Vrem SA PUTEM adopta copii!

Vrem SA PUTEM adopta copii! Ne dorim un proces de adoptie eficient si rapid!
Post Reply
funaruoana

Re: Campanie SOS Infertilitatea: "Vrem sa putem adopta copii

Post by funaruoana » Fri Oct 14, 2011 8:33 am

Mi-au dat lacrimile cand am vazut pozele cu copii din aceste articole.

Speram sa ajunga unda de omenie si la factorii de decizie.
infertilitate masculina: OATS severa
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);
1 nov. 2012 - Dosar depus pentru atestat familie adoptatoare
29 ian. 2013 - Atestat familie apta sa adopte
19 aprilie 2013 - ne-am cunoscut gemenii nazdravani
24 mai 2013 - termen tribunal hotarare incredintare
29 mai 2013 - familie compusa din 4 membri :)
februarie 2014 - copiii ne poarta numele :)
05.06.2015 - atestat familie apta sa adopte o fetita :)
23.04.2016 - ne-am cunoscut fetita

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Despre adoptie - FOTO & VIDEO.

Post by SOS Infertilitatea » Fri Oct 14, 2011 5:14 pm

Campania "Vrem sa putem adopta copii!" a Asociatiei SOS Infertilitatea a fost preluata in numeroase media - printre care Mediafax, Cotidianul, ele.ro, 9am.ro, SfatulMedicului.ro, SanatateaTV.ro s.a.

Amanunte, aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=242" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Oct 14, 2011 9:47 pm

Mediatizarea campaniei "Vrem sa putem adopta copii" continua:

FarmaMed.ro:

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Oct 14, 2011 9:48 pm

InformatiaMedicala.ro:

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Oct 15, 2011 9:30 pm

Telegraf Online, Constanta:

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Oct 16, 2011 2:24 pm

Radio Resita:

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Oct 16, 2011 2:24 pm

Info-Sanatate.ro:

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu Oct 20, 2011 10:41 am

Articol in RealitateaMedia:

Image

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Oct 24, 2011 10:10 pm

Rugam persoanele interesate de subiectul adoptie si care doresc sa se implice intr-un grup de lucru pe aceasta tema sa ne trimita un e-mail la contact@infertilitate.com si sa ne organizam.

Actiunea trebuie sa fie rapida, proiectul de lege privind modificarea legii adoptiilor are caracter de urgenta si va intra curand in plenul Camerei Deputatilor pentru aprobare.

Este foarte posibil sa fi gasit deja un deputat care sa ne propuna amendamentele, dar trebuie sa le definim impreuna, rapid! @};-

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu Oct 27, 2011 8:54 am

Am lansat grupul de lucru pe adoptii via e-mail. Daca nu ati primit mesajul dar sunteti interesati de subiect, doriti sa va implicati, scrieti-ne la contact@infertilitate.com si va includem in grup.

Trebuie actionat repede, proiectul de lege va fi discutat si voatat in curand in plenul Camerei Deputatilor.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Nov 01, 2011 11:33 am

Multumim tuturor persoanelor care au participat la Grupul de Lucru pe tema Adoptiilor, suntem pe cale sa reunim toate informatiile si sugestiile si vom face tot ce tine de noi sa devina amendamente in Parlament.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Mon Nov 07, 2011 11:44 am

RalucaBonzi wrote:
dirida wrote:
Nu prea e indicat sa zic aici pentru ca sunt offtopic, dar la topicul dedicat cred ca vorbesc mai mult singura asa ca va impartasesc voua, aici, entuziasmul meu pentru joi cand avem evaluarea psihologica pentru adoptie. Ne-au programat si de pe 18.11 3 vineri la rand pentru cursuri, dar a intervenit ceva la mine la servici si cred ca de pe 21 , 3 sapt ma trimit intr-o delegatie (in afara tarii). Inca nu e 100% sigura plecarea, dar daca va fi sper sa nu fie probleme in procedul de obtinere a atestatului si sa fie de acord sa decalam putin obtinerea lui. Oricum, sunt entusiasmata, stiu ca e un drum lung si ca obtinerea atestatului e cea mai usoara etapa, dar incerc sa ma inarmez cu rabdare si poate peste 1-2 ani o sa-mi tin si eu comoara in brate.
Felicitari, Dirida!!

Nu ar trebui sa fii singura pe topicul de adoptii, mai sunt cel putin vreo sase-sapte cupluri pe forum care au deja sau intentioneaza sa obtina atestatul. Daca ai intrebari tehnice, sa le adresezi acolo, te pot ajuta persoanele care au trecut deja prin asta.

Cum spuneai, obtinerea atestatului e partea cea mai usoara si mai rapida, iti urez noroc sa iti gasesti copilasul TAU cat mai curand! Poate se schimba legea in bine curand si va deveni ceva mai usor!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Nov 11, 2011 1:36 pm

Pe cdep.ro proiectul de lege apare ca fiind doar inscris pe ordinea de zi, insa din presa reiese ca a fost deja adoptat proiectul de lege privind adoptiile.

Legea privind regimul juridic al adopţiei a fost modificată de Parlament, iar forma adoptată permite adopţiile internaţionale şi adopţiile de către homosexuali.

Votul final a fost dat miercuri, în plenul Camerei Deputaţilor. Nu s-a adoptat niciun amendament la varianta care a ieşit din Comisia Juridică a Camerei Deputaţilor, unde proiectul propus de Guvern a fost serios amendat, pentru a fi în consonanţă cu prevederile noului Cod Civil.

Interesant este că proiectul propus de Guvern a fost plin de erori de logică, de sintaxă şi gramaticale, după cum a sesizat Consiliul Legislativ. Iată încă un argument în defavoarea adoptării legilor prin asumarea răspunderii.

Dar Consiliul Legislativ a mai remarcat un aspect care NU a fost corectat de parlamentari: cetăţenii români devin defavorizaţi la adopţie, în faţa cetăţenilor străini. Iată de ce: cetăţenii români sunt obligaţi să stea efectiv în ţară minim 9 luni din cele 12 luni dinaintea adopţiei. În schimb, în cazul adopţiilor internaţionale, părinţii adoptivi au doar obligaţia de a se deplasa în România şi de a rămâne aici o lună înaintea adopţiei.

Stoparea adopţiilor internaţionale a fost una dintre condiţiile de preaderare ale României la Uniunea Europeană. Înainte de câştigarea primului mandat de preşedinte, Traian Băsescu a făcut carieră criticând comerţul cu copii practicat de guvernarea Năstase chiar şi după instituirea Moratoriului asupra adopţiilor internaţionale.

Statele Unite au exercitat presiuni constante pentru reluarea adopţiilor internaţionale, dar România a fost obligată să-şi respecte angajamentul luat faţă de Uniunea Europeană. Telegramele Wikileaks au consemnat o serie de discuţii între oficiali ai SUA şi cei români pe tema adopţiilor internaţionale, americanii exprimându-şi nemulţumirea că nu s-au înregistrat progrese în mandatul Tăriceanu.

În primul an de mandat al guvernării Boc, noua conducere a Oficiului Român pentru Adopţii (ORA) a propus modificarea legislaţiei, pentru reluarea adopţiilor internaţionale. Emil Boc a anunţat că nu va promova proiectul. Doi ani mai târziu, însă, viziunea s-a schimbat şi, iată, s-a liberalizat, din nou, exportul copiilor.

De notat că măsura a fost adoptată cu o largă majoritate, chiar şi parlamentarii PNL votând în favoarea reluării adopţiilor.

Deputatul liberal Alina Gorghiu, secretar al Comisiei Juridice a Camerei inferioare a Parlamentului, motivează: „S-a constatat că regimul adopţiilor nu funcţiona. Iar această lege, chiar dacă rămâne perfectibilă, este un progres. Trebuie să se flexibilizeze procedurile de adopţie, să nu rămână atâţia copii instituţionalizaţi până ce ajung la vârste când deja adopţia devine foarte dificilă”.

Un alt aspect controversat al proiectului este cel legat de orientarea sexuală a părinţilor adoptivi. Teoretic, legea nu le permite cuplurilor de homosexuali să adopte copii, însă limitarea este interpretabilă, legată de cea din Codul Civil, care nu permite căsătoriile între persoanele de acelaşi sex.

Legea însă nu limitează adopţiile la cupluri. Orice persoană (teoretic singură) poate adopta. Iar orientarea sexuală nu este o condiţionalitate la adopţia de către o persoană. Aceasta poate trăi, fără a fi căsătorită, cu o persoană de acelaşi sex. Deci, un copil adoptat poate fi crescut de un cuplu de homosexuali -a căror relaţie nu este oficializată-, avându-l, formal, doar pe unul dintre aceştia drept părinte. „Legea nu poate introduce discriminări legate de religia sau de orientarea sexuală a adoptatorului. Ar fi împotriva convenţiilor internaţionale la care România este parte. Raţiunea pentru care nu este permisă adopţia de către cuplurile de homosexuali nu este orientarea sexuală a acestora, ci faptul că, în Codul Civil nu există instituţia căsătoriei între persoane de acelaşi sex”, spune Alina Gorghiu.

Social-democratul Ciprian Nica, vicepreşedintele Comisie Juridice se declară, la rândul său, mulţumit de noua lege: „E bine că măcar cuplurile de homosexuali nu pot adopta. Am fost la un pas de a avea şi căsătorii între persoane de acelaşi sex. Când s-a dezbătut Codul Civil s-a încercat legiferarea cuplurilor de homosexuali şi nu a trecut, pentru că Bogdan Ciucă (vicepreşedinte al Comisiei Juridice, PNL) şi cu mine ne-am opus categoric”.

Sursa: http://www.jurnalul.ro/observator/adopt ... 596220.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Nov 11, 2011 2:21 pm

Deocamdata forma finala a proiectului de lege aprobat nu este disponibila, va prezentam amendamentele de la Comisia Juridica (in plen nu s-au acceptat alte amendamente, aceasta a fost forma aprobata):

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Fri Nov 11, 2011 5:48 pm

Am comasat cele doua subiecte despre adoptie care existau pe forumul SOS Infertilitatea, pentru ca discutiile sa nu se deruleze in paralel.

Campania "Vrem sa putem adopta copii!" va continua si dupa adoptarea legii, caci lucrurile nu se vor simplifica foarte mult in mod efectiv.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Caress

Post by Caress » Sat Nov 12, 2011 2:57 pm

SOS Infertilitatea wrote:
Dar Consiliul Legislativ a mai remarcat un aspect care NU a fost corectat de parlamentari: cetăţenii români devin defavorizaţi la adopţie, în faţa cetăţenilor străini. Iată de ce: cetăţenii români sunt obligaţi să stea efectiv în ţară minim 9 luni din cele 12 luni dinaintea adopţiei. În schimb, în cazul adopţiilor internaţionale, părinţii adoptivi au doar obligaţia de a se deplasa în România şi de a rămâne aici o lună înaintea adopţiei.

Stoparea adopţiilor internaţionale a fost una dintre condiţiile de preaderare ale României la Uniunea Europeană. Înainte de câştigarea primului mandat de preşedinte, Traian Băsescu a făcut carieră criticând comerţul cu copii practicat de guvernarea Năstase chiar şi după instituirea Moratoriului asupra adopţiilor internaţionale.

Sursa: http://www.jurnalul.ro/observator/adopt ... 596220.htm" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Poate sunt eu obosita si nu intelg bine. Pentru clarificare: au redeschis adoptiile internationale dar cetatenii romani cu domiciliul in strainatate sunt in continuare defavorizati?C'mon.....

sdmdi

Post by sdmdi » Sun Nov 13, 2011 11:24 am

Caress wrote: Poate sunt eu obosita si nu intelg bine. Pentru clarificare: au redeschis adoptiile internationale dar cetatenii romani cu domiciliul in strainatate sunt in continuare defavorizati?C'mon.....
Eu am inteles din documentul de la comisia juridica ca nu s-a deschis adoptia internationala decat pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate. Pe coloana motivare era o propunere de la asociatia Catharsis pentru a permite adoptia internationala, dar comisia nu pare sa fi adus modificari in zona respectiva. Acum nu stiu daca am interpretat corect documentul respectiv, poate apare documentul final unde lucrurile vor fi mult mai clare.

In ceea ce priveste ce se scrie in ziare, mi se pare ca oricum se cauta senzationalul, mi-ar fi placut sa vad in ziare ceva de genul: o noua sansa pentru miile de copii abandonati sau o critica constructiva a acestei legi care evident nu este perfecta, dar nu, ei cauta doar senzationalul, cuvinte cheie gen homosexuali, etc., autorul articolului nu cred ca a citit vreodata legea...

Diana
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Vrem sa putem adopta copii!

Post by SOS Infertilitatea » Mon Nov 14, 2011 9:35 am

Inainte era interzis accesul homosexualilor la adoptie? Adica, un homosexual sau o lesbiana care traia in cuplu cu o persoana de acelasi sex nu putea depune cerere de atestat si adopta singur/-a? Ba da. Deci nu s-a schimbat nimic din punctul asta de vedere, este din nou doar presa in cautare de senzational.

In continuare textul de lege aprobat nu apare pe pagina Camerei Deputatilor http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck ... &idp=12132" onclick="window.open(this.href);return false;
02.11.2011 primire raport favorabil de la:
PDF format Comisia juridică, de disciplină şi imunităţi
face parte din categoria legilor organice
07.11.2011 înscris pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputatilor

Sa speram ca va aparea saptamana asta, ca sa stim despre ce vorbim.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

mari g.

Post by mari g. » Mon Nov 14, 2011 10:13 pm

SOS Infertilitatea wrote:

Sa speram ca va aparea saptamana asta, ca sa stim despre ce vorbim.
abia astept.
eu 35 ani, sotul 34 ani; diagnostic: infertilitate cauzata de endometrioza; 2011- dosar aprobat in turul 3 la dacia medical center, FIV1 - nereusit; noiembrie 2015 - FIV2, Medlife - nereusit.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Nov 16, 2011 2:13 pm

Textul final inca nu a aparut pe site-ul Camerei Deputatilor, dar a aparut stenogramade dinainte de vot:

Şedinţa Camerei Deputaţilor din 8 noiembrie 2011

14. Dezbaterea Proiectului de Lege pentru modificarea şi completarea Legii nr.273/2004 privind regimul juridic al adopţiei (PL-x 416/2011). (rămas pentru votul final)

consultă fişa PL nr. 416/2011

Doamna Roberta Alma Anastase:
................................................

24. Trecem la următorul proiect, Proiectul de Lege pentru modificarea şi completarea Legii nr.273 din 2004 privind regimul juridic al adopţiei.

Este procedură de urgenţă.

Punctul de vedere al Guvernului. Vă rog.

Domnul Bogdan Adrian Panait (preşedintele Oficiului Român pentru Adopţii):

Vă mulţumesc, doamnă preşedinte.

Voiam doar să vă prezint câteva detalii. Proiectul doreşte, practic, să coordoneze mai bine prevederile naţionale cu Convenţia de la Strasbourg în materie de adopţii, Convenţia de Haga. Convenţia de la Strasbourg a fost adoptată de curând de Parlamentul României.

De asemenea, îşi propune să coordoneze mai bine prevederile din noul Cod civil, cu modificările pe care le facem.

Am avut în vedere, practic, îmbunătăţirea procedurilor de adopţie. Ţinta noastră a fost să mărim numărul de adopţii naţionale, să creăm posibilitatea unor categorii de copii cu vârste mai mici să poată să fie declaraţi adoptabili, să reducem timpul de şedere în sistemul de protecţie - şi aici este un articol care clarifică acest lucru, un copil care este neglijat de părinţi şi stă în sistemul de protecţie mai mult de un an poate să fie declarat adoptabil.

De asemenea, am introdus testul la ADN, tocmai ca să micşorăm suspiciunile asupra unor adopţii care se fac la limita legii.

Nu în ultimul rând, Oficiul Român pentru Adopţii şi-a asumat responsabilitatea, cu acelaşi număr de personal, să preia o parte din potrivirea teoretică, în aşa fel încât să avem o evidenţă mai clară asupra numărului de copii adoptabili şi asupra familiilor care au atestat în vederea adopţiei.

Sunt doar câteva prevederi pe care le-am introdus în această lege şi eu cred că ele, cu celelalte care s-au adus... cu îmbunătăţirile celelalte pot să mărească nu numai numărul de adopţii naţionale, cât şi şansa unor copii de a avea o familie.

Vreau să fac precizarea că adopţia nu este o măsură de protecţie, ci este o succesiune de acte juridice care stabilesc practic relaţia de filiaţie între copil şi familie.

Vă mulţumesc.

Şi eu vă mulţumesc.

Raportul comisiei.

Domnul Gabriel Andronache:

Vă mulţumesc, doamnă preşedinte.

Comisia juridică, de disciplină şi imunităţi a fost sesizată spre dezbatere, în fond, cu Proiectul de Lege pentru modificarea şi completarea Legii nr.272/2004 privind regimul juridic al adopţiei.

Potrivit prevederilor Constituţiei României şi ale Regulamentului Camerei Deputaţilor, Camera Deputaţilor este Cameră decizională.

Senatul a adoptat iniţiativa legislativă.

Obiectul de reglementare v-a fost prezentat de reprezentantul Guvernului.

Consiliul Legislativ a avizat favorabil iniţiativa legislativă.

De asemenea, a primit aviz favorabil şi de la Comisia pentru drepturile omului, culte şi problemele minorităţilor naţionale, cât şi de la Comisia pentru muncă şi protecţie socială şi Comisia pentru politică externă.

În urma dezbaterilor, membrii Comisiei juridice, de disciplină şi imunităţi au hotărât, cu majoritate de voturi, să supună plenului Camerei Deputaţilor raportul de adoptare a proiectului de lege, cu amendamentele admise prezentate în Anexa nr.1 la raport şi cu amendamentele respinse prezentate în Anexa nr.2 la raport.

În raport cu obiectul şi conţinutul reglementării, iniţiativa legislativă face parte din categoria legilor organice.

Fiind procedură de urgenţă, vă propun 5 minute dezbateri generale şi câte două minute pe articole.

Vă mulţumesc.

Vă mulţumesc.

Dacă sunt intervenţii în cadrul dezbaterilor generale?

Doamna Alina Gorghiu.

Doamna Alina-Ştefania Gorghiu:

Stimaţi colegi,

Doamna preşedinte,

Voiam să vă spunem că este o lege pe care Grupul parlamentar al PNL o va vota în forma în care a ieşit de la Comisia juridică, de disciplină şi imunităţi. Este o lege care ajută la flexibilizarea procedurii de adopţie şi sperăm noi şi credem că statistica ne-o va dovedi în viitorul apropiat că numărul adopţiilor naţionale va creşte în urma flexibilizării acestor condiţii.

Vă mulţumim.

Şi eu vă mulţumesc.

Domnul deputat Máté András-Levente.

Domnul Máté András-Levente:

Doamna preşedinte,

Stimaţi colegi,

În Comisia juridică, de disciplină şi imunităţi am avut mai multe amendamente, dar, până la urmă, este vorba de interpretare.

Amendamentul meu se referă la noţiunea de domiciliu, pe care am dorit să-l utilizăm în tot cuprinsul legii. Dar, până la urmă, prin reşedinţa obişnuită, în orice stat parte la acea Convenţie, se înţelege locul unde persoana fizică are locuinţa în mod obişnuit, în mod normal, şi nu ocazional, potrivit declaraţiei oficiale.

Eu am înţeles că până la urmă asta este şi dorinţa legiuitorului, adică Parlamentului, fapt pentru care nu mai susţin aceste amendamente şi Grupul parlamentar al UDMR va vota proiectul.

Vă mulţumesc.

Şi eu vă mulţumesc.

Dacă sunt alte intervenţii în cadrul dezbaterilor generale? Nu sunt.

Atunci, intrăm în dezbaterea amendamentelor.

Titlul legii - Lege pentru modificarea şi completarea Legii nr.273/2004 privind regimul juridic al adopţiei.

Dacă sunt observaţii? Nu sunt. Adoptat.

La punctul 2.

Observaţii? Nu sunt. Adoptat.

De la punctul 3 la punctul 10.

Dacă sunt observaţii? Nu sunt. Adoptate.

De la punctul 11 la punctul 30.

De la punctul 31 la punctul 49.

De la punctul 50 la punctul 75.

Sunt observaţii? Nu sunt. Adoptate.

De la punctul 76 la punctul 96.

Rămâne la votul final.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate