Marile dureri sunt mute!

Marturii despre lupta cu infertilitatea. Povesti cu happy-end. ...Sau fara.
SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Marile dureri sunt mute!

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 30, 2011 10:05 pm

Imagini de la Ziua Parintilor de Ingeri in Bucuresti:

Imagine

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 30, 2011 10:06 pm

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Aug 16, 2011 12:28 pm

Purtătorul de cuvânt al Maternităţii Giulești: Secția de nou-născuți, renovată. Avem efectiv complet de asistente

Cu ocazia împlinirii unui an de la tragedia de la Maternitatea Giulești unde șase nou-născuți au murit, iar alți cinci au fost grav răniți în urma unui incendiu, purtătorul de cuvânt al unității medicale, Doru Pană a prezentat schimbările care s-au produs în decursul acestui an.

Acesta a declarat că maternitatea a fost renovată parțial, iar secția de neonatologie funcționează cu efectivul complet de asistente.

„Tot etajul doi, unde sunt nou născuții, este complet nou, modernizat. S-au schimbat instalațiile electrice, de gaze medicale, avem aer condiționat. În restul spitalului a început deja o renovare la departamentul de fertilizare in vitro”, a declarat purtătorul de cuvânt al maternității, care a adăugat că în cazul unui nou incendiu, timpul de acționare ar fi de 30 de secunde.

Doru Pană a precizat că asistenta Florentina Cârstea, acuzată de moartea celor șase copii prin negliejnță, s-a întors la secția de terapie neonatală după ce i s-a terminat suspendarea, fiind „una dintre cele mai bune”.

Întrebat dacă oamenii s-au ferit să apeleze la serviciile maternității, Doru Pană a declarat că „la început oamenii au fost mai reticenți, dar după ce au văzut că totul s-a schimbat, au început să aibă din nou încredere”.

Sursa: http://www.b1.ro/purtatorul-de-cuvant-m ... -9619.html
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Aug 26, 2011 12:26 pm

Bogdan Marinescu, despre tragedia de la maternitatea Giulesti: ”M-a afectat mai mult decat credeti”

Coşmar urmat de miracol, tragedia de la Giuleşti împlineşte zilele acestea, pe 16 august mai precis, un an de...enigme: instanţele nu se grăbesc să afle adevărul privind infernul în care, vara trecută, 11 copii au fost arşi de vii în Capitala Românie.

Un an au împlinit şi cei cinci micuţi care au scăpat cu viaţă din INFERNUL de la GIULEŞTI, aşa cum un an au şi lacrimile părinţilor care i-au pierdut pe ceilalţi şase nou-născuţi. În ceea ce priveşte aflarea adevărului, instanţa, respectiv Judecătoria sectorului 6, nu a reuşit până acum s-o audieze decât pe asistenta Cârstea, pe care mulţi au vrut s-o scoată ţap ispăşitor în această cauză. Mai sunt de audiat dr. Bogdan Marinescu şi ceilalţi trei acuzaţi: Toma Adrian, Dima Vasile şi Gigel Oprea. Şi, evident, trebuie să se decidă şi soarta judiciară a Spitalului Giuleşti, prima cilnică (maternitate) trimisă în instanţă ca... inculpat.

Innocenţii. Zi de doliu
Abia veniţi pe lume, puii de om, unii cântărind puţin peste un kilogram, luptau să trăiască conectaţi la aparate. Aşa i-a găsit dezastrul de pe 16 august 2010 pe cei 11 bebeluşi aflaţi în incubatoare în secţia de Terapie Intensivă a Maternităţii Giuleşti. Pârjolul a răpit pe loc cinci vieţi, iar dintre cei şase nou-născuţi scoşi din infernul flăcărilor şi transferaţi la Spitalul ”Grigore Alexandrescu”, în ciuda eforturilor medicilor, unul nu a putut supravieţui.

Doctorul. Prima confesiune, după un an
A fost anchetat de procurori, inculpat şi trimis în instanţă. Încă nu a fost audiat de judecători. Este unul dintre cei mai buni specialişti în obstetrică-ginecologie din România şi unul dintre pionierii fertilizării in vitro. Multor vedete le-a dat şansa să devină mămici. Au născut cu el multe dive, printre care şi regretata Mădălina Manole. Mai mult, prof. dr. Bogdan Marinescu a realizat şi o fertilizare in vitro de Cartea Recordurilor. Pe 16 ianuarie 2005, Adriana Iliescu (67 ani) a născut o fetiţă. Din păcate, tragedia de la Giuleşti l-a adus în atenţia tuturor într-un mod total nedorit. ”M-a afectat mai mult decât credeţi tragedia din vara trecută. Nu m-am gândit niciodată că accidentul să nu fi fost o întâmplare, ci să fi fost provocat din pricina invidiilor profesionale. Nu văd pentru ce ar face cineva aşa ceva. Nu e uman, moral şi etic să ucizi şi, în plus, fiecare medic are locul lui. Mai mult, nu avem timp suficient să facem tot ceea ce avem de făcut pentru pacienţii noştri, cu atât mai puţin... pentru aşa ceva”, ne-a declarat, în exclusivitate, prof. dr. Marinescu.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Aug 26, 2011 12:26 pm

Asistenta. A revenit la maternitate
Fum, haos, flăcări, uşi încuiate şi bebeluşi prinşi captivi în infernul flăcărilor. O singură asistentă supraveghind un salon- Florentina Cârstea. Un scurt-circuit a declanşat rapid o dramă pentru 11 suflete nevinovate şi o neşansă enormă pentru ea, care alăsat micuţii singuri pentru că a fost chemată la sala de naşteri. Lăuze înnebunite de frică, fugind haotic pe culoare, mânate de un singur gând, unul cumplit, dar, oarecum omenesc: ”Dă Doamne să fi murit copilul altei mame, nu al meu”. Unii părinţi fac acum pomeni, la cimitir, pentru copiii lor morţi înainte de a fi realizat că s-au născut, alţii umblă prin spitale încercând să-şi scape copiii de cicatrice, iar instanţa are, încă procesul pe rol. Florentina Cârstea a fost arestată şi apoi eliberată, ea fiind acuzată alături de prof. dr. Bogdan Marinescu, fostul manager al spitalului şi alte trei persoane.Între timp, ea s-a reîntors la serviciu, în aceeaşi secţie a maternităţii. De altfel, asitenta Cârstea este singura care până în prezent a fost audiată de instanţă.

”Cu precizie de bisturiu, judecătorul a făcut audierea clientei mele”
Despre modul cum a fost audiată şi, în general, despre soarta acestui dosar, apărătorul Florentinei Cârstea, avocatul Florian Şurghie, a declarat pentru ”ring”: ”Presa şi procuratura a făcut-o pe clienta mea cea mai importantă în această cauză(...)La termenul trecut, clienta mea a fost audiată timp de aproximativ o oră.(...)Clienta mea a fost audiată pe minute şi pe secunde în legătură cu tot ce s-a întâmplat.(...) După câte am observat eu, procesul decurge în mod corect(...) Până la urmă, dacă va fi cineva vinovat de moartea acelor copii inocenţi, acest lucru se va întâmpla. Dar eu spun că este momentul în care lucrurile vor fi puse pe făgaşul lor, pentru că eu am observat la doamnă judecător (nr- Ivanov) o atitudine absolut corectă şi echidistantă în această cauză. Este un magistrat tânăr care, după modul cum a decurs audierea clientei mele, nu am observat niciun fel de părtinire. Cu precizie de bisturiu, judecătorul a făcut audierea clientei mele: aşa cum, de altfel trebuie făcută o audiere. O văd hotărâtă pe doamna judecător să stabilească realmente adevărul”.

Resuscitare la lumina lanternei
„A fost cea mai dramatică acţiune la care am participat. Nou-născuţii au fost resuscitaţi la lumina lanternelor. Am înţeles încă o dată cât de puternic este sentimentul matern. Şi colegii mei au simţit acelaşi lucru şi au muncit şi cu sufletul”, mărturiseşte dr. Bogdan Opriţă, şeful SMURD Bucureşti.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Aug 26, 2011 12:27 pm

Preotul Peiu se roagă zilnic pentru ei
În noaptea de 16-17 august, preotul Tudor Peiu, de la biserica Spitalului ”Grigore Alexandrescu”, a fost chemat urgent de acasă. ”Toţi se temeau că micuţii se vor sfârşi înainte de a fi botezaţi. Unora le-au ales părinţii numele, altora eu. Era chiar ziua Sfinţilor Martiri Brâncoveni, aşa că i-am botezat Maria, Constantin, Ştefan şi Radu. Permanent m-am rugat şi mă rog pentru vindecarea lor şi pentru odihna sufletelor micilor îngeraşi plecaţi dintre noi. Atunci când se roagă, un om este în comuniune cu Dumnezeu”, explică preotul Peiu.

Dr. Enescu, managerul unui...miracol
Şi acum, la un an de la tragedie, când părinţii îşi aduc copiii la control la prof. dr. Dan Enescu, managerul Spitalului ”Grigore Alexandrescu” şi cel care i-a operat, îngrijit şi salvat pe micuţi, nu uită să treacă pe la biserica părintelui Peiu. Prezenţa¬ preoţilor în spitale a fost reglementată în anul 1991 printr-un protocol semnat între Patriarhia Română şi Ministerul Sănătăţii, acest lucru întâmplându-se după mai mulţi ani în care comunismul a exclus tradiţia religioasă din unităţile medicale.

Şi, TOTUŞI: Cine sunt ADEVĂRAŢII VINOVAŢI?
Întrebat dacă întrevede o posibilă răsturnare spectaculoasă de situaţie în acest caz, avocatul Florian Şurghie spune că e posibil, dar îşi nuanţează răspunsul cu foarte mult tâlc: ”E posibil, dar, până când judecătorii nu vor hotărî în legătură cu soarta acestui dosar, e incorect ca un avocat să-şi spună poziţia în legătură cu vinovaţi, vinovăţii şi aşa mai departe. Eu ştiu cine sunt vinovaţii, că sunt mai mulţi şi dumneavostră (n.r. - presa) - doar atât vă pot spune! În rest, rămâne în sarcina justiţiei să stabilească cine sunt aceşti vinovaţi”.

”Nu m-am gândit niciodată ca accidentul să nu fi fost o întâmplare”, Prof. dr. Bogdan Marinescu despre tragedia de la Giuleşti

„Nu pot uita că o fetiţă s-a stins din viaţă în mâinile mele, în timp ce o botezam, iar doctorii încercau cu disperare să o resusciteze.”, Preot Tudor Peiu

27 de ani s-a aflat prof. dr. Bogdan Marinescu la conducerea Maternităţii Giuleşti, iar în perioada 28.06.1990 – 16.10.1991 a fost ministru al sănătăţii.

5.000 de lei va acorda guvernul pentru fiecare copil decedat în incendiul de la Maternitatea Giuleşti.

6,8 milioane de euro este suma cerută ca despăgubire de opt dintre părinţii bebeluşilor care au suferit în incendiu.

”Faptul că aceşti copii trăiesc înseamnă că am fost martorii unui miracol.”, Prof. dr. Dan Mircea Enescu

Sursa: http://www.ziarulring.com/stiri/31046/b ... t-credeti/
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

oanandries

Mesajde oanandries » Vin Aug 26, 2011 12:38 pm

Cum? Intru-un an de zile doar asistenta au reusit sa o audieze ? Cumva cel mai "slab" cade tap ispasitor? Cum de pe Prof.Dr. Bogdan Marinescu care e managerul spitalului si responsabil de toate sectiile nu l-au audiat ? Sigur de la el aveau sa se afle amanunte importante.
Groaznica tragedie....
Mamica fericita din 25 februarie 2014

mireille

Mesajde mireille » Vin Aug 26, 2011 1:49 pm

„Nu pot uita că o fetiţă s-a stins din viaţă în mâinile mele, în timp ce o botezam, iar doctorii încercau cu disperare să o resusciteze.”, Preot Tudor Peiu

:(

Loredana

Mesajde Loredana » Vin Aug 26, 2011 9:32 pm

:( Traim in Romania!!!! :((
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Sep 13, 2011 5:59 pm

Va rugam sa acordati un vot proiectului Organizatiei EMMA, au nevoie de acesti bani!

Dragi prieteni, recent am inscris Organizatia E.M.M.A. in concursul initiat de Raiffeisen Bank, in vederea acordarii unor Grant-uri catre ONG-uri. Ca sa nu va retin acum din timp, nu intru in detalii legate de modul in care vom folosi banii dar puteti citi pe http://raiffeisencomunitati.ro/proiecte ... de-ingeri/

De prima etapa am trecut, ajungand in finala :-) iar acum a(ve)m nevoie de sustinere prin votarea online a proiectului depus. Asta dureaza mai putin de 2 minute! ...mai mult dureaza sa scriu eu explicatiile ;-)!...

Se poate vota accesand linkul https://raiffeisencomunitati.ro/program-de-granturi/

Initial trebuie sa va creati un cont si apoi dati click pe Proiecte depuse de ONG-uri.
Va aparea lista de proiecte, mergeti la sectiunea - Servicii sociale, bifati proiectul ,,Alaturi de Parintii de Ingeri", iar in josul paginii dati click pe butonul "Votat"
. Si gata ;-)!

Si mai grozav ar fi daca ati da mai departe acest mesaj.... dupa ce veti vota. ;-)

Perioada de votare este 12-30 septembrie

Ne putem baza pe voi?

Va multumesc anticipat!

Cu recunostinta,

Bianca Brad
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Oct 06, 2011 7:50 pm

Asociatia EMMA - Alaturi de Parintii de Ingeri ne invita sa luam parte, direct sau indirect, la un eveniment special care va avea loc pe 15 octombrie. ♥

Cititi detaliile de pe http://www.organizatiaemma.ro/node/671
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Oct 07, 2011 9:23 am

SOS Infertilitatea scrie:Va rugam sa acordati un vot proiectului Organizatiei EMMA, au nevoie de acesti bani!

EMMA a obtinut grantul!

Dragi Parinti de Ingeri, dragi prieteni E.M.M.A.,

in cazul in care nu ati aflat deja, cu mare bucurie va anunt ca in urma concursului initiat de Raiffeisen Comunitati, Organizatia EMMA a castigat o finantare prin programul de granturi, bugetul oferit proiectului "Alaturi de Parintii de Ingeri" fiind de 13.045 lei.

Detalii despre castigatori, gasiti pe: http://raiffeisencomunitati.ro/2011/10/ ... -granturi/

Au fost multe emotii, multa munca, mult stres,...dar a meritat tot efortul :-))))

Va multumesc pentru timpul si votul acordat (sau pe care ati vrut sa-l acordati dar nu ati reusit din motive tehnice :-(((!), pentru faptul ca ati spus si altora despre proiectul nostru...

Mai pe scurt ;-): Va multumesc pentru ca ati facut aceasta reusita, posibila!

Aceleasi multumiri le transmit si prietenilor si cunostintelor voastre care au raspuns apelului vostru/al nostru ;-)!
A fost primul grant pentru care am aplicat si sper sa fie de bun augur pentru urmatoarele proiecte, menite sa vina in sprijinul tuturor Parintilor de Ingeri!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Oct 15, 2011 9:52 am

Asociatia EMMA - Alaturi de Parintii de Ingeri ne invita sa luam parte, direct sau indirect, la un eveniment special care va avea loc diseara, 15 octombrie. ♥

Vizionati filmuletul si cititi detaliile de pe http://www.organizatiaemma.ro/node/671" onclick="window.open(this.href);return false;

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

AliaS

Mesajde AliaS » Vin Feb 10, 2012 10:28 pm

Si primul ministru era sa devina parinte de inger: http://www.libertatea.ro/detalii/artico ... 77984.html

Deşi pare că a avut o viaţă lipsită de greutăţi, Mihai Răzvan Ungureanu a trecut acum cinci ani prin momente dificile. Soţia sa, Daniela, l-a adus pe lume prematur pe micuţul Ştefan, a cărui viaţă atârna de un fir de păr.

Mai mult: Mihai Răzvan Ungureanu a fost la un pas să-şi piardă copilul! - Reportaj | Libertatea.ro

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Mar 06, 2012 4:19 pm

Duminica, 11 martie, la ora 21.00, pe postul Antena 3, in cadrul emisiunii "În premieră", va fi difuzat reportajul "Prea multi ingeri", realizat cu participarea Biancai Brad si a Organizatiei EMMA. (Pregatiti batistele.)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Mar 17, 2012 1:22 pm

Documentarul "Prea multi ingeri", despre mortalitatea infantila si despre lipsa de intelegere din partea sistemului si a societatii pentru parintii care isi pierd copiii; in reportaj puteti vedea si o familie care, in urma socului pierderii copilului (sarcina naturala, obtinuta rapid), se confrunta ulterior cu infertilitatea...

http://inregistrari.antena3.ro/view-In_ ... am-41.html

(durata documentarului: o ora)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Mai 14, 2012 4:03 pm

Se apropie Ziua Parintilor de Ingeri 2012.

Eveniment de comemorare a copiilor plecati prea curand de langa noi, ce va avea loc duminica, 27 mai, de la 17.30.

Imagine

Mai multe detalii pe http://www.organizatiaemma.ro/node/784
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Joi Mai 24, 2012 9:16 pm

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Mai 25, 2012 4:11 pm

Duminica 27 mai 2012, ora 17.30, are loc Ziua Parintilor de Ingeri.

Aşadar, şi în acest an, în aceeaşi zi, la aceeaşi oră, Parinţii de Îngeri, apropiaţii acestora şi simpatizanţii E.M.M.A., vor aprinde lumânări şi vor înălţa la cer baloane colorate simultan, în 15 oraşe din România şi în 5 oraşe din afara ţării, respectiv în Anglia (Londra, Harlow (Essex)), în Franţa (Jossigny si Bastia) si in Spania (Toledo)!

In Bucuresti se va intampla in Parcul IOR (Alexandru Ioan Cuza), intrarea dinspre intersectia strazilor Baba Novac si Campia Libertatii. Detalii despre celalte orase.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Mai 26, 2012 2:07 pm

Merge cineva la evenimentul de comemorare al Organizatiei EMMA, maine seara? Daca da, scrieti-ne la contact@vremcopii.ro
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie