <infertilitatea@yahoo.com>
> Subject: Propunere referitoare la Hotarare de Guvern pentru aprobarea programelor nationale de sanatate in anul 2010.
> To: propuneri@ms.ro
> Date: Wednesday, March 31, 2010, 8:40 PM
> Catre:
> Ministerul Sanatatii
>
>
>
> Referitor la Hotararea de Guvern pentru aprobarea
> programelor nationale de sanatate in anul 2010, aflata in
> dezbatere publica, am constatat cu stupoare ca s-a omis
> introducerea programului privind fertilizarea in vitro in
> acest proiect de hotarare.
>
> Va reamintim ca domnul ministru Attila Cseke a prezentat in
> data de 5 ianuarie prioritatile Ministerului Sanatatii si a
> afirmat clar inintierea acestui program de sanatate:
>
> “Suntem în faza de
> analiză a programelor de sănătate. Pe unele
> le vom păstra pe altele le vom reorganiza şi avem în
> intenţie să
> introducem şi programe noi, în funcţie de fondurile
> existente. Într-un
> an fără bani o atenţie deosebită trebuie acordată
> programelor naţionale
> de prevenire a îmbolnăvirilor. Vom face funcţionale
> programele de
> screening pentru cancerul de col uterin şi cel mamar
> mamar. Programele
> trebuie să fie cât mai accesibile, motiv pentru care se
> va aloca o sumă
> importantă prevenţiei. Vom introduce şi noi programe de
> sănătate ca de
> exemplu programul de screening pentru cancerul de colon şi
> de prostată
> şi programul pentru
> fertilizare in vitro. Un alt proiect început pe care
> îl voi continua este cel care vizează dotarea unităţilor
> prespitaliceşti”, a declarat ministrul
> Sănătăţii.
>
> De asemenea, domnii secretari de stat dr. Adrian
> Steinu-Cercel si dr. Cristian Irimie au afirmat in repetate
> randuri, in media si in mediul asociativ, ca sustin
> introducerea programului privind fertilizarea in vitro in
> programele nationale de sanatate.
>
> Va adresam solicitarea oficiala de a se respecta aceasta
> promisiune multipla si repetata, pentru ca infertilitatea
> este O BOALA. Suntem contribuitori la sistemul de asigurari
> de sanatate, va rugam sa nu ne ignorati!
>
> Asteptam raspunsul dvs. oficial in timp util, in conditiile
> prevazute de lege privind transparenta decizionala.
>
> Va multumim si speram ca se va repara aceasta omisiune!
>
> Cu
> deosebita consideratie,
>
> Anca Dragomir,
> Asociatia "SOS Infertilitatea"

Dupa cum vedeti, mesajul este de pe 31 martie. L-am relansat de atunci de inca doua ori - nici un semn...

O sa trimitem o cerere la Secretariatul General al Guvernului, e singura modalitate de a forta MS sa ne raspunda, dar sa nu ne facem iluzii: e clar ca, desi au incalcat legea neraspunzandu-ne, programul nu va exista anul acesta.

Inca o promisiune politicianista.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 21, 2010 4:39 am

Le-am scris:

From: SOS Infertilitatea <infertilitatea@yahoo.com>
Subject: solicitare in baza Legii 544/2001
To: contact@sgg.ro
Date: Wednesday, April 21, 2010, 2:37 AM

Catre: Secretariatul General al Guvernului

Subsemnata, *** ***** , cetatean roman, cu domiciliul in Bucuresti, ******************, va solicit in baza Legii 544 / 2001 urmatoarea informatie aflata in posesia Ministerului Sanatatii, care nu ne raspunde la mesaje (in ciuda relansarilor repetate, dupa cum se poate vedea in josul acestui mesaj).

Doresc sa aflu sub ce numar a fost inregistrata si care este raspunsul Ministerului Sanatatii la propunerea noastra referitoare la Hotararea de Guvern pentru aprobarea programelor nationale de sanatate in anul 2010, propunere adresata cand hotararea se afla in dezbatere publica, conform legii. Mentionam ca solicitarea a fost adresata in termenul legal, la adresa speciala existenta pe site-ul MS, conform mesajelor de mai jos.

Doresc ca raspunsul sa imi fie adresat exclusiv pe cale electronica, la adresa contact@infertilitate.com

Va multumesc.

Cu deosebita consideratie,
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

veronicaBB

Mesajde veronicaBB » Vin Apr 23, 2010 5:57 pm

Multumesc mult pentru raspuns, oricum nici nu ma asteptal la altceva din partea lor! Ceea ce-mi pare cel mai rau, este ca au mai rascolit cutitul in rana cuplurilor deznadajduite si i-au facut sa spere ca vor avea o sansa! Ei nici nu stiu cat rau au putut face aruncand cu niste "vorbe" (pentru ei) si ca aceste vorbe insemnau "o sansa" pentru multe dintre noi, care suferim de aceasta boala care, desi aparent la exterior e insesizabila, in interiorul nostru ne macina si ne distruge sufletele! Sper ca D-zeu sa ne mai dea putere!
Oricum, am spus aceste cuvinte doar sa ma descarc, nu ca asi rezolva ceva insa voi, cei din echipa SOS Infertilitatea, meritati sa vi se spuna: "Jos palaria!" Multumim pentru tot sprijinul acordat!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Mai 04, 2010 11:39 am

Eurodeputata Oana Antonescu solicita informatii despre programul FIV Ministerului Sanatatii http://infertilitate.com/2010/05/03/3703/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mai 06, 2010 2:58 pm

SOS Infertilitatea scrie:Despre infertilitate si "SOS Infertilitatea" in Adevarul: http://www.adevarul.ro/societate/sanata ... 74873.html

Pentru prima data se anunta oficial amanarea programului FIV.

„Este timpul ca infertilitatea să fie recunoscută de către autorităţi ca o problemă medicală ce produce suferinţă şi care necesită compensare. Este corect ca şi pacienţii români să aibă acces gratuit la tratamente medicale dovedite utile", declara profesorul doctor Adrian Streinu-Cercel anul trecut, când se puneau bazele Programului Naţional de Fertilizare.

Programul trebuia să fie pus la punct şi să înceapă din această lună, însă „nu s-a putut materializa şi a rămas la nivel de intenţie, urmând să fie concretizat anul viitor", a precizat Oana Grigore, purtătorul de cuvânt al Ministerului Sănătăţii.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 17, 2010 4:19 pm

Am pus articol nou pe blog: http://infertilitate.com/2010/05/17/min ... ul-viitor/

Later edit: programul-pilot nu a avut loc in 2010, insa acesta nu a fost anulat ci doar amanat. Si, intr-adevar, in 2011 MS are in curs de implementare un program de spijin pentru cuplurile care fac apel la fertilizare in vitro: viewtopic.php?f=2&t=145
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

marys

Mesajde marys » Lun Mai 30, 2011 11:10 am

Buna ziua , mai intai as vrea sa va felicit pt tot efortul depus si ca sustineti INFERTILITATEA este o BOALA.am si eu o nelamurie in ceea ce priveste programul fiv-stiu ca de la 1 iunie se vor afla clinicile unde se va desfasura acest progaram.este adevarat si pana cand noi putem depune acel dosar ?multumesc .

Înapoi la “Subprogramul FIV 2011 - 2012”