Vrem SA PUTEM adopta copii!

Vrem SA PUTEM adopta copii! Ne dorim un proces de adoptie eficient si rapid!
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Vrem SA PUTEM adopta copii!

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Noi 13, 2012 10:18 pm

Iata noul reportaj din campania de mediatizare pe tema adoptiei pe care am declansat-o, de data asta este vorba de o mediatizare la Stirile Digi24.

"Trebuie sa inteleaga ca asteptarile lor nu sunt realiste si sa faca trecerea de la copilul ideal la copilul real", spune cu nonsalanta reprezentanta ORA.

Asteptarile alea irealiste fiind: un copil sanatos!

De ce copiii devin adoptabili doar DUPA ce, de cele mai multe ori, se imbolnavesc din cauza abandonului in care sunt lasati sa zaca?!

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Noi 13, 2012 11:40 pm

Poate ca la urmatorul reportaj Ramona Popa ar trebui sa raspunda direct la intrebarea daca, in opinia institutiei pe care o reprezinta, din cei peste 60.000 de copii aflati in sistem nu poate fi prezentat unei familii adoptatoare nici macar un singur copil sanatos/fara maladii grave sau cronice (aceasta fiind singura cerinta specifica) intr-un interval de peste 2 ani de zile? Sa vedem daca are curajul sa spuna NU in fata camerelor de luat vederi cu aceeasi nonsalanta cu care afirma ca familiile candidate la adoptie sunt cele care au asteptari nerealiste.

Incredibila relaxarea din vocea ei. Ar parea cel mai firesc lucru din lume, daca n-ar fi absurd: cei care vor sa adopte ar fi principalii vinovati pentru blocajul adoptiilor. Mi-e greu sa imi imaginez ca o persoana deschisa ideii de adoptie (presupunand intentiile oneste) ar putea fi altfel decat o persoana foarte deschisa si rezonabila...

Alina, felicitari pentru curaj. Asta este calea!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Noi 15, 2012 7:46 am

Am creat azi-noapte, dupa 22h, o pagina FB pentru campania "Vrem SA PUTEM adopta copii", iar la miezul noptii depasise deja 100 de like-uri! [great] Vom grupa acolo toate materialele si informatiile pe adoptie, iar pagina SOS Infertilitatea o vom alimenta prioritar cu informatii si materiale despre RUAM. Cu userul "Voluntarii SOS Infertilitatea" vom posta informatii din ambele domenii.

Va rugam un like & share pe pagina campaniei: http://www.facebook.com/VremSaPutemAdoptaCopii

Vom pune in curand materialele mai recente, deocamdata am postat in ordine cat de cat cronologica, suntem la aparitiile media din toamna 2011, cand inca mai credeam ca noua lege va schimba cu adevarat situatia in domeniul adoptiilor.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

mina

Re: "Copiii Romaniei nu sunt de vanzare!". Featuring SOSI.

Mesajde mina » Joi Noi 15, 2012 10:25 am

Buna,

Si noi incercam sa avem un bebe din 2006 si nimic. Din cauza a 2 operatii facut gresit in Romania si dupa 6 FIV, nimic. Acum ne-am orientat spre adoptie. Asteptam demult aceasta lege data in aprilie pentru romanii din strainatate. Noi suntem plecati din tara din 2003. Am tot scris am tot intrebat si in sfarsit in aprilie, legea apare. Dar sa vedeti, din nou nu e simplu deloc.

Am demarat procesul de adoptie, prima etapa fiind obtinerea atestatului. Sa va povestesc. Inscrierea 500 euro apoi ni se spune ca o adoptie din Belgia este in jur de 15.000 euro. Este ca si cum am cumpara copilul, nu? Bun, am primit un mail de la D-nul Panait (in fine secretariatul) in care ni se dau toate detaliile. Dar de la teorie la practica e un drum foarte lung. Am participat la sedintele de sensibilizare colectiva si am intrebat care sunt etapele pentru cazul nostru pentru ca trebuie apoi sa te inscrii intr-o organizatie care lucreaza cu anumite tari. Si surpriza la cursuri am gasit si o alta doamna romanca, ce vrea sa adopte. Ei ne zic ca nu se poate, ca Belgia nu are acord cu Romania, ca nici o organizatie nu este la curent cu acest lucru. Apoi am telefonat la comunitatea centrala (cum zic ei aici), care este Comunitatea franceza, si am discutat cu jurista. Ea ne-a spus sa luam o organizatie fictiva si apoi om vedea. Deci habar nu au. Inscrierea si intalnirile cu psihologii 3000 euro. Pentru ce? Si apoi daca asociatia nu e cea buna, ce facem? Banii se gasesc la pubela? Ce e de facut? Sambata avem ultima sedinta de sensibilizare si inca nu stim ce e de facut...

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Noi 15, 2012 10:43 pm

Campania Observator continua! Se vehiculeaza tot mai insistent ideea modificarii legii adoptiei.

Am creat aseara tarziu o pagina speciala a campaniei "Vrem SA PUTEM adopta copii" pe Facebook: http://www.facebook.com/VremSaPutemAdoptaCopii

Aveam peste 100 de like-uri in primele doua ore de la crearea paginii, iar azi dimineata trecusem deja de 220. :ymapplause:

Va rugam si pe voi sa like & share, pentru notorietatea campaniei si cauzei! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

bibitza

Mesajde bibitza » Lun Noi 19, 2012 6:17 pm

Unde va continua campania, pe care post de televiziune?

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mar Noi 20, 2012 12:48 am

Bibitza, am vorbit despre adoptii si in emisiunea in direct de la Realitatea TV, o parte din discutie aici:

Emisiunea in intregime o gasesti pe topicul dedicat.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Noi 20, 2012 12:55 am

De asemenea, eu am mai filmat si pentru Prima TV, dar nu stiu cand se difuzeaza, pregatesc si ei o campanie despre orfanii Romaniei, unul din episoade fiind despre adoptie, cu participarea SOSI. Cand aflam data difuzarii, anuntam.

Am pus de asemenea in contact echipa Observator cu doua romance simpatizante ale Asociatiei care incearca sa adopte locuind in strainanate si le costa intre 10 si 15.000€ doar atestarea pe langa un organism privat din tarile respective. Speram sa iasa curand un material si din asta.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Noi 20, 2012 1:03 am

Cum ma intorc in tara, cautam si alte oportunitati de mediatizare si o sa ii mai intrebam si pe cei de la ORA de sanatate, caci au avut proasta inspiratie sa spuna DIN NOU la TV ca noi, parintii adoptatori, cautam "copii perfecti" si ca de fapt nu suntem pregatiti pentru adoptie!

De cand a iti dori un copil sanatos a devenit o vina??

E cea mai fireasca dorinta din lume!

Autoritatile si legislatia sunt de vina ca acesti copii, in majoritate nascuti sanatosi, ajung sa se imbolnaveasca grav din cauza abandonului si lipsei de stimulare in care sunt lasati sa zaca!

Bineinteles ca si copiii bolnavi au dreptul de a fi adoptati, dar in acelasi timp parintii adoptatori TREBUIE sa isi cunoasca limitele. Eu stiu clar ca nu pot creste un copil grav bolnav, stiu din experienta ca ma distruge neputinta pe care o simt in fata bolii. Cei mai multi dintre acei copii grav bolnavi nu mai pot fi insanatositi - asa ca rezultatul dupa un semestru va fi un copil bolnav + o mama bolnava. Am rezolvat ceva?!

Nu am a ma simti vinovata pentru ca imi doresc ca adoptia sa fie o bucurie si o implinire, nu o suferinta perpetua (vorba vine, as claca extrem de rapid in confruntarea cu boala copilului). Nu idealizez, sunt constienta ca si cu un copil sanatos clinic as avea enorm de lucru sa il reechilibrez si ca, indiferent cata iubire ii voi darui, oricum la adolescenta imi va urla ca nu-s muma-sa, dar pentru asta ma simt pregatita, impreuna cu sotul meu.

Ceea ce face ORA facand astfel de afirmatii publice despre parintii adoptatori care si-au exprimat in timpul atestarii asteptarile (repectiv, in principal, un copil sanatos) si au primit atestat in conditiile date, este un ABUZ. La nivel asociativ, nu avem dreptul sa lasam ca parintii adoptatori sa fie abuzati.

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Noi 20, 2012 8:29 am

Emisiunea de la Antena 3 - Observator Editia de Weekend, cu participarea ORA:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

alif

Mesajde alif » Mar Noi 20, 2012 10:46 am

Vom continua campania si in plan asociativ si cu ajutorul media.

Lucrurile trebuie sa se schimbe si mai ales mentalitatile in Romania anului 2012!
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Noi 20, 2012 11:51 am

Nicole, perfect de acord cu tine. Exact ce ai scris mai sus trebuie spus cu voce tare si repetat in cat mai multe ocazii public, ca sa fie foarte clar pentru toata lumea cum stau lucrurile. Si viitorii parinti adoptatori trebuie sa aiba drepturi.

bibitza

Mesajde bibitza » Sâm Noi 24, 2012 7:08 am

Buna dimineata!
Fetelor, as dori sa va intreb daca stiti cumva, cat de des sau cat de rar se transmit liste de la ORA catre directii? Mi se pare ca totul merge fff incet.

Irina_

Mesajde Irina_ » Dum Noi 25, 2012 8:08 pm

bibitza scrie:Buna dimineata!
Fetelor, as dori sa va intreb daca stiti cumva, cat de des sau cat de rar se transmit liste de la ORA catre directii? Mi se pare ca totul merge fff incet.

Buna! Nu, chiar nu credem ca ti se pare. Sistemul se misca cu viteza unui melc sedat.

Teoretic listele se trimit individual pentru fiecare copil adoptabil ori de cate ori se solicita potrivirea teoretica. Cat de des?!? Mai degraba cat de rar!? E un mister si pentru noi.

Bubu

Mesajde Bubu » Mie Noi 28, 2012 1:44 pm

Buna tuturor. Nici nu stiu la ce subiect as putea sa scriu. V-am citit in fiecare zi, dar nu am mai scris ...nu am mai avut puterea de a scrie. Nici nu ma gandeam ca voi posta aici dorinta de a avea un copil...de a strange in brate un sufletel...de a auzi cuvantul mama. De cand am inceput sa scriu pe forum, de anul trecut, am refuzat sa citesc sau sa ma informez despre adoptii. De fapt cred ca refuzam sa cred ca nu voi putea sa raman insarcinata.
Dupa FIV de anul trecut, a mai urmat una anul acesta, in octombtrie. Pe parcursul procedurii am fost extrem de optimisti (eu si sotul) si nici nu ne gandeam ca nu vom reusi. Din pacate totul s-a naruit dupa 10 zile de asteptare...cu un beta sub 1. Cauzele esuarii implantarii embrionilor ar putea fi imunologice, genetice. Din pacate, motivele financiare nu ne permit sa o luam de la capat cu analize si cu o noua procedura de FIV. Nici nu stiu daca am avea reusita, daca problema este la implantarea embrionului. Nu stiu ce sa cred...
Dupa cateva saptamani in care refuzam sa cred ca mi se poate intampla mie acest lucru...ne-am hotarat. Vrem sa adoptam un copil si ne rugam la Dumnezeu sa ne ajute...copilul nostru sa fie sanatos.
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

mari_mohi

Mesajde mari_mohi » Joi Noi 29, 2012 11:17 am

Va citesc zi de zi ,dar nu am scris nici un mesaj pana acum.Suntem si noi o familie atestata din iunie anul acesta si bineanteles ca nu am primit nici o veste si sincer nu cred ca vom avea vesti prea curand de la Directie.Poate anul viitor va fi cu noroc ,cine stie speranta moare ultima.Ce nu inteleg eu este urmatorul lucru( bine nu inteleg eu foarte multe lucruri legate de adoptie,de noua lege care are termene clare ce nu se respecta si totusi nimeni nu este tras la raspundere )in cazul in care devii mama poti opta pentru CIC 1 an /cu o indemnizatie mai mare sau CIC pt 2 ani cu acea indemnizatie fixa crstere copil.
Am citit undeva ca in cazul adoptiei beneficiezi de CIC doar daca copilul are pana intr-un an, lucru imposibil de realizat. Am priceput eu gresit ???Legea in tara asta nu este pentru toti ?? Nu pricep de ce nu dau un concediu,macar de cateva luni , pentru acomodare copil si in cazul in care acesta are mai mult de 3 ani ,intra intr-o familie noua,totul se schimba in viata lui,are nevoie de timp pana capata incredere in oamenii de langa el. Pe 26.11.2012 am inteles ca O.R.A a comunicat asa rece , o statistica ,cate familii sunt atestate, cate adoptii s-au facut pe noua lege,cate fam isi doresc copii de un anumit sex ...etc cifre seci pt mine si cred ca si pt.voi. Am mai inteles ca Bucurestiul este unul din orasele care sta cel mai bine la dosare finalizate.Am inteles bine ?? Cum asa pt ca intr-un reportaj vazut la Antena ,Bucurestiul statea tare prost cu sectoare cu 2-6 adoptii sau nici una. Cifrele astea seci sunt verificate de cineva sau se intampla lucruri pe hartie ca inainte de '89 cand totul statea perfect in teorie???
Nu putem face nimic ??? Noi toti oamenii din tara asta ?Toate asociatiile care militeaza pt aceeasi cauza ??
Sper ca ma puteti lumina si pe mine cu cate ceva , stiu ca sunt foarte multe fete implicate in acest subiect delicat ADOPTIA. O zi buna si mult succes

Irina_

Mesajde Irina_ » Joi Noi 29, 2012 11:52 am

Mari_mohi, situatia cu adoptiile e trista in toata tara, iar in Bucuresti cred ca e mai rau ca prin alte parti. Pe site-ul Directiei generale de protectia copilului cred ca erau statistici publicate si la nivel de judet (pe un an in urma), insa din experienta mea daca le citesti te apuca plansul.

Aspectul legat de concediul de ingrijire a copilului adoptat in varsta de peste doi ani a fost discutat direct cu dl. Bogdan Panait (presedintele ORA), problema este cunoscuta dar nu se face nimic. Daca imi amintesc ni s-a raspuns ca ar fi existat un proiect de lege pe aceasta tema, care a fost retras insa din motive politice.

Actiuni se fac, daca ai urmarit colaborarea SOSI cu cei de la Observator-Antena 1 si se vor face si in continuare, chiar in conditiile unei acute lipse de fonduri. Pentru ca vezi tu problema, toata lumea cere, teoretic, dar cand vine vorba de implicare efectiva pe toate planurile, nu prea avem musterii. Asa (nu) functioneaza societatea civila din Romania. Si sa nu crezi ca nu ne-am plimbat si cu proiecte bine facute in cautare de sponsorizari pentru campaniile pro-adoptie... Insa firmele nu prea finanteaza proiecte de interventie la nivelul sistemului, da mai bine sa ajuti punctual doi-trei copii ca sa poti sa ii filmezi mai apoi si sa rupi lacrima din ochiul publicului si sa castigi capital de imagine. Sigur, asta nu inseamna ca nu vom persevera.

Daca vrei sa incerci sa contribui la schimbare si sa te lupti, alaturi de noi, cu morile de vant, noi ne bucuram, mai ales ca esti implicata direct in procesul de adoptie. Voluntarii SOSI pot fi usor contactati, fie prin e-mail, fie pe pagina de FB dedicata campaniei (vezi mai sus). Sunt si riscuri, cei care au iesit in presa sa vorbeasca despre experientele lor negative au fost ulteriori denigrati si invinovatiti de catre oficialii ORA. S-a spus ca ei sunt de vina, ca vor copii sanatosi. Si s-a mintit, lasand impresia ca de fapt nu si-ar dori cu adevarat sa adopte, ceea ce este total neadevarat.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Dec 01, 2012 4:02 pm

Oficiul Roman pentru Adoptii (ORA) a avut saptamana aceasta o conferinta de presa. Va redam documentele publice, furnizate in mapa de presa. Acestea se pot descarca de pe slideshare (unde pe ecran o parte din ele se vad „pe invers”, fiind la origine landscape) sau ne puteti scrie la contact@vremsaadoptam.ro si vi le transmitem ca pdf-uri.

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie