Saptamana Nationala de Constientizare 2014

Proiecte permanente ale Asociatiei SOS Infertilitatea, incheiate sau in derulare. Va rugam sa retineti: TOATE actiunile asociative (inclusiv administrarea acestui forum) sunt desfasurate in regim de VOLUNTARIAT.
SOS Infertilitatea
Administrator

Saptamana Nationala de Constientizare 2014

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Noi 27, 2014 9:02 am

In perioada 8 - 14 decembrie vom desfasura Saptamana Nationala de Constientizare a Infertilitatii.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Saptamana Nationala de Constientizare 2014

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Noi 27, 2014 9:28 am

Aici este subiectul despre Saptamana Nationala de Constientizare 2012: viewtopic.php?f=14&t=284

Imagine

Aici este subiectul despre expozitia „Infertilitatea exista. Si doare!” pe care am avut-o in Pasajul Universitatii in timpul SNC 2012: viewtopic.php?f=14&t=288

Imagine

Iar aici subiectul despre reuniunea Fertility Europe la Bucuresti care a avut loc atunci: viewtopic.php?f=2&t=294

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Noi 27, 2014 10:22 am

Aici este subiectul despre Saptamana Nationala de Constientizare 2013: viewtopic.php?f=14&t=461

Imagine

Iar aici este subiectul despre campania de scrisori adresate cu aceasta ocazie ministrului Sanatatii: viewtopic.php?f=9&t=456

Imagine

[url=http://s929.photobucket.com/user/SOSInfertilitatea/media/Berze/posta_zpsb71f90c4.jpg.html]Imagine
[/url]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Noi 27, 2014 10:34 am

Asteptam cu interes sa ne propuneti idei pentru editia din acest an! *-:)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mar Dec 02, 2014 6:10 pm

Oameni buni, ce sugestii aveti pentru actiuni saptamana viitoare?

Stim, nu e cea mai potrivita perioada, e deja atmosfera de sarbatori, dar nu am vrut sa o facem in timpul campaniei electorale si abia acum reusim.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Dec 04, 2014 1:39 pm

Avem banner-ul eventului:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Dec 06, 2014 11:41 pm

Ce-mi place la banner-ul de anul asta este ca, spre deosebire de cel de anul trecut (cand eram in maaaaxima viteza si in ipostaza de „calul de dar nu se cauta la dinti”), unde figura doar o femeie, de data asta avem, cum se cuvine, UN CUPLU. Iar in stanga, daca va uitati cu atentie, se vede si medicul.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Dec 08, 2014 9:52 am

Astazi incepe Saptamana Nationala de Constientizare a Fenomenului Social si Medical al Infertilitatii. Selectiuni din agenda: scrisori pe tema infertilitatii si adoptiei adresate dlui Klaus Iohannis, presedintele ales al Romaniei, dlui Victor Ponta, prim ministru al Romaniei, si dlui Nicolae Banicioiu, ministrul Sanatatii; expozitia „Infertilitatea exista. Si doare.” in holul Palatului Parlamentului; dialog medici-pacienti (miercuri, de la 17h30) si, desigur, furnizarea de informatii despre infertilitate si animatie online.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Dec 10, 2014 6:56 am

Comunicatul de presa despre National Infertility Awareness Week:

Imagine

Imagine

Sursa.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Dec 11, 2014 11:52 am

Girls, anul asta am facut SNC cu copila-n brate, in cel mai propriu sens, ceea ce a complicat infinit munca. Dar nu ma plang, sunt bucuroasa ca am reusit. Revin cu detalii.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Dec 11, 2014 2:05 pm

Printre actiunile organizate de catre Asociatia SOS Infertilitatea in cadrul saptamanii de constientizare, mentionam:
transmiterea de scrisori deschise pe tema infertilitatii si adoptiei adresate dlui Klaus Iohannis, presedintele ales al Romaniei, dlui Victor Ponta, prim ministru al Romaniei, si dlui Nicolae Banicioiu, ministrul Sanatatii;

Done.

Scrisoarea pentru dl. presedinte Klaus Iohannis a fost trimisa pe 9 decembrie, cea pentru dl. prim-ministru Victor Ponta pe 10 decembrie, iar cea pentru dl. ministru Nicolae Banicioiu, azi, 11 decembrie.

Revin cu textele scrisorilor (pe FB sunt deja).

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Dec 11, 2014 2:09 pm

expozitia „Infertilitatea exista. Si doare!” in holul Palatului Parlamentului, derulata cu sprijinul Comisiei pentru Sanatate si Familie a Camerei Deputatilor;

Done.

Si suntem excelent plasati, fix langa intrarea parlementarilor. Revenim cu foto (le-am postat deja pe FB).

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Dec 11, 2014 2:11 pm

dialog medici-pacienti, organizat in parteneriat cu Asociatia Embriologilor AER - miercuri, de la 17:30, la Coffee Grind (Calea Dorobantilor nr. 20);

Done.

Intalnirea a avut loc aseara, inteleg ca a fost foarte bine, pacientele au avut dosarul medical la ele si au discutat pe indelete, aprofundat, cu cei cativa medici si embriologi prezenti.

Revenim cu foto.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Dec 11, 2014 2:14 pm

furnizarea de informatii despre infertilitate si mobilizare pe retelele sociale sub hashtag-ul #‎National_Infertility_Awareness_Week_Romania‬

On going.

De-aia nu am timp sa scriu deocamdata aici, prilvilegiem FB, acolo avem mii de subscribers si trebuie comunicat in timp real, aici putem reveni ulterior cu sinteza.

Desi avem linkurile permanent la semnatura userului admin, va reamintim unde ne puteti urmari si primi informatii:

- userul Voluntarii SOS Infertilitatea, cu care va puteti conecta, daca nu ati facut-o deja https://www.facebook.com/vremcopii
- pagina oficiala a Asociatiei SOS Infertilitatea, unde puteti da "like", daca nu ati facut-o deja https://www.facebook.com/SOSInfertilitatea
- grupul targetat SOS Infertilitatea http://www.facebook.com/groups/sustinSOSInfertilitatea/
- grupul international Fertility Europe http://www.facebook.com/groups/FertilityEurope/

Comunicam pe toate aceste canale. Rugamintea noastra este sa share-uiti (exista un buton "share" sub fiecare post, trebuie doar apasat pe acesta) informatiile pe care noi le-am pregatit.

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Sâm Dec 13, 2014 9:56 am

Cu ocazia Saptamanii Nationale de Constientizare, Irina a scris pe blogul ei un excelent articol de sinteza: http://www.positiveprojects.ro/2014/12/ ... ar-un-vis/

Singura limita a unui astfel de articol este ca il citim tot noi, cei care stim ce inseamna infertilitatea. Eu va sugerez sa il printati si sa il trimiteti prin posta celor care va judeca/inoportuneaza cu comentariile lor. :D

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Dec 27, 2014 11:35 pm

N.C.B. scrie:
Printre actiunile organizate de catre Asociatia SOS Infertilitatea in cadrul saptamanii de constientizare, mentionam:
transmiterea de scrisori deschise pe tema infertilitatii si adoptiei adresate dlui Klaus Iohannis, presedintele ales al Romaniei, dlui Victor Ponta, prim ministru al Romaniei, si dlui Nicolae Banicioiu, ministrul Sanatatii;

Done.

Scrisoarea pentru dl. presedinte Klaus Iohannis a fost trimisa pe 9 decembrie, cea pentru dl. prim-ministru Victor Ponta pe 10 decembrie, iar cea pentru dl. ministru Nicolae Banicioiu, azi, 11 decembrie.

Revin cu textele scrisorilor (pe FB sunt deja).

Domnului Klaus IOHANNIS,
Presedintele ales al Romaniei

Bucuresti, 9 decembrie 2014

Stimate Domnule Presedinte,

Asociatia SOS Infertilitatea desfasoara in perioada 8 – 14 decembrie Saptamana Nationala de Constientizare a Fenomenului Social si Medical al Infertilitatii.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Dec 27, 2014 11:36 pm

Cu aceasta ocazie, va scriem pentru a va comunica aprecierea noastra pentru faptul ca in programul dvs. electoral ati dedicat un capitol demografiei, pe care o considerati „o provocare pe termen lung”. Suntem intru totul de acord ca „depopularea ar fi, pana la urma, esecul Romaniei, ca proiect de tara” si ca „este necesara intarirea capacitatii de planificare strategica privind politicile in domeniul populatiei, prin care să fie gestionat riscul declinului demografic”.

In acest context, va rugam sa includeti si infertilitatea printre factorii care fac ca Romania sa inregistreze un numar dramatic de mic de copii nascuti / femeie: in fapt, un cuplu de varsta reproductiva din sase se confrunta cu infertilitatatea si este „involuntarily childless”.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Dec 27, 2014 11:36 pm

De aceea, in numele cuplurilor hipofertile din Romania, solicitam ca statul sa acorde sprijin in demersurile pentru a deveni parinti familiilor care nu pot avea copii decat cu ajutor medical. Argumentele sunt numeroase, mentionam in aceasta scrisoare doar cateva dintre ele:

In prezent, suntem singura tara din Uniunea Europeana in care procedurile de reproducere umana asistata medical (RUAM) nu sunt decontate de catre asigurarile sociale de sanatate, macar partial;

Pacientii, in marea lor majoritate, sunt contribuabili platitori de contributii sociale de sanatate; ca urmare, avand in vedere principiul contributivitatii, au dreptul de a primi o contraprestatie in cazul in care sufera de o afectiune medicala;

In foarte scurta perioada (cca. 18 luni, in 2011 - 2012) in care, la initiativa Asociatiei SOS Infertilitatea, a fost derulat la nivelul Ministerului Sanatatii Subprogramul de Fertilizare in Vitro si Embriotransfer, acesta s-a dovedit extrem de eficient, nascandu-se peste 300 de copii cu o investitie minima in termeni de cheltuieli publice;

Este vorba nu doar de o cheltuiala publica, ci de o investitie care urmeaza a fi amortizata integral si care va aduce un plus la Bugetul Statului, prin contributiile viitoare ale micutilor ce se nasc astfel;

In lipsa sustinerii de catre stat, costurile procedurilor medicale necesare pot fi prohibitive chiar si pentru cetateni cu venituri peste medie;

Infertilitatea este o afectiune medicala severa, cu un impact imens asupra familiilor afectate, atat din punct de vedere economic, cat si social; adesea, infertilitatea destrama familii, epuizeaza economiile si mai ales resursele sufletesti ale celor care se confrunta cu aceasta problema;

In lipsa sprijinului, depresia cauzata de infertilitate poate fi atat de grava incat sa conduca la probleme psihologice extrem de serioase (existand pana in prezent inclusiv cazuri de sinucideri in randul celor afectati).

Dupa cum se poate observa din informatiile incluse în tabelele din Anexa 1, Romania ocupa in prezent ultimul loc în Europa in ceea ce priveste decontarea procedurilor de RUAM din fondurile asigurarilor publice de sanatate. Majoritatea statelor europene acopera cel puțin trei tentative de inseminare artificiala, respectiv trei tentative de fertilizare in vitro si deconteaza cel puțin partial cheltuielile asociate cu laboratorul, medicatia, consultatiile, analizele de sange și ecografiile necesare.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Dec 27, 2014 11:37 pm

De asemenea, in plan conex, dorim sa va atragem atentia asupra situatiei mai mult decat dramatice din sistemul de adoptii din Romania. In sistemul de protectie speciala din Romania se regasesc in prezent circa 60.000 de copii. Dintre acestia, doar 738 au avut sansa de a fi adoptati in cursul anului 2013, conform datelor oficiale furnizate de catre ANPDCA. Copiii in mod evident abandonati devin foarte dificil adoptabili, este nevoie de acordul familiei biologice pana la al patrulea grad, procedurile sunt greoaie, termenele in instanta sunt lungi (desi legea prevede teoretic termene de doar zece zile, situatia in plan practic este cu totul alta). Persoanele care doresc sa adopte trec printr-o procedura de atestare anevoioasa si cronofaga iar apoi de multe ori le expira atestatul de parinte adoptator fara sa li se prezinte un singur copil adoptabil. De asemenea, in cazul fericit in care adoptia are loc iar copilul are mai mult de doi ani (ceea ce este cazul la cele mai multe dintre adoptii - data fiind durata procedurilor, sunt foarte rare cazurile in care pot fi adoptati copii cu varsta sub doi ani), parintii adoptatori nu beneficieaza nici macar de o singura zi de concediu de ingrijire a copilului, situatie injusta si traumatizanta; in aceste conditii, constituirea relatiei de atasament intre parinti si copilul adoptat ar fi practic imposibil de realizat, din care motiv parintii adoptatori sunt adesea nevoiti sa renunte temporar sau sa se suspende (fara plata) din activitatea profesionala. Cu toata responsabilitatea, in cunostinta de cauza, afirmam: schimbarea legii si facilitarea procedurilor in domeniul adoptiilor este o urgenta nationala.

Va rugam sa tineti cont de observatiile noastre in ariile fertilitatii si adoptiei in pactul national pe tema politicilor cu privire la copil si populatie pe care il veti initia, la care dorim sa contribuim in calitate de reprezentanti la nivel asociativ ai unei categorii ample (un cuplu de varsta reproductiva din sase) a populatiei din Romania - cuplurile care nu pot avea copii decat cu ajutor medical sau prin adoptie.

Va multumim si va uram mult succes in mandatul de Presedinte al Romaniei.

Cu deosebita consideratie,

Presedinte – Asociatia SOS Infertilitatea
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate