Fundraising. Ajutati campania pentru cauza infertilitatii!

Nici macar cea mai bine-intentionata organizatie din lume nu poate "trai" doar cu aer! Nu ramaneti indiferenti: implicati-va in sustinerea cauzei comune, DONATI pentru Asociatia SOS Infertilitatea!
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Fundraising. Ajutati campania pentru cauza infertilitati

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Mai 06, 2012 9:40 pm

SOS Infertilitatea scrie:Asociatia SOS Infertilitatea a realizat si a depus bilantul contabil pe anul 2011.

In spiritul transparentei pe care ne-am asumat-o din start ca principiu fundamental de functionare, publicam sinteza activitatii financiare a organizatiei in 2011:

Imagine
Imagine
Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Mai 06, 2012 9:44 pm

In concluzie, Asociatia SOS Infertilitatea a cheltuit in total, pentru toate actiunile din 2011, suma de 29.931 RON, respectiv echivalentul a 6.795€.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Dum Mai 13, 2012 11:02 am

...adica cca. 550E/luna pentru toate cheltuielile campaniei, inclusiv achizitiile.

Sincer, in realitate s-au cheltuit semnificativ mai multi bani. Astia sunt cei prinsi in contabilitate, pentru care exista facturi, bonuri, justificari contabile.

Va reamintesc ca SOSI acum vreo cateva saptamani, in 2012, si-a luat telefon (iar calculator, de exemplu, inca nu are). Miile de telefoane date in primii patru ani de campanie nu se regasesc in contabilitate, pentru ca nu a existat abonament oficial, deci nici facturi pe numele Asociatiei. Si va asigur ca multe dintre telefoane au fost internationale. Asta este, le-am considerat donatii.

Idem pentru transport, partial. SOSI nu are masina. De multe ori am avut bonuri, indeosebi de la taxiuri, dar cand am fost la actiuni cu masinile personale am avut bonuri cel mult de la parcari. S.a.m.d., s.a.m.d.! Repet, le consideram donatii (in sens neoficial, adica nu donatii care sa fi precut prin contul asociatiei, ci contributii personale, neoficiale, pentru mersul inainte al cauzei colective). Dar acesti bani s-au cheltuit, campania a costat mai mult decat apare in bilantul contabil, pentru ca multe dintre cheltuieli au fost facute direct de catre voluntari.

Au mai fost si situatii de genul platit taxe internationale, SOSI nu avea (cont in) euro, am platit eu din contul meu, nu i-am vrut inapoi de la SOSI, considerandu-i donatie/contributie indirecta, dar pe urma nici macar nu am putut include suma respectiva in contabilitatea SOSI, caci nu iesisera din contul SOSI, nu se regaseau ca virament.

Si tot de-astea.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Dum Mai 13, 2012 11:11 am

Insa principalul factor care justifica aceste costuri minuscule ale campaniei a fost munca voluntara. Cifrez, in medie, la aproximativ 20 de ore / zi, 7/7 (weekend-urile sunt de baza; scriu asta duminica la pranz), munca voluntarilor la campanie (n-am zis "forum", da? un topic de genul "Fertility Europe la Bucuresti" are in spate SUTE de ore de munca, pe forum fiind doar varful aisbergului.) Cam 600 de ore de munca pe luna, peste 7000 de ore de munca voluntara in 2011.

...This is priceless.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Dum Mai 13, 2012 11:37 am

Priceless-priceless, dar ca sa ne dam seama in ce masura, sa incercam sa cifram.

Inmultiti cele cca. 7000 de ore cu 4,2€ (pretul mediu al orei de munca in Romania, cu taxele/contributiile sociale incluse, cf. Eurostat) si ies lejer 30.000€. Pe care in alte conditii, de ONG "normal", asociatia ar fi trebuit sa ii plateasca celor care au muncit pentru cauza in 2011. Doar salarii, da?

2.500€ / luna pentru salariile tuturor angajatilor, nici macar nu e mult (vorbesc serios - in suma asta sunt incluse si contributiile sociale ale angajatorului, deci fondul de salarii brute se reduce semnificativ, de net nu mai vorbesc!). Am mai spus, un ONG mic, care are doi-trei angajati full-time, plateste un contabil part-time si desfasoara activitati reale, inchide taraba daca nu are un buget anual de 50.000€, acolo sunt costurile.

Iar in acest calcul sumar am pus pretul MEDIU al orei de munca, in conditiile in care in campanie s-a facut munca inalt calificata, de strategie si de finete, adesea de pionierat.

Si in calcul nu este inclus faptul ca din cele 20 de ore zilnice, 5-6 sunt ale mele, iar acelasi cost mediu al orei de munca, cu taxe incluse, in Franta este de 34,2€. Mediu, repet.

Asta doar asa, de dragul unui reper in termen de cifre.

Una peste alta: 2011 a fost un an crucial, anul in care s-a concretizat zbaterea asociativa anterioara: s-a demarat Subprogramul si s-a obtinut continuarea lui in 2012. Si daca ar fi fost doar atat, eu m-as fi declarat multumita.

Dar a fost mult mai mult de-atat.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Mai 17, 2012 8:45 am

Ma bucur sa pot anunta ca incepand cu 14 mai 2012 Asociatia SOS Infertilitatea are un angajat part time (4 ore / zi). Acest angajat este Elena Miclea, iar salariul sau este 1.000 RON / luna.

De asemenea, pentru a nu se mai repeta situatia de anul acesta, cand am stat nopti intregi inainte de deadline sa facem bilantul contabil, Asociatia SOS Infertilitatea va colabora cu un contabil, care va fi platit cu ora / in functie de volumul de lucru.

Un pas mic dar important spre „profesionalizarea” Asociatiei, obiectiv principal pe termen mediu / lung.

Alt pas pe care mi l-am propus este obtinerea unui sediu „pe bune”, caci noi avem doar cu numele, sediu social la un sustinator acasa.

PS: Poate inutil, dar precizez totusi ca eu am fost si raman voluntar SOS Infertilitatea, nu am fost si nu sunt platita pentru activitatea desfasurata (idem pentru celelalte membre ale nucleului fondator).

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Mai 18, 2012 5:58 am

Poate pentru cei care citesc este un anunt banal, dar mie inca nu imi vine sa cred ca am ajuns aici. SOS Infertilitatea are un angajat. Pe perioada determinata, cu doar patru ore pe zi, cu un salariu modic, DAR ARE! :ymapplause:

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Mai 20, 2012 9:17 am

Pentru prima data pe anul acesta am primit cateva donatii de la voluntari/simpatizanti direct in cont, prin virament.

Astfel, am primit:
- o donatie de 100 ron de la o voluntara confirmata a noastra, cu initialele N.G. @};-
- o donatie de 30 ron de la o simpatizanta cu initialele V.A. @};-
- un virament de 5 ron de la o persoana cu initialele C.D. @};-, care a trimis si adeziune pentru a deveni membra in Asociatiei, deci consideram 1 RON cotizatie si 4 ron donatie.

Multumim mult si reamintim contul Asociatiei in care puteti face donatii, direct la ghiseu sau prin e-banking:

Coordonate bancare:

Asociatia SOS Infertilitatea

IBAN: RO51RZBR00000600122 11872 (RON)

IBAN: RO89RZBR0000060012859342 (€uro)

conturi deschise la Raiffeisen Bank, Agentia Drumul Taberei.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Mai 25, 2012 8:24 am

Ne bucuram sa anuntam incheierea unui contract de barter cu firma Euro Mini Storage, care ne va oferi un spatiu de cca. 4 mp pentru a depozita materialele Asociatiei (roll-up - uri, banner-e, flyers samd). Contractul nu presupune sume de bani, spatiul ne este oferit contra publicitate - mentionarea acestui gest pe platforma noastra web si pe retelele sociale.

Imagine

De altfel, unul dintre cele doua premii intai pentru Asociatia SOS Infertilitatea la Gala Societatii Civile 2011 ne-a fost decernat de catre dna Alina Oprea, sales executive la Euro Mini Storage, sponsor al Galei:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Mai 26, 2012 11:16 am

Am primit in cont doua noi donatii:

- o donatie de 85 ron de la o simpatizanta cu initialele V.M.R. @};-
- o donatie de 50 ron de la o simpatizanta cu initialele O.I. @};-

Multumim mult!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Dum Iun 17, 2012 7:55 am

Asociatia SOS Infertilitatea continua actiunile de impact, pe care le organizam din banutii atrasi prin operatiunile pe care le-am expus in detaliu si transparent pe acest topic. Practic, continuam sa functionam primordial din fondurile 2% de anul trecut si speram sa o putem face pana la toamna, cand vor incepe sa intre viramentele 2% de anul acesta (ceea ce nu impiedica incercarile de a obtine si alte fonduri, din alte surse - dimpotriva: ramane o prioritate pentru noi, din pacate pentru moment doar teoretica).

Am continuat si achizitiile, avem un mini-stand nou, personalizat, pe care il vom folosi pe termen lung, la actiunile viitoare.

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Iul 31, 2012 11:08 am

Intrucat despre noi nu prea avem ce spune, decat ca in ultimele luni bani au iesit dar n-au mai intrat, sa dam vesti despre fundraising de la altii, HHC Romania a primit o donatie de un milion de euro in urma unei licitatii de bijuterii:

O licitaţie record de bijuterii aduce schimbare pentru copiii din România

Publicat pe: 30 Iulie 2012

Hope and Homes for Children este una dintre cele 32 de organizaţii caritabile care au beneficiat în urma vânzării colecţiei spectaculoase de bijuterii a patronului nostru, Dna. Lily Safra, renumită pentru filantropia sa şi preşedintă a Fundaţiei Edmond J. Safra. Licitaţia „Jewels for Hope” (Bijuterii pentru Speranţă), care a avut loc la casa de licitaţii Christie’s din Geneva anul acesta, a strâns o sumă de 32 de milioane de dolari, iar o mare parte din câştiguri au fost distribuite către cauze caritabile din întreaga lume, un milion de dolari fiind donat organizaţiei Hope and Homes for Children.

Cel mai valoros obiect din cadrul licitaţiei a fost un inel birmanez cu rubine şi diamante, creat de Chaumet, care s-a vândut pentru mai mult de 6,7 milioane de dolari, un nou record mondial în materie de sume plătite pentru rubine în cadrul unei licitaţii.

Dna. Lily Safra este cel mai mare susţinător al nostru individual, donând generos pentru activitatea noastră în România pe parcursul a opt ani. Cea mai nouă donaţie va merge tot către activităţile noastre din România, unde lucrăm în parteneriat cu Guvernul României pentru a pune capăt instituţionalizării copiilor.

Mark Waddington, preşedintele Hope and Homes for Children, a spus: „Suntem copleşiţi de generozitatea Dnei. Lily Safra şi de dedicaţia sa continuă faţă de munca noastră. Datorită susţinerii loiale pe care o primim din partea persoanelor cum este Dna. Lily Safra suntem acum în poziţia de a influenţa închiderea tuturor instituţiilor pentru copii din România. Această realizare semnificativă nu numai că va transforma vieţile a 9.000 de copii care trăiesc actualmente în instituţii, însa va acţiona şi ca un catalizator pentru reforma protecţiei copilului în alte ţări din regiune.

Dna. Safra este un real avocat pentru drepturile şi nevoile copiilor, şi îi mulţumim din toată inima pentru susţinere.”

Dna. Lily Safra a spus: „Sunt atât de mândră că îmi pot continua susţinerea faţă de munca extraordinară pe care o face Hope and Homes for Children în România. Desigur, simt că primesc mult mai mult decât ofer. Nu poţi măsura bucuria pe care o simţi când vezi zâmbetul de pe chipul unui copil atunci când ştie că are pe cineva căruia să-i pese de el.”
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Vin Sep 14, 2012 5:52 pm

Le povesteam catorva dintre participantii la Intalnirirle VREM COPII - am fost in ultimele luni, de cand m-am intors in tara, martora a numeroase situatii oficiale (gen intalniri politice) unde discursul despre ONG-uri este la modul: "Ah, ONG-urile nu fac decat sa caute finantari, banul e tot ce conteaza", "Liderii ONG-urilor au salarii comparabile cu ale sefilor de multinationala, prima lor grija e sa isi asigure salarii umflate, apoi, daca mai ramane ceva, baga si in proiecte", "E mai simplu sa castigi bani cu un ONG decat cu un SRL" sau, si mai on topic, "Asociatiile de pacienti nu exista; toate sunt balonase de sapun, create si intretinute de industria pharma". La asta ultima, emisa de un fost director MS, m-am intors si am dat sa protestez, la care acesta, gentil, cunoscandu-mi si calitatea asociativa, a fost de acord cu mine, m-a rugat sa nu o iau personal, precizand ca se referea la asociatiile de pacienti "mari". Adica ...noi suntem mici. Si, probabil, prosti.

Chiar parem prosti in ochii celorlalti cand le spunem ca noi nu avem sponsori pharma, ca nu avem sponsori in general. Parem asa, ...extraterestri.

Eu ma incapatanez sa cred ca nu suntem prosti, dar trebuie sa admit ca este un punct slab organizational faptul ca dupa patru ani jumate de campanie nu avem o strategie de fundraising, am mers pe "facem totul moka, iar pentru ce nu putem face moka, daca nu curge, pica".

Ce voiam sa zic? A venit toamna, intram in sezonul cinci al campaniei. Canalele de fundraising existente sunt in doliu:

- in urnele din clinici (care noua ni se parusera modul ideal de a strange fonduri - direct la sursa/pacient, fara efort, fara comision) abia de s-au strans din iarna pana acum banuti cat sa se amortizeze investitia SOSI pentru fabricarea si instalarea urnelor...

- s-au asternut panzele de paianjen pe sistemul de donatii online...

- donatiile prin virament in cont au devenit ceva gen eveniment bianual...

In 2% ne este speranta, practic in 2012 din 2% de anul trecut am functionat. Vom vedea ce "recolta 2%" va fi anul acesta, toamna se numara bobocii. De asemenea, pe final de an, se pot face acele sponsorizari in partea firmelor, care isi pot deduce suma sponsorizata din impozitul pe profit, va trebui sa ne mobilizam.

Asta e ideea: mobilizare pe fundraising. Va fi una din sarcinile Alinei, in cadrul semestrului sau de voluntariat sustinut de Fundatia Vodafone (si aceasta "bursa" tot o forma de fundraising a fost, SOSI nu a putut plati un angajat, dar a gasit si a convins pe cineva care sa ni-l plateasca), cine ar vrea sa faca echipa cu ea?

Va fi munca online, in prima faza (baze de date, elaborarea strategiei) si apoi speram sa fie si intalniri in real life cu potentialii sponsori.

Cine se ofera sa voluntarieze activ pe fundraising? @};-

* * *

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Sep 15, 2012 10:58 am

N.C.B. scrie:Ma bucur sa pot anunta ca incepand cu 14 mai 2012 Asociatia SOS Infertilitatea are un angajat part time (4 ore / zi). Acest angajat este Elena Miclea, iar salariul sau este 1.000 RON / luna.

De asemenea, pentru a nu se mai repeta situatia de anul acesta, cand am stat nopti intregi inainte de deadline sa facem bilantul contabil, Asociatia SOS Infertilitatea va colabora cu un contabil, care va fi platit cu ora / in functie de volumul de lucru.

Un pas mic dar important spre „profesionalizarea” Asociatiei, obiectiv principal pe termen mediu / lung.

Elena a fost platita de Asociatie pana la data de 14 august, intrucat ulterior nu a mai putut aloca cele 4 ore / zi pentru Asociatie, copiii sai nemaifiind la cresa. Contractul va fi reluat atunci cand Elena va dispune de timpul necesar.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Oct 04, 2012 3:52 pm

O delegatie a Asociatiei SOS Infertilitatea a participat marti la un atelier de fundraising, organizat de DreamCatchers. Fundraising-ul este domeniul in care nu excelam deloc, ne-am dus sa invatam, sa „furam” idei.

Imagine

Imagine

Imagine

Din ideile seminarului:

Succesul unei campanii de strângere de fonduri depinde de mai mulţi factori:

Desemnarea unui lider acceptat, capabil să delege responsabilităţi, să împartă sarcini în funcţie de abilităţile fiecărui membru, să motiveze şi încurajeze echipa în caz de impas sau dificultăţi;

Timing-ul este important, sunt perioade din an când oamenii sunt mai dispuşi să doneze sau să participe la acţiuni voluntare;

Identificarea publicului ţintă care să rezoneze la specificul, scopul sau evenimentele pe care le propune ONG-ul. Pentru a nu pierde timpul, e important ca echipa să se adreseze unor persoane deschise şi dispuse să ajute. Fondurile vor fi strânse mai rapid, iar echipa va fi pozitivă şi motivată;

Follow-up şi mesaje de mulţumire. Transmiterea unor scrisori de mulţumire, a unui newsletter sau poze care să le arate celor care au donat rezultatul acţiunii la care au contribuit. Oamenii vor avea sentimentul împlinirii, se va crea o legătură cu ONG-ul, iar pe viitor va exista posibilitarea unor donaţii mai consistente pentru noile proiecte.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Oct 04, 2012 4:00 pm

A fost interesant, insa noi eram cumva „off topic”, acolo se vorbea de bugete de sute de mii de euro. Sau se vorbea de salariul fundraiser-ului, care merita sa fie mai mare decat salariul directorului executiv, caci el face sa traiasca organizatia.

Va imaginati ce priviri schimbam noi... Noi, OZN-urile.

Desi ni s-a spus clar ca fundraising-ul nu este o treaba pentru voluntari coordonati de voluntari, noi o sa incercam sa facem un plan de bataie.

Alte cateva imagini de la workshop:

Cu Cristiana Ionescu, fondatoarea DreamCatchers, the best fundraiser in Romania 2008:

Imagine

Poza de grup, la final, cu o parte dintre participanti:

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Oct 04, 2012 4:03 pm

Sa retinem esentialul:

noi o sa incercam sa facem un plan de bataie.

Cine se baga alaturi de noi, pe friendraising & fundraising? [floare]
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Oct 25, 2012 7:03 am

Prin apelul la donatii pentru actiunile de advocacy pentru continuarea Subprogramului pe care l-am animat in ultimele zile s-au strans 280 de lei. Daca se poate organiza o conferinta de presa la nivel profesional cu 280 de lei? NU. Nici macar cand stii sa faci din rahat bici sau cand iti pui cunostintele in miscare, si obtii sala gratis, grafica gratis, printare gratis, consiliere gratis. Tot mai sunt tzâspe lucruri care TREBUIE PLATITE.

Le multumesc din suflet celor cinci donatori (...dintre care o parte sunt tot fondatoarele Asociatiei, am zis sa dam exemplu, sa cream o emulatie...), iar celorlalti imi permit, cu frustrarea acumulata in cei aproape cinci ani de voluntariat cotidian si adesea solitar, sa va spun: nu va cred ca sunteti atat de saraci, cred ca nu stiti ce inseamna bucuria de a darui. Pacat. Refuz sa cred ca nu va permiteti sa daruiti 10 lei. Este pur si simplu indiferenta. Care insa nu se manifesta atunci cand vi se pare ca aveti tot dreptul sa pretindeti sa vi se dea.

Va urez sa aflati intr-o zi ca nu se stie cine da si cine primeste. [floare]

* * *

Anda30

Re: FIV in Romania

Mesajde Anda30 » Joi Oct 25, 2012 8:16 am

Subscriu intru totul celor scrise de Raluca. Nu pot sa inteleg cum puteti sa cititi, sa va informati, sa beneficiati de toate lucrurile bune pe care le-au facut cei din asociatiei si sa nu va mobilizati sa dati un click si sa donati 10 RON. Fetele au spus foarte clar ca NICI O SUMA NU ESTE PREA MICA. Ganditi-va cat cheltuiti pe medicatie, dr, etc.
Dar ca in Romania....toata lumea asteapta sa fie servit fara sa depuna nici cel mai mic efort.

Hai mobilizati-va si hai sa ajutam!
Eu multumesc pentru tot ce faceti!
32 ani, mutatia MTHFR C677T homozigota, PAI heterozigota, tiroidita cronica autoimuna, 3 inseminari nereusite, un FIV 1 reusit- avort spontan la 8 sapt. Sotul 30 de ani astenozoospermie. FIV 2 noiembrie-decembrie 2012. Punctie 03.12, ET 08.12, 2 blastocisti. Beta Z9: 146, Beta Z11: 367. Doamne ajuta sa fie bine pana la capat! Din 17.08.2013 mamica fericita de fetita dragalasa!

Swanheart

Re: FIV in Romania

Mesajde Swanheart » Joi Oct 25, 2012 3:11 pm

Am fost foarte prinsa la munca (s-a vazut si din lipsa mea de pe forum), mai ales ca am lipsit 5 saptamani si am gasit totul vraiste (nu s-a facut absolut nimic in absenta mea).
Dar am zis ca zilele astea imi voi face timp sa merg sa depun niste banuti la banca... Asa mi se pare corect, avand in vedere ca am fost scutita de la plata sumei de 1.500 EURO, si anume contravaloarea procedurii. Nu conteaza ca nu am reusit, ci ca prin existenta Subprogramului am avut o sansa...
Sunt cupluri care acum isi tin copilasii in brate doar datorita Subprogramului, dar mi-e greu sa cred ca, vazandu-se "cu sacii in caruta" au uitat prin ce au trecut.
Noi ceilalti, care nu am reusit, avem in fata o gramada de cheltuieli cu noua procedura FIV, plus ca avem de acoperit datorii cauzate de vechea procedura (de ex. la birou am fost deconectata de la internet, pentru ca efectiv nu l-am mai putut achita). Si totusi, nu cred ca daca iti permiti (cu greu, e drept) o procedura de mii de euro, nu poti "rupe" un 10-50 lei pentru a da o sansa continuarii Subprogramului!

Nicole, nu stiu daca intr-adevar cei care raman in pasivitate nu cunosc bucuria de a darui... Probabil e comoditate. Eu vreau sa cred ca ar da toata lumea daca nu ar trebui sa se deplaseze la banca, ci pur si simplu doar sa scoata din buzunar si sa intinda bancnota. Dar si aici e cu 2 taisuri: celor care strang bani pentru diferite asociatii le dau in jur de 5-10 lei, rar dau mai mult (vin la birou, vin acasa, ma abordeaza pe strada). Insa, cand merg sa depun la banca, nu ma deplasez pentru 5-10 lei, ci macar pentru 50-100 lei (donez frecvent pentru animalute ranite sau pentru copilasi bolnavi). Teoretic prin banca se strange mai mult dar se depune rar, face-to-face se strang sume mici, dar foarte des. In fine, am deraiat, dar incercam sa vad de ce nu se strang banuti (poate or fi toti ca mine, cu gandul ca zilele astea vor ajunge cu siguranta la banca :D ).

N-a fost cazul sa o spun pana acum (si nici acum nu e), dar chiar vorbeam cu sotul meu in perioada de dupa ET ca, daca reusim, vom face o donatie mai mare Asociatiei SOS Infertilitatea. Mi-ar fi placut enorm sa le fac aceasta surpriza si totodata bucurie, fetelor...
Acum imi doresc sa ies din vartejul asta al datoriilor si sa pot sa ma revansez fata de voi, cele care v-ati donat de-a lungul anilor timpul si banii, pentru a face posibila existenta Subprogramului! Nu sunt doar niste vorbe scrise pe un forum, ci promit ca va fi o certitudine!
Eu 32 ani - sotul 35 de ani, infertilitate masculina: < 2 mil/ml, cryptozoospermie, apoi oligospermie. MTHFR C677T heterozigota, ambele PAI-1 heterozigote, Factorul XIII heterozigota.
Februarie 2012 - I.A. nereusita (la Gynatal - Timisoara).
FIV 1 - sept. 2012, Gynatal. ET 3 embrioni perfecti - beta 13,77 (sarcina biochimica ?).
FIV2 - noiembrie 2012, Gynatal, ET cu 3 embrioni - nereusit.
FET martie 2013, 3 embrioni perfecti - nereusit.
Surpriza, in aprilie 2014 sotul are normospermie.
FIV 3 - aprilie 2014 Kaali Budapesta: ET cu 2 blastocisti AA - nereusit
August - Septembrie 2014 fac sedinte de bioenergie si iau 1 Thromboo Ass/zi.
Sarcina spontana, octombrie 2014. Clexane de 0.6 si 1 Aspenter / zi.
Doamne, iti multumesc! Avem o minune de baietel! [baietel]

Înapoi la “Fundraising.”