Vrem SA PUTEM adopta copii!

Vrem SA PUTEM adopta copii! Ne dorim un proces de adoptie eficient si rapid!
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Vrem SA PUTEM adopta copii!

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Mai 12, 2015 3:12 pm

Am triat materialele video din contul youtube asociativ, creand playlist-uri separate pe infertilitate si pe adoptie.

Playlistul „Adoptie”, cuprinzand 63 materiale video, stiri si reportaje din presa si inregistrari ale conferintelor noastre de presa: https://www.youtube.com/watch?v=pAGl3Nr ... Li9YOtUrf8
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

sdmdi

Mesajde sdmdi » Mie Mai 13, 2015 8:09 am

Mostenirea genetica sau ...?

Am intitulat astfel comentariul deoarece m-am lovit de o gramada de prejudecati in ceea ce priveste adoptia. Sunt destul de multi cei care mi-au zis mai direct sau mai indirect diverse lucruri, citez cateva doar: "ei lasa, ca o meseria va invata el" (adica dat fiind ca e adoptat e implicit cu o inteligenta sub medie), "cunosc eu pe X si pe Y care au adoptat si au o gramada de probleme cu copilul", "copilul lui X ascunde mancare sub perna si fura, ai grija ca asa fac astia adoptati", "(ma priveste cu mila)...lasa ca daca te relaxezi o sa ramai insarcinata, vrei sa iti dea copilul adoptat in cap mai tarziu?".
Sunt si persoane care nu au zis nimic insa vedeam in ochii lor mila, ceva de genul: "vai, saraca, in ce s-a bagat..."

Alte categorii de comentarii sunt cele privitoare la parintii biologici ai copilului: "si animalele au grija mai bine de puii lor" - prefer sa ma opresc aici, am auzit multe.

Toate cele de mai sus vin dintr-o lipsa de informare. Copiii adoptati vin cu un trecut, un trecut pe care trebuie sa il depaseasca. Multi isi inchipuie ca in momentul in care iei copilul acasa acesta ar trebui sa fie recunoscator ca l-ai salvat si sa te iubeasca pentru ca ii oferi o viata la care nici nu visa. Din pacate este gresit, copilul vine cu un trecut, cu traume pe care tu, parinte adoptator, trebuie sa le accepti si sa-l ajuti sa le depaseasca.

Este iubirea suficienta? Nu, nu este. Unii copii au nevoie de ajutor specializat. Cei de la directii sunt neinformati sau nu doresc sa informeze corect. Imi aduc aminte ce mi-au zis mie, mi-au zis ca ar fi indicat sa nu fie copilul foarte atasat de asistentul maternal ca va fi foarte grea despartirea si va suferi copilul. Din pacate este foarte gresit, cu cat este mai atasat cu atat mai bine. Tulburarea reactiva de atasament este o afectiune serioasa, cateva link-uri aici:

http://www.copilul.ro/pediatrie/alte-bo ... 10451.html
http://www.mayoclinic.org/diseases-cond ... n-20032126

Un copil care nu a reusit sa stabileasca o legatura de atasament cu asistentul maternal, foarte putin probabil sa stabileasca una cu parintii adoptatori. Iar aici, da, se incadreaza acei copii care fura, sunt violenti, dar nu pentru ca asa este mostenirea genetica, ci pentru ca au fost privati de iubire in primii ani de viata, nevoile lor nu au fost satisfacute (fac o paranteza aici...e un semn de alarma si pentru parintii care isi lasa copilul biologic sa urle singur in patut, iar apoi zic ca, uite, dupa o saptamana nu mai plange...nu mai plange, dar efectele asupra dezvoltarii lui pot fi devastatoare). Acei copii au nevoie de foarte multa iubire si ajutor specializat.

Un copil adoptat este un copil normal, cu o alta poveste de viata, de ce trebuie sa ii etichetam? De ce sa le luam sansa la recuperare completa si la a deveni un adult responsabil, doar ca am auzit undeva o poveste nefericita? Ce conteaza educatia parintilor biologici, IQ-ul unei persoane este influentat de o gramada de factori, nu doar mostenirea genetica, multi se nasc cu un bagaj genetic generos insa acesta se pierde, se pierde din cauza conditiilor dificile de viata, din lipsa accesului la educatie, lipsa iubirii.

A, si era sa uit, mamele acestor copii, eu nu le judec, multe au un trecut similar cu al acestor copii, abandonate, neglijate de catre parintii lor. Creierul lor s-a dezvoltat gresit. E usor sa judeci in situatia in care parintii te-au iubit, ai avut parte de un mediu familial bun... O femeie care a crescut intr-un orfelinat sau in conditii extreme de saracie cel mai probabil isi va abandona copilul, nu vreau sa aud de instinctul matern, acesta se formeaza atunci cand creierul este expus la stimulii necesari. Chiar si la animale, puii invata de la mama lor cum sa supravietuiasca si isi vor ingriji puii la fel cum au fost ei ingrijiti. Daca aceste femei nu au fost invatate cum sa fie mame, cum pot ele sa fie mame? Din pacate nu pot.

Postul acesta este pus gresit pe topicul de adoptii, este mai degraba adresat celorlati care se grabesc sa judece. Dar poate mai citeste unul-altul.
Ultima oară modificat Joi Mai 14, 2015 3:01 pm de către sdmdi, modificat 1 dată în total.
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

andreea_er

Mesajde andreea_er » Mie Mai 13, 2015 11:12 am

In general se gandeste asa:daca copilul e al meu,e frumos,destept,sanatos.Daca e al altuia,e clar ca ceva nu va fi in regula cu el.Eminescu a fost un geniu,si s-a nascut din parinti mai mult decat modesti.
"Daca e al meu e mai frumos si mai destept"-nu neaparat,dar il vezi asa pt ca e "al tau".
Ne nastem cu niste daruri,care nu tin de mostenirea genetica f mult,tin mai mult de soarta si noroc si karma.
Mediul in care traim ne influenteaza f mult,si da,copii adoptati au probleme afective mari,si de acolo se dezvolta si problemele comportamentale.
Eu am voi veri,frate si sora,crescuti in aceiasi casa de aceiasi parinti.Ea e judecator,el taie frunza la caini.Nu pt ca nu a avut posibilitati,pt ca nu a vrut sa faca nimic cu viata lui.Cine e de vina?Genele?Educatia>?Au primit aceiasi mostenire genetica si aceiasi educatie.Daca era adoptat,puteam sa dam vina pe asta..dar nu e.Pe cine mai dam vina?
“Adoptive Mom? I am a Mom. I need no other label or prefix.”

sdmdi

Mesajde sdmdi » Mie Mai 13, 2015 1:45 pm

andreea_er scrie:In general se gandeste asa:daca copilul e al meu,e frumos,destept,sanatos.Daca e al altuia,e clar ca ceva nu va fi in regula cu el.Eminescu a fost un geniu,si s-a nascut din parinti mai mult decat modesti.
"Daca e al meu e mai frumos si mai destept"-nu neaparat,dar il vezi asa pt ca e "al tau".
Ne nastem cu niste daruri,care nu tin de mostenirea genetica f mult,tin mai mult de soarta si noroc si karma.
Mediul in care traim ne influenteaza f mult,si da,copii adoptati au probleme afective mari,si de acolo se dezvolta si problemele comportamentale.
Eu am voi veri,frate si sora,crescuti in aceiasi casa de aceiasi parinti.Ea e judecator,el taie frunza la caini.Nu pt ca nu a avut posibilitati,pt ca nu a vrut sa faca nimic cu viata lui.Cine e de vina?Genele?Educatia>?Au primit aceiasi mostenire genetica si aceiasi educatie.Daca era adoptat,puteam sa dam vina pe asta..dar nu e.Pe cine mai dam vina?

Putem sa impartim aceeasi casa, aceleasi gene, dar in mod sigur nu impartim aceleasi experiente. Chiar o singura experienta din trecut poate schimba o viata.
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot

funaruoana

Mesajde funaruoana » Joi Mai 14, 2015 11:44 am

Directorul scolii unde am intentionat ca prima optiune sa ne inscriem copiii (perioada de inscrieri trecuse, deci a trebuit sa detaliem de ce venim cu o solicitare in afara perioadei stabilite) ne-a raspuns cu replica "Da` stiti in ce v-ati bagat?!" Director de scoala, cadru didactic, formator... Replica sotului a fost: "Aveti copii; ce garantie aveti ca va vor calca pe urme?"
E clar ca nu am mai dorit sa ne inscriem copiii la acea scoala unde, din start, ar fi fost tratati diferit.

A doua varianta a fost cea castigatoare. Director pentru care nu au fost relevante detaliile, le-a "facut loc" in scoala fara insistente. Am avut noroc de cadre didactice care nu i-au etichetat. Acum baietii sunt printre primii zece din clasa, unuia ii place matematica si scrie dezordonat si imprastiat :D iar celuilalt ii place sa citeasca si sa scrie ordonat, insa la matematica mai avem de lucrat :D

Colegul meu de birou a fost extrem de reticent cand i-am povestit de intentia de a adopta. Insa, cand a vazut copiii in poze pentru prima data, a devenit "ambasadorul" meu printre colegii care ar fi putut spune ceva la adresa lor ;) Cand i-a intalnit, aa fost emotionat ca un copil :)). Oamenii se schimba, conceptele se schimba. (Imi aduc aminte cum in scoala generala faceam glume proaste spunand "mai, tu esti facut in eprubeta!?" - fara a avea minime cunostinte despre ce inseamna; asa si cu cei care vorbesc din folclor despre adoptie).

Nu vreau sa ma intereseze eventuale comentarii cu privire la faptul ca sunt copii adoptati! Sunt copiii mei, si in preajma lor sunt bineveniti doar cei care-i accepta asa cum sunt!

Suntem in proces de atestare pentru a ne largi familia. Cu totii ne dorim o fetita %%-
infertilitate masculina: OATS severa
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);
1 nov. 2012 - Dosar depus pentru atestat familie adoptatoare
29 ian. 2013 - Atestat familie apta sa adopte
19 aprilie 2013 - ne-am cunoscut gemenii nazdravani
24 mai 2013 - termen tribunal hotarare incredintare
29 mai 2013 - familie compusa din 4 membri :)
februarie 2014 - copiii ne poarta numele :)
05.06.2015 - atestat familie apta sa adopte o fetita :)
23.04.2016 - ne-am cunoscut fetita

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Joi Mai 14, 2015 12:13 pm

Foarte interesanta discutia, asa avea ATATEA de zis, sper sa reusesc intr-un din noptile de dupa deadline-ul 2%. Oana, minunat ca te vei atesta pentru bb3, sa vina fetita repede!! [carutf]

Doar sa va zic am am primit un (soi de) raspuns de la Ministerul Muncii:
Buna ziua,

Referitor la solicitarea dumneavoastra formulata asupra proiectului de Lege pentru modificarea si completarea Legii nr. 273/2004, privind procedura adoptiei va comunicam, faptul ca propunerea dvs. de schimbare a perioadei, pentru care se acordă concediul de acomodare (de la 90 de zile la 180 de zile) nu poate fi însușită din următoarele considerente:

- scopul acordării acestui concediu este acela de a se facilita acomodarea copilului cu adoptatorii şi noul mediu de viaţă precum şi crearea premiselor dezvoltării relaţiei de ataşament, iar constituirea ataşamentului propriu-zis dintre copil şi adoptator are o durată variabilă, dependentă de istoricul copilului şi abilităţile adoptatorului. Acordarea acestui concediu a fost prevăzută pentru perioada de încredințare în vederea adopției, perioadă în care are loc debutul acomodării propriu zise dintre copil și familia adoptatoare, și care, durează ca regulă generală, 90 de zile.

Cu deosebita consideratie

Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice

Si-au facut datoria, mi-au raspuns, m-au taiat de pe to do list, nu conteaza ca raspunsul ala nu spune nimic... Tipic romanesc. :(
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Joi Mai 14, 2015 12:45 pm

Sa nu-mi spui ca aveai cumva alte asteptari privind raspunsul lor... ca nu te cred. :-\

Dar asta este. Cerem azi, cerem maine, cerem poimaine si tot asa. Putin cate putin pana mai facem mici schimbari.

andreea_er

Mesajde andreea_er » Joi Mai 14, 2015 2:58 pm

funaruoana scrie:
Suntem in proces de atestare pentru a ne largi familia. Cu totii ne dorim o fetita %%-

[floare] Sa aveti noroc de o fetita frumoasa si desteapta! [majoreta]
“Adoptive Mom? I am a Mom. I need no other label or prefix.”

sdmdi

Mesajde sdmdi » Joi Mai 14, 2015 3:22 pm

funaruoana scrie:Directorul scolii unde am intentionat ca prima optiune sa ne inscriem copiii (perioada de inscrieri trecuse, deci a trebuit sa detaliem de ce venim cu o solicitare in afara perioadei stabilite) ne-a raspuns cu replica "Da` stiti in ce v-ati bagat?!" Director de scoala, cadru didactic, formator... Replica sotului a fost: "Aveti copii; ce garantie aveti ca va vor calca pe urme?"
E clar ca nu am mai dorit sa ne inscriem copiii la acea scoala unde, din start, ar fi fost tratati diferit.

A doua varianta a fost cea castigatoare. Director pentru care nu au fost relevante detaliile, le-a "facut loc" in scoala fara insistente. Am avut noroc de cadre didactice care nu i-au etichetat. Acum baietii sunt printre primii zece din clasa, unuia ii place matematica si scrie dezordonat si imprastiat :D iar celuilalt ii place sa citeasca si sa scrie ordonat, insa la matematica mai avem de lucrat :D

Colegul meu de birou a fost extrem de reticent cand i-am povestit de intentia de a adopta. Insa, cand a vazut copiii in poze pentru prima data, a devenit "ambasadorul" meu printre colegii care ar fi putut spune ceva la adresa lor ;) Cand i-a intalnit, aa fost emotionat ca un copil :)). Oamenii se schimba, conceptele se schimba. (Imi aduc aminte cum in scoala generala faceam glume proaste spunand "mai, tu esti facut in eprubeta!?" - fara a avea minime cunostinte despre ce inseamna; asa si cu cei care vorbesc din folclor despre adoptie).

Nu vreau sa ma intereseze eventuale comentarii cu privire la faptul ca sunt copii adoptati! Sunt copiii mei, si in preajma lor sunt bineveniti doar cei care-i accepta asa cum sunt!

Mie mi s-a intamplat la gradinita. La prima gradinita mi-a zis directoarea: "Stiti noi avem copii de calitate aici, ne puteti da putin mai multe detalii despre copil, care este etnia acestuia?" Moment in care am renuntat...din respect pentru prietena care imi recomandase gradinita (si al carei copil era acolo) m-am abtinut de la niste epitete care imi veneau prin cap la adresa doamnei directoare. I-am explicat insa ca ce face ea este discriminare, la care ea nu, ca ei au si copii cu nevoi speciale in gradinita, deci nu a priceput nimic.

Un alt exemplu a venit din partea unui psiholog, de la care chiar aveam pretentii. Am vrut sa inscriu copilul la un curs de dezvoltare prin joc si mi-a zis ca in cazul meu trebuie sa cunoasca copilul inainte deoarece ei nu accepta copii cu probleme de comportament. I-am explicat ca este un copil perfect normal, dar evident ca nu mai vroiam sa merg la curs.

La a doua gradinita, chiar daca era destul de jos pe lista preferintelor (spatiu insuficient, lipsa unui psiholog, etc) am gasit oameni normali, oameni care l-au primit cu bratele deschise, nu l-au etichetat, l-au integrat perfect (in prima saptamana directoarea il tinea in brate in fiecare zi). Daca i-a pasat lui ca era spatiu putin? Prea putin, mult mai important este ca si-a facut prieteni, ca nu mai sta intr-un colt, comunica, se joaca.

Oana, sa gasesti fetita cat mai repede :).
34 ani (si eu si sotul)

Irina_

Mesajde Irina_ » Joi Mai 14, 2015 3:43 pm

In opinia mea situatii de genul acesta TREBUIE raportate la Ministerul Educatiei si la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, fara exceptie cu solicitarea desfacerii contractelor de munca. In instanta, daca e cazul. Daca nu putem noi, sunt organizatii care ajuta. M-am bucurat sa cunosc oameni care fac asta cu un efort urias si neremunerat. Ei sunt eroii mei, va spun sincer...

Oamenii care continua sa gandeasca ca in exemplele de mai sus nu au ce sa caute in sistemul nostru de invatamant. Din partea mea, n-au decat sa moara de foame ca someri pana cand inteleg, prin propria experienta, cum este sa fii in pielea unei persone defavorizate. Ca pana nu traiesc ei frustrarea, nu reusesc sa vada mai departe de judecata lor marunta.

sdmdi

Mesajde sdmdi » Vin Mai 15, 2015 7:40 am

Irina_ scrie:In opinia mea situatii de genul acesta TREBUIE raportate la Ministerul Educatiei si la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, fara exceptie cu solicitarea desfacerii contractelor de munca. In instanta, daca e cazul. Daca nu putem noi, sunt organizatii care ajuta. M-am bucurat sa cunosc oameni care fac asta cu un efort urias si neremunerat. Ei sunt eroii mei, va spun sincer...

Oamenii care continua sa gandeasca ca in exemplele de mai sus nu au ce sa caute in sistemul nostru de invatamant. Din partea mea, n-au decat sa moara de foame ca someri pana cand inteleg, prin propria experienta, cum este sa fii in pielea unei persone defavorizate. Ca pana nu traiesc ei frustrarea, nu reusesc sa vada mai departe de judecata lor marunta.

Ai dreptate Irina. Din punctul meu de vedere marea problema este o lipsa foarte mare de informare si tocmai acesti oameni ar trebui sa ii invete pe copii sa fie toleranti, daca parintii lor nu pot (pentru ca la randul lor nu au primit o astfel de educatie).

Nu vreau sa ma gandesc ce greu este pentru parintii ce au copii cu nevoi speciale. La gradi este un baietel hiperkinetic, la inceput era cam violent, dar s-a lucrat cu el foarte mult si schimbarea este majora. Acum doar se mai ridica in timpul activitatilor deoarece nu poate sa stea asezat jumatate de ora, in rest un copil perfect normal. Mi s-a facut sila la sedinta cu parintii cand foarte multi parinti au asaltat-o pe mama baietelului cum ca este un exemplu prost pentru odraslele lor. Si ca nu este corect ca nu este pedepsit pentru faptul ca se ridica in timpul activitatii. Urmand apoi ca la serbare acei copii, ai parintilor acuzatori sa scoata limba pe scena la educatoare (inacceptabil din punctul meu de vedere, daca ridicarea in timpul activitatii este o necesitate pentru anumiti copii, scoaterea limbii la educatoare este nesimtire), iar parintii nu au facut nimic, pur si simplu au spus ca nu este treaba lor, este treaba educatoarei. Iar apoi le-au dat tableta sa se joace, pb ca recompensa si ca sa fie lasati in pace...

PS. Baietelul despre care vorbeam este adoptat, dar nu asta a declansat atitudinea parintilor ci faptul ca este altfel.

Intradevar este greu sa convingi un copil mic ca nu trebuie sa faca precum un altul. Tot la gradi au un copil cu autism, mi-a luat o luna ca sa corectez comportamentul copilului meu care facea precum acel copil, de la vorbit pana la gesturi, urlete. Dar sper eu ca a meritat efortul, sper ca a invatat ca acel copil merita sa fie respectat, ajutat si ca imitandu-l nu face decat sa il jigneasca.
34 ani (si eu si sotul)

alessandra14

Mesajde alessandra14 » Sâm Mai 16, 2015 5:16 pm

buna ziua!
imi pare bine ca existati pentru ca asa..noi cei care adoptam aflam o gramada de lucruri, pe care altfel nu le-am afla de la nimeni.
Cea mai mare nelamurire a mea in acest moment este urmatoarea: cei care vom fi atestati in iulie - august 2015....vom intra pe prevederile noii legi?
Asta in ce conditii? Am inteles ca noul proiect va intra in vigoare la 4 luni de la data publicarii in Monitorul Oficial, lucru care se va petrece cand?
Pe mine m-ar interesa extrem de mult sa pot beneficia si eu de concediul acela de acomodare ptr. copiii mai mari de 2 ani. Este posibil? Avand in vedere cat de vital este acest concediu dupa ce vine bebe acasa?

Dar pe legea actuala...ce sanse am sa pot lua un concediu ptr. un copil de 4-5 anisori?As vrea sa ma ocup de el clipa de clipa macar 2 luni de zile.

Multumesc!
Ultima oară modificat Sâm Mai 16, 2015 8:35 pm de către alessandra14, modificat 1 dată în total.

Irina_

Mesajde Irina_ » Sâm Mai 16, 2015 5:35 pm

Alessandra, certitudini nu avem, dar din estimari sunt slabe sanse ca noile prevederi sa intre in vigoare inainte de sfarsitul lui 2015 - inceputul lui 2016 in mod realist. Proiectul e inca in dezbatere publica, urmeaza cea parlamentara. As fi vrut sa vin cu alte informatii, dar astea sunt :(

omidette

Mesajde omidette » Vin Mai 29, 2015 10:46 am

Dragelor,
ieri am primit inca o lovitura in procesul de atestare. De la ultima experienta, lucrurile intrasera pe un fagas bun: am mai avut cateva intalniri la directie doar cu as social+ psihologul, discutii care au decurs ok, am urmat cursurile unde am cunoscut oameni asemeni noua, a urmat a doua vizita la noi acasa in urma careia ni s-a transmis ca totul e ok, ca se vede clar ca am facut eforturi de a pune totul la punct conform cerintelor. Chiar la aceasta vizita ni s-a transmis ca mai urmeaza o intalnire de doua ore (cea de ieri) si saptamana viitoare primim atestatul.
La intalnirea de ieri insa, atitudinea s-a aschimbat brusc, fara nici un fel de preaviz: ni s-a comunicat scurt ca din punct de vedere psihologic nu suntem inca apti sa devenim parinti adoptivi. Conform psihologului care se ocupa de caz, eu am o problema cu acceptarea infertilitatii si trebuie sa astept cel putin un an pentru a ma "vindeca" prin terapie de specialitate. Am fost atat de bulversata de cele intamplate incat nici acum nu stiu ce sa cred, cum sa interpretez aceasta poveste. Pana la aceasta ultima intalnire nu s-a adus in discutie problema infertilitatii si nici nu ne-au pus in tema inca de la inceput ca ar trebui sa facem ceva in sensul asta (terapie). Noi am depus actele la inceputul lui februarie, si pana pe 4 iunie ar fi trebuit sa fim atestati. Acum ne trezim sa se amana decizia pe perioada nedeterminata, dintr-un motiv pe care in acest moment nu sunt capabila sa-l inteleg.
Este a n-spea mia oara cand ni se spune sa asteptam. Noi incercam de 5 ani sa avem copii, si in urma tuturor investigatiilor medicale ni s-a transmis sa asteptam ca lucrurile se vor rezolva de la sine. Abia anul trecut am primit un diagnostic clar...Si acum din nou ni se transmite "mai asteptati!"
Va rog din suflet, cele care ati trecut prin asta, sa impartasiti din experienta voastra. Am ajuns intr-o satre de frustrare, de neputinta, de bulversare pe care cu greu o pot descrie...

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Mai 29, 2015 11:09 am

Omidette, imi pare foarte rau ca treceti printr-o astfel de experienta. Nu pot sa imi imaginez cat de greu este, cu atat mai mult cu cat v-au fost create alte asteptari, iar verdictul v-a luat prin surprindere.

Din postura cuiva care recunoaste ca nu cunoaste toate detaliile cazului, eu as proceda in felul urmator:

- as cere evaluarea (cat se poate de obiectiva) a unui psiholog independent, cu solicitarea de a emite la final o fisa oficiala de observatii si concluzii;

- in functie de rezultatul evaluarii independente, as incerca sa vad obiectiv daca exista intr-adevar o problema. Pentru ca, dat fiind specificul infertilitatii, de foarte multe ori acceptarea vine greu (iar alteori nu vine niciodata) si adoptia intr-o etapa in care inca treci printr-o depresie acuta, nevindecata, poate sa nu fie o optiune buna nici pentru parintii adoptatori si nici pentru copilul adoptat. Dar poate nu e cazul si a fost doar o opinie profesionala eronata, ceea ce poate fi combatut de un alt specialist cu reputatie in domeniu.

- daca evaluarea psihologului independent are o concluzie diferita fata de cea a Directiei, as face o contestatie scrisa, cu atat mai mult cu cat acel termen de asteptare de 1 an pana la reevaluare care v-a fost comunicat mi se pare pur arbitrar. In contestatia respectiva as invoca, printre altele, lipsa de transparenta de care ne-ai povestit.

Mai mult nu stiu ce as putea sa sugerez. E foarte posibil sa fie doar un raspuns al unor indivizi care asteptau ceva in plus ca sa-si faca meseria si care nu au primit ce-si doreau. Iar daca e asa e foarte grav, singura replica fiind contestatia scrisa.

larissa_personal

Mesajde larissa_personal » Vin Mai 29, 2015 12:07 pm

Omidette, e clar ca se asteapta ceva in plus, asta e doar o scuza cu infertilitatea....chiar daca mergi la alt psiholog, ei se bazeaza pe psihologul lor specializat pe aceste cauze. noi am depus actele ptr adoptie in anul in care am avut ultimu fiv esuat si ultimu transfer...si motivele ptr adoptie au fost ca ne dorin unu sau doi copii iar pe cale naturala nu am nicio sansa! si am vorbit cu psihologul despre infertilitate si nu am avut probleme cu atestarea! nu pot sa cred ca baga asemenea motive cand multi copii asteapta sa fie declarati adoptabili si sa fie adoptati! noi am fost foarte norocosi, au mers foarte repede lucrurile! eu zic sa contesti decizia asta, sa mergi mai sus in audiente...multa bafta!
el - ok, eu - salpingectomie dreapta, trompa stanga nefunctionala, amh - ok, hormonale - ok
fiv 1 - cluj nereusit :(
fiv 2 - Ominiclinic Iasi, aprilie 2013...nereusit...transfer 2 embrioni congelati, iunie 2013 - nereusit
Din 6.12.2013 - posesoare a atestatului de familie adoptatoare...
10 martie 2014 - ne-am cunoscut matzucele
15 aprilie 2014 - printesele sunt in incredintarea noastra
pe 29 iulie 2014 - procesul ptr incuviintare
8 septembrie 2014, fetele ne poarta numele
nu e parinte cel ce naste un copil, ci cel ce-l creste

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Iun 02, 2015 2:00 pm

Astazi este Ziua Nationala a Adoptiei. Din pacate, ca si in anii trecuti, nu consideram ca sunt foarte multe lucruri de sarbatorit, situatia in sistem nu s-a schimbat / ameliorat.

Un articol pe Agerpres, cu cateva date de sinteza: http://www.agerpres.ro/flux-documentare ... e-07-24-13
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

funaruoana

Mesajde funaruoana » Mar Iun 02, 2015 2:27 pm

omidette scrie:Dragelor,
ieri am primit inca o lovitura in procesul de atestare. De la ultima experienta, lucrurile intrasera pe un fagas bun: am mai avut cateva intalniri la directie doar cu as social+ psihologul, discutii care au decurs ok, am urmat cursurile unde am cunoscut oameni asemeni noua, a urmat a doua vizita la noi acasa in urma careia ni s-a transmis ca totul e ok, ca se vede clar ca am facut eforturi de a pune totul la punct conform cerintelor. Chiar la aceasta vizita ni s-a transmis ca mai urmeaza o intalnire de doua ore (cea de ieri) si saptamana viitoare primim atestatul.
La intalnirea de ieri insa, atitudinea s-a aschimbat brusc, fara nici un fel de preaviz: ni s-a comunicat scurt ca din punct de vedere psihologic nu suntem inca apti sa devenim parinti adoptivi. Conform psihologului care se ocupa de caz, eu am o problema cu acceptarea infertilitatii si trebuie sa astept cel putin un an pentru a ma "vindeca" prin terapie de specialitate. Am fost atat de bulversata de cele intamplate incat nici acum nu stiu ce sa cred, cum sa interpretez aceasta poveste. Pana la aceasta ultima intalnire nu s-a adus in discutie problema infertilitatii si nici nu ne-au pus in tema inca de la inceput ca ar trebui sa facem ceva in sensul asta (terapie). Noi am depus actele la inceputul lui februarie, si pana pe 4 iunie ar fi trebuit sa fim atestati. Acum ne trezim sa se amana decizia pe perioada nedeterminata, dintr-un motiv pe care in acest moment nu sunt capabila sa-l inteleg.
Este a n-spea mia oara cand ni se spune sa asteptam. Noi incercam de 5 ani sa avem copii, si in urma tuturor investigatiilor medicale ni s-a transmis sa asteptam ca lucrurile se vor rezolva de la sine. Abia anul trecut am primit un diagnostic clar...Si acum din nou ni se transmite "mai asteptati!"
Va rog din suflet, cele care ati trecut prin asta, sa impartasiti din experienta voastra. Am ajuns intr-o satre de frustrare, de neputinta, de bulversare pe care cu greu o pot descrie...

Omidette, dat fiind ca termenul de 120 zile de la depunerea oficiala a actelor la directia de care apartineti ajunge la final (asa cum ai mentionat, ar fi data de 4 iunie), faceti o adresa scrisa catre conducerea Directiei in care sa solicitati detalii cu privire la statusul cazului vostru, o inregistrati la registratura (luati numar de primire cu data pe o copie pe care o pastrati). Vor fi nevoiti sa raspunda in scris, astfel ca veti avea un document in baza caruia puteti face demersuri ulterioare, respectiv adresa catre ORA (sau ce denumire o mai avea acum). Pare a fi un abuz ceea ce vi se intampla, cel putin din detaliile pe care le-ai postat. Ca si curiozitate (sau poate n-am fost atenta la detalii si deja ai mentionat), despre ce directie este vorba?
infertilitate masculina: OATS severa
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);
1 nov. 2012 - Dosar depus pentru atestat familie adoptatoare
29 ian. 2013 - Atestat familie apta sa adopte
19 aprilie 2013 - ne-am cunoscut gemenii nazdravani
24 mai 2013 - termen tribunal hotarare incredintare
29 mai 2013 - familie compusa din 4 membri :)
februarie 2014 - copiii ne poarta numele :)
05.06.2015 - atestat familie apta sa adopte o fetita :)
23.04.2016 - ne-am cunoscut fetita

omidette

Mesajde omidette » Mie Iun 03, 2015 9:38 am

funaruoana scrie:
omidette scrie:Dragelor,

Omidette, dat fiind ca termenul de 120 zile de la depunerea oficiala a actelor la directia de care apartineti ajunge la final (asa cum ai mentionat, ar fi data de 4 iunie), faceti o adresa scrisa catre conducerea Directiei in care sa solicitati detalii cu privire la statusul cazului vostru, o inregistrati la registratura (luati numar de primire cu data pe o copie pe care o pastrati). Vor fi nevoiti sa raspunda in scris, astfel ca veti avea un document in baza caruia puteti face demersuri ulterioare, respectiv adresa catre ORA (sau ce denumire o mai avea acum). Pare a fi un abuz ceea ce vi se intampla, cel putin din detaliile pe care le-ai postat. Ca si curiozitate (sau poate n-am fost atenta la detalii si deja ai mentionat), despre ce directie este vorba?

Oana,
Am rumegat si eu in weekend cele intamplate si temerea mea este ca intr-adevar se dorea sa contribuim cu ceva pentru a finaliza dosarul. Pentru ca am avut "probleme" si la prima ancheta sociala, probleme pe care le-am rezolvat si la a doua vizita nu au mai avut ce reprosa. Insa cum noi nu ne-am simtit datori sa fim "atenti" cu cei de la directie, brusc si dintr-o data a aparut problema acceptarii infertilitatii. Acum povestea e ca, am fost atat de bulversati si de socati de cele intamplate ca nici nu am stiut cum sa reactionam si abia dupa vreo doua zile mi-am amintit ca ne-au pus sa facem o cerere de amanare a evaluarii pana la rezolvarea problemelor de acceptare a infertilitatii. Nici nu stiu ce a scris sotul meu in acea cerere, cert e ca am semnat-o in timp ce psihologul tot insista ca sa intelegem ca nu este o respingere a dosarului ci doar o amanare a deciziei pana cand vom fi tratati (6 luni-un an).
Nu am o problema in a discuta cu un psiholog, chiar sunt deschisa la astfel de terapii, insa temerea mea este ca e doar un mod de a tergiversa procesul.
Chiar nu stiu cum sa procedez, ma gandesc ca daca merg mai departe si contest, in cel mai bun caz obtin atestatul. Insa apoi tot cu aceleasi persoane va trebui sa colaboram in procesul de potrivire (din lista generata de sistem tot cei de la directie selecteaza familiile) si ma tem ca ne vor pune bete in roata mai tarziu (de cazul nostru se ocupa un psiholog + coordonatorul compartimetului de adoptii).
Iar in ceea ce priveste spaga, nu pot proceda astfel, pur si simplu nu am facut-o niciodata, nu suport ideea de a contribui la acest sistem mizerabil.
Probabil o sa urmez in prima faza sfatul Irinei - sa discut cu un psiholog independent astfel incat sa fiu convinsa ca e doar un pretext al celor de la directie, si apoi vom vedea ce e de facut... Citisem ca e foarte dificil procesul de adoptie, insa niciunde nu e mentionat ca si cel de atestare e crunt de dureros... Ma pregateam psihic pentru perioada de asteptare de dupa atestare, nu mi-am inchipuit nici o clipa ca va fi atat de dificila aceasta prima parte...

Irina_

Mesajde Irina_ » Mie Iun 03, 2015 2:27 pm

omidette scrie: Acum povestea e ca, am fost atat de bulversati si de socati de cele intamplate ca nici nu am stiut cum sa reactionam si abia dupa vreo doua zile mi-am amintit ca ne-au pus sa facem o cerere de amanare a evaluarii pana la rezolvarea problemelor de acceptare a infertilitatii. Nici nu stiu ce a scris sotul meu in acea cerere, cert e ca am semnat-o in timp ce psihologul tot insista ca sa intelegem ca nu este o respingere a dosarului ci doar o amanare a deciziei pana cand vom fi tratati (6 luni-un an).

Offf, caz clasic... Pai cum mai oameni buni sa nu va intrebati de ce vi s-a cerut sa faceti VOI cererea de amanare si nu au emis ei o decizie in acest sens! Asta e semn clar ca nu au fost niciun moment dispusi sa isi asume riscul sa va respinga cererea de atestare fara fundamente solide si sa riste sa dea apoi explicatii formale!! Asta e manipulare de cea mai joasa speta.

Dar daca voi ati cerut? Si ati semnat? Cine si cum sa va mai apere drepturile? sah mat.

Acum luati partea buna. Peste sase luni NU mai cereti alta amanare, bine? Si e foarte bine ca ai povestit, sa afle si altii cu ce tertipuri pot sa umble. Incredibil!

Nu ne spui totusi la ce DGASPC? Tare as vrea sa invoc speta data viitoare cand ma intalnesc cu d-na Coman. Sa nu spuna ca nu stie ce serpi are in sistem.

Înapoi la “Adoptie.”