MS: 250 de cupluri vor face FIV compensat in 2010 (amanat)

Prima editie a Subprogramului FIV.
psj

Re: Criteriile (neoficiale inca) pentru eligibilitatea FIV

Mesajde psj » Mar Oct 20, 2009 7:14 pm

Poate vor face un sistem ca la retetele compesate sa tina exact evidenta dupa CNP cine si unde a facut FIV dar in momentul de fata toata lumea e la zero cred eu.
Sau declara pe proprie raspundere ca nu a facut FIV.

claudia

Mesajde claudia » Mar Oct 20, 2009 7:17 pm

Cum legea nu se aplica retroactiv, nu vad de ce ar avea legatura cu procedurile efectuate inainte de aparitia legii, banuiesc ca ii va interesa doar de procedurile facute dupa aplicarea legii, cel putin asa ar fi normal.
Iar legatura cu indicele masei corporale fara comentarii, se stie ca persoanele obeze au rezultate mai slabe, dar asta nu inseamna ca ar trebui excluse. Ne lovim iar de criterii discriminatorii, si astea sunt doar cele de baza sigur vor fi mai multe, caci altfel ar trebui sa se traga la sorti cele 250 de cupluri.
Sa vedem ce va mai aparea, dar tare mi-e teama ca vom ajunge in 2010 si nu vor exista toate reglemntarile necesare pt a se putea aplica legea.

psj

Mesajde psj » Mar Oct 20, 2009 7:23 pm

Sa nu mai spun ca in cazul PCOS una dintre manifestarile bolii este si acumularea de kg in plus.

Deci doamnelor afectate de PCOS care au probleme cu greutatea (cam 50%) nu li se da posibilitatea sa intre in program? :(

Beatrix

Mesajde Beatrix » Mar Oct 20, 2009 7:30 pm

Claudia, decat sa puna criterii din astea discriminatorii (strainii ar ramane masca sa auda asa ceva) mai bine ar fi cu tragere la sorti

daca tot iau doar 250 de cupluri, sa fie luate pe bune cele mai nevoiase in primul si in primul rand

sa nu se ceara un dosar din ala stufos, aproape imposibil de facut, genul care sa descurajeze pe oricine incearca

cami30

Mesajde cami30 » Mar Oct 20, 2009 7:40 pm

Sunt si eu curioasa cum se va face dovada celor 3 incercari. Si cum doar o incercare este gratuita, si cum spunea cineva mai sus , ca legea nu se aplica retroactiv, mi se pare ca iar o gasca de incompetenti se aduna sa faca ei criterii de eligibilitate fara sa gandeasca. Fetelor, care e sansa ca o persoana care s-a confruntat cu infertilitatea sa faca parte din comisia asta? Ca s-ar putea sa ne trezim cu niste criterii de n-o sa pupam in veci fiv gratis.
Eu am 52 de kile da' dupa primul FIv am luat in greutate 6 kilograme, au habar la ce te supune tratamentul cu hormoni?
Pe Antena 1 ziceau ca un punct in plus il primesc si cuplurile care nu mai au trompe ( eu ma incadrez ca am ramas fara el dupa extrauterina). Iar chestia asta cu limitarea la 250 de cupluri mi se pare praf in ochi. Clar, nu plateste toata lumea asigurari?
Si in final de unde ne vom lua informatiile clare despre realizarea unui dosar si locul depunerii lui? Ca eu deja m-am apucat de analize pentru FIV 2. Numa' azi am scos din buzunar 10 milioane pentru analize
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

cami30

Re: MS- 250 de cupluri vor face FIV gratis in 2010

Mesajde cami30 » Mar Oct 20, 2009 7:56 pm

Intrebare.. criteriul varstei se aplica la ambii parteri? Sau doar pentru femeie? Ca eu am 35 si sotul 41? Asta cand se lamureste? Adica e musai sa fie si sotul sub 40 de ani?
criteriul celor 250 de cupluri este discriminatoriu. O sa ajungem sa ne scoatem ochii una alteia, sa dam spagi , ca sa ajungem pe lista celor 250, si asta in conditiile in care toate platim asigurari de sanatate. Daca se ofera o sansa, sa se ofere tututor. Cum sa alegi intre 1000 de cupluri care au aceeasi problema si care isi doresc la fel de mult un copil? Criteriul financiar iar este discriminatoriu. In ce sens va fi eliminatoriu? Vor intra pe lista cei care au vila/masina/si cont gras in banca? Vor fi eliminati cei care au apartament cu doua camere/nedecomandat?
Sunt de acord sa ne trimita la psiholog, dar cum ar putea un psiholog sa spuna ca eu n-am dreptul la un copil?

Mi-e teama ca gratuitata va fi acordata pe sub forma de decont... si ne vom vedea banii cand o zbura porcu' , ca vor avea ei grija sa-ti gaseasca ceva in neregula la dosar. Si apropos, ne obliga sa ne ducem la stat sau vom putea alege clinica?
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Oct 20, 2009 8:11 pm

Cami, nu suntem noi in masura sa iti raspundem la intrebari, criteriile respective (si cu atat mai putin numarul limitat la 250 - pe care, la rece, il inteleg insa, e vorba de bugetul fix pe care Ms poate sa il aloce, in conditiile de prapad bugetar pe care le cunoastem) nu au fost propuse de noi- SOSI. Personal, as opina ca cei mai indreptatiti sa beneficieze de programul asta sunt persoanele cu venituri mici/medii - ar, da, e discriminatoriu, in conditiile in care toata lumea cotizeaza. Plus ca va fi dificil de dovedit/stabilit/contorizat la nivel national, va fi cu comitete&comitzii, ma doare capul!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Oct 20, 2009 8:21 pm

Fetelor, care e sansa ca o persoana care s-a confruntat cu infertilitatea sa faca parte din comisia asta?

In principiu, societatea civila se poate implica. Dar nu stiu daca realizezi - asta inseamna sa te dedici aproape fulltime chestiei asteia, si stii bine ca fiecare avem familie, unele dintre noi si copii mici, avem joburi, avem obligatii. Deja noi, "donquijotistele" din nucleul SOSI, dedicam 100% timpul liber actiunii pentru cauza infertilitatii, chiar *furam* de la celelalte capitole, desi poate din afara nu se vede/simte. Oricum, te asigur ca vom urmari cu maxima atentie evolutia evenimentelor si vom face tot ce tine de noi, cu toate mijloacele de care dispunem, sa fie cat se poate de bine in contextul dat. Un lucru e clar, om fi noi *naive si idealiste si donquijotiste*, dar nu intr-atat: perfect nu va fi.

Dar e un inceput. Acum un an era inimaginabil ca ne-am putea pune concret intrebarile de mai sus, abia ne dumiream cu se trimit petitii la MS sa le zicem ca infertilitatea exista.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

cami30

Mesajde cami30 » Mar Oct 20, 2009 8:23 pm

Raluca, clar ma ratzoiam la mai marii nostri sau erau cred intrebari retorice, nu stiu daca vom primi raspunsurile atat de repede, dar ar fi bine cumva sa ajunga si la urechile lor cerintele noastre, ca doar ai vazut ce s-a intamplat cand un fost ministru a semnat ca primaru' un act care punea FIV in ilegalitate.

Apropos.. limita de 40 de ani este si pentru sot? Iar mi se pare aiurea. As pusa in situatia de a divorta de mosul meu de 41 de ani si de a lua unu' mai tanar, sub 40 :(

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Oct 20, 2009 8:42 pm

Nu, limita de varsta e doar pentru femei (asa este si in legislatia celor mai multe tari europene).

Mihaele, te vad online, am inteles ca ai fost la stiri in seara asta (si ca esti foarte frumusica!:). Inca un membru simpatizant SOSI care isi face coming out-ul in media (...or sa-ti zica binevoitoarele ca de fapti cauti glorie personala...), multumim mult pentru implicare! Nu uita: cine se implica in campanie ramane [gravi] !

Maine probabil vom avea capturile cu aparitiile la stiri din seara asta, le vom posta pe site.

mihaele

Mesajde mihaele » Mar Oct 20, 2009 8:58 pm

Luca draga mea multumesc frumos dar meritul este al vostru si eu va felicit pentru tot ce ati facut.SA te auda DD sa fie cum zici tu si sa fie si la tine cat mai repede cu putinta [gravi] .
Fetelor este un lucru bun ca ne aude cineva acolo cat de putin este un pas ianinte ce sa mai zic ce va vrea Ce sa spun vom vede ce se va mai intampla mai departe incet incet vom reusi

Loredana

Mesajde Loredana » Mar Oct 20, 2009 9:32 pm

Sa subscriu si eu antevorbitoarelor.Este exceptional ca se accepta infertilitatea ca boala, este bine ca se ia in calcul compensarea(gratuitatea) dar este trist ca se limiteaza nr. de cupluri care o sa beneficieze de ``fiv-ul visat``.
Iti multumesc si eu Raluca pt noaptea alba dedicata noua si multumesc si fetelor care au curajul sa apara si sa vb direct ...ele ne reprezinta..``voi ne reprezentati``.Nu ne ramane decat, asa cum spunea Paula sa venim cu amendamente pt ca legea este inca in dezbatere publica.Succes in continuare!
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Loredana

Mesajde Loredana » Mar Oct 20, 2009 9:44 pm

Uf.Dulce vis...revoltatoare cale..
N-am probleme cu imc-ul, am doar o trompa si aia infundata,ar fi primul fiv, am 35 ani sotul 38..am de toate in afara de consiliere...dar oare nu sunt penibili cu criteriile astea??cine sta(vb-a fetelor) sa verifice cate fiv ai la activ???mie tare mi-e teama ca o sa fie o harababura in care n-o sa am nici 10% sanse de a prinde un loc!!!Asta e..raman cu speranta..oricum aveam de gand sa iau drumul capitalei in curand cu sau fara ajutorul cnsas-ului la care virez lunar contributia si abia daca fac niste amarate de analize uzuale de sange o data/an...asta e Romanica in care majoritatea traim.
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

LAURA MORGOVAN

Mesajde LAURA MORGOVAN » Mar Oct 20, 2009 10:13 pm

VETI VEDEA CA NU SE VOR RESPECTA CRITERIILE. VOR FI PUSI IN FRUNTEA LISTEI CEI CU PORTOFELUL MAI PLIN SAU CU PILE ETC.ASA SE INTAMPLA IN ROMANIA.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Oct 20, 2009 10:23 pm

Laura, e cert ca va fi complicat, incalcit. Dar e un inceput, ce altceva sa mai zicem?

(te rugam, daca poti, sa nu mai scrii cu majuscule, e obositor vizual si in "cod" virtual se traduce ca tzipi.)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Beatrix

Mesajde Beatrix » Mar Oct 20, 2009 10:34 pm

Laura, suntem pe acest forum ca sa ne atingem visul personal, dar si ca sa schimbam ceva in Romania.

daca ele s-au schimbat? DA! acum un an ministerul nici nu recunostea ca infertilitatea este boala. iar acum, in plina criza se face un program pilot pt 250 de cupluri.

hai sa avem incredere, nu in politicieni, dar sa avem in NOI, ca unite putem sa schimbam macar un pic lucrurile.
asociatia va incerca cu toate fortele sa convinga ministerul sa ia in considerare doar criterii de bun simt, asa cum aunt in celelalte tari europene.

anul viitor va fi doar pt 250 cupluri, dar criteriile trebuie sa fie bune si sa ne cuprinda pe toti nediscriminatoriu, ca poate in 2011 vor fi bani mai multi la buget pt mai multe cupluri; deci trebuie criterii de bun simt, cu bataie lunga

mihaele

Mesajde mihaele » Mie Oct 21, 2009 6:53 am

Un articol din realitatea
http://www.realitatea.net/proiectul-leg ... 45217.html
Doamne ajuta deja am facut un pas imortant zic eu
cu toate ca nu indraznesc sa sper ca voi intra in lotul de 250 de cupluri dar este un lucru mare ca indertilitatea este considerata o boala si ca se face ceva pt noi .Doamne ajuta pe mai departe
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Oct 21, 2009 8:10 am

Mihaele, gata, acum te "stiu" si eu, am pus un chip pe numele tau. :)

http://stirileprotv.ro/stiri/social/vez ... tuita.html

Multumim inca o data pentru ca vorbesti deschis despe subiectul infertilitatii. conteaza sa vada lumea ca nu suntem niste babe, ci doar niste femei tinere, *normale*, care isi doresc un copil.

mihaele

Mesajde mihaele » Mie Oct 21, 2009 9:01 am

Raluca multumesc frumos si doamne ajuta sa iesim invingatoare [floare]
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

elenyka

Mesajde elenyka » Mie Oct 21, 2009 9:55 am

Acum am citit si eu asa zisele criterii.
Am doar o problema. Cum adica in functie de indicele corporal?
Ce se intampla cu cuplurile, ca de exemplu al meu, in acare ambii parteneri au probleme de infertilitate. Adica daca eu depasesc indicele corporal pe baza asta nu mai putem face fiv cu toate ca ambii avem probleme?
Ce se intampla daca vrem sa facem fiv in UE prin acest program gratuit. Este posibil asa ceva? Adica daca ma inscriu in program si reusesc sa ma incadrez pot sa merg in alta tara UE sa fac FIV decontat de CAS?
Si lista intrebarilor mai poate continua.

Înapoi la “Subprogramul FIV 2011 - 2012”