Ma hărțuiesc ultra-ortodocșii.

/ Diverse.
Simonika

Re: Ma hărțuiesc ultra-ortodocșii.

Mesajde Simonika » Mar Oct 28, 2014 3:29 pm

Jeezzzzz !!!! Cucoana aia are ceva probleme la mansarda, eu i-as recomanda, in loc sa dea fuguta la duhovnic, sa deschida usa mai bine la un psihiatru.

Doamne, bine ca are cine ne contabiliza numarul de embrioni :), mi-am luat de-o grija! #:-s
Mamica implinita [cf]

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Oct 28, 2014 11:36 pm

Sunt niste limite peste care niciun om nu ar trebui sa treaca. Hartuirea este deja o infractiune grava. Ceea ce face ea intra deja in categoria abuzului psihic.

Aceasta femeie este bolnava, iar ca sa primeasca ajutor (si sa nu raneasca alti oameni) trebuie sa constientizeze boala. Trebuie sa primeasca un diagnostic adecvat si tratament. Nu o poti duce tu la medic, dar poti face ceea ce spune legea sa faci intr-o astfel de situatie. Eu as anunta Politia, mai departe se ocupa ei. In afara de tine, s-ar putea sa mai fie si altii hartuiti, mai putin rezistenti la stres (si care poate cedeaza tentatiei de a da click video-urilor atasate).

Aici nu e vorba de credinta. E vorba despre o afectiune psihica, evidenta, a persoanei care te hartuieste. Eu asta cred.

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mie Oct 29, 2014 10:47 am

Eu nici nu i-as fi trimis atatea raspunsuri, Nicole. E clar ca nu ai cu cine discuta, chiar daca e o persoana cunoscuta (sau cu care ai ceva in comun, din facultate / universitate).
Pentru cine nu s-a confruntat niciodata cu infertilitatea, e foarte simplu sa judece, mai ales prin prisma religiei duse la extrem (ca sa nu mai vorbim de probleme mentale). Dar, pentru ceilalti, care au fost ajutati intr-un fel sau altul de SOSI, de Program sau de acest forum, adevarul ramane ca ceea ce ai facut tu a fost si este vital. :ymhug:
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

funaruoana

Mesajde funaruoana » Mie Oct 29, 2014 2:55 pm

Prea multa energie consumata pentru nimic. Inca o data ne-ai aratat Nicole abilitatea ta de a face fata situatiilor stresante (*)
Fiinta aceea oricum va ramane focusata pe "randurile / dogmele sfinte" si nu pe simturile crestine. Dar din pacate este o atitudine intalnita la foarte multi autointitulati practicanti ortodocsi.
infertilitate masculina: OATS severa
nov.-dec. 2011 - FIV nereusit la Omini Clinic (subprogramul MS la initiativa SOSI);
1 nov. 2012 - Dosar depus pentru atestat familie adoptatoare
29 ian. 2013 - Atestat familie apta sa adopte
19 aprilie 2013 - ne-am cunoscut gemenii nazdravani
24 mai 2013 - termen tribunal hotarare incredintare
29 mai 2013 - familie compusa din 4 membri :)
februarie 2014 - copiii ne poarta numele :)
05.06.2015 - atestat familie apta sa adopte o fetita :)
23.04.2016 - ne-am cunoscut fetita

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Vin Oct 31, 2014 11:38 pm

In seara asta ma intreaba cineva care m-a vazut la tv in reportajul despre reluarea subprogramului: de ce vreau sa fac FIV ca o sa iasa copilul bolnav sau, mai rau, handicapat, ca nu e bine sa fac.

Mentionez ca persoana in cauza nu poate avea copii de cativa ani. #-o Si isi doreste foarte mult:( (asa zice ea)
eu 27 ani, el 27 ani/
iunie 2012 laparoscopie-endometrioza
oct 2012 -3.4 mil de sperm..prea putini pt o sarcina naturala
dar minune..am descoperit chiar in luna aceea ca am ramas insarcinata..
21.12.2012 sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani
ian 2013 -teratozoospermie severa
Mthfr -mutatia 677c heterozigot si 1298a heterozigot
Pai IAU - mutatia 844ag homozigot
Martie 2013 - spermograma in limite normale

Octombire 2014 - am inceput pregatirile pentru FIV

Luptam in continuare pt ceea ce ne dorim!

Noiembrie 2014, sarcina spontana! Ne rugam la Doamne Doamne sa fie bine!

O sa avem o motata!!

Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Sâm Noi 01, 2014 12:05 am

Pai si nu i-ai spus femeii ca daca e curioasa poti sa-i prezinti (personal) niste exemplare nemaipomenite de copii conceputi prin FIV, ca sa lase la o parte preconceptiile si proasta informare (ma rog, mai diplomat formulat)? Oamenii isi mai pot schimba parerile (care tin de neinformare, ca sa nu zic de ignoranta) cand vad anumite lucruri cu ochii lor. Cred ca e cel mai puternic argument si functioneaza indiferent de gradul de educatie!

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mie Noi 05, 2014 11:56 pm

johnnybravo7 scrie:Ce sa mai zicem... Multe dintre noi au persoane apropiate care cred la fel, anul trecut soacra mea mi-a zis ca ea nu vrea nepoti la borcan (ea fiind de meserie educatoare). Si chiar a insinuat ca poate nu ne rugam noi suficient, sau nu suntem dispusi sa avem rabdare sau ...

Adriana.G scrie:In seara asta ma intreaba cineva care m-a vazut la tv in reportajul despre reluarea subprogramului: de ce vreau sa fac FIV ca o sa iasa copilul bolnav sau, mai rau, handicapat, ca nu e bine sa fac.

Mentionez ca persoana in cauza nu poate avea copii de cativa ani. #-o Si isi doreste foarte mult:( (asa zice ea)

Johnny si Adriana, voi trebuie sa le dati soacrei respectiv amicei de citit articolul asta: viewtopic.php?f=18&t=67

Cu accent pe motto. :D

3. Copiii conceputi prin RUAM ar fi handicapati / urati / prosti / extraterestri etc.

Da, am auzit-o si pe-asta. Pe de o parte, suntem acuzati ca am alege caracteristicile genetice ale copilului, pe de alta parte, suntem avertizati ca vom face copii debili. Repetam: in cadrul fertilizarii in vitro, medicii pun in contact ovulul cu spermatozoidul si reimplanteza embrionul in uterul mamei – nimic mai mult! Copiii care se nasc sunt exact la fel ca in cazul unei fecundari naturale – nici mai frumosi, nici mai urati etc. Primul copil nascut prin FIV, Louise Brown, este astazi un om perfect normal, in varsta de 31 de ani. Atat ea, cat si sora ei, Natalie, conceputa prin acelasi procedeu patru ani mai tarziu, sunt mame ale unor copii conceputi natural. [Sursa informatiilor aici.]

In Occidentul anilor 2000, mai mult de 2% din copiii nascuti anual sunt copii conceputi prin reproducere umana asistata medical, iar studiile atesta ca nu exista diferente statistice intre acesti copii/adolescenti in raport cu copiii obtinuti prin fecundare naturala.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Noi 06, 2014 12:04 am

Chocolate scrie:Eu nici nu i-as fi trimis atatea raspunsuri, Nicole. E clar ca nu ai cu cine discuta, chiar daca e o persoana cunoscuta (sau cu care ai ceva in comun, din facultate / universitate).

Fata asta (ma rog, intre timp e femeie in toata firea - sau ar trebui sa fie) este pentru mine doar una din miile de colege de scoala pe care le-am avut (da, mii, caci am facut scoli fara numar - fara numar:). Mare lucru in comun cu ea nu am avut, n-am fost apropiate, cum am zis nu eram nici macar colege directe, era in schimb una din membrele ceva mai active ale Ligii Studentilor, eu fiind presedinte pe vremea aia. Atat. Nu aveam mari afinitati, stiam ca este foarte bisericoasa, inca de pe atunci erau voci care spuneau ca e dusă, eu nu le-am prea bagat in seama. Nu ne-am mai vazut de prin 2000, cred - probabil m-a vazut de curand la televizor la vreo emisiune din cadrul campaniei. Si probabil s-a vorbit despre FIV in cadrul cercurilor pe care le frecventeaza si atunci a considerat ca este misiunea ei divina sa ma corijeze, sa ma someze sa inchid Asociatia si, colateral, sa aprinda lumanari. De ceara curata.

I-am raspuns - scurt - din speranta, se pare ca naiva, ca va intelege ca este in eroare.

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Joi Noi 06, 2014 12:17 am

Am sperat ca macar dupa acele mesaje va intelege (daca le stie numele, e clar ca a citit pe undeva un testimonial al meu, in care spuneam clar ca am pierdut sarcina avansata - cum si-o fi putut inchipui ca am dat nume unor copii pe care i-am „avortat” / „ciopartit” / „aruncat la gunoi” si ce alte oribilitati a mai scris? de ce o invoca doar pe Clara, in conditiile in care au am amintit intodeauna numele ambelor fetite pe care le-am pierdut, doar pentru ca asta este pseudonimul ei pe internet, asta e criteriul? cum poti sa hartuiesti pe cineva difuzand fotografii si video cu avorturi? etc., etc., indicii sunt destule ca ceva e in neregula acolo) - se pare ca m-am inselat.

Recunosc ca am avut un sentiment destul de neplacut cand, cu Lara la sân [alaptare] , am deschis azi mailul si am vazut titlul de mai jos.

Am incercat sa il prezint razand sotului meu, dar el nu a ras DELOC.

Imagine

* * *

johnnybravo7

Mesajde johnnybravo7 » Joi Noi 06, 2014 10:32 am

N.C.B. eu inteleg ca esti mai intelegatoare decat noi, insa, sincer mi se pare ca femeia depaseste orice limite, ar trebui sa se poata face o plangere ceva. Chiar nu esti / suntem locul de aruncat gunoaie si frustrari al nimanui.

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Joi Noi 06, 2014 11:04 am

Cred ca deja a intrecut orice limita! :-O

Nu a inteles nimic! Cred ca oricum parerea ei nu s-ar fi schimbat oricare ar fi fost explicatiile tale. Poate doar daca ai fi inchis Asociatia :-O
eu 27 ani, el 27 ani/

O sa avem o motata!!

Imagine

butzi

Mesajde butzi » Joi Noi 06, 2014 12:12 pm

Buna,
cred ca se simte importanta acum ca Nicole, cea care a reusit sa obtina 'milioane de euro' de la statul roman, o ia pe ea in seama...

Legat de subiect in sine, in cazul meu, propria mama - careia am facut greseala sa-i spun ca mai am la 'gheata' 3 embrioni - a deschis o discutie de etica si morala crestina, discutie pentru care nu eram pregatite si nu aveam argumente deontologice medicale sau de conduita crestina ortodoxa nici una dintre noi.

O alta 'amica' mi-a spus - chiar in luna in care am ramas insarcinata - sa renunt ca poate 'nu vrea Dumnezeu' ca eu sa am un copil si ca oricum daca fortez lucrurile va iesi bolnav, cu probleme...Initial imi recomandase sa imi iau mai bine un catel.. [jale!]

Later edit: uitasem sa mai zic ca mama mea doarme cu fotografia lui Arsenie Boca la capatai :YMPEACE:

Adriana.G

Mesajde Adriana.G » Joi Noi 06, 2014 12:38 pm

butzi scrie:Buna,
cred ca se simte importanta acum ca Nicole, cea care a reusit sa obtina 'milioane de euro' de la statul roman, o ia pe ea in seama...

Legat de subiect in sine, in cazul meu, propria mama - careia am facut greseala sa-i spun ca mai am la 'gheata' 3 embrioni - a deschis o discutie de etica si morala crestina, discutie pentru care nu eram pregatite si nu aveam argumente deontologice medicale sau de conduita crestina ortodoxa nici una dintre noi.

O alta 'amica' mi-a spus - chiar in luna in care am ramas insarcinata - sa renunt ca poate 'nu vrea Dumnezeu' ca eu sa am un copil si ca oricum daca fortez lucrurile va iesi bolnav, cu probleme...Initial imi recomandase sa imi iau mai bine un catel.. [jale!]

Later edit: uitasem sa mai zic ca mama mea doarme cu fotografia lui Arsenie Boca la capatai :YMPEACE:

Eu cand i am povestit soacrei mele ca ne chinui sa facem un bebe si sunt niste probleme mi a spus: "eee lasa ca nici eu nu mi am dorit copii...si tot i am avut...nu mai zic de cate avorturi am facut nici nu mai tin minte"

Si am hotarat sa nu mai discut cu ea despre subiect. Pana la urma e doar treaba noastra si atat.
eu 27 ani, el 27 ani/

O sa avem o motata!!

Imagine

johnnybravo7

Mesajde johnnybravo7 » Joi Noi 06, 2014 6:01 pm

Same here, o perioada nu am spus la nimeni (in afara de fetele de pe forum), dar dupa un timp la ideea mea am zis ca e bine sa fim siceri cu ai nostri parinti, ai mei nu inteleg pe deplin, dar sunt alaturi de noi, ai lui nu au inteles nimic si am hotarat sa nu le mai spunem nimic; ma gandesc cum ar fi fost, daca aveam eu trompele infundate sau mai stiu eu ce, sa ma fereasca Dzeu, si asa i-a explicat sotul meu ca eu nu am nimic, deh tot FEMEIA NU POATE AVEA COPII. Eu, personal, desi nu mi-e rusine de faptul ca avem dificultati in a concepe, am ajuns sa imi para rau ca m-am deschis in cateva ocazii, mi-am dat seama ca oamenii nu inteleg, si au de-a preconceptii cu caru'. Insa, din fericire le am pe fetele de pe forum, pe sotul meu si catelu din dotare (am catel, dar tot imi doresc si copii).
Fetelor, chiar nu trebuie sa lasam pe nimeni (oricat de apropiat sau indepartat) sa verse "gunoi" in vietile noastre.

sdmdi

Mesajde sdmdi » Vin Noi 07, 2014 8:49 am

Eu am ales sa spun cui intreaba. Daca sunt intrebata de ce nu fac copii le explic de ce. Si atat... Accept chiar si faptul ca altii au pareri diferite de ale mele, unii chiar din dorinta de a fi empatici fac cate o gafa cu lucruri de genul: Ia-ti o vacanta si sigur se va intampla! Dar atata timp cat totul se pastreaza in limita bunului simt. In schimb ce face femeia asta se cheama hartuire, iar ea e bolnava, nu credincioasa ci pur si simplu bolnava.

Si ca tot veni vorba de credinta, biserica, etc. Eu l-am luat pe fiu-meu la 3 ani si habar nu am daca este botezat sau nu, asistentul maternal mi-a zis ca nu stie. Am zis ca nicio problema mergem si il botezam si gata. Nu mica mi-a fost mirarea cand am fost refuzata nu de unul ci de mai multi preoti pe motiv ca nu il poate boteza ca daca cumva a mai fost botezat nu e in regula sa-l boteze de 2 ori. Recomandarea lor a fost sa merg la maternitatea unde a fost internat si sa aflu acest lucru (eu nu am nici macar istoricul lui medical din primele luni de viata care culmea ar trebui sa fie intr-o arhiva, deci ce sa mai zic de botez). Asta mi-a lasat un gust foarte amar, cu ce a gresit fiu-meu de nu i se permite botezul? Cu faptul ca nu a avut parinti in primii 3 ani de viata?
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Noi 11, 2014 11:20 pm

butzi scrie:Buna,

Nu, nu, nu cred ca asta e profilul. N-o face pentru ca sa se simta importanta ca o baga cineva in seama. Ea este sincera, nu am nicio indoiala. Iar ea nu are nicio indoiala ca are dreptate, ca este vorba de avorturi si ca este rolul ei trasat la nivel divin sa ma certe pentru genocid.

Am blocat-o pe yahoo, pe FB-ul privat nu pot fi contactata dar m-a atacat pe ala asociativ, am banat-o.

Sigur va mai gasi o cale.

...Poate vine pe forum. :D

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Noi 11, 2014 11:49 pm

butzi scrie:

Mi-ai amintit de mesajul asta, redat de mine pe topicul „Infertilitatea si credinta in Dumnezeu” in 2011:

Mademoiselle PasDeChance scrie:Sa nu ne ascundem dupa deget: da, exista si astfel de preoti, din pacate.

Imagine

Sursa.

* * *

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Mar Noi 11, 2014 11:53 pm

sdmdi scrie:Si ca tot veni vorba de credinta, biserica, etc. Eu l-am luat pe fiu-meu la 3 ani si habar nu am daca este botezat sau nu, asistentul maternal mi-a zis ca nu stie. Am zis ca nicio problema mergem si il botezam si gata. Nu mica mi-a fost mirarea cand am fost refuzata nu de unul ci de mai multi preoti pe motiv ca nu il poate boteza ca daca cumva a mai fost botezat nu e in regula sa-l boteze de 2 ori. Recomandarea lor a fost sa merg la maternitatea unde a fost internat si sa aflu acest lucru (eu nu am nici macar istoricul lui medical din primele luni de viata care culmea ar trebui sa fie intr-o arhiva, deci ce sa mai zic de botez). Asta mi-a lasat un gust foarte amar, cu ce a gresit fiu-meu de nu i se permite botezul? Cu faptul ca nu a avut parinti in primii 3 ani de viata?

Of! Spune-le ca ti-am zis EU ca sigur nu a fost botezat, dau si in scris, sa o faca. In caz ca a fost deja, iau eu „pacatul” asupra mea. Vorbesc serios.

Sa pregatesti portmoneul, ca uite ce am citit pe blogul sotiei unui prieten.

* * *

sdmdi

Mesajde sdmdi » Mie Noi 12, 2014 8:56 am

N.C.B. scrie:
Of! Spune-le ca ti-am zis EU ca sigur nu a fost botezat, dau si in scris, sa o faca. In caz ca a fost deja, iau eu „pacatul” asupra mea. Vorbesc serios.

Sa pregatesti portmoneul, ca uite ce am citit pe blogul sotiei unui prieten.

Mda, iti dai seama ca puteam sa le zic ca nu a fost si cu asta basta. Si de asemenea puteam sa gasesc si un preot care sa fie de acord (ceea ce am si gasit), dar a coborat evenimentul atat de mult pe lista mea de prioritati incat in 2 ani de zile nu am ajuns inca la el. Probabil ca o vom face in viitorul apropiat, mai ales ca am fost pe la niste botezuri in ultima vreme iar copilul a inceput sa intrebe pe el cand il botezam :D.

Iar cu plata, sunt curioasa, daca nu ii dai cat vrea ce se intampla, iti pune o vorba proasta la Dumnezeu :D?
34 ani (si eu si sotul)
infertilitate primara (ulterior secundara), 8 ani, endometrioza, rezerva ovocitara scazuta, MTHFR C677T homozigot
Atestat adoptie, august 2011
FIV1 decembrie 2011, nereusit
FIV2 septembrie 2012, reusit, SOE sapt 5.
Incredintare in vederea adoptiei, decembrie 2012
Incuviintare adoptie, aprilie 2013
FIV3 decembrie 2013, nereusit
FIV4 septembrie 2014, nereusit

N.C.B.

Mesajde N.C.B. » Lun Noi 24, 2014 2:03 pm

Ooof!

Am citit asta aseara pe un grup de mamici pe FB si m-a apucat furia:

Imagine

Imagine

Pe de o parte, suntem acuzate de „avort” in cazul embrionilor care nu se implanteaza / nu evolueaza, pe de alta parte BOR nu permite ingroparea bebelusilor morti la nastere, pe motiv ca nu sunt botezati. ~X(

Din fericire, in cazul meu am avut a face cu un preot catolic (care a venit din proprie initiativa si a facut slujba fara sa astepte bani).

* * *

Înapoi la “Miscellanea.”