Despre adoptie. Ce credeti ca ar trebui sa se schimbe?

Vrem SA PUTEM adopta copii! Ne dorim un proces de adoptie eficient si rapid!
SOS Infertilitatea
Administrator

Despre adoptie. Ce credeti ca ar trebui sa se schimbe?

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 10, 2012 8:04 am

Cu ocazia Saptamanii Nationale de Constientizare a Fenomenului Social si Medical al Infertilitatii, blogul Asociatiei SOS Infertilitatea tocmai a fost restructurat, multumim mult voluntarei noastre Gabriela! @};- Au fost zeci de ore de dialog si de design & programare. Blogul SOS Infertilitatea are nu mai putin de 111 pagini, si in curand vom proceda si la actualizarea informatiilor.

Intrucat tocmai am instalat noua tema, unele optiuni nu sunt pentru moment complet functionale, mai trebuie sa bibilim. Insa ramane faptul fundamental: avem blog nou, cu tema personalizata! [great]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Concurs cu premii in valoare de 1.300 de RON!

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 10, 2012 8:13 am

Intrega Saptamana Nationala de Constientizare este organizata in regim de voluntariat si finantata de Asociatia SOS Infertilitatea din fonduri proprii, nu avem niciun sponsor. Nu doar ca nu avem sponsori din domeniu pharma / medical, asa cum se obisnuieste, ci nu avem deloc.

Am incheiat insa un contract de barter cu Vision Trading Group, care ne va oferi pentru actiunile noastre asociative din aceasta saptamana teste de sarcina si teste de ovulatie Minut, pe care le vom distribui gratuit voluntarilor/forumistilor nostri si persoanelor din public care incearca sa obtina o sarcina.

Imagine

Le multumim partenerilor nostri de la Vision Trading Group si voluntarilor SOS Infertilitatea care au dedicat timp si energie pentru ca acest barter sa existe. @};-

PS: nu exista sume de bani prevazute in cadrul acestui contract, ci doar marfuri (respectivele teste) contra publicitate - mentionarea acestui gest pe platforma web SOS Infertilitatea.

Acest contract respecta toate clauzele Cartei deontologice SOS Infertilitatea.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 10, 2012 8:23 am

Astfel organizam pe forum si pe retelele sociale un concurs cu premii. Va rugam sa va spuneti, pe acest topic, pe e-mail la contact@vremsaadoptam.ro sau prin comentarii pe conturile noastre de pe retelele sociale ce credeti ca ar trebui sa se schimbe pentru ca adoptia sa devina in Romania un proces mai simplu si mai eficient.

SOS Infertilitatea ofera 10 premii, fiecare in valoare a cate 130 de RON (pret in farmacie), constand fiecare in cate 15 teste de ovulatie si cate 20 de teste de sarcina Minut.

Asteptam raspunsurile voastre pe toate canalele, concursul se va incheia luni, 23 aprilie.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 10, 2012 8:28 am

Ce credeti ca ar trebui sa se schimbe pentru ca adoptia sa devina in Romania un proces mai simplu si mai eficient?
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 10, 2012 10:10 am

Multumim pentru raspunsurile de pe Facebook, asteptam si pe forum! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

sdmdi

Mesajde sdmdi » Mar Apr 10, 2012 11:16 am

SOS Infertilitatea scrie:Multumim pentru raspunsurile de pe Facebook, asteptam si pe forum! [floare]

Cateva idei, si acestea sunt doar ce mi-a trecut repede prin cap:

1. Termene/Conditii foarte clare/nesubiective privind perioada de timp in care un copil poate deveni adoptabil. Stiu ca mi-a sarit in ochi o fraza in lege (nu stiu daca au schimbat-o sau nu): "Neprezentarea in mod repetat la termenele de judecata...". Ce inseamna in mod repetat? Si sunt sigura ca mai sunt si alte exemple...

2. Restrangerea cercului de persoane care trebuie sa isi dea acordul pentru adoptie. Sa fim seriosi, cati ne cunoastem rudele de gradul IV, eu cred ca nu mi le cunosc nici pe cele de gradul II.

3. Restructurarea sistemului. Trebuie sa recunoastem ca in sistemul de protectie sociala e un haos. Si asa ajung copiii sa stea cu lunile/anii prin spitale, asa ajung copiii sa nu li se deschida procedura de adoptie la timp deoarece nu s-a gasit nici un asistent social sa se ocupe de caz, asa ajung copiii in diverse institutii, la varste foarte mici, sa traiasca intr-un mediu gen orfelinat cand ar trebui sa fie la un asistent maternal...etc...Motivele pot fi multiple, plecand de la lipsa de bani, lipsa de profesionalism/implicare din partea unora, coruptie, dezinteresul statului pentru acesti copii...

4. Transparenta in procesul de adoptie. Din momentul in care depui actele, nu ai nici un control. Ti se spune sa astepti si atat...Cu greu am reusit sa extrag niste informatii de genul: cati copii adoptabili sunt, care este pozitia mea in lista, etc. Iar acum, cu noua lege, ceata se adanceste si mai mult...dat fiind ca potrivirea e facuta de ORA, cei de la directiile sociale ridica din umeri la aceste intrebari...

5. Sistemul este mult prea restrictiv. Cei de la protectia sociala iti aleg copilul. Intr-adevar dupa niste criterii puse de tine, dar suntem oameni si este vorba de sentimente, de lucruri care nu pot fi puse pe hartie, nu pot fi masurate prin cuvinte. Nu pot sa inteleg de ce nu se poate ca viitori parinti sa fie informati despre mai multi copii care se afla in momentul curent in protectie sociala. Mi-au spus ca nu e in ordine sa iti alegi copilul, dar criteriile pe care le-am pus pe hartie nu sunt tot o alegere?

Si mai exista o situatie: Sa inventam o potentiala istorioara: X gaseste un copil abandonat pe camp. X isi doreste sa adopte un copil, iar cand vede acel copil se creeaza legatura, dar din pacate X nu poate adopta acel copil deoarece legea nu ii permite, trebuie sa isi astepte randul...

6. Stiu ca parca am citit in lege (s-ar putea sa ma insel) ca parintii decazuti din drepturi tot trebuie sa-si dea acordul la adoptie. Deci daca l-a aruncat in rau, tot ii mai decide soarta...

PS: Nu vreau sa particip la concurs, vreau doar sa-mi spun parerea :).

Diana
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

Arcip Andreea

Mesajde Arcip Andreea » Mar Apr 10, 2012 3:53 pm

Sa poata fi posibil sa adopti copilul inainte chiar de a se naste, daca mama naturala e hotarata sa-l dea spre adoptie.

Avantaje:
* nu ar mai fi atatia copii parasiti prin spitale
* copilul ar putea fi preluat de familie din primele ore de viata

Dezavantaje:
*faptul ca mama naturala cunoaste familia adoptatoare (e posibil sa apara probleme in timp)

Nu particip la concurs, ci doar imi dau si eu cu parerea :).
Oligospermie severa. In 2009 operatie de varicocel, imbunatatiri nesemnificative.

2011, FIV1, Turcia - Florence Nightingale - reusit, SOE sapt. 5;
2012, FIV2, Turcia - Acibadem - reusit, ne rugam sa fie bine pana la capat;

Mamica fericita, 9.04.2013

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 10, 2012 10:00 pm

Multumim mult pentru feedback, avem opinii si pe FB.

Concursul continua pana luni.

Daca voi nu doriti premiile, cu siguranta vom gasi doritoare carora le vor folosi. @};- Speram ca cu cate doua liniute! %%-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Apr 10, 2012 10:01 pm

Ce credeti ca ar trebui sa se schimbe pentru ca adoptia sa devina in Romania un proces mai simplu si mai eficient?
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

alif

Mesajde alif » Mie Apr 11, 2012 11:14 pm

Se poate oare modifica putin legislatia si in ceea ce priveste concediu si indemnizatia de crestere a copilului adoptat, indiferent de virsta lui?!
Este un vis si o dorinta pt toate familiile care adopta copii in Romania, trebuie sa aiba acest drept si este o necesitate.
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 18, 2012 7:32 am

De pe Facebook, cateva din raspunsurile la aceasta intrebare:

Monica
Dragii mei, eu si sotul meu salutam initiativa voastra. Din perspectiva unui cuplu cu probleme de fertilitate, ne-am simtit de nenumarate ori stigmatizati, neintelesi, neajutati. Referitor la problema adoptie, cred ca aspectul cel mai dureros si ce necesita o rezolvare imediata este cel al situatiei copiilor abandonati. Cred ca trebuie regandita complet legea adoptiei, stabilirea unor criterii si intervale de timp foarte clare pentru declareara adoptabilitatii unui copil. Sunt mii de cupluri ce se angajeaza in acest demers, si ajung sa-si reinnoiasca autorizatia de adoptie de 2-3-4 ori, fara a reusi sa adopte un copil. Asta in timp ce mii de bebelusi ajung la majorat, abandonati in vreo insitutie, pentru ca parintii biologici nu catadicsesc sa renunte la drepturile parentale, iar Romania "respecta" aceste drepturi. Trebuie stabilite conditii pentru pastrarea drepturilor parentale, un interval in care copilul sa poata fi reintegrat in familie, sau declarat adoptabil. Mi se pare absurd sa trebuiasca sa obtii acordul rudelor de pana la gradul 4, pentru a putea adopta un copil. Sa fim realisti, multi dintre noi nu ne cunoastem nici rudele de gradul 2.... In ziua in care copiii vor putea fi adoptati, cat mai curand dupa abandon, se vor schimba multe lucruri in bine.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 18, 2012 7:33 am

Sabina

Conform legislaţiei române, rudele de gradul al IV-lea sunt: stră-străbunici, stră-strănepoţi, copii ai nepoţilor de frate/sora, veri primari. Câţi dintre noi îşi cunosc aceste rude şi câţi dintre noi au legături strânse cu ele? Cred că aici este cheia problemei. Trebuie restrânsa aria de căutare a rudelor unui copil orfan / abandonat în vederea transmiterii acordului pentru creşterea şi educarea / adoptarea sa. Astfel, se va reduce timpul (care trece în defavoarea micuţului, adaptându-l la un mediu inadecvat şi privându-l de atenţie şi dragoste) şi se vor evita eventualele decizii luate pe baze greşite care conduc la acelaşi rezultat, într-un permanent cerc vicios (de exemplu, “Sunt străbunica copilului, nu pot să-l cresc, nu am cu ce, sunt şi în vârstă, dar nici nu-l pot da spre adopţie pentru că s-ar duce vorba în sat şi mi-ar fi ruşine. Aşa, mai bine, îl las în grija statului.”)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 18, 2012 7:35 am

Luminita

MENTALITATEA oamenilor! asta trebuie schimbat. la mine in comuna sunt rare cazurile copiilor adoptati, iar cei adoptati sunt aratati cu degetul (si parintii si copii). Oare acesti copii nu au dreptul sa aibe o familie?! Sau oare acesti parinti care sufera in tacere, nu au dreptul de a creste un copil?! Mai sunt si cazuri triste, de ex unchiul meu a adoptat acum 23 ani un baietel, fffff frumusel, destept, dar pe care moartea l-a luat dintre noi acum 6 luni. El de mititel a fost bolnavior si la 21 ani au inceput problemele (avea ciroza hepatica), iar in 3 ani s-a stins. DAR astea sunt cazuri rare!Trebuie sa speram, ca oamenii ne vor intelege, iar daca nu, treaba lor!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

alabina

Mesajde alabina » Vin Apr 20, 2012 12:56 pm

SOS Infertilitatea scrie:Ce credeti ca ar trebui sa se schimbe pentru ca adoptia sa devina in Romania un proces mai simplu si mai eficient?

Am asteptat atata noua lege si tot ce s-a intamplat pana acum pentru parintii care isi asteapta copilasul a fost ca au aflat ca trebuie sa mai depuna niste hartii la dosar (alti bani, alta distractie), de parca nu si asa am dus toate actele din casa si degeaba. Nu ni s-a prezentat nici un copil, nici macar nu am fost deranjati cu un telefon, sa ni se spuna stiti, avem un copil, nu e chiar asa cum ati cerut, dar poate vreti sa-l vedeti. Nu, nimic.
Ce cred ca trebuie sa se schimbe? Oamenii din sistem, ei trebuie sa se schimbe. Sa fie angajati oameni care intr-adevar au dragoste si grija de copii, nu care merg la serviciu pentru a lua un salariu si atat. Cred ca sunt foarte putini oameni in sistem care intr-adevar merita sa fie acolo. Si in afara de faptul ca nu le pasa de copii, in urma evaluarii si mie si sotului meu ni s-a transmis subtil mesajul ca nu avem abilitati de parinte (cine le are inainte de a avea un copil?) si multe alte lucruri negative care ne-au facut sa ne simtim marginalizati si mai mult, dupa atatia ani de infertilitate. Adica dupa Dumnezeu, si ele au venit si au hotarat ca noi nu suntem buni de a fii parinti. Nu a existat nici o incurajare, nici o consiliere, si in acelasi timp atatia copii nespalati, nemancati si lipsiti de iubire prin case de maternale si centre (vezi cazul TG Mures de saptamana aceasta).

Irina_

Re: Teste de ovulatie si de sarcina in valoare de 1.300 de R

Mesajde Irina_ » Vin Apr 20, 2012 3:06 pm

Buna,

Sunt foarte multe lucruri de schimbat dupa parerea mea, dar trebuie sa incepem de undeva, prin a sugera schimbari mici, concrete. Plecand de la lege, pentru ca mentalitatile nu se modifica intr-un an, doi. Daca vi se va parea util, pot contribui in perioada urmatoare la redactarea unui document adresat ORA unde sa incercam sa inglobam sugestiile utile pe care le strangem in urmatoarea perioada.

O sa incerc sa impart ideile in mai multe posturi, ca sa fie usor de citit.

Directii principale de schimbare

1. Cresterea numarului de copii adoptabili. De la 1500 la 60.000 este cale lunga. Trebuie sa aflam cam care este procentul mediu al copiilor adoptabili din total copii aflati in sistemul de protectie speciala in statele dezvoltate si sa aratam ca inspre asta trebuie sa tinda si Romania. Asa subliniem in mod obiectiv ineficienta institutiilor publice abilitate de la noi.

2. Educarea publicului cu privire la adoptie si motivarea familiilor cu potential de a deveni adoptatoare. Principiul superior al copilului garantat de legislatia internationala nu inseamna ca adoptatorilor prospectivi nu trebuie sa li se acorde niciun fel de drepturi. La noi se insista doar pe responsabilitati/obligatii si nu este in regula. Pana la urma este vorba de niste oameni deosebiti, altruisti, pentru ca altfel nu ar fi avut adoptia ca optiune. Si majoritatea sunt contribuabili veniti in sprijinul sistemului, deci merita respect, inainte de toate.

Motivarea autoritatilor pentru schimbare

Sigur, putem merge pe ideea de beneficiu umanitar. Dar si mai bine este sa tinem cont ca este an electoral, si ca acei copii neadoptabili (fara sa existe motive serioase) sau adoptabili si neplasati in familii adoptatoare datorita unei proaste gestiuni a aplicatiilor de fapt consuma in mod nenecesar fonduri din bugetul public. Ca si contribuabili cu drept de vot, nu ne place asta, iar anul asta avem dreptul sa o spunem tare si raspicat. Public. Si oficialii se vor simti obligati sa raspunda si macar sa dea aparenta ca incearca sa miste lucrurile.
Ultima oară modificat Vin Apr 20, 2012 4:07 pm de către Irina_, modificat 1 dată în total.
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Apr 20, 2012 3:28 pm

Scuzati greselile de redactare de mai devreme. Sper ca totusi se inteleg ideile.

Pana acum s-au facut in aprilie 2012 ceva pasi prin intrarea in vigoare a modificarilor la legea 273/2004 privind regimul juridic al adoptiei (legile 71/2011 si 233/2011) si prin publicarea Ordinelor 550/2012 si 552/2012 (vedeti la topicul despre adoptii linkurile la ele si la ce se refera), insa cadrul legislativ este inca mult perfectibil.

Sistemul este excesiv de birocratic, asta ar trebui schimbat. Ordinul 552/2012 cuprinde formulare pentru peste 24 de tipuri de rapoarte si declaratii tip utilizate in procesul de adoptie. Nu este nevoie de atatea, nu se justifica practic.

Apoi exista problema termenelor. Pentru multe din ele se poate solicita injumatatirea. Nu se justifica. Iar daca nu sunt respectate de catre autoritati, trebuie ca legea sa prevada sanctiuni si modalitati de notificare a nerespectarii obligatiilor legale de catre familiile adoptatoare pentru aplicarea acestor sanctiuni. Ii putem insa si ajuta pe cei de la ORA sa solicite suplimentarea posturilor din organigrama plecand de la nevoile concrete, cu sustinere publica. Se poate face un studiu cost-beneficiu favorabil. Se pot introduce proceduri simplificate in unele cazuri.

Exista aspecte care tin de erori de tehnica legislativa

Normele metodologice la Legea 273/2004 (Hotararea 1435/2004) ar fi trebuit revizuite pana acum conform legii (era un termen de 30 de zile). Eu nu am gasit actualizarea. E un act invechit, aproape paralel cu Legea si nu in spiritul interpretarii ei si trebuie modificat, regandit.

Legea 273/2004 dupa modificari e facuta "cu picioarele". Articolul 20 lit. (a), art. 34 lit. (a), art. 31 alin. (2) si art. 40 alin. (1) fac toate trimitere la alte articole din lege, deja abrogate. Si nu cred ca sunt singurele cazuri. Asta inseamna ca nimeni nu s-a sinchisit sa citeasca macar legea cap coada inainte de a o publica in MO. Si nici macar nu e prea lunga, din cauza ca sunt o gramada de aspecte nereglementate.
Ultima oară modificat Vin Apr 20, 2012 4:08 pm de către Irina_, modificat 1 dată în total.
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Apr 20, 2012 4:03 pm

Aspecte procedurale de modificat pentru deschiderea mai rapida a procesului de adoptie

Aici este problema principala. De aceea avem multi copii adoptabili de peste 5 ani, cu intarzieri serioase in dezvoltare si puternic afectati emotional pentru tot restul vietii, pe care putine familii isi mai iau responsabilitatea de a se chinui sa-i integreze. ORA se plange ca familiile adoptatoare vor de cele mai multe ori copii pana la 3 ani. E firesc sa fie asa. Exista o explicatie psihologica pentru asta. E datoria lor sa nu se ajunga la peste 3 ani daca acest lucru se poate evita.

De exemplu, nu am vazut un termen clar de la care se calculeaza acel an pt declararea unui copil ca fiind adoptabil in cazul in care parintii firesti si rudele de pana la gradul IV nu pot fi gasite sau nu colaboreaza cu autoritatile in vederea (re)integrarii in familie. De cand incep ei demersurile?? Si daca lucrul asta se intampla la 1 an dupa ce copilul a zacut prin diverse locuri nebagat in seama? Ar trebui ca legea sa specifice clar.

Obligatia de a reintegra copilul abandonat in familia sa e data de legislatia internationala. Dar in conventiile de la Haga, ONU sau Strasbourg eu nu am vazut vreo mentiune privind definirea familiei extinse ca incluzand in mod obligatoriu rudele de pana la gradul IV. In plus, in interesul public, chiar si de la aceste conventii se pot obtine uneori unele derogari, daca se vrea. Stiu ca s-a mai solicitat modificarea acestui lucru, dar trebuie insistat, cat e nevoie. Contactarea rudelor de pana la gradul II ar trebui sa fie suficienta.

Asta ar rezolva intarzierea deschiderii procedurii pentru majoritatea copiilor, nu doar in cazul celor cu parinti necunoscuti (spre ex, parasiti prin spitale). In cazul acestora din urma apar alte probleme juridice serioase, si sunt oricum adoptii cu risc foarte mare pentru adoptatori.

In Romania, parintii decazuti din drepturile parintesti (si asta se intampla doar in cazuri extreme, nu ca in alte tari) isi mentin dreptul de a consimti la adoptia copilului. Mai mult, este posibila retragerea consimtamantului initial acordat in 60 de zile de la semnare sau solicitarea revizuirii sentintei prin care s-a deschis procedura deschiderii adoptiei (dar inainte de incuviintarea adoptiei). Articolul 5 pct 3 din Conventia de la Strasbourg mentioneaza ca pastrarea acestor drepturi este facultativa, nu obligatorie. Deci de ce se mentine??

In opinia mea, autoritatile ar trebui sa evalueze in ce masura integrarea copilului intr-o familie substitutiva ofera conditii mai bune pentru copil in raport cu integrarea intr-o familie adoptatoare prospectiva, prevalenta nu ar trebui sa fie automata, asa cum prevede art. 22 alin. (2) din Legea 273/2004.

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Apr 20, 2012 4:46 pm

Posibile schimbari privind acordarea atestatului de adoptie

Metodologia de acordare a acestui certificat, mai ales dupa ultimele modificari, mi se pare destul de transparenta acum. Macar stim cam ce se asteapta de la o familie adoptatoare. Totusi, se mai pot schimba multe in bine.

- Nu sunt norme transparente vizand evaluarea din punct de vedere economic. Este suficient venitul minim pe tara. Sau ne uitam la dublul venitului mediu?? Este total arbitrar si duce la aplicare neuniforma in functie de zona.

- Procesul este mult prea invaziv pentru familiile evaluate. Adica inteleg sa vorbeasca cu rudele si cu colegii de serviciu, dar ce treaba au cu vecinii? Nu au decat sa verifice cazierul judiciar, daca le e frica de scandalagii. Adica presupunem ca autoritatile ar trebui sa aplice legea, nu? Nu vad de ce trebuie sa ne evalueze niste oameni cu care poate nu avem nimic in comun. Arbitrar. Poate vecinul de alaturi nu ne place pentru ca am indraznit sa il rugam sa nu mai faca scandal la orele de liniste si sa nu mai arunce gunoiul pe fereastra. Doar un exemplu.

- Trebuie sa existe mijloace de revocare a responsabilului de caz la cererea familiei adoptatare prospective (inainte de pronuntarea deciziei de acordare/neacordare a atestatului) daca se sesizeaza abuzuri. Poate cineva se gandeste sa faca un banut pe seama unor familii care isi doresc cu tot sufletul sa poata adopta. Altfel o familie are doar doua sanse si apoi ajunge la tribunal daca vrea sa conteste neacordarea certificatului.

- Ar trebui sa fie prevazuta o procedura simplificata in cazul reevaluarii pentru reemiterea atestatului de familie adoptiva atunci cand s-a(u) scurs un an/doi/trei... (indiferent daca in acest interval nu a fost prezentat niciun copil adoptabil sau daca pentru acei copii prezentati nu s-a continuat cu incredintarea din cauza ca nu exista o potrivire practica).

- Formularele prin care familia isi exprima dorintele privind caracteristicile copilului pe care ar dori sa il adopte sunt restrictive. Se poate adopta o formula ca sa prevada un interval limitativ, si unul care sa indice preferintele - pentru un matching ideal si unul practic. Concret, o familie poate fi dispusa sa adopte un copil cu varsta intre 0 si 5 ani, insa prefera un copil cu varsta cuprinsa intre 6 luni si 1 an jumatate. Sau ar fi dispusa sa adopte un copil indiferent de sex, dar ar prefera sa fie fetita.

- Ar putea fi introduse mentiuni specifice cu privire la dorintele privind familia biologica a copilului ce ar urma sa fie oferit spre adoptie. Spre exemplu, sa se poata opta doar pentru un copil cu parinti biologici cunoscuti/din familie fara antecedente penale (parinti judecati si condamnati)/cu mama nediagnosticata ca suferind de sevraj la nastere (anumiti copii sunt tratati pentru sevraj din cauza parintilor narcomani si raman cu afectiuni severe pe termen lung, uneori neevidente in copilarie). Astfel, o familie adoptiva nu poate fi obligata sa accepte orice risc.

Concret, parinti necunoscuti inseamna ca dupa finalizarea adoptiei, la 5-6 ani, poate sa apara un tata biologic care sa demonstreze afiliatia prin proba ADN si sa invoce ca nu a avut cunostinta de existenta copilului sau, ca urmare fiind privat de dreptul sau legal de a-si exprima in mod liber consimtamantul privind adoptia copilului. Si cred ca intr-un astfel de caz se poate pune problema de anulare a adoptiei, cu o trauma imensa a parintilor adoptatori de buna credinta.

Sau te poti trezi peste 3-4 ani cu un parinte biologic proaspat iesit din inchisoare care vrea sa te stoarca putin de bani / sau mai rau.

- Formularul ar trebui sa contina alaturi de date referitoare la starea copilului (suferind sau nu de boli cronice, cu/fara handicap, cu/fara intarzieri in dezvoltare) si date referitoare la sanatatea familiei sale de origine. Sunt cazuri in care parintii biologici sunt cunoscuti ca suferind de afectiuni ereditare, care poate nu sunt prezente la momentul adoptiei dar pot aparea ulterior.

- Se poate de asemenea introduce o preferinta pentru sistemul de protectie speciala in care s-a aflat copilul pana la incredintare (AMP vs centru de plasament, ambele cu avantaje si dezavantaje - primul cu relatii de afectivitate deja create, al doilea cu probleme de relationare mai frecvente)

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Apr 20, 2012 5:14 pm

Includerea unor alternative la sistemul traditional de matching daca in urma unei analize se constata posibilitatea realizari unei adoptii, in interesul superior al copilului

- Introducerea unei proceduri de adoptie simplificata pentru acele cazuri in care parintii firesti ar dori incredintarea directa a unui copil catre o anumita familie

- Procedura de analiza de catre organele abilitate a unor cazuri specifice, in care o familie isi manifesta interesul de a adopta un anumit copil aflat in sistemul de protectie speciala (sa zicem ca mergem la orfelinat si gasim un copil minunat care ne place si caruia pare sa-i placa de noi si pe care am decis sa il ajutam; poate acel copil nu e inca adoptabil, dar poate ca indeplineste criteriile pentru a deveni adoptabil conform noii legi - este clar dezinteresul parintilor sai firesti). De ce sa nu existe si o procedura de adoptie in regim special/de urgenta pentru astfel de cazuri?? Daca vrem eficienta trebuie sa ne gandim la alternative.

ORA si DGASPC-urile trebuie sa accepte ca nu au la dispozitie inca suficiente resurse pentru a face ei matching-ul ideal in toate cazurile si atunci ar putea sa vada ca exista si alternative unde sa intervenim si noi, ca cetateni, printr-un efort suplimentar, in interesul tuturor partilor: familia adoptatoare gaseste mai usor copilul dorit, copilul parasit gaseste o familie iubitoare, autoritatile intervin mai putin si sunt salvate niste fonduri publice in plus. Nu inteleg de ce momentan nu prea se poate, cel putin conform textului legii.

- Clarificarea in legislatia interna a procedurilor aplicabile in cazul in care se doreste extinderea cautarii copilului adoptabil in alte state de catre o familie adoptatoare din Romania. De ce nu am putea adopta copii din Marea Britanie, Australia, Canada, Franta, Spania, Germania, Italia (doar niste exemple) daca dovedim ca le vorbim limba? Adica sigur, teoretic se poate prin procedura adoptiei internationale, dar nu e deloc clar cum se procedeaza practic.

Se poate pune problema ca, daca in 8 luni de la obtinerea atestatului de adoptie nu e prezentat familiei niciun copil adoptabil, sa se extinda baza de cautare in alte state (Conventia de la Haga acopera posibilitatea adoptiei internationale), la solicitarea familiei si cu suportarea costurilor adiacente?

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Apr 20, 2012 5:43 pm

Alte aspecte procedurale care ar putea fi modificate/introduse

- Masuri concrete de protejare/despagubire a familiilor adoptatoare de buna credinta in cazurile in care se declara nulitatea adoptiei ulterior finalizarii acesteia din motive neimputabile acestora (e.g. vicii de procedura, aparitia unor date relevante, necunoscute la momentul adoptiei). Solutii practice in anumite cazuri...ex. co-tutela...Nici nu vreau sa ma gandesc la suferinta cauzata in unele astfel de cazuri si familiilor adoptatoare, si copiilor adoptati. Dar realitatea este ca uneori se intampla.

- Introducerea unor prevederi referitoare la dreptul familiei adoptatoare de a se intalni cu parintii firesti ai copilului ce urmeaza sa fie adoptat, daca acest lucru este dorit, posibil, si daca cei din urma consimt.

- Introducerea unor prevederi privind obligatia autoritatilor de a prezenta viitorilor parinti toate documentele care atesta faptul ca acel copil care le este prezentat indeplineste criteriile mentionate (sau care atesta in ce masura nu le indeplineste). Ma refer la date medicale referitoare la copil si la familia acestuia, adeverinte eliberate de psiholog, acte de identitate, declaratii ale persoanelor care l-au avut in ingrijire/supraveghere cu privire la evolutia sa anterior incredintarii, date referitoare la istoricul sau, al familiei de origine (sub rezerva certificarii validitatii de catre autoritati). Mi se pare absolut necesar ca procesul de evaluare sa fie dublu-directionat. Familia adoptatoare trebuie sa isi poata asuma responsabilitatea continuarii procedurii de adoptie in cunostinta de cauza.

- Prevederea unor sanctiuni drastice in cazul in care familiilor adoptatoare le sunt prezentate date false privind evaluarea medicala si psihica a copilului recomandat spre adoptie. Aici avem in practica, din pacate, un istoric bogat de situatii grave, si nu exista niciun fel de masuri concrete pentru evitarea unor astfel de abuzuri. Autoritatile trebuie sa poata fi trase la raspundere pentru traumele cauzate unor oameni care nu au vrut decat sa ofere o sansa in plus unui copil. Se intampla sa fie persoane extraordinare care doresc sa ingrijeasca copii cu nevoi speciale si am tot respectul din lume pentru acestea, insa trebuie sa fie o decizie constienta, nu constransa de prezentarea unor date false. Da, poti ajunge sa iubesti un copil bolnav, chiar in stadiu terminal, si sa il ingrijesti pana in ultima sa clipa, insa optiunea personala a adoptatorului trebuie aparata si in acest caz.

- renuntarea la limitarea initiala de 30 de zile la raza teritoriala de domiciliu a copilului in cazul cautarii familiilor adoptatoare potrivite. Nu face decat sa iroseasca timp pretios. De ce nu se poate cauta de la bun inceput in tot Registrul National de Adoptii?? Si daca se intampla cumva sa nu o permita softul folosit sau baza de date, pai atunci cred ca e cazul ca cineva sa faca un efort de imbunatatire a softului/bazei de date. Cred ca majoritatea familiilor cu atestat nu s-ar crampona din cauza unui drum judetean ca sa vada un copil pe care si-l doresc...
Ultima oară modificat Vin Apr 20, 2012 6:22 pm de către Irina_, modificat 1 dată în total.

Înapoi la “Adoptie.”