Patru reportaje despre infertilitate la Observator - Antena1

Marturii despre lupta cu infertilitatea. Povesti cu happy-end. ...Sau fara.
oanandries

Re: Avem nevoie URGENT de voluntari pentru Observator, Antena1!

Mesajde oanandries » Vin Oct 29, 2010 4:07 pm

Ce ma bucur ca a fost postat comentariul meu la observator(claris),imi venea sa plang de fiecare data in aceste 4 seri,a fost foarte trist.Sper sa aiba impact aceasta campanie,macar niste donatii ceva,dar cel mai bine ar fi sa se aprobe legea si in sfarsit sa fie si la noi in tara infertilitatea recunoscuta ca o boala.Felicitari fetelor sunteti nemaipomenite! [floare] [floare] [floare]
Mamica fericita din 25 februarie 2014

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Oct 31, 2010 4:24 pm

littlegirl scrie:Salut fetelor!
am urmarit fiecare material, din fiecare seara, sunt foarte bine elaborate ideile. Ma gandeam, sa se faca un material strict pe drama barbatului care afla ca este infertil, el stalpul casei!

LittleGirl, a existat un reportaj s-a vorbit preponderent despre infertilitatea masculina, a fost chiar primul reportaj TV al campaniei, in 2008, difuzat de doua ori de ProTV, duminica seara, deci de mare audienta: http://stirileprotv.ro/stiri/romania-te ... tinua.html

Insa accentul pus pe infertilitatea masculina a fost optiunea realizatoarei TV, nestiuta la timp de catre persoanele care au vorbit despre infertilitate in general - de pilda Alina, pe care o vezi in reportaj, nu face parte dintr-un cuplu cu infertilitate masculina, ca atare dupa reportaj sotul ei a primit mesaje de incurajare/consolare.

Deci da, e nevoie de astfel de reportaje, dar ce barbat este deschis sa vorbeasca despre propria infertilitate la TV?

littlegirl scrie: Poate se emotioneaza un politician care a numarat si el 2-3 spermatozoizi si se teme ca-l paraseste nevasta. sau ca-si pierde din barbatie.

Nu cred ca problema trebuie pusa astfel, nici macar in gluma.

Cu siguranta statistic exista printre politicieni persoane - barbati si femei - cu probleme de infertilitate, insa cred ca solidaritatea cu cauza noastra nu presupune neaparat o experienta personala directa, ci ar trebui sa fie acordata din principiu, in conditiile in care infertilitatea este o conditie medicala iar sistemul de asigurari de sanatate a fost creat pentru a sprijini cetatenii cu probleme de sanatate.

Oricum, singurul politician despre care stim noi ca a vorbit public despre problema sa de infertilitate de cuplu este chiar Ion Bazac, fostul ministru al Sanatatii:

În legătură cu propria situaţie locativă, l-am mai întrebat pe ministrul Sănătăţii de ce şi-a cumpărat un apartament tocmai la Monaco. “E casă de vară. Mergem doar în vacanţă acolo. Apartamentul l-am cumpărat cu o parte din banii primiţi după ce am vândut o companie de leasing. Prioritatea personală, a mea şi a familiei mele, este să avem un copil şi există un anume tip de impediment medical pentru care nu am reuşit până la această vârstă. În gândirea noastră, sigur că nu ştiam că avea să se întâmple la sfârşitul lui decembrie 2008, era să mergem să folosim acel loc pentru a urma împreună un tratament şi eventual soţia mea să rămână gravidă. Acum a trecut pe planul doi. O să vedem cum o să rezolvăm această prioritate personală”, a conchis Ion Bazac.

Sursa (interviul este despre cu totul alte chestii, dar l-am deturnat noi la comentarii:) http://old.cotidianul.ro/ion_bazac_se_i ... 70942.html

littlegirl scrie:Si inca o idee: sunt foarte multe boli care se pot preveni, care tin efectiv de stilul nostru de viata, de alegerile noastre; ma intriga faptul ca sunt campanii sociale pt alcoolici, drogati, fumatori, toate suventionate de stat iar pentru infertilitate, boala care tine doar intr-o mica masura de noi, NIMIC.

Sigur ca e o idee de bun simt, dar ne trebuie mult-mult sprijin politic pentru a demara o astfel de camapanie. Multi bani, sa vii de pilda, ca asociatie in domeniu, cu o cofinantare si sa propui un proiect Ministerului. Deci vise! In actualul context economic, nici sa nu ne imaginam.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Oct 31, 2010 4:30 pm

oanandries scrie:Ce ma bucur ca a fost postat comentariul meu la observator(claris),imi venea sa plang de fiecare data in aceste 4 seri,a fost foarte trist.Sper sa aiba impact aceasta campanie,macar niste donatii ceva,dar cel mai bine ar fi sa se aprobe legea si in sfarsit sa fie si la noi in tara infertilitatea recunoscuta ca o boala.Felicitari fetelor sunteti nemaipomenite! [floare] [floare] [floare]

Deci tu esti Claris! Si celelalte comentarii citate in emisiune sunt de la persoane de pe forum (ZisaCami si Aura), dar am observat ca au fost pe site-ul Observatorului multe comentarii si de la persoane din afara SOSI, plus ca foarte multa lume ne-a cautat pe net dupa emisiuni.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Dum Oct 31, 2010 4:32 pm

Si vestea buna: campania la Observator va continua, deja un nou material este in curs de finalizare, se pare ca exista si o interventie a Ministerului Sanatatii pe tema infertilitatii.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Lun Noi 01, 2010 11:13 am

Deci exista o pozitie a MS, dar bineinteles ca nu e pozitiva! "N-avem bani." :|
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

mihaele

Re: Campania la Observator - Antena1 va continua!

Mesajde mihaele » Lun Noi 01, 2010 11:31 am

Fetelor este un lucru extraordinar pentru noi ca Antena1 prelungeste campania nostra. Va rog haideti sa ne mobilizam pentru acesta campanie! Nicioadata nu au fost bani in tara asta :(

alinutz

Mesajde alinutz » Mie Noi 03, 2010 8:06 pm

Buna fetelor!
Am vazut ca si Prima TV a avut in seara asta un reportaj despre infertilitate. Incet -incet, dar parca incep sa se miste lucrurile. Datorita voua, celor din Asociatie. :) Daca nu se vor obtine fiv-uri gratuite in curand, macar incepe sa se schimbe mentalitatea oamenilor. Daca ti se tot repeta acelasi lucru, parca incepi sa-l crezi (pentru cei mai nedestupati la minte...).
Aveti linkul aici: http://www.primatv.ro/stiri-focus/o-san ... viata.html
Pupici
[gravi] 25 + 4 zile
Sunt pregatita sa fiu mamica!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Noi 03, 2010 8:47 pm

Alinutz, multumim pentru semnalare, sarcina usoara in contiunuare!

Este excelent ca mediatizarea devine si mai ampla! Va invitam sa lasati comentarii pe site-ul PrimaTV.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

AncaBB

Mesajde AncaBB » Vin Noi 05, 2010 10:02 am

Am plans urmarind reportajele !! Felictari pentru campanie voua celor de la Asociatie !
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

Irinuka

Re: Patru reportaje despre infertilitate la Observator - Antena1

Mesajde Irinuka » Dum Ian 16, 2011 11:28 am

Am vazut acum aceste inregistrari si m-au emotionat foarte foarte mult .....

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Patru reportaje despre infertilitate la Observator - Ant

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 13, 2011 7:06 am

Am adugat in primul post si redam si aici, grupate, inregistrarile celor patru reportaje din campania Observator Antena1 despre infertilitate:

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

AliaS

Mesajde AliaS » Vin Dec 16, 2011 9:59 am

Foarte impresionante reportajele ! ...

AncaBB

Mesajde AncaBB » Dum Sep 16, 2012 6:13 am

Sa stiti ca eu si acum plang cand vad reportajele astea. Sa ne ajute Dumnezeu pe toate , sa nu mai fie atata suferinta in lume !
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

Înapoi la “Testimoniale”