FIV abroad

Informatii si discutii despre proceduri de fertilizare in vitro si inseminare artificiala, despre medici si tratamente, in Romania & abroad.
lyette

Re: FIV abroad

Mesajde lyette » Joi Dec 23, 2010 7:46 pm

littlegirl

Ce draguţă eşti tu că mă încurajezi......
Singura problemă e că este cam târziu pentru a aştepta efectul experimentelor mele....
Mă tem că ar trebui să trec cât mai repede la FIV.
Sper să nu gesesc amânând până în aprilie.....

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Vin Dec 24, 2010 10:07 am

2011 va fi anul in care vom deveni mamici!!

Imagine

Imagine
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Dec 27, 2010 2:09 pm

lyette scrie:Raluca, Miha73

Am discutat cu o doamnă care a făcut inseminare artificială la clinica la care am fost eu în Ungria (încerca şi ea de 4 ani să rămână însărcinată), iar medicul s-a străduit să aducă foliculii la 27 mm , iar a doua inseminare a fost cu succes.
Eu cred ca am ovulat natural chiar şi atunci cand am facut inseminarea cu stimulare (puregon 50 ui/zi). Pregnylul l/am facut duminica la ora 14, iar eu am simţit că ovulez luni, imediat după inseminare, pe la ora 15....Parcă ar fi trebuit să ovulez ceva mai târziu, la 36 ore de la pregnyl.
Luna aceasta m-am stimulat cu brânca ursului şi am fost sigura că am ovulat în ziua a 10, dar în ziua a 15 m-a durut iarăşi ovarul drept şi a apărut şi secreţia aceea translucidă. De fapt mi-am cam simtit ovarele lucrand pe toata durata "tratamentului". Imediat ce luam linguriţa de tinctură, simţeam înţepături în ovare (să fi fost autosugestie?).
îmi pare rău că nu am reuşit să merg la ecograf. Ma gândeam că la Budapesta (fiind in ziua a 10/a) o sa-mi faca un ecograf......., dar nici vorbă (doar ne-au spus ce analize şi când să facem).
Sper să nu fi făcut vreo prostiuţă şi să mă aleg cu vreun chist. Când am creyut eu că am ovulat (în ziua a 10-a) nu am mai luat tinctura.

Lyette, cine ti-a recomandat branca ursului?

De ce nu iei teste de ovulatie de la farmacie, sa fii sigura? Functioneaza ca un test de sarcina, a doua liniuta apare cand creste LH-ul, deci cu o zi inainte de ovulatia propriu-zisa.
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

lyette

Mesajde lyette » Dum Ian 02, 2011 7:51 pm

Raluca

Am făcut vreo trei teste de ovulaţie luna aceasta, dar ieşind negativ am concluzionat că am ovulat deja......Dacă aş fi insistat poate că se pozitivau la un moment dat, fiindcă acum ştiu aproape sigur că nu ovulasem în ziua a 10-a (dacă e corectă informaţia că sângerarea începe la 14 zile după ovulaţie).
Mulţumesc pentru sfat!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 03, 2011 1:28 pm

Lyette, trebuia sa perseverezi. Eu o singura data am facut teste de ovulatie, ca trebuia sa identific momentul exact pentru o biopsie endometriala, si m-am dat de ceasul mortii ca nu sunt testele bune, am testat din Z10 si de fapt s-a pozitivat abia in Z18, am ovulat tarziu in luna aia (si s-a confirmat si in intarzierea menstrei, care a venit la fix 14 zile dupa acea, desi eu am in principiu CM de 28 de zile).
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

brunadria

Mesajde brunadria » Vin Ian 07, 2011 12:09 pm

La multi ani tuturor si an nou fericit!
Ce fac fetele? ceva vesti?
eu pe 13 voi merge la dr , sa decidem cand incep Fiv ul! va fi FIV IMSI!
va doresc bafta tuturor , anul acesta sa fim toate gravidute!
fiv 1 -Cluj - april 2008 - SEU
fiv 2 - Avignon - noiembrie 2009 - negativ
fiv 3 - Avignon - april 2010 - negativ
fiv 4 (icsi)- Avignon- septembrie 2010 - negativ
fiv 5 (icsi) - Marseille- april 2011- negativ
tec 1 - Marseille - iunie - 2011- pozitiv dar sarcina fara embrion (ou clar)
fiv 6 (icsi) - decembrie 2011 - Marseille - negativ!!!

Loredana

Mesajde Loredana » Sâm Ian 08, 2011 12:39 pm

La multi ani brunadria!
Succes sa demarezi cat mai repede si sa fie totul bine! [floare]
NICIODATĂ SĂ NU SPUI "NICIODATĂ"

infertilitate tubară

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Sâm Ian 08, 2011 3:14 pm

Bruni, Doamne-ajuta sa fie asta solutia. IMSI se face in caz de infertilitate masculina, OATS foarte severa, ceea ce in principiu nu e cazul partenerului tau. Dar da, in cazul cuplului tau, unde nu se stie de ce sunt atat de putini embrioni din atat de multe ovocite, o mai buna alegere a spermatozoizilor utilizati pentru FIV ar putea fi o varianta.

Eu nu am vesti deocamdata, probabil in februarie voi face transferul. Ma doare sufletul ca in Franta nu e permisa inca vitrificarea, deci embrionii sunt congelati prin procedura lenta, iar in cazul blastocistilor nu sunt rezultate bune. :( Rata de reusita cu blastocisti crioprezervati (de fapt, rezistarea in sine) este mult mai mica decat cea cu embrioni de Z3 crioprezervati.

In schimb, cu blastocisti vitrificati sunt rezultate foarte bune, dar in Franta abia acum se aproba legal utilizarea acestei proceduri.

miki70

Mesajde miki70 » Lun Ian 10, 2011 4:26 pm

Eu din pacate aduc vesti proaste. Am facut un alt FIV in nov, reusit, BHCG-ul crestea f greu cu dublare la 70 ore, am tot asteptat de la eco la eco sa vad inimioara dar nu am reusit. Am 9 sapt dar embrionul arata conform ecografului de 6 sapt fara BCF :( . Tb sa repet eco joi dar mi s-a spus sa nu-mi fac mari sperante ca se va vedea o imbunatatire. A fost un FIV la granita, 5 foliculi punctionati , 2 ovocite obtinute, un singur embrion rezultat dar de calitate f buna care l-am transferat la 72 ore. Am zis ca e eroul meu , ca tb sa se prinda dar din pacate nu a reusit :( .
Nu mai am forta sa o iau de la capat, sa trec din nou printr-un alt esec si nici nu cred ca voi mai avea cu ce sa fac, in vara fac 41ani iar rezerva mea ovariana e pe duca.
Poate DD vrea sa ma protejeze de o durere mai mare, poate bb chiar dc ar creste ar avea pb, sau mai rau.... . Am fost pe clexane 0.6 din zi 1 de stimulare , la 2 zile dupa ET am simtit impunsaturi de implantare dar apoi 3 zile la rand m-am trezit cu picioarele amortite. Am avut hormoni f multi in corp , doza f mare de stimulare si cred ca doza de clexane nu a facut fata . I-am scris d-nei dr U dar nu am primit un raspuns imediat, eram disperata si singura mi-am crescut doza cu inca 0.2/zi (0.6 seara si 0.2 dimi). Ulterior mi-a raspus si d-na dr U si mi-a zis sa raman pe 0.4 de 2 ori/ zi. Cred ca a fost prea tarzie cresterea dozei, tb sa fac 0.4 de 2 ori/zi imediat dupa ET. Nu am sangerat si nu am avut dureri mari care sa ceara NoSpa. Nici in prezent nu sangerez, inca ma simt gravida..... am simptome dar ecograful zice altceva.
Va rog acum sa-mi spuneti dc tb sa fac chiuretaj pt o sarcina asa mica , vezicula vitelina are 2.6mm conform unei sarcini de 6 sapt. Ginecoloaga din orasul meu zice ca da, astept rasp si de la clinica de fertilitate sa vad ce-mi spun. Deocamdata continui cu tratam pana la ecograful de joi care e decisiv.

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 10, 2011 4:41 pm

Miki, mi-au dat lacrimile!! :((

Treci prin ce am trecut eu asta-primavara, la fel - beta care nu se dubla dar nici nu se oprea, inimioara care nu batea, dar tot speram in urmatoarea ecografie... Pana la zece saptamani am dus-o asa, nici nu mai vedeam pe unde merg, plangeam pe strada.

Nu cred ca e de la clexane... Doza pe care ai luat-o a fost foarte mare, maxima! Eu ma tem ca factorul varsta, ovocite la limita, plus, sa nu uitam, OATS extrem de severa... :( Sa nu uitam ca tu ai avut beta pozitiv dupa fiecare dintre cele patru FIV-uri... Ceva nu se leaga la un moment dat. :( Offfffffffffff!

Nu stiu ce sa ma i zic. Nu cred ca mai conteaza atat de tare cauza... Of! si cat ma bucurasem cand reusisesi!

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Lun Ian 10, 2011 4:45 pm

miki-miki scrie:Va rog acum sa-mi spuneti dc tb sa fac chiuretaj pt o sarcina asa mica , vezicula vitelina are 2.6mm conform unei sarcini de 6 sapt. Ginecoloaga din orasul meu zice ca da, astept rasp si de la clinica de fertilitate sa vad ce-mi spun. Deocamdata continui cu tratam pana la ecograful de joi care e decisiv.

Of! :(

Intreaba-ti medicii daca sunt de acord sa iei CYTOTEC 200 g Misoprostol (este un avortiv; se foloseste la sarcinile oprite din evolutie DEVREME, provoaca puternice contractii uterine si determina astfel eliminarea, ceea ce in principiu evita chiuretajul.) Este un medicament pentru ulcer la origine.

Doza pentru o eliminare este de patru pastile (doua initial si inca doua dupa sase ore), la mine a functionat. Sarcina avea teoretic cca 10 saptamani, dar in fapt era mult mai mica. Nu am avut nevoie de chiuretaj.

Elenada

Mesajde Elenada » Lun Ian 10, 2011 5:47 pm

Of Miki imi pare foarte rau pentru ceea ce ti se intampla. Sunt fara cuvinte. :ymhug:
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

littlegirl

Mesajde littlegirl » Lun Ian 10, 2011 7:39 pm

Miki, :( Complit! sarcina mea de 6 sapt a fost chiuretata la 8, deci chiuretaj este cuvantul in RO...din ce mi-a mai zis si medicul meu, calitatea proasta a sp (nu stiam ca aveti si OATS la dosar) poate fi cauza opririi din evolutie, pur si simplu nu au material genetic corespunzator sa se inmulteasca conform graficului natural....E doar o parere, el nu face FIV-uri...
OATS severa. 2009 sarcina naturala oprita din ev s5/6, 5 IUI nereusite, oct 2011 IAD reusit, avort spontan s5/6, iun 2012 sarcina naturala, avort spontan s5/6. iun 2014 sarcina naturala, sub Clexane 0.4, avort spontan sapt 8. Iun 2016 sarcina naturala, Clexane 0.4, avort spontan sapt 5/6. Cariotip normal amandoi; mutatia MTHFR homozigot A1298C.

cami30

Mesajde cami30 » Lun Ian 10, 2011 9:09 pm

miki-miki ai si suportul meu moral ! Cred ca toate suntem alaturi de tine. Prin asta am trecut si eu in 2008, pana la 10 sapt cand dr si-a facut mila de mine si mi-a declarat sarcina oprita in evolutie ( la mine nu s-a vazut deloc embrionul dar sacul embrionar a crescut pana in sapt 9)

Cuvintele sunt de prisos dar chiar daca nu-ti vei gasi puterea sa o iei de la capat, cu siguranta nu vei renunta sa ne ajuti cu tot ce ai invatat tu din necazul tau.

Curaj!
37 ani 1. salpingectomie partiala bilaterala 2. FIV 1 oprit in evolutie 3. sarcina naturala ectopica - salpingectomie totala bilaterala 4. MTHFR homozigot 5. tiroidita cronica autoimuna ( Hashimoto) 5. end of my dream!

monaramona

Mesajde monaramona » Lun Ian 10, 2011 11:07 pm

off miki....nu stiu ce asi putea sa iti spun ..este greu sa treci prin astfel de momente ..este trist :( foarte trist :( trebuie sa te gandesti si la sotul tau care cred ca sufera si el si impreuna sa incercati sa depasiti momentul...timpul vindeca ranile si chiar daca rezerva ta este redusa si poate nu vei mai face cu ovulele tale vor fi fete cu sufletul mare care sa te ajute...ai grija de psihicul tau si roaga-te la DD e cel mai bine sa ai incredere in DD. DD iti da atat cat poti duce si copii vin atunci cand vor ei..eu ma chinui de 10 ani si stiu cum e ..eu am avut la extrauterine aceleasi ganduri, probleme si ma acuzam ca am facut ceva rau..dar acum stiu ca asa a vrut DD..sper sa iti dea puterea sa treci mai repede peste aceste chinuri :ymhug:
MULTUMESC DOAMNE

miha73

Mesajde miha73 » Mie Ian 12, 2011 1:27 pm

miki-miki, as vrea sa pot sa te consolez dar din pacate nu am cuvinte. Sper sa ai puterea sa mergi inainte. Toate gandurile bune. Mihaela
39 ani, Infertilitate feminina. Incercam de vreo 6 ani. FIV 1 Dec 2011 esuat. Uter fibromatos, obstructie tubara. Embriotransfer Z3, efectuat 30 aprilie 2012, nereusit. Mai am congelati 3 embrioni ... care asteapta sa se materializeze intr-un bebe...

monaramona

Mesajde monaramona » Joi Ian 13, 2011 3:43 pm

haideti fetelor nu mai sunteti pe aici? nu mai e nimeni? :((
MULTUMESC DOAMNE

Mademoiselle PasDeChance

Mesajde Mademoiselle PasDeChance » Joi Ian 13, 2011 6:00 pm

Mona, suntem pe-aici, dar forumul asta nu a excelat niciodata la capitolul chat, pupici, sclipici, saluturi in bucla, ce mai faci -uri etc. :) Si asta by choice. Raspundem insa intotdeauna la toate intrebarile. Cand avem ceva de povestit referitor la propriile proceduri - o facem; cand nu - facem alte chestii, pentru campanie, mai putin vizibile pe forum. Sunt persoane care dedica acestei campanii cateva ore pe zi, dar au zece posturi pe forum sau nici macar. :)

Eu nu am vesti notabile, sunt in asteptarea FET.

Caress

Mesajde Caress » Lun Ian 17, 2011 1:06 pm

Mikisor,
ce sa mai zic ca nu mai stiu.....poate poate o sa fie o veste buna joi la ecograf si poate drama asta va lua sfarsit eu una m-am saturat pana peste urechi cred ca si tu......asteapta insa pana joi cine stie cine stie....omul nu se hraneste doar material ci si spiritual avem nevoie de sperantza sa putem trai, nu o abandona NICIODATA nici chiar daca uneori e sa fie foarte greu!
Ai 40 de ani cronologici sa zic asa dar organismul lucreaza dupa alte repere, la 40 de ani 5 foliculi punctionabili 2 ovocite mature e mai mult decat am obtinut eu la 30-31 ani ai mei..deci nu te ghida dupa repere cronologice, nu te simti batrana, nu esti....este insa normal sa fii epuizata psihic, si eu tot la fel sunt nu mai am chef efectiv sa mai fac o noua incercare sa ma dau iar cu capu de un nou esec..dar ce sa facem daca doar incercarile in vitro ne aduc aproape de copil, daca doar in incercarile astea gasim speranta....asta este realitatea sa ne judece cine nu a trecut prin asta.......
Fii tare mikisor!
te pupic

Caress

Mesajde Caress » Lun Ian 17, 2011 1:22 pm

Despre mine ce sa va spun, am fost luna trecuta la Budapesta la doctorul K care nici nu stiu ce impresia mi-a facut, astept sa treaca timpul sa mi se mai lamureasca unele lucruri..m-a cam deranjat faptul ca la un moment dat trebuia sa ridic mana ca sa ii adresez o intrebare doua asa ii turuia mana..imi explica chestii simpliste ca unei incepatoare in timp ce avea ditamai dosaroiu meu in fatza..mi-a propus 3 luni inainte sa iau the pil apoi tratament cu gonal si ovulatie cu ovitrelle...nu stiu ce sa zic Mi-a mai dat si un teste de analize pe care sa le fac pana in vara cand teoretic ar tb sa fac a saptea incercare.

Intre timp am mai fost la un medic, de data asta tocmai in Los Angeles, nu stiam ca gazda noastra de acolo este medic ginecolog specializat in in vitro am vb cu el toata seara de Craciun si mi-a propus 6 luni de tratament cu Lupron (eu avand endometrioza grad 3) mi-a zpus ca Lupronul asta usuca pacatoasa aia de entrometrioza si abia dupa ce e asta uscata bine de tot are sens sa incep un fiv..urmeaza sa mai intreb si alti docotri ce parere au..pana una alta asa mi s-a luat de in vitrourile astea si iar mi-a venit in cap ideea cu adoptia....miercuri ma duc in romania si cred ca am sa-mi refac buletin de Bucuresti si am sa incep sa adun incet incet actele ca de 2 ani zic asta si asa ar fi si trebuit sa fac asta .......
Pupici tuturor

Înapoi la “PROCEDURI”