La capat de linie...... cand speranta a murit :(

Marturii despre lupta cu infertilitatea. Povesti cu happy-end. ...Sau fara.
mariuca

Re: La capat de linie...... cand speranta a murit :(

Mesajde mariuca » Mar Apr 05, 2011 3:41 pm

Rainyday, imi pare nespus de rau...

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Apr 05, 2011 5:10 pm

rainyday scrie:Nu va fi un mesaj vesel, insa nu vreau sa fie nici un mesaj patetic.

Fetitele mele au plecat la cer sambata 2 aprilie, la 23 de saptamani si 5 zile de gestatie. Le-am nascut natural si au avut 410 si 500 de g. S-au nascut vii si au trait o ora. Cauza: fiind o sarcina gemelara monozigota, deci cu mare risc, au dezvoltat sindromul transfuzor-transfuzat care la noi a declansat un hidramnios acut (cresterea la peste 10 ori a cantitatii de lichid amniotic in 24 de ore), ceea ce a dus la 12 ore de contractii ce nu au putut fi oprite cu niciun fel de perfuzie. Durerea a fost si este imensa, e cea mai mare tragedie care s-a putut intampla in familia noastra, insa nu ne vom lasa doborati. O sa suferim o vreme, mie imi va lua probabil cateva luni sa ma recompun fizic si psihic, mai ales ca erau fetitele noastre atat de iubite,dorite si asteptate...Privind partea buna a lucrurilor, erau sanse mari sa se nasca cu probleme in urma acestui sindrom, desi genetic si morfologic au fost doua fetite perfect sanatoase, iar gandul de a avea un copil bolnav e mai teribil de suportat decat gandul de a avea doi ingerasi la ceruri care sper ca intr-o buna zi sa ne trimita un alt bebe sanatos, care sa ne lumineze vietile.

Suntem in agonie, insa nu la capat de linie...speranta inca nu a murit, e vie si ne da puterea de a merge mai departe. Dumnezeu sa ne ajute!

Vai, Rainyday. Vai.

...nici nu pot sa iti scriu..........
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

mireille

Mesajde mireille » Mar Apr 05, 2011 6:18 pm

Rainyday....... :( imi pare nespus de rau....

Loredana

Mesajde Loredana » Mar Apr 05, 2011 7:33 pm

rainyday, :( ....sa va ajute Dumnezeu sa treceti cu bine peste tragedie. Condoleante si imi pare nespus de rau pentru voi. :((
Este bine ca nu te consideri la capat de linie si iti doresc sa-ti pastrezi speranta de mai bine. :ymhug:
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

oanandries

Mesajde oanandries » Mar Apr 05, 2011 8:56 pm

Rainyday mamica de ingerasi....Condoleante!
Mamica fericita din 25 februarie 2014

lauragar

Mesajde lauragar » Mar Apr 05, 2011 9:10 pm

rainyday,imi pare tare rau!nu stiu ce sa zic......te imbratisez cu drag.dupa felul in care scrii se vede ca esti o luptatoare.cred ca mi-ai dat o lectie de viata!credeam ca ceea ce am trait eu a fost cumplit......dar......nu stiu ce sa-ti spun...
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mie Apr 06, 2011 7:33 am

Rainyday :ymhug: si sa treceti cu bine peste asta.
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Apr 06, 2011 2:51 pm

RainyDay, am citit aseara si mi-au dat lacrimile instantaneu. Am recitit acum si mi-au dat lacrimile instantaneu...

E tare-tare nedrept.........

Bineinteles ca fiecare om e diferit si reactioneaza diferit in confruntarea cu suferinta, dar si eu in primele zile de dupa nenorocire am fost *tare* - nu stiu, o fi ilustrarea vorbei "te intareste Dumnezeu", sedativele + instinctul de supravietuire... Eu am fost tetanizata de socul post-traumatic, ceea ce din afara putea fi interpretat ca sunt "bine"... Abia dupa cateva saptamani am putut sa plang... Eu, la aproape trei ani de la nenorocire, resimt mai intens si mai dureros acum tot ce s-a intamplat decat in primele zile.

Va fi tare greu. Tot ce iti doresc este sa ramai curand gravida din nou - doar asa vei reusi nu sa uiti, caci nu ai cum sa uiti, ci sa depasesti cumva faza acuta a dramei...

Daca simti nevoia si doresti sa stam de vorba, te pot suna, lasa-mi nr de telefon in mesaj privat. Daca nu acum - atunci mai tarziu, daca vei dori.

Nu pot decat sa iti spun ca te inteleg si ca imi simt cuvintele neputincioase....... :(
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

crisanti

Mesajde crisanti » Lun Apr 11, 2011 10:04 am

RainyDay :YMHUG: :YMHUG: :YMHUG: :YMHUG:

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mar Apr 12, 2011 3:37 pm

RainyDay, ma gandesc la tine....... Stiu ca iti este greu, mai greu dacat ai crezut la inceput ca iti va fi...... Traieste-ti doliul. Nu ai ce face. Oricum ai intoarce-o, e ireversibil.

rainyday

Mesajde rainyday » Mie Apr 13, 2011 10:40 am

speranta de a avea un alt copil e singura care ma mai anima...
Ultima oară modificat Vin Apr 24, 2015 12:49 pm de către rainyday, modificat de 2 ori în total.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Apr 14, 2011 3:08 pm

speranta de a avea un alt copil e singura care ma mai anima...

Stiu, RainyDay. Si iti urez sa ti se intample repede, cat mai repede.

Eu cand eram in stadiul in care esti tu acum, la cateva zile de la nenorocire, am primit un mesaj privat pe DC, forumul pe care scriam atunci, si persoana respectiva mi-a spus povestea ei. Reusise la primul FIV, dar fetita a murit la nastere.

Cu greu s-a adunat de pe jos si a reinceput lupta.

A urmat fiv2, nereusit.

A urmat fiv3, nereusit.

A urmat fiv4, nereusit.

A urmat fiv5, nereusit.

Abia la FIV6 a reusit din nou si avea o fetita.

Nici nu am putut sa ii raspund propriu-zis la mesaj, am zis doar ceva de multumire. Nici nu as fi putut concepe sa nu reusesc la urmatorul FIV (de altfel, daca a existat o tentativa unde am fost 100% sigura ca voi reusi aia a fost FIV2, cand am avut embrionii de calitatea cea mai slaba, primisem rezultatul negativ si am refuzat sa accept, am dat din nou sange ziua urmatoare si, in asteptarea rezultatului, despre care nu mai indoiam ca va fi pozitiv, faceam planuri cum sa dau in judecata laboratorul care imi gresise rezultatul in ziua anterioara - eram hipnotizata, irationala). Nu as fi putut concepe atunci ca as putea trece prin noi esecuri, eram sigura ca nu as mai putea suporta, simteam ca era PREA mult, ca mai mult nu mai puteam duce. Tot ceea ce imi doream era o noua sarcina care sa imi redea speranta si sa ma ajute ...nu, n-am cum sa uit....... sa ma ajute sa ...supravietuiesc.

.....Fetita persoanei care mi-a scris atunci se numeste Daria, asta nu am uitat. Desi am avut doar un schimb de pm-uri acum cativa ani, uneori ma gandesc la mama Dariei. Si ea atinsese fundul abisului, dar perseverenta a salvat-o.

Cum scrie la semnatura mea, succesul e copilul indraznelii.

Iti urez din suflet sa obtii o noua sarcina, care sa fie bine pana la capat, cat mai curand!

mirimir

Mesajde mirimir » Sâm Apr 16, 2011 10:26 pm

RainyDay, Raluca va imbratisez!

aura81

Mesajde aura81 » Joi Sep 29, 2011 1:05 pm

imi pare nespus de rau. speranta exista intotdeauna, chiar din momentul in care pui un pic de dragoste, in momentul in care faci o inseminare sau un fiv. chiar daca nici asa nu vei tine un pui in brate, tot vei reusi in vreun fel daca iti vei dori cu adevarat. chiar daca acel pui nu este nascut de tine. aura, mamica de copil adoptat.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Oct 05, 2011 4:05 pm

Aura, cum iti spuneam, si tu si bebelusul tau sunteti foarte norocosi. Bravo!

Dar asta nu inseamna ca cei care inca nu isi tin copiii in brate nu si-au "dorit cu adevarat".

Problema este mult mai complexa, nu tine doar de dorinta...

rainyday

Mesajde rainyday » Sâm Noi 26, 2011 3:07 pm

Mademoiselle PasDeChance scrie:Aura, cum iti spuneam, si tu si bebelusul tau sunteti foarte norocosi. Bravo!

Dar asta nu inseamna ca cei care inca nu isi tin copiii in brate nu si-au "dorit cu adevarat".

Ultima oară modificat Vin Apr 24, 2015 12:51 pm de către rainyday, modificat 1 dată în total.

Loredana

Mesajde Loredana » Sâm Noi 26, 2011 3:58 pm

rainyday scrie:cand scriu aceste randuri,sunt in spital,cu o perfuzie de metotrexat picurandu'-mi in vene,pt a omori embrionul de 5-6 saptamani din trompa mea dreapta,caruia ii batea inimioara azi-dimineata.sunt sfasiata de durere...deja e prea mult...mi*am pierdut fetitele in aprilie,acum inca un copil si posibil si trompa dreapta daca medicamentul da gres...degeaba am ramas gravida natural de 2 ori,speranta si zambetul au murit odata cu copiii mei...

... [parerau]
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

georgyy16

Mesajde georgyy16 » Sâm Noi 26, 2011 4:25 pm

miki NU RENUNTA MERGI MAI DEPARTE! eu am cunoscut o persoana care avea peste 40 de ani si facuse intr-un an 5 fiv-uri si abia la ultimul a reusit asa ca nu iti pierde speranta mergi mai departe DAR CAUTA UN DOCTOR CARE ISI DA INTERESUL SI TE AJUTA CU ADEVARAT! SUCCES!

Alla76

Mesajde Alla76 » Sâm Noi 26, 2011 5:07 pm

rainyday scrie:
Mademoiselle PasDeChance scrie:Aura, cum iti spuneam, si tu si bebelusul tau sunteti foarte norocosi. Bravo!

cand scriu aceste randuri,sunt in spital,cu o perfuzie de metotrexat picurandu'-mi in vene,pt a omori embrionul de 5-6 saptamani din trompa mea dreapta,caruia ii batea inimioara azi-dimineata.sunt sfasiata de durere...deja e prea mult...mi*am pierdut fetitele in aprilie,acum inca un copil si posibil si trompa dreapta daca medicamentul da gres...degeaba am ramas gravida natural de 2 ori,speranta si zambetul au murit odata cu copiii mei...

nu-mi vine sa cred cat de greu esti incercata... [parerau] [parerau] [parerau]
oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, neconfirmata ecografic doar prin beta HCG, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 Debrecen - reusit (ET 26.11.10) cu hiperstimulare gr 3, sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8. FIV 2 la Timisoara!!!! in cadrul programului national punctie 09.05.12 ET 12.05.12 cu 2A de 8 celule si 1B de 4 celule; la rece avem 2 blastocisti cuminti. Beta ziua 11 de la ET = 177,12 ziua 13ET 337,26 ziua 20 ET 3328,33

silviacris

Mesajde silviacris » Sâm Noi 26, 2011 8:26 pm

rainyday scrie:cand scriu aceste randuri,sunt in spital,cu o perfuzie de metotrexat picurandu'-mi in vene,pt a omori embrionul de 5-6 saptamani din trompa mea dreapta,caruia ii batea inimioara azi-dimineata.sunt sfasiata de durere...deja e prea mult...mi*am pierdut fetitele in aprilie,acum inca un copil si posibil si trompa dreapta daca medicamentul da gres...degeaba am ramas gravida natural de 2 ori,speranta si zambetul au murit odata cu copiii mei...

Offf Doamne,imi pare nespus de rau....este intradevar o tragedie :YMPRAY: :YMPRAY: am sa ma rog pentru tine.
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

Înapoi la “Testimoniale”