Ratacind intr-o lume a parintilor

Marturii despre lupta cu infertilitatea. Povesti cu happy-end. ...Sau fara.
SOS Infertilitatea
Administrator

Ratacind intr-o lume a parintilor

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 18, 2012 12:14 pm

Una din voluntarele si forumistele noastre ne-a trimis un text despre confruntarea sa cu infertilitatea. Este modalitatea pe care a gasit-o ea de a sprijini campania de sensibilizare a SOS Infertilitatea si o sa vedeti ca textul se lega foarte bine cu mesajul campaniei, este in acelasi spirit.

Multumim mult, Irina! @};-
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Ratacind intr-o lume a parintilor

Pasesc pe aleea parcului si privesc ploaia de petale ce ma inconjoara. Caut caldura razelelor de soare pierdute pe lac. Imi incarc auzul cu tril de pasarele. Este o primavara minunata. Chiar este. Si totusi, fiecare strigat vesel de copil dinspre locul de joaca aduce in inima mea un vant taios. O amintire dureroasa a ceea ce imi doresc si inca imi lipseste, ca un nor ce refuza sa se risipeasca. Si numar primaverile ce au trecut de cand astept o minune: pana acum, patru au venit cu speranta si au plecat la fel.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Ma gandesc la viata mea, pana nu demult aproape perfecta si atat de bine planificata. Nu s-a schimbat mai nimic, si cu toate acestea, totul este altfel. A nu-ti conditiona fericirea de asteptari cere mult exercitiu. Inca ma straduiesc sa invat. Imi tot repet ca nu exista o normalitate predefinita si ca o familie in doi este de ajuns, atat timp cat exista iubire. Imi intrerup gandurile cand cineva imi striga numele.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 18, 2012 12:15 pm

Este o veche colega de serviciu, pe care nu am mai intalnit-o de cativa ani. Este mamica acum si isi dedica majoritatea timpului noilor responsabilitati. O imbratisez cu drag si ii spun cat ma bucur sa o vad aratand bine si radiind bucurie din interior. Imi opresc privirea asupra fetitei blonde si neastamparate din caruciorul pe care il impinge. Si ma pierd pentru un moment in ochii aceia mari de copil. Ma intreaba ce mai fac si ii spun ca suntem bine, si eu si sotul meu. Dupa care incerc sa imbrac platosa imaginara pentru a face fata intrebarilor dureroase ce stiu ca vor urma. Ma intreaba daca noi avem copii si, la auzul raspunsului negativ, se grabeste sa ma incurajeze in aceasta directie. „Fetita mea este de departe cea mai mare realizare de pana acum. Nimic nu poate egala bucuria pe care o simt zilnic vazand-o cum creste.”, imi spune, si simt cum mi se sfasie inima stiind ca vorbeste sincer.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 18, 2012 12:22 pm

Am invatat sa nu ii condamn pe cei din jurul meu pentru ranile pe care mi le redeschid fara sa vrea sau sa stie. Realizez ca, de cele mai multe ori, intentiile le sunt bune. Ceea ce pot face este sa fiu deschisa in legatura cu realitatea mea. Ca urmare, lansez raspunsul indelung exersat: „Ne dorim foarte mult copii, insa din pacate ne confruntam cu o serie de aspecte medicale ce ne-au impiedicat pana acum sa materializam aceasta dorinta”.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 18, 2012 12:24 pm

Ca de obicei, urmeaza momentul de liniste inevitabila si simt sentimentul stingher si inconfortabil trait de prietena mea, precum si goana mintii sale dupa ceea ce ar putea fi o incurajare potrivita in situatia data. „Ei, dar nu iti face griji! Sunteti inca tineri si medicina a progresat mult in ultimii ani in acest domeniu. O sa se intample cand va fi sa fie, o sa vezi. Trebuie doar sa te relaxezi si sa nu te mai gandesti la asta. In plus, poti intotdeauna sa iei in considerare si adoptia, ca optiune alternativa.” Zambesc alungandu-mi tristetea si ii multumesc pentru incurajare. Stiu deja din experienta ca ar fi prea putin constructiv sa continui discutia incercand sa-i explic ca cele rostite de ea nu fac altceva decat sa inglobeze prea multe prejudecati si stereotipuri legate de infertilitate. Nu este nici locul, nici momentul potrivit. Aproape niciodata nu este.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Imi iau ramas bun si pasesc in continuare pe drumul meu. Este un drum incert, de multe ori labirintic, acelasi cu al multor altora ce imi impartasesc suferinta, ramanand adesea nevazuti si neauziti intr-o lume a parintilor. Paradoxal, in acest impas sunt circa 80 de milioane de cupluri din intreaga lume, reprezentand pana la 15 % din populatie. Din acestia, 5% nu vor reusi niciodata sa-si vada visul implinit, in ciuda evolutiei cercetarilor si tehnicilor medicinei moderne. Si nu pot sa nu ma intreb, cand viata mea va trage linia, de care parte a statisticii ma voi afla?
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Realitatea este ca nimeni nu poate sa imi raspunda. Nu pot decat sa accept necunoscutul si sa renunt la incercarile disperate si inutile de a-mi controla destinul. Insa tanjim dupa ideea de control, iar neputinta tinde sa ne ingenuncheze. Calitati care altadata m-au ajutat sa-mi construiesc o cariera frumoasa (ambitia, mandria, perseverenta, spiritul competitiv), acum s-au transformat in cei mai mari dusmani ai mei. Iar cariera a devenit istorie, pentru ca, in ciuda rolului de a-mi distrage atentia de la turnura neasteptata a vietii mele, orele lungi la birou si responsabilitatile de coordonare s-au dovedit incompatibile cu nenumaratele vizite la doctor, cu momentele repetitive cand medicatia injectabila prescrisa trebuia administrata, cu nesfarsitele zile in care mintea imi era incetosata si distrasa de efectele perfide ale tratamentelor medicale, cu suferinta fizica asociata uneori acestora.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 18, 2012 12:25 pm

Si totusi nu regret nimic, mergand pe calea mea, in cautarea motivatiei pierdute, in incercarea de a evada din inchisoarea in care ma invart in cerc, ciclic, si de a-mi continua existenta asa cum era ea candva: liniara, impacata si linistita. Ma caut neincetat si ma redefinesc. Las timpul sa treaca si imbratisez acceptarea a ceea ce nu pot controla. Imi reconstruiesc fericirea cu caramizi mici si transparente: cu pensula scufundata in culori, cu degetele pe coardele chitarei, cu flori de primavara, luciu de apa si raze de soare. Ma consolez la gandul ca raman totusi o persoana norocoasa in atat de multe alte privinte.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 18, 2012 12:25 pm

Celor ce vor sa imi ramana prieteni le-as spune doar atat: voi pretui intotdeauna rabdarea lor de a sta, de a asculta si de a arata empatie (nu mila, nu compasiune). Fara a judeca, fara a oferi solutii.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 18, 2012 7:02 pm

Fara a minimaliza impactul pe care infertilitatea il are zilnic asupra celor afectati. Nu astept nici macar intelegere, pentru ca, fara a fi trecut prin aceasta experienta, durerea pierderii a ceea ce nu ai avut niciodata este prea greu de imaginat.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 18, 2012 7:03 pm

Iar daca viata v-a oferit privilegiul de a deveni deja parinti, nu luati statutul vostru ca fiind unul garantat. Printre aniversari frumoase in familie sau griji zilnice, nu uitati ca, invariabil, exista in jurul vostru prieteni, rude sau cunoscuti ce inca viseaza la zambetul unui copil, ale carui trasaturi sa le aduca aminte intr-o zi de ei sau de cei pe care ii iubesc. Si care poate sufera in liniste, naufragiati pe o insula a vietii. Nu ii indepartati din viata voastra, doar pentru ca nu impartasesc aceleasi bucurii si ritualuri!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Apr 18, 2012 7:03 pm

Acum au, mai mult ca niciodata, nevoie de sustinerea si afectiunea prietenilor lor.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

mirimir

Mesajde mirimir » Mie Apr 18, 2012 9:56 pm

SOS Infertilitatea scrie:Una din voluntarele si forumistele noastre ne-a trimis un text despre confruntarea sa cu infertilitatea. Este modalitatea pe care a gasit-o ea de a sprijini campania de sensibilizare a SOS Infertilitatea si o sa vedeti ca textul se lega foarte bine cu mesajul campaniei, este in acelasi spirit.

Multumim mult, Irina! @};-

Cat de dureroase si cat de cunoscute sunt aceste trairi.
Irina, eu am avut privilegiul de a deveni parinte si iti spun printre lacrimi, care nu sunt de mila sau compasiune, ca suferinta aceea nu se uita niciodata si cat o sa pot voi fi alaturi de cei care inca se lupta cu infertilitatea.Stiu ca nimic nu alina aceasta durere, iar uneori tacerea e si mai dureroasa, de aceea am ales sa scriu cateva cuvinte.
[floare]

HappyBee

Mesajde HappyBee » Vin Apr 20, 2012 10:36 am

Buna!
Asa cum am promis ieri pe FB, iata-ma printre voi!
Am citit articolul cu lacrimi in ochi pentru ca ma regaseam in fiecare cuvintel.....ca si cum cineva mi-ar fi "citit" gandurile aflate in cel mai ascuns coltisor al sufletului meu si apoi a scris despre asta! Si singurele cuvinte care-mi vin acum in minte sunt: "De ce? De ce trebuie sa sufar atat? Oare voi trai vreodata bucuria de a fi mama?"

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Apr 20, 2012 2:20 pm

Mirimir, iti multumesc pentru mesaj, e reconfortant sa stim ca cel putin cei care au iesit intr-un fel invingatori din lupta cu infertilitatea vor gasi intotdeauna ceva mai multa intelegere pentru cei care sunt abia la inceputul drumului catre implinirea visului de a avea un copil. Nu am nicio indoiala ca, indiferent de ce aduce viata ulterior, ramane o experienta marcanta, de neuitat. Ne remodeleaza sufletele pentru totdeauna.

Gabi, au existat momente cand si eu m-am intrebat "De ce?". Acum accept pur si simplu existenta arbitrarului in existenta noastra, a tuturor. Nu cred ca trebuie sa cauti o explicatie, iar daca ar exista o cauza catre care sa arati, probabil ca nu ar schimba prea mult acum. Cu siguranta nu e vina ta, desi stiu ca, oricat am constientiza acest lucru, sentimentul acesta perfid refuza sa dispara. Nici nu cred ca divinitatea ne pedepseste pentru greselile noastre sau ale altora...este suficient sa te uiti in jur si sa vezi ca statutul de parinte biologic nu tine cont de un cod de moralitate (altfel nu ar exista atat de multi copii parasiti si neajutorati).

Iar la intrebarea daca vei fi vreodata mama, numai timpul iti va raspunde. Intre timp trebuie sa nu uiti ca esti femeie, ca esti speciala. Si mai depinde de cum definesti tu statutul de mama. Nu cred ca cineva ar avea dreptul sa spuna despre femeile care aleg sa-si daruiasca dragostea unui copil adoptat ca sunt mai putin mame decat cele care au copii biologici.

Am scris articolul pentru ca cei ca mine sa stie ca nu sunt singuri. Si eu, la randul meu, m-am regasit in povestile altora, si m-a ajutat. Sa accept, sa ma bucur in continuare de lucrurile frumoase din viata mea.

Irina
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Apr 21, 2012 12:21 pm

Am postat articolul Irinei pe Facebook si a primit mult feedback, si ca intensitate a comentariilor, si ca numar al share-uirilor:

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Apr 21, 2012 12:22 pm

Am postat si pe grupul SOS Infertilitatea:

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Apr 21, 2012 12:26 pm

Dar inca si mai interesant a fost cand am iesit din "lumea noastra".

Stiti ca in aceasta campanie de sensibilizare noi ne-am propus sa ne adresam "celorlalti", unui public exterior, care sa constientizeze ca infertilitatea este o realitate si ca ar fi bine sa aiba o atitudine de empatie s.a.m.d.

Pe aceasta idee, i-am rugat pe cei de la TotulPentruMame (emisunea de la PrimaTV, unde am fost si noi invitati) sa share-uiasca articolul. Acolo reactiile au fost diferite, mult mai amestecate (si intelegem ca au fost si comentarii sterse - nu am apucat sa le vedem):

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate