Discutii si opinii privind feedback-ul

Ce clinica, ce medic? VOI ALEGETI. Experiente directe FIV, sintetizate in raspunsuri la un chestionar standardizat.
Irina_

Re: Discutii si opinii privind feedback-ul

Mesajde Irina_ » Joi Iun 20, 2013 2:25 pm

Tzuculina, Adriana - multumim mult de oferta, cu siguranta nu o vom refuza! Ar fi pacat ca acest proiect sa nu mearga inainte, e important ca pacientii sa aiba un feedback cat mai pertinent si recent privind experienta in anumite clinici RUAM, din Romania dar si din strainatate.

Tzuculina, sunt doar lucruri care se pot face lejer de acasa, din fata calculatorului. Numai ca este o munca migaloasa si cronofaga.

Pai oferta fiind notata, ma consult cu "managementul" :) ca sa stabilim cum procedam.

Andra, multumim si tie. Intr-adevar, doar cu rabdare se va construi o baza de date relevanta, care sa acopere cat mai multi din jucatorii de pe piata procedurilor de RUAM.
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

blacksheep

Mesajde blacksheep » Mie Oct 16, 2013 2:14 pm

Pentru ca a trecut ceva timp de cand nu s-a mai scris aici ... pot sa completez si eu chestionar pentru clinica din Sangeorgiu de Mures.. Am facut 4 IA.
EU-30 ANI- NU AM FOST INCA LA CONTROL URMEAZA
EL-34 ANI - AZOOSPERMIE

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Mar Oct 22, 2013 6:11 pm

Blacksheep, am trimis chestionarele pe e-mail, tie si celor care le-au mai solicitat. Asteptam raspunsurile si vom reveni cu un update si pe forum.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Joi Iul 31, 2014 8:22 am

Hello!

Am sters din greseala un email cu un chestionar de feedback primit ieri. Expeditoarea este rugata sa ni-l retransmita! [floare]
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

camenele

Mesajde camenele » Mar Dec 09, 2014 3:50 pm

Buna ziua,
Cum as putea vedea raspunsurile celorlalte fete?
Ma intereseaza deoarece sunt si eu intr-o situatie asemanatoare.
De patru ani incercam sa avem un copil si nu reusim. Am incercat sa obtinem niste raspunsuri, am gasit niste posibilitati de a ni se interpreta rezultatele analizelor gratuit, am primit doua raspunsuri si nu stiu ce sa mai cred.
Daca m-ati putea ajuta cu o parere as fi extraordinar de incantata.

Raspunsul domnului doctor George Vasilescu a fost urmatorul:
Buna ziua,

Doua probleme ar fi si anume : AMH cu valoare peste limita superioara a normalului si valoarea Progesteronului mica in faza a doua a ciclului. Concluzia - cicluri fara ovulatie si de aici probleme de fertilitate.
Recomandare - stimulare ovariana sub control strict medical (analize si ecografii) si monitorizarea ovulatiilor. Daca nu se obtine sarcina in maxim 4 luni de incercare, se poate recurge la inseminari intrauterine. Mai recomand reexaminarea sotului in ceea ce priveste varicocelul bilateral si repetarea spermogramei.

Dr Vasilescu

Raspunsul doamnei doctor Diana Al Faraj a fost:
Buna seara,
am vazut toate trei seturi de analize- aparent nu sunt probleme evidente nici la Dvs., nici la sot- poate fi vorba de infertilitate inexplicabila. 4 ani e o perioada destul de lunga pentru un cuplu, iar virsta Dvs(32 ani) nu permite o asteptare indelungata- cred ca trebuie sa va ginditi serios la un tratament FIV. Teoretic sunt posibile si inseminarile intrauterine(3-5)inainte de FIV, dar au cele mai bune rezultate la cuplurile cu factor masculin moderat(15% succes per ciclu), iar in cazuri ca ale DVs. sunt si mai putin eficiente. Oricum, participati si Dvs. la luarea deciziei.
Cu stima,
Diana

Acum...sunt in plop. Daca puteti, sfatuiti-ma si pe mine cumva.

SOS Infertilitatea
Administrator

Mesajde SOS Infertilitatea » Sâm Dec 13, 2014 11:50 am

Camenele, chestionarele completate sunt aici: viewforum.php?f=21

Referitor la cazul tau medical, poti solicita raspunsul unul medic aici dar numai dupa ce citesti integral prima pagina si completezi fisa: viewtopic.php?f=14&t=68
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Imagine ... Imagine... Imagine ... Imagine ...Imagine ... Imagine... Imagine

Ski

Mesajde Ski » Joi Apr 30, 2015 12:54 pm

Are cineva vreun feedback despre clinica Medicana din Istanbul?

Ioana87m

Recomandare doctori FIV

Mesajde Ioana87m » Vin Iul 31, 2015 4:24 pm

Buna fetelor! Sunt fericita sa declar faptul ca sunt proaspata mamica a unei fetite de 3 luni si vreau sa incurajez si alte femei sa nu isi piarda speranta de a avea un copilas sange din sangele lor. Sunt o mamica tanara, dar cu toate acestea am avut probleme in ceea ce priveste conceperea unui copil pentru ca rezerva mea ovariana s-a terminat inainte sa stiu si am simtit infertilitatea ca pe drama vietii mele. Noroc ca bunul Dumnezeu mi-a scos in cale echipa minunata de la Gynera, unde chiar se intampla minuni si nu degeaba au o rata de succes la FIV peste media europeana, ceea ce spune multe. Sincer, nu aveam un buget imens in asa fel incat sa incerc tot felul de tratamente fara niciun rezultat si nu voiam sa risc foarte mult sanatatea mea atat fizica, cat mai ales psihica. Am inceput FIV in mai si cu incredere am lasat totul in mainile dr. Irina Oproiu si a embriolagei Luminita Mirzan, care din punctul meu de vedere sunt oameni si apoi medici, pentru ca au luptat ca si cand ar fi fost visul lor. [premom]

mona.drag.2015

Re: Recomandare doctori FIV

Mesajde mona.drag.2015 » Dum Aug 02, 2015 5:08 pm

Ioana87m scrie:Buna fetelor! Sunt fericita sa declar faptul ca sunt proaspata mamica a unei fetite de 3 luni si vreau sa incurajez si alte femei sa nu isi piarda speranta de a avea un copilas sange din sangele lor. Sunt o mamica tanara, dar cu toate acestea am avut probleme in ceea ce priveste conceperea unui copil pentru ca rezerva mea ovariana s-a terminat inainte sa stiu si am simtit infertilitatea ca pe drama vietii mele. Noroc ca bunul Dumnezeu mi-a scos in cale echipa minunata de la Gynera, unde chiar se intampla minuni si nu degeaba au o rata de succes la FIV peste media europeana, ceea ce spune multe. Sincer, nu aveam un buget imens in asa fel incat sa incerc tot felul de tratamente fara niciun rezultat si nu voiam sa risc foarte mult sanatatea mea atat fizica, cat mai ales psihica. Am inceput FIV in mai si cu incredere am lasat totul in mainile dr. Irina Oproiu si a embriolagei Luminita Mirzan, care din punctul meu de vedere sunt oameni si apoi medici, pentru ca au luptat ca si cand ar fi fost visul lor. [premom]

Ioana, felicitari pentru reusita!
Pentru ca citesc multe fete care cauta raspunsuri, vreau sa scriu doar ca e evident ca rezerva ta nu era terminata, ci poate cel mult mica. Daca era terminata aveai 0 sanse cu ovocitele tale, doar cu ovocite donate ai fi putut ramane insarcinata. Cat despre costuri, Gynera e cam la acelasi nivel cu celelalte clinici private din Bucuresti, variantele cu buget redus se mai gasesc doar la Giulesti. Asta ca sa nu inducem lumea in eroare, desi nu asta a fost intentia ta.
Sarcina frumoasa iti doresc.
Eu - 30 ani
Sotul - 30 ani
Eu - ovare micropolichistice, amh - facut si refacut, valori diferite intre 2 si 4 ( inca o data nu il mai fac), deficienta vit d, analize hormonale relativ ok ( valori diferite, dar mereu in parametri), hsg - ok, episoade repetate de chisturi tratate cu AC, cicluri anovulatorii, raspuns greu la stimulare; histeroscopie- uter ok; cariotip - ok; trei mutatii de trombofilie, din care una homozigota si doua heterozigote
El - ok
Doua sarcini biochimice, ultima in 2015.

Nu renuntam!

Dana81

Re: Recomandare doctori FIV

Mesajde Dana81 » Sâm Aug 08, 2015 11:10 am

Ma bucur sa aud ca sunt paciente care au fost incantate de medicii alesi. Bravo echipei medicale !!
Pacat ca nu pot sa spun si eu acelasi lucru.
Dr. Nagy Barna
FIV 1 - Clinica de Reproducere Umana Sangeorgiu de Mures - 3 ovocite imature - restul foliculilor peste 12 GOI - 1 embrion - transfer - nereusit.

Înapoi la “FIVadvisor”