Ma hărțuiesc ultra-ortodocșii.

/ Diverse.
N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Ma hărțuiesc ultra-ortodocșii.

Mesajde N.C.B. » Vin Oct 24, 2014 2:00 pm

Am primit destule hate messages pe filiera ultra-ortodoxa de-a lungul anilor, dar in ultimul timp este in mod clar o campanie, in cercurile ultra-ortodoxe am fost desemnata drept o tinta. :)

Asta este de azi, de pe pagina mea FB asociativa:

Imagine
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Re: Ma hărțuiesc ultra-ortodocșii.

Mesajde N.C.B. » Vin Oct 24, 2014 11:56 pm

Pentru cine n-a inteles, traduc: toti embrionii neimplantati sunt avorturi, iar de embrionii obtinuti in cadrul Suprogramului care nu s-au implantat ori s-au oprit din evolutie sunt direct responsabila, sunt avorturile mele.

De unde stiu atat de bine ce-a vrut sa zica replica aia scurta?

Pai stati sa vedeti.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

blue eyes

Mesajde blue eyes » Sâm Oct 25, 2014 11:48 am

ma inchin cu 5 maini cand citesc cate porcarii poate debita mintea umana! @-)

iar in legatura cu religia,ultra piosii de suprafata sau mintile bolnave,ma lasa rece. in viata e bine sa nu-ti pese decat de ce/cine merita!
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

iulia2011

Mesajde iulia2011 » Sâm Oct 25, 2014 9:42 pm

Cine a făcut FIV știe câte speranțe ne punem în fiecare embrion, cum îți bate inima la fiecare discuție cu embriologul. Și câtă nevoie ai de înțelegere, nu de condamnare. Imi pare rau ca treci prin asa ceva, chiar nu meritai...
Ultima oară modificat Mie Dec 03, 2014 11:56 pm de către iulia2011, modificat de 2 ori în total.
Infertilitatea tubară (hidrosalpinx bilateral, trompe clipsate)
Al doilea FIV - mai 2013, reușit

Tzuculina

Mesajde Tzuculina » Lun Oct 27, 2014 12:29 pm

Doamne, fereste-ma de fanatici religiosi....!!! In mintea mea, sa crezi din Dumnezeu inseamna sa-ti iubesti aproapele, sa fii mai intelegator, mai tolerant, sa nu judeci, chestii de-astea...

NCB, da-i ignore... tu faci o treaba foarte buna, nu merita sa pierzi nici o secunda cu astfel de oameni!
Cand viata iti ofera o lamaie acra, nu dispera: cere sare si tequilla...

Infertilitate mixta, incercam din 2009...
eu, 33 de ani, ovare polichistice, mutatii trombofilie: MTHFR 677C homozigot, PAI-I 675 4G, heterozigot, PAI-I 844A G, heterozigot, lipsa trompa dreapta, trompa stanga blocata
sotul 33 ani, oligoastenoteratospermie, operatie varicocel in 2011, fara imbunatatiri semnificative pana in prezent
FIV1, 2010, Gynera, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina gemelara anembrionara, chiuretaj
FIV2, 2010, Polisano, ICSI, s-au transferat 2 blastocisti, sarcina ectopica, laparoscopie, trompa dreapta a fost scoasa
FET, 2011, Polisano, s-au transferat 2 blastocisti, test negativ
FIV3, 2012, Promed, in subprogram, s-au transferat 2 embrioni la 48 de ore, test negativ, au ramas 2 embrioni congelati
FIV4, 2012, Turcia Anadolu, s-au transferat 3 embrioni in ziua 4, beta10.12, 104.4, beta13.12, 333.3, beta15.12, 819.8. In sfarsit, avem o inimioara! Multumesc lui Dumnezeu pentru darul pe care mi l-a facut si ma rog sa nu mi-l ia!
Din 9 august mamica fericita de fetita superba! Multumesc Doamne!

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Oct 27, 2014 10:56 pm

Girls, va multumesc pentru mesajele de sustinere, dar inca nu stiti nimic. Eu am anduranță, tin la tavaleala, nu faceam topic pe forum pentru asa o replica atat de „soft”, finalmente.

De-astea am tot primit de-a lungul anilor, la inceput aveam rabdare si raspundeam cu argumente, am avut luuuungi dialoguri cu reprezentantii Pro-vita and stuff pe FB, insa in timp am renuntat si am ales investesc timpul pe care il PIERDEAM cu raspunsurile catre ultra-ortodocsi in ceva mult mai util. Caci, slava Domnului, am ce face.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Oct 27, 2014 11:03 pm

Am primit insa niste mesaje pentru care nici macar nu gasesc calificativ pe adresa mea de e-mail privata. Venite de la o anume Clara Floareadezapada.

Nu fac capturi, va redau partial cu copy-paste, o sa scot unele detalii din mesaje, pentru ca invoca nume ale unor persoane (desi imi vorbea despre acestea ca si cum eu as sti cine sunt, marturisesc ca nu am habar, dar banuiesc ca exista, nu mi se pare fair-play sa preiau informatiile pe un forum public, oricum nu ma intereseaza ca respectivul cuplu nu putea sa aiba copii si la ce sfant s-au rugat sa le creasca trompele uterine la loc).

Deci ce gasesc eu in inbox intr-o seara:

Ce fac fratii Larei ? O lumanare aprindeti pentru ei sau va rugati vreodata pentru ei ?

Pentru Clara in special ...
Ii povestesti Larei despre ea ?
Ai nascut la a 7 inseminare.
Cati frati are Lara ?
Puteti sa va rugati si pentru ei si sa va amintiti de ei sau ii considerati cantitati neglijabile ?

Poti sa pui si celelalte mame pentru care ai facut rost de un milion de euro sa se roage si sa aprinda o lumanare din cand in cand pentru pruncii avortati cu voie caci si ei au suflete care sunt vesnic vii ?

* tu poti sa nu raspunzi Nicole si sa bagi capul ca strutul in nisip, insa in BCC-ul meu sunt toate adresele membrilor Ligii Studentilor pe care le detin; pentru ca nu ti-ai dat demisia, esti Presedinte la Litere ...; asa a fost creat statutul, ciudat.
* asta faci tu pentru copiii acestei tari ... sau poate te mai gandesti sa faci rost de un milion de euro ca sa mai faci niste inseminari artificiale cu 3-4 embrioni in Romania ... Adica sa omori n-spe copii pentru a se naste unul singur.
* te asigur pentru ca vad ca nu ai citit parintele Arsenie Boca: in timp, daca nu veti remedia aceste lucruri, destinele familiilor voastre si mai ales ale copiilor si copiilor vostri vor fi foarte grele.
* eu te rog si inca mai insist sa te opresti si sa iti inchizi asociatia.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Oct 27, 2014 11:06 pm

Raspunsul meu:

Hello.

Mi-am facut semnul crucii cand am primit mailul asta.

Nu stiu cine esti, inteleg ca o fosta colega din Liga Studentilor...

Nu am „omorat” niciun embrion, dimpotriva. Am dat sansa la viata TUTUROR embrionilor mei. Din pacate, doar trei s-au implantat si au devenit sarcini evolutive. Am suferit pentru fiecare embrion oprit din evolutie, mi-as fi dorit atat de mult sa evolueze. Dar nu a tinut de mine.

Embrionii se opresc din evolutie, DIN PACATE, si in conceptia naturala. O sarcina din trei se opreste din evolutie in mod spontan. Cine „omoara” acele milioane de embrioni?

Ce facem, ne oprim din conceptia naturala, pentru ca mor embrioni?

Eu am pierdut o sarcina avansata, nu avea nicio legatura cu felul in care o obtinusem, pe cine sa acuz ca mi-a omorat copiii?

Prietena mea a pierdut sarcina - obtinuta natural - la 23 de saptamani, a pierdut lichidul amniotic stand pe canapea, a simtit apoi copilul miscand ore in sir, l-a simtit murind. Cine i-a omorat copilul? ...Dumnezeu?

Nu am nicio indoiala ca Dumnezeu vegheaza asupra mea si a familiei mele. Lara s-a nascut pentru ca Dumnezeu a vrut ca ea sa se nasca. De restul, nu imi prea pasa.

Da, voi continua activitatea asociativa, pentru ca este nevoie de ea.

Daca ai pus pe cineva la bcc, corect ar fi sa le furnizezi si raspunsul meu.

Numai bine, oricine ai fi.

Nicole

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Oct 27, 2014 11:14 pm

Fragmente din raspunsul ei (in care imi spune cine este: intr-adevar, o fosta colega din timpul primei mele studentii, dar indirecta, eu am facut Filologie, ea - Colegiul de Birotica din cadrul Facultatii de Litere). In mesaj figureaza multe linkuri catre site-uri religioase etc., nu le reproduc aici. A, da: si m-a rugat sa dau LIKE pe FB unei pagini numite, atat de simplu, ”Avortul”. Ar fi comic daca nu ar fi tragic.

Ba da. Ai facut avorturi, Nicoleta. : (
Fiecare embrion era un inceput de viata.
2 embrioni x 7 sarcini - Lara = 13 avorturi.

Dintre care Clara a fost ciopartita asa, nu pentru ca Dumnezaeu a vrut, Dumnezeu nu a vrut sa fie ciopartita asa Clara. Tu ai vrut si ai riscat, eu zic din necunostinta de cauza. Joaca de-a Dumnezeu. Sa te uiti la videoul asta. Clara a fost ciopartita asa. Oare cat trebuie sa sufere un copil caruia nu i-a iesit sufletul (sufletul iese din corp dupa 3 zile) si care a fost ciopartit asa, Oare ce memorii are el acolo unde e, nebagat in seama de familia lui ? Te rog si insist sa te opresti.

[...] [aici era un link cu un video, banuiesc ca un avort filmat]

Eu te-am intrebat cat te-ai rugat pentru acei copii, caci daca ei nu erau forme fara de viata, nu se nastea Lara.

Ieri am fost la Domnita Balasa si am aprins o lumanare mare cu Catedrala Mantuirii Neamului pentru Clara si fratiorii ei.

Numele acesta cu Clara sa stii ca ma bantuie din preajma conceperii Clarei. Desigur ca nu cred in coincidente.

Daca nu vrei sa te rogi pentru ea si pentru ei si refuzi sa accepti ca sunt copiii tai, iti promit ca o voi face eu.

Sunt foarte suparata pe tine si pentru performanta negativa la care ai reusit sa ajungi. Ce faci tu se numeste genocid. Crima in serie. Nu se poate sa ajuti femeile sa omoare niste copii ca sa se nasca unul. Nu te mai baga. Stai departe de asemenea lucruri malefice. Salveaza macar viitorul Larei. Parintele Arsenie Boca spunea ca numai daca sunt avortati 2-3 copii, al 4-lea se va naste cu probleme si se va imbolnavi. Gandeste-te macar la Lara, fiica ta nascuta.

Eu provin dintr-o familie unde au fost avortati multi copii. M-am imbolnavit la 16 ani de o boala cronica, fara sa fi facut nimic. Asta inseamna ca trebuie sa iau medicamente pe viata.

[...]

Sunt fotografii atasate, nu le-am deschis, banuiesc ca sunt copii avortati.
Ultima oară modificat Lun Oct 27, 2014 11:19 pm de către N.C.B., modificat 1 dată în total.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Oct 27, 2014 11:18 pm

Raspunsul meu:

Bati campii, D.!

Atat.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Oct 27, 2014 11:20 pm

Mesajul ei:

de ce? Ca nu ai fost in stare sa aprinzi o lumanare in viata ta pentru Clara, copilul tau, sau pentru fratii ei si iti imaginezi ca nu au suflete si ca nu sunteti responsabili tu si tatal tau pentru ele ?
Ca vrei sa mai nenorocesti si alte sute de familii si alte mii de copii sa omori si sa le strici astfel destinele celor care se nasc ?

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Oct 27, 2014 11:21 pm

Nu am mai raspuns.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Oct 27, 2014 11:23 pm

Dar sa nu va inchipuiti ca ma lasa in pace.

2 lumanari macar ai aprins in viata ta ?

Pentru Eva si pentru Clara.
Cine ti-a dat tie sa le iei dreptul la viata ?
Cine iti da dreptul tie sa omori 13 copii ca sa nasti unul ?
De ce nu esti parinte si pentru cei 13 ?

2 embrioni x 7 inseminari = 14
14 - Lara = 13

Tu chiar nu pricepi ca esti mama a 14 copii ?

Chit ca trupurile a 13 le-ai trimis la gunoi ca asa ai vrut tu, nu Dumnezeu ?

Acum te pregatesti sa mai faci rost de un milion sau doua de euro ca sa mai trimiti la gunoi inca doua trei mii de copii ca sa se nasca 200 si ca sa anunti asta fericita la tv ?

Nu intelegi ca 3.000 suflete vii din embrioni morti e o cifra mai mare decat 200 de suflete vii care vor avea de tras toata viata lor ?

Vezi ca iar ti-am pus in BCC toti membrii Ligii.

Astept raspunsul tau.

[...] [imi propune sa vin sa ma vad in Bucuresti cu ea si cu un preot]

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Oct 27, 2014 11:26 pm

I-am raspuns, scurt:

D*****, vorbesti ca sa nu taci.

Habar nu ai ce vorbesti: fiicele mele Eva si Clara nu au fost „avortate” ci le-am pierdut in trimestrul al doilea de sarcina, dupa ce am stat cinci saptamani fara sa ma misc, iar medicii au facut tot ce era omeneste posibil pentru a le salva.

Daca m-am rugat? Nu o sa stii niciodata cat.

Nu doar ca am aprins lumanari de-a lungul timpului, dar la nastere fiicele mele Eva si Clara au avut slujba religioasa.

Sa te ierte Dumnezeu pentru prostiile pe care le scrii.

Nu am cum sa ma intalnesc cu tine, nu locuiesc in Romania - nici macar atata lucru nu stii despre mine. Dar iti permiti sa ma judeci.

Iti urez multa sanatate si mai multa intelegere pentru aproapele tau, mai ales cand nu stii mai nimic despre el.

Orice alt mesaj de la tine va ramane fara raspuns.

Cu serenitate,
Nicoleta Cristea-Brunel

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Oct 27, 2014 11:28 pm

Mi-a mai scris inca un mesaj (sper ca nu va imaginati ca i-a trecut prin cap sa ceara iertare pentru aberatiile scrise):

Sa le faci parastas.

Atat. Asta este problema ei. Inca o data, preocupare fata de forma, de traditia bisericeasca cu lumanari „de ceara curata” si parastase la care sa indesi bani in buzunarul preotilor, nu fata de fond, de esenta credintei crestine, de iubire fata de aproape, de intelegere si compasiune fata de durerea umana, de bunatate si de iertare.

Nu i-am mai raspuns. E naucitor de trist.

* * *

blue eyes

Mesajde blue eyes » Mar Oct 28, 2014 8:59 am

am citit doar primele 2 mesaje.atat am putut.mi se pare groaznic sa te pui cu nebunii...in sensul de cei cu probleme psihice.pt ca asta sunt toti fanaticii religiosi.eu n-as fi citit mai mult de 1 mesaj si n-as fi putut raspunde.ma ingrozeste fiecare rand si mi-ar face prea mult rau.doar psihiatrul ar trebui sa citeasca mintile acelei femei si a altora ca ea...

Amin.
eu-34 ani,AMH-0,90 in aprilie 2014,HSG,histeroscopii 2,a 2 a in ianuarie 2015,un polip de 7 mm trimis spre analiza.plus o tona de alte analize

el-teratozoospermie severa 2011,9% forme normale,tratament continuu pana in prezent,25%forme normale,mobilitate A 0%,mob.B 66%,cea mai recenta spermograma martie 2015.

FIV 1 nereusit polisano sibiu,dr Ispasoiu.continuam lupta!
FIV 2 nereusit

sdmdi

Mesajde sdmdi » Mar Oct 28, 2014 9:18 am

Vai de mine! Nu pot sa zic decat ca femeia asta e bolnava!

Si da, sunt multi astfel de "credinciosi" pentru care credinta inseamna indeplinirea unor traditii/ritualuri si cam atat...si care pe de alta parte sunt primii care judeca.
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

jullie

Mesajde jullie » Mar Oct 28, 2014 9:20 am

Mi se pare pur si simplu revoltator si nu stiu cu ce sa incep. Cu faptul ca actiunile tale, Nicole, si ale Asociatiei sunt pentru noi alinare si ne dau forta de a ne ridica si de a o lua de la capat iar si iar? Sa incep cu sperantele fiecareia ca va ramane insarcinata natural inainte de a se lovi de crunta infertilitate? Sau sa incep cu gandurile si rugaciunile pe care fiecare dintre noi le-a avut pentru fiecare ovocit, pentru fiecare embrion si cat ne-am dorit dupa transfer sa se prinda si sa ramana cu noi inca minim 8 luni? Despre cum am simtit ca ramenem cu sufletul pustiu dupa rezultatul negativ? Nu stiu, sunt atatea de spus si in acelasi timp atat de putine cuvinte potrivite care sa ne transpuna sentimentele. Insa un lucru stiu sigur: nicio clipa, nici macar una din noi nu a fost in categoria in care ne considera individa respectiva. Imi pare rau ca exista astfel de persoane, insa nu putem simti decat mila pentru ele si pentru frustrarile care le rod pe dinauntru.
Eu 27 ani,sotul 29 ani - infertilitate tubara; ovare micropolichistice.
Octombrie 2014 - FIV 1 nereusit.
Decembrie 2014 - sarcina obtinuta natural, Grauntzel creste!

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Mar Oct 28, 2014 1:34 pm

Doamne, femeia e ...! Chiar ca habar nu are ce vorbeste!
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Imagine

johnnybravo7

Mesajde johnnybravo7 » Mar Oct 28, 2014 1:58 pm

Ce sa mai zicem... Multe dintre noi au persoane apropiate care cred la fel, anul trecut soacra mea mi-a zis ca ea nu vrea nepoti la borcan (ea fiind de meserie educatoare). Si chiar a insinuat ca poate nu ne rugam noi suficient, sau nu suntem dispusi sa avem rabdare sau ...

Înapoi la “Miscellanea.”