Mamici/tatici de prichindei adoptati

Vrem SA PUTEM adopta copii! Ne dorim un proces de adoptie eficient si rapid!
sdmdi

Mamici/tatici de prichindei adoptati

Mesajde sdmdi » Mie Oct 30, 2013 9:33 am

Am deschis un nou topic dedicat celor care au devenit mamici/tatici prin adoptie. Asa ca va invit pe toti cei care au devenit parinti prin adoptie (si nu numai) sa impartasim impresii, sa ne laudam cu piticii nostri :x , sa cerem sfaturi, etc.

Imagine
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

sdmdi

Re: Mamici/tatici de prichindei adoptati

Mesajde sdmdi » Mie Oct 30, 2013 10:02 am

O sa incep eu cu povestea noastra :)

Anul trecut, la inceput de decembrie il luam acasa pe Alex, un prichindel de 3.5 ani. Era un baietel firav, timid si mult prea cuminte pentru un copil. Adaptarea a inceput inca din timpul vizitelor, am avut norocul sa fie crescut de un asistent maternal foarte OK. Pana la incredintare il luam acasa in weekend. In prima noapte s-a speriat foarte tare, tremura saracutul si nu prea a dormit nici el, nici noi. Dar incet, incet s-a obisnuit cu noi. In momentul in care l-am luat acasa nu au mai fost probleme, a dormit singurel din prima noapte. Adaptarea a fost relativ usoara, nu a plans, a spus de vreo cateva ori ca vrea acasa la mama. Dar totusi schimbarea a avut impact asupra lui, era extrem de docil si cuminte (facea tot ce ii ziceai) si refuza sa manance. In prima luna cred ca a mancat doar branza cu paine...

Am stat amandoi 3 saptamani cu el acasa, iar apoi a mers la gradinita. In prima saptamana l-am invatat culorile folosind o marioneta si niste baloane colorate. La gradinita s-a obisnuit repede, a plans in prima saptamana. El a avut o experienta nefericita la gradinita unde mergea inainte, a cazut si a avut nevoie de suturi. Dar doamnele de la gradinita s-au purtat foarte frumos cu el si s-a adaptat.

Am uitat sa precizez ca la 3.5 ani nu vorbea...decat franturi de cuvinte, nu facea nici macar propozitii simple.

Incet, incet a capatat incredere, a inceput sa manance. I-am rezolvat cateva probleme de sanatate: operatie de polipi si am descoperit alergie la lapte si oua. Intr-un an a luat in greutate vreo 4 kg, la inaltime suntem putin in urma, dar probabil ca din nou schimbarea a avut impact si asupra ratei de crestere + alergia.

Acum este extrem de energic, vorbeste in fraze complexe, a invatat o gramada de lucruri, canta toata ziua, mananca bine o gama destul de variata de feluri de mancare, merge cu placere la gradinita, are prieteni. Si...ne testeaza noua limitele :D. Nu mai este copilul timid si cuminte, are grija sa isi exprime dorintele, uneori destul de zgomotos, a invatat sa se tranteasca cu fundu' de pamant :D...in concluzie este un copil normal.

Stie ca este adoptat, nu cred ca intelege sensul cuvantului, dar ii mai spunem din cand in cand ca sa il familiarizam cu el. Stie ca a locuit la o alta casa si povesteste din trecut. Insa incet incet amintirile incep sa se stearga, a inceput sa uite persoanele, daca il intreb cine era doamna care avea grija de el spune ca nu stie. Oricum este prea devreme sa inteleaga procesul adoptiei, i se pare probabil un lucru normal, nu isi pune intrebari de ce a locuit el inainte la alta casa. Noi am decis sa il lasam pe el sa controleze ritmul, ii vom raspunde la intrebari atunci cand le pune, noi doar ii spunem ca este adoptat fara niciun fel de explicatie daca nu este ceruta.

Am observat ca este foarte sensibil cand cineva ii spune ca el nu are ceva (in general acel ceva este o jucarie sau chiar hainute). Se supara foarte tare si dureaza cam o saptamana pana se stabilizeaza emotional. Poate sa fie doar un copil mai sensibil sau poate este un efect al abandonului si lipsei jucariilor/afectiunii. In orice caz vom merge la un psiholog sa cerem cateva sfaturi.

Cam atat deocamdata...:)
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot

funaruoana

Mesajde funaruoana » Mie Oct 30, 2013 10:27 am

Cu mare drag ma alatur acestui topic! Cu bucurie anunt ca pe data de 13 noiembrie avem termen la tribunal pentru adoptie. [majoreta]
infertilitate masculina: OATS severa
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);
1 nov. 2012 - Dosar depus pentru atestat familie adoptatoare
29 ian. 2013 - Atestat familie apta sa adopte
19 aprilie 2013 - ne-am cunoscut gemenii nazdravani
24 mai 2013 - termen tribunal hotarare incredintare
29 mai 2013 - familie compusa din 4 membri :)
februarie 2014 - copiii ne poarta numele :)
05.06.2015 - atestat familie apta sa adopte o fetita :)
23.04.2016 - ne-am cunoscut fetita

sdmdi

Mesajde sdmdi » Mie Oct 30, 2013 11:47 am

funaruoana scrie:Cu mare drag ma alatur acestui topic! Cu bucurie anunt ca pe data de 13 noiembrie avem termen la tribunal pentru adoptie. [majoreta]

Super! E ultima etapa, de acum prichindeii vor fi ai vostri si in hartii.
34 ani (si eu si sotul)

lauragar

Mesajde lauragar » Mie Oct 30, 2013 12:00 pm

desi iti stiu povestioara,diana,am plans din nou cand am citit-o.stii,ma gandeam ca orice femeie,poate ,,naste,,dar nu oricare poate ,,adopta,,.e un sentiment asa ciudat!nu stiu!acum,dupa atatea evenimente,am ajuns sa-mi doresc mai mult copilul meu crescut in inima,decat copilul meu crescut in burtica!nu ma judecati!nu sunt ipocrita,nu incerc sa imi ascund durerea!eu cred ca un copil crescut in inima are nevoie de mult mai multa dragoste,decat cel crescut in burtica!eu am adunat atata iubire in toti acesti ani incat cel mai potrivit ar fi sa o daruiesc unui strumf adoptat!nu va mai ocup spatiul,pana ce inimioara mea nu ,,va naste,,dar o sa va citesc.vreau multa multa actiune de la voi! [great]
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

funaruoana

Mesajde funaruoana » Mie Oct 30, 2013 12:44 pm

Multumim Diana pentru emotiile pe care ni le-ai impartasit.

O parte din ce voi povesti am mai scris pe alt topic: In aprilie 2013 ne-am cunoscut copiii, Andrei si George. In ziua in care au implinit 6 ani am fost sunati ca putem merge sa ii vizitam. La 6 ani si 2 zile Andrei si George si-au cunoscut parintii. Am fost intampinati de doua perechi identice de ochi albastri, nedumeriti si reticenti. Ne-am imprietenit rapid, le-am capatat increderea si am prins drag de ei. Pe 29 mai 2013 copiii nostril au sosit acasa.
Primele doua saptamani au fost incarcate emotional. Noi pe o parte stangaci iar ei bulversati. Tot universul lor s-a schimbat: familie, prieteni, colegi. Spre marele nostrum noroc, au fost foarte bine primiti in mediul nostru: familie, prieteni, vecini, copii. Au fost de la inceput si inca mai sunt reticenti in a-si face prieteni, raspund pozitiv la cererea de joaca venita din partea altor copii, insa ei nu initiaza. De altfel, sunt copii plini de viata, zglobii, fac prostioare. Sunt foarte dornici sa ajute, sa faca. Muncim impreuna sambata la curatenia generala, se cearta care sa aspire, sa spele sa stearga praful. Isi baga nasul in bucatarie la facut mancare, sa puna, sa amestece.
In urma cu 5 luni nu stiau sa spuna ce varsta au, aratau pe degete dar nu stiau sa spuna cifra. De asemenea, nu stiau sa relateze cap-coada o intamplare (nu mentionau localizare in timp si spatiu, persoanele implicate). Acum in drum spre gradi numaram pana la 200 si imi fac capul calendar cu povestitul. Stiau 2 poezii care in opinia mea sunt adecvate varstei de 3 ani. De cand au inceput gradinita au invatat 6 poezii pe care le spun cu mare drag oricui vrea sa-i asculte. Cantam impreuna, ne jucam impreuna. Am inceput literele, cuvinte scurte. Lucram mult din caiete special adecvate varstei. La anul vor merge direct in clasa intai, asa ca intre timp trebuie sa recuperam mult.
La varsta de 6 ani inca mai faceau pipi in pat. Am incercat cateva metode psihologice de a-i determina sa se corecteze, cea care a dat roare insa a fost mersul la gradinita cu program prelungit, asa ca, din teama de a nu se face de rusine fata de colegi, si-au autoimpus. Din septembrie nu am mai avut problem in sensul acesta, inclusive acasa.
O alta etapa incarcata emotional a fost discutia despre familia biologica. Andrei a suferit foarte mult din cauza acestui subiect. Acum se pare ca nu mai e dornic de alte detalii.
Sunt doi copii care stiu sa ofere si sa ceara multa dragoste si atentie.
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);

funaruoana

Mesajde funaruoana » Mie Oct 30, 2013 12:46 pm

lauragar scrie:desi iti stiu povestioara,diana,am plans din nou cand am citit-o.stii,ma gandeam ca orice femeie,poate ,,naste,,dar nu oricare poate ,,adopta,,.e un sentiment asa ciudat!nu stiu!acum,dupa atatea evenimente,am ajuns sa-mi doresc mai mult copilul meu crescut in inima,decat copilul meu crescut in burtica!nu ma judecati!nu sunt ipocrita,nu incerc sa imi ascund durerea!eu cred ca un copil crescut in inima are nevoie de mult mai multa dragoste,decat cel crescut in burtica!eu am adunat atata iubire in toti acesti ani incat cel mai potrivit ar fi sa o daruiesc unui strumf adoptat!nu va mai ocup spatiul,pana ce inimioara mea nu ,,va naste,,dar o sa va citesc.vreau multa multa actiune de la voi! [great]

Dupa 5 luni de cand sunt mamica pot spune ca mai mare bucurie decat acesti doi copiii nu cred ca as fi putut primi.

sdmdi

Mesajde sdmdi » Vin Ian 10, 2014 1:40 pm

La Multi Ani tuturor mamicilor, taticilor si prichindeilor!

Noi am facut de Craciun un an de cand suntem 3 si nu imi vine sa cred ca este acelasi copil ca acum un an. A evoluat din multe puncte de vedere, daca acum un an cand il intrebam ce a facut la gradinita raspundea "nita" sau masina era "sina" si nu lega propozitii de 3 cuvinte, acum nu mai tace. Povesteste cate in luna si in stele. Si la prostioare am evoluat serios :D, acum sunt elaborate :).
Noul an a venit cu momentul pe care il asteptam oarecum si de care ne temeam putin: intrebarile!:
- Ce inseamna adoptat?
- Unde erati voi cand eu eram la alta casa?
- Mami cand erai mica asa ca mine casa ta era la mamaie, casa mea unde era cand eram mai mic?
- Toti copiii au parinti? Cine are grija de copiii fara parinti? De ce nu au parinti?
- El: Eu am crescut in burtica la tine, nu? Eu: Nu El: Ba daaaa.
- Cine era doamna care avea grija de mine cand eram mai mic? Voi unde erati?

Probabil o sa tot intrebe o perioada. Nu este afectat de raspunsuri, nu intelege adoptia, probabil crede ca toti copiii sunt asa, dar vrea sa isi lamureasca probabil niste lucruri.
34 ani (si eu si sotul)

Larisa

Mesajde Larisa » Mar Ian 14, 2014 9:08 pm

Diana, ma simt norocoasa ca o sa am de la cine invata si cu cine ma sfatui cand va veni si la mine momentul acestor intrebari. [flori] Anul acesta sper sa vina cu vesti bune si la noi.
Am primit atestatul pentru adoptie in 28 iunie 2013. Este prima victorie in lupta de a avea copii. (*)

FIV 5 in decembrie 2013 reusit. (*)

funaruoana

Mesajde funaruoana » Mar Ian 28, 2014 3:43 pm

Un an cu bine si voci zglobii! [gemeni]

Zilele trecute a venit intrebarea (banala, pentru oricare alta familie "traditionala"): "Mama, de ce avem buric?" Instinctul a fost sa spun ca face legatura intre copil si mama in timpul sarcinii .... daaaar, mi s-a oprit in gat. Mama sunt eu, dar nu sunt eu cea in burta careia s-a dezvoltat. Asa ca, reconfigurarea ideii. Raspuns sec: este calea prin care un copil se hraneste in burta unei femei. Un raspuns impersonal si rece care m-a ars pe suflet ... [parerau]

Insa, aceste episoade reci sunt compensate de caldura imbratisarilor duble :ymblushing:

Bicu

Mesajde Bicu » Dum Mar 02, 2014 10:46 pm

Fetelor , cand v-ati hotarat sa adoptati un bebel , nu v-ati facut griji ....? noi incepem sa facem dosarul dar eu sunt un pic paranoica .... :(( .... voi fi in stare sa am ( avem ) grija de bebel....? vom sti ce trebuie facut avand in vedere ca va fi primul copil ? mi-e teama ca nu ma voi ridica la inaltimea unui parinte...... si asta ma cam pune pe jar......Voi ce ziceti.....la voi cum a fost? Sunt eu defecta sau ..... :-S
Doamne, faca-se voia Ta!
IA 1- ianuarie 2014 = negativa
IA 2 - iunie 2014 = negativa

sdmdi

Mesajde sdmdi » Lun Mar 03, 2014 10:57 am

Bicu scrie:Fetelor , cand v-ati hotarat sa adoptati un bebel , nu v-ati facut griji ....? noi incepem sa facem dosarul dar eu sunt un pic paranoica .... :(( .... voi fi in stare sa am ( avem ) grija de bebel....? vom sti ce trebuie facut avand in vedere ca va fi primul copil ? mi-e teama ca nu ma voi ridica la inaltimea unui parinte...... si asta ma cam pune pe jar......Voi ce ziceti.....la voi cum a fost? Sunt eu defecta sau ..... :-S

E foarte normal sa ai aceste intrebari...cred ca orice mamica si le pune indiferent de copil: adoptat sau biologic. Din punctul meu de vedere asta nu inseamna decat ca te preocupa si iti doresti sa fii o mama buna pentru viitorul copil.
Insa adoptia poate veni cu intrebari in plus: oare voi reusi sa creez o relatie cu viitorul copil, oare cum va arata, oare se va adapta, etc... Si nu ai cele 9 luni in care sa te obisnuiesti cu idea ... ai un timp de asteptare, dar cred ca este diferit deoarece nu ai nimic concret, doar o speranta ca este undeva un copilas care asteapta ca tu sa ii fii mamica. In momentul in care primesti telefonul de la directie lucrurile se precipita si la un moment dat te trezesti cu un copil acasa si cu o multime de intrebari si temeri... Din nou cred ca este diferit de un nou nascut deoarece copilul acela are deja opinii, dorinte, preferinte alimentare, preferinte pentru jucarii, intr-un cuvant are un trecut pe care tu nu il cunosti si va trebui sa il descoperi...incet incet o sa va descoperiti unul pe celalalt iar la un moment dat veti forma o echipa, il vei cunoaste si vei anticipa nevoile lui. Iar atunci satisfactia va fi enorma, amandoi veti fi depasit obstacolul initial si va veti afla la inceputul unui drum frumos impreuna.
34 ani (si eu si sotul)

Bicu

Mesajde Bicu » Mar Mar 04, 2014 9:36 pm

Exact de asta ma tem .... ma/ne vom plia pe caracterul copilului.....?vom fi in stare sa creem o legatura intre noi? sa ne incadram unul in viata celuilalt....offfffffffffffffffff tare greu este.....nu-mi inchipuiam sa fie asa problematic....sa speram ca Dumnezeu ne va ajuta sa fie bine ! :YMPRAY:
Diana multumim pentru sfaturi si sustinere! [flori]
Doamne, faca-se voia Ta!
IA 1- ianuarie 2014 = negativa
IA 2 - iunie 2014 = negativa

sdmdi

Mesajde sdmdi » Mie Mar 05, 2014 9:38 am

Bicu scrie:Exact de asta ma tem .... ma/ne vom plia pe caracterul copilului.....?vom fi in stare sa creem o legatura intre noi? sa ne incadram unul in viata celuilalt....offfffffffffffffffff tare greu este.....nu-mi inchipuiam sa fie asa problematic....sa speram ca Dumnezeu ne va ajuta sa fie bine ! :YMPRAY:
Diana multumim pentru sfaturi si sustinere! [flori]

Eu pot sa iti zic cum a fost la noi. Initial cred ca lucrurile au mers mai mult din inertie, ne-am trezit acasa cu un copil de 3.5 ani si nu prea stiam noi ce sa-i facem. In plus copilul era destul de dezorientat, chiar daca nu plangea erau destul de multe semne care indicau ca nu se simte ok. Si e normal sa fie asa deoarece pentru el s-a schimbat totul, de aceea noi, parintii adoptivi, trebuie sa facem primul pas si sa ii castigam increderea. Noi ne-am concentrat pe recuperarea intarzierilor si multa, foarte multa joaca impreuna, citit povesti, mers in parc impreuna... In tot acest timp nu prea am avut timp sa ma gandesc daca e bine ceea ce fac si nici nu am stat prea mult sa analizez legatura dintre noi. Insa incet incet lucrurile s-au schimbat, copilul s-a schimbat si a inceput sa dea semne ca se simte in largul lui, ca are incredere in el...iar in tot acest timp s-a creat si legatura dintre noi. As minti sa spun ca din prima zi a existat o legatura (magica) intre noi, nu, aceasta s-a creat in timp, dar acum imi vine greu sa ma gandesc ca e cu noi doar de 1.5 ani, mi se pare ca este dintotdeauna si il iubesc si il consider copilul meu. Iar el mi se pare ca este un copil normal de aproape 5 ani, care a dezvoltat o relatie de atasament normala (asta a zis-o psihologul) cu noi si cu familia extinsa.
Cred ca si in cazul copilului adoptat trebuie sa te obisnuiesti cu copilul, ai nevoie de cele "9 luni" in care sa simti ca este al tau, asta nu inseamna ca nu il iubesti de la inceput ... ci doar ai nevoie de timp sa te adaptezi la noul statut.

Mult succes si ai incredere ca totul va fi bine :)
34 ani (si eu si sotul)

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Sâm Mai 10, 2014 12:28 pm

Hei! Ce va mai fac prichindeii? [great]

Am gasit un blog de mamica adoptiva: http://copilulsufletuluimeu.blogspot.fr/

Va reamintesc si blogul Danei, si ea mama adoptiva (cred ca e si membra pe forum): http://www.danahirnea.com/dana-blog/

Si Anemari, colaboratoare SOS Infertilitatea (este cea cu care am fost in conferinta de presa despre adoptie), scrie in blog despre Emi, fiul sau adoptat: http://anemari.revistatango.ro/
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

funaruoana

Mesajde funaruoana » Joi Mai 22, 2014 11:38 am

Prichindeii nostri cresc intr-o zi cat altii in 10. Se bucura de o copilarie normala, intr-o familie normala ("coplesita" de grija sa le fie cat mai bine :-P ). Mai nou le-am implinit si dorinta de a avea un catel (dupa ce am indeplinit deja dorinta de a avea iepurasi ... :D ).

Suntem fascinati de puterea lor de a se adapta la tot ce-i nou, de a tine ritmul cu colegii de scoala (dna. invatatoare chiar a spus ca daca mentin ritmul, ajung in primii 5 - anul trecut pe vremea asta nu stiau sa spuna numele, acum citesc :ymdaydream: ).

Suntem ... asa cum ne-am dorit.

Pe blogul mamicii adoptive http://copilulsufletuluimeu.blogspot.fr/ m-am regasit intru totul. Si ma linisteste. Realizez ca toate trairile si grijile pe care le experimentez sunt absolut normale.

sdmdi

Mesajde sdmdi » Vin Mai 23, 2014 12:53 pm

Si noi facem destul de bine. Cred ca in sfarsit ne-am adaptat si noi si el, el a fost primul, noi mai stresati :D. Acum mi se pare ca e de o vesnicie cu noi, nu doar de 1 an jumatate :).

In rest, face nazdravanii, e momentan in lumea dinozaurilor :) si pune o gramada de intrebari....inclusiv legate de adoptie, dar deocamdata le facem fata.

In alta ordine de idei daca va intrebati cum poate sa afle un copil adoptat ca este adoptat din alte surse...pai simplu, ni s-a intamplat de 2 ori, in cazul nostru nu a fost nicio problema deoarece stia deja:

1. Mergem sa facem pasaport. Si ni se explica de fata cu el ca i s-a schimbat numele la un moment dat...

2. Mergem la medic. Si domnisoara asistenta ne anunta (tot de fata cu el) ca in sistem apare cu numele X. Dupa ce am plecat de la medic a venit si intrebarea, dar de ce ma chema X? De atunci a retinut ca il chema altfel inainte si mai aminteste ocazional de asta.

Si cateva comentarii de notat (legate oarecum de adoptie/infertilitate):
El: M-am suparat pe Doamne Doamne!
Eu: Dar de ce?
El: Pai am cerut un fratior si nu mi-a adus!!!
Eu: Pai mai roaga-l odata.
El: Se duce langa geam si urla: Doamne Doamne vreau un fratior, da? Dar sa fie baietel ca nu imi plac fetitele!

El: Cand ma fac mare o sa am o sotie!
Eu: Foarte frumos, poate o sa faceti si un copilas sau mai multi.
El: Nu, o sa adopt un baietel.
Eu: Foarte frumos, poti sa adopti sau sa faceti voi si o fetita.
El: Nu, fetita nu.
Eu: Dar de ce nu vrei fetita?
El: Fetitele nu se lupta si nu se joaca cu masini.

El: Mami, hai sa o adoptam pe Nati (colega de gradi cu care are o relatie cam de iubire-ura :D)
Eu: Nu se poate, ca are deja parinti!
El (usor deranjat): Pai de ce? Ca eu vroiam sa o luam acasa la noi.
34 ani (si eu si sotul)

funaruoana

Mesajde funaruoana » Lun Mai 26, 2014 11:05 am

Ca tot a adus discutia Diana de replici de neuitat si cate un personaj (care cunoaste situatia dar parca vrea sa o duca pe noi culmi...), avem si noi:

- de ce ne spune dna.doctor pe numele vechi, parca pe noi ne cheama altfel acum. Si incep de la capat sa le explic cum ca a durat cateva luni pana s-au scris niste acte, bla..bla. si alte cateva luni pana schimba si dna. doctor + dna secretara de la scoala numele prin hartoage. Iar ei cu un aer superior in priviri, se simt deosebiti b-)

- la noi se fac planuri de insuratoare: "Tu, mama, o sa le inveti pe sotiile noastre sa faca mancare si sa fie gospodine, iar tu, tata, ne inveti pe noi sa fim harnici si priceputi" [majoreta]

- avem si noi "cerinte" dar e strict pentru o surioara, care, dupa spusele lui Andrei, va veni cand vor fi ei in clasa a doua ;)) ( o fi stiind el ceva :-BD ... ar mai fi vreo 2 ani de asteptat)

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iun 19, 2014 10:21 am

Niste voluntari de la ONGFest. :)

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

funaruoana

Mesajde funaruoana » Mie Aug 06, 2014 11:09 am

Mamici si tatici de prichindei adoptati, cum va petreceti vara? Cum va impartiti intre vacanta lor si serviciul vostru?

Înapoi la “Adoptie.”