Campania "Infertilitatea este o boala"

Proiecte permanente ale Asociatiei SOS Infertilitatea, incheiate sau in derulare.
psj

Re: Campania "Infertilitatea este o boala"

Post by psj » Mon Oct 19, 2009 8:19 pm

Multumim pentru link mihaele! [floare]

medut

Post by medut » Mon Oct 19, 2009 9:11 pm

Bravo SOSI!!! In sfarsit ceva se misca datorita voua. Sa speram ca nu e doar campanie electorala.

aura81

Post by aura81 » Tue Oct 20, 2009 10:09 am

UITATI AICI STIREA DE LA ANTENA 1 DIN 19 OCT 2009 http://www.antena1.ro/index.php?page=ne ... rentPage=1" onclick="window.open(this.href);return false; NE VOR DA BANI LA 250 DE CUPLURI PENTRU FERILIZARE.
la cat de multe sunt avem nevoie de mai mult.
dar si asta e un inceput

Costelana.E.

Post by Costelana.E. » Thu Oct 22, 2009 9:44 am

buna dimineata,

Va trimitlinkul din Evenimentul zilei din 21.10.09.
Comentariile sunt de prisos!
http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... sanatosi-/" onclick="window.open(this.href);return false;

Costelana.E.

Post by Costelana.E. » Thu Oct 22, 2009 9:50 am

Spun comentarille sunt de prisos, pt ca dr ca Vladareanu isi dau cu presupusul cine sa aiba acces la fiv si cine nu.
De parca e el Dumnezeu si stie foarte clar cine are mai multe sanse (o femeie de 35 ani fara trompe si una de 40 cu endometrioza0.
Daca el si-ar face treab cum trebuie si cum a jurat sa o faca, nu ar mai fi atatea femei cu probleme, pt ca pana la urma endometrioza se trateaza, asta daca ei, dr au chef si timp sa faca o laparoscopie cum trebuie.
Prima laparoscopie am facut-o cu el, nu are sens sa pierd timpul sa povestesc, ideea e ca nemuletumire e cat casa.
Iar la spital la Eliasam asistat fara sa vreau la ''negocierea'' pretului pt cezariana (pe care numai el le aproba) impusa de conditii medicale!JALNIC!
Pe scurt, Dr.Vladareanu nu este un aliat in ceea ce priveste FIV, de fapt nici nu stiu de ce se baga daca oricum nu face nimic, nepracticand RUAM!

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu Oct 22, 2009 10:08 am

Costelana, am scris la EVZ si ne-am manifestat nemultumirea fata de titlul articolului, respectiv acel "saraci" din titlu. Noi ne-am referit la oamenii *normali*, cu venituri medii. Acum vad ca unii medici au dat-o cu "fiv-ul nu e pentru saraci", ca si cum nu ar sti din experienta ca cei care apeleaza la RUAM au un nivel social, intelectual si material cel putin mediu. Ca si cum daca nu ai 4.000E de scos din buzunar, nu ai avea ce da copilului sa manance! Jenant.

Am pus stirile video pe site: http://infertilitate.com" onclick="window.open(this.href);return false;
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

mihaele

Post by mihaele » Thu Oct 22, 2009 10:58 am

OFF ce sa spun ai prinde grija cand este vb sa fie fiv-ul suportat de stat ca nu avem posibilitati sa ne crestemsi copilul mult dori cand fecem pe bani nostri nui intereasa absolut nimic. Eu zic ca acum trebuie sa fim unite mai mult ca niciodata trebuie sa iesim invingatoare din aceasta lupta!!!!!
32 ani sarcina extrauterina amputarea trompeleor uterine.4 fiv-uri nereusite+2 FET nereusite. MTHFT mutatia C677T heterozigot,mutatia A1298C heterozigot,

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

cristinici

Post by cristinici » Thu Oct 22, 2009 5:32 pm

ma bucur ca lucrurile se misca si asta numai datorita catorva fete inimoase.
:-* cristinici

cami30

Post by cami30 » Fri Oct 23, 2009 11:22 am

Fetelor sunteti niste ingeri. De atatia ani nimeni nu vorbeste nimic despre infertilitate in Romania. Un subiect tabu, o categorie de oameni pusi la zid, care isi duc chinul intr-o tacere rusionasa, ferindu-se de intrebari si de raspunsuri.

Nu mi-a fost niciodata rusine sau teama si nici nu mi-a fost greu sa vorbesc despre infertilitatea mea. Am crezut ca explicand altora, voi putea ajuta sau preveni chinul cuiva. Dar, m-am lovit de atat de multa ignoranta si nestiinta chiar si in mediile intelectuale, incat am renuntat si mi-am spus ca daca oamenii nu vor sa afle, poate ca, de fapt nu merita. Ajungi sa te zbati si sa te tortureze gandul ca cei pe care vrei sa-i ajuti cu un sfat nu ti-l primesc si isi continua existentele intr-o superficialitate linistita.

Colega de fizica m-a trimis la biserica, colega de biologie la Sovata, alta mi-a zis sa fac polidin, si un medic din oras mi-a zis ca sunt CASTRATA daca nu mai am trompe. Cei din jur nu inteleg fenomenul infertilitatii dar nici nu au dorinta de a-l intelege.

Repet.. ma alatur voua si daca pot sa ajut in vreun fel, raluca are email-ul meu
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

monaramona

Post by monaramona » Fri Oct 23, 2009 9:46 pm

cami 30 nici eu nu mai am trompe si am 29 de ani vreau sa vb despre noi aici ai idul meu [floare]
Last edited by monaramona on Fri Nov 12, 2010 12:04 pm, edited 1 time in total.
MULTUMESC DOAMNE

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Oct 24, 2009 10:09 pm

Cami30, am retinut disponibilitatea ta de implicare si iti multumim mult. O sa iti trimitem niste materiale de prezentare a campaniei de tradus in engleza, dar stai sa le aducem la zi, ca s-au intamplat asa de multe in ultimele saptamani!

Avem pe site http://www.infertilitate.com/" onclick="window.open(this.href);return false; interviul pe care Adina (Adelina76 aici, pe forum) l-a acordat Radio Bucuresti - are noua minute, sa il ascutati. De asemenea, o stire despre SOSInfertilitatea la TeleM din Iasi, tot cu interventia telefonica a Adinei.

Dupa cum vedeti, in "campania de toamna":) avem persoane noi din cadrul SOSI care au curajul de a iesi in presa si de a vorbi despre infertilitate - Adina, Aura, Mihaele, care se adauga Elenei, Mirelei/Mirimir si Alinei/Cristal, cele care au fost primele ce au facut coming out-ul in media vorbind despre infertilitate si actiunile noastre. Va multumim tuturor, fara chipurile si vocile voastre, SOSI ar fi ramas o abstractiune, un ...blog. Simt ca incepem sa devenim mai mult. Formalitatile hartzogaresti pentru constiturea Asociatiei sunt pe finis, va vom tine la curent.

Avem si un super-reportaj in revista "Dilema Veche", o sa il redau in intregime.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Sat Oct 24, 2009 10:27 pm

Mai exista o bucatica de caseta, o sa o abordez pe alt topic, cand o sa am timp. Asta e prezentarea SOSI din caseta (nereluata in editia online, care o simte ca articol separat):

Image

Si articolul in sine, din Dilema de saptamana asta, existent online aici: http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr= ... l&id=11710" onclick="window.open(this.href);return false; - autor Ruxandra Tudor.

Infertilitatea, o boală necunoscută

Conform statisticilor internaţionale, numărul persoanelor care nu pot avea copii pe cale naturală este în continuă creştere în ultimul deceniu. Cu toate că infertilitatea este recunoscută ca boală de Organizaţia Mondială a Sănătăţii, iar Parlamentul European le solicită statelor membre să le garanteze cuplurilor accesul universal la tratament, în România, sute de familii se luptă cu prejudecăţile, cu indiferenţa şi cu lipsa de implicare a unui stat în care nu există nici legi care să reglementeze procedurile de reproducere umană asistată medical (RUAM), nici subvenţii pentru plata acestor procedee medicale, pe care foarte puţini şi le pot permite fără să facă eforturi uriaşe.

Nimeni nu se joacă de-a Dumnezeu

În majoritatea ţărilor europene există o legislaţie foarte clară privind RUAM, iar costurile acestor proceduri sînt incluse în programele de sănătate publică. În Franţa, de exemplu, în toate spitalele mari există departamente specializate, medici specialişti în RUAM şi embriologi. Toţi cei care plătesc asigurări de sănătate şi au probleme de fertilitate au dreptul la şase inseminări artificiale (IA) şi la patru fertilizări in vitro (FIV), costul acestor procedee fiind subvenţionat 100% din bugetul de stat. „În această ţară – îmi explică Raluca Bonzi, o tînără de 31 de ani care locuieşte şi face un doctorat în ştiinţe politice la Paris – nimeni nu se joacă de-a Dumnezeu: toate procedurile sînt strict reglementate, iar criteriile de bioetică sînt sacrosancte. Pentru că încercăm de ani buni să facem un copil, dar nu am reuşit, soţul meu şi cu mine am apelat la FIV. Aici am beneficiat de toate consultaţiile preliminare – deloc puţine la număr, de proceduri în sine şi de toate medicamentele în mod complet gratuit. Nici măcar testul de sarcină nu l-am plătit. Asta nu înseamnă, automat, reuşita şi, din păcate, eu sînt dovada.“

Aberaţii legislative

Ce se întîmplă însă cînd, pe lîngă trauma psihică a eşecului, te confrunţi şi cu impasul financiar, aşa cum se întîmplă în România? Deşi plătesc asigurări de sănătate, cuplurile infertile nu beneficiază de nici un fel de ajutor din partea statului, fiind nevoite să plătească chiar şi analizele hormonale preliminare. În plus, în lipsa unor legi coerente, apar frecvent aberaţii legislative care îngreunează şi mai mult o situaţie oricum neclară, un exemplu fiind recentul ordin al Ministerului Sănătăţii din 23 septembrie. Deşi scopul acestui ordin a fost interzicerea comerţului cu ovocite, semnarea lui nu a făcut altceva decît să treacă în afara legii orice procedură de RUAM. Pe scurt, nici o clinică privată sau de stat nu a mai avut voie să facă vreo procedură de inseminare artificială sau de fertilizare in vitro. La cîteva zile după ce ştirea a apărut în presă, prof. dr. Adrian Streinu-Cercel, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii, a adus unele rectificări, spunînd că acest ordin nu îngrădeşte, de fapt, activitatea unităţilor sanitare, ci înăspreşte documentele ce trebuie emise pentru fiecare procedură. În acest fel, costurile procedurilor ar fi clar justificate şi s-ar elimina posibilitatea ca ovulele recoltate, dar neimplantate în uterul donatoarei, să fie folosite contra cost pentru alte paciente. În plus, ca şi cînd nu ar fi fost de ajuns că pentru foarte multe cupluri un singur FIV – care nu neapărat reuşeşte – ajunge la o sumă pe care cu greu şi-o pot permite, Ministerul Sănătăţii a mai anunţat că, începînd cu anul 2010, intenţionează să dezvolte o asigurare specială pentru cuplurile infertile care, după ce ar cotiza o anumită perioadă, „ar beneficia în mod gratuit de asistenţă în sistemul sanitar“ (?!?).

Mofturi şi prejudecăţi

Elena Miclea a făcut două FIV-uri şi acum are gemeni. Procedurile în sine au costat-o 5000 de euro, iar analizele şi tratamentele preliminare s-au ridicat la încă 5000. Pentru a obţine aceşti bani, a făcut credite la bancă, dar a fost ajutată şi de părinţii ei. „Pentru un FIV – îmi explică – nu poţi să-ţi faci niciodată un buget. Stimularea ovariană, de exemplu, diferă de la pacientă la pacientă. Unele femei răspund bine la tratament şi atunci fac o stimulare uşoară, altele au nevoie de doze uriaşe.

Stimularea ovariană variază, aşadar, între 500 şi 1500 de euro.“ Elena Miclea şi soţul ei au beneficiat de tot sprijinul familiei şi al prietenilor care au înţeles dorinţa lor de a avea un copil, dar nu au scăpat de comentariile răutăcioase ale unor necunoscuţi care considerau că e un moft să apelezi la FIV sau că, dacă Dumnezeu nu ţi-a dat un copil pe cale naturală, înseamnă că nu trebuie să ai. Unii – îmi povesteşte – spuneau că prin FIV vor doar să aleagă sexul sau culoarea ochilor copilului. „Dacă aud că un bărbat este infertil, mulţi cred că e impotent, deşi sterilitatea nu are nici o treabă cu potenţa. Sîntem catalogaţi drept egoişti pentru că vrem să avem copilul nostru în loc să înfiem. Puţini înţeleg că FIV nu exclude adopţia, dar, ca orice om care suferă de o boală, înainte să faci o operaţie, încerci nişte tratamente. Şi-n plus, nici adopţia nu este un lucru uşor. Cunosc cupluri care au depus actele de adopţie de mai bine de un an, dar nu au fost chemate pînă acum să vadă vreun copil. E uşor să judeci cînd nu eşti tu cel în cauză.“

Orice femeie ar trebui să-şi impună o limită

În decurs de aproape trei ani, Alexandra Ioniţă a făcut trei FIV-uri, dar, deşi procedurile au reuşit, a pierdut toate sarcinile. Plînge cîteodată, în timp ce-mi povesteşte prin ce trece, dar are puterea să facă haz de necaz şi să răspundă la orice fel de întrebare, oricît de personală ar fi. „Nu ai ce face, trebuie să înveţi să trăieşti cu propria dramă. La fel de important este însă să ştii cînd să te opreşti. Foarte uşor poţi face din FIV o psihoză, mai ales după cîteva încercări eşuate – nici nu termini o procedură, că te gîndeşti, deja, la următoarea. Mi-aş dori ca orice femeie care trece prin aşa ceva să ştie să-şi impună o limită. Altfel, ajungi la menopauză şi-ţi dai seama că singurul lucru pe care l-ai făcut în viaţă sînt nişte tratamente pentru FIV şi multe victime colaterale.“

În momentul în care a aflat că nu poate rămîne însărcinată pe cale naturală, în România nu existau prea multe alternative şi – îmi spune –, chiar dacă ar fi existat, cu greu ar fi putut cineva să o convingă să meargă la un medic care „a participat la cinci seminarii şi s-a apucat să facă FIV-uri“. „Dacă eşti ginecolog nu înseamnă că ştii să faci şi aşa ceva. Cred că avem prea puţini embriologi şi medici specializaţi în proceduri de reproducere umană asistată. În plus, în România situaţia este aceea pe care o ştim cu toţii – nu se respectă dreptul la imagine, nu se respectă intimitatea, nu se respectă nimic. Nici o femeie nu se simte confortabil cînd intră într-un cabinet în care mai sînt încă trei femei, toate în fundul gol, aşteptînd să fie cocoţate pe o masă şi în care medicii fac ecografii (transvaginale – n.m.) cu pungi de plastic în loc de prezervative. Aşteptam într-o zi în faţa unui cabinet şi, prin uşa întredeschisă, am auzit-o pe doctoriţă spunîndu-i asistentei, în gura mare: «Să intre doamna infertilă». Cînd i-am explicat că «doamna infertilă» are un nume, m-a întrebat de ce sînt atît de afectată? În definitiv, nu sînt infertilă? Eram, dar putem, pe principiul ăsta, să-i spunem unui bolnav de cancer «cancerosule»?“ Pentru astfel de scene, nu ai nervi. Cît despre putere, ţi-o conservi pentru a lupta cu propria situaţie, nu cu impertinenţele, cu lipsa de înţelegere şi de simpatie a unora.

De ce ar vrea cineva cetăţenie română?

Din nenumărate motive, dar, mai ales, pentru că situaţia financiară i-a permis – lucru în privinţa căruia se declară foarte norocoasă – Alexandra Ioniţă a ales să meargă la tratament într-o clinică din Grecia. Acolo, s-a simţit om... După ce pierzi o sarcină, de exemplu, imediat vine un psiholog, mama este supusă unor investigaţii aprofundate şi, în paralel, se încep şi analizele genetice ale fătului. În România, îmi povesteşte, acest lucru nu se face decît la cerere. Părintelui care solicită acest lucru i se dă un borcan cu părţi din copil, cu care trebuie să meargă personal la analize. „În Grecia, dacă un medic îi arată mamei fătul fără acordul acesteia, îşi pierde dreptul de practică. La noi... am auzit medicii discutînd între ei ce să pună la borcan. «Nu ştiu, pune şi tu o mînă.» Eu mi-am văzut ambii copii pe care i-am pierdut în urma primului FIV – erau gemeni şi i-am născut singură, ca un animal, într-un spital din Bucureşti. Cînd i-am spus doctoriţei că nu aş fi vrut să-i văd, că m-a terminat, că m-a rupt în două, mi-a spus scurt: «Ne pare rău, am uitat să-i acoperim». Ce om normal poate îndura aşa ceva? Dacă aţi avea posibilitatea, dvs. nu v-aţi duce în altă ţară?“

După ce a pierdut prima sarcină, Alexandra Ioniţă s-a gîndit să adopte un copil, dar s-a trezit blocată în iţele unui sistem care a făcut-o să se simtă ca un impostor, ea vrînd să facă un bine. În plus, soţul ei nu este cetăţean român, ceea a îngreunat şi mai mult procesul de adopţie. Situaţiile umilitoare prin care a trecut alături de ea l-au făcut să nu-şi mai dorească cetăţenie română: „Încerc să-l înţeleg – de ce ar face asta? Ca să se umilească pe la uşile şi pe la cozile din România? M-a văzut suferind de prea multe ori ca să-şi mai dorească aşa ceva. La Municipal, de exemplu, nu ni s-a dat voie să folosim cu liftul. Eu pierdusem o sarcină, abia ieşisem din operaţie, aveam branule în mînă şi sînii pansaţi ca să-mi oprească lactaţia, iar liftiera a refuzat să ne ajute pe motiv că după ora 18 liftul nu mai funcţiona pentru pacienţi. După cîte a văzut soţul meu în România, de ce ar mai vrea cetăţenie?“

Cine ridică primul piatra?

Ce şi-ar dori să se schimbe? Ţara cu totul – îmi spune zîmbind. Pentru toate cuplurile care trec prin drame greu de imaginat din cauza faptului că nu au copii, dar care îşi găsesc puterea de a merge mai departe, Alexandra îşi doreşte o schimbare. Ştie însă că, oricînd, se vor găsi unii care să spună: „Nu există antibiotice, nu avem chirurgi, mor copiii în spitale şi vouă vă arde de FIV“. Asta pentru că puţini înţeleg, dar foarte mulţi au păreri şi, mai trist, ţin să şi le exprime. E adevărat, avem multe lipsuri pe care nu le putem suplini, dar de altele ne facem direct vinovaţi. Iar implicarea socială este unul dintre ele. Atîta timp cît se vor mai găsi unii care să posteze comentarii cum ar fi „Vino că ţi-o trag eu şi-o să ai tripleţi“ sau „Hai că te rezolv eu dacă bărbată-tu nu e în stare“, atîta timp cît vor mai exista replici de genul „E clar că Dumnezeu nu ţi-a dorit copii“, lucrurile se vor schimba cu greu. Ar trebui să ne implicăm mai mult, chiar dacă nu ştim din experienţă ce înseamnă să nu poţi avea un copil. Sau ar trebui măcar să judecăm mai puţin şi să încercăm să înţelegem mai mult. Nu ne-ar strica să începem, de exemplu, prin a face diferenţa între un ovocit şi un embrion, între infertilitate şi impotenţă. De cele mai multe ori, dăm vina pe stat – statul nu face, nu se implică, nu susţine schimbarea, statul este iresponsabil. Noi însă, oamenii, ce facem? Haideţi, pentru un moment, să ne punem în locul celor pe care ne grăbim să-i judecăm. Cum ar fi dacă am uita să mai rîdem, am uita să ne mai bucurăm, n-am mai avea viaţă socială, n-am mai avea prieteni, o carieră sau o viaţă sexuală normală, dacă ne-am vinde, pe rînd, maşina, mai apoi – apartamentul, dacă viaţa noastră ar pendula între spitale, prejudecăţi, umilinţe, dureri fizice şi emoţionale, totul pentru un scop prea nobil? Ne-am mai înghesui să judecăm atît de repede?
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Guest

Post by Guest » Sun Oct 25, 2009 2:10 pm

Jesica wrote:Imi pare rau ca ati trait aceste momente, fetelor. Regret din suflet ca ati trecut prin atata sufeinta.

Intr-adevar exista indiferenta din partea statului...

Mergand prin spitale am cunoscut fete care aveau aceeasi problema, avort spontan sau erau chemate pentru analize de infertilitate. De multe ori m-am gandit ca infertilitatea este o problema la noi in tara, dar nu era destul de mediatizata sau poate nu era nimeni interesat sa o mediatizeze. Cine s-ar fi dorit sa mediatizeze asa ceva, cand sunt atatea subiecte interesante... :-? (cine s-a mai casatorit? ... sau cu cine s-a casatorit? ... ce se mai barfeste prin Bucuresti... ce manele se mai canta... cine s-a cuplat si cu cine?...) si asa mai departe.
De ce nu o problema importanta, de viitor. De ce acele emisiuni stupide din care nu ai nimic de invatat si nu o emisiune cu aceste intamplari nedorite de fapt in urma carora sa se ridice un semn de intrebare. Pacat, pacat, pacat...
Nu stiu ce se intampla cu noi oamenii, am devenit insensibili. Trecem unii pe langa altii si nu observam sau nu vrem sa observam si sa ne incarcam cu problemele altora. Traim precum nevazatorii, orbiti de bani, putere, faima si mandrie. Ar trebui sa ne trezim si sa iesim din ceata asta care ne-a cupins sa ridicam mana si sa alegem ce trebuie, nu gandindu-ne numai la noi ci gandindu-ne si la cel de langa noi.

Am trait si eu momente grele pierzand trei sarcini. In 2005, cand am pierdut ultima sarcina de 12-13 saptamani, am facut un soc imediat dupa chiuretaj (simteam ca nu mai am aer, ma invinetisem si nu mai stiam cum ma cheama, timp de doua minute). Doua saptamani am avut dureri in zona abdominala si solduri. Dar durerea fizica a trecut, ceea ce nu va trece niciodata este durerea sufleteasca. Am ajuns sa ne dorim atat de mult un copil !!!
Sansele scad in fiecare an datorita varstei. Am inceput sa ne gandim si noi la FIV.
Am invatat foarte multe de la voi si asta ma bucura tare mult.
FELICITARI :ymapplause: pentru ceea ce faceti.

copilutzu

Post by copilutzu » Sun Oct 25, 2009 10:20 pm

[floare]
Last edited by copilutzu on Wed Oct 28, 2009 5:00 pm, edited 1 time in total.

georgi

Post by georgi » Mon Oct 26, 2009 2:15 pm

Buna,
Si eu va citesc de ceva timp, insa m-am hotarat sa fac si ceva concret, adica sa-mi ofer ajutorul in toate actiunile pe care le intreprindeti. Ar fi foarte simplu daca as stii cum pot ajuta, lucruri concrete.
Felicitarile mele pentru tot ceea ce faceti, daca va pot ajuta cu ceva, astept sugestii.

ioana_p76

Post by ioana_p76 » Wed Oct 28, 2009 7:54 am

Georgi iti multumim pentru ca doresti sa te implici in campanie! [floare]
Spune-ne si din ce oras esti.
Pentru inceput, poti sa te uiti la actiunile de pana acum pe site si sa te gandesti la ce ai putea contribui (unele fete au participat la intalniri, la emisuni tv, reportaje radio) sa te gandesti daca ai putea face asta.
Ar mai fi de distribuit pliante ale asociatiei - tiparite cateva si duse la clinica , unul dat medicului si unul de preferat lipit la avizierul clinicii, cateva lasate in salile de asteptare.
Iar permanent avem nevoie de comentarii pe site, la articole, mai ales la cele noi. Noi postam mereu articolele nou aparute si e nevoie de comentarii la ele, sa se vada ca pb e de actualitate si afecteaza multi oameni

Tot ce am scris mai sus e valabil pentru toata lumea care doreste sa se implice mai mult. Important e sa stim ca sunteti disponibile si pe parcurs vor aparea noi activitati.
[feed] Ioana mami de EMA [majoreta] [great]
Povestea noastra

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Oct 28, 2009 9:34 am

Multumim mult pentru disponibilitate noilor voluntari - o sinteza despre cum puteti ajuta gasiti aici: http://infertilitate.com/cum-puteti-ajuta/" onclick="window.open(this.href);return false; Va rugam sa ne anuntati aici cu ce ati putea contribui.

Am adus la zi pagina de foto-actiuni, in felul asta actiunea noastra nu e abstracta, persoanele care ajung pe site/forum pot vedea ca in spatele actiunilor acestei campanii exista oameni ca si ei - cupluri care se confrunta cu infertilitatea si care au curajul sa vorbeasca despre asta: http://infertilitate.com/about-2/foto-actiuni/" onclick="window.open(this.href);return false;
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Nov 01, 2009 1:12 am

Am actualizat materialele de promovare a campaniei cu ultimele evolutii, o sa le publicam curand.

Cami, o sa iti trimit unul din materiale pentru o traducere in engleza, cand iti gasesti timp. :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Tue Nov 03, 2009 7:41 am

Puteti descarca direct formularul de inscriere in Asociatia "SOS Infertilitatea" de aici: http://rs104.rapidshare.com/files/30169 ... EZIUNE.doc" onclick="window.open(this.href);return false;

Instructiuni despre cum trebuie completat si unde trebuie trimis - aici: http://infertilitate.com/about-2/cum-devin-membru/" onclick="window.open(this.href);return false; (va rog sa va faceti timp sa cititi ce e subliniat cu rosu in statut)

Lista cu membrii Asociatiei este document intern, nu va fi facuta publica.

Va asteptam. :)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Nov 11, 2009 11:41 pm

Multumim lui Cami30: avem o pagina de prezentare in engleza a actiunilor Asociatiei noastre. Am facut o pagina pe blog: http://infertilitate.com/english/" onclick="window.open(this.href);return false; si vom putea folosi textul in demersurile noastre internationale.

Se mai ofera cineva sa traduca prezentarea in alte limbi? Sunt doua pagini si jumatate, nu mai mult.

Post Reply