Grupuri de Suport SOS Infertilitatea Bucuresti, Oradea, Iasi (2011 - 2012)

Proiecte permanente ale Asociatiei SOS Infertilitatea, incheiate sau in derulare.
Locked
Beatrix

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea. Reuniune 26 feb - FOTO!

Post by Beatrix » Mon Feb 28, 2011 8:58 pm

Participantii la sesiune au rezolvat si un test, pe care apoi l-au prezentat colegilor de grup: fiecare a trebuit sa noteze si sa prezinte situatiile in care a fost ultima data bucuros/ trist/ speriat / si respectiv furios.

Dintre toate emotiile negative, cea mai sanatoasa este «sperietura». Ea dureaza putin si apare de obicei atunci cand simtim ca pierdem controlul asupra noastra sau asupra a ceea ce ni se intampla. Adultul are capacitatea sa se replieze repede din starea de sperietura, sa se stabilizeze usor. Este mai complicat cand din ea se trece in alta stare de emotie negativa.

«Furia» este o emotie negativa periculoasa, in special pentru relatia de cuplu.

E bine de constientizat ca tot ce putem controla sunt numai propriile emotii si comportamente, nu si pe cele ale persoanelor din jur.

Ca tema pentru data viitoare avem :
1. Sa notam in fiecare seara un foarte scurt jurnal cu lucrurile bune care ni se intampla in ziua respectiva
2. Sa descriem despre noi sau despre o alta persoana (pentru ca e foarte posibil/ probabil sa nu fi avut o astfel de experienta personala) – cum si in ce conditii s-a trecut peste o insula a vietii, insulele vietii fiind etapele specifice varstelor; de exemplu: adolescenta, tinerete etc.

Multumim mult doamnei psiholog! @};- @};- @};-

Beatrix

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea. Reuniune 26 feb - F

Post by Beatrix » Mon Feb 28, 2011 9:02 pm

Si pentru ca maine este 1 Martie, urez tuturor fetelor sa aiba o zi de martisor minunata!

%%- @};- %%- @};- %%- @};- %%- @};- %%- @};-

Image

o-lume-de-vise

Post by o-lume-de-vise » Tue Mar 01, 2011 10:54 am

Ce multe am pierdut pentru ca am lipsit de la ultima intalnire, dar: multumesc foarte mult pentru postarile de mai sus! Iar tema pentru acasa mi se pare de-a dreptul geniala!

Azi, de 1 martie, @};- @};- @};- %%- %%- %%- [floare] [floare] [floare]
Image siImage

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Mar 08, 2011 5:15 pm

Asa cum participantii au fost deja anuntati pe e-mail, reuniunile Grupului de suport in luna martie vor avea loc duminica (si nu sambata, ca pana acum). Astfel, ne vom intalni duminica 13 si duminica 27 martie, de la 10:30, tot la Cotroceni Business Center.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

o-lume-de-vise

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea. Reuniune DUMINICA 13mar

Post by o-lume-de-vise » Fri Mar 11, 2011 3:38 pm

OK, duminica la 10: 30, sa fie...dar mi se pare mie, sau n-a prea postat lumea impresii?!...Eu am citit despre tema...sper s-o fac maine, desigur, pe ultima suta de metrii :ymhug:
Image siImage

Psih. C. HAICA
Special Guest

Post by Psih. C. HAICA » Sat Mar 12, 2011 1:01 pm

Va mai aduceti aminte de relaxarea prin mindfulness?
Mindfulness practice leads to increases in regional brain gray matter density

James Carmodyc, Mark Vangela, Christina Congletona, Sita M. Yerramsettia, Tim Gardab, Sara W. Lazara

11 August 2010.

Abstract

Therapeutic interventions that incorporate training in mindfulness meditation have become increasingly popular, but to date little is known about neural mechanisms associated with these interventions. Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR), one of the most widely used mindfulness training programs, has been reported to produce positive effects on psychological well-being and to ameliorate symptoms of a number of disorders. Here, we report a controlled longitudinal study to investigate pre–post changes in brain gray matter concentration attributable to participation in an MBSR program. Anatomical magnetic resonance (MR) images from 16 healthy, meditation-naïve participants were obtained before and after they underwent the 8-week program. Changes in gray matter concentration were investigated using voxel-based morphometry, and compared with a waiting list control group of 17 individuals. Analyses in a priori regions of interest confirmed increases in gray matter concentration within the left hippocampus. Whole brain analyses identified increases in the posterior cingulate cortex, the temporo-parietal junction, and the cerebellum in the MBSR group compared with the controls. The results suggest that participation in MBSR is associated with changes in gray matter concentration in brain regions involved in learning and memory processes, emotion regulation, self-referential processing, and perspective taking.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Mar 13, 2011 8:05 pm

Inca o sesiune reusita a Grupului de Suport SOS Infertilitatea, vom reveni in curand cu informatii si imagini.

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Mar 14, 2011 10:09 am

Fotografii de la intalnirea de ieri:

Image

Image

Image
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon Mar 14, 2011 10:13 am

Vom reveni in curand si cu informatii despre intalnirea de ieri.

Image

Reamintim persoanelor care nu pot participa la grupul de suport in real life ca pot solicita online sfatul dnei psiholog Cristiana Haica, psiholog specializat in infertilitate, dupa ce citesc cu atentie toate informatiile si completeaza chestionarele postate aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=186" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

o-lume-de-vise

Post by o-lume-de-vise » Mon Mar 14, 2011 12:58 pm

Am avut eu o presimtire ca va fi o.k. cu tema pentru acasa - "jurnalul fericirii"... din pacate, cu insulele n-am prea inteles eu de prima data si sper ca n-am plictisit pe nimeni cu "polologhia" mea. Imi place ideea continuarii jurnalului, dar am zis c-am sa-mi cumpar unul "girly", portocaliu, ca tot se zice ca asta-i culoarea fericirii :D

Interesanta si tema viitoare.

Da, doamna dr. psiholog, ...eu imi amintesc de mindfulness, dar parca-i mai usor cand explicati dumneavoastra, decat cand ma pun eu pe cautari si vizionez filmulete de 10 minute pe internet... De, lenea e cocoana mare! [floare]
Image siImage

Beatrix

Post by Beatrix » Tue Mar 15, 2011 8:34 pm

Sesiunea a cincea a debutat cu o discutie legata de efectele tratamentului din timpul fertilizarii in vitro (sau premergator), atat fiziologice cat si in plan psihic. In timp ce unele medicamente pot genera hiperstimulare, alte medicamente apot avea efecte asemanatoare cu simptomele de premenopauza pe perioada in care sunt luate; in consecinta, e bine ca femeile care primesc astfel de medicamente sa fie informate asupra simptomelor posibile, pentru ca daca stiu din ce cauza le manifesta, pot trece mai usor prin perioada respectiva. De asemenea, este bine ca cei din jur sa tina cont de acest lucru si sa fie intelegatori cu persoana care se afla sub tratament.

S-a discutat pe larg, practic cu fiecare participant la sesiune despre temele avute de rezolvat acasa: jurnalul zilnic al lucrurilor bune intamplate si exemple de persoane (& situatii) care au fost nevoite sa sara peste o insula a vietii si respectiv sa se blocheze pe mai multi ani intr-o insula specifica unei anumite perioade din viata.

Este important ca fiecare persoana sa continue sa inregistreze zilnic lucrurile bune in jurnal, sa isi contorizeze bucuriile, inclusiv cele care nu sunt neaparat intense. Centrarea pe evenimente pozitive, fie si minuscule, creste nivelul de endorfine (subtante ale fericirii) si de prostaglandine (substante care scad intensitatea durerilor de orice tip) in organism.

Notarea evenimentelor placute evidentiaza “partea plina a paharului”, iar la sfarsitul fiecarei luni este bine sa recitim ce am notat, sa recapitulam tot ce ni s-a intamplat bun peste luna.

Beatrix

Post by Beatrix » Tue Mar 15, 2011 8:38 pm

Partea a doua a sesiunii a continuat cu analiza unui caz, colega X si-a prezentat cazul de hipofertilitate, precum si posibile solutii.

Apoi a urmat «jocul de carti» interactiv: participantii au primit cate doua carti de joc speciale, pe fiecare carte fiind notat un sentiment uman. Sentimentele/ trairile umane de pe cartile trase la sorti au fost: fericire, tristete, iubire, pierdere, gelozie, invidie, vinovatie, sinceritate, razbunare, singuratate, tandrete, frica, furie, bucurie. Dupa un timp de gandire avut la dispozitie, fiecare participant a prezentat pe larg ce a simtit legat de cele doua trairi din momentul in care a aflat ca se confrunta cu probleme de infertilitate si pana in prezent.

Teme pentru data viitoare:
- Continuam sa notam in jurnalul zilnic al evenimentelor placute;
- Fiecare are de pregatit un raspuns legat de cum ar proceda pentru sine in a elabora modalitati de compensare daca ar fi locul colegei Y, pentru «pierderile» descrise de colega Y (referitor la cazul sau propriu), in timpul jocului de mai sus;
- Scriem recomandari pentru cuplurile care nu se confrunta cu infertilitatea, de asemenea, scriem recomandari pentru cuplurile care se confrunta cu infertilitatea.

Multumim mult doamnei psiholog penru aceasta sesiune! @};- @};- @};-

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea. Reuniune DUMINICA 27mar

Post by SOS Infertilitatea » Fri Mar 18, 2011 7:25 am

Ultima intalnire din actuala serie de sesiuni a Grupului de Suport SOS Infertilitatea va avea loc duminica, 27 martie, de la 10:30.

Ulterior, vom demara o noua serie de sesiuni, tot sub coordonarea dnei psiholog Cristiana Haica si in principiu cu alte cupluri - deocamdata nu stim cand. Va rugam sa va manifestati interesul de principiu scriindu-ne la grupdesuport@sosinfertilitatea.ro - in functie de cate persoane/cupluri se vor manifesta vom decide in privinta urmatoarei serii de intalniri.

Va reamintim ca exista un subiect unde am stocat o parte din materialele si chestionarele pe care s-a lucrat la grupul de suport. Daca din motive geografice sau de alta natura nu puteti veni la grupul de suport desi va intereseaza, le puteti completa si le puteti trimite, conform instructiunilor, dnei psiholog la adresa e-mail cristiana.haica@sosinfertilitatea.ro
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Irina_

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea. Reuniune DUMINICA 2

Post by Irina_ » Sun Mar 27, 2011 8:43 pm

Intrucat azi a fost ultima intalnire a primului Grup de suport (dintr-un lung sir de astfel de reuniuni care sa-i ajute pe cei care se confrunta cu experienta infertilitatii, sper eu), incerc sa imi dau seama in ce masura participarea mea la aceste sesiuni mi-a fost utila utila (in primul rand mie, ca individ), iar raspunsul este cu siguranta unul pozitiv. Ca urmare, ii incurajez pe cei aflati intr-o situatie similara sa incerce sa faca acest pas, pentru ca nu vor avea decat de castigat.

Inca o data este de apreciat efortul celor din Asociatia SOS Infertilitatea, pe care sper/cred ca o sa ii mai intalnesc, chiar si intr-un alt context. :ymapplause:

Pe scurt, as vrea sa mentionez doar cateva dintre aspectele mai importante pe care aceste intalniri m-au ajutat sa le vad mai clar:
- in ciuda sentimentelor de auto-culpabilizare cu care ne-am confrunta, infertilitatea nu ne defineste;
- trebuie sa acceptam ca sunt lucruri in viata noastra pe care, oricat am vrea, nu le putem controla, iar pe acelea trebuie sa le acceptam; nu trebuie insa sa renuntam sa schimbam lucrurile in bine, atat timp cat acest fapt tine de noi;
- infertilitatea, desi o lectie dura, are si parti pozitive: ne face sa vedem mai clar ceea ce este cu adevarat important, lupta cu ea ne face mai puternici, iar in acelasi timp devenim mai toleranti cu cei din jur; este un test al relatiei, pe care, daca il trecem cu succes, ne putem bucura de garantia iubirii celor de langa noi;
- depinde doar de noi in ce masura opiniile/atitudinile celor din jurul nostru in legatura cu acest subiect, fie ei mai mult sau mai putin apropiati, ne pot spori sau nu suferinta;
- invatam ca suntem singurii responsabili pentru fericirea noastra si trebuie sa ne traim viata bucurandu-ne de lucurile simple din fiecare zi;
- desi durerea cauzata de aceasta experienta nu dispare si revine, din cand in cand, invariabil, acceptarea functioneaza ca un pansament, as spune eu, de buna calitate.

Si cu siguranta mai sunt multe lucruri de adaugat, dar pe moment ma opresc aici. Ii urez si doamnei dr. mult succes in continuare, si astept ca peste cativa ani sa pot cumpara din librarii lucrarile dumneaei!

Multa bafta tuturor celor pe care i-am cunoscut la acest Grup de Suport si sa ne vedem cu bine! Pana atunci, va doresc multi "norisori pufosi"! [cloud9]
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Mar 27, 2011 8:45 pm

Azi a avut loc ultima sesiune din actuala serie a Grupului de Suport SOS Infertilitatea. Avem cu totii regretul ca s-a terminat si am mai vrea sa ne mai intalnim in formatia asta, eventual si cu invitati din lumea RUAM (medici si embriologi). Vom vedea, in timp.

Vom reveni zilele urmatoare cu raportul informativ despre intalnirea de astazi.

Image

Image

Image

Inca o data, multumiri dnei psiholog Cristiana Haica pentru tot implicarea sa pro bono in aceasta actiune! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Mar 27, 2011 8:50 pm

Am scris in acelasi timp cu Irina. @};-
Irina_ wrote:Intrucat azi a fost ultima intalnire a primului Grup de suport (dintr-un lung sir de astfel de reuniuni care sa-i ajute pe cei care se confrunta cu experienta infertilitatii, sper eu), incerc sa imi dau seama in ce masura participarea mea la aceste sesiuni mi-a fost utila utila (in primul rand mie, ca individ), iar raspunsul este cu siguranta unul pozitiv. Ca urmare, ii incurajez pe cei aflati intr-o situatie similara sa incerce sa faca acest pas, pentru ca nu vor avea decat de castigat.

Inca o data este de apreciat efortul celor din Asociatia SOS Infertilitatea, pe care sper/cred ca o sa ii mai intalnesc, chiar si intr-un alt context. :ymapplause:

Pe scurt, as vrea sa mentionez doar cateva dintre aspectele mai importante pe care aceste intalniri m-au ajutat sa le vad mai clar:
- in ciuda sentimentelor de auto-culpabilizare cu care ne-am confrunta, infertilitatea nu ne defineste;
- trebuie sa acceptam ca sunt lucruri in viata noastra pe care, oricat am vrea, nu le putem controla, iar pe acelea trebuie sa le acceptam; nu trebuie insa sa renuntam sa schimbam lucrurile in bine, atat timp cat acest fapt tine de noi;
- infertilitatea, desi o lectie dura, are si parti pozitive: ne face sa vedem mai clar ceea ce este cu adevarat important, lupta cu ea ne face mai puternici, iar in acelasi timp devenim mai toleranti cu cei din jur; este un test al relatiei, pe care, daca il trecem cu succes, ne putem bucura de garantia iubirii celor de langa noi;
- depinde doar de noi in ce masura opiniile/atitudinile celor din jurul nostru in legatura cu acest subiect, fie ei mai mult sau mai putin apropiati, ne pot spori sau nu suferinta;
- invatam ca suntem singurii responsabili pentru fericirea noastra si trebuie sa ne traim viata bucurandu-ne de lucurile simple din fiecare zi;
- desi durerea cauzata de aceasta experienta nu dispare si revine, din cand in cand, invariabil, acceptarea functioneaza ca un pansament, as spune eu, de buna calitate.

Si cu siguranta mai sunt multe lucruri de adaugat, dar pe moment ma opresc aici. Ii urez si doamnei dr. mult succes in continuare, si astept ca peste cativa ani sa pot cumpara din librarii lucrarile dumneaei!

Multa bafta tuturor celor pe care i-am cunoscut la acest Grup de Suport si sa ne vedem cu bine! Pana atunci, va doresc multi "norisori pufosi"! [cloud9]

Noi, ca organizatie, nu putem decat sa ne bucuram ca, iata, oameni care nu se cunosteam intre noi la inceputul anului am venit cu placere timp de un trimestru la aceste intalniri si ca le consideram utile. Si ca ne-am cunoscut si ne-am imprietenit, ca am impartasit experiente si trairi, ca am invatat sa ne cunoastem si ca ne-am incurajat reciproc. Si ca am ras. Mult. ;))

Acest lucru ne motiveaza, ca organizatie, sa continuam acest program si sa ne gandim si la altele. Dar nu le putem facem singuri - ati vazut ca suntem o mana de oameni, fiecare cu familie, serviciu, probleme -, ci doar impreuna!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sun Mar 27, 2011 9:29 pm

Ah, sa nu uitam: multumim si public participantilor la Grupul de Suport care au completat declaratii 2% pentru Asociatia SOS Infertilitatea si celor care ne-au adus declaratii completate de catre colegi si familie! @};- Sa se intoarca inmiit!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

alif

Post by alif » Sun Mar 27, 2011 9:43 pm

Azi am inceput din nou, dupa o perioada, sa scriu in jurnalul - fericirii / lucrurilor bune:

27.03.2011
- a luat sfarsit GDS1, dar am castigat un grup de prieteni inimosi
- m-am bucurat de bucuria lor si de reusita noastra
si ceva mai personal:
- ma gandesc sa adopt un catel... inca ma mai gandesc.

[floare]
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

SFS

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea - Bucuresti.

Post by SFS » Thu Mar 31, 2011 6:44 pm

Buna,
Ieri am avut punctia cu 11 ovocite rezultate. Azi am aflat ca s-au fecundat 8, speram sa ramana pana luni cati mai multi si sa vina [barza3] peste 9 luni.

Irina_

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea - Bucuresti.

Post by Irina_ » Thu Mar 31, 2011 8:19 pm

Buna! Noi iti tinem pumnii stransi si te asteptam cu vesti bune!
SFS wrote:Buna,
Ieri am avut punctia cu 11 ovocite rezultate. Azi am aflat ca s-au fecundat 8, speram sa raman pana luni cati mai multi si sa vina [barza3] peste 9 luni.
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

Locked