Sa ne cunoastem

Pentru prima data pe forumul Asociatiei SOS Infertilitatea? Va rugam sa cititi mai intai aici. Prezentari, reguli, reperaj.
Post Reply
Mademoiselle PasDeChance

Re: Sa ne cunoastem

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Jan 17, 2010 5:26 pm

roxi25 wrote:buna, ma numesc roxana, eu si sotul meu incercam de 1 an, HSG ok, spermograma 40% mobilitate, ovulatie tarzie in z 17, vrem sa facem un IUI la dr alina bolintineanu luna aceasta
Roxana, bine ai venit si sa scrii repede-repede pe topicul "am invins infertilitatea". :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

Maria

Post by Maria » Wed Jan 20, 2010 3:25 pm

Ma numesc Maria, locuiesc in Bucuresti, am 29 de ani. De 6 luni ne straduim sa facem un bebe, insa nu raman insarcinata. Am ajuns la concluzia ca am asteptat destul si am inceput sa ne cautam amandoi. Rezultatul este ca eu sunt relativ OK (structural si functional nu sunt probleme in ceea ce priveste sistemul reproducator), insa am anticorpi anti-spermatozoizi. Medicul meu insa imi spune sa nu-mi fac griji din cauza lor. In urma spermogramei a rezultat ca sotul meu are oligoastenozoospermie destul de serioasa. Medicul ne-a spus ca e bine sa incercam inseminarea, ca nici nu prea mai are rost sa noamne ajutae chinuim natural....
Sunt trista mai mereu, sunt speriata, dezamagita, deprimata... Nu-mi vine sa cred ca mi se intampla lucrul asta groaznic. O sa incercam inseminarea pe la sfarsitul lui februarie si sper sa fie OK. Doamne ajuta!
Incerc sa fiu mai optimista pentru ca vad ca sunt si destui fericiti care au reusit fie prin inseminare, fie prin FIV, insa adevarul este ca deja am intrat in depresie... Stiti voi mai bine decat mine.
Va pup si tinem legatura. Succes!

Elenada

Post by Elenada » Wed Jan 20, 2010 3:36 pm

Maria bine ai venit si sa speram ca ne vei anunta curand ca esti graviduta. Infertilitatea e o boala dar una care poate fi invinsa. Eu sunt un exemplu. Capul sus si multa incredere ca se rezolva. Daca lupti pentru ceea ce iti doresti vei reusi.
Elenada mamica fericita de gemenasi pretiosi Ana Maria si Matei Stefan 18 iulie 2009

In 2006 la varsta de 26 de ani eu si 28 de ani sotul am primit diagnosticul de infertilitate primara cauza masculina - Astenoteratospermie severa, lichid ejaculat 0,8 ml, nr spermatozoizi 120 mil/ml, mobilitate A+B = 0.
martie 2008 FIV+ICSI la Giulesti nereusit
noiembrie 2008 FIV+ICSI+IMSI reusit in Viena la cinica Wunschbaby
iulie 2009 veneau pe lume gemenasii nostri Ana si Matei :)

Caress

Post by Caress » Thu Jan 21, 2010 1:01 am

Iar eu sunt Oana, 32 de ani, 4 Fivuri nereusite la activ in prezent pe ultima suta de metri Fiv5 (egg sharing cu donator anonim), toate incercarile facute la o clinica din Belgia. din pacate noi ne confruntam cu o dubla problema o sperma de calitate proasta si eu un foarte mare poor-responder (la doze mari de tratament putine ovule mature si in 4 Fivuri doar o data 1 Et)

monik

Post by monik » Tue Feb 02, 2010 10:21 pm

am 30 de ani si sunt din Bucuresti
in feb .2009 am desc. ca sotul are oligoastenoteratospermie si de atunci luptam cu infertilitatea.
in dec. 2009 am ajuns la fiv cu icsi nefinalizat din pacate; in prezent sotul a inceput un trat. pt. imbunatatirea spermogramei si vrem sa mai facem un fiv

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Feb 03, 2010 7:10 pm

bebika wrote:Buna, fetelor! Este pentru prima data cand intru pe un forum si o fac din tot sufletul pentru a transmite urmatorul mesaj. Dincolo de toate tratamentele si solutiile medicale in materie de fertilitate, singurul care decide cand vine pe lume un bebe este Doamne Doamne. In acest sens, recomand tuturor cu tarie o calatorie pana la Manastirea Cetatuia (judetul Arges, comuna Cetateni), acolo unde se afla Crucea Dorintelor. Atat eu, cat si fina mea am ajuns sa ne rugam pentru venirea bebicilor nostri in acest loc si astazi fetita mea face doua saptamani, iar fetita ei a trecut binisor de cinci luni. Mentiune: amundoua suntem femei de cariera, ordotoxe, cu frica de Dumnezeu, dar nepreacticante (adica, nebisericoase), insa modul extraordinar in care , dupa luni de incercari, dorinta noastra s-a indeplinit prind rugaciunea la acest sfant locas nu permite nicio indoiala! Trebuie sa crezi din tot sufletul in minunea pe care ti-o doresti si sunt convinsa ca veti avea parte de acelasi extraodrinar rezultat!

P.S. Manastirea este cocotata pe un un varf de munte (nu foarte mare muntelea asta), ceea ce face drumul destul de greu, de aceea grija mare mai ales, acum, iarna. cand mergeti, luati si ceva mancare pentru calugarii de acolo, care traiesc aproape izolati de lume (conserve, ulei, apa, chestii din astea care tin mai mult).

Mi-as dori din tot sufletul sa credeti si sa aveti izbanda. Imi propun sa scriu acest mesaj din ziua in care am aflat ca sunt insarcinata, dar uita ca abia acum am facut-o, cand puiul meu mic doarme linistit, iar mie nu-mi vine inca sa cred ca e cu noi! Mult succes si Dumenzeu sa va ajute! Voi incerca sa postez acest mesaj pe cat mai multe forum-uri de gen.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

aura81

Post by aura81 » Sat Feb 06, 2010 2:10 pm

cred ca unele ma stiti. sunt aura 29 ani, din buzau, un fiv nereusit, o sarcina extrauterina, ovare micropolichistice. sunt de meserie asistent medical generalist si de farmacie, absolventa facultate de psihologie. oricand la dispozitia voastra, a fetelor dar si in sustinerea campaniei. luptam toti pentru unul si unul pentru toti! [floare]

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sun Feb 07, 2010 3:14 pm

Aura, welcome back! Ma bucur sa te vad optimista, te asteptam sa ne spui ce planuri ai pe unul din subiectele dedicate.

Bun venit tuturor noilor membri!
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

mitrovita

Post by mitrovita » Wed Feb 10, 2010 5:55 pm

Am 28 de ani, sunt din pitesti si am la activ 2 sarcini ectopice, ultima acum 3 ani cu reconstructie, dar ce folos... asa ca singura sansa fiv... poate acum cu programul acesta de "subventii" avem si noi o sansa...

pinuta

Post by pinuta » Fri Feb 12, 2010 12:02 am

Buna fetelor! Felicitari celor care au reusit si sa va traiasca bebeii!Sunt pinuta si am 34 de ani, iar sotul meu 41. Incercam de 13 ani sa avem un bebe, dar se pare ca nu prea vrea Doamne Doamne. Am inceput cu o cervicita cauterizata, apoi vechile instilatii,o histerosalpingografie (trompe permeabile), stimulare ovariana cu Clomifen.Prin 2001 am ajuns la Bucuresti la d-ul prof. Marinescu, unde am repetat histerosalpingografia si a facut si sotul meu spermograma. Surpiza :-o Oligo-asteno-terato-spermie!!A facut tratament cu Branca ursului, Pottent Power si alte cateva medicamente, iar dupa cca 6 luni avea Normospermie. Am facut eu vreo 3 reprize de perfuzii( tot un fel de instilatii, dar nu asa de dureroase) si 3 IAS, dar fara rezultat.In 2006 am facut histeroscopie si laparascopie diagnostica, in timpul careia mi-a facut drilling ovarian.Nu am reusit nici de aceasta data.Explicatia a fost:"sunteti printre cuplurile infertile fara o cauza evidenta".Am incercat sa adoptam, insa dupa nastere mamica naturala s-a razgandit,dar cine nu ar face-o cand vezi puiul acela mic de om in brate. Nici nu mai am curaj sa mai sper.Am citit povestile voastre si va admir pentru curaj si perseverenta. Sa dea Domnul sa ni se implineasca dorintele!Va multumesc ca existati! :ymhug:

valy27

Post by valy27 » Fri Feb 12, 2010 11:56 am

Salutare la toata lumea. Ma numesc Valy,29 ani, probleme cu ovulatia(fara un diagnostic concret) stimulare initial cu Clomifen si la ultima IAU cu Menopur: 5 IAU nereusite- 3 la Giulesti, 1 la cabinet particular dr Moisa, 1 la Gynera- super d-na dr Dracea, dar fara succes. Acum 2 luni laparoscopie la sp Giulesti cu DL DR Niculescu -n-au putut sa-mi vada trompele din "motive tehnice" :( , urmeaza sa fac perfuzii -instilatii tot la Giulesti...si apoi probabil ca ma voi indrepta spre un FIV. Unde,cu cine????..sunt in ceata total!!!! tot citesc si-mi dau seama ca totul este o loterie .
Am uitat sa spun: spermograma sotului este ok si HSG-UL meu era ok acum 2 ani.
Bafta multa tuturor si sa ne vedem mai repede la celalalt capitol..de gravidute [bebe] .
infertilitate feminina-probleme de ovulatie, mutatia A1289C GENOTIP HETEROZIGOT,PAI 1 HETEROZIGOT.protocol lung fiv promed, E.T 21 noiembrie-3 embrionasi, BETA 5.12.2011.DOAMNE AJUTA
avem-fetita cu fundita.[fetita]
IN TRATAMENT CU :FRAXIPARINA0.4,CETEBE,FEMIBION,ACID FOLIC,MgB6.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat Feb 13, 2010 9:19 pm

Bun venit noilor membre, va urez o sedere scurta ca aspirante si una lunga ca mamici!

alif

Post by alif » Mon Feb 15, 2010 9:57 pm

Buna dragilor,

as vrea sa nu ma aflu aici, acum, chiar aproape de ziua mea; dar am acceptat soarta, dupa 10 de ani de operatii (ovare polichistice), tratamente (endometrioza) si tot felul de pastile, injectii - am inteles - FIV se poate si daca nu se poate si Dumnezeu asa a hotarat, tot vom incerca; am un sot minunat (macar am avut putin noroc), care a inteles ca eu sunt problema si daca avem aceasta sansa sa avem propriul nostru copil sa incercam si aceste tratamente de fertilizare; asteptam programul Ministerului Sanatatii, pt ca din pacate, bugetul familiei nu permite in acest moment toate aceste cheltuieli; dar intr-un final vom reusi... va anunt cand sunt [gravi] .
Toate cele bune si sa auzim numai de bine!
Alina, voluntar de profesie SOS Infertilitatea, sustinut de Fundatia Vodafone (15 septembrie 2012 - 15 martie 2013).

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Feb 16, 2010 3:56 pm

Bun venit, Alif! Noi vom face tot ce tine de noi in privinta programului pentru FIV compensat, dar stiti prea bine ca nu tine doar de noi (ca daca tinea, era deja implementat). Si azi dimineata am scris la MS. Sfatul meu, personal, este sa nu asteptati programul, ca timpul trece. Imi dau seama ca nu il asteptati de drag, ci pentru ca nu exista alte resurse, dar eu nu as astepta. Din toata saracia, as face un efort si as trece la fiv. Nu ma intrebati cum, ii multumesc lui Dumnezeu ca nu sunt in situatia asta, dar cred as face un credit si as face fiv. Nu stiu cati ani ai tu, Alif, dar dupa 35 de ani chiar si cateva luni pot face diferenta. Rezerva ovocitara scade exponential. Despre programul FIV, cat timp e la mijloc birocratia romaneasca, sa speram in ce e mai bine, dar sa ne asteptam la ce e mai rau. Deci treceti la fapte, nu lasati timpul sa treaca.

liana_stoia

Post by liana_stoia » Wed Feb 17, 2010 11:55 am

Buna fetelor :ymhug:
Ma numesc Liana si sunt din Alba Iulia. Ma alatur si eu voua si va spun in 2 vorbe povestea noastra. Incercam de mai bine de 3 ani sa avem un copilas timp in care am fost la o gramada de medici. Am avut parte numai de raspunsuri contradictorii gen: uter infantil - alt medic: nu, uterul este perfect normal. Tiroida marita - alt medic: nu, tiroida are dimensiuni perfect normale; lipsa ovulatie - alt medic: nu, exista ovulatie. Este efectiv un cosmar sa trebuiasca sa mergi la 3 medici ca sa fi sigura ca ai un rezultat credibil.
Am facut 2 IUI pe ciclu natural la Cluj, nereusite. Asta se intampla acum un an.
In prezent merg la Polisano Sibiu si urmeaza sa fac o prima inseminare dar de data asta cu stimulare. Am auzit lucruri bune despre ei si sper sa pot sa confirm asta in viitor.
Pupici tuturor si sa ajute Dumnezeu sa fim toate mamici cat mai curand.

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Feb 17, 2010 8:19 pm

Liana, bun venit. Iti uram sa afli cat mai curand un raspuns ferm la intrebari si sa ai bebelusul multdorit!

Pentru dialog pe teme de infertilitate, scrieti pe topicele "infertilitate feminina", respectiv "infertilitate masculina" sau, daca e cazul, pe cele mai specializate (PCOS, trombofilie, imunitare s.a.)
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

rocsy

Post by rocsy » Tue Feb 23, 2010 9:06 am

Buna fettelor. Numele meu este roxana 33 ani. incercam de 8 ani. infertilitate inexplicabila.

solomon laura

Post by solomon laura » Tue Feb 23, 2010 7:44 pm

sint laura, citesc multe din mesajele scrise pe acest forum, vad multe cupluri care au probleme in a avea un copil.Sint si eu printre ele de vreo 15 ani.Am multe tratamente, 2 laparascopii in cluj rezolvate una din probleme chisturi si aderentele restul cica este bine dar nimic.In fiecare luna fac ecograf cu si fara stimulare ,foliculi mici mari evolueaza bine, am ovulatie, dar nimic.Am facut si 3 inseminari una la cluj 2 in oras la mine in Baia Mare, dar tot nimic.Sperante in fiecare luna la ovulatie este bine am un folicul mare, dar iarasi nimic.Se intimpla ceva care ma impinge sa merg mai departe. Sint foarte debusolata dar trebuie sa ma pun pe picioare, nu stiu ce este dar mai sper intr-un miracol.deja am 38 ani, am sa mai incerc daca voi reusi sa adun niste bani un fiv ar mai fi o sansa dar cum nu-mi permit decit unul trebuie sa ma gindesc bine unde il voi face in tara sau in strainatate.Acum sint iarasi in faza folicul mare de 16 in ziua 8 de ciclu, endometru de 7,5 am sa iau pregnilul si am sa vad, poate se uita si doamne-doamne la mine.am sa mai revin. toate bune si la burtica mare!

denisa220972

Post by denisa220972 » Wed Feb 24, 2010 2:50 pm

Buna, numele meu este Mihaela, 38 de ani, la inceput eu sanatoasa "tun" azoospermie sot, acum m-au lasat jucariile si pe mine. :D ,am facut 6 IAD si doua FIV-uri rezultatul o sarcina oprita din evolutie la 7 sapt, am ales alt "drum" cel al adoptiei, dar promit sa va sustin in tot ceea ce vreti sa faceti , fiindca i-mi sunteti dragi [floare]

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Wed Feb 24, 2010 4:05 pm

Denisa, bun venit. Iti uram sa iti tii copilul in brate cat mai curand! (Avem si noi vesti de la adoptii, o sa publicam un articol pe blog, se va schimba legea, in bine, dar din pacate nu foarte curand). Multumim pentru solidaritate!

Post Reply