Discutii si opinii privind feedback-ul

Ce clinica, ce medic? VOI ALEGETI. Experiente directe FIV, sintetizate in raspunsuri la un chestionar standardizat.
katinca2012

Re: FivADVISOR. Clinici FIV - pareri pro si contra.

Mesajde katinca2012 » Sâm Feb 09, 2013 1:45 pm

Ma intereseaza si pe mine sa completez formularul..NU am avut timp sa citesc toate feedbackurile voastre..Se primeste pe mail?

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Feb 11, 2013 8:43 am

Buna! Da, intr-o prima faza chestionarele se vor transmite individual, prin e-mail. Ulterior, vor putea fi descarcate de pe blog.

Revin astazi cu formularul pentru completare. Iti multumim frumos pentru dorinta de a contribui la realizarea acestui proiect!

katinca2012

Mesajde katinca2012 » Lun Feb 11, 2013 4:56 pm

Irina_ scrie:Buna! Da, intr-o prima faza chestionarele se vor transmite individual, prin e-mail. Ulterior, vor putea fi descarcate de pe blog.

Revin astazi cu formularul pentru completare. Iti multumim frumos pentru dorinta de a contribui la realizarea acestui proiect!

Noi multumim pentru implicare...
Am trimis cele trei formulare..
Evident toate sunt pentru clinica din Budapesta si pentru doctorul Peter Kovacs.
Daca mai sunt intrebari evident ca sunt la dispozitie.:)

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Feb 11, 2013 7:36 pm

katinca2012 scrie:Noi multumim pentru implicare...
Am trimis cele trei formulare..
Evident toate sunt pentru clinica din Budapesta si pentru doctorul Peter Kovacs.
Daca mai sunt intrebari evident ca sunt la dispozitie.:)

Multumim! Sunt bine primite! [floare] Mai asteptam si alti voluntari la fel de harnici! ;)

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Lun Feb 11, 2013 10:30 pm

Usor-usor prinde contur si proiectul acesta. Haideti sa ne mobilizam, ca sa putem trece la centralizare si la publicarea datelor initiale pana naste Irina. :) Apoi, completam in timp, important e sa demareze cu o masa critica, sa fie cat de cat relevant si util inca din aceasta prima faza.
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Lun Feb 11, 2013 11:50 pm

Un status actualizat al chestionarelor completate primite arata asa:

MedLife - Bucuresti: 5 chestionare;
Polisano - Sibiu: 2 chestionare;
Spitalul clinic Prof Dr. Panait Sarbu (Giulesti) - Bucuresti: 4 chestionare;
Spitalul clinic judetean de urgenta - dep de RUAM - Cluj: 1 chestionar;
Promed System - Bucuresti: 4 chestionare;
Gynatal - Timisoara: 4 chestionare;
Gynera - Bucuresti: 1 chestionar;
Columna Medical Center - Bucuresti: 1 chestionar;
Reprofit International - Brno: 1 chestionar;
Kaali - Budapesta: 5 chestionare;
Kaali - Szeged: 1 chestionar;
Anadolu - Istanbul: 1 chestionar.

Cu totul vreo 30 pana acum si mai asteptam inca vreo 3, din cele transmise deja. Ne-ar mai bucura sa avem ceva mai multe feedback-uri de la fetele care au avut experiente la Polisano - Sibiu si Spitalul judetean din Cluj (dep RUAM), sunt totusi clinici mari despre care nu am adunat suficiente informatii.

Si inca un mic efort intr-o prima faza pentru Promed, Giulesti si Gynatal (unde ne-am apropiat de masa critica dar inca mai avem putin...)!

In rest, orice feedback, chiar pentru clinicile care inca nu au intrat in lista, este binevenit! [floare]
Ultima oară modificat Mar Feb 12, 2013 4:40 pm de către Irina_, modificat 1 dată în total.

claudiaen

Mesajde claudiaen » Mar Feb 12, 2013 3:28 pm

Buna! Apreciez foarte mult initiativa voastra si sper sa adunati cat mai multe raspunsuri.
As dori sa completez si eu pentru Kaali - Szeged si Promed System Bucuresti. Daca o sa faceti separat chestionar scurt pentru IA, o sa raspund si la acesta, pentru alta clinica din Bucuresti.
Multumesc.
P.S. Ma bucur mult ca ati distribuit anuntul si pe Facebook, pentru ca eu intru destul de rar pe acest forum si poate mai sunt si alte "colege" ca mine :)

Camelian

Mesajde Camelian » Dum Feb 17, 2013 8:59 pm

Buna fetelor,

Foarte utila initiativa voastra! Tot respectul si toata admiratia pt munca voastra!
Vreau sa completez si eu chestionarul pt Medlife.

Multa bafta tuturor!

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Feb 19, 2013 11:44 am

Revin cu noutati despre stadiul in care se afla proiectul nostru.

Pana in prezent avem circa 35 de chestionare completate, insa prin acestea se asigura un minim de masa critica pentru cel mult 4 clinici ce ofera servicii specializate de RUAM (3 din Romania si 1 din strainatate). In conditiile in care doar in Romania sunt peste 20 de clinici autorizate sa desfasoare astfel de proceduri (din care circa 10 pot fi privite ca si clinici mari, cu un numar semnificativ de proceduri/an), suntem inca destul de departe de a putea intra in "faza publica" a proiectului.

Ca urmare, reinnoim apelul catre cei care ar putea sa ofere feedback despre experienta lor cu clinicile de RUAM sa ne sustina pentru a putea duce la bun sfarsit ceea ce ne-am propus: sa putem pune la dispozitia celor care sunt in prezent in cautarea unor clinici si medici care sa le ofere sanse maxime pentru a invinge infertilitatea un instrument de informare si de selectie cat mai obiectiv cu putinta.

Le multumesc inca o data foarte mult celor care au rupt din putinul timp liber de care dispun pentru a contribui la realizarea acestui demers. Si mi-as dori enorm ca, si in semn de respect pentru efortul lor, sa ne bucuram de o mobilizare suficienta a membrilor forumului pentru a putea face publice opiniile lor, intr-un cadru adecvat, asa cum ni l-am dorit de la bun inceput.

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Feb 19, 2013 11:59 am

In dorinta de a eficientiza procesul de obtinere a numarului minim de chestionare necesar pentru a publica datele stranse pana acum, in urmatoarea perioada vom incerca sa transmitem cate un apel punctual, nominal, catre aceia dintre voi care ar putea sa ne sustina pentru a ne atinge acest obiectiv, pe termen scurt (tinand cont de experienta specifica a fiecaruia).

Speram ca aceasta incercare de mobilizare sa nu fie privita ca fiind un gest prea agresiv, ci sa fie inteleasa ca un efort de a da contur unui proiect pe care il vedem ca fiind de un real interes public. Va ramane in totalitate la latitudinea voastra daca doriti sa raspundeti sau nu apelului nostru. Este dreptul vostru sa il ignorati. Insa vreau cu tarie sa cred ca fiecare persoana care a trecut prin experienta infertilitatii sau se confrunta cu ea in continuare poate manifesta suficienta empatie pentru altii aflati intr-o situatie similara astfel incat sa daruiasca o ora din timpul propriu in incercarea de a ajuta. Este cel putin o ocazie ca din toata aceasta experienta trista sa lasati ceva bun in urma.

Poate ca in trecut v-ati dorit sa sustineti financiar Asociatia SOS Infertilitatea si proiectele sale, dar nu ati mai avut resursele sa o faceti. Aceasta este o buna alternativa de a sustine echipa SOSI si de a ne spune ca ne sunteti alaturi, intr-un fel sau altul. Orice voluntar are nevoie de motivatie. Pentru noi, VOI sunteti motivatia. [floare]

N.C.B.
Knowledge isn't power. Action is.

Mesajde N.C.B. » Mar Feb 19, 2013 12:02 pm

C'mon girls, mobilizarea! :-BD

Ca naste Irina si nu mai are cine sa centralizeze! :D
To make a looooong story short:

FIV nr. 7 (ET nr. 10) reusit, martie-aprilie 2013, Grecia, dr. Konstantinos Giatras.

Din 16 decembrie 2013, mama Larei.

* * *

Daca doriti sa ma adaugati drept contact pe Facebook: Imagine ...
Pagina oficiala, de tip „LIKE”: Imagine
Grupul SOS Infertilitatea (closed group): Imagine

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Feb 19, 2013 12:05 pm

Asa cum am promis la inceputul proiectului, am extins aria acoperita adaptand chestionarul de feedback elaborat initial pentru procedurile de fertilizare in vitro si la procedurile de inseminare artificiala, mergand pe aceleasi principii.

Vom transmite acest chestionar catre cei care si-au manifestat deja intentia de a-l completa, si lansam un apel si catre ceilalti care ar mai putea contribui in acest sens, impartasind experientele lor privind procedurile de inseminare artificiala (indiferent de locatia clinicii unde au fost efectuate acestea sau de celelalte experiente mai complexe cu procedurile de RUAM).

mada81lina

Mesajde mada81lina » Mar Feb 19, 2013 3:33 pm

Eu vreau un chestionar pt Gynatal Timisoara, sa-i dau prietenei mele care a facut procedura prin program. Ea nu are cont aici, dar il dau eu si vi-l trimit completat
Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot ; 2010 laparo - hidrosalpinx dr; dosar aprobat programul national februarie 2012
sarcina obtinuta natural cu 2 sapt inainte de aprobare dosar :)
Tratament: Clexane 0.4, Femibion 1, MagneB6, CETEBE
Mamica fericita de Klara Larissa (23.10.2012)

Irami

Mesajde Irami » Mar Feb 19, 2013 5:48 pm

Buna, doresc sa completez si eu un chestionar pentru Kaali, Debrecen.
Am facut doua FIV acolo, cu doi medici diferiti.
Infertilitate secundara, sarcina extrauterina cu pierdere trompa dreapta -2007,FIV 1 nereusit Debrecen octombrie 2010 Dr Bodnar, FET neconcretizat februarie 2011, FIV 2 nereusit martie 2011 Dr Bodnar, 18.11.2011 FET Debrecen dr Tandor, BHCG ziua 13 - 201,6

miha

Mesajde miha » Mar Feb 19, 2013 7:52 pm

sa-mi trimiteti si mie formular pentru clinica din Budapesta - Kaali (dr. Peter Kovacs)

gosimona

Mesajde gosimona » Mie Feb 20, 2013 8:46 am

Buna,

Am facut 4 IA la Cluj. Pot completa si eu chestionar pt asta.

Felicitari pt tot ce faceti!
Simona

adyrem

Mesajde adyrem » Vin Feb 22, 2013 9:35 am

Salut, sa-mi trimiteti si mie chestionarul. Va pup
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
In prezent Subprogramul FIV, clinica Promed cu dna dr Deliana Predoi.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!
Cum am spus, IN OCTOMBRIE AM UN TEST CU DOUA II ;D

20.06.2012 ora 10:55AM a venit pe lume minunea noastra Sofia Ioana

adyrem

Mesajde adyrem » Vin Feb 22, 2013 9:44 am

Salut, sa-mi trimiteti si mie chestionarul. Va pup
31 ani eu, 32 ani sotul, infertilitate masculina TAS severa cu 9% forme normale din 62.7mil spermatozoizi/proba, (se pare ca problemele mele s-au rezolvat), incercam serios din 2008, diagnostic initial sterilitate secundara: sinechii uterine, anovulatie, lipsa CM etc, investigatii 2 histerosalpingografii ambele cu trompe permeabile, 3 histeroscopii din care 1 cu sectionare sinechii cavitate uterina fundica, 1 ezectie polip, 1 diagnostica, mutatiile MTHFR 677C>T, PAI-1 675-4G si 844F heterozigote. Toate analizele hormonale sunt in parametri.
In prezent Subprogramul FIV, clinica Promed cu dna dr Deliana Predoi.
Punctie efectuata pe 07.10.2011, din 9 foliculi punctionati 5 au fost maturi 4 degenerati, fecundati cu ICSI din care au rezultat 5 embrioni "frumosi" vorba dnei dr embriolog. ET luni 10.10.2011 - 2 embrioni calitatea 1 cu 7 celule, 2 embrioni de calitate 1-2 cu 5 celule crioprezervati. TEST BHCG 24.10.2011 la 14 zile de la ET - POZITIV 453.8mUI/ml , Doamne ajuta!
Cum am spus, IN OCTOMBRIE AM UN TEST CU DOUA II ;D

20.06.2012 ora 10:55AM a venit pe lume minunea noastra Sofia Ioana

lauragar

Mesajde lauragar » Vin Feb 22, 2013 8:04 pm

sa-mi trimite-ti si mie!
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Feb 22, 2013 9:29 pm

Chestionarele de feedback au plecat catre cei care s-au oferit sa le completeze, insa asteptam in continuare voluntari.

Pana in prezent avem circa 40 de chestionare completate referitor la procedurile FIV si inca vreo 8 referitor la procedurile IA. Mai asteptam inca 17 pe baza disponibilitatii formulate. Totusi, am atins o minima masa critica doar in cazul urmatoarelor clinici:

Spitalul clinic Prof Dr. Panait Sarbu (Giulesti) - Bucuresti: 8 chestionare;
Clinica Promed System - Bucuresti: 7 chestionare;
MedLife - Bucuresti: 6 chestionare;
Gynatal - Timisoara: 6 chestionare;
Kaali - Budapesta: 6 chestionare.

Altfel spus, sunt acoperite doar 4 clinici nationale din cele peste 20 acreditate.

De aceea, facem un apel personal, dat fiind ca stim cu siguranta ca exista o multitudine de membri activi ai forumului care au experiente de RUAM in aceste clinici, sa ofere feedback in special pentru urmatoarele:

Polisano - Sibiu;
Omini Clinic - Iasi;
Dacia International Medical - Bucuresti;
Spitalul clinic judetean de Urgenta - dep de RUAM -Cluj.

Daca mai sunt experiente si in celelalte clinici acreditate nementionate mai sus, fie ca sunt sau nu incluse in Subprogramul FIV/ET, sunt de asemenea binevenite.

Înapoi la “FIVadvisor”