Carta deontologica SOS Infertilitatea

Nici macar cea mai bine-intentionata organizatie din lume nu poate "trai" doar cu aer! Nu ramaneti indiferenti: implicati-va in sustinerea cauzei comune, DONATI pentru Asociatia SOS Infertilitatea!
SOS Infertilitatea
Administrator

Carta deontologica SOS Infertilitatea

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Noi 17, 2010 11:31 am

http://infertilitate.com/2010/11/17/carta-deontologica/

SOS Infertilitatea este o organizatie de pacienti, initiata si animata de persoane care se confrunta sau au invins deja infertilitatea. Scopul sau este promovarea si apararea intereselor persoanelor afectate de infertilitate.

In spatele actiunilor campaniei se afla, cumulate, mii de ore de munca voluntara. Bugetul campaniei in primii doi ani si jumatate a fost minimalissim, constituit exclusiv din contributii personale ale membrilor. Pe partea de grup de suport online putem continua fara costuri, initiatorii campaniei vor continua sa isi dedice timpul, energia, network-ul si knowhow-ul pentru lupta comuna, in mod gratuit. Insa pentru a furniza cele necesare actiunilor concrete de advocacy (care necesita, printe altele, tiparituri, printari, fotocopii, telefoane, scrisori, colete, deplasari, benzina, parcari, diverse taxe etc.) este nevoie, pe langa disponibilitatea voluntarilor, si de bani.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

SOS Infertilitatea
Administrator

Re: Carta deontologica SOS Infertilitatea

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Noi 17, 2010 11:33 am

Din ce bani «traieste» o organizatie de pacienti? Intr-o lume ideala, din donatii ale pacientilor. Suntem insa fortati sa constatam ca nu traim intr-o lume ideala. Sistemul nostru de donatii online, accesibil si securizat, pentru dezvoltarea caruia care am alocat timp si energie, a atras in primele cinci luni de apel constant la donatii suma de 628 RON, dintre care o buna parte donati tot de catre membrii nucleului fondator. Mentionarea sumei nu este un repros, ci o constatare. Intelegem situatia, ne confruntam noi insine, la nivel individual, cu dificultatile majore ale acestei perioade sumbre, altfel ne-am fi bucurat sa fi putut acoperi noi cu usurinta cele necesare din resurse personale si sa economisim timpul si energia dedicate fundraising-ului.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mie Noi 17, 2010 11:34 am

Intrebarea este insa: daca persoanele afectate de infertilitate, deci cele in interesul carora desfasuram campania, nu ne pot ajuta, ce facem? Ne oprim / limitam la comunicarea online sau continuam sa ne dezvoltam in interesul pacientilor, acceptand ajutorul altora?
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Chocolate

Mesajde Chocolate » Mie Noi 17, 2010 3:47 pm

Chiar daca sunt mai noua aici, imi permit sa-mi expun parerea.
Din pacate, situatia e albastra pentru foarte multi oameni din Romania care sunt afectati de diferite forme de infertilitate. Albastra din cauza banilor si locurilor de munca si taierilor de salarii si multor altora.
Am venituri medii si totusi, nu am gasit nicio portita pentru donatii catra Asociatie, chiar daca m-am gandit de multe ori si am vrut sa... In situatia in care criza este resimtita la toate nivelurile intr-un fel sau altul, indiferent de domeniul de activitate, si exista un credit ipotecar care trebuie platit lunar, cheltuieli obligatorii (mancare, curent, apa, incalzire, transport), datorii pentru acelasi credit, chiar si analizele si consulturile si ecografiile devin, din pacate, un lux. Fara sa fac din asta o melodrama, mi s-a recomandat o interventie laparoscopica pentru eliminarea chisturilor de pe ovare pe care nu cred ca am cum sa o fac intr-o unitate spitaliceasca decenta din cauza costurilor (aproape 600 E).
Si cred ca in aceeasi situatie se afla multe persoane de pe forum si nu numai care nici nu mai indraznesc sa spere ca situatia se va remedia. Cel putin nu in tara asta in care ne incapatanam sa traim..

Ca un raspuns la intrebarea adresata: In mod normal, orice ajutor este binevenit dar, depinde foarte mult de implicatiile ajutorului oferit.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Noi 17, 2010 5:54 pm

Chocolate, ai dreptate si o stim!!

Noi nu am fortat/somat pe nimeni sa doneze sau sa se implice in campanie, am zis intotdeauna ca voluntariat cu sila nu se poate. Iar daca faza cu implicarea tine de vointa, asta cu banii stim ca din pacate tine de putinta (+vointa)!

De-aia am si precizat in text:

Mentionarea sumei nu este un repros, ci o constatare. Intelegem situatia, ne confruntam noi insine, la nivel individual, cu dificultatile majore ale acestei perioade sumbre, altfel ne-am fi bucurat sa fi putut acoperi noi cu usurinta cele necesare din resurse personale si sa economisim timpul si energia dedicate fundraising-ului.

Nu stim daca ai prins, am avut un articol pe hotnews.ro http://smartwoman.hotnews.ro/sos-infert ... more-15187 care spunea in titlu (ales de redactie, nu de noi) ca romancele isi vand masina pentru tratamente. Vai, ce ne-au putut zice binevoitorii in comentarii! Bineinteles ca ne-au acuzat ca mintim si manipulam, au mers pana a ne reprosa ca in poze voluntarele SOSI sunt imbracate cu haine scumpe (?! - probabil ne voiau in zdrentze), iar la asta cu masina vanduta au zis ca e o chestie mult prea gogonata, ca bagam din top...

...Zilele trecute una din membrele nucleului SOSI si-a vandut masina pentru a putea incepe un FIV. :|

Asta este.

Dar nu pe voi trebuie sa va convingem, ca voi stiti.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Mie Noi 17, 2010 5:59 pm

Chocolate scrie: Ca un raspuns la intrebarea adresata: In mod normal, orice ajutor este binevenit dar, depinde foarte mult de implicatiile ajutorului oferit.

Cat despre asta, ne bucura faptul ca gandesti asa. Ne-au bucurat si cele cateva comentarii la subiect de pe blog, indeosebi cel al lui Irami:

Ma bucur mult ca ati gasit o alta modalitate de a obtine bani si va admir ambitia si incapatanarea cu care munciti pentru noi. Din punctul meu de vedere, ceea ce ati scris voi este cat se poate de ok si nu cred ca cineva se va putea plange de lipsa de etica. Mult succes in obtinerea de sponsorizari (stiu ca nici asta nu este usor).

Cat despre implicatii, o sa vedeti in continuarea cartei (exista o continuare, o sa o postam) ca nu pot in nici un caz contraveni interesului pacientului, adica al vostru.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

AncaBB

Mesajde AncaBB » Mie Noi 17, 2010 7:04 pm

am citit tot ce ati scris , toate punctele si mi se pare mai mult decat corect . eu as vreea sa va sponsorizeze toate clinicile din romania , macar atata sa faca ! ba chiar ar putea uni doctori sa doneze lunar la asociatie spaga pe o zi . atat ! 29 de zile pentru ei o zi pentru interesul celor de la care li se umple buzunarele !!
36 de ani , patru inseminari nereusite , dosar aprobat , FIV 1 reusit la Giulesti. MULTUMESC DOAMNE !

alif

Mesajde alif » Mie Noi 17, 2010 10:52 pm

In general, daca in Romania, ar exista in toate domeniile o carta deontologica si care sa fie si respectata, bineinteles, lucru de bun simt de altfel... am putea sa ne laudam cu o tara minunata pe intreg...
F bun document ! :ymhug:
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

Chocolate

Mesajde Chocolate » Joi Noi 18, 2010 5:10 pm

Stiu ca nu ati fortat pe nimeni sa faca nimic, doar am spus ca sunt multi oameni (ca mine) care ar vrea din tot sufletul sa doneze dar nu au de unde.
Si, din pacate, ceea ce mie mi se pare GRAV, tot din cauze financiare, sunt multe persoane care nici nu se mai gandesc ca pot face ceva in sensul invingerii bolii. Adica, atunci cand auzi de 600 E o interventie (care ar putea sa fie prima dintr-un lung sir) sau 3.000 E FIV, daca nu ai un sprijin financiar important undeva in familie sau la job, si nici posibilitatea unui credit, se cam termina totul, nici nu te mai zbati, nu te interesezi, nu mai cauti. Stii ca e totul pierdut.

Imi pare rau sa aud de cineva care si-a vandut masina pentru FIV. E foarte foarte trist dar, in acelasi timp, pana unde se poate merge..? Cat poti vinde si la cate poti renunta ca sa ai sansa unor 20 sau 30%, in conditiile in care statul nu ajuta cu absolut nimic..? :-s
Counting my blessings. :)
mar 2013: diagnosticare infertilitate inexplicabila
apr 2013: IUI 2 Kaali, Budapesta, Dr. PK -> REUSIT! HCG Z13 = 202

18.12.2013 - mamica fericita de Eduard

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Noi 18, 2010 6:42 pm

Chocolate, exact din motivele pe care le enunti tu s-a constituit Asociatia SOS Infertilitatea. Si daca la inceput am fost taxate de idealiste sau chiar de naive, privite cu scepticism sau chiar cu ironie, iata ca am reusit sa schimbam niste chestii in acesti doi ani jumate. Si, daca totul merge bine, vom avea in curand un proiect de lege in domeniu (dar va mai dura pana la fi adoptat si, apoi, implementat). Deci, tocmai pentru ca lupta va fi una de durata, Asociatia are nevoie daca nu sa se profesionalizeze (suntem cu siguranta singurul ONG atat de activ si de vizibil care nu are nici macar un singur angajat, nici macar part time) deci sa detina surse de finantare care sa ii permita sa plateasca salarii, atunci macar sa dispuna de un buget care sa ii permita sa acopere cheltuielile curente.

Oricum, marea forta a SOSI o reprezinta resursele umane (chiar radeam impreuna - suntem zece femei care au reusit, pe termen lung, sa nu se certe, ceea ce e o performanta! ;;) ) si, conex, resursele informatice / de comunicare pe care le-am constuit impreuna. Avem peste 1000 de aspiranti in baza de date, toate clinicile RUAM, peste 100 de medici, aproape toti jurnalistii de nisa, politicieni, sector asociativ etc. si mai ales script informatic ce transmite automat mesajele, ca nici cel mai dedicat voluntar nu sta sa trimita manual 2000+ de mesaje de fiecare data cand avem ceva important de comunicat. Plus platforma web - blog, forum, newsletter, retele sociale - bine puse la punct, actualizate si interactive. Asta ne e forta principala.

Insa! De bani tot e nevoie. Am sperat sa reusim din donatii de la membri si simpatizanti, dar, cum ziceam, situatia e albastra. :|

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Noi 18, 2010 6:44 pm

Cand am avut aceasta prima oferta de publicitate pentru o clinica, ne-am pus problema daca nu cumva suntem in conflict de interese. Manipulare e multa pe internet, interese comerciale mai mult sau mai putin disimulate si goana site-urilor de nisa dupa rating si publicitate platita, asisderea - altii nu se jeneaza, noi insa da. Din respect fata de voi, din respect fata de noi.

De aceea am elaborat acest cod, pentru ca, atat timp cat noi ne vom afla in Asociatia SOS Infertilitatea, aceasta trebuie sa supravietuiasca dar sa nu isi uite scopul: interesul pacientului. Vom face publicitate, insa doar in sensul de informare, vom oferi clinicilor spatiul in care sa informeze despre serviciile lor, dar cititorul/pacientul trebuie sa aleaga conform propriilor criterii.

Vom relua, deci, publicarea cartei deontologice, unde am enuntat totul.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Noi 18, 2010 6:46 pm

AncaBB scrie:am citit tot ce ati scris , toate punctele si mi se pare mai mult decat corect . eu as vreea sa va sponsorizeze toate clinicile din romania , macar atata sa faca ! ba chiar ar putea uni doctori sa doneze lunar la asociatie spaga pe o zi . atat ! 29 de zile pentru ei o zi pentru interesul celor de la care li se umple buzunarele !!

:D Anca, iata o solutie!

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Noi 20, 2010 8:36 am

Toate ONG-urile din lume primesc, pe langa donatii, si sponsorizari, deci bani in schimbul carora se ofera servicii, cel mai adesea de tip publicitar. Nimic ilegal, nimic imoral.

Dilema etica in cazul nostru specific se iveste in momentul in care singurele oferte de sponsorizare vin din partea clinicilor RUAM, deci actori direct interesati si implicati in sfera noastra de actiune.

Membrele nucleului fondator au dezbatut aspectul, au analizat scenariile si consecintele iar concluzia care s-a impus este ca, pentru a ne putea dezvolta actiunile, trebuie temporar sa acceptam ideea de a primi sponsorizari, respectiv de a oferi publicitate, inclusiv de la / pentru actori din sfera noastra de actiune.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Noi 20, 2010 8:37 am

Am decis insa si stabilirea unor reguli deontologice pe care le vom respecta intotdeauna:

1. SOS Infertilitatea nu indruma / consilieaza / recomanda (pe blog, pe forum, in raspunsurile la email-uri etc.) o clinica (sau un medic, un laborator, un producator de medicamente, o farmacie etc.), ci INFORMEAZA cat mai obiectiv si oferind cat mai multe optiuni cu putinta, alegerea fiind a cititorului/pacientului.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Noi 20, 2010 8:38 am

2. Baza de date privind clinicile RUAM din Romania (si din strainatate) – de altfel, pagina cea mai citita a blogului nostru – este si va ramane un serviciu pus la dispozitie in mod gratuit clinicilor si pacientilor; toate clinicile pe care le-am identificat exista deja pe aceasta pagina si orice clinica acreditata isi poate prezenta pe scurt coordonatele, procedurile si preturile printr-un simplu mesaj la contact@infertilitate.com
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Noi 20, 2010 8:39 am

3. SOS Infertilitatea nu va face niciodata publicitate ascunsa/disimulata, ci doar asumata.

4. Toate sumele rezultate din contracte de sponsorizare vor fi facute publice.

5. Toate fondurile din sponsorizari vor fi investite integral in actiunile si doatarile asociative.

6. Sinteza bilantului contabil anual al Asociatiei este publicata in topicul dedicat pe forum.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Noi 20, 2010 8:39 am

7. In cazul campaniilor de publicitate, advertorialele vor fi denumite explicit iar in textul initial se va enunta clar faptul ca este un serviciu de publicitate; SOS Infertilitatea doar pune la dispozitie spatiul in care respectiva clinica isi prezinta oferta; cititorii/pacientii trebuie sa faca singuri alegerea, in functiile de propriile criterii.

8. Campaniile de publicitate ale clinicilor sau altor actori din sfera infertilitatii nu isi pot asuma actiunile si reusitele campaniei desfasurate de catre Asociatia SOS Infertilitatea, ci cel mult le pot sprijini.

I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Noi 20, 2010 8:40 am

9. SOS Infertilitatea nu va transmite niciunui eventual partener vasta baza de date targetata pe care a dezvoltat-o (voluntari / pacienti, medici, jurnalisti, politicieni, parteneri institutionali si din mediul asociativ), ci va ramane singurul expeditor care se va adresa acestora.

10. Daca intr-un anumit context constatam ca interesul pacientilor, al persoanelor afectate de infertilitate, intra in conflict cu interesele unui alt actor din sfera infertilitatii, Asociatia SOS Infertilitatea va actiona intotdeauna in favoarea interesului pacientilor.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Noi 20, 2010 8:40 am

De asemenea, cunoscand foarte bine fenomenul online din aceasta nisa, in care reputatia virtuala a unei clinici sau a unui medic poate fi faurita sau patata prin interventiile sustinute de catre cinci «gravide» sau cinci «dezamagite» cu acelasi IP, ne rezervam dreptul de a interveni in cazul in care am constata astfel de derive manipulatoare pe platforma noastra web.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Aug 22, 2011 11:01 am

Reiau mesajul de pe un topic haios:

Vorbind de sponsorizari si de eternul voluntariat in care functioneaza SOS Infertilitatea, mi-am dat seama ca exista un punct comun in acuzatiile reunite pe acest topic cu conflicte:

alexandru.ivan scrie:incep sa cred ca sunteti reprezentant al unei "mari clinici" in care se fac tratamente pe sume "modice" de mii de euro si nu faceti altceva decat sa racolati clienti.
Nu cred ca sunteti in masura sa vorbiti despre manipulare in aceste conditii.

Maria scrie:SOS Infertilitatea nu este altceva decat un alt ONG cu rol de trambita a unor interese financiare ale unor medici si clinici

Iulia* scrie:Sunt convinsa ca nu este nici un interes financiar la mijloc....
Si marmota.... invelea ciocolata in staniol...

Poate nu e intamplatoare aceasta convergenta de opinii apriorice, cam asta e gandirea comuna referitor la o asociatie de pacienti aparuta brusc si atat de vizibila. Ca sigur e cineva in spatele ei, care pompeaza fonduri si isi reprezinta discret interesele.

Ei bine, in spatele SOS Infertilitatea nu e nimeni. (Adica suntem: noi, cateva paciente, si sotii nostri; si multa munca.) Tinem mult la aceasta independenta, this is priceless. Dar asta nu inseamna ca putem functiona la infinit fara fonduri, doar cu heirupisme.

Ramane insa faptul ca transparenta noastra e maxima: toate donatiile primite pe toate canalele, inclusiv cele in valoare de 10 RON, au fost anuntate public, bilanturile contabile sunt publicate in clar pe forum, avem o carta deontologica (pe care nu am prea avut ocazia sa o invocam, avand in timp un singur advertorial pentru o clinica, timp de o luna de zile, in valoare de 300€), in care ne-am autofixat limitari foarte severe cu actorii din sfera RUAM.

Operatiunea de fundraising trebuie relansata, dat fiind ca Subprogramul e pus pe shine, din punctul meu de vedere fundraisingul devine acum principalul obiectiv al Asociatiei, pentru a ii asigura continuitatea. Ar fi atat de pacat sa se piarda ceea ce s-a realizat, ex nihilo, in acesti trei ani si jumatate. Nu e suficient ca am inceput, trebuie sa si continuam.

Înapoi la “Fundraising.”