Participari la evenimente ale asociatiilor de pacienti

Participari SOS Infertilitatea la evenimente despre infertilitate sau de ordin general (ale societatii civile sau ale asociatiilor de pacienti)
Mademoiselle PasDeChance

Re: Participari la evenimente ale asociatiilor de pacienti

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Sep 01, 2011 3:50 pm

Va informam ca peste 50 de asociatii de pacienti sunt asteptate la eveniment, acoperind peste 20 de afectiuni, precum: hemofilie, diabet, boli rare si autoimune, cancer, transplant, dializa, fibroza chistica, autism, Parkinson, distrofie, Miastenia Gravis, talasemie, hepatita, sanatate mintala, SIDA, tuberculoza, handicap, scleroza multipla, Alzheimer, infertilitate, boli inflamatorii intestinale, distonie. La eveniment vor fi prezente si doua structuri nationale ale organizatiilor care protejeaza drepturile pacientilor: Asociatia Nationala pentru Protectia Pacientilor si Alianta pentru Sanatate din Romania.

Lista organizatiilor care si-au anuntat prezenta poate fi consultata aici: http://agora-asociatiidepacienti.ro/lis ... ticipante/

Imagine
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Vin Sep 09, 2011 1:48 pm

Maine incepe Agora Asociatiilor de Pacienti in Parcul Tineretului - va asteptam la stand!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 14, 2011 10:57 am

Fotografii de la Agora Asociatiilor de Pacienti, sambata.

Asociatia SOS Infertilitatea a fost amplasata excelent, chiar la intrare, primul stand. Voluntarii nostri au discutat cu reprezentantii celorlalte asociatii prezente, speram sa facem proiecte comune in viitor. Chiar langa noi era standul Asociatiei MAME, cu care suntem in relatii de simpatie reciproca, punem la cale un proiect comun.

Alianta pentru Sanatate, in care SOSI e membru fondator, a fost si ea prezenta cu stand.

Au fost prezenti si reprezentanti pharma, si ceva presa in domeniul medical, am discutat despre ceva mediatizare in viitor, vom fructifica networkingul, deci.

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 14, 2011 10:58 am

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 14, 2011 10:59 am

Imagini de la Agora, duminica:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 14, 2011 11:00 am

Imagine

Multumim Monicai, care NU are probleme de fertilitate, dar ne sprijina si participa la actiunile noastre! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 14, 2011 11:00 am

Aici suntem la standul Aliantei pentru Sanatate, organizatie-umbrela in care SOS Infertilitatea este membru fondator:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Sep 14, 2011 11:01 am

Si schimbul de duminica dupa-amiaza de la Agora:

Imagine

Multumim tuturor voluntarilor SOS Infertilitatea! [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Feb 14, 2012 11:04 am

Anuntam doua evenimente dedicate in exclusivitate pacientului roman, organizate de Asociatia Nationala pentru Protectia Pacientilor impreuna cu Sanatatea Media Group si sustinute de Alianta pentru Sanatate din Romania.

Este vorba de evenimentul dedicat Zilei Europene a Pacientului, respectiv 13 martie 2012 ("Legislatia - aliat sau dusman al pacientilor din Romania?!") si despre "Conferinta Nationala a Pacientilor" ce va avea loc in perioada 14-16 iunie.

Casa Nationala, Ministerul Sanatatii si Comisia pentru Sanatate si Familie a Camerei Deputatilor sunt partenerii oficiali ai celor doua evenimente.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Feb 21, 2012 10:41 am

Legislaţia – aliat sau duşman al pacienţilor din România?

Sănătatea Media Group organizează, în parteneriat cu Asociaţia Naţională pentru Protecţia Pacienţilor, o dezbatere prilejuită de Ziua Europeană a Pacienţilor, care se va desfăşura în data de 13 martie 2012, la Casa Universitarilor din Bucureşti. Evenimentul „Legislaţia – aliat sau duşman al pacienţilor din România?” este susţinut de Alianţa pentru Sănătate din România.

Dezbaterea reuneşte forţele celor mai puternice asociaţii de pacienţi din România pentru a purta un dialog într-un cadru adecvat şi pentru a pune bazele unor soluţii reale care să sprijine sistemul de sănătate din România cu scopul de a face faţă problemelor actuale ale pacienţilor români, precum şi ale specialiştilor şi furnizorilor de produse şi servicii de sănătate.

Această întrunire a asociaţiilor de pacienţi îşi propune să determine autorităţile române să armonizeze legislaţia existentă sau să adopte o legislaţie nouă privind drepturile pacienţilor din România, dar şi să susţină asociaţiile de pacienţi astfel încât acestea să aibă capacitatea de reprezentare a pacienţilor în faţa autorităţilor statului.
Printre temele principale de dezbatere ale evenimentului se numără: “Drepturile şi obligaţiile pacientului în context naţional şi european”, “Problemele pacientului român”, “Rolul şi importanţa asociaţiilor de pacienţi”, “Dezbatere privind Legea Drepturilor Pacienţilor”, “Dezvoltarea programelor naţionale de prevenire şi control a bolilor cronice”, “Siguranţa pacientului”.

Evenimentul „Legislaţia – aliat sau duşman al pacienţilor din România?” reprezintă doar un punct de plecare pentru o dezbatere mai amplă – “Conferinţa Naţională a Pacienţilor”, care va avea loc în perioada 14-16 iunie 2012, la Bucureşti.

“Conferinţa Naţională a Pacienţilor”, ediţia a II-a, este cel mai important eveniment al anului, dedicat informării şi îmbunătăţirii condiţiei pacientului român.

“Conferinţa Naţională a Pacienţilor” este un eveniment cu acoperire naţională, care va reuni în cadrul unei conferinţe interactive toţi actorii din domeniul sănătăţii: reprezentanţi ai autorităţilor statului (din cadrul Ministerului Sănătăţii, Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate – C.N.A.S., Casei Asigurărilor de Sănătate a Apărării, Ordinii Publice, Siguranţei Naţionale şi Autorităţii Judecătoreşti – C.A.S.A.O.P.S.N.A.J., Direcţiei de Sănătate Publică a Municipiului Bucureşti, membrii Comisiilor de Sănătate din Camera Deputaţilor şi Senatul României, precum şi reprezentanţi din cadrul Colegiului Medicilor din Bucureşti şi Colegiului Farmaciştilor din România), reprezentanţi ai Universităţilor de Medicină şi Farmacie din ţara noastră, medici, manageri de spitale, reprezentanţi ai farmaciştilor şi ai companiilor farmaceutice, pacienţi, reprezentanţi ai asociaţiilor de pacienţi şi ai societăţii civile.

În cadrul celor două evenimente sunt aşteptaţi şi pacienţii care încă nu s-au afiliat la o asociaţie de pacienţi, dar care doresc să se exprime cu privire la drepturile lor.

Cele două evenimente organizate de Sănătatea Media Group se doresc a fi semnale de alarmă asupra condiţiei pacienţilor din România, momente de reală dezbatere asupra situaţiei sistemului sanitar românesc şi puncte de plecare în găsirea unor soluţii viabile pentru îmbunătăţirea stării de sănătate a pacienţilor din ţara noastră.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Feb 21, 2012 8:19 pm

Stimata Doamnă/Stimate Domn

Ne face deosebită onoare să vă invităm la cea de a III-a ediţie a Forumului Naţional al Asociaţiilor de Pacienţi, organizat de Coaliţia Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice din România, în parteneriat cu Colegiul Medicilor din România. Evenimentul va avea loc la Bucureşti, Hotel Caro, Sala Ballroom, 13-14 martie 2012.
În cadrul Forumului, vor fi dezbătute teme precum: drepturile pacienţilor, rolul asociaţiilor de pacienţi, surse de finanţare, reţelele internaţionale de pacienţi, protecţie socială şi reintegrare socio-profesională.
Vă multumim și vă așteptăm să dezbatem cele mai importante teme din sănătate alături de reprezentanții instituțiilor sanitare.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Mar 24, 2012 11:26 am

Asociatia SOS Infertilitatea a participat vineri la prima consultare organizata sub auspiciul noii editii a Cartei Albe a sectorului ONG 2012, pe segmentul Sanatate.

Imagine

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Mar 24, 2012 11:29 am

Dezbaterea a fost organizata de Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile si CeRe, coordonator fiind Asociatia MAME.

Detalii in articolul FDSC:

Carta Alba a ONG –urilor 2012 s-a lansat astazi cu prima dezbatere pe sanatate

Facultatea de Istorie a Universitatii Bucuresti a gazduit astazi prima consultare organizata sub auspiciul noii editii a Cartei Albe 2012. Sub coordonarea Asociatiei MAME, care va asigura redactarea capitolului dedicat sanatatii, au fost discutate cele mai importante si urgente probleme ale ONG-urilor active in acest domenii. La intalnire au participat reprezentantii Aliantei pentru Sanatate, Federatiei Provita, Asociatiei Mame pentru Mame, Noi Orizonturi, Darul Sunetului, Crucea Alb Galbena, Equilibre, Adam-Bu, Asociatia Nationala pentru Protectia Pacientilor, Invingem Autismul, Pavel si Sos Infertilitatea.

Organizatiile au punctat atat problemele cu care se confrunta sistemul de santate, dar au propus si solutii concrete, care sa contribuie la o crestere a calitatii serviciilor, aparitia unor servicii noi prin recunoasterea acelor servicii prestate de catre mediul asociativ si cresterea numarului de beneficiari de servicii medicale.
Au fost mentionate: necesitatea dezvoltarii programelor de screening pentru diferite grupe de pacienti, introducerea in sistemul formal de invatamant a orelor de educatie pentru santatate pe modelul tarilor din vestul Europei, promovarea modelelor de buna practica existente in sectorul ONG, crearea de parteneriate cu Ministerul Sanatatii. Un aspect dezbatut intens de participanti a fost cel legat de dificultatea relatiilor dintre asociatiile care lucreaza direct cu pacientii in spitale si managementul spitalelor si necesitatea deschiderii si eficientizarii dialogului intre managerii de spitale si ONG-uri, acest punct urmand a fi unul important pe agenda viitoarelor intalniri cu decidentii politici si publici.

Dezbaterea a facut parte din seria consultarilor ce vor fi organizate pentru elaborarea editei 2012 a Cartei Albe a ONG-urilor. Carta Alba este „un document viu” de politica publica in care au fost incluse cele mai importante puncte de pe agenda de politica publica a sectorului. 12 domenii ale vietii sociale, economice si culturale din Romania se vor afla sub lupa sectorului ONG, fiecare dintre acestea urmand a reprezenta o sectiune a Cartei si va fi elaborata de catre o organizatie cu expertiza in domeniu in urma unor consultari in prealabil cu alte organizatiile active in domeniul respectiv. Apropiatele alegeri electorale ne ofera este prilejul oportun ca initiativele sectorului neguvernamental sa fie mai aproape de decidentii politici, astfel propunerile sectorului incluse in Carta Alba vor fi incepand din luna iunie prezentate decidentilor publici si politici.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 04, 2012 10:29 am

Asociatia SOS Infertilitatea va participa, in calitate de membru al Aliantei pentru Sanatate, la acest eveniment:

“Comunicare Medic-Pacient”

- Dezbatere si prezentare privind deontologia si etica profesionala medicala -

Alianta Pentru Sanatate Din Romania (A.P.S.R.), si expoMedika prezinta manifestarea de mare exceptie ce supune atentiei dezbateri privind modalitatile de comunicare medic-pacient care sa conduca spre o relationare mai eficienta. A.P.S.R. desfasoara aceste actiuni in cadrul expoMedika – eveniment medical specializat de echipamente, tehnologii si servicii medicale - in calitate de reprezentant al principalelor categorii de participanti - pacienti si furnizori de servicii medicale - in cadrul sistemului de sanatate.

expoMedika va gazdui discutiile privind “Comunicarea medic – pacient”

in data de 6 iunie 2012, interval orar 10.00 – 16.00, Sala Balcescu, Palatul Parlamentului, Bucuresti

Teme:

1) Comunicarea si relatia medic-pacient; 2) Drepturile si obligatiile pacientilor; 3) Deontologia si etica profesionala medicala; 4) Dificultatile medicilor in ceea ce priveste mijloacele de comunicare cu pacientii; 5) Accesul medicilor si pacientilor la informatii (prezentare LabTest online); 6) Accesul pacientilor la serviciile de sanatate; 7) Noul proiect de lege a drepturilor pacientilor, etc.

Speakeri:

- expertii Aliantei si organizatiilor membre,

- Conf. Dr. Ladislau Ritli, Ministrul Sanatatii,

- Dr. Vasile Cepoi, secretar de stat in Ministerul Sanatatii,

- Dr. Călin Alexandru - Ministerul Sanatatii,

- Dr. Ioana Bianchi, consilier presedinte Casa Nationala de Asigurari de Sanatate,

- Dr. Marius Filip, medic sef Casa Nasionala de Asigurari de Sanatate,

- Dr. Rodica Nassar, presedinte - Comisia pentru Sanatate si Familie a Camerei Deputatilor,

- Conf. Univ. Dr. Sorin-Marian Paveliu, Catedra de Farmacologie, Universitatea Titu Maiorescu Bucuresti,

- Conf. Univ. Dr. Alexandru Rafila - medic primar Institutul de Boli Infectioase Prof. Dr. Matei Bals,

- Prof. Dr. Alexandru Brezoiescu , Vicepresedinte, Colegiul Medicilor Dentisti – Bucuresti (CMDB),

- Carmen Mazilu, Presedinte OAMMR-Bucuresti,

- Dr. Adina Geana, expert asigurari de sanatate,

- Dr. Cristian Toma, expert asigurari de sanatate,

- Asist. Univ. Dr. Sorin Paun, medic primar chirurgie generala, Spitalul Clinic de Urgenta Floreasca, etc.

Dezbaterile si prezentarile realizate in parteneriat cu A.P.S.R. completeaza seria evenimentelor de referinta din cadrul expoMedika editia a II-a, 5 – 8 iunie 2012, Bucuresti, Palatul Parlamentului.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Mai 02, 2012 9:38 pm

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Mai 08, 2012 5:50 pm

Vom fi acolo:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Iun 01, 2012 3:47 pm

Infertilitatea – subiect de dezbatere la Conferinta Nationala a Pacientilor, editia a II-a,14-16 iunie 2012

Conferinţa Naţională a Pacienţilor 2012 aduce în centrul atenţiei opiniei publice, dar şi în faţa autorităţilor din România, problematica infertilităţii (atât feminină cât şi masculină), dar şi implicaţiile psiho-sociale pe care aceasta le produce la nivelul societăţii şi la nivelul individului. Această temă se va regăsi în cadrul unei dezbateri organizate, care se va desfăşura în perioada 14-16 iunie 2012 la Casa Universitarilor din Bucureşti.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Iun 01, 2012 4:13 pm

AGENDA
RELATIA MEDIC – PACIENT

MIERCURI 6 IUNIE, EXPOMEDICA, PALATUL PARLAMENTULUI

SESIUNEA I

10.00 – 10.20 – Introducere - Reabilitarea Relatiei Medic Pacient – indispensabila pentru un sistem de sanatate sanatos – Cristian Hotoboc, presedinte Alianta pentru Sanatate din Romania, Vasile Barbu, presedinte Asociatia Nationala pentru Protectia Pacientilor si secretar general Alianta pentru Sanatate din Romania, Prof. Dr.Vasile Astarastoaie, presedinte Colegiul Medicilor din Romania

10.20 – 10.35 (15min) – Drepturile Pacientului – Prioritate Politica sau Nada Electorala – Dr. Rodica Nassar, preşedinte - Comisia pentru Sănătate şi Familie a Camerei Deputaţilor

10.35 – 10.50 (15min) – Respectarea Drepturilor Pacientului si Medicului – O chestiune financiara?– Dr. Eduard Armeanu – presedinte Asociatia Spitalelor din Romania, vicepresedinte Alianta pentru Sanatate din Romania si manager Spitalul Judetean Ilfov

10.55 – 11.10 (15min) – Necesitatea crearii Institutiei pentru promovarea si protejarea Drepturilor Pacientului in Romania – Dr. Sorin-Marian Paveliu, specialist SAR

11.10 – 11.25 (15min) – Proiectul pentru Noua Lege a Drepturilor Pacientului – Vasile Barbu, presedinte Asociatia Nationala pentru Protectia Pacientilor si secretar general Alianta pentru Sanatate din Romania

11.25 – 11.40 (15min) – Relationarea cadre medicale – pacient in ingrijirile medicale la domiciliu – Mariuca Ivan, presedinte Asociatia Furnizorilor de Ingrijiri la Domiciliu, vicepresedinte Alianta pentru Sanatate din Romania si director general Fundatia Crucea Alb-Galbena

11.40 – 11.55 (15min) – Informare, Optiuni si Respect – Dreptul la Consimtamant informat – Ana Maita, presedinte Asociatia Mame pentru Mame si vicepresedinte Alianta pentru Sanatate din Romania

11.55 – 12.25 (30min) – Prezentare LabTestOnline – Ramona Stefan, presedinte Asociatia Furnizorilor de Produse Medicale si vicepresedinte Alianta pentru Sanatate din Romania

12.25 – 12.45 (20 min) Intrebari pentru speakeri

12.45 – 13.30 PAUZA DE PRANZ

13.30 – 14.00 (15min speech – 15min intrebari) – Dezbatere – Dr. Vasile Cepoi, Ministrul Sanatatii despre Relatia medic-pacient in raport cu Reforma Sistemului de Sanatate din Romania

14.00 – 14.15 (15min) - Sistemul Medical si de Asigurari Public vs Sistemul Medical si de Asigurari Privat in raport cu Drepturile Pacientului, Dr. Adina Geană, expert asigurări de sănătate

14.15 – 14.30 (15min) – Medicul de Familie – Responsabil cu Informarea Pacientului despre Drepturile sale – Dr. Rodica Tanasescu, presedinte Societatea Nationala de Medicina a Familiei si vicepresedinte Alianta pentru Sanatate din Romania

14.30 – 14.45 (15min) – Rolul ambulatoriului de specialitate ca veriga esentiala intre medicul de familie si spital, Dr. Cosmin Alexandrescu, presedinte Asociatia Profesionala a Medicilor de Ambulatoriu si vicepresedinte Alianta pentru Sanatate din Romania

14.45 – 15.00 (15min) – Instrumente de comunicare cu Pacientul in Sistemul de urgenta - Asist. Univ. Dr. Sorin Păun, medic primar chirurgie generală, Spitalul Clinic de Urgenţă Floreasca

15.15 – 15.30 (15min) - Cadrele Medicale Medii – Un vector eficient in imbunatatirea comunicarii cu Pacientul, Carmen Mazilu, președinte OAMMR-Bucureşti

15.30 – 15.45 (15min) - Strategii de comunicare pentru informare si promovarea Drepturilor Pacientului – Mihaela Sandu, Asociatia Hands Across Romania

15.45 – 16.15 (30min) – Concluzii
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Iun 10, 2012 10:54 am

COMUNICAREA PERSONALUL MEDICAL - PACIENT Comunicat de presa
Alianţa pentru Sanatate din România (A.P.S.R.) a organizat ieri Conferinţa Comunicarea Personalului Medical-Pacient organizata împreuna cu ExpoMedika la Palatul Parlamentului, Sala Balcescu. Evenimentul a adus in atenţia cadrelor medicale şi pacienţilor, modalitaţile de comunicare care sa conduca spre o relaţionare cât mai eficienta.

În cadrul evenimentului s-a discutat despre comunicarea şi relaţia personalul medical-pacient, drepturile şi obligaţiile pacienţilor, deontologia şi etica profesionala medicala, dificultaţile medicilor, asistenţilor medicali şi nurselor în ceea ce priveşte mijloacele de comunicare cu pacienţii, accesul personalului medical şi pacienţilor la informaţii, prezentarea proiectului de informare LabTestOnline, accesul pacienţilor la serviciile de sanatate, noul proiect de lege a drepturilor pacienţilor.

La eveniment au participant şi reprezentanţii Ministerului Sanataţii: Secretar de Stat Conf. Dr. Alexandru Rafila şi Secretar de Stat Conf. Univ. Dr. Florin Bodog, alaturi de reprezentanţii organizaţiilor de pacienţi, ai organismelor profesionale: medici, asistenţi medicali, nurse, specialişti IT, etc. Invitatul special a fost Shweta KULKARNI reprezentant EDMA (European Diagnostic Manufacturers Association) care a prezentat împreuna cu Conf. Univ.Dr. Manole Cojocaru (Preşedinte Societatea Româna de Medicina de Laborator) şi Ramona Ştefan (Preşedinte Asociaţia Furnizorilor de Produse Medicale) implementarea proiectului Lab Tests Online şi în România şi a noilor modalitaţi de comunicare atât cu medicii specialişti, cât şi cu pacienţii.

Cristian Hotoboc, Preşedinte Alianţa pentru Sanatate din România (A.P.S.R.) a subliniat nevoia de responsabilizare a factorilor politici avertizând pe aceasta cale clasa politica de urmarirea îndeplinirii obiectivelor stabilite în platformele electorale pe domeniul sanataţii: 'Vor beneficia de voturile noastre cei care vor susţine aceasta platforma la care ii invitam, pe aceasta cale, pe toţi cei implicaţi în sistemul de sanatate sa ni se alature. Astfel, militam pentru alocarea a min. 6% din PIB pentru bugetul sanataţii (În majoritatea ţarilor UE se aloca 9 - 10% din PIB, în România 3,6%); creşterea bugetului pentru medicina de specialitate din ambulatoriu şi pentru investigaţiile paraclinice (analize de laborator şi investigaţii imagistice) - trebuie pus accentul pe prevenţie şi numai cazurile cu adevarat grave sa ajunga în spital; reducerea termenelor de plata ale spitalelor catre furnizorii de produse medicale şi medicamente la 60 zile; plata TVA-ului firmelor care au contracte cu unitaţile sanitare de stat sa se faca la încasarea facturilor sau daca nu, sa se faca o compensare cu datoria la taxe şi impozite ale acestor firme catre bugetul de stat; gasirea de soluţii fiscale pentru deductibilitatea TVA-ului la firmele de servicii medicale (Aceste firme fiind neplatitoare de TVA nu-şi pot deduce aceasta taxa pentru investiţiile pe care le fac în aparatura şi diverse consumabile necesare în desfaşurarea actului medical). '

Vasile Barbu, Preşedinte al Asociaţiei Naţionale pentru Protecţia Pacienţilor şi Secretar General A.P.S.R., a declarat ca: 'Alianţa, în calitate de reprezentant al principalelor categorii de participanţi - pacienţi şi furnizori de produse şi servicii medicale - din cadrul sistemului de sanatate, a fost constituita tocmai pentru cautarea unor soluţii realiste la problemele severe ale sistemului de sanatate din România. Suntem implicaţi activ şi in procesul de elaborare a legilor şi normelor privind domeniul sanataţii însa dorim sa nu neglijam relaţia cadru medical - pacient. Satisfactia pacientilor genereaza odata cu perceptia aptitudinilor tehnice, inteligenta si calificarea personalului medical. Însa, pacientii apreciaza cel mai mult aptitudinile de comunicare interpersonala ale personalului medical.'

Dr. Cosmin Alexandrescu, preşedinte al Asociaţiei Profesionale a Medicilor de Ambulatoriu şi vicepreşedinte A.P.S.R. a subliniat faptul ca problemele ambulatoriului deriva din proasta finanţare prin absenţa unei pieţe reale a serviciilor medicale şi subevaluarea preţurilor acestora astfel încât uneori nu este acoperit nici costul realizarii acestuia fara a se mai ţine cont de aportul medicilor: 'Ambulatoriul este unica şansa de reducere a cheltuielilor inutile din spital dar cu toate acestea nu este suficient maximizat ca şi soluţie de eficientizare a resurselor implicate (financiare, umane, materiale, etc). Din pacate, atomizarea acestuia în multiple specialitaţi cu probleme diferite determina dificultaţi în coordonarea structurilor diferite de ambulatoriu. Acest lucru coroborat şi cu dezinteresul autoritaţilor locale faţa de o politica de sanatate unitara la nivelul localitaţilor conduc la nedezvoltarea acestui segment, aglomerarea unitaţilor spitaliceşti şi perpetuarea risipei din sanatate. '

Sursa: http://www.agerpres.ro/media/index.php/ ... mania.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Iun 21, 2012 10:00 am

Sub sloganul "Comunicare pentru sănătate. Sănătate pentru pacienți", Sănătatea Media Group a organizat în parteneriat cu Asociatia Nationala pentru Protectia Pacientilor si Alianta pentru Sanatate din Romania, in perioada 14 – 16 iunie 2012, a doua ediție a Conferinței Naționale a Pacienților, eveniment ce a mijlocit dialogul între pacienți, autoritățile din domeniul sanitar și specialist si s-au dezbatut problemele si soluţiile in vederea îmbunătăţirii condiţiei pacientului roman.

În cele trei zile de dezbateri, peste 200 de participanți au discutat pe marginea problemelor cu care se confruntă sistemul sanitar românesc, căutând soluții viabile pentru îmbunătățirea condiției pacientului roman. În cadrul conferinţei o poziţie privilegiată au avut-o subiectele de educaţie medicală a pacienţilor.

Continuând seria conferinţelor dedicate pacienţilor şi mai ales demersurile făcute cu prilejul zilei europene a pacienţilor din 13 martie 2012, ediţia a doua a acestui eveniment a adus în centrul atenției problematica pacientului român, pacient european. S-au conturat soluții atât în ceea ce priveşte respectarea drepturilor pacienţilor cât şi în rezolvarea unor probleme punctuale cu care se confruntă fiecare asociație de pacienți, în parte. De altfel, prin demersurile făcute de organizatorii Conferinței Naționale a Pacienților, viitoarea lege a sănătății va conține și un capitol consacrat exclusiv legii pacientului. „Proiectul de lege este gata ȋntr-o primǎ formǎ și va include și legea drepturilor pacienților discutată aici la dumneavoastră în 13 martie 2012.

Dupǎ ce va fi asumată și politic de cǎtre comisiile de specialitate, va fi pusă pe site-ul Ministerului.", a susţinut Dr. Vasile Cepoi, ministrul Sănătății, în cadrul Conferinței Naționale a Pacienților. De altfel, ministrul Sănătății a vorbit și despre reorganizarea caselor de sănătate, prin care se va întări controlul asiguraților asupra asiguratorilor.

„Asigurǎrile trebuie sǎ se organizeze ȋn așa fel ȋncȃt sǎ existe un pachet de servicii medicale care urmeazǎ pacientul, dacǎ acesta dorește sǎ se asigure ȋn sistemul privat sau ȋn cel public. Vrem sa ȋntărim controlul asiguraților asupra asiguratorilor. Pentru acest lucru casele de sǎnǎtate se vor transforma ȋn case mutuale de asigurǎri de sǎnǎtate. Aceastǎ structurǎ rǎspunde dorințelor tuturor. Am rǎspuns astfel la trei cerințe: vom aduce un pachet de servicii care urmeazǎ pacientul, nu creștem contribuțiile la sǎnǎtate și avem și competitivitate", a adăugat dr. Vasile Cepoi.

Cele trei zile de dezbateri au fost importante pentru pacienţii din România, iniţiativa de a reuni asociaţiile de pacienţi cu autorităţile – in idea rezolvării problemelor cu care pacienţii se confruntă – dar şi cu medicii care să le vorbească despre diferitele patologii care îi privesc fiind de bun augur.

Aceste reuniuni îi fac pe pacienţi mai puternici, pentru ca astfel să avem cu totii şansa, de a ne exprima propunerile şi problemele şi de a veni cu soluţii viabile pentru îmbunătăţirea condiţiei pacienţilor români. In perioada urmatoare vom sintetiza tot ceea ce s-a discutat la această întâlnire şi vom face un rezumat prin punctarea fiecărei probleme în parte, dar şi a soluţiei propuse de asociaţiile de pacienţi sau de speakerii prezenţi în cadrul evenimentului.

Avem intenţia să trimitem aceste concluzii pe masa decidenţilor cu convingerea că aceştia îşi vor îndrepta atenţia spre ceea ce s-a întâmplat în cele trei zile şi că cel puţin parte din problemele cu care se confruntă pacienţii vor fi rezolvate.

Uzând de expertiza celor mai importanți specialiști din domeniul medical românesc, pe perioada celor trei zile de dezbateri, pacienții au luat parte la discuții despre principalele boli de care suferă. De asemenea, au primit sfaturi din partea specialiștilor din domeniu și au participat la workshopuri interactive pe diferite tematici: bolile cronice, bolile cardiovasculare, afecțiunile urologice, afecțiuni digestive și metabolice, bolile aparatului reproducător, afecțiuni oncologice, afecțiuni pulmonare, boli hepatice, boli infecțioase și boli rare. O atenție deosebită a fost acordată oncopediatriei, un domeniu sensibil, dar și infertilității, un fenomen până nu demult considerat tabu, dar care a devenit o adevărată problemă de sănătate publică.

Personalități de marcă din lumea medicală românească au răspuns apelului lansat, recunoscând importanța organizării unor astfel de evenimente care pun direct față în față reprezentanți ai pacienților și autorități.

Printre speakerii celei de-a doua ediții a Conferinței Naționale a Pacienților, pe langa reprezentantii organizatiilor membre ale Aliantei precum: Prof.Univ.Dr. Constantin Ionescu Târgoviște, președinte Asociației Medicale Române, Cristian Hotoboc, presedinte Alianta pentru Sanatate din Romania, Vasile Barbu, presedinte Asociatia Nationala pentru Protectia Pacientilor, Prof. Dr. Manole Cojocaru, presedinte Societatea Romana de Medicina de Laborator, Dr. Cosmin Alexandrescu, presedinte Asociatia Profesionala a Medicilor de Ambulator, Mariuca Ivan, director general Crucea Alb-Galbena, Maria Culescu, presedinte Asociatia MAME, Sorina Vlad, director executiv Asociatia Furnizorilor de Produse Medicale, Eduard Dobre, director executiv Palmed, Carmen Mocioi, Camelia Demeter, Asociația PAVEL, Maria Moglan, director executiv Societatea Română Alzheimer, Dr. Simona Șopov, vicepreședinte Societatea Națională de Medicina Familiei, amintim: Dr. Vasile Cepoi, ministrul Sănătăţii, Conf.Univ.Dr. Florian Bodog, ministru secretar de stat în Ministerul Sănătății, Dr. Marius Filip, medic șef al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, Prof.Univ.Dr. Florian Popa, membru al Comisiei pentru Sănătate şi Familie a Camerei Deputaţilor, Prof.Univ.Dr. Vlad Tica, vicepreședinte Asociația Europenană a Medicilor de Spital, Acad. Prof. Univ. Dr. Bogdan Marinescu, președinte Societatea Română de Obstetrică Ginecologie, Dr. Marius Savu, director Administrația Spitalelor București, Conf. univ.dr. Cristian Celea, fost președinte al CNAS, Prof.Univ.Dr. Mircea Beuran și Prof.Univ.Dr. Daniela Bartoș - foști miniștri ai Sănătății, Conf. Univ. Dr. Laurenţiu Beluşică, șef Secție de Chirurgie la Spitalul Clinic de Urgență M.I.R.A. "Dimitrie Gerota" din București, Prof.Univ.Dr. Petrișor Geavlete, șef Secție Urologie Spitalul Sf Ioan, Conf.Univ.Dr. Monica Dragomir, șef Secție Oncopediatrie Institutul Oncologic București, Asist.Univ.Dr. Sorin Păun, Spitalul de Urgență Floreasca și mulți alții.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie