Discutii si opinii privind feedback-ul

Ce clinica, ce medic? VOI ALEGETI. Experiente directe FIV, sintetizate in raspunsuri la un chestionar standardizat.
adinutapop

Re: FivADVISOR. Clinici FIV - pareri pro si contra.

Mesajde adinutapop » Sâm Feb 23, 2013 8:15 pm

Buna seara!
Eu am facut o IA la Polisano Sibiu. Daca imi trimiteti chestionarul o sa-l completez si eu!
Irina,te rog sa imi trimiti e-mail-ul tau!

carmina19us

Mesajde carmina19us » Dum Feb 24, 2013 5:14 pm

Vreau si eu sa completez un formular, pentru Sp. Jud. Cluj - FIV- multumesc frumos. Astept mail-ul cu formularul si raspund cat de curand.
Eu 31 - endometrioza descoperita in 2009, sotul 31 ok. 2 operatii pe endometriom ovar stang.
FIV 1 Cluj - beta HCG1 ziua 9 de la ETF 131,1; beta HCG2 la 48 de ore 272,1; eco 7 saptamani - avem 2 inimioare

Ioana_17

Mesajde Ioana_17 » Joi Feb 28, 2013 6:39 pm

eu am facut in luna octombrie 2012 un FIV cu embrioni dezghetati la Omini Iasi si acum sunt in saptamana 20 de sarcina. As dori sa completez si eu acest chestionar.

lauragar

Mesajde lauragar » Joi Mar 07, 2013 10:33 am

irina,imi cer scuze,dar nu reusesc sa deschid formularul.am chemat si ,,ajutoare experimentate,, si tot degeaba.nu stiu cum sa procedez! [jale!]
eu 32,sotul 34 ne chinuim cu infertilitatea de 6 ani.2007-laparo ambele trompe infundate,spermograma:normospermie.am facut 5 instilatii.2009-hsg :ambele trompe permeabele,urmeaza 3 luni stimulari cu clostilbegyt,spermograma:normospermie.2011-histeroscopie:ambele trompe infundate,spermograma:astenospermie.ne pregatim pt.fiv 1 la giulesti cu prof.marinescu in subprogramul ms.am inceput inhibarea pe 23 septembrie cu 0,1 mg decapeptyl(z 21),um 1.10,iar din z6-12 zile stimulare cu gonal 225ui.pe 19.10punctia=10 ovocite,22.10-et(2 embrioni calitate A-10,12 celule),mai avem 7 criogenati(6 calitateA,1 calitate B).PE 3.11 AM BETA.beta-negativ.ne pregatim pt. et cu embrioni congelati.pe 27.09.12 avem tec .beta-negativ.al-2-lea fet pe 24.10,beta negativ.am incheiat lupta cu infertilitatea.ne pregatim sa adoptam-suntem in curs de atestare!!!avem atestat din 15 aprilie.acum asteptam........avem si cel de-al 2 lea atestat din 16 aprilie 2014 si .....tot asteptam!

Irina_

Mesajde Irina_ » Joi Mar 07, 2013 10:50 am

Nicio problema, se rezolva usor. Am mai avut situatii in care a existat o incompatibilitate intre versiunile de Word utilizate, cel mai probabil asta e cauza. O sa-ti trimit formularele .doc compatibile cu cea mai veche versiune de Word si daca nici acelea nu merg, sa imi spui, ca solutii se gasesc.

Daca mai au si altii aceasta problema, ii rog sa imi scrie, rezolvam rapid. Important e sa avem feedback-ul vostru, mai ales ca acum deja muncim pentru implementare ;) .

Giorgia

Mesajde Giorgia » Mar Mar 12, 2013 2:53 pm

Irina/fetelor, va pot ajuta cu un chestionar pentru Kaali Budapest. De la ultimul meu comment pe topicul asta n-am primit insa nici un mail cu noul chestionar. Stiu ca sunteti ocupate, nu vreau sa insist, dar sunt aici, daca e nevoie de mine.
Din 17 iunie 2013, mama fericita de fetita si baietel nazdravani!

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Mar 12, 2013 3:01 pm

Giorgia scrie:Irina/fetelor, va pot ajuta cu un chestionar pentru Kaali Budapest. De la ultimul meu comment pe topicul asta n-am primit insa nici un mail cu noul chestionar. Stiu ca sunteti ocupate, nu vreau sa insist, dar sunt aici, daca e nevoie de mine.

Buna Giorgia, da, a fost omisiunea mea, am verificat doar ca iti trimisesem deja chestionar, nu m-am mai gandit si la versiune :). Oricum, vei vedea ca nu difera atat de mult de primul, e doar putin adaptat/imbunatatit. Ti l-am trimis acum, sa imi spui daca se intampla sa nu il primesti sau intampini alte probleme tehnice cu el. Multumim!

clau2013

Mesajde clau2013 » Vin Mar 15, 2013 8:54 pm

Buna ziua,
Sunt noua pe acest forum, insa cu ceva experienta in ceea ce priveste infertilitatea. Am facut o inseminare la Cluj si urmeaza sa incep procedura pentru FIV la Budapesta cu dr. Kovacs. Pot completa un chestionar pentru Cluj, iar in mai pentru Budapesta. Astept chestionarul pe e-mail.
2009 inceputul povestii mele
2009 - 2010 incercari nereusite de a ramane insarcinata, totul parea normal
2010 - sarcina obtinuta dupa stimulare cu clomifen
2011 (ianuarie) - sarcina oprita in evolutie, sarcina molara
2012 (mai) - IA, esuata
2012 (iunie) - sarcina gemelara, obtinuta dupa stimulare cu Gonal F
2012 (august) - SOE
2012 (septembrie) - gena MTHFR, mutatia C677T - genotip homozigot
2013 (februarie) -cariotip, inversiune pericentrica cromozom 21
2013 (februarie) - hormon anti mullerian - 0.5
2013 (mai) FIV + PGD - doctor Kovacs (Kaali Budapesta) reusita
10.01.2014 - a aparut in viata mea Robert

Irina_

Mesajde Irina_ » Vin Mar 15, 2013 9:20 pm

clau2013 scrie:Buna ziua,
Sunt noua pe acest forum, insa cu ceva experienta in ceea ce priveste infertilitatea. Am facut o inseminare la Cluj si urmeaza sa incep procedura pentru FIV la Budapesta cu dr. Kovacs. Pot completa un chestionar pentru Cluj, iar in mai pentru Budapesta. Astept chestionarul pe e-mail.

Buna, iti multumim frumos pentru disponibilitate, am trimis ambele chestionare. @};-

Ne-ar mai prinde bine cativa voluntari (macar 2-3 pentru inceput) care ar putea oferi feedback despre proceduri efectuate la spitalul din Cluj, ca sa putem publica feedback-ul in faza initiala de implementare. Please... :YMPRAY:

Si ramane in continuare un adevarat mister pentru noi de ce nu am avut feedback pentru Omini Clinic, dat fiind ca forumul abunda in utilizatori care au avut experiente in respectiva clinica :-\
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

miki74

Mesajde miki74 » Mar Mar 19, 2013 12:35 pm

Salut. As vrea sa completez si eu chestionare, din pacate/ din fericire pot sa completez pentru Spitalul Judetean Cluj, Polisano Sibiu, Kaali Budapesta. Am si eu o versiune mai veche de Word, asa ca am impresia ca imi trebuie un formular adaptat. Multumesc si sper ca vasta mea experienta sa fie de ajutor.

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Mar 19, 2013 2:38 pm

miki74 scrie:Salut. As vrea sa completez si eu chestionare, din pacate/ din fericire pot sa completez pentru Spitalul Judetean Cluj, Polisano Sibiu, Kaali Budapesta. Am si eu o versiune mai veche de Word, asa ca am impresia ca imi trebuie un formular adaptat. Multumesc si sper ca vasta mea experienta sa fie de ajutor.

Miki, multumim mult! [floare] Am transmis formularele (format .doc simplu, compatibil cu Word '97), sa ne spui daca intampini vreo problema tehnica. Pentru noi ordinea prioritatilor este feedback-ul pentru Spitalul Judetean Cluj (unde am mai avea nevoie de cateva opinii ca sa putem publica deja chestionarele primite pentru ei inca din faza de implementare), apoi pentru Polisano Sibiu si in cele din urma pentru Kaali Budapesta.
35 ani, istoric de infertilitate primara, peste 4 ani de incercari de conceptie esuate, endometrioza severa plus alte cateva afectiuni relevante, 2 tentative IA esuate dar si un prim FIV prin Subprogram, reusit!
Din 16 aprilie 2013, cea mai fericita mamica de [baietel] Darius Victor, binecunoscut drept Grauntel si iubit de cand era doar un puncticel pe o ecografie :) Acum la aproape 4 ani de fericire pura.

theo2theo

Mesajde theo2theo » Mar Mar 19, 2013 7:49 pm

Buna seara.As vrea sa completez un formular de feedback pentru Omini Clinic unde am facut un fiv recent.V-am citit de la cap la coada chiar daca nu am scris pana acum nici un mesaj dar am de gand sa schimb asta...
eu 39,el 40 casatoriti de 15 ani si tot de atunci visam la un copil
Dupa trei FIV,sapte transferuri fara nici un rezultat... dupa 15 ani in care parca nimic nu mergea...se intampla minunea natural...si totul e bine deocamdata...

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Mar 19, 2013 8:22 pm

Theo, multumim! [floare] Si bine ai venit printre noi, asteptam sa ne scrii mai des si cu vesti bune! Am transmis chestionarele. Ne bucuram mult sa primim feedback pentru Omini Clinic, ne cresc sansele sa atingem masa critica si pentru aceasta clinica...

Deja folosim doar variante compatibile cu vechile versiuni de Word, ca sa diminuam riscul de probleme tehnice. Daca totusi apar, va rugam sa ne dati cat mai repede de stire, rezolvam!

theo2theo

Mesajde theo2theo » Mar Mar 19, 2013 9:37 pm

Multumesc de primire,am completat si trimis chestionarul...cat despre vesti...sper pe viitor sa fie bune pentru ca deocamdata incep sa ma recompun dupa un beta negativ.
eu 39,el 40 casatoriti de 15 ani si tot de atunci visam la un copil
Dupa trei FIV,sapte transferuri fara nici un rezultat... dupa 15 ani in care parca nimic nu mergea...se intampla minunea natural...si totul e bine deocamdata...

Irina_

Mesajde Irina_ » Mar Mar 19, 2013 9:57 pm

theo2theo scrie:Multumesc de primire,am completat si trimis chestionarul...cat despre vesti...sper pe viitor sa fie bune pentru ca deocamdata incep sa ma recompun dupa un beta negativ.

Si noi multumim pentru promptitudine @};- . Te dam drept exemplu pozitiv!

maia45

Mesajde maia45 » Joi Mar 21, 2013 8:41 am

Buna!Doresc sa primesc si eu acest formular pe mail.O zi buna!!

Pana in prezent avem circa 40 de chestionare completate referitor la procedurile FIV si inca vreo 8 referitor la procedurile IA. Mai asteptam inca 17 pe baza disponibilitatii formulate. Totusi, am atins o minima masa critica doar in cazul urmatoarelor clinici:

Spitalul clinic Prof Dr. Panait Sarbu (Giulesti) - Bucuresti: 8 chestionare;
Clinica Promed System - Bucuresti: 7 chestionare;
MedLife - Bucuresti: 6 chestionare;
Gynatal - Timisoara: 6 chestionare;
Kaali - Budapesta: 6 chestionare.

Altfel spus, sunt acoperite doar 4 clinici nationale din cele peste 20 acreditate.

De aceea, facem un apel personal, dat fiind ca stim cu siguranta ca exista o multitudine de membri activi ai forumului care au experiente de RUAM in aceste clinici, sa ofere feedback in special pentru urmatoarele:

Polisano - Sibiu;
Omini Clinic - Iasi;
Dacia International Medical - Bucuresti;
Spitalul clinic judetean de Urgenta - dep de RUAM -Cluj.

Daca mai sunt experiente si in celelalte clinici acreditate nementionate mai sus, fie ca sunt sau nu incluse in Subprogramul FIV/ET, sunt de asemenea binevenite.[/quote]
eu 36, el 40 - infertilitate tubara, spermograma OK, analize hormonale bune, AMH 5,2
Ianuarie 2013 - laparoscopie 2 desfundare trompe - nereusita
Ne-am hotarat pentru FIV la Ominiclinic IASI - iunie 2013 ET - 3 embrioni cal. A, FIV reusit, test sarcina iulie -pozitiv!!!
sarcina pierduta la 20 de saptamani...
incercam in toamna 2014 inca un fiv la Ominiclinic cu embrioni congelati
fiv reusit cu dr.Bors, bebe pe drum :D

Irina_

Mesajde Irina_ » Joi Mar 21, 2013 8:47 am

Buna maia45! Iti multumim frumos, am transmis formularele aferente chestionarelor de feedback!

Zuzu

Mesajde Zuzu » Sâm Mar 23, 2013 4:49 pm

Buna ziua,
am facut si eu 2 inseminari la Cluj. Va rog sa-mi trimiteti formularul si-l completez.
4 ani de incercari, eu 33 ani, sotul 35, diagnostic infertilitate necunoscuta. Toate analizele bune, la sot mobilitatea spermatozoizilor putin scazuta - avem 5 inseminari nereusite la Cluj, 2 la Gynia, 3 la Gine 1 si acum sunt in ziua a 3 a dupa embriotransfer - FIV efectuat la Kaali, Budapesta cu dr Kovacs P. - din pacate nereusit; FIV2 - mai 2014, Kaali, Budapesta, dr PK - nereusit

Irina_

Mesajde Irina_ » Sâm Mar 23, 2013 4:59 pm

Zuzu scrie:Buna ziua,
am facut si eu 2 inseminari la Cluj. Va rog sa-mi trimiteti formularul si-l completez.

Buna Zuzu! Multumim frumos, ne sunt foarte utile opiniile pentru spitalul din Cluj. Am transmis catre tine formularele tip.

Irina_

Mesajde Irina_ » Dum Mar 24, 2013 3:32 pm

Pentru ca din motive obiective ( :D ) e posibil ca posibilitatile mele de coordonare a procesului de transmitere/colectare/centralizare a chestionarelor sa se reduca in curand, va adresez rugamintea ca orice comunicare legata de proiect sa se faca fie public, pe forum, fie folosind adresa de contact a SOSI (cel putin in Cc). Eu e posibil sa nu mai pot raspunde rompt, cel putin temporar.

Pana in prezent am strans 72 de chestionare completate , pentru care va multumim mult!! [floare] , din care 51 de chestionare, aferente procedurilor desfasurate in 7 clinici sunt pregatite pentru publicare (ramanand de gestionat doar partea administrativa de incarcare).

Restul de 21 asteapta noi chestionare referitoare la aceleasi clinici din Romania/tarile la care se refera, pentru a se putea alatura celor de mai sus ;) . Pentru multe dintre ele avem de asemenea sperante ca vor deveni curand material tomai bun pentru informare... dar asta depinde in continuare de voi. M-am bucurat foarte mult sa vad ca cererile de feedback continua si sper ca acest lucru sa nu se schimbe.

Cred ca deja bazele acestui proiect au fost puse: avem metodologie, avem o masa critica a raspunsurilor pentru o parte din clinicile populare printre pacientii din Romania. Dar este doar un inceput... pentru un sistem medical mai transparent al clinicilor de RUAM si pentru incurajarea serviciilor de calitate, asa cum ne dorim toti. Chiar si dupa implementare, va ramane o munca de echipa. Si sper ca toti cei ce citesc acest mesaj sa-si aduca putin contributia, daca nu au facut-o deja.

Ma voi bucura enorm cand eforturile vor prinde viata, si mi-as dori ca aceasta bucurie sa survina pe mai multe planuri in "aventura" mea, in acelasi timp :ymdaydream: .

Înapoi la “FIVadvisor”