Grupuri de Suport SOS Infertilitatea Bucuresti, Oradea, Iasi (2011 - 2012)

Proiecte permanente ale Asociatiei SOS Infertilitatea, incheiate sau in derulare.
Locked
Beatrix

Re: Grupul de Suport SOS Infertilitatea - Bucuresti.

Post by Beatrix » Thu Mar 31, 2011 8:25 pm

SFS wrote:Buna,
Ieri am avut punctia cu 11 ovocite rezultate. Azi am aflat ca s-au fecundat 8, speram sa ramana pana luni cati mai multi si sa vina [barza3] peste 9 luni.

SFS, bafta maxima! %%- %%- %%-

Sa fii cuminte si sa aplici tehnicile de relaxare :D, sa bei apa exagerat de multa (3-4 litri pe zi) si cu maxim de optimism, pentru luni inainte!

Beatrix

Post by Beatrix » Thu Mar 31, 2011 8:30 pm

Dragi colegi GDS1,

Nu am uitat de minuta sesiunii cu numarul 6, in weekend o dau gata! :D

P.S. Alif, ce rasa de catel iti iei? Sa ne pui si noua poze.

alif

Post by alif » Thu Mar 31, 2011 8:53 pm

SFS, bafta multa! :ymhug:

ps:
Ehhe, eu m-am gandit la rasa beagle sau cocker, dar m-am lamurit si cu asta; momentan nu demaram nimic si pe motivul ca ne tb o casa la curte :ymdaydream:, pt ca altfel catelusul va sta 14 ore inchis in apartament.
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

Beatrix

Post by Beatrix » Thu Mar 31, 2011 9:08 pm

Alif, pai atunci - dupa ce veti avea [feed3] , cand mai creste vedeti daca ii plac animalutele si ii faceti cadou o pisicuta :D astea nu au nevoie sa fie plimbate pe afara in mod deosebit :-*

alif

Post by alif » Thu Mar 31, 2011 9:13 pm

Ne-am gandit si la asta! :ymdaydream:
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

psj

Post by psj » Thu Mar 31, 2011 9:16 pm

SFS wrote:Buna,
Ieri am avut punctia cu 11 ovocite rezultate. Azi am aflat ca s-au fecundat 8, speram sa ramana pana luni cati mai multi si sa vina [barza3] peste 9 luni.
11 ovocite?! Ai vazut? :)
Bravo, ma bucur mult pentru voi!

Beatrix

Post by Beatrix » Thu Mar 31, 2011 9:23 pm

Alif, daca vrei sa vezi cum e, pot sa ma ofer sa iti imprumut de pe acum una timp de doua luni. Sau preferi sa exersezi cu mai multe pisicute deodata?

Hai ca suntem off topic tare, dar daca tinem cont ca aceasta conversatie ne relaxeaza, devenim on topic instant :D

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu Mar 31, 2011 9:25 pm

Subscriu. Atat pisicile, cat si discutiile despre pisici relaxeaza. Am expertiza!

Later edit: discutia despre catei si pisici n-a fost inutila, am relansat ideea de aici.

Felicitari, SFS, si mult noroc! %%-
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

o-lume-de-vise

Post by o-lume-de-vise » Fri Apr 01, 2011 1:04 pm

11 ovocite si 8 embrioni: esti de vis! :ymapplause:
Stiu ca trebuie sa scriu aici ultima tema, dar caietul fericirii este acasa, iar acasa se lucreaza (de catre mesterii lu' peste), drept urmare n-am net decat la birou.

Si la noi lucrurile se misca spre FIV3.
Maine recoltez o clamidie din secretie, o cultura de col si-un pap, ca urmeaza o histeroscopie - undeva in urmatoarele doua saptamani (depinde de "ziua1"). Dupa histero iau retetele pentru medicamentele din Ungaria si Austria (ma stimulez si ma inhib de prin strainataturi). Si pe la inceputul verii incepe marea injectare.

Acum eu vin c-o propunere: Cum va veni caldura (ca-i inevitabil), se vor deschide terasele. Putem organiza adunari ad-hoc, pe la o terasa, la o halba de bere, o citronada pentru gravidute si "ceva bun" din meniul respectivei terase.
Desigur, supun la vot democratic...doar ne-am obisnuit :D

Cine-i pentru? Cine-i impotriva? Avem si abtineri?
Image siImage

Beatrix

Post by Beatrix » Sun Apr 03, 2011 1:30 pm

Sesiunea a sasea, din 27 martie 2011, a debutat cu discutarea temei pentru acasa - colegii au spus ce recomandari au de facut cuplurilor fertile si celor infertile.

In continuare s-a discutat despre presiunea sociala – s-a pus intrebarea daca ne simtim presati de cei din jur (familie, prieteni, colegi etc.), respectiv daca resimtim si din media, filme etc. presiunea sociala in a face/a avea un copil.

Colegii din grupul se suport au dat exemple cu persoane care (stiind sau nu ca acestia au probleme de infertilitate) incearca sa ii convinga sa faca un copil, ii compara cu familiile care au déjà copii, iar uneori dau chiar dovada de lipsa de tact punand presiune pe cuplul cu probleme de infertilitate. Ca de exemplu, «celebra» intrebare: «Cand intrati si voi in randul lumii ?»

S-a ajuns la concluzia ca, da, este o vorba de o cutuma, in special pentru femei «maternitatea» este resimitita si ca presiune sociala si in general un cuplu este cotat de societate implinit atunci cand are copii.

Beatrix

Post by Beatrix » Sun Apr 03, 2011 1:34 pm

Un alt punct de discutie a fost perceptia generala despre cuplurile infertile si in special despre femeile din cuplurile respective – sunt percepute ca niste «victime» sau ca niste «eroi»?

Pe de o parte, este vorba de niste persoane care in confruntarea cu aceasta boala necrutatoare dau dovada de o putere mare de a trece prin multe pentru a-si atinge dezideratul de a avea un copil, au o tarie de caracter deosebita, dau dovada de curaj si de foarte multa rabdare. Pe de alta parte, sunt aceste persoane niste victime?

Grupul a dezbatut si a ajuns la concluzia ca din punct de vedere al faptului ca inca nu au acces generalizat la tratamente si proceduri compensate, asa cum se intampla in alte tari europene – da, sunt niste victime ale sistemului de sanatate. Este firesc si normal ca sistemul medical sa acorde drepturile cuplurilor infertile.

Asa cum se vede si din cele de mai sus, de cele mai multe ori, femeia este cea care apare «in fatza», in media s-a vorbit mai mult de femeile infertile (desi procentul barbatilor infertili este asemanator), pe ele apasa presiunea sociala mai mult in a avea un copil, in special femeile din cuplurile infertile accepta sa apara in media si sa isi expuna cazul.

Doamna psiholog ne-a explicat ca in general in tara noastra, in timp ca barbatii sunt educati isi ascunda suferinta, femeile accepta mult mai usor sa se exprime in public. Barbatul este educat de mic in sensul ca pentru a demonstra ca este puternic - trebuie sa isi ascunda «hibele»; iar daca le-ar expune, cei din jur l-ar putea trata ciudat, practic l-ar putea respinge. De asemenea, spre deosebire de femei, barbatii au tendinta de a nega initial problemele, acest fapt avand consecinte bune pe termen scurt, insa neacceptarea lor pe termen lung se poate solda cu efecte negative.

Beatrix

Post by Beatrix » Sun Apr 03, 2011 1:43 pm

In continuare, participantii au spus fiecare ce beneficii personale au avut de cand au aflat ca se confrunta cu infertilitatea. Irina a descris pe larg mai sus la acest subiect beneficiile ei personale, citez in continuare cateva dintre beneficiile enumerate de colegi, multe dintre ele au coincis:

- Re-evaluarea prioritatilor personale;
- Confruntarea cu infertilitatea te poate determina sa vezi ce este cu adevarat important in viata;
- Relatia de cuplu s-a imbunatatit;
- Am devenit mai realist/a;
- Am devenit mai tolerant/a;
- Am castigat noi competente (stiu sa imi fac singura injectii);
- Imi cunosc mult mai bine partenerul/a de viata;
- Acceptarea si neculpabilizarea, intelegerea faptului ca se poate intampla oricui sa fie nevoit sa treaca prin asa ceva;
- Acceptarea faptului ca nu pot sa controlez totul in viata;
- Am avut ocazia sa ne cunoastem, prin participarea la Grupul de Suport 1.

Fetele care fac parte din nucleul Asociatiei SOS Infertilitatea, au avut de adaugat inca un beneficiu personal: Odata cu derularea tuturor actiunilor, la inceput ca grup de initiativa si apoi ca asociatie - am devenit prietene foarte bune.

Fiind ultima sesiune oficiala a Grupul de Suport 1, colegii au multumit doamnei psiholog pentru sustinerea celor 6 sesiuni, iar doamna psiholog a multumit tuturor pentru participare si pro-activitate.

Si in final, va comunic tema. Da, sigur ca avem si o tema, chiar daca a fost ultima sesiune :D

Dragi colegi GDS1, avem de postat la acest subiect ce dorim sa transmitem/ recomandam cuplurilor fertile si cuplurilor infertile.

Multumim doamnei psiholog Cristiana Haica si cu aceasta ocazie pentru privilegiul de a participa la primul grup de suport din Romania dedicat cuplurilor infertile! @};- @};- @};-

Beatrix

Post by Beatrix » Sun Apr 03, 2011 1:45 pm

o-lume-de-vise wrote: Acum eu vin c-o propunere: Cum va veni caldura (ca-i inevitabil), se vor deschide terasele. Putem organiza adunari ad-hoc, pe la o terasa, la o halba de bere, o citronada pentru gravidute si "ceva bun" din meniul respectivei terase.
Desigur, supun la vot democratic...doar ne-am obisnuit :D

Cine-i pentru? Cine-i impotriva? Avem si abtineri?

Eu votez pentru! :)

alif

Post by alif » Sun Apr 03, 2011 8:45 pm

si eu sunt de acord. :ymhug:

Irina_

Post by Irina_ » Mon Apr 04, 2011 8:47 pm

Si eu subscriu la idee. Daca sunt prin oras, ma voi alatura grupului :)

P.S. Azi am vazut deja in cateva locuri cum se aranjau terasele...ce bine!
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

mari85

Post by mari85 » Mon Apr 11, 2011 2:33 pm

Cand m-am hotarat sa particip la acest grup de suport habar nu aveam ce se va intampla, ce activitati vor fi etc. Insa am intuit ca nu poate sa fie decat de bine si sa ma ajute, chiar de-ar fi fost doar cu niste informatii.

Si nu m-am inselat…Am avut de castigat pe multe planuri: pe langa informatii specifice, am cunoscut oameni deosebiti si asta ma bucura cel mai mult.

Este o experienta pe care o recomand tuturor celor care stiu ce insemna sa-ti doresti un copil al tau si sa nu-l poti avea, celor care si-au pus vreodata una din intrebarile “de ce tocmai eu?”, “dar cu ce am gresit?”, “cine-i vinovat pt ce mi se-ntapla?”, “eu de ce nu pot si altii da? Ce au ei si eu nu?” etc.; celor care aud comentarii de genul: “dar voi cand faceti un copil?” sau “de ce nu vreti sa faceti un copil?” (asta mi se pare cea mai dura), si atunci cand afla ca e o problema: “dar la noi in familie nu a existat asa ceva…”, “si ceva..ceva?”, “am auzit ca vine barza [barza3] ?!!?!!!!?” (serios? La cine? :D ) si lista ramane deschisa…

mari85

Post by mari85 » Mon Apr 11, 2011 2:34 pm

Mi-a fost de folos sa ascult experientele celorlalti, mult mai dure decat a mea ce-i drept, care desi m-au speriat putin, m-au facut sa vad partea plina a paharului. Mi-au facut si recomandari, m-au ajutat sa-mi inving anumite temeri in ceea ce priveste analize si investigatii specifice.

D-na Cristiana e adevarata! Ne-a ascultat cu rabdare pe toti si a facut recomandari pt fiecare in parte. Ne-a impartasit din experientele dumneaei si ne-a dat curaj sa mergem mai departe. Ne-a facut sa vedem lucrurile bune care ni se intampla in fiecare zi si pe care noi le treceam cu vederea…Nu-i asa ca e minunat sa cunosti un asemenea om? :ymhug:

mari85

Post by mari85 » Mon Apr 11, 2011 2:35 pm

In urma experientei acumulate prin intermediul acestui grup de suport, in loc de incheiere imi permit sa fac cateva recomandari atat pentru cuplurile care se confrunta cu hipofertilitatea, cat si pentru cei care nu:

Recomandari pentru cuplurile hipofertile:
• Stabiliti-va clar limitele in ceea ce priveste tratamentul pentru a nu duce acesta situatie la extrem;
• Incercati sa vedeti micile bucurii din viata voastra si nu lasati acesta problema sa va copleseasca;
• Discutati cu partenerul si stabiliti mai multe planuri de actiune;
• Stabiliti-va si alte obiective pe langa obtinerea unei sarcini- acesta nu este unicul vostru scop in viata;
• Stati cat mai mult timp in preajma copiilor- asta ar trebui sa va relaxeze.. 

Recomandari pentru “restul lumii”- a se citi rude, prieteni, cunostinte:
• Puneti mai putine intrebari si fiti mai toleranti cu cei care se confrunta cu un obstacol in a avea un copil;
• Ascultati cu rabdare si intelegere persoanele care sunt dispuse sa vorbeasca despre problemele lor de fertilitate.
• Familia ar trebui sa constituie un suport pentru cuplu, nu o presiune. Aveti in vedere acest aspect cand membrii ai familiei dvs. au probleme…

Mult succes tuturor %%- si multe multumiri SOSI si doamnei Cristiana Haica :ymapplause: !

(Va astept sa completati lista de recomandari [floare] )

SFS

Post by SFS » Sat Apr 16, 2011 12:59 pm

Salutari tuturor! Am revenit dintr-o scurta vacanta dupa embrio transfer si avem vesti bune:). Au fost 11 ovocite, s-au fecundat 10. Au ajuns la blastocist doar 3 embrioni (dintre care doar 1 de categorie A). I-am pus pe toti si testul beta-HCG efectuat ieri dimineata a confirmat existenta sarcinii. Acum asteptam in curand prima ecografie de confirma sarcina si ne rugam ca sarcina sa evolueze bine. Si desigur suntem foarte curiosi cati din cei 3 s-au "prins" :) Va dorim mult noroc tuturor si sper sa revenim cu vesti la fel de bune !

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat Apr 16, 2011 1:06 pm

Bravo, SFS! :ymapplause:

Sa fie doar prima sarcina a grupului de suport SOS Infertilitatea, sa te urmeze si alti colegi curand!

Sarcina perfecta! [gravi]
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Locked