Sa ne cunoastem

Pentru prima data pe forumul Asociatiei SOS Infertilitatea? Va rugam sa cititi mai intai aici. Prezentari, reguli, reperaj.
Mademoiselle PasDeChance

Re: Sa ne cunoastem

Post by Mademoiselle PasDeChance » Sat Apr 16, 2011 1:25 pm

Bun venit tuturor noilor membri, va rugam sa va prezentati aici pe scurt si sa identificati subiectele potrivite pentru a incepe sa comunicati - infertilitate feminina / masculina, IA/ FIV sau, de ce nu, subiectul cu campania 2% pentru SOS Infertilitatea. :)
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Iunie 2009: FIV2, primul ET nereusit; sept. 2009: TEC neconcretizat.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

Violently unhappy: FIV5, noiembrie 2011, nereusit.

Continuarea povestii, aici.

miha_ela

Post by miha_ela » Sat Apr 16, 2011 4:13 pm

RalucaBonzi wrote:Bun venit tuturor noilor membri, va rugam sa va prezentati aici pe scurt si sa identificati subiectele potrivite pentru a incepe sa comunicati - infertilitate feminina / masculina, IA/ FIV sau, de ce nu, subiectul cu campania 2% pentru SOS Infertilitatea. :)
buna ziua! ma numesc mihaela sant din targoviste momentan locuiesc in spania, am 34 ani sotul 36 si de 5 ani ne dorim un bebel. am facut o serie de analize toate ok: hsg trompe permeabile, ovulez, la spermograma a iesit motilitatea un pic scazuta in rest ok. acum sant pe lista de asteptare pentru IA .citesc demult mesajele voastre dar nu am indraznit sa scriu. :ymhug:

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Mon May 09, 2011 9:42 am

Bun venit noilor membri! @};-

Va rugam sa va prezentati mai intai aici si apoi sa identificati subiectele pe care doriti sa scrieti.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB infertilitate si actiuni asociative
Grup FB proceduri cu gameți donati
Grup FB adoptie
Grup FB sarcina & parenting

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie
Pagina FB a initiatoarei Asociatiei

Image ... Image... Image ... Image ...Image ... Image... Image

claudia_75

Post by claudia_75 » Tue May 17, 2011 10:51 am

Sunt claudia din Timişoara şi am 35 ani. Sunt căsătorită de 11 ani şi tot de atâţia ne dorim un copil. În urma analizelor am descoperit la soţul are azoo, iar în urma tratamentului cu tinctură de Brânca ursului şi vitamine analizele au ieşit ok, spre surprinderea medicilor. Am făcut 4 inseminări pe când spermograma era varză, iar una a reuşit sarcină oprită în evoluţie la 6 săptămâni, am tot aşteptat să se întâmple şi nimic, am o trompă înfundată şi una permeabilă, ovulez, după părerea medicilor totul este ok la mine. Nu am mai avut răbdare şi am mers în Ungaria la Seged, la dr. Zadori, iar în iunie 2010 am făcut un FIV reuşit, sarcină oprită în evoluţie la 6 săptămâni. Am decis să fac analizele genetice de trombofilie după ce am citit pe forumul vostru şi am descoperit că am o mutaţie de trombofilie heterozigotă - MTHFR C, iar A negativă şi urmează să mai fac şi celelalte mutaţi.
Faţă de alţii noi avem un copil adoptat aşa că avem cu ce să ne consolăm pierderile şi nereuşitele, el ne ajută să trecem mai uşor peste toate.
Sper diun tot sufletul să reuşim şi vă doresc că tuturor să vi se împlinească dorinţele, dacă nu încercaţi ca noi.
hidrosalpings trompa dreapta operat, trompa cu probleme;
IA 2004 reusita - SOE 6 saptamani;
IA 2005 nereusit
FIV1 2010 reusit - SOE 6 saptamani;
MTHFR heterozigot, PAI heterozigot;
hidrosalpings stanga, operat in aprilie 2013, cu extirpare tr, stg., corectie tr. dreapta.
FIV2 noiembrie 2013 oprita stimularea, ovulele scad sub stimulare;
ma pregatesc pentru FIV 3 martie 2014 Seged Zadori.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Thu May 19, 2011 9:53 am

Claudia, iti uram sa reusesti cat mai curand sa faci un fratior sau o surioara copilasului pe care il ai deja! [mama&bebe]

Bun venit tuturor noilor membri. @};-
33 de ani, la origine infertilitate masculina - OAS moderata, in fapt infertilitate mixta (problema feminina - rezolvata in prezent).

Martie 2008: FIV-ICSI1, reusit, sarcina gemelara, prim trimestru perfect, morfofetala perfecta, ulterior contractii puternice, spitalizare cinci saptamani repaus strict, din pacate nasterea prematura nu a putut fi evitata. :( ...Fetitele mele sunt ingeri.
...Ulterior s-a descoperit un sept uterin, rezecat in urma a trei histeroscopii operatorii (2008 - 2009). Doua histeroscopii de control ulterioare: cavitate uterina ok, endometru ok.
Ianuarie 2010: FIV3, primul ET nereusit; aprilie 2010: TEC - reusit, insa sarcina oprita din evolutie. :(
Oct. 2010: FIV4, primul ET (blastocist) - nereusit; martie 2011: TEC - neconcretizat.

sim01

Post by sim01 » Thu May 19, 2011 11:04 pm

@};- Buna fetelor,numele meu este Simona (38ani)si mi se par atat de mici problemele mele pe langa ale voastre...
.... Am inceput cu un fibrom operat in 2004(9mm) apoi in 2008 am descoperit altul care mi-a dat multa bataie de cap fiind submucos cu zile de sangerari abundente ,in fine l-am operat in 2009(Euroclinic) dupa multe vizite la medici, apoi de atunci tot incerc sa raman insarcinata si nu mi-a iesit. Aveam toate testele la singe facute, mai putin AMH pe care l-am facut in 2010 (noe) la recomandarea unui medic (dupa ce avazut tot dosarul)care are un rezultat slab 0.9.

Acum sint la un FIV in Budapesta la Kali ,Dr Peter, si dupa 10 zile de stimulare abia am doi foliculi unul de 11mm si altul de 9mm pe acelasi ovar, la celalalt sint mai multi dar foarte mici, abia daca se vad.
Cam slabe sanse dar merg pana la capat!

Va doresc numai bine!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Thu May 19, 2011 11:16 pm

Sim, welcome & good luck! %%- Te asteptam pe subiectul "fiv abroad"!
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Bubu

Post by Bubu » Fri May 27, 2011 2:42 pm

Buna fetelor!
Ma bucur ca exista acest forum de unde putem afla foarte multe informatii si ne putem sustine.
Problemele noastre au aparut acum 5 ani cand dupa nenumarate vizite la diversi medici am gasit problema: oligospermie. Au urmat numeroase analize..... tratamente...inseminari intrauterine...dar minunea nu s-a intamplat.
Ne bucuram ca s-a demarat acest program FIV si sper sa fie totul in regula sa ne indeplinim visul.
32 ani, sotul 33 ani, infertilitate masculina, incercam sa avem un copil din 2005, dupa numeroase vizite la diversi medici si tratamente variate. Am avut norocul sa dam peste echipa de medici de la clinica Omini, unde am facut 2 IA in 2011, din pacate nereusite.
1 FIV prin program noiembrie 2011( transferat un blastocist ) - nereusita
2 FIV noiembrie 2012 ( transferati 4 embrioni ) - nereusita
Dumnezeu sa ne dea putere sa mergem mai departe.

geany_m

Post by geany_m » Sat May 28, 2011 12:14 am

Buna tuturor! [floare]
Sunt Geanina din Iasi, am 30 ani peste o luna :D ne dorim un copil de 2 ani.
Eu am PCOS, am facut laparo in toamna anului trecut, drilling ovarian, s-a descoperit trompa dreapta infundata, doar cea stanga e functionala (de pe care s-a indepartat si un chist paratubar). Am avut probleme si cu prolactina, pe care am rezolvat-o cu ajutorul medicului endocrinolog si cu Dostinex.
Sotul nu sta prea grozav nici el cu spermograma, numar mic de spermatozoizi si multe forme anormale #-o
Am facut o inseminare in urma cu 2 luni, fara rezultat.
Speram la un FIV O:-)
30 ani, infertilitate primara, PCOS, incercam din 2009, laparo in 2010-trompa dr infundata, IA in 2011 nereusit, FIV la Omini Iasi GEMENI: Stefanel si Alexandra

adelaide_

Post by adelaide_ » Wed Jun 22, 2011 8:23 pm

Buna tuturor!

Sunt Adelaide, locuiesc in Italia si dorim de circa 2 ani sa avem un copil.
Inca nu am recurs la nici una din variile tehnici (IUI, FIV etc), dar cred ca pana la sfarsitul anului ne vom inscrie in "program".
O seara buna tuturor!

mara80

Post by mara80 » Sun Jun 26, 2011 11:52 am

buna ziua!scriu de mult pe forum dar inca nu m-am prezentat:sunt mara,am 31 de ani si de 6 ani incercam sa avem un bebe!am facut numeroase tratamente,investigatii(hsg,histeroscopie,laparoscopie,instilatii,anticorpi antispermatici,spermograma) si o inseminare in 2009 dar din pacate fara succes!ca si afectiuni.eu am probleme cu prolactina dar o controlez cu bromcriptina iar sotul nu sta prea bine cu mobilitatea [sperm] .doctorul ne-a recomandat fiv pentru reusita......... suntem optimisti,cu siguranta vom reusi [floare] !
31 ani,sotul 33;ne luptam pentru bebe din 2004;am facut toate investigatiile si in afara de hierprolactinemie(pe care o controlez cu bromocriptina)la mine nu sunt probleme;sotul-astenoteratozoospermie;am facut o IA in 2009-nereusita;am fost acceptati in programul FIV si vom face procedura la ominiclinic iasi.AMH-2.7μg/l(interval de referinta:2.0 - 6.8 ug/L);FSH-4.6
FIV 1-nereusit;1 blastocist vitrificat

DARIA

Post by DARIA » Fri Jul 01, 2011 12:42 pm

Buna fetelor sunt Daria am 26 ani si locuiesc in franta si sotul meu are azospermie obstructiva adica lipsa canalelor deferente si luni 4 IULIE o sa facem punctie epidimala ,iar apoi daca dumnezeu vrea si fiv icsi .daca vreti sami spuneti va rog cum decurge un fiv icsi si daca trebuie sa astepti mult timp dupa operatie.mersi mult si va doresc din suflet un copil :)

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Fri Jul 01, 2011 12:55 pm

Hello Daria.

Si eu tot in Franta locuiesc. Pe acest subiect se fac doar prezentarile, pentru detalii si discutii te asteptam pe subiectul "fiv abroad": http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=4" onclick="window.open(this.href);return false;

Te asteptam in curand cu vesti bune! [fecundare]

silviacris

Post by silviacris » Fri Jul 01, 2011 4:39 pm

Buna tuturor,abia acum am vazut sectiunea asta cu prezentarile si tin sa va spun ca am citit tot de la pagina 1 :D
si eu pe scurt

eu am 30 ani dar ma simt de 25 :D sotul idem
in 2007 am intrerupt anticonceptionalele si ne-am asteptat din prima luna sa raman gravida [-x dar...nu s-a intamplat nimic pana in ziua de azi,am facut investigatii,initial am crezut ca la mine este problema un medic incompetent mi-a descoperit o anexita imaginara si am facut tratament puternic cu gentamicin etc am mers la alt medic care a zis ca sunt pefect sanatoasa si a fost primul om de la care am auzit ce este aia o spermograma,cu eforturi #-o sotul meu a facut prima spermograma si surpriza mare a fost ca era dezastruasa OATS
si noi ca multi altii am crezut ca infertil=impotent dar nah de unde sa le stii pe toate pana nu te confrunti,cu greu am acceptat dignosticul care pe parcursul aniilor devenea tot mai rau,am facut tratament naturist,hormonal,apicol etc
am descoperit ca sotul are o forma de deficit izolat de FSH care este si tratabil cu Gonal-F din pacate acest tratament nu i-a imbunatatit spermograma doar s-a ingrasat cam mult

am facut apoi in 2008 parca prima Inseminare, nereusita si neprofesionala la TM la Bega,nu recomand !
a 2-a la Polisano la Sibiu cu usoara stimulare ,nereusita dar clinica este extraordinara deci recomand 100 %

pauza 2 ani sa ne revenim,in timpul asta nu am mai facut nimic decat sa intram in depresii si sa iesim din ele,acum insa ne-am mobilizat si poate facem FIV pt ca am reusit sa depunem dosarul la Polisano
cu greu sa lasat al meu convins de ideea de FIV cu care nu a fost niciodata impacat pt ca tot zice el,ca nu vrea sa am eu probleme medicale si anestezii si cine mai stie ce,dar momentan asta este se pare ultima noastra sansa ca sa avem copilul nostru biologic.

Cica am zis ca ma prezint pe scurt :)) dar eu cand incep nu ma mai pot opri, si nu am povestit decat 30 %!

:ymapplause: Multumesc SOS Infertilitatea !!! Fara voi nu exista programul FIV si fara implicarea voastra nici macar nu aflam de el !!!
succes tutruror
Last edited by silviacris on Tue Nov 22, 2011 2:17 pm, edited 1 time in total.
Ambii 30 ani,infertilitate masculina confirmata din 2007,OATS medie spre severa,incercat diverse tratamente naturiste,apicole...in van
Ultima spermograma 10 mil/ml,mobilitate tip A -0 %,tip B -38%,C-33%,D-29%
morfologie normala 14 %,defecte de cap -73 %,coada-13%
2 IA fara succes.Dosar aprobat la Polisano, AMH 1,6,FSH-5,6,LH-4,88
toate analizele in valori normale,trompe permeabile,nicio sarcina pana in prezent.
27.10 Punctia,9 ovocite = 5 embrioni cu ICSI
30.10 ET cu 2 embrioni de Z 3 (8 celule)
2 blastocisti cryogenati in 01.11

10.11 BHCG -388.64 mUI/ML

15.11 BHCG - 2494.84 mUI/ML
Avem gemeni fetita si baietel !!!

clauditsa

Post by clauditsa » Sun Jul 03, 2011 1:17 am

Salut! Am 32 de ani (ii implinesc peste cateva zile) si incerc sa raman insarcinata de 3 ani, de cand am intrerupt pilulele, pe care le luasem vreo 11 ani.
Decembrie 2008 alarma falsa de sarcina - la o ecografie transvaginala reiese endometru ingrosat. Totusi, menstra vine fix cand trebuia, sarcina se infirma in ianuarie.
Primavara 2009 - analize in vederea sarcinii (sange, urina + infectii). Rezultate bune, unda verde pentru sarcina.
2010 - tratament cu Duphaston + stimulare ovariana cu Clomiphen (Colstilbegyt) 2 luni, fara rezultat. In luna a 3-a intrerup stimularea din proprie initiativa fiindca medicul nu monitoriza nimic ecografic, desi insistasem.
2011 - de la inceputul anului pana in prezent o tin in consultatii, analize, investigatii etc.
- ianuarie: la o ecografie transvaginala aflu ca am 2 chisturi mari (2,7 cm si 3,5 cm) pe ovarul stang, din care unul endometriozic. Spermograma sotului - normala.
- februarie - alt medic, alta ecografie, se infirma chisturile, nici urma de ele. Analize hormonale detaliate la Parhon: se depisteaza hipotiroidie + tiroida retrolinguala (panica si mirare mare la ecografie, ca nu-mi gasea nimeni tiroida unde ar fi trebuit sa fie). Refuz scintigrafia (investigatie cu iod radioactiv) pe care mi-o recomanda pentru localizarea tiroidei pt. ca imi doresc sarcina si, daca analizele arata ca tiroida functioneaza, consider inutila o astfel de analiza.
- martie - consultatie si ecografie la dr. Peltecu, ovarele si uterul ok, se vad foliculi maturi. Analizele hormonale arata ca exista ovulatie.
- iunie - laparoscopie in vederea investigarii trompelor cu dr. Peltecu, la Spitalul Filantropia. Rezultat: ambele obturate, aderente (cauzate, probabil, de o anexita f.veche, desi fusese tratata la vremea ei, cat si ulterior), sactosalpinx stang. Se curata aderentele, se practica salpingotomie stanga si neosalpingostomie laterala stanga. Recomandare FIV. Depunere dosar pentru FIV prin programul MS. Sper sa fie cu noroc pentru toate cuplurile care isi doresc copii! %%-
32 de ani, sotul - 35, incercam de 3 ani. Infertilitate primara feminina de cauza tubara, normospermie. Laparoscopie exploratorie in iunie 2011 - se constata ambele trompe obturate, aderente, sactosalpinx stang, se practica salpingotomie stanga si neosalpingostomie laterala stanga. Recomandare FIV. FSH ziua3: 5,39 mUI/ml, AMH 28,92 pmol/l (fertilitate optima 28,6-48,5). Mi s-a aprobat dosarul pentru FIV (primul) la clinica Dacia Medical Center din Bucuresti, dar m-am retras din cauza costurilor suplimentare nejustificate pe care le solicita. Ma pregatesc sa redepun dosarul la Giulesti.

mari_mohi

Post by mari_mohi » Sun Jul 03, 2011 12:06 pm

Buna,

Ma numesc Maria si am implinit 40 de ani - infertilitate primara. Incercam de 4 ani sa avem bebe, de cand ne-am casatorit.
Diferite investigatii - in oct. 2010 laparoscopie Filantropia, indepartat aderente, in rest nimc ingrijorator.
C.M lunar, la 28 zile, ovulatie (facut teste), observat foliculi medicul la ecografie transvaginala, anul trecut medicul a spus ca nu ar trebui sa fie probleme in obt unei sarcini naturale dar nimic.
Anul acesta facut din nou analize in Iunie - totul Ok, facut si Histerosalpingografie sa verificam din nou starea trompelor, rezultat bun, trompe permeabile bilateral.
Nici sotul nu a scapat fara analize si investigatii - facut spermograma 2010- rezultat normospermie (spit.Filantropia);
- repetat 2011 -rezultat- hipospermie; teratozoospermie usoara ( investigatii Medlife).
Eu cred ca la sotul meu sunt ceva probleme cantitate mica de sperma si cred ca are varicocel (asa pare), incerc sa il conving sa consulte un urolog.
Medicul spune ca rezultatele amandouara sunt bune si putem apela la FIV sau chiar la IA, deoarece trompele sunt bune (dar ne recomanda FIV din cauza varstei).
Cam aceasta ar fi prezentarea pe scurt a problemelor noastre.
Ma bucur mult ca existati, va urmaresc de ceva timp, sunteti grozave, datorita voua mi-am permis sa sper in continuare si sa incerc pentru inceput IA, iar apoi vom mai vedea.
Va :ymhug: si va urez bebei la toate!

SOS Infertilitatea
Administrator

Post by SOS Infertilitatea » Wed Jul 06, 2011 10:00 pm

Bun venit tuturor noilor membri, va rugam sa va prezentati aici pe scurt si sa identificati subiectele potrivite pentru a incepe sa comunicati si pentru a aprofunda dialogul - infertilitate feminina / masculina, IA/ FIV sau topicul despre Subprogram.
I always wondered
why somebody didn’t do
something about that,
then I realized
I AM SOMEBODY.

[...and you, and you!]

Grup FB adoptie

Pagina FB infertilitate
Pagina FB adoptie

Carmencita22

Post by Carmencita22 » Wed Jul 06, 2011 10:22 pm

Buna.
Sunt Carmen si sunt din Galati. Am inceput sa urmaresc subiectele de aici de acum o luna de zile. M-a interesat in principal subiectul cu FIV de la stat pentru ca sunt o aspiranta a acestui lucru. Acum citesc aproape toate subiectele dezbatute aici si descopar lucruri foarte interesante.
Sa ma prezint:
Totul a inceput in 9 martie 2006 cu o sarcina extrauterina (pe care un medic de aici a diagnosticat-o ca fiind un chist). Si dai cu tratamentul pentru chist pana m-a luat cu salvarea de la serviciu.
Apoi a continuat in decembrie 2009 cu a doua sarcina extrauterina dupa o stimulare ovariana cu un alt medic minune.
Acum o sa incercam sa urmam calea FIV-ului.

dariana13

Post by dariana13 » Tue Jul 12, 2011 8:03 pm

Buna fetelor
Eu intru destul de rar pe forum, azi am intrat sa o votez pe Elena si sa vad cum stau lucrurile cu programul FIV. Succes tuturor si celor care au intrat in program si celorlalte.
Nu ma pot abtine sa nu va impartasesc ceva din experienta vietii mele.
M-am inscris pe forum in oct.2009 cand scriam aici la ,,sa ne cunoastem,, ca am 41 ani, ca-mi doresc un copil de 19 ani, si am 5 sarcini oprite in evolutie (4 foarte mici si 1 la 16 saptamani).
Scriu azi la aproape 2 ani de atunci, deci am 43 ani, sotul 49 ani, ne dorim copii de 21 de ani si azi sunt [gravi] in saptamana 27, cu un baietel la purtator.
Asteptam cu nerabdare sa treaca timpul, dar ce mai conteaza daca tot am asteptat 21 ani. Asteptam fiecare eco sa-l vedem, si mai ales asteptam sa-l tinem in brate.
Va doresc tuturor sa aveti rabdare, sa aveti incredere in DD, sa nu renuntati niciodata la visele voastre, sa sperati, si nu uitati ca sunt si minuni care ni se pot implini chiar noua. Eu anul trecut am renuntat la orice investigatii, la orice tratament, dar nu la ideea de a fi mama. Speram ca intr-o zi sa reusesc, dar vedeam destul de sumbra reusita.
( recomandarea fiind FIV la Viena cu analiza genetica a embrionului, financiar nu-mi permit).
Va pup pe toate.

Mademoiselle PasDeChance

Post by Mademoiselle PasDeChance » Tue Jul 12, 2011 8:51 pm

@-) Incredibil, Dariana! Ce minune, ce noroc! %%-

Imi amintesc bine de tine, ai depus una din primele fise la "sfaturi medicale online", ti-a raspuns dr. Cocei, parca de doua ori chiar. Sa inteleg ca ai obtinut sarcina natural, la 43 de ani de ani? Este exceptional! Felicitari si sarcina perfecta in continuare.

Daca ai timp, scrie pe scurt si aici http://forum.infertilitate.com/viewtopic.php?f=2&t=219" onclick="window.open(this.href);return false;, chiar sunteti o familie a sperantei!

Multa sanatate, bebe perfect iti urez! [barza1]

Post Reply